0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Болничен и майчинство
« Отговор #500 -: Декември 07, 2012, 16:39:14 pm »
Звучи ми логично, Мими, благодаря ти!


*

    Crystal

Re: Болничен и майчинство
« Отговор #501 -: Декември 07, 2012, 19:49:51 pm »
Дребните сметки са различни за всеки и всеки сам си преценява какво да направи. Аз както казах събирам идеи и съвети как да постъпя.

По груби сметки, тъй като информацията, която ти си дала не е пълна, ако си вземеш платен отпуск, вместо да си продължиш болничния (с ТЕЛК), майчинството ти ще е с около 20 лв ПОВЕЧЕ на месец (с 1 лев на работен ден, майчинството се изплаща на база работни дни за съответния месец. Колкото повече платен отпуск си вземеш сега вместо болничен, толкова по-високо ще ти е и майчинството.
*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #502 -: Декември 07, 2012, 20:14:39 pm »
Въобще няма такова нещо.
След като осигурителният стаж е еднакъв за целия период, който се взима като база, няма да има промяна на сумата. При изчисляване на майчинството през времето на болничния се взима базата, на която е изчислен. Майчинството се изчислява като билничния в дневна сума, която после се умножава по работните дни в месеца т.е. ако е 50лв.дневно и са 20р.дни ще вземе 1000лв, ако са 18р.дни ще вземе 900лв.
12 дни отпуск по никакъв начин няма да увеличи майчинството. Дори сумата, която ще вземе за тези 12дни отпуск като заплата, ще е горе долу същата като болничните, защото има около 20-22% уддръжки (ДОД и осигуровки). Само ще си изхабиш отпуска, която после ще ти ти трябва повече с малкото човече.
*

    Crystal

Re: Болничен и майчинство
« Отговор #503 -: Декември 07, 2012, 20:56:03 pm »
Като се сметне в този калкулатор с и без отпуск излизат различни суми и по-голямата е с отпуск.
http://www.kik-info.com/calculators/maichinstvo.php

Но всеки сам си решава.
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #504 -: Декември 08, 2012, 00:34:03 am »
Няма как отпуска да увеличи майчинството,защото отпуска се изплаща като заплата.По време на отпуска на служителят се изплаща възнаграждение като заплата.Как да увеличи тогава обезщетението за бременност и раждане

Crystal,в калкураторът няма графа платен отпуск/поради горната причина-възнаграждението е едно и също.Дали работиш или си в платен отпуск е едно и също/.Как разбра,че с платен отпуск се увеличава обезщетението?

Аз казвам имам си отпуска, но не искам да си прекъсвам болничния за да бе ми се намали майчинството и тя .....

Майчинството няма да ти се намали заради това,че си взела отпуск преди термина.Така или иначе с 45 дневния ти правят нова база.Не ти продължава изчисленото среднодневно от болничния за общо заболяване
« Последна редакция: Декември 08, 2012, 00:40:27 am от Lilita_ »
*

    Crystal

Re: Болничен и майчинство
« Отговор #505 -: Декември 08, 2012, 09:48:59 am »
Когато си в платен отпуск получаваш заплата, съответно имаш брутно и нетно възнаграждение. Най-горе в калкулатора има обяснения.
Няма да споря повече, ако искате консултирайте се със счетоводител.
*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #506 -: Декември 08, 2012, 09:56:23 am »
Да питам тези, които са по-наясно, че вчера ми се обадиха от службата да кажа как ще ползвам отпуск през 2013г. - правят прословутия график по КТ.
Та от 23 септември бях 30 дни в болничен. След това пуснах 7 дни отпуск. Но после се наложи болничен - та от 1 ноември съм болничен и няма да се върна на работа.
От кога да ги броя тези 180 дни? От 01 ноември ли? Все пак имам прекъсване. За да изчисля колко дни платен отпуск ще ми трябват преди 45-дневния отпуск. Нямам намерение да се разправям с ТЕЛК.
„Ние се раждаме в света на природата.
Второто ни раждане е в света на духа."



Re: Болничен и майчинство
« Отговор #507 -: Декември 08, 2012, 10:02:06 am »
Мире,от медицинския център,в който носехме моите болнични на комисия обясниха,че щом има прекъсване,започват наново да се броят 180 дни.Аз имам 20 дни за пункцията и трансфера,после прекъсване от 1 месец и започнаха нови 180 дни.Не съм сигурна,че е точно така,но ще видим дали ще върнат последния болничен от НОИ.Ама и аз го обясних,дано нещо да си разбрала :D
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #508 -: Декември 08, 2012, 10:07:32 am »
Перличка, това означава ли, че ако преди този непрекъснат болничен съм ползвала друг болничен, то тези 180 дни се броят след прекъсването, а не като общо за годината?
Надявам се да съм те разбрала правилно :)
Виждам, че ти си засегнала един от въпросите, които ме вълнуват - как ще разбера дали съм надвишила тези 180 дни? В смисъл има ли вариант да разбера, било чрез някаква справка в НОИ, преди да ги надвиша, за да мога превантивно да взема някакви мерки?
То май и моето стана много объркано :)
  
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #509 -: Декември 08, 2012, 10:21:05 am »
Според медицинския център,точно така се броят-след прекъсването,нови 180дни.А иначе на ЖК,като ми пишеше новия болничен,отбелязваше дните в картона и така се знаеше колко точно съм ползвала.Отделно си имам ПИК от НОИ и мога да си правя справки,без да се разхождам дотам.Доста е объркано с тези болнични-един казва едно,друг друго,наистина нямам идея кое е вярното,но ако не ми върнат последния болничен от НОИ,значи от мед.център са прави.Дано да е така.
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #510 -: Декември 08, 2012, 10:35:23 am »
Перличка имам и още един малко глупав въпрос :)
Имах болничен издаден от ЖК за 30 дни, който обаче се наложи да бъде прекъснат от друг болничен издаден от Гинекологично отделение, тъй като се наложи да полежа малко. Този втория болничен от болницата прекратява ли първия или се броят и двата по 30 дни? Аз мисля, че го прекратява, но все пак...
След две седмици съм на преглед и ще хвана да питам и аз моята лекарка. Ако тези 180 дни се броят след прекъсване е много добре за мен - ще бъда точно на границата 176 дни :)
Иначе аз моите дни си ги броя от първия ден, в който съм излязла в болничен до термина, след като съм извадила тези 45 дни преди раждане. Надявам се да ги броя правилно :)
Ох, млако дългичко стана osi_13
  
*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #511 -: Декември 08, 2012, 11:06:56 am »
И аз имам такава случка и е логично да се прекъсват дните с втория болничен. Аз броя реално календарните дни, в които съм в болничен!
„Ние се раждаме в света на природата.
Второто ни раждане е в света на духа."



Re: Болничен и майчинство
« Отговор #512 -: Декември 08, 2012, 11:23:35 am »
Благодаря ти Мира. И аз така мислех, но имах нужда и от друго мнение. Нещо в последно време съм станала доста неуверена :) Все се съмнявам в нещо.
  
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #513 -: Декември 08, 2012, 12:46:13 pm »
Перличка, това означава ли, че ако преди този непрекъснат болничен съм ползвала друг болничен, то тези 180 дни се броят след прекъсването, а не като общо за годината?
Надявам се да съм те разбрала правилно :)
Виждам, че ти си засегнала един от въпросите, които ме вълнуват - как ще разбера дали съм надвишила тези 180 дни? В смисъл има ли вариант да разбера, било чрез някаква справка в НОИ, преди да ги надвиша, за да мога превантивно да взема някакви мерки?
То май и моето стана много объркано :)


Новото броене на дните във временна нетрудоспособност /болничен/ започва само след отпуска, а не след друг болничен.
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #514 -: Декември 08, 2012, 21:04:10 pm »
Когато си в платен отпуск получаваш заплата, съответно имаш брутно и нетно възнаграждение. Най-горе в калкулатора има обяснения.
Няма да споря повече, ако искате консултирайте се със счетоводител.

Да,разбира се,че имаш и брутно и нетно за периода на платения отпуск.Къде е обяснено нещо за платения отпуск в страницата на калкулатора?
Счетоводител съм.Затова мисля,че знам какво пиша
*

    Crystal

Re: Болничен и майчинство
« Отговор #515 -: Декември 09, 2012, 10:42:25 am »
Да,разбира се,че имаш и брутно и нетно за периода на платения отпуск.Къде е обяснено нещо за платения отпуск в страницата на калкулатора?
Счетоводител съм.Затова мисля,че знам какво пиша
Щом си счетоводител, трябва да си достатъчно грамотна, за да можеш да си направиш сметките с калкулатора и да видиш какво излиза. Има и форум с въпроси и отговори, порови се и почети там.
Дневното парично обезщетение при бременност и раждане се определя в размер на 90 на сто от среднодневното брутно трудово възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху който са внесени или дължими осигурителни вноски.Дневното парично обезщетение не може да бъде по-голямо от среднодневното нетно възнаграждение за периода, от който е изчислено обезщетението.В конкретния случай, за който спорим, среднодневното брутно трудово възнаграждение или среднодневния осигурителен доход са по-големи от среднодневното нетно възнаграждение, поради което дневното парично обезщетение е равно на среднодневното нетно възнаграждение.
Всичко зависи от конкретния случай- но във всички случаи среднодневното нетно възнаграждение се променя при наличие или липса на болничен.Промяната може да е и нагоре, и надолу, пак казвам, че зависи от конкретния случай. А на теб това би трябвало да ти е ясно.
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #516 -: Декември 27, 2012, 10:50:47 am »
Здравейте,
от 2.11 до 13.12 бях в болничен след раждане. осигуряват ме на 480лв. колко пари и кога да ги очаквам,днес са пуснали листа в ной?
благодаря
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #517 -: Декември 28, 2012, 10:59:00 am »
Здравейте,
от 2.11 до 13.12 бях в болничен след раждане. осигуряват ме на 480лв. колко пари и кога да ги очаквам,днес са пуснали листа в ной?
благодаря
Доколкото знам срока на НОИ за изплащане на болничните е 14 работни дни от постъпването на листа при тях. Поне при мен го спазиха този срок. За сумата не мога да кажа. Бързо възстановяване и свикване с новата ситуация ти пожелавам :)


Re: Болничен и майчинство
« Отговор #518 -: Януари 02, 2013, 11:33:47 am »
Здравейте,
от 2.11 до 13.12 бях в болничен след раждане. осигуряват ме на 480лв. колко пари и кога да ги очаквам,днес са пуснали листа в ной?
благодаря

Среднодневното възнаграждение ти е изчислено още при 45 дневния ти болничен.Сумата месечно варира само от работните дни в месеца.Т.е горе долу колкото е било предния месец.Ако имаш пик код,си виж колко ти е среднодневното и го умножи по работните дни за периода на болничния.Срока за превод от страна на НОИ е 15 работни дни.Обикновено по-рано
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #519 -: Януари 04, 2013, 17:24:29 pm »
здравейте момичета искам да ви споделя моите притеснения и да дадете мнения..водя се на работа на майка ми във фирмата и всеки месец плащам по-180лв осигуровки(защото неискам да натоварвам майка ми,),но иначе си работя в кръчма(певица)наскоро разбрах,че мога да си остана вкъщи цялата бременост със болничен лист и държавата да ми плаща всеки месец 90% от заплатата(т.е.430лв)и да не си плащам осигуровките...искам да ви попитам дали е вярна информацията ми и дали гинеколозите се навиват да дават такива болнични..благодаря ви предварително..
п.с. извинявам се за дългия пост