0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Болничен и майчинство
« Отговор #40 -: Юли 28, 2009, 11:12:47 am »
Не и тази година. За първо е 250 лв, за второ е 600 лв!

Освен, ако не си от някоя община, която е гласувала допълнителна стимулация за родителите.
Вярвам, че всеки един от тук ще сбъдне мечтата си!

*

    denisa

  • *****
  • 2681
  • Човек предполага, Господ разполага!
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #41 -: Юли 28, 2009, 11:12:57 am »
 rowwka доколкото знам 600лв.е при раждане на второ дете.
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #42 -: Юли 28, 2009, 15:25:40 pm »
за първо дете е 250лв, а за второ дете е 600лв.
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #43 -: Юли 30, 2009, 22:54:10 pm »
здравейте!нова съм в темата.искам да задам следния въпрос:напуснах работа 05.2009 и забременях 07.2009(сега не се водя на трудов договор)в такув случай как стоят нещата по отношение на парите за майчинсвото?разбрах ,че трябват 6 или 12 месеца осигурителен стаж,но от кога?а в моя случай как стоят нещата?
Ще съм благодарна ако някой ми расязни цялата тази ситусация!
*

    smile76

  • *
  • 201
  • Ако искаш да светиш на другите,трябва сам да гориш
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #44 -: Юли 31, 2009, 01:21:13 am »
Вземат се последните 12 месеца, през които си била осигурявана. Тоест ако си работила плътно се вземат в твоя случай от 05.2008 до 05.2009. Това ми го каза служител в НОИ, към когото се бях обърнала за информация, когато аз чаках моето майчинство.
Истински се вижда само със сърцето. Същественото е невидимо за очите.

Re: Болничен и майчинство
« Отговор #45 -: Юли 31, 2009, 18:20:23 pm »
благодаря за информацията.
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #46 -: Юли 31, 2009, 18:24:44 pm »
какви документи се подават и в какъв срок?в НОИ ли става всичко това?има ли значение в кои град ще бътад подадени тези документи.питам,защото сега живея в Пловдив,но съм от друг град.това има ли някакво значение?
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #47 -: Юли 31, 2009, 18:30:16 pm »
има ли значение в кои град ще бътад подадени тези документи.питам,защото сега живея в Пловдив,но съм от друг град.това има ли някакво значение?
има значение. където ти е регистрацията по лична карта


Re: Болничен и майчинство
« Отговор #48 -: Август 26, 2009, 15:02:35 pm »
Здравейте, искам ако мога и аз да задам един въпрос, на който се надявам някой да може да отговори. От 4 години работя в една фирма, където ни осигуряват на минималната РЗ. Когато започна кризата миналата година ни задължиха всички да излезем 1 месец в неплатен отпуск (това беше само формално), след което вече 9 месеца ни осигуряват на 4 часа и минималната РЗ. В крайна сметка аз работя без прекъсване от 6 години, по 9 часа на ден, но заради икономиите на шефовете сме доста прецакани. Дори не желаят ние да си доплащаме за 8 часа, а да не говорим за по-висок осигурителен доход. Ще мога ли изобщо да получавам майчински и какво мога да направя за да не са 200 лв.
Моля, помогнете ми  :(
*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #49 -: Август 26, 2009, 17:45:18 pm »
Извинявам се за емоционалният пост и за  :offtopic: , но marinova като ти прочетох случая бях сигурна, че си от Варна. Въпреки, че в момента живея и работя в София, съм прекарала 6 години във Варна докато следвах - ми не съм сменила малко работи и все на 4-часов работен ден бях осигурявана :x Ей, нямам думи просто!!!
Това, което мога да те посъветвам е да намериш друга фирма, през която да се осигуряваш, а тези скръндзи да ти дават сумата, която внасят в бюджета за твоите лични и за фирмените осигуровки.
Не разбрах дали си бременна и в кой месец. Ако искаш пиши на лични и ще ти изпратя една табичка как да си сметнеш дохода и колко трябва да внасяш на месец, за да се получи що-годе прилична сума за обезщетението за майчинство.
*

    Dolphin

  • ***
  • 294
  • So Long, and Thanks for All the Fish
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #50 -: Февруари 02, 2010, 00:56:41 am »
Здравейте.
Въпреки, че от доста време никой не е писал тук се надявам някой да ми отговори.
Скоро възнамеряваме да започнем процедура и исках да проуча как стои въпроса с майчинството и всякакъв вид помощи към днешна дата, за да направя каквото е необходимо предварително, с огромната надежда предстоящото ИКСИ да е успешно.
Лошото е, че до сега съм работила само на едно място, където са ме осигурявали и то за няколко месеца и в момента съм безработна :(. Надявам се скоро да си намеря работа, но определено не мислим да чакаме 12 месеца, за да започнем процедура.
Въпросите ми са: Мога ли да се самоосигурявам без да минавам през фирма за няколко месеца докато започна работа и после да получавам по-голяма сума по време на майчинство?; Тези 12 месеца от кога до кога се броят като изискване?; Има ли вариант, ако започна работа 7 месеца преди раждане да получавам майчинство, но не 90% за 410 дни, а по малко, примерно?; Ако стане така, че по една или друга причина не започна работа, само социални помощи ли се полагат и ако да, то в какъв размер месечно?.
 До края на месеца имам студентски права, до сега съм осигурявана здравно само от учебни заведения, ако това въобще има някакво отношение.
Благодаря ви много предварително и искрено се надявам някой от вас да може да ми предостави нужната информация, за да мисля варианти. :)
Kìyevame ulte Eywa ngahu.
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #51 -: Март 15, 2010, 11:54:31 am »
Здравейте момичета,имам питане:Предстои ми инвитро,дай Боже всичко да е на ред.Ако забременея ще излезна в болничен,защото работата ми е тежка.Във фирмата съм от 2 години,осигурявана съм на 335лв.Шефа ми предложи да ми вдигне осигуровките като аз ще си доплащам разликата.Знаете ли на какви осигуровки колко се доплащат?
*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #52 -: Март 15, 2010, 12:07:52 pm »
http://www.kik-info.com/calculators/payroll_bruto.php

Ето ти калкулатор... смяташ на това което те осигурява твоя работодател и на това на което искаш да те осигури и разликата трябва да си я доплащаш. Като имай в предвид че трябва да платиш и разходите на работодателя не само твоята част.

п.п. аз се осигурих в друга фирма на 1300лв, внасях около 550лв.
« Последна редакция: Март 15, 2010, 12:13:24 pm от Малина »


*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #53 -: Април 12, 2010, 11:05:43 am »
Момичета, имам една чуденка. Калина е на 1г.4м., аз се върнах на работа. Гледа я баба й. Имам ли право на половин майчинство и какви документи трябва да подам и къде?

[/url]
*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #54 -: Април 12, 2010, 11:52:45 am »
Здравей EVIQ,
аз скоро го нищих този въпрос със счетоводителките и по моя информация положението е следното: В месеца когато ти изтича платеното майчинство (до годинката) се подава от счетоводителя на фирмата в която се водиш на работа декларация в два еднакви екземпляра + копие от акта за раждане на детето. Има две декларации - по чл.53 - ако продължаваш майчинството и по чл. 54 ако се връщаш на работа. И двете ги и ма в сайта на НОИ като образци. Със сигурност получаваш 50% от полагаемото ти се майчинство след годинката. Според мен е добре да се осведомиш в счетоводството дали са подавали такава декларация вече и ако не дали не е късно. Успех!
*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #55 -: Април 12, 2010, 13:26:39 pm »
Обаждах се в НОИ, имам право на половината от минималното майчинство. Сумите са дължими 3 години, така че ще си ги получа със задна дата. Сега остава да се оправя с нашата счети, че все има много работа.

[/url]
*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #56 -: Април 14, 2010, 10:28:41 am »
Изтичат ми полагаемите ми се 180 дни болнични,а ми трябват още 24 дни,за които ще се явя на Телк,някой има ли представа точно кога тр да се явя,в 1 работен ден след изтичане на 180 дни или по-рано?Може ли да ме върнат заради липса на копие от 1 от болничните?
*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #57 -: Април 15, 2010, 21:21:09 pm »
Мисля, че тази тема е много практична. Това, което ме интересува и мен самата е: след изтичане на тези 180 дни болничен, какъв е варианта по-натам за болничен до края на бременността само ТЕЛК ли? Споделения опит ще ми бъде полезен определено.
*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #58 -: Април 16, 2010, 06:57:39 am »
Да, минава се на ТЕЛК, като доктора, който ти следи бременноста ще те изпрати. И така всеки месец.

[/url]
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #59 -: Май 19, 2010, 17:54:41 pm »
Здравейте, имам въпрос към Вас свързан с издаването на болничен. Бременна съм след 5ти опит икси, до момента имам няколко положителни кръвни теста, първият ми преглед е в понеделник на 24.05. Болничният ми от пункцията изтича на 26.05 и тъй като в работата ми е много напрегнато, отделно се изморявам много бързо и съм доста подута не бих искала да се връщам все още. Въпроса ми е откъде да взема нов болничен за по-дълго време, тъй като личната лекарка може да ми даде само 7 дни. Личната ми лекарка ли трябва да ме прати при гинеколог и той да ми даде, какъв е реда? Мислех, че от клиниката могат да ми издадат нов, но от там ми казаха, че дават само за пункцията. Благодаря Ви предварително за отговорите!