0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #80 -: Август 24, 2010, 23:17:44 pm »
не може, защото е болничен за бременност и раждане на дете, отпуск става след 410 дни
може да го ползва таткото, мисля 6 месеца, или 3 беше
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #81 -: Август 24, 2010, 23:24:15 pm »
благодарско :)
*

    Nataly*

  • *****
  • 2785
  • Няма несбъднати мечти. Има изоставени желания!
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #82 -: Август 25, 2010, 10:27:18 am »
Гледат се последните 12 работни месеца, на какви суми си се осиурявал.
А ако от началото на бременността си в болнични? Те как се смятат?
Или се връщат месеците, в които си работил, а тези с болничният не се броят ли? Нищо не разбирам. :oops:
*

    Raissa777

  • *****
  • 1672
  • Засадиш ли горчиви плодове-няма да береш сладки.
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #83 -: Август 25, 2010, 10:43:13 am »
А ако от началото на бременността си в болнични? Те как се смятат?
Или се връщат месеците, в които си работил, а тези с болничният не се броят ли? Нищо не разбирам. :oops:


Ако си се осигурявал на 1000 лв. минимум 6 месеца ( за болнични се гледат 6 месеца назад ) НОИ ти изплаща болнични - 80% от заплатата ( ако не бъркам ). Тоест ще взимаш 800 лв. през мецесите , в които си в болнични. В същото време, те осигуряват на въпросните 800 лв. Излизайки в майчинство вече се гледат последните 12 месеца, от които 4 месеца ти си била осигуряване на 1000 лв. ( 4000 ) , а останалите 8 на 800 лв. ( 6400 ). Общо 10400 : 12 = 866 лв. Като финал, 12 месеца ще взимаш 90% от 866 лв.

Така знам ! Може да не е така.
*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #84 -: Август 25, 2010, 11:59:46 am »
Nataly*
ако си в болнични от началото (както съм аз), се взема за основа доходът, предхождащ непрекъснатите болнични, т.е.90% от  това, което си вземала преди да излезеш в болничен.
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #85 -: Август 25, 2010, 13:11:12 pm »
за доход през месеците, в които си бил в болничен за общо заболяване се взема дохода, на базата на който е било изчислено обезщетение- т.е дохода преди да излезеш в болнични
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #86 -: Август 25, 2010, 14:28:52 pm »
Здравейте момичета,
аз пък имам следният казус: Работя на два трудови договора - основен работодател; втори трудов договор /на 4 часа/ и отделно на граждански договор. Предстои ми хистероскопия и най-вероятно ще ми дадат болничен /четох във форума че дават около 7 дни/.
Та въпроса ми е този болничен на кой от работодателите да го дам? Естествено на основният ми работодател, но как да уведомя по вторият трудов договор? Да преснимам ли болничният /мисля си че няма да се уважи ксерокопие на болничен/? Да поискам два болнични листа ли? Но пък да не се окаже, че ми се изплащат два път от НОИ за едно и също време - според мен е редно да се изчислява на база на внесените осигуровки от всички доходи независимо от къде са? но пък няма как при единият работодател да съм в болничен, а при другия да съм работоспособна.
Много е объркано, но наистина нямам никаква представа!
Има във морето на детските игри бисерче, което ни прави по–добри!
*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #87 -: Август 25, 2010, 16:56:26 pm »
Максималният болничен за хистероскопия е 30 дни и на всеки болничен лист пише пред кой работодател важи. Логично е да ти бъдат издадени няколко болнични листа. Попитай в НОИ най-добре.
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #88 -: Август 25, 2010, 17:03:21 pm »
дават два болнични листа- за всеки работодател по един
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #89 -: Август 25, 2010, 22:51:59 pm »
Благодаря ви обаждах се на НОИ и точно така ми казаха. Два болнични за всеки от работодателите.
Благодаря ви за бързите и компетентни отговори! На вас омичета всеки може да разчита   :balk_7:
Има във морето на детските игри бисерче, което ни прави по–добри!
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #90 -: Август 26, 2010, 16:57:16 pm »
Момичета,
нали платеното майчинство изтича, когато детето навърши 1 г.?
Ако искам да си го продължа, но имам и стара отпуска, първо да си пусна отпуската ли? и после да заявя, че ще си остана вкъщи? така ли е по-добре?
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #91 -: Август 26, 2010, 17:05:11 pm »
хубаво е преди да пуснеш отпуска да се информираш, дали пък случайно не са вдигнали заплатите за работното ти място, ако е така е добре да се върнеш на работа за поне 10 работни дни /две седмици/ за да може след това отпуска ти да бъде преизчислен на нова база
иначе- не е нужно да си ползваш отпуска докато си в майчинство, няма как да те принудят, защото и майчинството е отпуск, но с друг статут
можеш да си го използваш чак след 2 годинки на детето
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #92 -: Август 26, 2010, 17:15:13 pm »
хубаво е преди да пуснеш отпуска да се информираш, дали пък случайно не са вдигнали заплатите за работното ти място, ако е така е добре да се върнеш на работа за поне 10 работни дни /две седмици/ за да може след това отпуска ти да бъде преизчислен на нова база
иначе- не е нужно да си ползваш отпуска докато си в майчинство, няма как да те принудят, защото и майчинството е отпуск, но с друг статут
можеш да си го използваш чак след 2 годинки на детето


Благодаря, мини,

със сигурност са вдигнати, но на майките не ги променят, докато не е върнат на работа.
Мисълта ми беше - в зависимост от момента, кога ще съм отпуска, дали ще ми я изплатят на различни бази, т.е., ако се върна след като детето навърши 2 г., дали няма д ми я смятат в/у 240 лв?
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #93 -: Август 26, 2010, 17:25:14 pm »
не, ще ти я смятат на базата на последния месец в който имаш реално отработени 10 работни дни  :)
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #94 -: Август 26, 2010, 23:00:43 pm »
не, ще ти я смятат на базата на последния месец в който имаш реално отработени 10 работни дни  :)

Мини, и аз мислех така преди, но се оказа че с някакво "Решение" се променя реално Кодекса.  По принцип се изчислява така както си написала, но в това "решение" е добавено, че сумата не може да бъде по-малка от заплатата, която би следвало да вземаш в момента. Не го цитирам, просто по памет го пиша. Ще се опитам да намеря въпросното решение и да го публикувам.


*

    Raissa777

  • *****
  • 1672
  • Засадиш ли горчиви плодове-няма да береш сладки.
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #95 -: Август 26, 2010, 23:08:48 pm »
 :) Тук майките знаят повече от счетоводител !
Благодаря момичета, страхотна информация давате .
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #96 -: Август 26, 2010, 23:24:04 pm »
джиджи, не съм счетоводител, но след като държавата ме прецака с първото майчинство /прокървих в 13 седмица, следователно излязох в болничен за рискова бременност, майчинството ми изчислиха на база болничния, който съм получвала, а не на базата на която е изчислен и така стана, че вместо уж обявените 90%, реално вземах не повече от 70/ започнах доста да се интерисувам по темата
за това не твърдя, че съм на 100% права, но няма логика да е по друг начин, защото отпуска се изчислява по този начин, който съм цитирала и няма коя друга база да вземат, защото майчинството си е вид отпуск, а преди това е било болничен и така пак стигаме до последният реално отработен месец
а така или иначе по време на отпуск вземаш повече пари от реалната заплата  :D де да имахме повече отпуски, аз имах доста неизползвана и сега два месеца бях в платен отпуск /върнах се след майчинство още февруари, а излязох в отпуск юни/, възнаграждението по време на отпуск при мен беше почти 200 лева отгоре, от реалното което вземам
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #97 -: Август 27, 2010, 14:24:42 pm »
Момичета,
нали платеното майчинство изтича, когато детето навърши 1 г.?
Ако искам да си го продължа, но имам и стара отпуска, първо да си пусна отпуската ли? и после да заявя, че ще си остана вкъщи? така ли е по-добре?

Платеното майчинство е 2 години!
Първата година Ви изплащат 90% от заплатата на която сте се осигурявали, а следващата 1 година минималната работна заплата (която е 240лв в момента). И до колкото знам имаме още една година майчинство но не е платено, значи са общо 3 години.
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #98 -: Август 27, 2010, 23:06:25 pm »
Да, вярвам ти Мини, но тук става въпрос не за болнични. Също така вярвам, че много работодатели, а и счетоводители не са в течение с тези "допълнително добавени текстове" Повечето работят по КТ без да имат предвид подобни уточнения.
Виж какво намерих в нета при един бърз преглед /не можах да намеря "Решението" за което говорих. Него ми го беше линкнала нашата счетоводителка, но за съжаление не съм го запазила/:

Когато по силата на нормативен акт на Министерския съвет, на колективен трудов договор или вътрешен акт на работодателя от оп­ределена дата са увеличени работните заплати, но работникът или служителят към или след тази дата е бил в платен от пуск, пора­ди което увеличението не се е отразило в базата, от която се изчислява възнаграждението за платен отпуск по реда на чл. 177 от КТ, към възнаграждението за от пуска се заплаща добавка, изчислена с процента на увеличението на новото и пре дишното трудово възнаграждение, определено по трудовото правоотношение (спр. § 9 от ДПРЗ на НДДТВ).
 


*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #99 -: Септември 07, 2010, 21:49:39 pm »
един въпрос и от мен. Излизам на 23.10. в 45 дневния болничен. Интересувам се изчислението на обезщетението ще включва ли и месец октомври или се смятат 12 пълни месеци т.е от септември 2010 до септември 2009?