0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Болничен и майчинство
« Отговор #520 -: Януари 04, 2013, 17:54:55 pm »
На база болничен лист имаш право на 180 календарни дни без прекъсване. Когато тези дни изтекът имаш няколко варианта или да се явиш на ТЕЛК за останалите или да си пуснеш отпуска или да влезеш в болница и от там да ти издадат продължение.
Докато си в болнични от НОИ ще ти плаща 80% от осигурителния доход, първите три дни се плащат на 70% от работодателя.
Надявам се да си ме разбирала, ако има нещо съм на разположение. :-)
Краси

*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #521 -: Януари 04, 2013, 21:55:12 pm »
дали гинеколозите се навиват да дават такива болнични..благодаря ви предварително..
Няма да ти откажат  :D

Re: Болничен и майчинство
« Отговор #522 -: Януари 05, 2013, 10:00:55 am »
Когато внесоха болничния ми лист си изкарах ПИК код от НОИ и сега онлайн следя какво се случва. Забелязах,че вчера са въвели актуалната ми банкова сметка и номера на вида болнични. Според вас означава ли това ,че работят по болничния ми лист и съвсем скоро ще пише сумата за изплащане или ги обработват на части??
Споделете ако някой също ползва този вид услуги с ПИК кода :grouphug:
*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #523 -: Януари 05, 2013, 11:06:39 am »
Когато внесоха болничния ми лист си изкарах ПИК код от НОИ и сега онлайн следя какво се случва. Забелязах,че вчера са въвели актуалната ми банкова сметка и номера на вида болнични. Според вас означава ли това ,че работят по болничния ми лист и съвсем скоро ще пише сумата за изплащане или ги обработват на части??
Споделете ако някой също ползва този вид услуги с ПИК кода :grouphug:
Да, означава, че са го приели при тях. Сега в 14 дневен срок ще ти го изплатят.

Re: Болничен и майчинство
« Отговор #524 -: Януари 05, 2013, 12:16:07 pm »
той е с входящ номер още на 28.12, видях промяната в банковата сметка на 4.01
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #525 -: Януари 05, 2013, 13:30:08 pm »
На база болничен лист имаш право на 180 календарни дни без прекъсване. Когато тези дни изтекът имаш няколко варианта или да се явиш на ТЕЛК за останалите или да си пуснеш отпуска или да влезеш в болница и от там да ти издадат продължение.
Докато си в болнични от НОИ ще ти плаща 80% от осигурителния доход, първите три дни се плащат на 70% от работодателя.
Надявам се да си ме разбирала, ако има нещо съм на разположение. :-)
благодаря за отговора имам обаче още въпроси:1.тия 180 дни на куп ли се подават или всеки месец по 30дни трябва да е болничния?2.а тези 45 дена преди раждане към тия 180 ли влизат? много се извинявам,но искам да съм сигурна,преди да говоря с гинеколога ми...благодаря ви момичета :youwoman:
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #526 -: Януари 05, 2013, 13:34:47 pm »
Здрасти Мариета.
180-те дни не се подават на куп, а последователно се натрупват с всеки следващ болничен, било той от 30 дни или 20 дни.
Тези 45 дни преди термин не се включват към 180-те дни.
  
*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #527 -: Януари 05, 2013, 13:40:57 pm »
той е с входящ номер още на 28.12, видях промяната в банковата сметка на 4.01
Като си гледам профила са ми изплащани 14 дни след датата на приемане на документа в НОИ.

Re: Болничен и майчинство
« Отговор #528 -: Януари 05, 2013, 13:46:10 pm »
Здрасти Мариета.
180-те дни не се подават на куп, а последователно се натрупват с всеки следващ болничен, било той от 30 дни или 20 дни.
Тези 45 дни преди термин не се включват към 180-те дни.
ехе супер с две думи аз още от сега мога да изляза болничен стига гинеколога ми да ми влезе в положение :D
много ти благодаря за бързия отговор..
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #529 -: Януари 05, 2013, 14:20:45 pm »
Да, права си - може да излезеш още сега в болничен. Просто трябва да съобразиш тези 180 дни да ти стигнат до преди излизането в 45 дневния болничен преди раждане. Дори и да не ти стигнат има варинта: или да отидеш на ТЕЛК или да пуснеш едни-два дни отпуска, след което отново да си пуснеш болничен.
И аз съм в болничен от края на втория месец.
  
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #530 -: Януари 05, 2013, 14:33:03 pm »
много ти благодаря за отговора :bighug:
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #531 -: Януари 05, 2013, 16:55:28 pm »
Мариета, тя Зузи ти е отговорила, точно така е.
Аз също съм в болничен от втория месец и 180 те дни ми изтичат сега през февруари, взела съм решение да си пусна 7 дни отпуска и след това излизам в 45 дни преди раждането.
Според мен няма да имаш проблем с гинеколога.
Пожелавам ти успех!
Краси

Re: Болничен и майчинство
« Отговор #532 -: Януари 10, 2013, 15:41:20 pm »
здравейте,имам едно питане.Имам желание да ползвам болничен по време на бременността и успоредно с това да ходя на работа на половин работен ден.Знам че това нещо подлежи на санкция ,ако дойде инспекция по труда,някой има ли представа каква глоба могат да наложат на мен и работодателят?А в случай че вместо на трудов ме назначат на граждански подлежа ли на санкция и отразява ли се после върху размера на майчинството?

Re: Болничен и майчинство
« Отговор #533 -: Януари 10, 2013, 15:47:20 pm »
Аз също бих искала да задам един въпрос, който не е много по темата, но знам, че има доста компетентни хора и се надявам на отговор. Казусът е следният - на 26-ти декември изтече 410-я ден за раждане, майчинство и отглеждане на дете. След това пуснах редовната си отпуска за 2012г. - два дена от декември - 27 и 28-ми и останалото за януари. Дъщеря ми е записана и се води, че посещава ясла.
Не знам още как ще протече адаптацията й, но ако имам трудности мога ли да пусна молба за Отпуск за отглеждане на дете до 2г. Знам, че трябва да я отпиша от яслата в този случай.
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #534 -: Януари 11, 2013, 10:39:42 am »
Здравейте бъдещи и настоящи мами! Искам да попитам дали някоя от вас реално е успявала по време на бременността, след изтичане на 180-те дни, да си пусне например 1 седмица платена отпуска, и след това отново болничен до 45-дневния преди термин, или сме само в сферата на хипотезите? Малко сложно се изразих, дано да сте ме разбрали...  :oops: Предварително благодаря за отговорите!
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #535 -: Януари 11, 2013, 10:51:14 am »
Момичета, и аз има въпрос: Ако имам издаден ПИК от НАП, ще мога ли с него да си следя какво се случва с болничния ми в НОИ? Някой ползвал ли е такъв ПИК? Ясно е, че с ПИК, издаден от НОИ, се следят болничните.
venito, КЪДИ, germar, не съм много компетентна, дано някой запознат се включи, и на мен ще ми бъде от полза.


Re: Болничен и майчинство
« Отговор #536 -: Януари 11, 2013, 11:42:50 am »
Момичета, и аз има въпрос: Ако имам издаден ПИК от НАП, ще мога ли с него да си следя какво се случва с болничния ми в НОИ? Някой ползвал ли е такъв ПИК? Ясно е, че с ПИК, издаден от НОИ, се следят болничните.
venito, КЪДИ, germar, не съм много компетентна, дано някой запознат се включи, и на мен ще ми бъде от полза.
Аз ползвам ПИК и с точно с него си следя болничните листове - кога са входирани и кога ще ми бъдат изплатени.
  
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #537 -: Януари 11, 2013, 11:52:28 am »
zuzeto, а твоят ПИК от къде е издаден - от НАП или от НОИ?


Re: Болничен и майчинство
« Отговор #538 -: Януари 11, 2013, 11:57:49 am »
от НОИ. За около 10-на минути беше цялата процедура, докато си получа кода.
  
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #539 -: Януари 11, 2013, 12:00:33 pm »
Благодаря, Зузито! На мен НОИ ми идва малко далечко, затова питам дали ПИК-а от НАП ще ми свърши работа :)