0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Болничен и майчинство
« Отговор #580 -: Януари 25, 2013, 21:56:12 pm »
А какво се случва с майчинството през втората година ако детето тръгне на ясла и майката се върне на работа? Спира ли се?

Не,ще получаваш 120 лв.За целта попълваш прил 4 и го даваш в счетоводството
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #581 -: Януари 26, 2013, 07:00:54 am »
Благодаря за отговорите :)
Спермограма се прави само в клиника по стерилитет от ембриолог!
Между традиционното АГ и специалист по стерилитет има голяма разлика, не я пренебрегвайте!

Re: Болничен и майчинство
« Отговор #582 -: Февруари 01, 2013, 12:00:47 pm »
здравейте момичета искам да ви споделя моите притеснения и да дадете мнения..водя се на работа на майка ми във фирмата и всеки месец плащам по-180лв осигуровки(защото неискам да натоварвам майка ми,),но иначе си работя в кръчма(певица)наскоро разбрах,че мога да си остана вкъщи цялата бременост със болничен лист и държавата да ми плаща всеки месец 90% от заплатата(т.е.430лв)и да не си плащам осигуровките...искам да ви попитам дали е вярна информацията ми и дали гинеколозите се навиват да дават такива болнични..благодаря ви предварително..
п.с. извинявам се за дългия пост
здравейте момичета припомням ви положението си и стигнах до дилемата,че моя проследяващ гинеколог неможе да ми издаде болничен,праща ме при друг,който евентуално може и да ме вкара в болница....споделете толко ли е трудно с тия болнични,незнам какво да правя :(
*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #583 -: Февруари 01, 2013, 12:19:16 pm »
здравейте момичета искам да ви споделя моите притеснения и да дадете мнения..водя се на работа на майка ми във фирмата и всеки месец плащам по-180лв осигуровки(защото неискам да натоварвам майка ми,),но иначе си работя в кръчма(певица)наскоро разбрах,че мога да си остана вкъщи цялата бременост със болничен лист и държавата да ми плаща всеки месец 90% от заплатата(т.е.430лв)и да не си плащам осигуровките...искам да ви попитам дали е вярна информацията ми и дали гинеколозите се навиват да дават такива болнични..благодаря ви предварително..
п.с. извинявам се за дългия пост
здравейте момичета припомням ви положението си и стигнах до дилемата,че моя проследяващ гинеколог неможе да ми издаде болничен,праща ме при друг,който евентуално може и да ме вкара в болница....споделете толко ли е трудно с тия болнични,незнам какво да правя :(
Проследяващия те гинеколот може да ти даде 14 дни(не съм 100 % сигурна дали са 7 или 14 дни), след това става с Лекарска комисия. Обикновено комисията е твоят лекар и още един колега. Но, ако той не желае, просто го смени с такъв, който ще ти свърши работа.

Re: Болничен и майчинство
« Отговор #584 -: Февруари 01, 2013, 12:41:25 pm »
marieta25,ще ти напиша как беше при мен, може да ти е полезно. Аз излязох в болничен от 5г.с. Първият болничен ми го издаде проследяващото АГ - 14 дни. След изтичането му трябва да влезеш болница за 4дни, след което ти издават болничен за 30дни. Ден-два преди да изтече проследяващото АГ го пуска на комисия за още 30 дни (при мен в комисията бяха - шефа на болницата и още два лекари). Комисията само разписва листа и си го получавах. Този цикъл се повтаря до края. Ако не се лъжа дните които ти се полагат са 180 (ако греша моля някой да ме поправи). Получаваш 80% от брутната си заплата по следният начин - умножават брутната по 80%, резултата го делят на дните за съответният месец и след това получената сума за един ден умножават по броя работни дни и така най-общо казано се получава размера на обещетението. За осигуровки по време на болничен питай счетоводител, защото мисля че се внася някакъв малък процент.   
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #585 -: Февруари 01, 2013, 13:20:02 pm »
паяче всеки месец ли влизаш за по-4 дне в болница?и ти ли си искала болничен или ти се е налагало?
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #586 -: Февруари 01, 2013, 13:35:00 pm »
Не всеки месец, а през месец. Даже единият път два поредни месеца ми ги удължиха само с лекарска комисия. Да аз имах проблеми (също бях с близнаци), но всички които искат да са в болнични (дори и да нямат проблем) това е начина. Трябва да се разбереш с АГ-то ти, ако не е съгласен смени го.   
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #587 -: Февруари 01, 2013, 15:58:46 pm »
благодаря много за конкретния и бърз отговор...дано станат нещата..с другия доктор се разбрахме за 6.02 да се видим и да обсъдим вариантите...
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #588 -: Февруари 01, 2013, 17:14:17 pm »
Мариета, паяче ти е отговорила много точно и ясно.
И аз съм в болничен от самото начало. Първият болничен беше 14 дни, който ми го издаде АГ-то, при което съм на ЖК. Особеното при мен е, че следващия болничен, който получих за 30 дни е от болницата, но реално аз не съм лежала. Но това определено си зависи от самата болница. Те ме заведоха, по клинична пътека, но аз си бях в къщи.
Всички останали продължения на болничните са ми издавани от лекарска комисия и не съм имала проблем.

В твоя случай май ще трябва да си смениш лекаря, щом не можеш да се разбереш с настоящия :)
  
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #589 -: Февруари 02, 2013, 12:41:11 pm »
Здравейте. Бих искала да питам, майчинството 2 години до термин ли е по закон и тези две години осигуровките се покриват от държавата, така ли?
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #590 -: Февруари 02, 2013, 21:59:03 pm »
Здравейте. Бих искала да питам, майчинството 2 години до термин ли е по закон и тези две години осигуровките се покриват от държавата, така ли?

Майчинството е до 2 г на детето.През това време работодаделят плаща здравна осигуровка.Задала си объркано въпроса си
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #591 -: Февруари 03, 2013, 20:39:30 pm »
Здравейте и от мен! Записвам се, защото тук май е единствената тема в която може и аз да съм полезна :) Засега само аз питам и получавам отговори, за което благодаря. Аз съм счетоводител и предполагам, че ще мога да отворя на доста въпроси свързани с болничните. Общо взето мога да пиша за всичко, което е от страна на работодателите-какво да не подписвате,ако искат да ви уволнят или какво ви се полага по закон, какви са ви правата и разни други такива. Но уточнявам, че не разбирам нищо от самите процедури в НОИ,как се смятат точно болничните или разни изисквания към самите болнични. Правя заплатите на доста фирми и затова мога да съм полезна само с въпроси, които се отнасят към работодателите по принцип-т.е. ако вече имате трудов договор какво следва. Дано не досадих с тези обяснения :)
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #592 -: Февруари 03, 2013, 21:42:15 pm »
lioni1985,добре дошла в темата.Ще си полезна със сигурност
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #593 -: Февруари 07, 2013, 08:27:54 am »
Здравейте и от мен! Записвам се, защото тук май е единствената тема в която може и аз да съм полезна :) Засега само аз питам и получавам отговори, за което благодаря. Аз съм счетоводител и предполагам, че ще мога да отворя на доста въпроси свързани с болничните. Общо взето мога да пиша за всичко, което е от страна на работодателите-какво да не подписвате,ако искат да ви уволнят или какво ви се полага по закон, какви са ви правата и разни други такива. Но уточнявам, че не разбирам нищо от самите процедури в НОИ,как се смятат точно болничните или разни изисквания към самите болнични. Правя заплатите на доста фирми и затова мога да съм полезна само с въпроси, които се отнасят към работодателите по принцип-т.е. ако вече имате трудов договор какво следва. Дано не досадих с тези обяснения :)
Здравей мила искам да те попитам нещо:Предстои ми да дам последния болничен от 42 дни от педиатъра и след това вече да ми плащат майчинството.Трябва ли да подавам някакви документи след този болничен или веднага от НОИ започват да го изплащат?Благодаря ти предварително :D
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #594 -: Февруари 07, 2013, 09:32:06 am »
След като изтече този трети последен болничен се подава "ЗАЯВЛЕНИЕ - ДЕКЛАРАЦИЯ
за изплащане на парично обезщетение при бременност и раждане на основание
чл. 50, ал. 1 и чл. 51 КСО за остатъка от 135 до 410 календарни дни"-това е до една годинка на детето. А относно изплащането-до две седмици след подаване в НОИ на съответните документи(болничен или декларация) започват да ги изплащат. Ако не съм обяснила разбираемо пиши пак :)
*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #595 -: Февруари 07, 2013, 11:44:29 am »
След като изтече този трети последен болничен се подава "ЗАЯВЛЕНИЕ - ДЕКЛАРАЦИЯ за изплащане на парично обезщетение при бременност и раждане на основание чл. 50, ал. 1 и чл. 51 КСО за остатъка от 135 до 410 календарни дни" - това е до една годинка на детето. А относно изплащането - до две седмици след подаване в НОИ на съответните документи(болничен или декларация) започват да ги изплащат. Ако не съм обяснила разбираемо пиши пак :)

Това "ЗАЯВЛЕНИЕ - ДЕКЛАРАЦИЯ за изплащане на парично обезщетение при бременност и раждане на основание чл. 50, ал. 1 и чл. 51 КСО за остатъка от 135 до 410 календарни дни" при работодателя ли се подава?
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #596 -: Февруари 07, 2013, 11:58:02 am »
 Теди, това е бланка, която работодателя може да ти даде(най-добре поискай от там, защото ако сама търсиш в интернет има доста промени всяка година и може да попаднеш на стара бланка). Ти след това ще попълниш една част от нея-лични данни на теб и детето и подпис, а има и разни дати, които работодателя ще попълни. Тази декларация в общи линии е за това, че ти декларираш, че не си дала детето за осиновяване или на детска градина и че за този период сама ще си го гледаш и съответно ще получаваш пари от НОИ. Тази вече попълнена декларация, работодателя ще я носи в НОИ
*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #597 -: Февруари 07, 2013, 13:46:14 pm »
Аха, мерси много.  :)
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #598 -: Февруари 07, 2013, 15:13:37 pm »
Лиони, от този месец вече трябва да съм на 240лв. Понеже досегашното обезщетение се изплащаше без закъснение вторник или четвъртък в нач.на месеца, а сега нито вторник, нито днес имам превод, нещо допълнително трябва ли да подавам при работодателя като документи или щом не съм се върнала на работа трябва автоматично да започна да получавам 240-те лева?

Re: Болничен и майчинство
« Отговор #599 -: Февруари 07, 2013, 15:40:58 pm »
 Ако правилно разбирам, ти питаш за втората година, нали? Ако е така се попълва "ЗАЯВЛЕНИЕ - ДЕКЛАРАЦИЯ за изплащане на парично обезщетение за отглеждане на малко дете на основание чл. 53 КСО"-искай бланка от работодателя, че в интернет има стари бланки.След това ще попълниш една част от нея-лични данни на теб и детето и подпис, а има и разни дати, които работодателя ще попълни. Тази вече попълнена декларация, работодателя ще я носи в НОИ. А относно изплащането-не се притеснявай. Обикновено има забавяне, когато се минава от първата година към втората, а и зависи кога работодателя ще ти подаде новата декларация в НОИ. Ако много дълго се забави можеш да минеш през НОИ и от там да ти дадат ПИК(персонален идентификационен код), с който ще можеш от тук нататък да гледаш във всеки един момент какво става с болнични, заплати, осигуровки и т.н. Аз в повечето случаи се разбирам с майките, аз да ги подписвам, за да не се разкарват до офиса за глупости и може и при теб така да са направили. Затова първо звънни до работодателя си и го питай те дали са подали тази декларация или.......
« Последна редакция: Февруари 07, 2013, 15:43:56 pm от lioni1985 »