0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Тема на бременните No. 91
« Отговор #100 -: Май 14, 2014, 09:41:46 am »
Мел, не е късно мила, тогава едва започва да се вижда структурата на сърчицето и могат да се отчетат евентуални аномалии в кръвотока. Не е късно ако се наложи да се правят други изследвания, за да се види, дали се касае само сърдечен проблем или е съчетан с генетични аномалии /но да не говорим сега за това/. Би могло да се отхвърли всякакъв проблем със сърцето или евентуално да се открие някакъв дребен, който да се проследява след раждането или в най-лошия случай - да се престъпи към операция още в първите дни от живота на детето. Това в основни линии са целите на феталната ехокардиография - да отрече проблем или да го диагностицира и да ни подготви, както психически, така и да планираме с помощта на лекарите адекватни и навременни мерки за неговото решаване след раждането на детето. Времето не е чак толкова много, ще видиш как бързо ще мине и ще съобщиш тук хубавите новини.
Re: Тема на бременните No. 91
« Отговор #101 -: Май 14, 2014, 10:14:25 am »
Mel стискам палци притесненията да излязат фалшива тревога.

Аз да ви питам , това изследване фетална ехокардиография задължително ли се прави. Почти съм сигурна, че когато бях бременна преди 5год. не ми е правено такова изследване. 


*
Re: Тема на бременните No. 91
« Отговор #102 -: Май 14, 2014, 10:17:25 am »
Jerita,

Не е задължително. Прави се, когато има някакви съмнения, наследствена обремененост, възраст... то е като специализирана ФМ на сърцето. Някои го правят профилактично, но не е от масовите изследвания ;)
Re: Тема на бременните No. 91
« Отговор #103 -: Май 14, 2014, 10:37:25 am »
Mel стискам палци притесненията да излязат фалшива тревога.

Аз да ви питам , това изследване фетална ехокардиография задължително ли се прави. Почти съм сигурна, че когато бях бременна преди 5год. не ми е правено такова изследване.
Jerita не е задължително изследване, но го назначава по преценка лекарите след като направят ФМ.При мен ми го назначиха не защото на ФМ се видя някакъв проблем със сърчицето, напротив всичко си изглеждаше нормално, а защото се откри аномалията с бъбречето и до колкото разбрах от лекарката, когато има аномалии в други органи на бебето се препоръчва фетална ехокардиография, защото често при аномалии на други органи имало проблеми и със сърчицето, но за щастие при нас всичко е ок със сърчицето или поне лекарите до сега не видяха нищо притеснително...
Мел аз правих фетална ехокардиография при Ефтимова мисля че бях някъде в 20г.с. и бях много доволна, огледа много обстойно сърчицето и обясняваше всичко което вижда.Успех и дано всичките ти тревоги да са били неоснователни.Опитай се да бъдеш спокойна колкото и да ти е трудно защото мъничето усеща твоите тревоги. Ако се върнеш в предишната тема и видиш постовете ми там разказах много подробно как като отидох на прегледа моето мъниче се беше свило на топчицата сякаш се криеше от нещо и лекарката ми каза, че то стои така горкото защото аз съм много притеснена...и само като си помисля че е стояло така сигурно няколко дни защото и аз трябваше да чакам за другия преглед за да се изяснят нещата.Знам, че е трудно защото преди няколко седмици и аз бях в същата ситуация, но гледах да се настройвам позитивно до колкото можех защото знаех че мъничето ми също усеща моите тревоги...
*
Re: Тема на бременните No. 91
« Отговор #104 -: Май 14, 2014, 10:50:16 am »
Здравейте :hello:

Мелче,момичетата много добри съвети са ти дали :D
 От мене имаш силно стиснати палци както винаги :goodluck: :bighug:.Всичко да е наред.
Знам,е е трудно аз самата съм притеснена за много неща,но остава да се молим.

Лили,не съм правила БХС ,не ми е казвал Док.Четох ,че не се прави при близнаци,но знам ли..........
А за линийките-аз нямам ,но нещо не успявам да си сложа :oops:Малко съм скарана с техниката ама чак пък толкоз :lol:Единия път почти успях то пък нямаше два маркера за близнаци ,само по едно да си сложиш :ask:

Mousyt,радвам се много ,че плацентата се е вдигнала :D.Да си по- спокойна.
Re: Тема на бременните No. 91
« Отговор #105 -: Май 14, 2014, 10:55:21 am »
Момичета,  благодаря ви за бързите отговори.
Ако има момичета от Варна да питам някой правил ли си е ФМ в Майчин дом?
А за лентичките и на мен не ми се получи, но може би защото влизам през телефона.


Re: Тема на бременните No. 91
« Отговор #106 -: Май 14, 2014, 11:33:11 am »
Мих, при близнаци не се прави БХС. В България поне със сигурност не. В някои други страни имали методи, които използвали при многоплодна бременност, но тук не ги прилагат. Близнаците се оглеждат подробно на ФМ и при съмнения за аномалии би могло да се препоръча амниоцинтеза в подходящото за това време. Това е.
И аз не мога да си сложа лентичка.
*

    Crystal

Re: Тема на бременните No. 91
« Отговор #107 -: Май 14, 2014, 11:52:31 am »
БХС на близнаци се прави в Бг, но не в Националната генетична лаборатория. Има специалисти, акредитирани от Института за фетална медицина в Лондон, които я правят. Ето един такъв специалист:
http://mc-svetapetka.com/site/?portfolio=%D0%BC%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%8F-%D1%8F%D0%BD%D0%BA%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D0%B0%D0%BA%D1%83%D1%88%D0%B5%D1%80%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%BE-%D0%B8-%D0%B3%D0%B8%D0%BD%D0%B5%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B3%D0%B8
Re: Тема на бременните No. 91
« Отговор #108 -: Май 14, 2014, 12:06:50 pm »
Мел,имаш стиснати палци и от мен,всичко ще е наред само спокойно :)
Моусит,радвам се,че плацентата се е вдигнала почивай повече както са ти казали момичетата
Аз днес вече съм добре...хубаво е,че бързичко отмина вируса...консултирах се с братовчедка на свекърва ми,която е генетик и каза,че са ми чудесни резултатите от БХС...ей,най-накрая ще взема и аз да се успокоя и да си сложа и аз лентичка  :lol:
*
Re: Тема на бременните No. 91
« Отговор #109 -: Май 14, 2014, 12:21:04 pm »
Въпрос към мамите в по-напреднала бременност:
Вчера ходих при ендокринолог с направление по ЗК, понеже по препоръка на д-р Начев трябваше да си направя обременяване с глюкоза в тези седмици за гестационен диабет. Аз съм с Хашимото, с фамилна обремененост за диабет, наднормени килограми и последно кръвната ми захар беше 5.06.
Та въпросната лекарка не ми дава да правя това иследване, било супер опасно. И ми даде талон само за ТСХ, ФТ4 и гликиран хемоглобин. Питах в лабораторията, но без назначение от лекар на бременна не може ли да пуснат това обременяване.
В понеделник записах час за гинеколог да го питам какво да правя. д-р Начев е категоричен, че иска изследването. Някакъв съвет?
Re: Тема на бременните No. 91
« Отговор #110 -: Май 14, 2014, 12:46:21 pm »
Stoeka71,
Аз не съм в напреднала бременност, но преди да забременя си правих обременяване с глюкоза /ако говорим за едно и също изследване - взимат кръв на 0-ва, 60-та и 120-та минута, като след първата проба пиеш  заедно с  вода 75г глюкоза, която продават в аптеката/. Аз лично не съм носила направление в лабораторията, а просто казах, че искам да си направя изследването. Твоята лекарка си има някакви съображения, може би, затова че ще стоиш гладна 2 часа, знам ли  :?
Дано се включи някой, който има опит с това изследване в напреднала бременност.
Стискам палци  :D
*
Re: Тема на бременните No. 91
« Отговор #111 -: Май 14, 2014, 13:38:46 pm »
Момичета, много  благодаря за подкрепата!  С никого освен с вас не мога да споделя тревогите си и само вие можете да ги разберете.  Дано никога не ги усетите.  Леко бременеене на всички и много прегръдки от мен за вас.
Re: Тема на бременните No. 91
« Отговор #112 -: Май 14, 2014, 14:00:27 pm »
здравейте,момичета :)
питали ли сте вашите доктори дали може да се ходи на море и да се плува?
Аз имам резервация,точно когато влизам в 13 седмица и ми се иска поне да поплувам:)
*
Re: Тема на бременните No. 91
« Отговор #113 -: Май 14, 2014, 14:05:01 pm »
Та въпросната лекарка не ми дава да правя това иследване, било супер опасно. И ми даде талон само за ТСХ, ФТ4 и гликиран хемоглобин. Питах в лабораторията, но без назначение от лекар на бременна не може ли да пуснат това обременяване.
В понеделник записах час за гинеколог да го питам какво да правя. д-р Начев е категоричен, че иска изследването. Някакъв съвет?
Няма нищо опасно освен, че ти се взима кръв три пъти. В някои европейски страни изследването е задължително при бременност. В лабораторията кажи, че искаш да ти го направят,щом го изисква Начев. Щеше да е добре да мине по ЗК, нооооо

*
Re: Тема на бременните No. 91
« Отговор #114 -: Май 14, 2014, 14:13:27 pm »
Не знам предвид цялостното състояние като комбинация от стойности да е проблем нещо, ама по-добре от ендокринолога не знам кой ще знае и щом го е поискал....
Re: Тема на бременните No. 91
« Отговор #115 -: Май 14, 2014, 14:19:56 pm »
Въпрос към мамите в по-напреднала бременност:
Вчера ходих при ендокринолог с направление по ЗК, понеже по препоръка на д-р Начев трябваше да си направя обременяване с глюкоза в тези седмици за гестационен диабет. Аз съм с Хашимото, с фамилна обремененост за диабет, наднормени килограми и последно кръвната ми захар беше 5.06.
Та въпросната лекарка не ми дава да правя това иследване, било супер опасно. И ми даде талон само за ТСХ, ФТ4 и гликиран хемоглобин. Питах в лабораторията, но без назначение от лекар на бременна не може ли да пуснат това обременяване.
В понеделник записах час за гинеколог да го питам какво да правя. д-р Начев е категоричен, че иска изследването. Някакъв съвет?
на мен др Начев ми каза,че ако го пусна при бременност ще ми отчете,че имам проблем и затова ми назнаши само кръвна захар.аз миналзта година си пусках и ми отчете висока захар на 60 минута.
Чак пък опасно не ми се струва...пусни си тогава кръвно захарен профил-пак се измерва 3 пъти на гладно и след ядене,но не те обременяват с глюкоза
Re: Тема на бременните No. 91
« Отговор #116 -: Май 14, 2014, 14:22:47 pm »
На мен онзи ден гинеколога  д-р Даскалов ми каза да направя този тест за обременяване с глюкоза. Част от необходимите според него рутинни изследвания в различни периоди от бременността. Дори нямам някои от индикациите, за които споменава Стоека. Кръвната захар ми е даже малко под долна граница по време на бременността. Още не съм ходила в лаборатория, но не очаквам да ми откажат. Знам, че и други бременни са го правили - при фамилна обремененост, при размери на бебето изпреварващи гестационната възраст с много /това пораждало съмнение за гестационен диабет/. Мисля да го направя, защото имам доверие на д-р Даскалов. Той съвсем честно казва, че част от нещата ги правим просто, за са се застраховаме, за да не се упрекваме после и той е аз, че нещо сме пропуснали, ако не дай боже се появи проблем. Мене ме устройва този подход, предвид възрастта ми, двуполдната бременност и дългите години чакане и многобройни неуспешни опити. Пък и то не остава вече много. Най-много още 5-6- 7 пъти да ми точат кръв до края. Ще изтърпя.
*
Re: Тема на бременните No. 91
« Отговор #117 -: Май 14, 2014, 14:41:27 pm »
Хоуп, на мен д-р Начев го е назначил заради фамилната обремененост основно. Каза, че имам вече ендокринен проблем с Хашимото и да се застраховаме. Иначе бебето ни върви с 4 дни назад от термина които е на 20-ти август, а лекарите все го мерят 23-25 август и околоплодните води са нормални и кръвопотока.
Ще видя кога е на смяна моя позната в лабораторията и когато е тя, ще си го направя. Кръвта от вената ли се взема, че май много ми идва това четене в интернет и филмите в които се вкарвам.
Re: Тема на бременните No. 91
« Отговор #118 -: Май 14, 2014, 20:06:29 pm »
Стоека,правила съм това изследване в късна бременност, поради голямо количество околоплодни води и едър плод. Кръвта се взема от пръста, три пъти, първият път на гладно. Резултатите ми бяха гранични, но звъннах на д-р Мария Бояджиева, ендокринолог, клиника по ендокринология към „Майчин дом" - София, тел. 0888447954, казах и стойностите по телефона и тя каза да не се тревожа. Има много статии в нета за това как се извършва изследването, на мен лично в лабораторията ми подариха глюкозата, която трябваше да изпия - прахче. Не се тревожи, ще издържиш няколко часа, докато чакаш да те боцнат. Изследването е важно, защото гестационният диабет налага диета (в повечето случаи), понякога-лечение, в зависимост от тежестта. Успех!
P.s. Сега се сещам, че може направо да звъннеш на доктор Бояджиева, да и обясниш твоя случай и да я питаш дали е опасно да го правиш, щом се притесняваш. Тя е много компетентна по въпроса и може да ти каже най-точно, според мен няма смисъл да ходиш на гинеколог да го питаш това точно.
Не познавам въпросната докторка лично и не съм ходила при нея, просто и звъннах, защото четох в нета за нея, а тя ми отговори много любезно. Успех, каквото и да решиш!
« Последна редакция: Май 14, 2014, 20:17:37 pm от boboletka »


*
Re: Тема на бременните No. 91
« Отговор #119 -: Май 14, 2014, 20:46:33 pm »
Stoeka, и аз съм правила изследването за гестационен диабет, то е стандартно за всички бременни в Щатите. Неприятно е, но не е опасно, защото не стоиш напълно гладна 3 часа - все пак приемаш захарния сироп. На мен кръвта ми я изтеглиха от вената и трите пъти. А пък ако си в такова състояние, че не можеш да издържиш тези три часа без сериозни проблеми, значи теста за гестационен диабет е най-малкото зло и лекарката пак не е права.

Ползата от изследването е голяма, защото ако имаш гестационен диабет, можеш да вземеш навреме мерки с диета и лечение, и бебето впоследствие да има шанс за вагинално раждане вместо секцио.