0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: По-топла и слънчева седмицата (20.02-26.02)
« Отговор #180 -: Февруари 24, 2012, 13:20:37 pm »
Аз имах някакъв момент на откровения с Ники.
Преобличам го за лягане, изведнъж се изправи на повивалника, дойде, гушна ме и започна да ме гали по главата и да говори нещо на бебешки. Направо ми се разтопи сърцето и наистина го разбрах детето, какво иска да ми каже.

Има едни такива невероятни моменти, в които ти се иска времето да спре и да се насладиш на мига по-дълго. Този беше от тях.
[/url][/url]
*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: По-топла и слънчева седмицата (20.02-26.02)
« Отговор #181 -: Февруари 24, 2012, 13:48:54 pm »
На 2 години и 3 месеца е моята.
Вени, в такива моменти забравяш всичко през което си минала и си казваш - ако трябва пак ще го направя. Макар че чак такива обяснения не сме имали ние. Само се гушим като малко котенце, подвикваме си - „ей малко котенце“ и „ей мамо кочкоо“ ( което честно казано от нейната уста звучи малко като кучко, ама ... толкова си може детето) :lol:.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: По-топла и слънчева седмицата (20.02-26.02)
« Отговор #182 -: Февруари 24, 2012, 13:54:12 pm »
Стефи, наистина ли смятат до 20 в градината?

стига глупости, ма - смятат, как не...
снимала съм тетрадката на Мартин по математика - учат се числата до 10.

ultra, кажи на другарката по английски, дето ти е дала тия листа, че на английски няма дума "Eveil" :) туй е френска дума. иначе, програмата много ми хареса, супер грижливо и разнообразно подбрано, напомня ми на заниманията в Монтесори градината, в която ходеше Мартин през лятото.

"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: По-топла и слънчева седмицата (20.02-26.02)
« Отговор #183 -: Февруари 24, 2012, 13:57:16 pm »
Вени, през лятото ще си говорим пак за детето и ще видиш, че ще се интересува и от книжки, от конструктори, а може би и от пъзели.
При нас любимата игра май доскоро беше лего-то. Мога да отворя магазин да продавам лего. Толкова много има вече. Но с него играе основно с баща си. С мен иска да правим пъзел (от пъзели започна да се интересува преди около месец-два) или да четем книжки, като много рядко запаметява някое изречение от историята. Но книжките трябва да са с големи картинки и не много текст. При нас в момента е фаворит ето тази книжка: http://www.lecsiko.com/4499_obicham-te-mamo.html
Иначе ми прави впечатление, че книжки, на които преди не знаеше повечето животни или неща, сега вече ги знае. Расте детето. Понякога ми казва нещо, аз не го разбирам, той ми го повтаря няколко пъти, накрая чак леко изнервен, а аз все така не го разбирам.  :lol:

ани, на какво училище ще го пратите Мони?

джаме, ти пък сега за една дума ли си?! Не си чувала как френскоговорящите белгийци говорят английски. Сигурна съм, че учителката на Мони е фламандка или англоговоряща.

*
Re: По-топла и слънчева седмицата (20.02-26.02)
« Отговор #184 -: Февруари 24, 2012, 13:59:49 pm »
ми хубавао де, значи говоря глупости, но аз детето не съм учила да си бройка пръстите и да смята 10+3 например.....
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: По-топла и слънчева седмицата (20.02-26.02)
« Отговор #185 -: Февруари 24, 2012, 14:03:27 pm »
ми хубавао де, значи говоря глупости, но аз детето не съм учила да си бройка пръстите и да смята 10+3 например.....

прифанало е от комшийката значи.

не вярвам в една градина да учат аритметика до 20 (със събиране и изваждане), а в друга да учат броене до 10.

пак казвам, снимала съм тетрадката по математика лист по лист, за да се занимаваме в къщи и знам какво учат по система "Приказни пътечки" в 3-та група. изобщо няма събиране и изваждане там.

"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: По-топла и слънчева седмицата (20.02-26.02)
« Отговор #186 -: Февруари 24, 2012, 14:06:10 pm »
Добре бе човек, аз не споря, не съм снимала тетрадката, даже не знам по коя система учат, но е факт, че детето си бройка пръстите и сибъри и изважда. Казва че госпожата ги е учила на пръсти да смятат.
А от комшийката със сигурност не е....
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: По-топла и слънчева седмицата (20.02-26.02)
« Отговор #187 -: Февруари 24, 2012, 14:07:33 pm »
като ви чета и установявам колко са различни децата в интересите си и в темпото на усвояване. едно реди лего на две години, ама не знае животните. друго рисува необичайно добре за възрастта си, но не може да говори. трето не може да тури две кубчета едно върху друго, но знае всички геометрични фигури. едно започва да се интересува от пъзели на 5 години, а друго - на 2 години.
и т.н. и т.н.

от друга страна, много книги ти казват че на Х години трябва да прави това и онова, да се интересува от тия и тия играчки, и това е правилото. и родителят се шашка, ако не попада точно в нормата.... а всяко нещо идва - при кой по-рано, при кой по-късно. разбира се, като изключим случаите на очевидни дефицити, които се нуждаят от оценка и сериозна работа със специалист.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: По-топла и слънчева седмицата (20.02-26.02)
« Отговор #188 -: Февруари 24, 2012, 14:07:59 pm »
Добре бе човек, аз не споря

спориш  :P

"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: По-топла и слънчева седмицата (20.02-26.02)
« Отговор #189 -: Февруари 24, 2012, 14:08:55 pm »
Може да е самоинициатива на госпожата, но и аз се изненадах, защото това се учи в 1 клас, а трета група не е свършила и имаме още една цяла година предучилищна дотогава. Просто ми е интересно в 1 клас какво ще правят в този случай. Иначе като видях плана на Ани - горе долу е точно, каквото и ние учим на същата фаза, но е сякаш по разнообразен и обхваща различни аспекти - точно да се види кое ще заинтригува децата. Ирина, я кажи какво има в тези пътечки, че и аз си нямам идея какво точно им влиза по план тази година. И ние сме по системата на пътечките, май е централен план за всички.
« Последна редакция: Февруари 24, 2012, 14:11:35 pm от cygnus »
*
Re: По-топла и слънчева седмицата (20.02-26.02)
« Отговор #190 -: Февруари 24, 2012, 14:10:45 pm »
Добре бе човек, аз не споря

спориш  :P


ами не, обяснявам, защото аз не съм учила детето и комшийката не е, следователно остава госпожата, а и все пак детето е на 5г., па може и само да си кава вече кой какво :wink: :P
*
Re: По-топла и слънчева седмицата (20.02-26.02)
« Отговор #191 -: Февруари 24, 2012, 14:13:59 pm »
като ви чета и установявам колко са различни децата в интересите си и в темпото на усвояване. едно реди лего на две години, ама не знае животните. друго рисува необичайно добре за възрастта си, но не може да говори. трето не може да тури две кубчета едно върху друго, но знае всички геометрични фигури. едно започва да се интересува от пъзели на 5 години, а друго - на 2 години.
и т.н. и т.н.


И аз точно това си мислех, колко са различни и индивидуални , хехе, докато не влязат в общия калъп ;)
Ето пример - мойта художничка например не обича да пее, а покрай това търсене онзи ден на караоки песни с Митака такъв концерт му спретнахме пред компютъра (особено с българките парчета), той ме караше да му пускам и се строява сам - хайде да пеем :)
« Последна редакция: Февруари 24, 2012, 14:24:21 pm от cygnus »
*
Re: По-топла и слънчева седмицата (20.02-26.02)
« Отговор #192 -: Февруари 24, 2012, 14:14:24 pm »
а и все пак детето е на 5г.
, па може и само да го е прочело от учебника за 1ви клас  :lol:
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: По-топла и слънчева седмицата (20.02-26.02)
« Отговор #193 -: Февруари 24, 2012, 14:15:02 pm »
Доне, и аз мисля, че е самоинициатива на госпожата и в никакъв случай не е по учебен план това.

"Приказни пътечки" е една от трите системи за обучение в ДГ, които са одобрени от МОН и е въпрос на личен избор на учителите коя система ще изберат. не е централно спуснато. не ми се вижда нещо особено, но не знам какви са останалите, че да сравня. струва ми се много по-теоретично, ограничено и старомодно, в сравнение с това, което ultra е показала.

"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: По-топла и слънчева седмицата (20.02-26.02)
« Отговор #194 -: Февруари 24, 2012, 14:19:36 pm »
Доне, и аз мисля, че е самоинициатива на госпожата и в никакъв случай не е по учебен план това.


добре де, посипвам си главата с пепел, макар че не съм казала че е по учебен план, щото не го знам :lol:
та четете ми поста с корекция - "по самоинициатива на нашите госпожи, децата освен цифрите учат и смятане"
всички доволни ли са? :P
*

    ultra

  • Анна Зашева
  • *
  • 7291
Re: По-топла и слънчева седмицата (20.02-26.02)
« Отговор #195 -: Февруари 24, 2012, 14:22:01 pm »
ultra, кажи на другарката по английски, дето ти е дала тия листа, че на английски няма дума "Eveil" :) туй е френска дума. иначе, програмата много ми хареса, супер грижливо и разнообразно подбрано, напомня ми на заниманията в Монтесори градината, в която ходеше Мартин през лятото.
Другарката е английска мома на около 45 - мис Рейчъл :D Специално за мен превежда и пише програмата на английски, повечето родители я получават на френски. Сигурно затова е останал термина. Иначе в училището има много монтесорски и валдорфски практики, чувам, че и в общинските ги има.
Пътечките не ги знам, преди по Моливко учихме с Мони, но от белгийската система съм много впечатлена. Мари беше описвала нещо подобно за тяхното испанско училище.
Ще снимам и разни упражнения, които правят, ама за другия подфорум.

Деси, ако останем тук ми се иска в това училище да продължи. Има и българско, но чувам много лоши отзиви за подготовката там. Ако идем в Гибралтар също имам вариант, ако сме в Мюнхен, тепърва проучвам :)


“Experience is the name every one gives to their mistakes.” Oscar Wilde
*
Re: По-топла и слънчева седмицата (20.02-26.02)
« Отговор #196 -: Февруари 24, 2012, 14:23:13 pm »

Ще снимам и разни упражнения, които правят, ама за другия подфорум.

Давай, Анко, пусни една тема там!
*

    ultra

  • Анна Зашева
  • *
  • 7291
Re: По-топла и слънчева седмицата (20.02-26.02)
« Отговор #197 -: Февруари 24, 2012, 14:26:16 pm »
А, не съм капацитет да пускам тема, само ще допълвам някоя, имаме си прекрасен модератор там, нека той оформя темите :)


“Experience is the name every one gives to their mistakes.” Oscar Wilde
*
Re: По-топла и слънчева седмицата (20.02-26.02)
« Отговор #198 -: Февруари 24, 2012, 14:38:33 pm »
ани, със сигурност има училища на английски и в Мюнхен, както и Валдорф. По принцип, знам, че много деца в Германия почват училище без да знаят дума немски, но това го отчитам като минус, защото им се налага да усвояват език и знания едновременно.

*

    ultra

  • Анна Зашева
  • *
  • 7291
Re: По-топла и слънчева седмицата (20.02-26.02)
« Отговор #199 -: Февруари 24, 2012, 14:44:59 pm »
Немски няма да учим, надявам се. Пети език ще му дойде множко :D Съвсем ще се омота. От тази гледна точка предпочитам да останем, иначе ме влече към испанските плажове, а Румен предпочита немската уреденост... Каквото Боби каже, това ще е :lol:


“Experience is the name every one gives to their mistakes.” Oscar Wilde