0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Болничен и майчинство
« Отговор #140 -: Август 13, 2011, 15:47:15 pm »
В женската консултация могат да ти издадат болничен, но за 5-та седмица не съм сигурна. Там май можеше, когато видят пулс.

...Освен това, в ЖК трябва да я прати личният лекар, а mole не иска да той разбира, че е бременна.

Може би трябва да отидеш при някой лекар на частно, който издава болнични. Мисля, че няма да откаже да издаде след като си платиш прегледа. Друго като съвет не се сещам, съжалявам.


*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #141 -: Август 13, 2011, 17:39:48 pm »
Точно така е , не те считат за бременна ако няма пулсации ембриона и даже не те приемат в АГ.За ЖК ми казаха не по рано от 7-8 седмица.Вече се ориентирах към частен кабинет , но да видим дали издават болнични!
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #142 -: Август 14, 2011, 16:57:22 pm »
Здравейте, в болничен съм от 5 г.с, за сега нямам проблем с изплащаните суми от НОИ. Проблемът ми е,че няма да ми стигнат тези 180 полагаеми дни до издаването на 45-дневния преди раждането и ще се наложи да изляза в отпуск за 16 дни преди 45-дневния болничен,което се води прекъсване. Някой има ли информация как това ще се отрази на изплащаното майчинство
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #143 -: Август 14, 2011, 17:28:10 pm »
Здравейте, в болничен съм от 5 г.с, за сега нямам проблем с изплащаните суми от НОИ. Проблемът ми е,че няма да ми стигнат тези 180 полагаеми дни до издаването на 45-дневния преди раждането и ще се наложи да изляза в отпуск за 16 дни преди 45-дневния болничен,което се води прекъсване. Някой има ли информация как това ще се отрази на изплащаното майчинство

Прекъсване на кое? Мисля, че това е решението една позната направи по същият начин иначе трябваше да иде на ТЕЛК.
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #144 -: Август 14, 2011, 17:40:53 pm »
Казвали са ми ,че е добре болничния да е без прекъсване, а отпуската в този случай се явява прекъсване. Да, аз искам да избегна ТЕЛК, просто се интересувам дали тези 16 дни отпуска ще повлияят негативно на сумата, която ще получавам като майчинство
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #145 -: Август 14, 2011, 17:44:08 pm »
Здравейте, в болничен съм от 5 г.с, за сега нямам проблем с изплащаните суми от НОИ. Проблемът ми е,че няма да ми стигнат тези 180 полагаеми дни до издаването на 45-дневния преди раждането и ще се наложи да изляза в отпуск за 16 дни преди 45-дневния болничен,което се води прекъсване. Някой има ли информация как това ще се отрази на изплащаното майчинство

На мен така не ми стигаха около 40 дни, прекъснах болничния и ползвах отпуска -20 дни, после наново болничен, защото прекъсне ли се веднъж болничния после при следващия болничен 180те дни започват да текат отначало. Не ми се отрази на майчинството, не мисля,че едно прекъсване има голямо значение. Другия вариант е да отидеш на ТЕЛК ако не искаш да ползваш отпуска, но моята лекарка от ЖК не се съгласи да ме прати и затова трябваше да си прекъсна болничния.
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #146 -: Август 14, 2011, 18:26:10 pm »
Нали се полагат 180дни от календарната година за болничен, т.е. от Нова година започват наново и не би трябвало да е проблем да си в непрекъснат болничен до края на бременността.
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #147 -: Август 15, 2011, 00:36:16 am »
Aничка, Нова Година не ми върши работа. В 45-дневен болничен преди раждането трябва да изляза на 26.11, 180-те дни до преди тази дата не ми стигат.
Чери, благодаря за споделения опит
*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #148 -: Септември 05, 2011, 13:41:22 pm »
първия болничен ми го издадоха от ЖК , втория - от родилния дом , а третия от къде трябва да е?
*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #149 -: Септември 05, 2011, 14:02:28 pm »
Третият изравнителен болничен от педиатъра се взима.
*

    Zai

  • ****
  • 955
  • Вкъщи сме вече 4 заека!
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #150 -: Септември 05, 2011, 16:42:27 pm »
Аз имам един такъв въпрос, извинявам се много предварително, ако е дискутирано, задължена ли сам да изляза 45 дни преди раждането в болнични? Питам, защото имам доста отпуска и реално 45 дни не ми трябват, мога да мина и с по-малко болничен. Има ли някой запознат дали съм задължена да взимам 45 дни или мога и по-малко?

 
Спермограма - задължително с морфология по Крюгер и САМО в клиника по репродуктивна медицина!
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #151 -: Септември 06, 2011, 19:52:48 pm »
Аз имам един такъв въпрос, извинявам се много предварително, ако е дискутирано, задължена ли сам да изляза 45 дни преди раждането в болнични? Питам, защото имам доста отпуска и реално 45 дни не ми трябват, мога да мина и с по-малко болничен. Има ли някой запознат дали съм задължена да взимам 45 дни или мога и по-малко?

И аз съм така, проверих, мога да взема болничният по-късно т.е. да не използвам 45 дни, а по-малко.
*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #152 -: Септември 09, 2011, 13:48:55 pm »
момичета - СПЕШНО!!!
ТЕРМИНА ми беше на 28.08, родих на 1.09.  Кой издава втория болничен, или по-точно разликата (4 дни)
защото от АГ Селена където раждах ми дадоха болничен от 1.09, и сега се чудя за тези 4 дни кой трябва да издаде болничен - ЖК или от Селена са объркали.


Re: Болничен и майчинство
« Отговор #153 -: Септември 09, 2011, 22:21:40 pm »
ivanita честита ти радост  :D да сте живи и здарви и скоро да мислите за второ дете  :D
Не съм убедена за твоя казус, но мисля че ... хм... по скоро ЖК. Ти що не пита в Селена?

Някой знае ли нещо по въпроса за ползването на болничен от таткото по чл. 163, ал. 7 КТ? Интересува ме дали е задължително да е на трудов договор, защото нашият тати е ЕТ.
"Истински приятел е не онзи, който е до теб, когато си на дъното, а онзи, който е до теб, когато се мъчиш да изплуваш."

[
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #154 -: Септември 09, 2011, 22:30:58 pm »
момичета - СПЕШНО!!!
ТЕРМИНА ми беше на 28.08, родих на 1.09.  Кой издава втория болничен, или по-точно разликата (4 дни)
защото от АГ Селена където раждах ми дадоха болничен от 1.09, и сега се чудя за тези 4 дни кой трябва да издаде болничен - ЖК или от Селена са объркали.

От ЖК трябва да ти дадат болничен! А защо не ти го удължиха още след деня на термина?
=http://www.[urlmamaibebe.com][/url]
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #155 -: Септември 10, 2011, 01:53:47 am »
Някой знае ли нещо по въпроса за ползването на болничен от таткото по чл. 163, ал. 7 КТ? Интересува ме дали е задължително да е на трудов договор, защото нашият тати е ЕТ.[/i][/size][/color]

Трябва да е осигурен за "Общо заболяване и майчинство"...


*

    Nataly*

  • *****
  • 2785
  • Няма несбъднати мечти. Има изоставени желания!
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #156 -: Септември 10, 2011, 13:54:44 pm »
момичета - СПЕШНО!!!
ТЕРМИНА ми беше на 28.08, родих на 1.09.  Кой издава втория болничен, или по-точно разликата (4 дни)
защото от АГ Селена където раждах ми дадоха болничен от 1.09, и сега се чудя за тези 4 дни кой трябва да издаде болничен - ЖК или от Селена са объркали.


Една позната беше по същия начин и разликата в болничния и го издаде личния лекар, т.е. разликата от 4 дни при теб.
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #157 -: Септември 11, 2011, 09:57:00 am »
ivanita

Някой знае ли нещо по въпроса за ползването на болничен от таткото по чл. 163, ал. 7 КТ? Интересува ме дали е задължително да е на трудов договор, защото нашият тати е ЕТ.



Съгласно новата редакция на ал. 6 на чл. 50, осигуреният за общо заболяване и майчинство баща има право на парично обезщетение при раждане на дете в размера, определен по реда на чл. 49, за срок до 15 календарни дни, през време на отпуска по чл. 163, ал. 7 от КТ, ако отговаря на условията по чл. 48а. За получаване на паричното обезщетение бащата подава молба-декларация /проект на образец, приложение № 13 към НИИПОПДОО/, към която прилага заверени от осигурителя копия от: заповедта за разрешаване на отпуска,
удостоверението за раждане на детето и документа от лечебното заведение, удостоверяващ датата на изписване на детето

Допълнително се подава и декларация за банковата сметка на лицето +документ от банката за нея,ако в НОЙ нямат такава подадена вече


Desunt inopiae multa, avaritiae omnia
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #158 -: Септември 11, 2011, 16:16:26 pm »
По въпроса за тези 15 дни отпуск на бащата, от кой се иска обезщетението, от работодателя ли?

Ако иска да си ги използва като отпуск, има ли възможност да се ползват по-късно, след месец, два примерно, а не веднага?И може ли на части, първо 5 дни примерно, и после 10, за календарни ли дни става въпрос?
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #159 -: Септември 11, 2011, 17:12:24 pm »
По въпроса за тези 15 дни отпуск на бащата, от кой се иска обезщетението, от работодателя ли?

Ако иска да си ги използва като отпуск, има ли възможност да се ползват по-късно, след месец, два примерно, а не веднага?И може ли на части, първо 5 дни примерно, и после 10, за календарни ли дни става въпрос?

Бащата подава молба за отпуск до работодателя, а работодателят подава документите в НОИ и НОИ отпуска обезщетението. Актът за раждане в повечето случаи все още не е готов, когато бащата иска отпуска, подава се копие от епикризата на детето, с която е изписано от болницата. Отпускът се ползва от деня на изписването на детето (включително) и е 15 календарни дни. Не може да се ползва разпокъсано.
« Последна редакция: Септември 11, 2011, 17:29:12 pm от pinpin »