0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: По-топла и слънчева седмицата (20.02-26.02)
« Отговор #120 -: Февруари 23, 2012, 15:33:06 pm »
Прави сте за откритите уроци по градините. Но тва с вдигането само на определени деца много им тежи на малките. Те го усещат и преживяват. И в начален курс са още бебешоци и също го преживяват. Виж вече в горните класове ... много ни обичаха всички съученички, дето изнасяхме откритите уроци. Така отпадаше дори минималният шанс да ги попитат нещо тях, освен ако предварително не са се подготвили и учителката знае. То и за това ми мина изнудването де. Аз ще кандидатствам с литература, всяка стотна ми е важна. А тя ще ми остави 5 за срока, на база 2 писмени работи + класна. Ми аз мога да напиша 5 страници и да използвам само пъти - „нов ред“ - увод, изложение, заключение - баста. Любовта ми към запетайките е пословична и видна за всички. Но когато 2 от трите „зубърки“ се оказахме заплашени от срочна оценка 5, просто заплашихме, че ако не ни поставя оценка на всяко участие в час, няма да си отворим устата на открития урок. И че ще кажем на директорката, как по разказвателен (предимно) предмет, иска да ни постави оценка, само на база на писмени работи. Заявихме, че ще искаме изпит пред комисия. И те така. Получихме си шестиците де.
*

    ultra

  • Анна Зашева
  • *
  • 7291
Re: По-топла и слънчева седмицата (20.02-26.02)
« Отговор #121 -: Февруари 23, 2012, 15:45:43 pm »
Вчера преглеждах училищните работи на Симеон. Дават ни папка всеки месец, за да знаем какво работят. Има забележка, че не знае кои думи НЕ се римуват. Честно казано и аз се затрудних с първия ред. Струва ми се прекалено за петгодишно:


“Experience is the name every one gives to their mistakes.” Oscar Wilde
*

    lidia

  • *****
  • 2959
  • Най-хубавото се вижда само със сърцето.
Re: По-топла и слънчева седмицата (20.02-26.02)
« Отговор #122 -: Февруари 23, 2012, 16:07:49 pm »
Аз за учителките ще си замълча. Много са и масово не са прави. Например колко звука има в думата ананас питали на колежката детето, което е на 5. Еми не е нормално. Това с римите, също не ми харесва. Според мен трябва да се сее от плявата. Ясно, че детето не може да може и знае всичко. Аз я уча Моника да не изусти, а да търси логика и да разказва по картинки. Така като разлиства цяла енциклопедия разказва без да я чете. Ако и бях казала научи на изуст кои са 9-те планети щеше веднага да ме отсвири. Ама сега с книжката и картинките ще ги каже, ще обясни за галактиката и планетата, растенията, водата... изобщо един учител трябва да има подход. и аз като правя курсовете чертая и обяснявам по графики и таблички и схеми. Това сух текст пълен със "сложни думички" просто... и аз не го гледам. Еми гледам си учебника по история. и преди и сега да ме убиеш няма да го чета! Дано сега ги правят по-достъпни. Плюс това ме е много яд като кажат, че някое дете не подлежи и не учи. Еми един учител трябва да владее магията и да го накара да повярва в себе си. Трябва да намери верния подход, за да го заинтригува. Сега, говорим за децата. Имаше случай в които съм обяснявала 1 час и съм получила коментара: Госпожо, ама вие тука само си цъкате на тая програма.  :lol: Еми разбрах си грешката. Сменихме се, зацъка младежа още час и отгоре и не го пуснах, докато не си изцъка упражнието. Ама поне съм сигурна, че разбра как става номера  :lol:.   Даже ми казва "Добър ден" като ме види, значи не съм го мъчила достатъчно  :lol:

А това с деленето на децата и със слагането на етикети кое е можещо и кое не просто не го коментирам. Тука вече ставам много лоша и дълго време след това ме избягват по улицата! В техникума имаше една луда бабка, която ми писа 3 само защото съм момиче, пък от жена инженер не ставал  8O. Спомням си я с една дълга циганска рокля и разни висящи. Все питаше момчетата дали прилича на касандра и се фръцкаше пред тях. Направо като се сетя още ми се повръща! Сега ако ми беше  :lol:

Ще видим живи и здрави догодина на есен как ще тръгнат нещата с училището. Слагам си ръка на сърцето и казвам, че от сега ужасно много се притеснявам.  :oops:
« Последна редакция: Февруари 23, 2012, 16:15:13 pm от lidia »
http://www.youtube.com/watch?v=xFkUG9xSSSE с благодарност на едно цигуларче :)
http://www.youtube.com/watch?v=dy2KNUESXp0
*
Re: По-топла и слънчева седмицата (20.02-26.02)
« Отговор #123 -: Февруари 23, 2012, 16:08:35 pm »
В нашата детска градина учат по едни като учебни тетрадки на които листите се откачат, така каквото правят през деня, вечер изнасят листите и ги дават на родителите. Така виждам, какво е правила и как се е справила. Също ако правят нещо с пластелин или рисуват изнасят нещата за да ги видим, а рисунките си ги събирам у дома в папка. На открит урок не са ни викали, а миналата година за съжаление пропуснахме тържеството за края на учебната година, но пък на това по английски, всяко от децата казваше по нещо и всички пееха, така всички можеха да покажат какво са научили.
Ани, зависи си от детето дали му е интересно и дали е разбрало условието. На Ели съм и взела една книжка със различни "задачи" за деца от 3 до 5 години, ами с някой се справя завидно лесно, но други са и трудни да ги схване, пак има неща от типа кое е излишно, кое с кое е логично да се свърже и разни от сорта. А и зависи на каква вълна е, уж и се занимава със задачите, хем я виждам, че се отнася на някъде и не внимава като и чета условието и после ми отговаря наизуст.


Imagination sets the spirit free into a distant land of fantasy;
close your eyes and you will see within your mind there lays the key.

Почивай в мир мамо - обичаме те!
Re: По-топла и слънчева седмицата (20.02-26.02)
« Отговор #124 -: Февруари 23, 2012, 16:18:28 pm »
а пък нас само на тържества и сценки ни канят, до сега на открит урок не сме били.
Е, Стефи, не се оплаквай. Мен и на такива не ме канят. В нашата няма анкети, открити уроци, абе изобщо нищо не правят. Дълбоко се съмнявам, че изобщо учат каквото и да било. Вярно, виждала съм някакви учебници, ама си бяха нови и непипнати, та не знам. Адски ми е тягостно като си помисля на колко много неща можеше да се научи Мия в по-хубава градина. :( Как нямаше мъничко късмет това дете...
<br />[link=http:
*
Re: По-топла и слънчева седмицата (20.02-26.02)
« Отговор #125 -: Февруари 23, 2012, 16:23:08 pm »
Значи по-мое наблюдение масово в детските градини претупват материала,който трябва да предадат на децата.Мишо например от 3-годишен го заниманах вкъщи с учебната литература на Просвета до 1 клас.Страшно съм доволна от себе си/сега и да се похваля/,защото ако разчитах на това което ги учеха в детската градина щеше да е гола вода.Сега смятам и Митко лека полека да го почна.Дано и на него му хареса... :)

*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: По-топла и слънчева седмицата (20.02-26.02)
« Отговор #126 -: Февруари 23, 2012, 16:30:14 pm »
Нали писах, притеснява ме после да не се отрази на отношението към децата :(

ей... това е вечната мантра на българския родител :)

аз бих й казала нещо такова - "много ни хареса открития урок, всичко беше чудесно, но ще се радваме, ако по-често вдигате за отговор Мимето и Митко - те много се стараят и обичат да участват във вашите уроци".
тя ще си схване намека, а няма да имате конфликт.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: По-топла и слънчева седмицата (20.02-26.02)
« Отговор #127 -: Февруари 23, 2012, 16:33:32 pm »
Вчера преглеждах училищните работи на Симеон. Дават ни папка всеки месец, за да знаем какво работят. Има забележка, че не знае кои думи НЕ се римуват. Честно казано и аз се затрудних с първия ред. Струва ми се прекалено за петгодишно:

това ми се вижда много трудно, особено пък за дете, което едва прохожда в тоя език.
на първия ред, ако питаш мене, трябва да се оградят 2 картинки.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: По-топла и слънчева седмицата (20.02-26.02)
« Отговор #128 -: Февруари 23, 2012, 16:35:27 pm »
пфу умното си е умно бе :) Мерси, джаме!  :D
Колкото до началното обучение и интерес напълно споделям написаното от лидия, все едно аз съм го писала - най-важно е нещо да предизвика интереса и необходимостта на получат отговор на нещо. Заучаването (зазубрянето) на наименования, символи, букви е средство да се получат знанията, а не самоцел. В крайна сметка те ги научават и то без да бъдат насилвани за това, а някак си от само себе си и със сигурност ги запомнят много по-добре :)
*

    ultra

  • Анна Зашева
  • *
  • 7291
Re: По-топла и слънчева седмицата (20.02-26.02)
« Отговор #129 -: Февруари 23, 2012, 16:46:35 pm »

това ми се вижда много трудно, особено пък за дете, което едва прохожда в тоя език.
на първия ред, ако питаш мене, трябва да се оградят 2 картинки.
ами аз първата дума не я знам на английски, ако подскажеш, ще го науча детето :)
Знам само sink, ама те май друго имат предвид...


“Experience is the name every one gives to their mistakes.” Oscar Wilde
*
Re: По-топла и слънчева седмицата (20.02-26.02)
« Отговор #130 -: Февруари 23, 2012, 16:55:15 pm »
По наше време и доста след това ги е нямало (ние кандидатствахме след 6 и след 7 ми клас), а МГ-та си имаше и нацията си я биваше.
Аз съм набор 75 и по мое време имаше прием след 4ти клас в СМГ - 2 паралелки. Най-често се класираха от олимпиади или други състезания децата. За НПМГ също мисля имаше, но не ми е от първа ръка информацията.

Jam, интереса е огромен и подготовката е много добра.

Провокира ме Мини да пусна статията, защото у-ще със само малки ученици + добра подготовка след 4ти клас ми се стори доста добър вариант. Още ми е много далеч темата, но ми е интересна.
*
Re: По-топла и слънчева седмицата (20.02-26.02)
« Отговор #131 -: Февруари 23, 2012, 16:57:40 pm »
аз пък не знам какво има на втората картинка - път ли е карта ли е маршрут ли е
иначе
ball, tall, wall - закръгляш шапката
star, car, jar - закръгляш слънцето
train, chain, rain, закръгляш дървото
това моите не могат да го направят и на български ми се струва, но ще опитам
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: По-топла и слънчева седмицата (20.02-26.02)
« Отговор #132 -: Февруари 23, 2012, 17:01:42 pm »
ами аз първата дума не я знам на английски, ако подскажеш, ще го науча детето :)
Знам само sink, ама те май друго имат предвид...

sink е мивка, а тая работа е tap - кран.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: По-топла и слънчева седмицата (20.02-26.02)
« Отговор #133 -: Февруари 23, 2012, 17:05:10 pm »
Jam, интереса е огромен и подготовката е много добра.

Провокира ме Мини да пусна статията, защото у-ще със само малки ученици + добра подготовка след 4ти клас ми се стори доста добър вариант. Още ми е много далеч темата, но ми е интересна.

midge, тази година, колежите в Оксфорд са приели 6 деца от СМГ. това говори само.
на моя колежка синът й е в Оксфорд, възпитаник на СМГ - тя каза, че е бил приет във всички университети, в които е кандидатствал, без никаква допълнителна подготовка.

в София практически май няма такива училища вече - начални, до 4-ти клас, с малко деца. такова нещо е възможно само в провинцията, поради липса на деца. иначе звучи чудно....
а добра подготовка след 4-ти клас, хубаво, ама може ли едно СМГ да побере всички желаещи родители от столицата? :(
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: По-топла и слънчева седмицата (20.02-26.02)
« Отговор #134 -: Февруари 23, 2012, 17:08:16 pm »
И колко деца се състезават за едно място в СМГ има ли статистика? И колко струва подготовката за този изпит? На практика много деца с нюх към точните науки остават извън борда по този начин. Не знам дали е нужно второ и трето СМГ, но по една математическа паралелка във всяко СОУ мисля, че е една идея, която би могла да се реализира.
« Последна редакция: Февруари 23, 2012, 18:40:09 pm от cygnus »
Re: По-топла и слънчева седмицата (20.02-26.02)
« Отговор #135 -: Февруари 23, 2012, 18:57:45 pm »
ultra, тези дето са я измислили тази задачка за 4-5-годишни деца не са добре. Първо, не става дума за рими, а за звуци и второ откъде се предполага, че ще нацелят конкретна дума. Ами ако знаят faucet, а не tap?И какво е на втората картинка на първия ред? Път, улица, карта?
Джам, благодаря зя идеята със синдикатите! А вие в коя ДГ сте, че пък ние сме на етап започване на ДГ, но нещо не ми харесва какво виждам в ДГ из квартала?

Нощта е най-тъмна преди зазоряване.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: По-топла и слънчева седмицата (20.02-26.02)
« Отговор #136 -: Февруари 23, 2012, 19:16:25 pm »
Вчера преглеждах училищните работи на Симеон. Дават ни папка всеки месец, за да знаем какво работят. Има забележка, че не знае кои думи НЕ се римуват. Честно казано и аз се затрудних с първия ред. Струва ми се прекалено за петгодишно:
Не мога да преценя за възрастта, но определено много ми харесва идеята.  Може пък да ги подценяваш. Нали винаги трябва да е нещо, което е по-трудно от това, което вече правят с лекота.
Моята днес я сложиха в по-голяма група, там са между 2 и 3 годишни, а тя е по-малка, но понеже я пробваха преди два дена и затова.Ама днес беше яко рев, не дава да я оставя. В крайна сметка остана, но докато седях да я успокоявам и видях какво правят - ми учеха буквите. Позкават буквата, казват и името и им дават дума за тази буква - примерно A- apple, B-banana и така. И нямаше дете, което да не повтаряше. Наизустили бяха всички букви. То като го повтарят всеки ден няма как да не научат. После им показваха цветове и после форми. Общо взето всички деца се справяха, а най-големите там са на 3 годинки. Те на тази възраст всичко попиват и дори и да не го разбират напълно все научават нещичко, което им е в помощ за по-късно. Ако не го чувстват като тормоз, тогава аз лично не виждам проблем.
« Последна редакция: Февруари 23, 2012, 20:36:30 pm от Bobbie »


  
*
Re: По-топла и слънчева седмицата (20.02-26.02)
« Отговор #137 -: Февруари 23, 2012, 19:54:00 pm »
И колко деца се състезават за едно място в СМГ има ли статистика? И колко струва подготовката за този изпит? На практика много деца с нюх към точните науки остават извън борда по този начин. Не знам дали е нужно второ и трето СМГ, но по една математическа паралелка във всяко СОУ мисля, че е една идея, която би могла да се реализира.
тази учебна година са били около 800 за 120 места, миналата около 700 пак за толкова места. Има версия, че една от причините за това искане е лансиране на новите частни математически училища с месечни такси от порядъка на 300лв. Дали е така никой не знае. Подготовката на моите кръщелнички (6 клас там са сега) "струваше" 2 години школа към СМГ и два месеца ежедневни занимания по минимум 2 часа с майка им, която естествено  :wink: е завършила същата гимназия преди 20тина години.
*
Re: По-топла и слънчева седмицата (20.02-26.02)
« Отговор #138 -: Февруари 23, 2012, 20:19:25 pm »
мидж, май по наше време пак беше така - 6-7 човека за 1 място поне за Бургаското МГ беше така.

Но за друго се замислих - по тази схема трябва още от края втори клас да се вземат мерки и да се подходи сериозно по въпроса в това число да се прецени дали детето ще му представлява интерес точно математиката, малко рано е сякаш и ми се струва доста съмнително това да е желание на самите деца на тази възраст, а не чисто родителски амбиции.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: По-топла и слънчева седмицата (20.02-26.02)
« Отговор #139 -: Февруари 23, 2012, 20:33:29 pm »
Подготовката на моите кръщелнички (6 клас там са сега) "струваше" 2 години школа към СМГ и два месеца ежедневни занимания по минимум 2 часа с майка им, която естествено  :wink: е завършила същата гимназия преди 20тина години.

подготовка за какво???  8O

Доне, репутацията на СМГ не е само в силната подготовка по математика, а изобщо в дисциплината, създаването на навици за учене и мислене, тоест - в общото ниво на образованието, което дава. аз далеч не мисля, че всички родители, които се пънат да вкарат децата си там, са обзети от мисълта да ги правят математици, инженери и прочие техничари. просто искат да им дадат добро образование в що-годе приемлива среда - нещо, което е много трудно да се намери в наши дни.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!