0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Болничен и майчинство
« -: Юли 16, 2009, 12:27:14 pm »
здравейте на всички извинявам се предварително ако има такава тема.Искам да папитам за болничния и майчинството.Водя се на работа от март месец август ще изляза по болнични по някакъв нов закон трябва да имам 6 месеца назад осигуровка за да ми де изплати този болничен термина ми за раждане е на 01,10 майчинство ще започна да взимам от догодина март трябвало да имам една година назад осигоровка.Колко пари се взимат за първо дете? Моляви разяснете ми тея работи защото всеки ми казва различно.
*

    eveishan

  • ***
  • 373
  • Напред и нагоре!
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #1 -: Юли 16, 2009, 15:41:51 pm »
Здравей,аз съм в същото положение!На мен също не ми е ясно,но ще ти кажа при мен какво се случи до момента!Аз от 27 юни съм в отпуск по майчинство или болничен там както го водят(този 45 дни преди термин)!Тези 45 дни не ми ги плаща фирмата където съм работила,а социалните,защото нямам 12 месеца трудов стаж(сумата е 150 лева и е еднократна помощ за бременност)!Сега като родя живи и здрави майчинство ще ми изплащат пак от социалните по 100 лева на месец до навършване на 12 месеца трудов стаж!При мен това е месец ноември!От декември месец ще започне изплащане от фирмата 90% от това,на което съм осигурявана!Ами мисля,че е това,дано ме разбра!А еднократната помощ за родено дете е 250 лева-това е за първо,за второ дете незнам колко е!
*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #2 -: Юли 16, 2009, 17:02:28 pm »
Аз само да питам тази еднократна помощ за родено дете обвързана ли е с някакъв доход, или се дава на всеки без значение?
*

    smile76

  • *
  • 201
  • Ако искаш да светиш на другите,трябва сам да гориш
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #3 -: Юли 16, 2009, 17:12:54 pm »
За първо дете дете еднократната помощ е 250 лв, а за второ - 600 лв. Тази помощ не е обвързана с доходите, ако не се лъжа трябва само а си осигурен. Всички болнични и майчинството се изплащат от НОИ, но ако няма 12 месеца осигурителен стаж, тогава явно помощта е различна.
Истински се вижда само със сърцето. Същественото е невидимо за очите.

*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #4 -: Юли 16, 2009, 17:14:51 pm »
Аз само да питам тази еднократна помощ за родено дете обвързана ли е с някакъв доход, или се дава на всеки без значение?

Доколкото съм запозната, еднократната помощ не зависи от никакъв доход. Дано не греша.
От декември месец ще започне изплащане от фирмата 90% от това,на което съм осигурявана!Ами мисля,че е това,дано ме разбра!
Само лека поправка - парите не идват от работодателя, а от НОИ и са 90 % от средномесечния осигутелен доход за последните 12 месеца. Т.е. ако сте в болнични през тези 12 месеца, сумата на осиг.доход е размера на получения болничен за съответния месец.
Успех на всички и лека бременност.
"Рибата става акула, когато излезе от водата, спре движението и ухапе полицай!"

Re: Болничен и майчинство
« Отговор #5 -: Юли 16, 2009, 17:39:06 pm »
ако имаш 6 месеца осигурителен стаж, след като излезеш в болничен, базата от която ти изчисляват 90% за тези 6 месеца е осигурителният доход, а за предходните 6 без доход се изчислява върху минимална работна заплата. ако приемем, че си се осигурявала 6 месеца върху 300 лв. получава се най-грубо така:
1-240
2-240
3-240
4-240
5-240
6-240
7-300
8-300
9-300
10-300
11-300
12-300
[(240х6)+(300х6)]/12х90%
но имаше една подробност, че вземат предвид осигурителния доход, но не повече от полученото възнаграждение, така, че трябва от 300 да се извадят и удръжките и става доста по-малко. както казах това са дфоста груби сметки.


Re: Болничен и майчинство
« Отговор #6 -: Юли 16, 2009, 18:55:53 pm »
Здравейте,аз съм нова в този форум и също се вълнувам от тези теми.Наистина както съм чела еднократната помощ при 1-во дете е 250 лв.и не е обвъпзана с дохода.Трябва една година да си осигуряван от работодателя на определена сума и в последствие 1 година получаваш 90% от тази сума,май следващата година ско не се върнеш на работа ти дават майчинство възоснова на мин.работна заплата.Трябва да почета повече по въпроса.
А аз искам да попитам кога най-рано можеш да спреш работа като разбереш че си бременна?
Благодаря
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #7 -: Юли 16, 2009, 19:18:03 pm »
когато искаш-стига да се разбереш с лекаря си да ти пише болнични, но тогава ще ти пада и дохода.


Re: Болничен и майчинство
« Отговор #8 -: Юли 16, 2009, 21:21:10 pm »
А аз искам да попитам кога най-рано можеш да спреш работа като разбереш че си бременна?
Благодаря
По принцип платения болничен е 180 дни за година, т.е 6 месеца, така че ако си излизала през годината в болничен и по други причини, трябва да имаш предвид и него.След 6-тия месец болничния се позволява само от ТЕЛК.
*

    julia_m

  • ****
  • 665
  • Най-хубавото нещо тепърва предстои :)
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #9 -: Юли 17, 2009, 00:09:52 am »
[(240х6)+(300х6)]/12х90%
но имаше една подробност, че вземат предвид осигурителния доход, но не повече от полученото възнаграждение, така, че трябва от 300 да се извадят и удръжките и става доста по-малко. както казах това са дфоста груби сметки.
Точно така, подробността е, че изплащат 90% от нетното възнаграждение, а не от брутното. Просто държавата няма да се мине да даде повече пари докато сме в майчинство, отколкото когато сме работили. Това е докато бебето стане на 1год. и след това на база минималната работна, само дето защо си мисля, че тя е 260лв. вече или се бъркам.
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #10 -: Юли 17, 2009, 01:34:42 am »
Джулия, мисля, че грешиш, ето го закона,http://www.nssi.bg/content/ukazania/08/uk_27.htm
В т.2 пише че обезщетението е 90% от брутното трудово възнаграждение, след което се сравнява се с нетното и се изплаща по-малката стойност, т.е дохода по време на майчински не би трябвало да се различава от този докато си била на работа.
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #11 -: Юли 17, 2009, 10:25:45 am »
когато искаш-стига да се разбереш с лекаря си да ти пише болнични, но тогава ще ти пада и дохода.
Ако става въпрос за личния лекар-той не издава болнични за повече от 7-10 дни. Моя болничен го издава ЛКК комисия, която решава за колко дни, но трябва да имаш и мнение от гинеколог за необходимостта от временна нетрудоспосбност.

Мин.раб.заплата е все още 240 лв.

Доколкото се интересувах и аз - silvi4ka е права.
*

    julia_m

  • ****
  • 665
  • Най-хубавото нещо тепърва предстои :)
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #12 -: Юли 17, 2009, 11:26:59 am »
Да, права е, и аз не съм доразбрала, то точки и членове, така се насмитам понякога...
хем на мен вече седми месец ми изплащат майчинство, но така и не успях да им хвана спатиите  :oops: Извинявам се за грешната информация.

Иначе ето точно как са сметнали моите пари:
      
Месеци      Осигурителен доход   Нетно възнаграждение
Април      162.38                   127.14
      361.43                   283

Май      759                   594.3
Юни      759                594.3
Юли      759                   594.3
Август           759                   594.3
Септември   763.5                   597.82

Сума осигурителен доход /общо/ – 4323,31 лв.
Сума нетно възнаграждение /общо/– 3385,16лв.
Общ брой работни дни –127
Съответно за средно дневно брутно възнаграждение – 34, 018лв.
Средно дневно нетно възнаграждение – 26,6548лв.
90% от средно дневно брутно възнаграждение – 30,6376 лв. Тази сума  е ограничена до среднодневното нетно възнаграждение, т.е дневният размер на парично обезщетение за Вас е 26,6548 лв.

Дано поне това да свърши работа :) Това са ми пратили като отговор от НОИ, когато им пращах запитване как ми изчисляват нещата. Между другото на запитвания по e-mail-а са доста коректни и подробни, така че можете и там да питате.
*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #13 -: Юли 17, 2009, 11:50:09 am »
Реално обаче се взимат повече пари, защото не се уддържа ДОО и лични осигуровки  :wink:
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #14 -: Юли 17, 2009, 12:15:10 pm »
Реално обаче се взимат повече пари, защото не се уддържа ДОО и лични осигуровки  :wink:

това не го разбрах.... 8O повече пари от кое? при нетното възнаграждение има удържани данъци и осигуровки и след като държавата те е ограничила да не можеш да вземеш по-голяма сума от нетното, следователно неможе да вземеш повече пари, от това което си получавал докато ходиш на работа.


*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #15 -: Юли 17, 2009, 12:51:34 pm »
Реално взимаш по-голяма сума майчинство, отколкото заплата (имам наблюдения от опит). Досега не съм взела сума, която да е по-малка от заплатата, която получавах.
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #16 -: Юли 17, 2009, 23:01:58 pm »
Да , възможно е да се получи по-голяма сума от заплатата, ако примерно през 12-те месеца назад сте получавали някакви премии или допълнителни доходи, които също са били облагани, тъй като те също се включват в общата сума и после като се раздели на дните съответно става по-голямо дневно нетно възнаграждение и е супер. При мен така се получи сега с болничния, включи ми се и една премия в 6-месечния период и сега взимам с 200лв повече болнични от заплатата ми.
*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #17 -: Юли 18, 2009, 11:20:40 am »
Здравейте, милички. Бих искала и аз да ви попитам нещо. Наскоро разбрах че ще ставам мама. В момента не работя, студентка съм задочно. Имам по принцип исканите 12 месеца стаж, но те са от преди пет години. Та въпроса ми е ще имам ли право на майчинство и трябва ли задължително да се водя някъде на работа преди 45 дневния болничен, за да имам това право. Ще се радвам ако можете да ми отговорите. Благодаря предварително.
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #18 -: Юли 20, 2009, 19:47:26 pm »
Искам да попитам бременна съм термина ми е за 1,10,2009г от 09.03.2009 се водя на работа и си внасям осигуровки на 18.08.2009 излизам по болничен 45 дни преди раждане тъй като нямам 1 година трудов стаж ще ми се изплати ли болничния ако ли не какво да направя за да получа някакви пари било и от социалните? От 2010г ще започнат да ми изплащат майчинство въпросът ми е колко години е платеното при положение че ще продължа да си внасям осигуровки до навършването на 1 година
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #19 -: Юли 20, 2009, 20:05:44 pm »
Искам да попитам бременна съм термина ми е за 1,10,2009г от 09.03.2009 се водя на работа и си внасям осигуровки на 18.08.2009 излизам по болничен 45 дни преди раждане тъй като нямам 1 година трудов стаж ще ми се изплати ли болничния ако ли не какво да направя за да получа някакви пари било и от социалните? От 2010г ще започнат да ми изплащат майчинство въпросът ми е колко години е платеното при положение че ще продължа да си внасям осигуровки до навършването на 1 година
rowwka, според мен, без да съм икономист, няма смисъл да си внасяш осигуровки през годината, в която ползваш болничния от 410дни. Просто защото след това те водят в отпуск за гледане на дете до навършване на 2 год., там се изплаща месечно една минимална работна заплата. За какво ти е да даваш пари на държавата - да си вдигнеш пенсията ли? Плюс това, през тези две години се внасят само здравни осигуровки. Да ме поправят по-знаещите, ако греша