0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #160 -: Септември 12, 2011, 16:59:03 pm »
Аз имам един такъв въпрос, извинявам се много предварително, ако е дискутирано, задължена ли сам да изляза 45 дни преди раждането в болнични? Питам, защото имам доста отпуска и реално 45 дни не ми трябват, мога да мина и с по-малко болничен. Има ли някой запознат дали съм задължена да взимам 45 дни или мога и по-малко?

И аз съм така, проверих, мога да взема болничният по-късно т.е. да не използвам 45 дни, а по-малко.
Мисля, че е задължителен болничния 45дни преди термин.
А отпуската си я запази за след майчинството.
*

    Zai

  • ****
  • 955
  • Вкъщи сме вече 4 заека!
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #161 -: Септември 12, 2011, 18:39:30 pm »
Аз имам един такъв въпрос, извинявам се много предварително, ако е дискутирано, задължена ли сам да изляза 45 дни преди раждането в болнични? Питам, защото имам доста отпуска и реално 45 дни не ми трябват, мога да мина и с по-малко болничен. Има ли някой запознат дали съм задължена да взимам 45 дни или мога и по-малко?

И аз съм така, проверих, мога да взема болничният по-късно т.е. да не използвам 45 дни, а по-малко.
Мисля, че е задължителен болничния 45дни преди термин.
А отпуската си я запази за след майчинството.

Различните хора ми казват различни неща. Освен да се обадя да питам в НОИ.

 
Спермограма - задължително с морфология по Крюгер и САМО в клиника по репродуктивна медицина!
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #162 -: Септември 12, 2011, 22:05:04 pm »
И от там окончателно ще те объркат. И аз объркана тия дни ходих да питам нещо там, двама служители ми казаха нещата с различни "нюанси"  :lol: Но поне въпроса ти е такъв, на който не могат да ти кажат и "да", и "не", така че успех!  :lol:

*

    Zai

  • ****
  • 955
  • Вкъщи сме вече 4 заека!
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #163 -: Септември 14, 2011, 22:35:12 pm »
Отказах се да пускам нестандартен болничен. Счетоводителите ни ми посъветваха да не си усложнявам живота.

 
Спермограма - задължително с морфология по Крюгер и САМО в клиника по репродуктивна медицина!
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #164 -: Септември 15, 2011, 01:57:16 am »
Момичета, между 180-те дни болничен и 45-дневния преди термин ми остават 2 дни. Тези 2 дни може ли да ми ги пусне личната лекарска като болничен след изтичането на 180-те дни или задължително трябва да се явя на работа (или да съм в отпуска), защото ще се промени майчинството заради 2 дни.
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #165 -: Септември 15, 2011, 07:52:29 am »
Момичета, между 180-те дни болничен и 45-дневния преди термин ми остават 2 дни. Тези 2 дни може ли да ми ги пусне личната лекарска като болничен след изтичането на 180-те дни или задължително трябва да се явя на работа (или да съм в отпуска), защото ще се промени майчинството заради 2 дни.

Мисля, че трябва да пуснеш отпуска два дена или да отидеш на работа. След 180 дни болничен е необходимо ТЕЛК за още дни, не мисля, че личната може да помогне.
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #166 -: Септември 15, 2011, 09:10:56 am »
Направи всичко възможно да ги вземеш като болничен или се уговори с работодателя ти да ти ги даде, а след майчинството да имаш да му връщаш два дни (не зная дали ти е възможно), но не се връщай на работа и не пускай отпуска. Ще ти се отрази на майчинството.

*

    elma

  • *****
  • 1289
  • Само преживяното е истински разбрано
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #167 -: Септември 20, 2011, 15:55:58 pm »
При мен се получи така, че 180-те дни изтекоха 6 дни преди да започнат 45-те преди термина. Казаха ми, че трябва да ги пусна като отпуск, тъй като ако се върна на работа ще се отрази на майчинството.
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #168 -: Октомври 13, 2011, 13:32:03 pm »
Здравейте и от мен! Надявам се някой да може да помогне и отговори на моите въпроси.
Термина ми е на 02.02.2012.
От 06.12.2010 съм на работа, преди това бях студентка редовна форма, но имам около 2год.и половина стаж, равняващ се на трудовият.
На 14.07.2011 ми пуснаха 1-ви болничен за 14 дена и след това започнаха за 30 дни.. От НОИ чак на 01.09.2011,приведоха пари, предполагам за месец август и за 14-те дена от юли..но не съм сигурна..
След това една незнайно защо толкова злобна лекарка, заяждаща се със всички бременни, която издаваше болничните, реши да ми ги прекрати, защото не съм била отишла между 12:30 и 13:30 на обед, а в 14:30 - тогава, когато ми бяха казали лекарката и сестрата, които следяха бременността ми... накрая изкараха мен виновна.. както и да е, та тези дни 23-24-25.09.2011 ми се водят платен отпуск (до колкото разбрах от работодателя), и от 26-ти злобната лекарка реши да ми пусне пак първичен болничен.. Искам да знам, тези 3 дена прекъснати болнични, ще окажат ли влияние на паричките, който ще ми дават за болнични и на майчинските. Вече не съм при въпросната лекарка, сестра и изобщо клиника, и съм много доволна от сегашните. Лошото е, че не са ми превеждали никакви пари от септември и мисля да отида до НОИ да попитам, как стоят нещата и да ми дадат ПИК за да проверявам от и-нет.
b]Също така да попитам за майчинските - ако гледат 18 месеца назад, то аз ще имам около 13-14 месеца, от както съм започнала сегашната работа.. останалите месеци ще върнат от предните години които съм работила, или как... [/b]
И тези 250лв, за 1-во дете, директно по картата ли ги превеждат или..
Благодаря предварително! Лек и приятен ден на всички!!!
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #169 -: Октомври 16, 2011, 00:43:47 am »
Здравейте и от мен! Надявам се някой да може да помогне и отговори на моите въпроси.
Термина ми е на 02.02.2012.
От 06.12.2010 съм на работа, преди това бях студентка редовна форма, но имам около 2год.и половина стаж, равняващ се на трудовият.
На 14.07.2011 ми пуснаха 1-ви болничен за 14 дена и след това започнаха за 30 дни.. От НОИ чак на 01.09.2011,приведоха пари, предполагам за месец август и за 14-те дена от юли..но не съм сигурна..
След това една незнайно защо толкова злобна лекарка, заяждаща се със всички бременни, която издаваше болничните, реши да ми ги прекрати, защото не съм била отишла между 12:30 и 13:30 на обед, а в 14:30 - тогава, когато ми бяха казали лекарката и сестрата, които следяха бременността ми... накрая изкараха мен виновна.. както и да е, та тези дни 23-24-25.09.2011 ми се водят платен отпуск (до колкото разбрах от работодателя), и от 26-ти злобната лекарка реши да ми пусне пак първичен болничен.. Искам да знам, тези 3 дена прекъснати болнични, ще окажат ли влияние на паричките, който ще ми дават за болнични и на майчинските. Вече не съм при въпросната лекарка, сестра и изобщо клиника, и съм много доволна от сегашните. Лошото е, че не са ми превеждали никакви пари от септември и мисля да отида до НОИ да попитам, как стоят нещата и да ми дадат ПИК за да проверявам от и-нет.
b]Също така да попитам за майчинските - ако гледат 18 месеца назад, то аз ще имам около 13-14 месеца, от както съм започнала сегашната работа.. останалите месеци ще върнат от предните години които съм работила, или как... [/b]
И тези 250лв, за 1-во дете, директно по картата ли ги превеждат или..
Благодаря предварително! Лек и приятен ден на всички!!!

Парите за първо живо родено дете-250 се получават след като занесеш акт за раждане(оригинал)в общината и на място попълниш една декларация в Социално подпомагане.Там си даваш и банковата сметка,или ако нямаш,те ще ти направят дебитна сметка,по която ще ги преведат.Всяка община си работи с някаква банка.
Пак там,в СОЦИАЛНО ПОДПОМАГАНЕ СЕ ПОДАВАТ И ДОКУМЕНТИ ЗА ДЕТСКИТЕ НАДБАВКИ.
За изчисляване на майчинските:смята се среднодневно възнагражденуие за периода 18 месеца назад от датата на започването на 45 дневния болничен преди раждането.Ако нямаш пълни 18 месеца за тези,които липсват(примерно 3 месеца)се смятат за база минималната РЗ за страната в този период.От среднодневното възнаграждение се изчислява 90% и това ти е базата за година напред от датата на раждане.Начисляват се толкова надници(СДВ90%),колкото работни дни има в месеца.
Щом нямаш 18 месеца,то първите няколко месеца,докато станат 18 НЯМЯ да получаваш пари (никакви)и като ги навършиш започват да ти изплащат.
До НОИ задължително отиди да си вземеш ПИК в 106 стая (на първия етаж.Само лично!Подаваш заявление и те ти го принтят на момента.С него можеш да проверяваш кога са занесени болничните ти в НОИ и какъв е статуса.(Имай впредвид,че ако болничния обхваща  два месеца се изплаща на части.Смяташ си раб.дни и по СДВ90%.)
Работодателят ти подава ежемесечно справка в НАП за осигурените от него лица и внася осигуровките до 10-то число на следващия месец.5 работни дни след това е длъжен да представи и болничните в НОИ.Обикновено от там,ако всичко е наред ги изплащат до седмица(болничните.Изплащане на обещетения от НОИ става в понеделник и четвъртък,така,че ако имаш ПИК можеш да провериш дали има превод по сметката ти.Това можеш да провериш и с уеб банкиране де)
Тези 3 дни платен отпуск НЯМА да ти се отразят пагубно на майчинството....Обаче това,че нямаш база от 18 месеца назад от 45 дневния за раждане ще ти намали обещетението.(гледа се пълен месец,така,че ако този болничен не е от 1-во число този месец не влиза в изчисленията за 18 месеца назад)
При термин 02.02.2012-този болничен(45 дневния)ще ти е от 20.12.2011
За изчисляване на СДВ90% ПРИ ТЕБ СЕ ВЗИМА ОТ 11.2011 ДО 06,2010включително.
Определено има забавяне при твоите изплащания.Говори със счетоводителя на фирмата кога е подал болничните и защо няма плащане по него.Няма проблем да се коригират нещата.Давността за изплащане и корекция е 3 години))).Просто ги уведоми,че има проблем.
Лек ден.Дано съм ти била полезна :D


Desunt inopiae multa, avaritiae omnia
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #170 -: Октомври 16, 2011, 12:23:04 pm »
Помагайте и на мене,че тотално нещо се оплетох.Бременна съм в 5 г.с и до 20.10 съм в болничен след пункция след ин-витро.Кажете веднага след изтичането ли на този трябва да взема тези 180 дни,или по-късно за да се застъпят с тези 45 преди раждане.А за времето преди да почнат да текат да внеса сама осигуровки за да не ходя на работа.
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #171 -: Октомври 16, 2011, 13:47:08 pm »
Помагайте и на мене,че тотално нещо се оплетох.Бременна съм в 5 г.с и до 20.10 съм в болничен след пункция след ин-витро.Кажете веднага след изтичането ли на този трябва да взема тези 180 дни,или по-късно за да се застъпят с тези 45 преди раждане.А за времето преди да почнат да текат да внеса сама осигуровки за да не ходя на работа.

Tи сама си реши кога да ги вземеш,няма никакво значение за осчетоводяването.Въпроса е кога мислиш,че ще ти е по-трудно.Аз бих ги взела накрая,много натежала се чувствах тогава...а и при мен се случиха горещини...иначе аз си ходех по 8-10 км до 36-та седмица,после се затворих в къщи и не мърдах от климатика :D
Иначе за осигуровките:не разбрах самоосигуряваща се ли си,или си на трудов договор.


Desunt inopiae multa, avaritiae omnia
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #172 -: Октомври 16, 2011, 14:38:55 pm »
Не на трудов договор съм,но нямам за взимане отпукс и това бих предложила на шефовете си само и само всичко да е о.к.Мислех да взема 180те дни от 1.11 до 28.04 ,а тези 45 дни от 05.05 до 18.06 и и дупката която се получава пак да са за моя сметка осигур.Благодаря ти.И прекъсване влияе ли на сумата.
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #173 -: Октомври 16, 2011, 14:57:58 pm »
Не на трудов договор съм,но нямам за взимане отпукс и това бих предложила на шефовете си само и само всичко да е о.к.Мислех да взема 180те дни от 1.11 до 28.04 ,а тези 45 дни от 05.05 до 18.06 и и дупката която се получава пак да са за моя сметка осигур.Благодаря ти.И прекъсване влияе ли на сумата.

Ako става въпрос само за една седмица-по-добре вместо от 01.11.излез в болничен от 07 или 08.11-както се пада там :DНяма да имаш прекъсване,което е по-добрия вариант)))))))))))))))))))


Desunt inopiae multa, avaritiae omnia
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #174 -: Октомври 17, 2011, 11:25:50 am »
Благодаря ти много за отговора. :)
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #175 -: Октомври 17, 2011, 14:07:13 pm »
Аз до края бременността не мога да направя 180дни, т.е. повече ще са. Ако ги прекъсна сега за 1-2 дни и ги подновя след това мога ли до термин да го карам в болничен? Защото не ми се иска да излизам в 45-дневен болничен по майчинство от 1.03.2012, тък като чак на 1.04 правя 18 месеца трудов стаж. Има ли такъв шанс?
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #176 -: Октомври 17, 2011, 15:00:47 pm »
Няма как да стане това. Болничния задължително се издава 45 дни преди термина.
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #177 -: Октомври 17, 2011, 15:05:06 pm »
Благодаря за информацията... Значи през март месец заплата няма да получа, че нямам още направени 18 месеца  :lol: Много забавно.
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #178 -: Октомври 17, 2011, 15:09:51 pm »
18-те месеца са база за исчисление на базата за болничния. Ако ги нямаш се взима мин.раб. заплата за страната, а за да имаш право на обезщетение при бременност и майчинство се изисква мин.осиг. стаж 12 месеца въобще и да си в осигуряване към момента на издаването на първия болничен. Тъй че ако са ти спазени тези условия ще си получиш обезщетението.
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #179 -: Октомври 17, 2011, 15:17:01 pm »
о, това е идеално, че имам трудов стаж от август 2010, като в болничен съм от 1.09.2011 и се бях претеснила, че до издаване на 45-дневния на 1.03 няма да съм направила 18 месеца трудов стаж. Понякога закона може доста да те обърка ...