0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #480 -: Октомври 27, 2012, 11:43:10 am »
Ами Веста, мисля, че разбрах горе долу. :oops: Какво ще кажеш обаче за варианта ако излезна в болничен до раждането?  Пак ли ще получавам същото майчинство? В бг-мама има една тема: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=316624.90 , и ако съм разбрала правилно ще получавам болнички + 120лв майчинство до втората годинка на първото дете. Така ли е?А болничния на каква база ще се изчислява?
 Аз се опитвам да намеря най-подходящия вариант за мен.(да се върна на работа;ползване на платен отпуск; болничен  или нещо друго) Майчинството ми първата година не беше голямо -около 310 лв, но все пак е по-добре от 240, особено при сегашната ни ситуация.
Ти какво ще ме посъветваш?


*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #481 -: Октомври 27, 2012, 22:18:51 pm »
Ами може да ползваш болничен по време на бремеността ти и ще имаш болнични + 120лв от майчинството и при всички положения ще се получи повече от 240лв /които вземаш сега/. Но ако искаш да вземаш за второто дете майчинство за първата година колкото за първото / тези 310 лв/ преди издаването на 45 дневния болничен ще трябва пак да подадеш приложение във фирмата за промяна на обстоятелствата т.е че пак излизаш в отпуск по майчинство.


*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #482 -: Октомври 28, 2012, 07:15:49 am »
Мисля, че разбрах. Благодаря много :-)


Re: Болничен и майчинство
« Отговор #483 -: Октомври 28, 2012, 09:28:00 am »
Иванита,може да си в болничен и малко преди 45 дневния да си върнеш майчинството за първото дете.Така ще ти се получи застъпването.Със сигурност става и така
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #484 -: Октомври 29, 2012, 19:08:10 pm »
Здравей Rozy Anne,

Пиша ти по повод твоите публикации за минаване на ТЕЛК, тъй като и на мен ще ми се наложи в скоро време да направя това "упражнение":)Доколкото разбрах, на ТЕЛК се минава, след като надвишиш 180 дни непрекъснати болничен. Тези 180 дни за една календарна година ли се броят, или за последните 12 месеца?

Какъв е реда за минаване на ТЕЛК? Прочетох документите, които ти си подготвила, само не разбрах за картонената папка - какво имаш предвид? Дали това е папката, която ти откриват лекарите и в която ти събират всички документи от всички прегледи при проследяване на бременността? Ти кога ги подаде тези документи - преди да ти изтече последния болничен ли? След колко време ти отговориха от ТЕЛК? Разбрах, че междувременно си си пуснала отпуска? Болничните ти преди да минеш на ТЕЛК с каква диагноза бяха?
Като си се явила пред комисията, те какво гледат - само документите, или те преглеждат? След това доколкото разбирам са ти дали документ, с който пак се връщаш при ЛКК комисията и те продължават да ти издават болнични? А болничните с ТЕЛК пак ли са за 30 дни, или може да е един за по-дълъг период?

Доста въпроси се насъбраха, но наистина много трудно се намира информация какво се прави такива случаи...

Предварително ти благодаря за отговорите и ти пожелавам приятна вечер!
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #485 -: Декември 06, 2012, 15:24:38 pm »
Дали ще се намери някой добър човек, който да ми помогне за изчисляване на майчинствотото??? Работя на постоянен трудов договор в една и съща фирма от 5 години. Брутното ми възнаграждение от три години насам не е променяло и е 1454 лв. с изключение на м. май тази година когато получих  2080лв. В м. 7 съм ползвала 7 дни болничен и съм получила обещетение в размер на 120лв. от  24 ти август съм в непрекъснат болничен и получавам обещетение в размер на 1167лв.
Терминът ми е 19.04.2013, 180 дни непрекъснат болничен ще ми изтокът на 20.02.2013 т.е няма да ми стигнат 12 дни преди 45 дневния болничен за раждане, как това ще ми рефлектира върху майчинството, ако от ТЕЛК не ми разрепът удължаване с 12 дни.
Благодаря ви преварително
« Последна редакция: Декември 06, 2012, 15:52:45 pm от krasunka »
Краси

Re: Болничен и майчинство
« Отговор #486 -: Декември 06, 2012, 16:00:38 pm »
Здравейте момичета! Преди малко получих заповедта за изготвяне на графици за ползване на платен годишен отпуск за 2013г. И един текст много ме затрудни в разгадаването му  :oops:
"Когато платеният годишен отпуск е отложен поради ползване на отпуск за ..., за бременност, раждане, ..., правото на работника или служителя на ползването му се погасява по давност след изтичане на две години от края на годината, в която е отпаднала причината за неизползването му."
Например моят термин е 03.05.2013г. До 03.05.2015г. имам право да ползвам отпуск за отглеждане на малко дете. И тогава ли отпада горната причина? т.е. неизползваният отпуск за 2013г. трябва да се ползва до края на 2017г., за 2014г.-до края на 2018г.....Правилно ли разсъждавам?!?!


Re: Болничен и майчинство
« Отговор #487 -: Декември 06, 2012, 16:20:49 pm »
Красунка, на 24 страница, прочетох един пост на tanita68, където тя казва, че тези 180 дни болничен са за календарна година, което означава, че и в твоя, и в моя случай не трябва да ходим на ТЕЛК комисия. То при това положение не би трябвало да рефлектира по никакъв начин на майчинството.
Ако искаш погледни и ти. Надявам се да съм я разбрала правилно:)
  
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #488 -: Декември 06, 2012, 17:38:57 pm »
Zuzi, за календарна година, но трябвало да има един ден прекъсване, така ми каза лекарката от ЖК. Оф...много обърна работа...
Краси

Re: Болничен и майчинство
« Отговор #489 -: Декември 06, 2012, 18:07:13 pm »
Е това не го знаех. То наистина стана доста объркано пфу :) Ама то ако е така е много глупаво. Хем казват, че е за календарна година, хем пък да има поне един ден прекъсване :) Голямо противоречие.
Аз все пак ще проуча и ще пиша когато имам яснота по въпроса :)
  
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #490 -: Декември 06, 2012, 19:32:41 pm »
Здравейте .Искам да ви напиша реда по който минах на телк след като надвиших 180 дни болнични.Аз писах и в един по преден пост ,но сега ще повторя малко историята за да е пълна.Дано помогне на някой,защото аз много се лутах докато разбера какво ми трябва ,как ,кога .....изхабих толкова нерви а не  е трябвало.
Отидох при лкк комисията която ми е издавала болничните през всичките 180 дни ,те ми издадоха протокол,приложих към него епикризите си от лапароскопия,пункция и трансфер(незнам дали са били нужни но за всеки случай),всичките болнични които са ми издавали на ксерокс(аз ги нямах но в телк ми казаха че комисията ще ми ги иска) ) ,лична карта ,и картонена папка, и с тези документи отидох в телк,а там едно 4 часово чакане не ми мръдна .Подадох ги ,дадоха ми едно входящо номерче и казаха че до 2 седмици ще получа писмо с указания кога да се явя на телк.След точно 10 дни получих писмо в което ми бяха насрочили дата за явяване на комисия след 7 дни,и указания да нося:два плика с 2 марки за страната,последния болничен лист на ксерокс,лична амбулаторна карта,лична карта,и трудова характеристика от работодателя(в плика има трудовата характеристика само я давате на работодателя си да я попълни).Аз нямах последния болничен ,нямах и трудовата характеристика защото шефа ме забави .Рискувах ,но те пък комисията ми искаха само амбулаторната карта и казаха че на бременните не им търсили много документи :D,такива готини хора .Вписаха в картона ми нещо,ддоха ми един лист и с него се върнах пак при лкк комисията пак те да ми издват болничните както досега .


Zuzi, ето това ни чака.Утре ще звънна в ТЕЛК
Краси

Re: Болничен и майчинство
« Отговор #491 -: Декември 07, 2012, 08:35:51 am »
Боболина,здравей .Сега видях въпросите ти.
Картонената папка е съвсем обикновенна която се купува от книжарницата за стотинки.Телк я искат за да не се набутат с техни папки :D,в нея ти слагат документите,
Аз ги подадох 5-6 дни преди да ми изтече болничния.От деня на подаването минаха 10 дни и получих отговор с насрочена дата за явяването пред комисията и указания какви допълнителни документи да нося.
Да пуснах си отпуск докато чаках отговора от телк,но после тя ми се прекрати .
Диагнозата преди телк не помня но нещо от рода на рискова бременност.Ако държиш ще видя какво пише с точност.
Комисията изобщо не ме преглежда,само им дадох документите ,а те казаха че всичко е само формалност и да не се тревожа.Техния болничен беше повече от 30 дни ,мисля че изчислиха колко ми трябват до 45 дневния преди раждане ,а при мен бяха повече от 40 дни.После с техния болничен отиваш пак при лкк комисията и те издават следващия,който пак е 30 дни .
Дано съм описала нагледно,ако имаш въпроси пиши.
Наистина  е много трудно да се намери инфо ,ще се радвам да помогна с каквото мога.


Re: Болничен и майчинство
« Отговор #492 -: Декември 07, 2012, 09:17:54 am »
rouzi-anna благодяра ти за инфото - наистина е полезно и няма да се лутаме като пиле в калчище :)
  
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #493 -: Декември 07, 2012, 09:37:54 am »
Минаване през ТЕЛК специално за бременни  :Dне е никаква философия ,просто липсва информация какво се иска ,какви документи,и настава едно суетене ,лутане .При мен тези от ЛКК незнаеха дори как се пише епикриза за ТЕЛК ,ужассссс.Служителките са ужасни :xпоне тези с които се сблъсках аз в Стара Загора.Вадете си копия на болничните .
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #494 -: Декември 07, 2012, 10:47:27 am »
Наистина звучи супер елементарно и нормално, както и би трябвало да бъде.... Аз точно това обясних на гинеколога си ит ЖК, и тя ми каза.... Ами те ТЕЛК обикновено връщат бременните, толкова ли нямаш отпуска.Аз казвам имам си отпуска, но не искам да си прекъсвам болничния за да бе ми се намали майчинството и тя ..... Ееее не мога га мисля за всичко...без коментир съм.
Краси

Re: Болничен и майчинство
« Отговор #495 -: Декември 07, 2012, 13:39:13 pm »
Здравейте момичета! Преди малко получих заповедта за изготвяне на графици за ползване на платен годишен отпуск за 2013г. И един текст много ме затрудни в разгадаването му  :oops:
"Когато платеният годишен отпуск е отложен поради ползване на отпуск за ..., за бременност, раждане, ..., правото на работника или служителя на ползването му се погасява по давност след изтичане на две години от края на годината, в която е отпаднала причината за неизползването му."
Например моят термин е 03.05.2013г. До 03.05.2015г. имам право да ползвам отпуск за отглеждане на малко дете. И тогава ли отпада горната причина? т.е. неизползваният отпуск за 2013г. трябва да се ползва до края на 2017г., за 2014г.-до края на 2018г.....Правилно ли разсъждавам?!?!

Не мила моя. След връщането ти на работа ще имаш право да си ползваш отпуските за годините в които си била в майчински. Ета моите майчински изтичат на 10.12.2012г. Аз ще се върна на работа от 11.12.12г. До края на декември ще съм на работа за да ме преназначат и актуализират заплатата и от януари ще изляза в отпуск за 2011г;2012г и за 2013г (по мое желание). Практиката им е като ти свършат майчинските да си изчисти отпуските за годините в които те е нямало и тогава захапваш на работа :) Дано съм била ясна :)
*

    Crystal

Re: Болничен и майчинство
« Отговор #496 -: Декември 07, 2012, 14:01:42 pm »
Дали ще се намери някой добър човек, който да ми помогне за изчисляване на майчинствотото??? Работя на постоянен трудов договор в една и съща фирма от 5 години. Брутното ми възнаграждение от три години насам не е променяло и е 1454 лв. с изключение на м. май тази година когато получих  2080лв. В м. 7 съм ползвала 7 дни болничен и съм получила обещетение в размер на 120лв. от  24 ти август съм в непрекъснат болничен и получавам обещетение в размер на 1167лв.
Терминът ми е 19.04.2013, 180 дни непрекъснат болничен ще ми изтокът на 20.02.2013 т.е няма да ми стигнат 12 дни преди 45 дневния болничен за раждане, как това ще ми рефлектира върху майчинството, ако от ТЕЛК не ми разрепът удължаване с 12 дни.
Благодаря ви преварително


Аз не мисля, че 12 дни платен отпуск ще се отразят кой знае колко. 45 дневния болничен и майчинството се изчисляват от средномесечния осигурителен доход 24 месеца назад, а болничните се изчисляват от средномесечния осигурителен  доход 18 месеца назад. Не виждам как платеният опуск ще ти намали средномесечния осигурителен доход. А и аз бих си използвала цялата платена отпуска за 2012, защото като се върнеш на работа след майчинството здраве и живот не е ясно ще можеш ли изобщо да я ползваш. Аз съм ходила на ТЕЛК и преживяването хич не е приятно, ти си прецени струва ли си заради някакви наистина дребни сметки.
« Последна редакция: Декември 07, 2012, 14:04:15 pm от Crystal »
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #497 -: Декември 07, 2012, 14:23:58 pm »
Дребните сметки са различни за всеки и всеки сам си преценява какво да направи. Аз както казах събирам идеи и съвети как да постъпя.
Краси

Re: Болничен и майчинство
« Отговор #498 -: Декември 07, 2012, 15:27:45 pm »
happymery, много благодаря! Обърква ме точно текста "след изтичане на две години". Аз така го разбирах, че след като се върна на работа в рамките на две години трябва да си използвам тази отпуска, която се е натрупала по време на майчинството, а не веднага след майчинството.
Ох, вече ми е каша в главата и наистина не знам как да постъпя. Може ли някой да ме посъветва - дали от януари да си пусна цялата отпуска за 2013г. и след това да излизам в болнични до 19.03.2013, когато трябва да излезна в ОМ или да си пускам само болнични?


*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #499 -: Декември 07, 2012, 15:38:09 pm »
Според мен пускай само болничен, а си пази отпуската, защото като ти свърши първата година майчинство и решиш да не ползваш втората на 240лв, ще имаш още месец-два да се гледате в къщи на заплатата, която си взимала преди болничния. АКо междувременно на работното ти място има увеличение на заплатите, връщаш се за известно време (да започнеш нов месец работейки) и после си пускаш цялата отпуска, която ти се е натрупала, но вече ще се плати на новата заплата, така както е направила  happymery. Същата схема се прави и когато ползваш и втората година майчинство.