0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: По-топла и слънчева седмицата (20.02-26.02)
« Отговор #200 -: Февруари 24, 2012, 14:49:36 pm »


А какво мислите за "Парите следват детето"?

Абсолютно съм ЗА и подкрепям това на 100%. Иначе не е справедливо, ако моето дете е в частна ДГ, да го дискриминират, лишавайки го от субсидия. От цялата работа, би трябвало да паднат таксите в частните ДГ и училища. Не знам дали важи това и за яслите.

Бъдете добри и не губете кураж! :)
*
Re: По-топла и слънчева седмицата (20.02-26.02)
« Отговор #201 -: Февруари 24, 2012, 15:00:45 pm »
Ще ви кажа като видя разписания за контрол механизъм, какво мисля. До тогава ще ви кажа само, че това се прави само и единствено заради един конкретен човек... :x
Re: По-топла и слънчева седмицата (20.02-26.02)
« Отговор #202 -: Февруари 24, 2012, 15:15:42 pm »
Аз имах някакъв момент на откровения с Ники.
Преобличам го за лягане, изведнъж се изправи на повивалника, дойде, гушна ме и започна да ме гали по главата и да говори нещо на бебешки. Направо ми се разтопи сърцето и наистина го разбрах детето, какво иска да ми каже.

Има едни такива невероятни моменти, в които ти се иска времето да спре и да се насладиш на мига по-дълго. Този беше от тях.

Оу, Вени, моят Косьо е страшно любвеобилен! :D Постоянно ме гушка, целува ме, милва ме по главата, съпроводено с: "Ооо, маммо, ееей, маммооо!" :D невероятно е. Михаела не е проявявала чувства по такъв начин. Сега, като вижда от малкия, се сеща и тя и казва: "Мамо, искам да те гушнааа" :wink:

Косьо до скоро не можеше да изговори звука М и ми викаше "бабо" :lol: :lol: Представете си го само: Еейй, бабо!" :lol: и да ме прегръща гальовно. :lol: Понякога хората са се чудили, защо ми казва "бабо", да не би да го гледа баба му? Не! - викам, аз си го гледам, ма не може да каже М. :lol: :lol:


Довечера ще ви споделя и аз с какво се занимаваме с децата. :wink:

Бъдете добри и не губете кураж! :)
*
Re: По-топла и слънчева седмицата (20.02-26.02)
« Отговор #203 -: Февруари 24, 2012, 15:28:15 pm »
Вени, снаха ти да се ориентира към "Св. Лазар". Там е базата на естественичките. разрешават и топки, и бащи, абе почти всичко, срещууу една хууубава сума.






При жълтеница у новороденото не се дава да се пие глюкоза, защото излишният  билирубин не се отделя с урината, а с изпражненията.
*
Re: По-топла и слънчева седмицата (20.02-26.02)
« Отговор #204 -: Февруари 24, 2012, 16:02:47 pm »
Ще ви кажа като видя разписания за контрол механизъм, какво мисля. До тогава ще ви кажа само, че това се прави само и единствено заради един конкретен човек... :x
и мен ми е интересен механизма за контрол. Още повече това се случва на фона на закриване на държавни училища. Странно е държавни пари да се инвестират в корпоративни структури, вместо в откриване и подобряване базата и увеличаване на капацитета на държавните такива - по-горе в темат доста се оплаквахме, че са неколцина наистина добрите училища в БГ.  Идеята е добра, особено за детските градини в градовете, където няма капацитет за всички деца, но за нашите условия ми изглежда абсурдна - просто като виждаме как се контролират нещата тук.
« Последна редакция: Февруари 24, 2012, 17:19:03 pm от cygnus »
Re: По-топла и слънчева седмицата (20.02-26.02)
« Отговор #205 -: Февруари 24, 2012, 16:03:59 pm »
аха, чух сумата 8O
Ани, накъде се залетяхте пак бееее? Май няма да стигнем да се видим у белгийско :(

Подкрепям Стефи. Прекалено добро изглежда, за да повярвам, че ще се реализира.
[/url][/url]
*
Re: По-топла и слънчева седмицата (20.02-26.02)
« Отговор #206 -: Февруари 24, 2012, 16:09:50 pm »
Не Вени, не изглежда добро изобщо. Сумата е 1450 лв. на дете годишно, т.е. за учебна година. Това е едно перо от 4 за субсидиране и издръжка на държавните и общински училища. Това е точно така нареченото перо - парите следват ученика, които се полагат по конституция за осигуряване на задължителното образование на децата. всичко надграждащо се плаща отделно. обаче, има едно голямо обаче, няма ясно, черно на бяло разписано за какво точно и колко, ама не на ангро, а с точност какво включват тези 1450 лв. По скоро някой е гледал в тавана и е определил тази сума. Та, сега се превеждат тези пари на училищата или на общините (когато училището е общинско) и разходването на тези пари в никакъв случай не отговаря на предназначението им. Казуса е много сложен, ама много сложен, защото дори в отговорните инситуции няма яснота как ще се контролира в частните училища, че с тези пари например няма да си организират ски училища или нещо друго, което по никакъв начин не се включва в дифиницията за базово образование.
Re: По-топла и слънчева седмицата (20.02-26.02)
« Отговор #207 -: Февруари 24, 2012, 16:21:28 pm »
Хайде и аз да се изкажа. Мия не се подлага на обучение вкъщи, освен ако нещо не й е интересно лично на нея. Но мисля, че в реалния живот се научават много неща. цветовете ги научи на 2 години, посочвайки всички коли по пътя ни. От пъзели никога не се е интересувала и досега е така, макар че с логопедката правеха някои. Племенницата ми примерно, която сега е на 3 реди пъзели от двегодишна и досега й е супер интересно и се справя много добре, но пък все още бърка цветовете. На 3 години, без да може да говори още кой знае колко, Мия изуми едни лекари като абсолютно безпогрешно си показваше коя е лявата ръка. Винаги е харесвала книжките и аз от бебе й чета всяка вечер. Разглеждаше много списания-бебешки и ме караше да й обяснявам кой какво прави там, каква играчка има и т.н. Азбуката я научи за около 10 дни, използвайки пъзел за пода с букви, който служеше за подложка. Беше на 4 и някои от звуците дори не можеше да ги каже, но обяснявахме с думи. Сега вече май я е забравила, не й е интересна в момента. Може да брои до 15, но разбрах, че всъщност не осъзнава същността на цифрите. За коледа получи много хубава игра за свързване на цифри със съответния брой животни, та разбрах, че изобщо не прави връзка между двете. напоследък много рисува и виждам напредък голям за няколко месеца. На миналия урок логопедката ми каза, че много се затруднила да назове разни играчки. Ами тя никога не се е интересувала кой знае колко от играчки, имаме разбира се, но голяма част от тях само запълват пространството. Засега честно казано освен музикални заложби, не виждам някакви други ясно изразени. Стихчета не сме учели никога с повод или без, но текстовете на песничките ги знае.
<br />[link=http:
*
Re: По-топла и слънчева седмицата (20.02-26.02)
« Отговор #208 -: Февруари 24, 2012, 16:30:29 pm »
Добре бе човек, аз не споря

спориш  :P


ами не, обяснявам, защото аз не съм учила детето и комшийката не е, следователно остава госпожата, а и все пак детето е на 5г., па може и само да си кава вече кой какво :wink: :P
Забрави бабата, нали е учителка  :D
Ако е като моята, там е ключа за бараката
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: По-топла и слънчева седмицата (20.02-26.02)
« Отговор #209 -: Февруари 24, 2012, 17:31:45 pm »

А какво мислите за "Парите следват детето"?

Абсолютно съм ЗА и подкрепям това на 100%. Иначе не е справедливо, ако моето дете е в частна ДГ, да го дискриминират, лишавайки го от субсидия. От цялата работа, би трябвало да паднат таксите в частните ДГ и училища. Не знам дали важи това и за яслите.

кокиче, не става дума за детски градини, а за училища. държавни училища има достатъчно за всички желаещи и никой не е принуден да посещава частно училище, освен ако сам не го иска това. не е като при детските градини, където хората понякога избират частните ДГ поради липса на места в държавните.

четох едни коментари, в които хора от образователната система твърдяха, че принципът "парите следват ученика", приложен самосиндикално и абсолютно, без допълнителни критерии, води единствено до снижаване на нивото на образованието.

защо? защото повече пари ще получи училище с повече деца. следователно, училището има интерес да привлича и задържа масата ученици на всяка цена, за да не губи субсидията. оттам ще спадне нивото на образованието и дисциплината.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    z22

  • *
  • 3293
  • мама на слънцa
Re: По-топла и слънчева седмицата (20.02-26.02)
« Отговор #210 -: Февруари 24, 2012, 19:17:18 pm »
Според мен ,децата научавам много неща ,без някой конкретно да ги учи на нещо - просто слушат много ,любознателни са.За говоренето смятам ,че и родителите до някъде имат вина - аз на Жоро никога не съм му говорила на бебешки,независимо от възрастта.Като чуя от някоя майка да пита 3 г. дете има ли "пиииш","къде ти е мАкото(детето също така го произнася),"донеси топата(топката)" и т.н. - еми няма как да се научи да произнася правилно,ако покрай него се говори по този начин.
 Ние не сме учили детето почти на нищо -ей така да седнем и то да повтаря като папагал.Но той страшно много пита и никога не е останал без отговор,независимо,колко глупави са въпросите.В процеса на играта се научил да брои,да прави елементарни сметки(5 коли ,като махнеш 2 ,остават 3 и т.н.),знае цветовете,кое е ляво и дясно ;говори много добре (като изключим произнасянето на "Р")- все неща,които вече от година и половина знае.Новото ,което напоследък прави е да реди пъзели и да рисува .Пъзели не поглеждаше допреди 2 месеца,сега реди 100 части безпроблемно.Рисуването също е от скоро- не повече от месец,преди това само драскаше ,а сега рисува къщи,дървета,цветя и кораби основно.
<br />
*

    denisa

  • *****
  • 2681
  • Човек предполага, Господ разполага!
Re: По-топла и слънчева седмицата (20.02-26.02)
« Отговор #211 -: Февруари 24, 2012, 19:39:09 pm »
Толкова са различни децата наистина.
Денис на около 2 години незнайно от къде познаваше всички марки коли, без да го е учил някой, само където на Опел викаше Пепел  :lol:. Азбуката научи много бързо, но трудно се научи да разпознава буквите. До 5г. и половина не можеше да изговаря К и Г интересни думички се получаваха: къща-тъща, колело-толело, кукла-тутла и т.н.т  :lol:
 и изведнъж започна да ги казва без да е посещавал логопед.
Зори, гледах рисунките на Жорето той наистина има талант, прекрасни са.
*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: По-топла и слънчева седмицата (20.02-26.02)
« Отговор #212 -: Февруари 24, 2012, 21:44:04 pm »
Зори, това с бебешкото говорене е повод всеки път да скастрям за нещо свеки. От нея ги чувам тия „маку, топа“ и особено любимото ми коко. До сега 100 пъти обясних, че дете, което не живее постоянно на село и не гледа отблизо кокошки, дори не свързва яйцето със звука ко-ко, който тя издава. Съгласява се с мен, но ... забравя и по инерция пак същите ги реди.
*
Re: По-топла и слънчева седмицата (20.02-26.02)
« Отговор #213 -: Февруари 24, 2012, 22:47:38 pm »
Дениса, ние сме на същия хал със звука "к". Много рядко го ползва в началото на дума. Днес дори и "млято" взе да казва. Досега беше само "мля".
Днес учителката в яслата ми каза, че много говорел и тя всичко разбирала.  :D

Пеше, като казваш кокошка, не споменаваш ли и какъв звук издава? Моят още думите куче и коте не ги ползва. Само на мяу-мяу и бау-бау сме засега, въпреки че ги казвам.

*
Re: По-топла и слънчева седмицата (20.02-26.02)
« Отговор #214 -: Февруари 24, 2012, 23:23:17 pm »
Моят още думите куче и коте не ги ползва.

Ние ги ползваме, особено "коте", ама колкото да обозначим как тате вика на мама.  :wink:
Иначе говоренето ни още се състои само в назоваване на обектите. Изречения, обаче, още на правим, в смисъл, че и две думи рядко ги свързва в едно общо, освен ако не му задавам отделни въпроси последователно. Но четейки ви, се успокоих, че има време.


Да споделя и аз за игрите и заниманията: при нас пъзелите са една от любимите игри. Харесва му двамата да се занимаваме с тях и да ги редя. Реди сам пъзел от 3-4-5 части, едни картонени с животни. По-големите още му идват зор :), но пък настървено бута отделните части една в друга. Мисля, че е наследствено - на мен са ми голяма слабост пъзелите.  :)
Книжките ги "четем" като му разказвам по картинките в тях - почна ли да чета текста губи всякакъв интерес към тях, още повече ако е в рими.
Рисуването ни се изразява в драсканици все още, не мисля, че ни е страст. Но правим дълбооока дупка и ограда ( по думите на дена позната ;) ).
И аз съм на мнение, че научава нещата, не когато конкретно седна да го уча, а така  между другото, в процеса на игра или в ежедневието. В началото се тормозех, че не обръща достатъчно внимание на усилията ми, ама след това разбрах, че вината е в мен. :)
« Последна редакция: Февруари 24, 2012, 23:33:53 pm от twin »
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: По-топла и слънчева седмицата (20.02-26.02)
« Отговор #215 -: Февруари 24, 2012, 23:31:11 pm »
Аз пък да ви кажа, онзи ден за първи път от години бях доволна, че не съм в България. Отидохме да правим паспортни снимки, аз с двете деца и направо ми побеляха косите. Първо, че Андреа не седи на едно място, сигурно 10 и направиха докато хванат една и второ, че Ивана реши да изпадне в истерия и да крещи - това, което само съм го чувала за 2 годишните, така и не разбрах защо. Жената във фотото я успокояваше, някаква служителка дори и донесе играчка - не и не. По едно време спря и точно докато държах бебето реши да ходи да рови по разни рафтове със стъклени шишета с вино ( тук фотото е в магазина). Направо не знаех какво да правя - не мога да пусна бебето, че ще падне, а не мога да оставя Ивана да изпотроши стъкларията. В крайна сметка грабнах бебето и я дръпнах и нея. Пак се започнаха ревове и си излезнахме без снимките. На следващият ден се връщаме, този път и с мъжа ми. И се започна пак старата история, ама в по-лек вариант. Първо, че Андреа повърна на пода. После в крайна сметка успяхме да  снимаме Ивана ревяща за паспорта,защото някаква жена донесе някаква пееща играчка, която я залиса колкто да не се дърпа ( пак плачеше обаче). После и Ивана повърна на пода и то солидно количество. Съблекох я гола по памперс и я замъкнах в колата, като оставих мъжа ми да чака снимките,  но си мислех, че ако бях в България сигурно щяха да ми кажат да си контролирам детето и никой нямаше да се занимава толкова време с нас, че и да я успокояват даже. А за повръшането не знам какво щеше да стане. Като знам как правят забележки за всякакви неща, за това направо щяха да ме изгонят. В крайна сметка обаче снимките най-после са готови и вече можем да извадим паспортите за пътуване, че трябва да ги водим да ги видят баби и дядовци.
« Последна редакция: Февруари 25, 2012, 00:04:02 am от Bobbie »


  
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: По-топла и слънчева седмицата (20.02-26.02)
« Отговор #216 -: Февруари 24, 2012, 23:46:27 pm »
още четиво - този път за големи:
http://www.temanews.com/index.php?p=tema&iid=410&aid=9777
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: По-топла и слънчева седмицата (20.02-26.02)
« Отговор #217 -: Февруари 24, 2012, 23:59:03 pm »
Пеше, като казваш кокошка, не споменаваш ли и какъв звук издава? Моят още думите куче и коте не ги ползва. Само на мяу-мяу и бау-бау сме засега, въпреки че ги казвам.
Знае бе, свате, знае. Но според баба ѝ всички деца казват на яйцето - коко, не на кокошката. Боря се да не учи детето да говори на бебешки - все пак Ники е бебето - на нея ѝ идва отвътре.
Иначе имаше период в който нямаше коте и кучу, а бау и мау ( с много смешно смръщване на нослето). И така - аз казвам виж куче, тя казва бау бау. Никога не съм я учила така, но ... После за известен период бяхме на кучи. И изведнъж кучето стана пучи 8O.
*

    elle22

  • *****
  • 1645
  • La donna `e mobile ;)
Re: По-топла и слънчева седмицата (20.02-26.02)
« Отговор #218 -: Февруари 25, 2012, 00:53:20 am »
Боби, голям купон сте си направили  :lol:.
С интерес следях дискусията ви за езиците, но не успях да се включа. Та след дъжд качулка...
Тони проговори рано и на български, лесно започна да говори на английски, в градината изучаваха и испански. Беше много сладко да слушаш малко човече говори различни езици.
Когато тръгна на училище, много се гордеехме, понеже говореше английски без акцент, а и се справяше отлично. Така беше през първите две години. На третата - ударихме дъното. Изведнъж се оказа, че започна да изостава от американчетата по литература - просто лексикално зациклихме. В комбинация с отвратителната учителка, която му преподаваше през първите 3 месеца, /която го набеди за ADHD/, още повече изостанахме от другите... Междинните тестове ги "изядохме", защото обяснявахме смисъла на всяка дума предварително вкъщи, но с "големия" тест, който е върху непознат текст, детето отново не успя да се справи. Не знам вече и аз на какъв език да му говорим... побъркахме го детето.
*
Re: По-топла и слънчева седмицата (20.02-26.02)
« Отговор #219 -: Февруари 25, 2012, 09:28:39 am »
Прочетох статията и ми стана едно горчиво такова  :? :( имам усещането, че близките 50-100 г. няма да има абсолютно никакво развитие в България. И просто няма да ни има по някое си време.

Моят син също казва избирателно все още К и Г, а е на 5,3 г. Преди казваше вместо кокошка - тотошка и от сорта, сега е окошка, котенце - отенце, колко- олко. Изяжда в началото буквата, но пък някои думи ги казва правилно. Звука на първата буква става някак заместващ К и се разбира и звучи правилно в първият момент.
Също като бяхме малки и толкова милото искаше да го разбират и все бързаше да дърдори нещо и в бързината изяждаше срички. Само аз знаех за какво става въпрос. Ръководех се от всичко, контекст, поведение ... В градината се урегулира това и вече на 3 г и няколко месеца проговори с изречения правилно.
« Последна редакция: Февруари 25, 2012, 09:35:17 am от Perdeto »
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!