0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Болничен и майчинство
« Отговор #20 -: Юли 23, 2009, 14:47:17 pm »
здравейте, имам и аз едно питане  :ask::
Вярно ли е че като си бременна и ще излезеш по майчинство в края на годината(моят случай), нямам право на платена отпуска от 20 работни дни както си се полагат за всички работещи.Имам стаж в тази фирма 2 години и половина.Моята шефка май иска да ме отреже от платената отпуска и ми пледира че като ще излизам по майчинство ,ми се полагат 15 дни платен отпуск.Вие как мислите,защото аз немисля така,но ако има излязъл такъв закон нека да ми го каже някой  :help1:

*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #21 -: Юли 23, 2009, 14:49:32 pm »
категорично няма подобно нещо
платения годишен отпуск си е 20 работни дни, независимо дали си в болничен, в майчинство или си работиш
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #22 -: Юли 23, 2009, 15:17:58 pm »
Да, и аз знам че годишния отпуск не се влияе от болничния, който е 45 дни преди раждане. А по същата тема да питам и аз нещо - този 20 дневен отпуск като не съм го ползвала сега, а вече съм излязла в 45 дневния преди раждане, губя ли го или мога да си го взема и след майчинството?

*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #23 -: Юли 23, 2009, 15:25:35 pm »
можеш да си го вземеш накуп, с натрупания през периода на болничен и майчинство
след първото си раждане имах натрупани 2 месеца от отпуски, пуснах си ги след изтичане на тогава 315 дни и чак тогава се върнах на работа
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #24 -: Юли 23, 2009, 15:46:00 pm »
Може би мястото не е точно тук,но не знам къде да питам.Вчера бях да подам молба за детски и ме върнаха,защото не можах да попълня сумите за периодите,в които съм била в болничен.В справката от счетоводството пише само "болничен и майчинство".И ако взема извлечение от банката,за кой месец трябва да впиша сумата за този,в който са ми превели парите или за този,в който не съм била на работа.Всъщност това не е ли тяхна работа?Не трябва ли те сами да си проверят колко пари са ми превели от ной?
*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #25 -: Юли 23, 2009, 15:49:09 pm »
И аз така си мислех, ама нещо бях чула, че отпуските трябвало да се взимат за годината иначе ги губиш.
Мерси, Мини!  :D

*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #26 -: Юли 23, 2009, 15:52:46 pm »
Може би мястото не е точно тук,но не знам къде да питам.Вчера бях да подам молба за детски и ме върнаха,защото не можах да попълня сумите за периодите,в които съм била в болничен.В справката от счетоводството пише само "болничен и майчинство".И ако взема извлечение от банката,за кой месец трябва да впиша сумата за този,в който са ми превели парите или за този,в който не съм била на работа.Всъщност това не е ли тяхна работа?Не трябва ли те сами да си проверят колко пари са ми превели от ной?
Аз, доколкото знам майчинството не се взима за доход при изчисляване на средния доход на член от семейството, който в момента май е 350 лв. и предполагам затова са ти го написали така в графата. Ама защо тогава са те върнали от социалните  :ask:

*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #27 -: Юли 23, 2009, 16:18:17 pm »
пишеш 0 лева, от НОИ им подават информация, или ти трябваше да вземеш бележка, за това последното не съм сигурна
аз не вземам детски, нашите деца не са явно българчета и майка им и баща им не заслужават  :D
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #28 -: Юли 23, 2009, 16:26:05 pm »
здравейте, имам и аз едно питане  :ask::
Вярно ли е че като си бременна и ще излезеш по майчинство в края на годината(моят случай), нямам право на платена отпуска от 20 работни дни както си се полагат за всички работещи.Имам стаж в тази фирма 2 години и половина.Моята шефка май иска да ме отреже от платената отпуска и ми пледира че като ще излизам по майчинство ,ми се полагат 15 дни платен отпуск.Вие как мислите,защото аз немисля така,но ако има излязъл такъв закон нека да ми го каже някой  :help1:
няма такова животно. отпуската си е както на всички-обикновено 20 дни/освен ако не ви се полагат и някакви допълнителни/ ако си 2 години в майчинство, ти се натрупват 40 дни и след това можеш да си ги ползваш. ако преди да излезеш в майчинство си имала неползван отпуск, той също се прибавя и него можеш да ползваш след това. търси си правата. вярно, че на никой работодател не му е приятно да плаща отпуска, след като даже не си работила през тия две години, но такива са законите и трябва да се спазват. успех!


*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #29 -: Юли 24, 2009, 00:38:48 am »
Ами първо ми казаха,че те си получават информация от ной,но после попаднах на дуг служител,който поиска информацията от мен.На въпроса ми "от къде да я взема?"човека просто вдигна рамене и ми зададе въпрос"ама Вие нали вече сте ги получила?"  :ask:
Ще пробвам пак друг ден,пък дано да попадна на друг служител.

Мая,отпуската си е 20 дни,както е за всички останали.Говори директно със счетоводството.
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #30 -: Юли 24, 2009, 18:28:34 pm »
Благодаря за отговорите ви момичета  :),яд ме е на такива шефове.Давам всичко от себе си за да й върви бизнеса,и накрая да ме ощетява.

Пазете се и стойте на хладно  :wink:

*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #31 -: Юли 26, 2009, 16:25:15 pm »
Момичета третия болничен след родилното кой го издава?Педиатъра ли или личния лекар? :?
*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #32 -: Юли 26, 2009, 17:33:49 pm »
Педиатъра.
*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #33 -: Юли 27, 2009, 11:43:03 am »
кога се издава или той сам ще ми каже?Благодаря
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #34 -: Юли 27, 2009, 11:56:31 am »
42 дена след раждането
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #35 -: Юли 27, 2009, 12:15:34 pm »
За месеците, в които сте били в болнични, Социалните си теглята данните от НОИ, поне тук при нас е така. Попаднала си на някой нов, дето не ги знае нещана сигурно.

А за отпускта, Мини е казала, полагат се 20 дни като на работещи. Аз сега си ползвам отпуската, която се беше натрупала през годините за 100 дни.
Вярвам, че всеки един от тук ще сбъдне мечтата си!

Re: Болничен и майчинство
« Отговор #36 -: Юли 27, 2009, 17:25:30 pm »
При мен. Първо подадох за детски за новородената ми дъщеря без да прилагам бележка за доходи. Те приравняват месеците до този месец в който подавах до сега за баткото и така когато дойде май месец отидох да подавам вече една декларация за двете си деца. От социалните ми направиха справката за болничните от НОИ ( това е тяхно задължение!!!) и си взех бележка и от работа и така. Сумират се месеците от едната бележка и от другата и се нанасят в графите ( като служителката ми обясни кои суми да взема от разпечатката от НОИ). Единствено оставих непопълнена графата за брутния доход на семейството (накря която е) защото не ми беше ясно какво точно да напиша. Самата социална ми сметна брутния доход и там си приспадна болнични и други неща не разбрах и ми я допопълни, това е тяхно задължение!!!
И така... явно във Варна има служители на социалните които си вършат работата!
Изисквайте от тях не ги жалете, все пак заплатите са им от нашите данъци!
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #37 -: Юли 28, 2009, 11:01:12 am »
Колко пари се дават за първо родено дете? Казаха ми че отпускат 600лв. Който е зодил наскоро или знае нека пише
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #38 -: Юли 28, 2009, 11:05:13 am »
250 лв
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #39 -: Юли 28, 2009, 11:08:59 am »
Вече не разбирам нищо вчера говорих с една жена която се занимава с тея работи и ми каза че е била сигурна че ще ми дадът 600 лв за първо дете