0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Болничен и майчинство
« Отговор #540 -: Януари 11, 2013, 12:04:35 pm »
Ами аз не знам дали може да се вземе и от НАП - не съм наясно. Но предполагам, че ако ги попиташ, те ще ти огворят. :ask:
Относно това, че ти е далечко - може и с пълномощно и друго лице да ти вземе ПИК-а.
  
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #541 -: Януари 11, 2013, 12:05:24 pm »
Germar здравей,
Моите 180 дни изтичат на 19.02.13, а 45 дни преди раждането ми е от 5.03.13, аз реших за след 19.02.13 да си пусна 7 дни платен отпуск (защото толкова са работните дни до 05.03.13) и след това излизам в болничния преди раждането.
В началото когато разбрах, че няма да ми стигнат болничните обмислях много варианти вкл. и да си пусна 1 ден отпуск и след това отново болничен до 05.03, но няма смисъл защото при всеки нов обикновен болничен първите три дни са от работодателя и са на 70%.
Моя съвет е ако имаш достатъчно отпуска да си я ползаш, няма да изгубиш нищо съществено. Имам един калкулатор в kik info по нагоре имаше и линк, изчислява вярно и ще получиш представа каква е разликата в пари.
Относно ПИК кода, аз ползам такъв от НОИ,  някъде четох, че този от НАП не върши работа, но не помня къде, май беше пак във форма на kik info за разяснявае на Майчинството.
За въпроса на КЪДИ нямам представа как стоят нещата. Защо не си зададеш въпроса и в BG MAMMA, темата е Майчинството счетоводно, много бързо и полезно отговарят.
Извинявам се за дългия пост, дано съм била полезна.
« Последна редакция: Януари 11, 2013, 12:08:54 pm от krasunka »
Краси

*

    Crystal

Re: Болничен и майчинство
« Отговор #542 -: Януари 12, 2013, 14:30:04 pm »
Аз също бих искала да задам един въпрос, който не е много по темата, но знам, че има доста компетентни хора и се надявам на отговор. Казусът е следният - на 26-ти декември изтече 410-я ден за раждане, майчинство и отглеждане на дете. След това пуснах редовната си отпуска за 2012г. - два дена от декември - 27 и 28-ми и останалото за януари. Дъщеря ми е записана и се води, че посещава ясла.
Не знам още как ще протече адаптацията й, но ако имам трудности мога ли да пусна молба за Отпуск за отглеждане на дете до 2г. Знам, че трябва да я отпиша от яслата в този случай.
Къди, ако детето ти посещава ясла, нямаш право на отпуск за отглеждане на дете до 2г. Можеш да ползваш неплатен отпуск за отглеждане на дете до 7г. - ти имаш право на 6 месеца такъв и таткото може да ти прехвърли неговите 5 месеца. Но желанието да ползваш такъв отпуск трябва да заявиш поне 2 седмици предварително и трябва да си взимаш минимум по 5 работни дни. Другият вариант е да ползваш неплатеният отпуск, който по принцип ти се полага всяка година - 30 работни дни.
От горчив опит мога да ти кажа, че най-неприятното в адаптацията са боледуванията - за тях можеш да ползваш болнични, но нямам представа до колко дни в годината. Моята дъщеря ходи на ясла точно 3 дни, на четвъртия беше болна и съответно всички около нея се разболяхме, а аз съм бременна, та едва се оправих. И съответно реших да не рискувам повече да я пускам.
Успех и дано намериш приемливо за теб решение!  
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #543 -: Януари 12, 2013, 14:47:17 pm »
Аз също бих искала да задам един въпрос, който не е много по темата, но знам, че има доста компетентни хора и се надявам на отговор. Казусът е следният - на 26-ти декември изтече 410-я ден за раждане, майчинство и отглеждане на дете. След това пуснах редовната си отпуска за 2012г. - два дена от декември - 27 и 28-ми и останалото за януари. Дъщеря ми е записана и се води, че посещава ясла.
Не знам още как ще протече адаптацията й, но ако имам трудности мога ли да пусна молба за Отпуск за отглеждане на дете до 2г. Знам, че трябва да я отпиша от яслата в този случай.
Къди, ако детето ти посещава ясла, нямаш право на отпуск за отглеждане на дете до 2г. Можеш да ползваш неплатен отпуск за отглеждане на дете до 7г. - ти имаш право на 6 месеца такъв и таткото може да ти прехвърли неговите 5 месеца. Но желанието да ползваш такъв отпуск трябва да заявиш поне 2 седмици предварително и трябва да си взимаш минимум по 5 работни дни. Другият вариант е да ползваш неплатеният отпуск, който по принцип ти се полага всяка година - 30 работни дни.
От горчив опит мога да ти кажа, че най-неприятното в адаптацията са боледуванията - за тях можеш да ползваш болнични, но нямам представа до колко дни в годината. Моята дъщеря ходи на ясла точно 3 дни, на четвъртия беше болна и съответно всички около нея се разболяхме, а аз съм бременна, та едва се оправих. И съответно реших да не рискувам повече да я пускам.
Успех и дано намериш приемливо за теб решение!  

За гледане на дете болничните да 40 дни годишно, това съм го проверила.
*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #544 -: Януари 13, 2013, 11:18:16 am »
Germar здравей,
Моите 180 дни изтичат на 19.02.13, а 45 дни преди раждането ми е от 5.03.13, аз реших за след 19.02.13 да си пусна 7 дни платен отпуск (защото толкова са работните дни до 05.03.13) и след това излизам в болничния преди раждането.
В началото когато разбрах, че няма да ми стигнат болничните обмислях много варианти вкл. и да си пусна 1 ден отпуск и след това отново болничен до 05.03, но няма смисъл защото при всеки нов обикновен болничен първите три дни са от работодателя и са на 70%.
Моя съвет е ако имаш достатъчно отпуска да си я ползаш, няма да изгубиш нищо съществено. Имам един калкулатор в kik info по нагоре имаше и линк, изчислява вярно и ще получиш представа каква е разликата в пари.
Относно ПИК кода, аз ползам такъв от НОИ,  някъде четох, че този от НАП не върши работа, но не помня къде, май беше пак във форма на kik info за разяснявае на Майчинството.
За въпроса на КЪДИ нямам представа как стоят нещата. Защо не си зададеш въпроса и в BG MAMMA, темата е Майчинството счетоводно, много бързо и полезно отговарят.
Извинявам се за дългия пост, дано съм била полезна.

krasunka отпуската ти не е прекъсване на болничния,така че не се плащат първите дни от работодателя.Трябва да имаш поне 2 работни дни за да се пусне първичен болничен.
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #545 -: Януари 13, 2013, 14:10:18 pm »
Didkа права ви. Разказах какво смятам да правя аз, в моя случай само отпуска ще ми свърши работа преди 45 дневния няма да пускам друг болничен.
« Последна редакция: Януари 13, 2013, 14:18:16 pm от krasunka »
Краси

Re: Болничен и майчинство
« Отговор #546 -: Януари 16, 2013, 13:04:09 pm »
Хайде да попитам и аз   На 14.12.2012 ми е издаден 45 дневния болничен (с термин 28.01.2013 ) , понеже съм осигурена при двама работодатели единият болничен още на същият ден го предадох на счетоводителя, а другия болничен го предадох на 17.12 на счетоводителя на другия ми работодател. Та въпросът ми е кога да очаквам да ми преведат парите? Не съм в час с тези болнични, затова ще се радвам да ми отговорите
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #547 -: Януари 16, 2013, 13:26:59 pm »
Емма, съгласно новия закон от януари 2013 година, работодателят е длъжан да представи болничния лист в НОИ до 15 число на месеца, следващ месеца на издаване на болничния лист. След входирането му, НОИ са задължени да го изплатят до 15 работни дни.
В твоя конкретен случай, това кога ще ти бъде изплатен болничния зависи от работодателя. В смисъл: ако той го входира в НОИ до два-три дни има голяма вероятност да ти го изплатят и до края на този месец, най-късно до началото на другия. Забелязала съм, че от НОИ са коректни и от входирането на болничния лист не чакат да изтекат пълните 15 работни дни.

Надявам се да съм ти била полезна :)
  
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #548 -: Януари 16, 2013, 13:44:51 pm »
Благодаря ти, zuzeto  :D силно се надявам да ми го преведат преди да родя  :lol:
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #549 -: Януари 16, 2013, 13:55:17 pm »
Силно ти го пожелавам. Имаш голям шанс - все пак 45 дни :)
  
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #550 -: Януари 16, 2013, 23:24:07 pm »
Здравейте,
В момента съм по майчинство за до отглеждане на дъщеря ми от 1 до 2 години, майчинството ми изтича април 2013. Въпросът е там, че съм бременна, термина ми е септември. Разликата в дни от навършването на 2 година на дъщеря ми до излизането ми 45 дни преди термина е 96 дни.  Моята дилема е дали да се върна на работа или да ползвам болничен, защото не знам дали болничния няма да окаже влияние на майчинството ми. Като не знам, колко добре ще го приеме моя работодател като от майчинство излизам в болничен и отново в майчинство. Също така се осведомих, ако 45 дни преди термина са преди навършването на 2 години на 1-то ми дете, за 2-то се счита майчинството от 1-то (дано се изразих правилно. Поне в моя случай не е така. Сега ме осигуряват на 430 за последната година, а предната варираше от 280 до тези 430. С първото ми дете бях в болничен от 3 месец до края и болничните ми варираха от 280 до 290 лв, като след това така ми варираше и майчинството.
Надявам се да сте ме разбрали и да можете да ми помогнете, защото аз самата съм много объркана.
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #551 -: Януари 17, 2013, 11:07:02 am »
Хайде да попитам и аз   На 14.12.2012 ми е издаден 45 дневния болничен (с термин 28.01.2013 ) , понеже съм осигурена при двама работодатели единият болничен още на същият ден го предадох на счетоводителя, а другия болничен го предадох на 17.12 на счетоводителя на другия ми работодател. Та въпросът ми е кога да очаквам да ми преведат парите? Не съм в час с тези болнични, затова ще се радвам да ми отговорите

Момичета, имам още един въпрос. Едновременно ли изплащат обещетението от двамата работодатели, понеже тази сутрин са ми превели болничния, но ми се виждат мн малко парите, а и пише, че този превод е от единия работодател. Та въпросът ми е дали ще има и друго обещетение от втория работодател или НОЙ изплаща и от двмата едновременно и тези пари са общо и за двамата работодатели? Благодаря.
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #552 -: Януари 17, 2013, 11:14:05 am »
Емма, НОИ изплаща на основание предоставен болничен лист. Може би сега ти е изплатен само от единия работодател, защото за сега само той е входирал болничния лист, а втория все още не го е направил. Най-малкото той има възможност за представяне на болничния лист в НОИ до 15-то число на следващия месец и може би ще чака до последно :)
Не съм се сблъсквала с такава ситуация, но смятам, че тъй като се осигуряваш при двама работодатели, то и изплащането на обещетения също трябва да бъдат отделени. НОИ изчислява средно-дневно възнаграждение на база осигурителния (брутния) ти доход, който се подава от работодателя. В твоя случай ти имаш два такива, на база на които ще получаваш бъдещите си обещетения.

Ох, дано да съм го написала разбираемо :)
Ако някой от другите момичета се е сблъсквала с подобен казух, нека се включи.
  
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #553 -: Януари 17, 2013, 19:38:22 pm »
Здравейте,
В момента съм по майчинство за до отглеждане на дъщеря ми от 1 до 2 години, майчинството ми изтича април 2013. Въпросът е там, че съм бременна, термина ми е септември. Разликата в дни от навършването на 2 година на дъщеря ми до излизането ми 45 дни преди термина е 96 дни.  Моята дилема е дали да се върна на работа или да ползвам болничен, защото не знам дали болничния няма да окаже влияние на майчинството ми. Като не знам, колко добре ще го приеме моя работодател като от майчинство излизам в болничен и отново в майчинство. Също така се осведомих, ако 45 дни преди термина са преди навършването на 2 години на 1-то ми дете, за 2-то се счита майчинството от 1-то (дано се изразих правилно. Поне в моя случай не е така. Сега ме осигуряват на 430 за последната година, а предната варираше от 280 до тези 430. С първото ми дете бях в болничен от 3 месец до края и болничните ми варираха от 280 до 290 лв, като след това така ми варираше и майчинството.
Надявам се да сте ме разбрали и да можете да ми помогнете, защото аз самата съм много объркана.

Как те осигуряват на тази сума?Нали си в майчинство?Най-доброто е да имаш в базата повече месеци с по-високи осигуровки т.е да се върнеш на работа още сега.Но предполагам,не го искаш.За трите месеца дупка си пусни платената отпуска и след това до 45 дневния болничен

Момичета, имам още един въпрос. Едновременно ли изплащат обещетението от двамата работодатели, понеже тази сутрин са ми превели болничния, но ми се виждат мн малко парите, а и пише, че този превод е от единия работодател. Та въпросът ми е дали ще има и друго обещетение от втория работодател или НОЙ изплаща и от двмата едновременно и тези пари са общо и за двамата работодатели? Благодаря.

Когато лицето има два труд договора се изчакват и двата болнични листа да се входират.И чак тогава се изплаща обезщетението,което е изчислено въз основа на двата осигурителни дохода.Ако единия внесе болничния лист,а другия не,не се стартира изплащане на обезщетението.Това трябва да ти е превода за болничния.
Защо мислиш,че сумата е малка?
« Последна редакция: Януари 17, 2013, 19:42:26 pm от Lilita_ »
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #554 -: Януари 17, 2013, 19:57:56 pm »
Благодаря ти Lilita_, но защо тогава в сайта на ной ми изписва, че това обещетение е само от единия работодател?
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #555 -: Януари 17, 2013, 20:08:57 pm »
Благодаря ти Lilita_, но защо тогава в сайта на ной ми изписва, че това обещетение е само от единия работодател?

Какво пише точно?Защо реши,че е само от единия?
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #556 -: Януари 17, 2013, 20:10:46 pm »
Пише името само на единия работодател и номера на единия болничен лист
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #557 -: Януари 17, 2013, 20:15:47 pm »
Пише името само на единия работодател и номера на единия болничен лист


Това къде го гледаш?На представени документи ли?А другия болничен виждаш ли го?
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #558 -: Януари 17, 2013, 20:24:06 pm »
Влизам в сайта на ной с пик код и там пише името на работодателя, номер на болничен, брой работени дни, размер на дневно обещетение и самото обещетение, затова си помислих, че това е обещетението само от единия работодател, понеже няма данни за другия.
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #559 -: Януари 17, 2013, 20:26:22 pm »
Влизам в сайта на ной с пик код и там пише името на работодателя, номер на болничен, брой работени дни, размер на дневно обещетение и самото обещетение, затова си помислих, че това е обещетението само от единия работодател, понеже няма данни за другия.

Ти представила ли си болничен на втория ти работодател?Учудвам се,че са стартирали плащания без да е внесен и болничния от втория работодател