0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Болничен и майчинство
« Отговор #180 -: Октомври 17, 2011, 15:18:33 pm »
Спокойна бъди. Лека бременност!!!
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #181 -: Октомври 17, 2011, 15:46:53 pm »
18-те месеца са база за исчисление на базата за болничния. Ако ги нямаш се взима мин.раб. заплата за страната, а за да имаш право на обезщетение при бременност и майчинство се изисква мин.осиг. стаж 12 месеца въобще и да си в осигуряване към момента на издаването на първия болничен. Тъй че ако са ти спазени тези условия ще си получиш обезщетението.

От 01.01.2011г. изискуемият стаж е 18м.
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #182 -: Октомври 17, 2011, 18:23:15 pm »
Къди, не е така,

12 м  осигурителен стаж е нужен , за да придобие правото на обезщетения за бременност и раждане (без значение дали е прекъснат или не) ,

а доходите за 18 месеца (последователни), предхождащи месеца на настъпване на временната неработоспособност поради бременност и раждане  , са база за изчисляване размера на обезщетението



Re: Болничен и майчинство
« Отговор #183 -: Октомври 17, 2011, 22:06:55 pm »
Къди, не е така,

12 м  осигурителен стаж е нужен , за да придобие правото на обезщетения за бременност и раждане (без значение дали е прекъснат или не) ,

а доходите за 18 месеца (последователни), предхождащи месеца на настъпване на временната неработоспособност поради бременност и раждане  , са база за изчисляване размера на обезщетението



Точно!Обаче ако си самоосигуряващ се трябва да е на високия процент(за общо заболяване и майчинство за 18 месеца...Щот точно тези пълнят хазната с данъци и осигуровки...затова ги порязват почти задължително...


Desunt inopiae multa, avaritiae omnia
*

    sunnynevi

  • ***
  • 273
  • Слънца и усмивки за всички!!!
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #184 -: Октомври 29, 2011, 17:53:39 pm »
Здравейте, момичета :)
На Борсата съм до Декември.За съжаление 8 месеца ще ми минат на минимален осигурителен стаж, но....това да е, важното е, че ми преддстои излизане по майчинство  :lol:
Въпроса ми е, ако ме назначат на работа от януари, на колко лв да изисквам да ме осигуряват, дори и да си доплащам?За да мога да компенсирам поне малко минимума на тези 8 месеца на Борсата.
И къде мога да открия на разбираем език, как се изчислява майчинството.Зная , че се смята 18 месеца назад, но искам да се ориентирам в цифрата, която да очаквам, поне ориентировъчно.
Благодаря ви предварително!!! :)


Re: Болничен и майчинство
« Отговор #185 -: Октомври 29, 2011, 21:25:49 pm »
Аз имам един въпрос. Казаха ми, че защото съм нямала 3 години трудов стаж (имам 12 месеца преди болничния), затова съм получавала сега болнични на 70%, но никаква информация не намерих, която да потвърждава това. Единствено, че от първичния болничен първите 3 дни се заплащат от работодателя на 70%. Защото са ми превели парите от първият болничен от 1.09 и забелязах, че сумата е по-малка от 80%, както уж трябваше да е.
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #186 -: Октомври 29, 2011, 22:10:14 pm »
Здравейте момичета! Ето тук можете да изчислявате майчинските
 - http://osigurovki.info/MaternityCalculator.aspx
*

    sunnynevi

  • ***
  • 273
  • Слънца и усмивки за всички!!!
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #187 -: Октомври 30, 2011, 09:12:34 am »
Благодаря silveto87  :wink:

Re: Болничен и майчинство
« Отговор #188 -: Ноември 04, 2011, 04:28:02 am »
толкова съм ядосана че вече няколко часа сън не ме лови.за периода май-юни имам болничен 30дни за хистероскопия,после за септември-октомври още 30 за пункция със стимулация.въпросът ми е нали мога да ползам всичките тези 180 дни сега наведнъж и че тези предните не се включват в тях.има и още много ядове как от жк се опитва док да ме убеди че ако изляза от 9 сед в болничен тези дни няма да ми стигнат и те трябва да се пуснат едва след месец.и аз вмвсто да съм бременна 9 мес,ще трябва да карам до десети.тук в пз е кошмарно от т.н. лекари разбиращи от всичко.
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #189 -: Ноември 04, 2011, 19:31:50 pm »
толкова съм ядосана че вече няколко часа сън не ме лови.за периода май-юни имам болничен 30дни за хистероскопия,после за септември-октомври още 30 за пункция със стимулация.въпросът ми е нали мога да ползам всичките тези 180 дни сега наведнъж и че тези предните не се включват в тях.има и още много ядове как от жк се опитва док да ме убеди че ако изляза от 9 сед в болничен тези дни няма да ми стигнат и те трябва да се пуснат едва след месец.и аз вмвсто да съм бременна 9 мес,ще трябва да карам до десети.тук в пз е кошмарно от т.н. лекари разбиращи от всичко.


Върти ми се нещо за тези 180 дни,че са за календарна година.По-късно ще погледна кодекса на труда и ще ти пиша,че сега съм под пара)))И освен това тези предните не са сляти.Мисля,че няма да имаш проблем да си откраш 6 месеца до термин.Ще пиша после


Desunt inopiae multa, avaritiae omnia
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #190 -: Ноември 05, 2011, 01:48:54 am »
tan4i4 ,Имаш право на 180 дни за всяка календарна година,стига да си осигурена и то на високия процент за общо заболяване и майчинство.
Ако ги надвишиш.отиваш на ТЕЛК(ама това не те касае)45 ДНИ БОЛНИЧНИЯ ПРЕДИ РАЖДАНЕ не влизат в тези 180 дни.
Знам,обаче,че гинеколозите си следят за тези 180 дни БЕЗ прекъсване за една бременност,Тук не ми е много ясно,но те си следят.Онези 2 болнични през годината не влизат в сметките.Дерзай!


Desunt inopiae multa, avaritiae omnia
*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #191 -: Ноември 06, 2011, 15:30:57 pm »
Следят, защото на ТЕЛК се ходи и след 6 месеца непрекъснати болнични.
*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #192 -: Ноември 08, 2011, 09:00:10 am »
Добро утро момичета :)
Един въпрос към мамите, които вече получават майчинство, и то тези 90% от заплатата си.
До 31.10. съм болничен, и от 1.11 вече започват тези 90%, кога ви превеждат парите от НОИ, в началото или в края на месеца, кога да очаквам плащане  :? 
« Последна редакция: Ноември 08, 2011, 09:22:22 am от Breiv »
*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #193 -: Ноември 08, 2011, 09:15:35 am »
Breiv, на нас ни ги превеждат всеки първи вторник или четвъртък /Зависи как се пада/ на месеца! :wink:
Така, че в началото на декември - очаквай постъпление! :wink:
*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #194 -: Ноември 08, 2011, 09:22:55 am »
 :D Пете, Благодаря ти за бързия отговор!
*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #195 -: Ноември 08, 2011, 09:33:00 am »
Breiv, зависи кога ви внасят осигуровките от работа. Трябва до 2 седмици след като занесат уведомленията в НОИ. Ти и сега би трябвало да получаваш 90% (поне такъв спомен имам, че и тези болнични са 90%, защото не са общо заболяване).
*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #196 -: Ноември 08, 2011, 10:15:31 am »
Не знам Миме, но ако е това, и сумата остане същата, ще съм безкрайно доволна :wink:
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #197 -: Ноември 08, 2011, 10:43:27 am »
Ако нямаш прекъсване сумата ще ти остане същата.
*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #198 -: Ноември 08, 2011, 11:37:32 am »
Ако нямаш прекъсване сумата ще ти остане същата.

Не точно, малко се променя периода като база за изчисляване.
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #199 -: Ноември 08, 2011, 13:55:47 pm »
Мими26, болничните по време на бременност не се плащат на 90%. По думи на нашите ТРЗ са на 70% и са си точно все още "общо заболяване", нищо че касаят бременността.