0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #620 -: Февруари 15, 2013, 22:40:06 pm »
Наистина няма такъв филм като късен месец за ЖК.Явно тя не иска да те вземе по лични причини.Само тя ли е лекар,водещ ЖК във вашия град?Едва ли?Взимаш си от ЛЛ направление майчино здраве и се рег на друга ЖК.Като търсиш такъв,който е член на ЛКК.Така ще ти дава лесно болничните.Друг вариант ти е частна АГ клиника.Там болничните се плащат от 35 до 60 лв.В зависимост дали ще ти пишат,че имаш нощувка в клиниката
Кажи за кой град питаш.Някой може да те насочи от първа ръка
Да ви кажа честно, има. Правят се на интересни, че "късно" се записваш и отказват да те вземат. Не, че имат право на това, но и жените рядко си знаят правата, а насила не виждам как можеш да ги накараш. Аз изобщо не се занимавах с ЖК, ходех само в клиниката, в която забременях и съответно си плащах изследванията. Знам, че ми се полагаха по ЗК, но да вися с часове пред кабинета, да обикалям София...по-евтино ми излизаше частното. С болничните никога не съм имала проблеми, въпреки, че клиниката е частна, имаха някои пътеки и всеки път ме питаха, дали искам. Но не всички имат договори със ЗК и става по-сложно.
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #621 -: Февруари 18, 2013, 18:27:26 pm »
Извинявам се за флууда, но не мога да си редактирам мнението вече  :oops: Имам въпрос:
До 22,01 бях в болничен, от 23,01 вече се водя отпуск по майчинство. С оперативната ни счетоводителка сме близки и ме информира, че главната още не е взела документите от фирмата /съответно не ги е подала към НОИ/. Знам и, че с промените от 01,01,2013 болничните не са обвързани вече с осигуровките /въпреки, че работодателят ми, всъщност вече ги е платил/. Да, една част ми е изплатена за януари, но с това забавяне ми "виси" остатъка, който честно казано ми е нужен. Няма ли санкции при такова забавяне /още повече, че тя не го прави за пръв път и не само за мен/ или си е в правото? :ask:
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #622 -: Февруари 18, 2013, 23:21:29 pm »
Буболина длъжна е да спазва законовите срокове. Ако тях не ги пропуска, нищо не можеш да направиш, може би да говориш с нея лично, на повечето места кутия бонбони и усмивка вървят.
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #623 -: Февруари 18, 2013, 23:36:37 pm »
Буболина,би трябвало до 15 те февруари да ти е внесла декларацията.Има санкции,да.Извади си ПИК код от НОИ и виж какво ти излиза на сайта за теб.Не се осланяй на "един човек ми каза"
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #624 -: Февруари 19, 2013, 08:07:35 am »
Здравей те, първата година майчинство ми изтича началото на март, кога трябва да подам молбата за втората година?
*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #625 -: Февруари 19, 2013, 08:38:21 am »
Буболина длъжна е да спазва законовите срокове. Ако тях не ги пропуска, нищо не можеш да направиш, може би да говориш с нея лично, на повечето места кутия бонбони и усмивка вървят.
Пропуска ги, до колкото съм запозната. Както казва Lilita_ , до 15,02 е трябвало да внесе декларацията.

Lilita_, разбира се, че няма да се осланям на това. Имам ПИК и ми излиза, че последните документи, които са внесени са за декември. От тогава ни гък...А аз така или иначе съм сигурна, защото оперативната е много точно момиче и не би ме подвела, още повече, че е много притеснена, защото и други болнични висят и хората недоволстват. Санкции сигурно има, но кутия бонбони и усмивка ще ги преодолеят, мисля...Иначе, надали ще си позволи толкова нагло да бави документите. А тя е нафукана мацка и доста вървежна... :wink: Аз се притеснявам и работодателят да не го отнесе, тъй като единствената му вина в случая е, че се предоверява на ...хайде да не употребявам епитети...Явно е, че ще си висим така, зависими от нечие благоволение.... :?
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #626 -: Февруари 19, 2013, 08:51:44 am »
Здравей те, първата година майчинство ми изтича началото на март, кога трябва да подам молбата за втората година?
Максимално бързо  :D За майчинството не знам, че счетоводителката ми ги пусна, но за детски ако подадеш по-късно ги губиш за пропуснатите месеци.

Буболина много неприятно, но това е положението, моята счетоводителка винаги е гледала да ги оправи до края на месеца, дори и на 28-ми да го вземам. Има и несъвестни и трябва поне да се оплачеш, защото тя така си продължава безнаказано. Нямам никаква идея как стоят тия неща  :oops:
*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #627 -: Февруари 19, 2013, 09:02:57 am »
Здравей те, първата година майчинство ми изтича началото на март, кога трябва да подам молбата за втората година?
Вече трябва да я подадеш, за да може да я обработят в НОИ и от началото на април  да започнат да ти изплащат майчинството за втората година.

Re: Болничен и майчинство
« Отговор #628 -: Февруари 19, 2013, 09:57:15 am »
Благодаря ви момичета. Ще задействам нещата максимално бързо.
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #629 -: Февруари 19, 2013, 10:10:06 am »
Бубулина,санкциите,които НАП налага за закъснение не се прескачат с бонбони и усмивка със сигурност.Някои фирми си ги плащат и работят така.
Според мен вашата счети още не е свикнала с новите срокове.Не виждам какво я спира да ги внесе.Нито й търсят осигуровките,нито нищо.
Не ти пречи да я питаш лично.Даже е съвсем нормално да питаш
*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #630 -: Февруари 19, 2013, 10:14:24 am »
Бубулина,санкциите,които НАП налага за закъснение не се прескачат с бонбони и усмивка със сигурност.Някои фирми си ги плащат и работят така.
Според мен вашата счети още не е свикнала с новите срокове.Не виждам какво я спира да ги внесе.Нито й търсят осигуровките,нито нищо.
Не ти пречи да я питаш лично.Даже е съвсем нормално да питаш
Не е така, просто е безотговорна, винаги си е била такава. За съжаление, не се отразява върху нея, а върху хората, зависещи от нея. Има и такива хора. Дано понякога, справедливостта възтържествува и си поемат отговорността, а и санкциите, ако има такива. Защото някои хора, се учат само като им бръкнеш в джоба...за съжаление. Благодаря за съветите, момичета.!
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

Re: Болничен и майчинство
« Отговор #631 -: Март 07, 2013, 12:45:09 pm »
аз не разбрах в кой месец си, но няма такова нещо като "късен месец" за регистрация към ЖК. Само ти е нужно направление от личния лекар, с което АГ-то те зачислява към съответната си негова практика - пуска ти някои изследвания и точно той е човекът, който ще ти издадава болничните листове или пък ще те прати на комисия за по-дълъг болничен.
Ами в 6 месец отидох и АГ-то от 20 ДКЦ Димова почти ме изгони. А както казах, работя с много хора и резултатът вече е на лице: карам изключително тежко грип в момента, вече една седмица....Не знам вече дали бебето ще оцелее... човек не може да разчита на чудо всеки ден, един път чудо да забременееш на 41, втори път чудо нищо да му няма на бебето след като аз едвам дишам...
П.С. За София става въпрос... но тя така категорично ме изгони, че останах с убеждението, че нямам никакъв шанс вече за регистрация където и да било...
« Последна редакция: Март 07, 2013, 12:52:54 pm от zizuzuzi »
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #632 -: Март 07, 2013, 15:11:58 pm »
Моля за малко помощ относно болничните, че съвсем не ми е ясно какво точно са ми платили. Първият ми болничен е с дата 02.01. -за 45 дни преди раждането. Въпросът е, че раждането беше на 04.02., така че вторият болничен е от 04.02. какво се случва след това? 45 дневният болничен се заплаща така, както е издаден и после при следващия се приспадат определен брой дни или нещо друго. Превели са ми една сума, но не мога да разбера какво покрива. От друга страна счетоводителката ми каза, че третият болничен трябва да ми бъде издаден за 60 дни, за да се оправи разликата.
<br />[link=http:
*

    *слонче*

  • *****
  • 1764
  • вече сме трима и съм най-щастливата жена на света!
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #633 -: Март 07, 2013, 16:22:00 pm »
Моля за малко помощ относно болничните, че съвсем не ми е ясно какво точно са ми платили. Първият ми болничен е с дата 02.01. -за 45 дни преди раждането. Въпросът е, че раждането беше на 04.02., така че вторият болничен е от 04.02. какво се случва след това? 45 дневният болничен се заплаща така, както е издаден и после при следващия се приспадат определен брой дни или нещо друго. Превели са ми една сума, но не мога да разбера какво покрива. От друга страна счетоводителката ми каза, че третият болничен трябва да ми бъде издаден за 60 дни, за да се оправи разликата.
в последния болничен, който ще ти го издаде педиатъра на детето се приспадат или добавят разликата от дните на първия болничен, в зависимост от раждането, в твоя случай ще се добавят. само втория болничен от болницата е фиксиран. изчисли си и ти точно трите болнични да са 135 дни.
никога не отстъпвай на принципите си!
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #634 -: Март 07, 2013, 19:32:33 pm »
Превели са ми една сума, но не мога да разбера какво покрива.
Мешко, най-ясно на мен ми става като си направя справка с ПИК и ЕГН тук:
https://benefits.nssi.bg/EGN/
Не знам дали имаш такъв код, аз моя съм си го вадила преди 3-4 години и сега ми върши чудесна работа, че иначе хич не мога да ги разбера кога и какво превеждат.
Иначе на този номер звъня в НОИ аз като имам въпроси: 02 9261010.
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #635 -: Март 08, 2013, 07:26:14 am »
А може ли да ми кажате момичета има ли някакъв срок в който работодателят да е задължен да представи болничния в нои?Предадох болничния лист още на 20.02 имам пик за страницата в нои и там още излиза че не е постъпил този болничен,а това е последният,който го издава педиатъра на детето ако има някаква връзка с това.
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #636 -: Март 08, 2013, 08:13:32 am »
А може ли да ми кажате момичета има ли някакъв срок в който работодателят да е задължен да представи болничния в нои?

Да,има срок и това е до 15 ти март.Работодателят ти не е нарушил срока все още



« Последна редакция: Март 08, 2013, 08:20:47 am от Lilita_ »
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #637 -: Март 08, 2013, 08:21:24 am »
15 дни са минали,трябвало е да го занесе до 06.03
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #638 -: Март 08, 2013, 08:23:43 am »
Грешиш в срока
*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #639 -: Март 08, 2013, 10:13:06 am »
15 дни са минали,трябвало е да го занесе до 06.03
Не са 15 дни, а до 15-ти ден на месеца, следващ връчването на болничния на работодател. Ти си го занесла на 20,02, значи до 15,03 работодателя ти трябва да го представи в НОИ, а от там го изплащат в 15 дневен срок
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"