0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Болничен и майчинство
« Отговор #600 -: Февруари 07, 2013, 16:30:52 pm »
код имам, ще проверя в нои как изглеждат нещата. Имам спомен миналата година, че попълвах декларации даже предварително, за да си спестя разкарване, но дали и тази съм попълнила не помня. Явно ще звъня, благодаря ти!

Re: Болничен и майчинство
« Отговор #601 -: Февруари 07, 2013, 21:14:41 pm »
Мишле декларацията не е пусната, аз моите пари ги получих вчера.
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #602 -: Февруари 07, 2013, 21:55:58 pm »
Мишле декларацията не е пусната, аз моите пари ги получих вчера.
мдаам, проверих си в нои- по чл.53 не е подавана. Утре явно ще ходя до работа.

Re: Болничен и майчинство
« Отговор #603 -: Февруари 07, 2013, 22:34:53 pm »
240 те лв се получават различно от майките.Не са като парите първата година.В един ден за всички

Мишле,тепърва ще ти внесат декларацията и ще получиш парите.Нормално 240 те лв се получават след 15 то число.Кога са ти изтекли 410 те дни?През януари,нали ?
Разбира се има фирми,където са по-експедитивни и 240 те лв се получават в първата половина на месеца
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #604 -: Февруари 07, 2013, 22:59:42 pm »
Ами детето ми навърши 1 година на 5 януари и сега на 5 февруари трябваше да започнат 240-те. Предполагам би трябвало да са малко повече заради петте дни на януари по старата схема. Ще звънна утре и ще питам.

Re: Болничен и майчинство
« Отговор #605 -: Февруари 07, 2013, 23:06:06 pm »
Ами детето ми навърши 1 година на 5 януари и сега на 5 февруари трябваше да започнат 240-те. Предполагам би трябвало да са малко повече заради петте дни на януари по старата схема. Ще звънна утре и ще питам.

5 те дни за януари трябва вече да са ти преведени.Края на февруари чакаш и останалите за януари.Декларацията ти още не е внесена и това е съвсем в реда на нещата
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #606 -: Февруари 07, 2013, 23:09:43 pm »
Здравейте и от мен. Бих искала да попитам след раждане къде и какви документи се подават за майчинството? Може би е коментирано, но ми е малко объркано - има болнични, после се попълват бланки за до годинка, после други, или от счетоводството ще ме информират и ще ми дадат да попълня каквото е необходимо, когато трябва да се подава?
*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #607 -: Февруари 07, 2013, 23:10:02 pm »
След като изтече този трети последен болничен се подава "ЗАЯВЛЕНИЕ - ДЕКЛАРАЦИЯ
за изплащане на парично обезщетение при бременност и раждане на основание
чл. 50, ал. 1 и чл. 51 КСО за остатъка от 135 до 410 календарни дни"-това е до една годинка на детето. .......
Не е до 1 годинка, а е до датата на термина  :wink:
Родих на 27-ми февруари, а ми ги изплащаха до 7 април  :wink:
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #608 -: Февруари 07, 2013, 23:17:46 pm »
Не е до 1 годинка, а е до датата на термина  :wink:
Родих на 27-ми февруари, а ми ги изплащаха до 7 април  :wink:[/color]

Не е до датата на термина,не е до годинката.А до края на 410 те дни.Понякога това съвпада с термина,но по-често не,защото мамите раждат по-рано
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #609 -: Февруари 09, 2013, 20:49:21 pm »
Здравейте, момичета! Имам един въпрос и предполагам, че тук би трябвало да го задам.
Сина ми е роден на 02.12.2012г., сега сме тук в България, но говорихме с татко му  когато си дойде за отпуск в България след това да заминем и ние с него. Та въпроса ми е - ще продължава ли да ми се изплаща майчинството до 410 дни въпреки че не съм в същия момент в България. Смятаме да останем и по-нататък в чужбина при татко ни.
Надявам се да съм задала правилно въпроса си. :)

*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #610 -: Февруари 09, 2013, 21:56:47 pm »
Не е до 1 годинка, а е до датата на термина  :wink:
Родих на 27-ми февруари, а ми ги изплащаха до 7 април  :wink:[/color]

Не е до датата на термина,не е до годинката.А до края на 410 те дни.Понякога това съвпада с термина,но по-често не,защото мамите раждат по-рано
Ама термина е отправна точка за тези 410 дни :wink:

Re: Болничен и майчинство
« Отговор #611 -: Февруари 10, 2013, 07:52:27 am »
Здравейте, момичета! Имам един въпрос и предполагам, че тук би трябвало да го задам.
Сина ми е роден на 02.12.2012г., сега сме тук в България, но говорихме с татко му  когато си дойде за отпуск в България след това да заминем и ние с него. Та въпроса ми е - ще продължава ли да ми се изплаща майчинството до 410 дни въпреки че не съм в същия момент в България. Смятаме да останем и по-нататък в чужбина при татко ни.
Надявам се да съм задала правилно въпроса си. :)

Освен,ако не заявиш спиране с прил 12,обезщетението ще продължават да ти го превеждат по сметката
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #612 -: Февруари 10, 2013, 11:09:14 am »
Lilita_ , благодаря за отговора. Интересуваше ме, защото баткото ще остане тук и въпреки че вече е голям(ще стане на 19г и сега завършва училище) и ще си намери работа, но ми се иска да има някакви средства за резерв поне в началото, не е свикнал да се оправя сам. :) Не иска да идва с нас, предпочита да остане в България поне засега.

Re: Болничен и майчинство
« Отговор #613 -: Февруари 11, 2013, 18:11:18 pm »
Здравейте! Моля да ме извините, ако въпросът ми не е за тук. Случаят ми е следният: забременях спонтанно след 2 неуспешни опита ин-витро. За наблюдение на бременността си останах в клиниката, в която правих опитите, тъй като в последните 3 години всичките ми прегледи и изследвания съм правила там, а и първата ми реакция след неочаквания положителен тест беше да тичам на преглед именно там.  :) До тук всичко е чудесно, но: от клиниката могат да ми дават болнични само за по 14 дни. Ако всичко е наред, в 45-дневен болничен трябва да изляза от 6.04. Проблемът ми е, че ми се иска да преустановя ходенето на работа малко по-рано, поне с около месец. До сега стисках зъби, защото не знаех какво ще стане и не исках да "си гърмя патроните" в работата :), частна фирма е и излизането в болничен (а и самото забременяване) не е най-желателното нещо на света. Работата обаче е тежичка, свързана е с непрекъснат поток от по около 300 човека на ден, втората смяна е до 21 часа и в интерес на истината започвам да се изморявам много. За капак съм и на 41 години. Обаче! Вече ми е късно за регистрация в ЖК към ДКЦ,откъдето знам, че могат да дават по-дълги болнични, питах, но гинеколожката категорично отказа да ме регистрира в толкова късен месец (обяснимо обидена от факта, че съм я пренебрегнала!)Та, въпросът ми е има ли някакъв начин,т.е. клиника или лекар (където да платя, ако трябва),но да може да ми издаде по-дълъг болничен, поне двадесетина дни преди полагаемия ми се 45-дневен преди раждане?  :oops: В най-лошия случай ще карам на по 14 дни, но все пак по-лесно (и за мен и за работодателите) би било да изляза от конкретна дата, а не да съм "иди ми, дойди ми". Все пак съм длъжна да попитам и да потърся вариант:) Благодаря предварително!
*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #614 -: Февруари 11, 2013, 18:18:40 pm »
Защо не пробваш да се регистрираш за ЖК при друг лекар, дори в друг град ако трябва?
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #615 -: Февруари 13, 2013, 17:08:05 pm »
Някой може ли да ми каже в какъв срок се изплащат болничните? първият ми болничен е от 02.01. -кога евентуално ще ми го изплатят?
<br />[link=http:
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #616 -: Февруари 13, 2013, 17:16:45 pm »
С новите промени - до края на февруари. Фирмата трябва да предаде болничните в НОИ до 15 число от месеца следващ месеца на болничния. Явно са ускорили процедурите, защото днес питах в НОИ кога ще получа превод по болничния, който е внесен днес и ми отговориха, че следващия четвъртък.

*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #617 -: Февруари 13, 2013, 17:44:20 pm »
Някой може ли да ми каже в какъв срок се изплащат болничните? първият ми болничен е от 02.01. -кога евентуално ще ми го изплатят?
Зависи кога е занесен в НОИ. Иначе от страна на НОИ срока за изплащане е 2 седмици.
И да, явно не се бавят в НОИ. Болничен на снаха ми занесен на 5.02 днес излиза като изплатен, значи утре ще си получи парите, което прави 1 седмица.

Re: Болничен и майчинство
« Отговор #618 -: Февруари 14, 2013, 21:55:42 pm »
аз не разбрах в кой месец си, но няма такова нещо като "късен месец" за регистрация към ЖК. Само ти е нужно направление от личния лекар, с което АГ-то те зачислява към съответната си негова практика - пуска ти някои изследвания и точно той е човекът, който ще ти издадава болничните листове или пък ще те прати на комисия за по-дълъг болничен.
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #619 -: Февруари 15, 2013, 21:37:18 pm »
Обаче! Вече ми е късно за регистрация в ЖК към ДКЦ,откъдето знам, че могат да дават по-дълги болнични, питах, но гинеколожката категорично отказа да ме регистрира в толкова късен месец

Наистина няма такъв филм като късен месец за ЖК.Явно тя не иска да те вземе по лични причини.Само тя ли е лекар,водещ ЖК във вашия град?Едва ли?Взимаш си от ЛЛ направление майчино здраве и се рег на друга ЖК.Като търсиш такъв,който е член на ЛКК.Така ще ти дава лесно болничните.Друг вариант ти е частна АГ клиника.Там болничните се плащат от 35 до 60 лв.В зависимост дали ще ти пишат,че имаш нощувка в клиниката
Кажи за кой град питаш.Някой може да те насочи от първа ръка