0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: По-топла и слънчева седмицата (20.02-26.02)
« Отговор #140 -: Февруари 23, 2012, 20:44:50 pm »
не е тяхно желание, то е ясно, желание на родителите е, но на тази възраст не мисля, че може да е тяхно осъзнато желание и амбиция. Тук беше основно желание за контролиране на средата, дисциплина и добра подготовка.

jam, за кандидатстване след 4 клас
*
Re: По-топла и слънчева седмицата (20.02-26.02)
« Отговор #141 -: Февруари 23, 2012, 20:50:27 pm »
просто искат да им дадат добро образование в що-годе приемлива среда - нещо, което е много трудно да се намери в наши дни.

точно в това изречение е проблемът, че трябва сериозна цедка, която да отсее надарените деца за да се формира добра учебна среда - тъжно е и децата са принудени да се състезават наистина с родени математици. Защото от едно такова дете би могло да стане блестящ журналист, адвокат или историк, но заради средата трябва да учи математика. И това, че 6 деца са прието в Оксфорд от една страна може би се дължи на подготовката там, а може би на цедката, защото не се знае дали тези деца и в друго училище пак не биха показали същите резултати, защото просто са талантливи. Ето пример на мой колега сина - влезе в Бургаското ПМГ след 4 клас, завърши го и в момента учи ... право в СУ. ;) Материя, която е много много трудна за един човек с математическо мислене. Аз също много бих искала моите да учат в МГ, защото и аз лично съм завършила това(дори напук на нашите не се записах в АГ, а в МГ), И съм убедена, че ако вътрешно не ги влече тази наука за тях ще е мъчение до края (имах такива съученици),защото натоварването по математика е огромно (по 15-20 трудни задачи за домашна всеки ден), макар че на всички влизането във ВУЗ с изпит математика естествено е гарантирано без никакви уроци. Но пък за човек, който обича тази наука предизвикателствата са големи и има възможност да развие потенциала си в правилната посока.

За това, моето лично мнение, че това решение би трябвало да се взима на по-късна възраст - след 6 или 7 клас и да е осъзнато решение с участието на детето, както беше по наше време. Но тогава пък вече има неравнопоставеност между приетите по-рано и новопостъпилите. На А и Б клас (влезлите след 6 клас) преподаваха най-добрите математици, от тях събираха отбора по математика и т.н
« Последна редакция: Февруари 23, 2012, 20:59:04 pm от cygnus »
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: По-топла и слънчева седмицата (20.02-26.02)
« Отговор #142 -: Февруари 23, 2012, 21:18:19 pm »
midge, искаш да кажеш, че децата от втори клас са тръгнали на школи и подготовки, за да успеят да се класират за 4-ти клас??? ужас...

Доне, мисля, че малко пресилваш нещата. аз съм завършила СМГ по времето, по което тя беше 4-та поред сред елитните гимназии в София. на първо място бяха езиковите, после идваше СМГ. тоест, не беше най-престижното, макар и с много добра репутация, училище. влизаше се с изпит, но не беше кой знае колко висок балът. още тогава съставът беше разнороден - имаше както изявени математици (средно по 1-2 на клас), така и просто интелигентни и будни деца, а дори и определен процент ... как да се изразя по-мекичко... деца с по-нисък потенциал от околните села, че дори и малък процент отрепки. не помня някакво зверско натоварване по математика, даже се шегувахме, че гимназията се казва Софийска математическа с разширено изучаване на биология, заради една учителка. дисциплината беше добра, наблягаше се на всички предмети, но тогава това не беше нещо необичайно. в крайна сметка, от моя клас не стана студент само 1 момче - той просто не кандидатства изобщо, човека беше от село и се ориентира към друга професия. хората от класа учиха в различни университети - чиста математика всъщност кандидатстваха само 2-ма. единият сега е блестящ професор по математическа лингвистика. останалите учихме инженерство, икономика, компютри, архитектура... реализирахме се различно, но добре. имаме богата палитра - като почнеш от бивши мутри и стигнеш до министри, депутати и професори в чужбина. същото е положението и в другите класове на випуска. който си имаше талант за математика, учителите го бяха забелязали овреме и развили. останалите се чувствахме добре и смятам, че основно са ни научили да мислим. и не си права, че правото е много далече от математиката като мислене. структурираното, алгоритмичното мислене, бързината на ума и умението за анализ е божи дар, който върши работа в почти всички сфери на човешката наука и практика. точно това ни дадоха в СМГ, но не само, защото учихме там повечко математика. нито сме загубили, че сме били в СМГ, нито сме се мъчили, нито сме лишили някой математически талант от среда за развитие.


дано ме разбираш
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: По-топла и слънчева седмицата (20.02-26.02)
« Отговор #143 -: Февруари 23, 2012, 21:27:01 pm »
тук в Стара Загора е природо-математическа гимназия и има паралелки със всякакви профили- езиков, биология, информатика ...
на Николай сестра му завърши паралелка информатика, нищо кой знае какво свързано с математическия профил- това завърши и в последствие и сега е програмист
защо задължително се смята, че в МГ трябва да са само математици
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*
Re: По-топла и слънчева седмицата (20.02-26.02)
« Отговор #144 -: Февруари 23, 2012, 21:35:26 pm »
Mini Бургаската също е природоматематическа - има и биологична и физични паралелка. Стига да проявяват интерескъм природните науки и имат потенциал да влязат и на мен ми се иска да учат в нея, но не искам да ги насилвам, ако не им се удава. Ще поживеем ще видим.
Между другото забравих да спомена, че и тук имаме начално базово училище от 1 до 4 клас целодневно, но е в другия край на града и е доста неудобно специално за мен.

Ирина, все едно си направила профил и на нашия випуск ама 1:1 ;) КОлкото до натоварването може би зависи от преподавателите - имаха доста свобода в това отношение. Наистина по наше време елитните гимназии бяха езиковите и много по-трудно се влизаше в тях. Сега явно са на почит математическите, покрай IT.  Колкото до правото - там става дума за голямо количество емпирична информация, в много случаи без логическа връзка помежду, подлежи на различна интерпретация, та затова на мен лично това ми е безкрайно далечно и трудно смилаемо като материя, затова много се възхищавам на хората с този тип мислене.
« Последна редакция: Февруари 23, 2012, 22:16:46 pm от cygnus »
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: По-топла и слънчева седмицата (20.02-26.02)
« Отговор #145 -: Февруари 23, 2012, 21:45:42 pm »
дони, ти им приказваш за планети от как са станали на 4години после ще ги чакаш да се развият и да проявят интереси  8O
аз пък сега смятам, че трябва да си се занимават с детските си им неща- да хранят кукли, да ги обличат, да ги преглеждат и  т.н
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*
Re: По-топла и слънчева седмицата (20.02-26.02)
« Отговор #146 -: Февруари 23, 2012, 21:49:51 pm »
Там е работата, че не се заиграват с кукли или с играчки, а само бели мислят една след друга или се закачат, че дори и бият помежду си :) така дете да седне да се заиграе в къщи с нещо се случва много рядко и много скоро играта или омръзне или приключва с викове :) Едният я започне, другият се намеси и му я развали, а още явно не могат да играят нещо организирано.
« Последна редакция: Февруари 23, 2012, 21:57:50 pm от cygnus »
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: По-топла и слънчева седмицата (20.02-26.02)
« Отговор #147 -: Февруари 23, 2012, 22:15:11 pm »
Донка със сигурност не им приказва постоянно за планети, защото е космо-маниачка, а защото децата са проявили интерес, след като веднъж са дочули.
Мартин така 1 месец чете детски атлас на човешкото тяло - сигурно знае анатомия колкото Мели, да не би да съм го тикала натам?

осигурили сме всякакви играчки - оттам нататък, кой каквото го влече. за да развиеш интерес към нещо, трябва да знаеш, че то съществува. разбира се, детските игри далеч не са само вкарване на познание...

време е вече coffee lungo да пусне следващата тема - за детските игри по възрасти. откога чакам.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: По-топла и слънчева седмицата (20.02-26.02)
« Отговор #148 -: Февруари 23, 2012, 22:17:55 pm »
O, човешкото тяло е новия хит в темите от няколко седмици. Ама нека си организираме тая дискусия в тематичния форум, че тук ще замине назад много бързо.
*
Re: По-топла и слънчева седмицата (20.02-26.02)
« Отговор #149 -: Февруари 23, 2012, 22:57:08 pm »
дони, ти им приказваш за планети от как са станали на 4години после ще ги чакаш да се развият и да проявят интереси  8O
аз пък сега смятам, че трябва да си се занимават с детските си им неща- да хранят кукли, да ги обличат, да ги преглеждат и  т.н


Именно!Оставете си децата да си изживеят детството-на 4 годишни деца мислите и оправяте бъдещето от сега-къде ще учат след 4,7 или 8 клас.Чакайте да тръгнат на училище,да се види в коя насока ще се развият,кои науки ще им се отдават,че тогава мислете висшето им образование.Не им взимайте акъла с тестове и задачи от сега-те даскалите ще се погрижат за това след време.
*

    z22

  • *
  • 3293
  • мама на слънцa
Re: По-топла и слънчева седмицата (20.02-26.02)
« Отговор #150 -: Февруари 24, 2012, 00:14:39 am »
понеже ми направи впечатление, че доста от вас с деца, по-малки от моя син, вече са минали на столчета от група 2-3 (15-36 кг), ето какво пише на сайта на Амазон относно прехода от една в друга тегловна група столчета:

When should you move your child up to using a Group 2-3 car seat?

For safety reasons, you should keep your child in each stage for as long as possible -– until they reach the weight limit or their head reaches the top of the seat.
Move from a Group 1 seat when the upper edge of the shell is roughly at eye level of the child or your child exceeds the weight limit. (Преминете от Група 1 към по-горна група, когато горният ръб на черупката е приблизително на нивото на очите на детето или когато детето надвиши горната граница на килограмите.) Do not move too early to a Group 2-3 because these seats are wider to accommodate larger children. Also a younger child's shoulders are too narrow to hold to the safety belt securely. A small child can therefore easily slip out from under the belt, especially when they fall asleep during the journey.

аз доста се чудих ,кога да вземем по-голям стол .Искаше ми се повече да остане стария ,заради 5 точковият колан.Обаче вече много му стана малък на ширина особено.Тук е на 3 г. ,точна РД [url]https://fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net/hphotos-ak-snc6/185887_1852543442927_1521004132_32036424_6902389_n.jpg]
аз доста се чудих ,кога да вземем по-голям стол .Искаше ми се повече да остане стария ,заради 5 точковият колан.Обаче вече много му стана малък на ширина особено.Тук е на 3 г. ,точна РД https://fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net/hphotos-ak-snc6/185887_1852543442927_1521004132_32036424_6902389_n.jpgl.Вече му стърчи главичката.След това го използва още почти половин година,но вече му беше много малък на широчина.Ето как е в този новият : https://fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net/hphotos-ak-snc7/394425_2906127501870_1521004132_32987025_49583728_n.jpg.Последно беше 18 лг. и 110 см есента на 3г. и 7м.Сега не знам ,колко - не са ги мерили скоро в градината.                                                                                     За т.н. елитни училища,аз все повече се замислям останаха ли такива.Те учениците вече не са същите ,покрай тях и учителите се изродиха.Аз съм завършила НПМГ 2000-та година.Спомням си последната година дочувам разговор между осмокласнички.Надяваха се да вържат 3-ката по даден предмет.Помня ,че бях шокирана направо.В моят клас най-ниският успех беше на едно момче 5.5 и всички знаехме,че е най-слабият.Това 3-4 не е имало като оценка някой да изкара,пък какво остава за срока.Те и изключваха за успех под 4.5 ..
« Последна редакция: Февруари 24, 2012, 00:18:50 am от z22 »
<br />
Re: По-топла и слънчева седмицата (20.02-26.02)
« Отговор #151 -: Февруари 24, 2012, 00:48:31 am »
Смятам, че е задължително във всяко училище да има математическа паралелка и такава с история и литература.
Малките провинциални училища в Каварна изкараха по-добри историци и математици от частните уроци в София. Защо? Защото всяко дете записва СИП и ЗИп (да, да, съшествуват). Аз бях зле по математика и записах СИП математика, в който показах повече знания, отколкото в час. ЗИПистория, защото обичах историята.
За университета - приятелите ми от Каварна влезоха в исканите специалноти без допълнителна подготовка. Съучениците ми дадоха хиляди за уроци, но не се справиха някои. Според мен натискът беше много голям тогава. За съжаление няколко блестящи бъдещи адвокати и журналисти завършиха задочно нещо си и ... абе попаднах в кофти ситуация да ми сервира отличничката на класа, която ми каза, че няма повече амбиции. Много тъжна история.
Та същото това момиче беше невероятен талант по математика. Обаче родителите решили, че ще адвокатства. Затова я наската да влезе в Класическата, после да ходи по олимпиади, после да няма успех под 5:50. И тя прегря.

Вие ме пристенихте сега с това обучение.
Какво обучение трябва да има на дете на 2 годишна възраст? Да не изпускам нещо? Не повтаря думички, чат-пат каже някое бебешко изречение.
А какво ги учат в яслите?

А какво мислите за "Парите следват детето"?
[/url][/url]
*
Re: По-топла и слънчева седмицата (20.02-26.02)
« Отговор #152 -: Февруари 24, 2012, 00:55:52 am »
Вени, моят син започна да говори, като стана на 2 г. До момента има голям прогрес. Днес дори направи цяло изречение с повече от 2 думи. Имам познати, чиито деца говорят много повече и правят дълги изречения, ама аз съм доволна от нашите малки стъпки.  :)

*
Re: По-топла и слънчева седмицата (20.02-26.02)
« Отговор #153 -: Февруари 24, 2012, 00:56:28 am »
Смятам, че е задължително във всяко училище да има математическа паралелка и такава с история и литература.
Абсолютно!

Как какво? Ники още ли не може да решава квадратни уравнения?  :D Побързай, че на 5 вече трябва да знае двоен и троен интеграл :)))) Нищо не пропускаш, остави детето да се развива спокойно. Моите рядко ми споделят от ДГ, но вчера по пътя ми изреждаха дните от седмицата :) Явно това са учили тези дни (трета група са). На ясла не са ходили, не знам какво се учи там.
« Последна редакция: Февруари 24, 2012, 01:04:25 am от cygnus »
*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: По-топла и слънчева седмицата (20.02-26.02)
« Отговор #154 -: Февруари 24, 2012, 08:35:39 am »
И аз се радвам вече но сложно-съставни изречения. От които обаче я хвана 2 думи, я не :lol: Добре че съм свикнала да се ориентирам от контекста, в случая от ситуацията, та с налучкване я разбирам някак си. Много го мързи това дете да говори, изяжда половината дума, пък и всички думи почват от гласения звук. Май не е много правилно да я поправям, но когато съм сигурна, че може да произнесе по-добра версия, заявявам, че не знам такава дума. Така ако ѝ е много важно се замисля, пробва 1 - 2 пъти и ... докарва вярното звучене. Проблема е че много държи, като ми каже нещо, не просто да кажа „да, да маме“. Трябва задължително да повторя точно това, което ми е казала. Изобщо голямо решаване на ребуси разиграваме в къщи.
Имам бегли наблюдения за тукашната Математическа гимназия, доволна е колежката, чиято щерка уми там. Навремето Хасковските Езикова и Математическа си бяха много елитни. Учих с такива ученици в УПК и трябва да ви кажа, че от 33-ма кандидат-студенти, никой не кандидатсва филология. Медицина, Архитектура, МО, МИО. Защото някой от учителите в Езиковата им обяснил, че учат език, за да им е по-лесно да четат странична литература, а не да стават преводачи (грубо казано). И се разменяха едни сборници със задачи и от математиците, и от тези от езиковата.
*
Re: По-топла и слънчева седмицата (20.02-26.02)
« Отговор #155 -: Февруари 24, 2012, 08:38:04 am »
В яслата ни казаха че целта им е предимно да ги учат да се хранят и обличат сами.Вчера обаче изкарали някакво табло с три стихотворения и две песнички и говорят как до понеделник е хубаво да ги научат 8O.Че то мойто дето се вика не може да говори хубаво още пък камо ли това.Знае отделни изречения на няколко песнички,но и вниманието му не може да се задържи повече от 5 мин. на дадено нещо.

*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: По-топла и слънчева седмицата (20.02-26.02)
« Отговор #156 -: Февруари 24, 2012, 08:54:20 am »
В яслата ни казаха че целта им е предимно да ги учат да се хранят и обличат сами.Вчера обаче изкарали някакво табло с три стихотворения и две песнички и говорят как до понеделник е хубаво да ги научат 8O.

аз бих казала, че това е работа на лелките в яслата - да ги научат!!! какво друго занимание имат и без това на тая възраст - само да учат стихчета, песнички и танци.

това масово го чувам по градини, ама и за ясли ми дойде много - ето ви, родителю, листчето със стихчето - да го научите за утре! алоу, ами вие за какво сте там по цел ден? слава богу, поне стихчета никога не са ми давали да учим у дома - учат си ги през деня.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: По-топла и слънчева седмицата (20.02-26.02)
« Отговор #157 -: Февруари 24, 2012, 09:06:33 am »
И на нас стихчета не са ни давали у дома. От яслата нищо не научи,ни песни, ни танци, но верно се научи да се храни и облича сам. Макар, че ме бяха наплашили, че изобщо не бил готов за ДГ на 3 год след яслата, детето се справяше повече от блестящо там. В първа група за 8-ми март ни дадоха две редчета, да ги повтаряме, че те ги знаели ама забравяли. Повече нищо не са ни давали за у дома.
Сестра ми завържи ПМГ с профил биология, спираха им тока. Поне за нея математика беше ад. Още помня изтормозеният й вид и нон стоп учене по всякакви предмети. И аз уж кандидатствах там, но беше насила, тоест майка ми искаше, а аз не и не ме приеха разбира се. Ми как да искам, като я гледах сестра ми ...
Няма да го насилвам да учи някъде, където неиска Тони, но държа да има качествено образование. Само не знам, остана ли нещо елитно.

Пешек, моето дете сигурно е най късно проговорилото дете тук, но пък за разлика от това, проговори правилно с изречения. На вашата възраст и аз така бях, преводач на всички, а той се ядосваше като не го разбираха и най вече аз. В градината се пормени всичко и проговори и ... Спокойно изобщо с говора не съм брала ядове, нищо че вески срещнат ме караше да водя детето на логопед. "Нормално" нали  :?

Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

*
Re: По-топла и слънчева седмицата (20.02-26.02)
« Отговор #158 -: Февруари 24, 2012, 09:27:09 am »
midge, искаш да кажеш, че децата от втори клас са тръгнали на школи и подготовки, за да успеят да се класират за 4-ти клас??? ужас...
точно. в събота на плуване, в неделя на математика  :wink: , но не мисля, че е различно от ходене на език, което се смята за нормално или на рисуване

При мен натоварването първата година в СМГ беше огромно, но заради английския, а не заради математиката. от 0 в езикова паралелка си беше голямо приключение

В нашата ясла не дават нищо за в къщи. Учат стихове, песни, танцуват и апликират, а да и гледат филмчета и то май не малко. Лятото са по цял ден навън, което е супер. Другото което научи е колоритен шопски, но ще се справим някак  :lol:
*
Re: По-топла и слънчева седмицата (20.02-26.02)
« Отговор #159 -: Февруари 24, 2012, 09:36:36 am »
Мидж, при нас пък английския не беше много застъпен или съм забравила, нямам спомен да сме имали много часове - май 3 ч седмично не повече. Обаче както Надето казва - явно на нашия випуск (със сестра й) по математика са ни се случили такива учителки, от 8 клас ни свиха сърмите яко - просто споменът ми е, че първата година - прибереш се в къщи и няколко часа нон стоп домашна и то задачки като задачки - чудо и приказ, даже се събирахме по къщята да станат повече глави, че имаше направо нерешимки. Наистина зависи от преподавателя явно. После сякаш се смекчиха нещата последните класове или защото съвпадна със смяната на системата (демократичния преход) та си беше живот. Но доколкото знам от моите колеги - на повечето децата им са там - сега било и там паднал гарда много  в сравнение с наше време, но пак е по-добре от навсякъде другаде в Бс. Абе ще му мислим, има време.
« Последна редакция: Февруари 24, 2012, 09:43:52 am от cygnus »