0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Няколко нюанса...Jbrul :)
« Отговор #240 -: Юни 25, 2015, 09:46:15 am »
Ами може и крайна да ти звуча, но от опит ти го казвам, разбира се , като страничен наблюдател, който е бил 6-7 часа с тези деца.Редно е да си замълча, когато ме настъпват на тема "ама ти деца още нямаш", ама пусто не мога си оставя магарето в калта. Ще ти кажа, какви "санкции " ще послдват -ами ще дам да си го изпере, колкото може толкова. Не говоря, ако е до 2 г, а акл е вече над 4 и осъзнава що годе, какво се случва. И аз навремето много се цапах, но майка ми така ме "излекува".
Майката на Мария не переше, просто гореше дрехите й и всеки ден беше с други , дарени от църквата. Прахът за пране е скъп. ;)
« Последна редакция: Юни 25, 2015, 09:48:28 am от Синеочка »


Всеки миг е още един шанс...
*
Re: Няколко нюанса...Jbrul :)
« Отговор #241 -: Юни 25, 2015, 10:08:49 am »
Сиеночка, това имах предвид в по-предния ми пост: квалификацията децата са такива (в случая мръсни), защото са циганчета. Децата имат определено поведение в резултат на среда, култура, характер, гени или комбинация от всичко това, но не само и единствено ген (етнос). Със сетра ми сме гледани в чудесното си българско семейство - аз съм почти маниакално подредена (след появата на детето малко свалих летвата :) ), докато тя е на другия полюс. Детето ми не знам дори какъв произход има, но само да си изцапа ръцете и търчи да го мия, та понякога се налага да обяснявам, че като играе и е доволно намазан почистването става като приключи. :) В групата му има едно цигане - чудесно дете, чисто и подредено, има и едно друго, което с дрехи различни от Адидас и Найк не идва, но може да ти скъса нервите с поведението си. Един път за малко да му плесна шамар на площадката като ми отговори най-безцеремонно и ми държа тон.
*
Re: Няколко нюанса...Jbrul :)
« Отговор #242 -: Юни 25, 2015, 10:33:36 am »
Аз по въпроса с душите нямам "компетенции". Изненадах ли ви а?  :lol: :lol: :lol: Всеки може да вярва в каквото пожелае, или да не вярва съответно, аз с такива неща проблем нямам. Но за себе си съм склонна за някакви неща, ако търся обяснение, или причинно-следствени връзки - да ги търся в "обозримия свят" условно казано.
В този ред на мисли, въпреки, че е тъпо да се обобщава за която и да било група хора с "те са такива, или онакива по принцип" - има всъщност някои характеристики на дадени групи хора, които са типични и се срещат при повечето представители на даден етнос и те се определят от гена, няма от к'во друго да е. Особено за физически черти. Например евреите, както знаете имат много типична форма на носа, при това масово и т'ва ще да е от гена все пак, едва ли е от средата. За тях се твърди, че са много предприемчиви, с нюх за бизнес и това е от библейски времена та до днес. Дали точно тази група от хора е финансово много добре, като цяло, в цялата човешка история се дължи на средата т.е. тяхната сплотеност като общност и това, че евреин друг евреин няма да остави в нужда, или просто са генетично по-кадърни да изкарват и въртят пари - не мога да знам наистина. Лично аз допускам, че ги има и двата фактора, в някаква степен и действат комбинирано.

За българите пък и от стари и от емигранти в по-ново време най-често чувам, че за разлика от други общности, трайно изселили се нейде в чужбина - ние зад граница не сме сплотени. Не си помагаме, не се обичаме, често се избягваме дори. Което при италианците, или руснаците примерно не било така. Понеже вече говорим за стотици хиляди българи зад граница и по този въпрос - все едно и също се говори и до днес (сигурно има и изключения, ама като цяло все пак) - не знам това на какво да го отдам. На средата, или на гените ни. Хайде тука - всички сме в една среда, тя да е причината, ама в чужбина средата е друга, а българите и там - пак така правят, както и на местна почва сме за всичко - разединени, да си подлеем вода един друг кога може, ако видиш, че някой се дави образно казано - ръка няма да подадеш, ако се намесиш изобщо - ще му натиснеш главата да се удави по-бързо, няма да го вадиш обаче. Може би всички напуснали държавата ни, са си попили още като деца този манталитет тук (т.е. средата) и барабар с него са поели нейде по света. Ако средата пък чак толкова беше кардинално решаващият фактор за всичко - когато я смениш, бива и да не искаш - да попиеш от новата малко от малко обаче, дори да не си дете вече. Така, ама явно при българската общност такова нещо не се случва, или попадайки в чужбина българите - не започват да се държат един с друг както биха евреите, или италианците. Та може би (не го твърдя) нещо генетично сме дефектни по въпроса.

Циганите като група - имат си типични физически белези все пак, които идват от гена. Имат и други много типични черти обаче, касаещи техни склонности, умения, таланти, при това доста масово. Например са много музикални с перфектно чувство за ритъм. Нали тук на село си имаме много такива, като празнуват нещо и се изсипят на тумби на центъра - има и много деца, вкл. в бебешка възраст. Е, като чуят музика, абе още стабилно не ходи някое, ама се поклаща в идеален такт на музиката, по-големичките танцуват страхотно, аз едно не съм виждала тип "музикален инвалид". Нито масово родителите им са музиканти, да кажеш, че "от семейството", нито както се сещате ходят на уроци по танци, или музика, просто им иде отвътре както се казва и то масово. За тяхната общност - точно това се знае и е типично и се говори, че е типично от време оно. Не ще да е това от средата, трябва да е от някой ген все пак. Абе деца колкото моето да им дадеш две кофи и две пръчки - ще ти изкарат такъв саунд и барабаненен ритъм, дето повечето от нашичките и с години ходене по музикални школи и уроци по ударни, при специалисти - нЕма да могат просто. Много им идат отръки и всякакви пипкави, "пинизчийски" дейности (мерак да имат само) и куп занаяти (с каквито апропо са се препитавали масово, преди комунистите да оплескат така нещата с тях). Вярно, че ако поколения наред в семейството ти се практикува даден занаят - ще попиеш и от гледане дето се вика и от семейните гени. Но при тях много масово има склонност и талант за определен вид дейности (занаяти), което вече е характеристика на цялата общност, за тия неща трябва да ти идват отвътре, ако си "с две леви ръце" - не моЙш се научи просто с мерак. Все едно аз, щото много искам да съм велика художничка и ако ходя на уроци по рисуване м'найсе години, ако ще при най-добрите в света - ще взема да стана нЕкой Леонардо.  :lol: Ми няма. Пък циганите и без уроци за някакви неща - бе просто ги могат, ей така "от въздуха" дето има един лаф и понеже няма чалъм да е "от въздуха" реално - следва да е генетично. Не е и от средата главно, защото както казах - ако си кьопав просто, или нямаш грам слух - от теб вретенар, или музикант - не може да стане само защото пребиваваш в средата на хора с такива умения. Умишлено давам позитивни примери за циганската общност с неща, които според мен поне - няма чалъм да са такива само заради средата, а си мисля, че има някакви гени, които си предават в поколенията и са отговорни за този им род таланти, че да ги имат толкова масово. А и при тях традицията е да се женят помежду си все пак и "разводняане на генетичният им материал като група" - реално няма. Няма да седна сега да ровичкам в посока, дали някои от не особено приятните им и също така масови прояви и склонности са в следствие на средата, или в следствие на гените им, поради една проста причина. Те масово у нас - живеят при едни такива условия, които не са по тяхно желание такива доста често (битови неща визирам), че е трудничко да се отсъди дали средата на живот определя да са еди какви си за нещо, или те са си просто склонни към нещото и затова средата им на живот е еди какъв си вид. Все пак като вкараме факторът "бедност" за някои неща - би било спекулативно да кажем, че са масово мръсни, крадливи, лъжливи и пр. по ген, щото може и да е по принуда все пак. Интересно е обаче, че и бедните и богатите сред тях - имат масово кичозен вкус за дрехи, вещи, къщи и каквото се сетите още. Демек, ако хванем едно такова семейство, което много заможно - демек членовете му са умни, работливи, интегрирани и следва да осъзнават, че на тия им пари и стандарт на живот - не е найс да се хукнеш по анцуг, със спортни чорапи и токчета (всичко в различен цвят естествено) + ярко розова шнолка с перца и т'ва гарнирано с кило златни накити - всички с различен дизайн. Тях си ги кефи обаче и намират таквЪз еклектика за много приятна, красива и пр. независимо от материалния си статус. Интегрираните от тях - я избягват, когато са на "средно ниво" финансово и просто искат да се впишат в заобикалящата ги среда (демек нашата) и да не вадят очи с подобни стайлинг предпочитания. Обаче наистина богатите от тях, които просто могат да си позволят да не им пука "дали се вписват", или не се - са направо билборд-представители на най-якия кич на света възможен и адски му се кефят. Ся, дали това е просто кОлтурна особеност и щото представата за "хубаво" в тази общност е такава от н'ам кога си и просто следващите поколения я попиват от средата на обитание, или пък в средата на обитание се е наложило масово такова възприятие за "красиво" и "готино", защото нещо генетично ги влече натам всичките - не мога да твърдя разбира се. Обаче се сещам за едни снимки в нет-а от Индия (твърди се, че и нашите цигани оттам произхождат и имат общо генче с днешните индийци), та снимките бяха на чисто нови коли от вида на Ферари, Бентли, Ролс и пр. на тамошни милионери и милиардери, там имат много такива, наред с всички живущи по улиците и гладуващи. Возилата са собственост на хора, които са учили на запад, живели в Париж, Лондон, Ню Йорк и са се върнали после в родината си. Та тия возила момичета - бяха "тунинговани" с к'вото ви щукне дето има лъскавко, висящо, бляскаво, едни чергички с реснички, едни гирлянди от компакт-дискове овесени по прозорците и пр. такива раУти, които явно собствениците им намират за много красиви, щото на вид нали, базово, едно Ферари излязло точно от завода - е твърде постно и не особено готино и бива да се разкраси някак.  :lol: Тези хора все пак - не са живели само в Индия, където кичът естествено е на почит за всичко, не са необразовани, бедни, да не са видели свят, да не са имали възможност да попият малко от малко, кое е красиво и елегантно, кое е кич и абсурд...ми явно генетично нещо им определя понятието за такива неща, за да приведат в споменатия вид, автомобили от споменатите марки. Аз друго логично обяснение - нямам. Ако средата беше толкУ определяща, след няколко години в Лондон, пък в най-престижния университет, пък си живял в най-елитния квартал и в мега елитен билдинг, движил си се сред там други милионерски деца, които базарят минимум Шанел и Армани и са еталон за елегантност и шик - не моЙ да не ти е светнало в нормалния свят кое се приема за красиво и кое не бива. Обаче кЪт си идеш у вас нали - и тя си те влече циганийката и те напъва отвътре да окичиш новото Ферари с такивИ нещица като описаните и да му се радваш от душа баси.  :lol: На местна почва все пак, си някакъв мега феодал и едва ли го правиш, щото ти е важно "да се впишеш" сред раята, там още има кастова система. Дреме му на този, който е на върха й, онези под него какво мислят за новата му кола, те за него даже не са и хора точно. Ако не е ген, аз наистина не знам к'во друго ще да е.

Генетиката пък е още много, много пресничка дисциплина, или за да съм в темата ни е повече "тъмна Индия" засега, отколкото да ни е много ясно, за какво ОЩЕ и как са определящи гените, които носим, освен за твърде малко известните ни до момента неща. Пък и за известните ни в общия случай - дори не знаем как "действа системата" точно, а само сме наясно, че ще да е генетично еди кое си, ама не и механизмът в детайли - как се получава, или как да го избегнем (ако е болест примерно). Та Синеочка вярва в душите, аз пък вярвам в гените по такива въпроси. Давам си сметка разбира се, че за момента - повече на вярване трябва да го карам, отколкото на наука и доказателства, понеже както казах - още сме мноУ боси по темата като цяло. Убедена съм обаче, че за много неща някой ден - ще имаме обясненията именно в науката за гените, така както по някое време нали, човечеството е открило, че земята е кръгла и се върти, а не е плоска тава закрепена на гърбовете на 4 огромни костенурки. Както знаете - все пак нЕкой е изгорял на кладата, защото е отричал това за тавата и костенурките, ама все пак се е оказал прав. Нищо, че е бил по онова време тотално малцинство, пък всички други са казвали: "Аааааа т'ва просто не е възможно". ;)

За мен всъщност е странно в днешно време, да се отрича, че групи и подгрупи в човечеството, които условно ще нарека "етноси" и които имат някакви специфични, масови и не само физически общи характеристики и то очевидни и именно заради тях ги определяме като "тези" и "онези" - не дължат своята специфика на някакви определени гени, типични приоритетно за тяхната група. Не казвам добри, не казвам лоши, само типични. Които в друга група, или ги няма, или не са типични. Счита се за политически некоректно говоренето в такава посока, заради Хитлер, фашистите и понеже те са третирали тези все пак очевидни специфики със зла умисъл и е имало ужасяващи последствия от тези им залитания. Аз разбира се - изобщо не казвам, каквото казвам със зла умисъл, наблюдавам ги тези неща и си разсъждавам за тях само с добро чувство и искрено любопитство. И като казвам "различия" и "специфики" между някакви групи хора - изобщо, ама изобщо нямам предвид някакви елементаристки и небъдни дивотии за разлики на чисто физиологично ниво (в смисъл организъм, функционирането му и пр.). Естествено, че като биологичен вид - сме идентични в това отношение. Обаче, ако погледнем друг вид висши бозайници, например "семейство котки" - ми там са толкова чешита, пък все са котки. Обаче имат някакви специфични различия и във вида и в размера и в поведението и в организацията на живота си. Мисля си, че същото го има и при нас като биологичен вид, просто не е толкова очеизвадно, защото все пак сме много по-сложно устроени, имаме съзнание, пък воля, пък е мноУ сложно всичко нали и за това "мноУ сложното" всъщност - все още почти нищо не знаем де. ;)
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: Няколко нюанса...Jbrul :)
« Отговор #243 -: Юни 25, 2015, 10:58:16 am »
Додич, нещата са много комплекси, всичко е свързано среда, гени, възпитание. Аз не отричам това, което и ти казваш. Даже, за да не бъда заклеймявана и анатемосвана на тема деца и расизъм ще ти дам и един положителен пример( макар че в по преден пост вече съм го казвала). Ще ти разкажа за Пламена, моя ученичка от сегашния клас, който водя. Тя е пример не само за ромските деца, но и за българските. Умна, възпитана, спретната, безкрайно талантлива танцьорка ( нещо, което и Жбрул коментира в горния пост). Но тя не живее в гето, не говори ромски и дори няма типичния кичозен за ромите вкус. Родителите й са изключително културни и грамотни хора. Майка й е висшист икономист по професия, работи като домакин в едно предприятие. Разкошна жена, казвам ти. Шапка й свалям! Баща й е пример, затова как когато има желание, има и начин да излезеш от гетото и да се самообразоваш. Роден е в Ломското гето 7-ми от 11 деца. Бил е неграмотен до 15 г, когато избягал в Търново с някакви приятели. Там попаднал на една жена българка, която той нарича майка ми. Тя му помогнала да намери работа и да се научи да чете, после малко по малко записал училище по разни програми и успял на 25 да завърши вечерно механо техникум. На 30 се оженил за майката на Пламена и решили да имат дете, след 10 г борба и 2 лапароскопии се появила Пламена. Единственото им дете. Прекрасно семейство са. Не разполагат с много голям бюджет, но са хора, които си правят сметката и не изяждат и изпиват парите само и само да има за детето им. За съжаление такива пример са единици. Бих искала и повече такива да има, ама няма. Само ще вметна, че всички момичета в класа искат да са приятелки с Плами, защото освен всичко, което ти казах за нея , тя е изявен лидер и добър пример за останалите.
Мария е пример за детето от гетото, а Плами за интегрираното ромче. Не случайно ти казах да гледаш филма за Хотел "Рай". Там ти се изяснява отчасти ситуацията в гетото, който иска да излезе и да се интегрира го прави. Малцина са обаче, казвам ти го с огромна тъга. Защото всяко дете заслужава един нормален живот, а не да бъде заровено в мръсотията наравно с прасетата.
« Последна редакция: Юни 25, 2015, 10:59:56 am от Синеочка »


Всеки миг е още един шанс...
*
Re: Няколко нюанса...Jbrul :)
« Отговор #244 -: Юни 25, 2015, 11:06:20 am »
когато ме настъпват на тема "ама ти деца още нямаш", ама пусто не мога си оставя магарето в калта.

Синеочка, ако си изтълкувала моите думи така - много съжалявам, изобщо не съм имала за цел да те "настъпвам", нито пък считам, че някой който няма деца видиш ли те - не може да коментира децата и проявите им наравно с онези, които имат деца. Реално погледнато - ти си учила спешъл за това, което повечето хора правят само по усет и учат в движение на принципа проба/грешка. Та аз съм последния човек, който би ти казал нещо в посоката, която явно се е изтълкувало, за което се извинявам, такова нещо предвид не съм имала, явно зле съм си формулирала думите и така се е разбрало.

Имах предвид оня известен лаф: "Преди да имам деца - имах 10 теории как се гледат и възпитават същите, а сега имам 10 деца и нито една теория" (работеща бих добавила от себе си)  :lol: Та с това ми беше закачката, наистина закачка, а не "настъпване" както се е разбрало в предишния пост за захранването и мазането с пИре. Ти не знаеш, ама по-старите потребителки знаят сагата ми с "детето не ще да спи бееее" и колко време се точи и как ни едно друго дете на майка тук, чак такива изяви по въпроса се оказа, че не е имало. Оттам пък - дори тези, които са имали подобен проблем по някое време и подробно са ми обяснявали как се е решил и аз извъртях всички споделени методи с моичкия + всички които ми хрумнаха и ПАК не ми се получи.  :lol: Преди да родя - бЕх дълбоко убедена, че мога да се наложа за всичко, че с адекватни "санкции" за проява Х - раУтата става и точка. Логично е да е така, ама оказа се после, че то бебето хич не го е еня за мамината логика и к'во пишел Д-р Спот и другите там доктори. И не само аз съм установявала на свой гръб тези "неочаквани" изненади на родителството, ами всеки родител. Ще ги установиш и ти за разни неща, няма да ти се размине, ако и да си педагог. Всъщност учителката на сина ми в ДГ има две щерки, малко по-големички от него. Че веднъж й обяснявах, че й завиждам за призванието (щото аз пък много не си падам по деца) и нали по моята логика - нейното родителство следваше да е много по-лесно, приятно и успешно от моето, понеже хем умира за деца, хем е професионалист все пак. И й обяснявам аз за поредно препятствие с моето инато водолейче и изразявам дълбоката си убеденост, че едва ли си представя за какво става дума и колко съм безпомощна и некадърна майка аз, а тя едва ли с дъщерите си е имала подобен проблеб, щото все пак нали е и педагог и върл детелюбец... И като прихна да се смее тая жена и ми вика: "Да бееее, ревала съм от яд и безсилие и ми е идвало да си изям дипломата и с двете, като се запънат за нещо, което цяла група чужди деца успявам да науча, или да накарам да направят с лекота. Не си мисли, че детските учителки - нямат същите проблеми с децата си, както всички други майки, само защото това са учили". Та надявам се, че сега правилно обясних какво съм имала предвид напред, а не била идеята да те "настъпвам" по въпроса. :)
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: Няколко нюанса...Jbrul :)
« Отговор #245 -: Юни 25, 2015, 11:26:29 am »
Жбрул, нямах предвид теб, мила. Не искам да звучи , като обяснение в любов, ама много ми допадаш. :oops:
Почувдтвах се индиректно настъпана от другите две момичета. Вярвам, че и м-и и Боби, не са целели това, просто аз така изтълкувах нещата. Една от лошите ми черти е, че за съжаление съм първосигнална на моменти. Ако съм засегнала някой с думите си, не е било нарочно, а с цел да се защитя. Малко съм чувствителна на тази тема с децата, защото често ми се случва с точно този израз да се опитат да ми затворят устата, знаейки че удрят право там, дето най ме боли. Може и комплекс да съм развила, няма да се учудя или да се правя на много силна.
Пък и съм наясно с теориите и практиките. Една си я мислих пък тя каква стана. Исках само да обясня, че немърливостта в случая с Марчето , идваше от средата и от възпитанието на Манго ( нямам идея как се казваше тоЗ идивид) и в случая да - защото тя е циганче от ГЕТОТО. Пък, ако моето дете е такова и изпитаният метод на мама не работи, ще измисля все някой друг, ако трябва и до Макаренко ще се посъветвам. :D В крайна сметка ще я видим, к'ва ще я сътворя.
« Последна редакция: Юни 25, 2015, 11:35:48 am от Синеочка »


Всеки миг е още един шанс...
*
Re: Няколко нюанса...Jbrul :)
« Отговор #246 -: Юни 25, 2015, 11:49:55 am »
По мои наблюдения водещото е културата и средата, които в крайна сметка са довели до култивиране на определено поведение, нрави, обичаи, традиции, което пък е затвърдено в поколенията и се е отразило на генетичния материал. Който пък генетичен материал като е сложен в подходящата за него среда процъфтява. Тук не говоря физическите белези. Пак ще се върна на циганчета, извадени от тяхната общност и отглеждани в съвършено различна среда. Ми не гледат да "краднат" хем, че някои реално са го правели и имат спомен за това, не ходят мръсни, сополиви, не нахалстват и не досаждат на всеки срещнат "ма како може ли това или онова". Да музикални и артистични са или поне повечето, то и аз съм музикална и танцувах години по собствено желание, а и повечето момиченца, които познавам ходят на някакви танци и им се получава. Но ако родителите не се погрижат въпросния талант да се развие, ми не се развива и детето тръгва в друга посока. Пак е среда. Ако родителите ми не бяха се съобразили с математическия ми уклон, а майка ми беше успяла да ме убеди, че от езиковата гимназия по-прекрасно място на света няма кел файда, че се справях с математиката на над средното ниво без особени усилия.
А що се отнася до облеклото, такива блестящи в буквалния смисъл примери има и в собственото ни българско общество. С риск любителите на чалгата да се нахвърлят върху мен, но погледнете пищните визуални ефекти (дефекти), които се изливат от съответните ТВ канали, корици на списания и прочие. Това прелива изцяло или частично и в контингента фенове на въпросното "изкуство". Та пак е среда и култура.
За мен е некоректно да се слагат определения за човек само от пръв поглед или незадълбочено познаване, дори да принадлежи към накаква конкретна група или да носи нейните физически белези. Точно защото не знаем (в началото) що за човек е.
Ся, да не създавам погрешно впечатление - и аз хейтя и то професионално, но да имам конкретен повод. :)

П.П. Сиеночка, ще изгледам филма. ;)
« Последна редакция: Юни 25, 2015, 12:00:08 pm от Dodich »
*
Re: Няколко нюанса...Jbrul :)
« Отговор #247 -: Юни 25, 2015, 12:29:40 pm »
Додич, права си по принцип, а и аз специално - не съм от хората склонни да "сложат" когото и да било в графа Х, защото е циганин, черен, бял, има антенки , или рокля с леопардов десен  :lol:

То вярно, че и между нас има танцуващи и пеещи "по природа", дори някои над средното ниво, ама нито е така масово като при циганите, нито пък ни се получава масово "от раз" без уроци и школи. Това имах предвид, като вероятно генетично обяснимо, дето просто ти е "даденост от Горе" и в твоята група тази даденост я има при огромната част от хората. Пък вече на какво ниво и дали ще си развиеш това дето го имаш по принцип - си зависи от средата, факт. Ама ако го нямаш пък - все тая от средата - няма да го проимаш.
Като личния ти пример с избора на гимназия е. И да беше отишла в езиковата и да се стараеш много - пак нямаше с езиците да си на това ниво, на което можеш да бъдеш с математиката. Аз пък за свое нещастие - този избор го направих грешно и вместо в Езиковата, при все че езици ми вървят открай време вкл. родния ми явно  :lol: и съм с хуманитарни уклони като цяло - аз се забих в Математическата (с биология и химия вярно), ама за човек който едва ли не му идва да смята на пръсти -мега тъп избор беше. След пребиваването ми в ПМГ и изучаването на икономика - съм си толкова калпав математик, колкото съм си се родила и т'ва е то. Не, че не се старах да задобрея, ама то мозъка ми просто не бачка така и толкова. Просто зазубрях типове задачи, никога не ги проумявах наистина и следователно, като мине месец и забравя зазубренкото - не мога да ги реша, понеже така и не съм им схванала логиката. Просто ми липсва явно "генчето" за математика и средата не моЕ ми го компенсира, нито усилията ми в тази посока. Да кажем пък, че умея да общувам, пиша, разговарям - това не го умея, защото съм го учила, или някой ме е насърчавал да го развивам, то просто си го имам откак се помня и толкова. Получава ми се. Същото виждам и при Дани като налично и с нищо не му го "развивам" аз - саморазвива му се. Ако не е ген - к'во да е друго? Пляскаше едни сложносъставни изречения и боравеше с думи типични за доста по-големи деца, при това употребени на място винаги още около 3 годишен, докато наборите му масово запъваха още и говореха "бебешката" и с "ъъъъъъ, аааа". Казва ЩЕ, а не шЪ, шЕ примерно, та чак го натъртва  :lol: на което не го уча специално. Почти не се занимава с някакво развитие на говорните му умения, за разлика от много други, супер старателни майки по тези въпроси, но при него просто го има, случва си се само, не зависи грам от моите действия, или бездействия. Ще ми се да се фъчна к'ва съм "супер мама" и че имам принос по темата, обаче т'ва просто не е вярно. Имам де, генетичен единствено.

За облеклото и кича дадох пример и с нашите цигани и индийците (дето са им рода) и пак наблягам, че за тях това е масово. И това си ги влече и им Аресва независимо от средата. Примерът за фолк-стайлинга у нас не е релевантен по две причини в обсъждания контекст. Първата е, че всъщност не е толкова масов, втората е, че се наложи в някои среди и сред някои девойки в следствие на социални процеси у нас. Т.е. не става дума за изначално да ти е такъв вкуса, а за търсен ефект, да изглеждаш еди как си, за да бъдеш причислен към еди коя си категория хора, от което очакваш определени позитивни (според теб) последствия. Или казано направо, като докаросаш вид на "ела ме н***и бате, срещу съответните финансови облаги" - шансът да си привлекателна за контигента, дето ти е цел се вдига рЕзко. Не щото не ти е по-удобно с дънки, потник и ниски чехлички, ами ако не си на нещо с платформа и 10 см. ток, деколте до пъпа и гъзЪ отвън - просто нЕма те забележат тези, които ти искаш. Както и аз като не искам да ме забелязват такива екземпляри - не се разнасям в подобен вид и те не ме отразяват мен (за щастие). Отразяват ме тези, които са "на моята вълна" - пак за щастие.

Убедена съм, че на всяка циганка, ако й предложиш избор между една типична "Пайнер-рокля" и нещо на Диор, Шанел, ако ще да й кажеш цената на вторите - тя ще си хареса "пайнерското", ей така това ще й е на сърце просто. Другите би ги взела, ако смята да ги продаде, ама не и да ги носи. за разлика от нашенските "гърли" обаче - циганката няма да направи такъв избор, с цел да привлче "чичко паричко" главно, а просто защото за нея лично - това просто е по-красивото. Защо така при тях - не знам както казах, дали им е генетично, дали просто "насаждано" стотици години за общността им. Обаче, ако нещо масово не ви кефи всички и то искрено - то няма как ни да възникне, ни да се утвърди и запази в подобен мащаб в общността ви стотици години. Помниш сините ни ученически престилки с белите якички (тЪС небивала отврат и грозотия). 40 и кусур години - силово беше налаган тоя "стил" и се явяваше красиво това според партията. Обаче когато отпадна "силовото" налагане на такива норми за красота и стил - българките се върнаха към това, което наистина им харесва и сега където има ученически униформи изобщо - са красиви и елегантни. На никой не му щукна да връща в употреба ония престилки, пък хем са по-евтини и носят на мърда и пр. просто българките са с усет за красивото и елегантното, виж ни само народните носии, но и не си падаме по "мишия фац" на селянка-колхозничка и никога не сме. И това е масово за нас пък като етнос.

Естествено, че с горното нищо не твърдя, просто си споделям мислите писмено :)
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Няколко нюанса...Jbrul :)
« Отговор #248 -: Юни 25, 2015, 22:53:30 pm »
 Явно аз съм си родила две циганета ( то няма какви да са други, щом чистокръвните арийски българчета до 2 годинки се мажат само и после се научават). Ивана точно тази вечер за кой ли път бръкна пак в мазното ядене с пръсти и 4 пъти го прави, докато не я изгоних от масата, а Андреа винаги има храна по цялото лице и на носа дори. И дрехите си е прала Ивана и не я излекува това. Аз също много се цапах като дете, ама това ще да ми е циганският ген :-) ( впрочем никой не знае дали верно нямам такъв, нали майка ми е осиновена и все се майтапеше, че баща и бил циганин). ДОбре, че българското ме е омекотило, че току виж съм тръгнала да крада и да праскам кючеци по цели дни :-)

Жбрул, има генетика разбира се, но моралните норми не са наследяват. Човек, ако не го учиш, се ражда с "морала" на животните. Това да не убиваш, да не крадеш, да не.... е плод на възпитание, не на генетика.  Аз съм живяла много в близост с цигани. Зад нашият блок си правеха сватбите, по блоковете имаше такива и учеха в училищата със съседчетата ми (аз не учех там, та лично не знам). Ми никога не е имало никакви проблеми. Имаше едно момиче, с което дружахме и единствено избесняваше, когато някой я нарече циганка, но с цел да я обиди. Иначче сме си говорили как е това или онова на цигански, не е имало проблем. Сега пък на баба ми идват да и работят едно семейство цигани. И с тях проблем няма. Цял ден работиха бащата и синът, не спряха,само като ги покани на кафе спряха за малко. Жената от бране на вишни дойде и тя да им помага.  И тя е майка като  нас, разпавяше как се притеснявала за сина си вечер като закъснее, пък той все излизал с българчета, ама не били много читави ... абе същото, което всяка от нас би казала, ако беше на нейно място, по нищо не видях да са различни, освен по вид. И нямат купчина деца, противно на очакванията.  Днес пък в магазина се чудех как да стигна един сладолед за децата, никой не ми помогна, а един циганин (верно бая чорлав беше) и ме попита какво искам, за да ми го подаде и като му казах, ми свали сладоледа. Българин не ми помогна.   Ама сега ще кажеш, ама те са от тези нормалните. Ми не знам как така все на мен ми се случва да виждам нормални, може би защото отдавна съм се научила да не съдя хората по това колко меланин им произвежда кожата и съм по-непредубедена. Държа се с тях като с българите, Например спирам да питам цигани за пътя, ако съм се загубила ( когато мъжът ми до мен мърмори да не съм луда, какво съм правела) и като ми се сепна един циганин с мерцедес ( и с ЕДНО дете, забележи), че съм щяла да му бутна детето, не реагирам различно щото е циганин, а му казах споко, че съм го видяла и проблем нямах, докато виждала съм други как се шашкат, ако циганин им се изрепчи.  Онзи ден един беше побеснял, защото някакъв тарикат нарочно дал газ към детето му на паркинга на Кауфланд. Ми честно казано, ако го беше извадил от колата да го пребие, аз щях за циганина да викам. Ако циганин го направи това, българите ще викнат веднага, ама понеже беше циганин и всички си траеха.
Мога да дам много подобни примери.  Впрочем има ли някаква статистика колко от тях са "нормални"? Няма. Смята се, че щом живеят в цигански квартал, значи са в гето и на помощи. Но всъщност Факултета или Татарли или Христо Ботев въобще не са гета целите, а имат само части, които са гета. 

П.П. Ккаквое красиво е относително. Според теб каквото ит харесваш е красиво, а според други, друго. Нашите носии на нас може да ни харесват, а на идийците си им харесват техните. За тях, нашите вероятно за грозни, както за нас са техните.
« Последна редакция: Юни 25, 2015, 23:07:43 pm от Bobbie »


  
*
Re: Няколко нюанса...Jbrul :)
« Отговор #249 -: Юни 26, 2015, 00:40:05 am »
Боби, аз явно нямам твоя късмет да срещам само "нормални" цигани - доволно съм общувала и сега го правя и с двата вида - "нормални" и "ненормални".  :lol: Понеже напоследък повече и по-масово общувам с цигани живущи на село, а не в "елитен столичен цигански квартал" - приоритетно засичам главно от "ненормалните". Предполагам, че това се дължи на факта, че не обитават София, или Пловдив, ами село Ветрен. Явно селската среда - не предразполага към успешна интеграция просто, или поне аз нямам друго логично обяснение за "зациклянето в циганията им" тук, вместо да са като тези които ти срещаш в София.
Не смятам да отегчавам драгата публика за пореден път, с разкази, обяснения и снимки от въпросното село и милиардно натъртване на факта, че аз си общувам с тях съвсем свободно и на село и където и да било - демек не ги игнорирам и "не се дърпам" от комуникация, щото били цигани видиш ли ти. И детето ми си играе с техните, когато го водя на площадката. От което те - ни по-образовани, ни по-кОлтурни, ни по-малко безделничещи и живеещи масово на социални помощи не са станали де - просто за протокола го споменавам.

Това да не се учиш, или да не те учат на нещо е плод на възпитание определено. Това към което си "склонен" е плод на генетика обаче. "Склонен" - казвам го съвсем общо, не в смисъл на "склонен към лоши неща". Всеки от нас има склонности/наклонности за някакви неща, тук включвам таланти, включвам и разни негативни "склонности" като например към насилие. Кое и докъде от тези неща ще избие и накъде при всеки от нас - зависи от среда и възпитание - да. "Носителството" обаче - не зависи от среда и възпитание. Както всеки индивид носи заложени в себе си някакви добри и лоши неща, си мисля просто (не го твърдя, понеже няма доказателства за такова нещо засега), че може би за определена група хора, има много сходно "носителство" на едни и същи склонности към нещо, таланти, не непременно нещо негативно. Просто общи/масово срещани при група Х. Не казвам цигани, всякакви може да са. Не е доказан факт, може би никога няма и да бъде, но не е и невъзможно и напълно изключено - просто не знаем всъщност, на този етап.

Примерът ми за кого, какво е красиво - не беше в посока да определям "грешни" и "правилни" понятия за красиво все пак. ;) Това, кое ти се вижда/приемаш за красиво е колкото индивидуално възприятие - толкова и "групово" често, според общността, която обитаваш и според нейните критерии - формирани и наложени с времето за това кое е красиво, кое не е. За нас едно, за индийците друго, за германците - трето. За мен интересният въпрос е дали има генетичен момент в това какво харесаме/намираме за красиво, или това се определя изцяло от средата. И ако е изцяло от средата, защо когато попаднеш под влияние на друга среда - тези възприятия не ти се променят? Толкова са ти вкоренени във възприятията, или просто по неведома причина твоят мозък така бачка, че дефинира като "красиво" нещото Х, независимо от средата? Нищо не твърдя, разбери ме правилно. Просто си се чудя "на глас" за някакви неща, които все още са много, много бегло проучвани. Знам, че са бегло проучвани, защото съм ровила да търся , ей така че ми е любопитно просто. Обикновено това са частно финансирани проекти, не са и много де, с неголеми бюджети , ограничен мащаб и време на изследванията и естествено - няма категорични изводи за едно, или друго, само още и още въпроси. Но пък доста интересни. Поне за мен де.

Май по "Нешънъл" беше преди години, имаше филм документален за един случай, проследен над 20 години, темата беше по-конкретна относно "половата идентификация", но главният въпрос беше дали средата я определя, или нещо друго по-силно от нея. Да, наясно съм, че това е по-различно от онова дето го писах по-горе като казус. Та господстващата теория и сега е, че ако възпитаваш като момиче дете с анатомични характеристики на момиче - то ще се самоосъзнае като такова, ще се възприема така и всичко е шест. Т.е. средата и отношението определят това. Проследеният случай обаче показваше, че това хич не е задължително и норма и нямаме всъщност никакви реални основания, да отдаваме на средата и възпитанието важността, която й приписваме и към днешна дата. Че оттам накрая зададоха и въпроса, дали средата всъщност е толкова ключов фактор колкото ние си мислим и по разни други теми. Отговор - нямат, нямам го и аз естествено. Да кажем, че за мен поне - тези въпроси са отворени все още, за много, много неща и за доста от тях - не съм склонна да приема "мантрата" за средата и нейната вездесъщост като универсален отговор. Фактор, важен, главен - да. Но често в този "пъзел" - липсва нещо все пак и без да се вглеждаме много, но разбира се - още нямаме точна представа как изглежда това "липсващо парче". Да го заместваме с наличното - е възможна опция, но "изкривява картината" все пак. Да твърдим, че картината си е ОК, просто защото нямаме всички части - е доста наивно де... А и подвеждащо. Понеже за нещо като имаш некоректна изходна позиция, или непълна база данни - то нормално има нарастващо изкривяване в анализа на данните, взимането на решения на такава база, предприемането на действия по отстраняване на проблем Х. Демек - имаш грешен отговор след знака "=" на края на уравнението, когато си оставил в него неизвестно, или си го заместил с каквото ти е известно, за да скалъпиш все пак някакво решение. Скалъпваш го, ама е криво пък то.

Отношението у нас към циганите и проблемите им конкретно е в двата полюса. Единият образно казано е: "тия са непоправими и такива по рождение", а другият е "те са точно като всички останали хора, въпрос на среда". Истината е някъде между тези двете и в думичката "почти". За всичко са почти като нас (примерно), но имат нещо специфично все пак (неизвестното ни) и то отнесено за тяхната група като цяло, а не за единични случаи - е налично, типично, но не можем да го формулираме дори. И като не можем - правим някакви глупави и неадекватни стратегии отнесени към тях. Поради грешка в "изчисленията на входа" още. А има ли я там - тя се реплицира и умножава по "цялата верига" нататък.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

Re: Няколко нюанса...Jbrul :)
« Отговор #250 -: Юни 26, 2015, 07:43:06 am »
БАткото го излекувах от мазането с храна като поизпра някоя и друга дрешка. От напишкването и понякога и наакването с оправдание "ми мързеше ме да ида, тука нивото на играта искам да си вземе", пак по същия начин. Не приемам, че на 4 години едно дете не знае, че трябва да се храни спретнато, дет се вика на около 4 години започват да попиват някакви обществени норми за поведение, като да си мием ръцете, да не удряме, да не хвърляме пясък, да не се цапаме в калта 5 мин. след като мама ни е извела и т.н. Затова доста съчувствам на Синеочка, защото разбирам че тя се чувства безсилна в опитите си да научи едно циганче на обществени норми, а майка му не й съдейства, а напротив - показва му нормите на своя етнос.

Да има и "нормални" цигани, просто за норма приемаме "ненормалните" и на всяко по-умно негово проявление се радваме и викаме "евала".

И да ви кажа моите 5 стотинки, от личния живот.
По независещи от мен причини растях в доста голяма бедност. учебници нямах, стигнаха ми парите само за един учебник по френски да си купя и два по латински. Всичко останало заемах от библиотеката или от съученици от по-големи класове. Зъболекар посетих два пъти от 13 до 18 годишна, а имах нужда. Каквито и както и да намирах пари отиваха за семейния бюджет (де да ми стига акъла тогава и да направя равносметка, че  60% от него пък отиваха за алкохол и цигари на милата ми майка). Лекарската помощ при мен се изчерпваше до това майка ми да ми купи антибиотик няколко пъти от аптеката и да ме лекува. Няма да обяснявам баш в този форум колко е безмислено това. Дори в 9 клас започнах да припадам от глад по пътя за училище, потърсих начин - я организация, я стипендия за социално-слаби. Знаете ли какво ми беше отговорено - нямам право, защото съм дете на разведени родители и се счита, че баща ми трябва да ми дава великата издръжка от 35 лв. на месец. Ама че не плаща и мога да го докажа...кво й пука на държавата.

Та тъй, за мен нямаше пари по никакви програми.За циганчетата в 16-то и 101-во училище в Надежда имаше по всякакви проекти, европейски, ромски, не знам си какви.  Директорката вадеше от личния си джоб 20-25лв. всеки божи месец, докато си стъпя на краката и се осеферя, та започна да изкарвам отлични оценки и да ми се полага стипендия за успех. Повече от година демек. Но това си беше г-жа Гергина Тончева, винаги и завинаги директор-майка в НГДЕК, точно като Дъмбълдор.

Та защо се случи така, питам аз? Не се приемам като дискриминирана, но има повярвайте ми, много български деца, които имат нужда от помощ, която и аз получих, но зад тях няма огранизация, няма партия, няма грижи. Същите тези деца си стоят на училище и си ядат закуската и се опитват да попият някакво образование в час, а дискриминираните циганчета се въртят на чина зад тях, пречат, учителят си прекъсва часа. Къде я държавата за тия деца питам аз, къде?
Не се оплаквам, имах и просветления във финансов характер, малкото грижи към мен ме научиха да бъда свободна птица, доста добре се оправях с всичко, израснах отговорна, което не ми попречи да имам много диви моменти.

Тук харесвам равенството. Което е за моето, това е и за другите. Знаете ли, имаше "сорти", всеки месец два пъти децата имат нещо като излет извън училището, веднъж ги заведоха в хубав парк, зимен, с много зимни съоръжения, платен де и се спускаха с шейни и влакчета цял ден. Плащаш допълнително 7 долара, демек общо 16 долара с таксите за деня. това обикновено е разход за нещо, което децата получават на мястото на което ги водят+бензина на автобуса.
Та на края на годината ни пращат бележка "така и така, ето сорти, пада се трето за месеца, че се осигурява в случая от училището, не от сервиз дьо гард (частната организация, тип бавачки на децата, ама много млади, хубави и енергични бавачки, дори мъже на по 45 години). Оф, като Толстой се обяснявам и аз.Та въпросното сорти, освен 7 долара има и изискване за 10 долара в чантата на детето да оставим, кеш, защото ще ги водят във ферма за пчели. и отдолу написано "ако нямате възможност да осигурите сумата, моля, обърнете се за финансова помощ към Мадам ХХХХХХ, на телефон ХХХХ". Те знаят, че не всеки родител ИСКА да даде тези 10 долара, нищо, че всеки МОЖЕ, защото детските тук - федерални+провинциални са около 500 долара на дете месечно. Но някои семейства изпитват различни трудности, на ръба на беднотията са много малко.

В бедните квартали работят много, много специалисти, много неправителсвени организации, които осигуряват помощ на всеки, който я поиска, без значение на цвят на кожата.

ето това е социално равенство. не някакви европомощи.

и за количките исках да пиша вчера, даже го коментирахме с приятели, които се прибраха за месец в Бг. Те бяха в шок от скъпите колички, изпушените цигари в кафетата и сто процента са дочули някой и друг разговор "ох тия детски, тва майчинства, до никъде не стига, ама я виж тоя Ай-фон"

малиии, докато напиша тоя пост изпуснах епизода на Игра на тронове, изобщо не знам, как ви стигат силите да пишете дълги постове :)
[/url][/url]
*
Re: Няколко нюанса...Jbrul :)
« Отговор #251 -: Юни 26, 2015, 08:55:14 am »
Вени, точно това имах предвид, като пуснах статията за новите 8 мил. лв помощи за ромите, а в същото време много български деца, които имат потенциал, са принудени да припадат от глад по улиците. Значи за едни държавата майка, за друга мащеха. Помня преди около година имаше една история в предаването на Наталия Симеонова "Предай нататък" за едно момиченце, което свири на цигулка в метрото. През зимата нямаха, нито ток, нито какво да ядат. Та малката се беше принудила да свири за пари в метрото за жълти стотинки. Питам аз, защо никой от оядените прасета в костюми не разбра за това дете и не му помогна, а в същото време гласуваха субсидиите за партиите, че да има с какво да си купуват ромските гласове. И не са виновни циганите, а тези дето ги дундуркат.
Вени, ти си поредното доказателство на теорията ми(тя не е лично моя де), че когато има желание, има и начин. Благодаря ти, че си това, което си  :bighug:
Боби, не знам от къде си родом и къде  живееш, но се радвам, че срещаш само добри примери сред ромите. И в това не влагам грам ирония. Аз също имам приятелка от детските години, която е ромка и не е лошо момиче, работи с мъжа си в Гърция в момента, имат магазин за плод и зеленчук. Ей, ти и от мен (арийката) още един пример за интегрирани роми. Понеже в думите ти усетих нотка на обвинение към мен в расизъм ще се опитам да ти обясня, от къде имам негативна настройка към гетовските роми. Родом съм от Ямбол. Пък там и в Сливен се намират двете най-мръсни гета в България и под мръсни нямам предвид само мизерия. Наскоро Миролюба Бенатова снима репортаж за гетото в Сливен. Как ти звучи "Българите на кайма"? Живяла съм и в Сливен няколко месеца - нещо страшно е , казвам ти. Особено около тоя квартал " Надежда". В тези две махали циганите са свирепи и като ти казвам свирепи, наистина е така! Бях на 14 г , когато ей такива братя роми ме нападнаха и едва не ме изнасилиха. Добре, че имах късмет да минат няколко момчета да ме спасят. После с месеци не смеех да изляза по тъмно даже и пред блока. И това ми се случи, защото бях наивно дете и се спрях да им обясня къде се намира един магазин и представи си останах да си говоря с тях още 5 мин преди да ме нападнат. Сигурно ще кажеш, че аз съм си виновна и ще си права. От тогава вечер видя ли ги по двама и бягам на другия тротоар. Ама парен каша духа! И не съм намразила цялото им "племе" заради ей тез мангали специално. Аз съдя хората по делата им, не по цвета на кожата. Но за съжаление делата на циганите в гетото не са като добрите примери, които и аз и ти дадохме.
Във връзка с гена ще ти дам пример. Бабата на съседката е ромка. Момичето никога не е имало досег с цигани, освен на улицата. Обаче си има някои тичични характеристики на този етнос - шаренията, любовта към гюбеците, " широките пръсти", мързела, в същото време е изключително музикална и пее убийствено. Как пък все за нея не се намери работа, което да й паснела на темперамента. Жената е с виШу, някаква химия, доколкото помня. Мисълта ми е, че си има и ген, който предопределя някои типични характеристики на поведение.
И за финал ще кажа, че не съм искала да обидя теб или децата ти. Това за цапането до 2 год е статистика и някакво правило от психологична гледна точка. Фройд го нарича "Анален период", ама хайде да не нищим толкова надълбоко. Всяко правило си има изключение, нали знаеш? Твоите деца може да са изключения от правилото, което не ги прави нито циганчета, нито ненормални. Просто са различни..


Всеки миг е още един шанс...
*
Re: Няколко нюанса...Jbrul :)
« Отговор #252 -: Юни 26, 2015, 15:59:30 pm »
Жбрул, нямах предвид теб, мила. Не искам да звучи , като обяснение в любов, ама много ми допадаш. :oops:
Почувдтвах се индиректно настъпана от другите две момичета. Вярвам, че и м-и и Боби, не са целели това, просто аз така изтълкувах нещата. Една от лошите ми черти е, че за съжаление съм първосигнална на моменти. Ако съм засегнала някой с думите си, не е било нарочно, а с цел да се защитя. Малко съм чувствителна на тази тема с децата, защото често ми се случва с точно този израз да се опитат да ми затворят устата, знаейки че удрят право там, дето най ме боли. Може и комплекс да съм развила, няма да се учудя или да се правя на много силна.
Пък и съм наясно с теориите и практиките. Една си я мислих пък тя каква стана. Исках само да обясня, че немърливостта в случая с Марчето , идваше от средата и от възпитанието на Манго ( нямам идея как се казваше тоЗ идивид) и в случая да - защото тя е циганче от ГЕТОТО. Пък, ако моето дете е такова и изпитаният метод на мама не работи, ще измисля все някой друг, ако трябва и до Макаренко ще се посъветвам. :D В крайна сметка ще я видим, к'ва ще я сътворя.
Ааа ми и аз не съм искала да те настъпвам  :lol: просто преди да имаме деца, някак ни се получават различно нещата  :lol:
Аз примерно съм гледала доста чужди деца, никое не е тропало, протестирало и ревало. Моето ми ги прилага редовно тия неща, никога не отстъпвам на рев и тропане примерно, наказвам навън, пращам в другата стая (това не съм сигурна с цел възпитание или да не го удуша  :lol: ). Няма дете, което да не обича да му четат приказки, не е имало и такова дето да не заспи докато ме слуша, ама моето НЕ ЩЕ  :lol: Просто стандартните неща и при мен не сработват. Може и да почнем да се разбираме с поглед ама не сега  :lol: Та това е, с нашите деца, нещата стоят различно :) :lol: Моят син с кеф ще си пере мръсните дрехи  :lol: само кой ще стои с него часове в банята не знам  :lol: това за игра и поощрение ще мине, не за наказание :)
*
Re: Няколко нюанса...Jbrul :)
« Отговор #253 -: Юни 26, 2015, 17:26:57 pm »
м-и, аз знам че теорията и практиката не винаги вървят ръка за ръка. Ама нали знаеш всеки бъдещ родител за к'во си мисли - че неговото гардже ще е НАЙ и няма да ти се налага да прибягваш до Макаренко. Една си я мислехме, пък к'ва стана. Аз знам, че нито ти, нито Боби сте го направили с цел да ме настъпвате или засягате. Но първосигнално и по лъвски си реагирах. Уж щ не съм тънкообидна, ама има теми, 'дето много ме засягат и се наемам като Балканче на баир. :D
Та, ако с нещо съм засегнала теб и Боби, моля да ме извините ( и да го отдадете на хормоните ми - не че може да ми е оправдание , ама ще се възползвам най-нагло). Не се съмнявам, че децата ви са чудесно възпитани, просто явно дяволчетата в тях са много и обичат да правят пакости :)
Боби, понеже не мога да си редактирам поста от сутринта ще ти метна една статия по повод гетата и по-конкретно ямболското( че нали си имам най-преки наблюдения от него)
http://sosnovini.bg/%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%B4-%D1%8F%D0%BC%D0%B1%D0%BE%D0%BB-%D0%B8%D0%B7%D0%BF%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D0%B4%D1%82%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D0%B5%D0%B4%D0%BD%D0%B0-%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%BE%D1%80%D0%B8%D0%B7%D0%B8%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B0-%D0%B1%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D0%BA%D0%B0-10261.html


Всеки миг е още един шанс...
*
Re: Няколко нюанса...Jbrul :)
« Отговор #254 -: Юни 26, 2015, 20:19:58 pm »
Изобщо е претендирам за добро възпитание, иначе лошите неща от други деца веднага ги попива. Разбирай някой го ударил и той отвърнал, но ако не е първи посегнал, даже не се и намесвам. Срамежлив-това от къде дойде не знам, крие се зад мен понякога, ако не харесва някоя баба и тя го закача, може нещо да я позатапи  :lol: това с възрастта ще се оправи де. Мен лично ме караш да се усмихвам, защото и аз съм си мислила, че ще ми се получава по вода, ама не.  Стана 2 месеца за едни нокти се караме. Много тънки и се зацепват, той е започнал и сам да ги жули, често до кръв. Е днес се развиках и казах, че продължава ли да къса, няма да ги режа, то реално в месото как да режа и оформям. Уж нямало, ще видим  :) И за други неща е много упорит ( сигурно е чудесна черта, но като няма да работи срещу мен  :lol: )
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Няколко нюанса...Jbrul :)
« Отговор #255 -: Юни 26, 2015, 22:32:30 pm »
Ама чакайте сега, кога казах, че срещам все положителни примери от този етнос? Аз съм реалист, знам много добре за какво става дума, знам за циганията, за престъпността, за мърсотията. Това не са неща, които аз отричам . Просто изключително много се дразня, че се говори за тях все едно са еднородна маса и всички са еднакви. И като посочим някакви примери и всеки се сеща, че верно имало такива и сред тях. А не може ли просто да се говори за престъпността, за мърсотията без да се говори така общо за всички цигани? Би било полезно за всички да престанем да гледаме на хората по някакъв начин, преди дори да знаем какви са.
 Аз също искам еднакво за всички, както казва Вени, но Вени ще ти кажа ,че и там където си няма еднакво за всички. Когато аз бях в колежа имах отличен успех, само 1 или 2 B  за цялото учене, всичко друго беше A. Въпреки всичко аз не можах да взема пари за училище, защото там имаше единствено за малцинства, а аз не съм малцинство по техните критерии. Чак после в университета получих стипендия, понеже там имаше И за успех. Та няма такова нещо като равенство никъде, дори и там. Не го защитавам, а просто посочвам.

Начинът да се справим с проблемите е именно както казва Жбрул да имаме еднакви задължения. Аз не разбирам какъв е проблема като някой не си плаща тока, да му се спре? Какъв е проблема като не плаща вода да се спре? Не казвам да няма помощи за вода или ток, далеч съм от мисълта д оставим малки деца на студено през зимата. Но помощи да се взимат по каналният ред, а не просто на който му скимне да си върже пружината на леглото със стълба с тока и да плеска кючеци. Не смятам, че е толкова трудно да се въведе ред, но също така смятам,ч е заедно с това пак трбява да има някакви програми за подпомагането им. Хората трябва да разберат, че циганите са родени и исрастнали тук, на тях България им е точно толкова родина, колкото и на нас, те никъде няма да отидат, няма да се махнат, няма да изчезнат от лицето на страната ни и някак си трбява да намерим начин да ги приобщим,ако не към културата си, то поне към задълженията като граждани на тази държава.  Мнозинството от тях за прости и необразовани, така че да се чака на тях да си помогнат е загубена кауза.
Впрочем много от тях сами го осъзнават.  Един ден висях в поликлиниката с Ивана 3 часа и с мен имаше и майка циганка с бабата и с детенце. И говореха нещо за другото дете, как като боледувало и тя щяла да го спре от училище ( ама не чух какво точно, ама едва ли не по принцип говореше, не само докато е болно). Бабата като скочи - няма да спираш детето , какво искаш ти, да отиде като нас в чистотата ли да работи, трябва да учи,иначе в чистотата за ( не знам колко си) лева.  Та виждат го и те или поне някои от тях ( явно все аз ги срещам тези :-) ) . Друг ден като чаках пак там, една майка с едно момченце също чакаше. Бяха много чисти и спретнати и двамата, но момченцето от чакане вече се изнервяше и аз бръкнах в чантата и му подарих една химикалка и му дадох хартия да си драска. Детенцето веднага почна да си пише да си тренира какво може да напише - Халил, не знам кой си, някакви цигански имена зареди  - на баща си, на батко си, на майка си ... с нищо по-различно не беше от всяко едно българско дете, според мен освен имената че бяха различни. Сутрин като мианвам през махалата и виждам много цигани да отиват на работа. Поне мисля, че на работа отиват, след като са станали рано и в 7:30 и чакат на автобусната спирка. Та не е като да не се интегрират въобще. Малко по малко някои се интегрират в обществото, затова не смятам, че е загубена кауза. А е от огромно значение за нас те да се интегрират, защото и ние губим от това.


  
*
Re: Няколко нюанса...Jbrul :)
« Отговор #256 -: Юни 27, 2015, 00:09:32 am »
Това, че отиват на работа понякога е заблуда. Не ти ли се е случвало да ги видиш на тумба на някое кьоше? Там си изкарват деня, кафета, приказки. Уж чакат за работа, но цял ден за 20 лева не бачкат, виж ако е за 2 часа друго ;) Доста българи работят за малко, не защото им харесва, а защото нямат помощи. На тия изработеното бонус им идва :)
Аз не мога да свържа облеклото им с циганията. Познавам и чисти и мръсни и от едните и от другите има кичозно облечени, но често изглеждат нормално.
Re: Няколко нюанса...Jbrul :)
« Отговор #257 -: Юни 27, 2015, 07:04:45 am »
Не знам, Боби, аз в училище получавам същия нисколихвен заем за обучение+държавна стипендия като всяко 18 годишно лапе тук. Само дето не съм на 18 :lol:
[/url][/url]
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Няколко нюанса...Jbrul :)
« Отговор #258 -: Юни 27, 2015, 15:28:11 pm »
Вени, получаваш, но има други, които не можеш да вземеш ( поне в САЩ има). Има различни видове стипендии - има за успех, има нисколихвени заеми, а има и такива, които са само за малцинства. Впрочем има и само за жени. Така че от тази гледна точка най-прецакани са белите мъже, защото за тях има само от тези, които има и за всички. Освен това университетите взимат предвид не само успеха ти, а също така и расата ти т.е. ти  и някой черен ако се явите с еднакъв успех, черният ще влезне пред теб, ако такава е политиката на университета. Подобен случай имаше в Тексаският университет в училището по право и  дори стигна до върховният съд и той разреши да се прави т.е. училищата съвсем легално те дискриминират и нищо не можеш да направиш. Расата била един от факторите, който взимали предвид, защото било по-важно да има diversity от колкото да е честно. Хич и не се майтапя, точно това е становището на почти всички големи университети. 

м-и, не са на тумби, а отделни хора чакат по спирката. Виж сега точно пример за това,че има расизъм. Значи ако видиш циганин да  чака в 7:30 сутринта на спирката на рейса и да се качи в него, значи бил отивал да се шляе, а ако видиш българин, значи отива на работа :-). Къде е логиката не разбирам, да ги съдиш още преди да знаеш дали е така или не?


  
*
Re: Няколко нюанса...Jbrul :)
« Отговор #259 -: Юни 27, 2015, 20:11:22 pm »
Ами те не се качват.... и не е логика, наблюдение е  :lol: