0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #180 -: Октомври 13, 2008, 13:14:13 pm »
Здравейте.
Някой може ли да се включи с малко инфо?Пуснах хормон и антитела мисля ,че са на долна граница ,а ми казаха да продължавам със същата доза еутирокс.Ако продължа няма ли още да падне?
    TSH  -0.63  /0.35-5.50/
  анти Tg-21.28  /0-115.0/
  анти TPO-5.79  /0-34.0/

Здравей Весито,

в момента ти е много добре ТСХ, обаче зависи отколко време си била на въпросната доза преди да направиш тези контролни изследвания. Ако да кажем вече два месеца си на една и съща доза и това са резултатите значи много добре. Ако наскоро си увеличила дозата обаче трябва да внимаваш защото може да падне още ТСХ и да се окажеш предозирана. Също е добре паралелно с ТСХ да се изследват ФТ3 и ФТ4, особено когато ТСХ вече е близо до 0.5 за да се види дали няма тенденция към предозиране, защото стабилизиране на ТСХ между 0.5 и 1.0 е вече финна настройка или не знам и аз как точно се нарича. Грубата е да падне под 2.0 или 2.5.
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #181 -: Октомври 13, 2008, 13:23:10 pm »
Здравейте.
Някой може ли да се включи с малко инфо?Пуснах хормон и антитела мисля ,че са на долна граница ,а ми казаха да продължавам със същата доза еутирокс.Ако продължа няма ли още да падне?
    TSH  -0.63  /0.35-5.50/
  анти Tg-21.28  /0-115.0/
  анти TPO-5.79  /0-34.0/

Започнах да вземам еутирокс в деня, в който ми назначиха повторни хормонални изследвания. Моето TSH в момента даже е по-ниско от твоето и ендокриноложката ми каза да си пия еутирокса и селена. Незнам дали това лекарство понижава TSH-то?!! Може би го регулира.........

Еутироксът намалява ТСХ, затова е важна дозата. Ако дозата е прекалено висока, ТСХ може да падне под долната граница и да се получи предозиране, симптомите са много неприятни.
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #182 -: Октомври 13, 2008, 14:39:37 pm »
Момичета,аз пия еутирокс 50мг.Според вас за колко горе долу от 3.9 мога с тази доза да сваля поне до 2.5 или 2 ТСХ ? Пия го от 01.10 сега..
Re: синдром на хашимото
« Отговор #183 -: Октомври 13, 2008, 16:30:04 pm »
момичета,голям кошмар,преди месец ТСХ ми беше 3.9 беше в горна граница и пиен 50мг елтероксин,след като си вдигнах дозата сама ,на 75мг за 1 месец в момента почти съм се предозирала 0.37  а стойностите са от 0.35  -5.00 направо незнам какво да правя,това е лабиринт ,от който немога да се измъкна.Имали някой  с така ходещи хормони ,да ги е вкарал в реси поне за известно време? :ask: защото сега като ми намалят дозата ТСХ-то пак ще скочи :(
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: синдром на хашимото
« Отговор #184 -: Октомври 13, 2008, 17:30:43 pm »
Момичета,аз пия еутирокс 50мг.Според вас за колко горе долу от 3.9 мога с тази доза да сваля поне до 2.5 или 2 ТСХ ? Пия го от 01.10 сега..

Любе -при мен за месец -от с-сти около 3  падна  под 2 /с тироксин 50 ,преди това  бях на 25 ,но ми го увеличиха /
Но няма смисъл да  бързаш да правиш   изследване  -ТСХ реагира  на около 40 дневен прием  на лекарството -така че ако преди не си пила  въобще /както подразбирам /  -спокойно изчакай .Нали знаеш -автоимунно   заболяване -стреса  много влияе  :?

myrzelina  - високата  с-ст   на ТСХ  сигурна ли беше  -в  смисъл че при мен преди  10тина дни  имаше някаква  аномалия/ писала  съм по нагоре / -разлика в  с-ста на изследването между две лаборатории -едната  3.5 -другата  2.3  -ендокринолога каза ,че  счита за вярна ниската  т.к  последните месеци  редовно съм  го следила  и  било все под 2.
Знам, че  не може да правим всяко изследван по 2 пъти ,но  като че ли понякога  е по -добре .
Аз  също като видях с-ст  3.5  точно преди процедура , помислих сама да мина на 75 тироксин ,но реших да изчакам   прегледа  при ендокринолог -той поиска да повторя изследването - и показа друга с-ст и каза че оставам на същата .
« Последна редакция: Октомври 13, 2008, 17:37:12 pm от nimika »


*

    evro

  • *****
  • 5167
  • Мъдростта се побира в две думи Търпение и Надежда!
Re: синдром на хашимото
« Отговор #185 -: Октомври 13, 2008, 18:01:27 pm »
момичета,голям кошмар,преди месец ТСХ ми беше 3.9 беше в горна граница и пиен 50мг елтероксин,след като си вдигнах дозата сама ,на 75мг за 1 месец в момента почти съм се предозирала 0.37  а стойностите са от 0.35  -5.00 направо незнам какво да правя,това е лабиринт ,от който немога да се измъкна.Имали някой  с така ходещи хормони ,да ги е вкарал в реси поне за известно време? :ask: защото сега като ми намалят дозата ТСХ-то пак ще скочи :(
Можеш да започнеш 1 ден 50 и 1 ден 75. А можеш и 2 дни 50, 1 ден 75, все ще нацелиш дозата.

Те осмислят живота ни!

Ако опитът ми е от ползва поне за един човек - това е смисъла на присъствието ми (отново и понякога) evro_angelova@yahoo.com
*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: синдром на хашимото
« Отговор #186 -: Октомври 13, 2008, 19:03:03 pm »
Момичета, как очаквате да ви влязат хормоните в норма, след като си провеждате самолечение 8O Ами нали за това са лекарите. Те правят контролите, следят ви и съответно дават препоръките. Ако сами променяте нещата може да предизвикате много по-големи промени в хормоналното съотношение, отколкото ако си изчакате спокойно и бавно лечението. В крайна сметка тези хормони се влияят от всичко и не е шега работа - вдигни с толкова, свали с толкова, един ден пий толкова, а на другия ден друго 8O
Аз винаги чинно си изчаквам контролата и до сега не съм променила нито един път сама дозата. Да не говорим, че се опитаха да ме накарат да пия по-висока без контрола, а нямаше нужда.
Люба, при мен ТСХ падна до 1-ца от 2.45 в рамките на 2 месеца пиене на селен, аспирин и еутирокс 25. Просто става малко по-бавно свалянето.
Златулка, ти ще ги пиеш защото имаш Хашимото или защото трябва да свалиш ТСХ?
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #187 -: Октомври 14, 2008, 00:40:21 am »
myrzelina  ,

аз съм такъв случай с много играещо ТСХ и все още не може да се стабилизира в желаната норма. Е аз никога не съм си увеличавала дозата сама, то това е и по-опасно откъм последствия. Но пък съм преживявала две много сериозни предозирания от лекари.

Сега, добрата новина е, че още не си предозирана. Както евро ти пише, при теб очевидно необходимата доза е между 50 и 75мкг. Добра идея е да се консултираш с ендокринолог за да я нацелите, както и защото може би временно да трябва да се върнеш дори на 50, понеже си много близо до долната грааницата. Трябва също да ти види и ФТ3 и ФТ4 за да прецени в каква ситуация точно ти е жлезата в момента.


luba_boiko,

Ами на мен ми се е случвало от 4.5 да ми падне ТСХ за една седмица на 2.2, след като са ми увеличили дозата от около 31 на 50мкг. Но това е много индивидуално.
*

    Zlatulka

  • *
  • 2153
  • Спермограма се прави САМО в клиника по стерилитет!
Re: синдром на хашимото
« Отговор #188 -: Октомври 14, 2008, 09:58:24 am »
Златулка, ти ще ги пиеш защото имаш Хашимото или защото трябва да свалиш ТСХ?
Гане, аз имам Хашимото и миналото лято ходих при д-р Тодорова на преглед и според нея всичко при мен е ОК, сиреч в ремисия съм. Хормоните ми също са добре. Аз от много време не пия ел тироксин (вече 10 години). Та тя тогава ми каза известно време преди опита да пия селен и аспирин ама колко беше това "известно време"..  :oops: не си спомням. Та затова ми е и въпросът. :D

*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: синдром на хашимото
« Отговор #189 -: Октомври 14, 2008, 14:21:42 pm »
Златулче, да ти кажа честно не знам в такъв случай. А какво ти казва лекаря, който ще прави процедурата? Би трябвало да е поне един месец по-рано, но не съм толкова сигурна.
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
Re: синдром на хашимото
« Отговор #190 -: Октомври 14, 2008, 14:42:52 pm »
момичета,прави сте,край на самоназначението на лекарства,но аз като си самоназначих вдигането на елтероксина ,за всеки случай се обадих и на еддокриноложката си във Варна,тя каза да пробваме и ето ти ефект,но не за 1 път,предния път беше много зле като се предозирах мислех,че умирам 8O и сега ми спряха елтероксина за 1 седмица и после пак по 50мг,трябваше да чакам консултацията с Тодорова,но нали бързам ,сега ще си нося последствията,като отида в Плевен след 2 седмици незнам какво ще ми е ТСХ ,и дали това ще са реалните стойности,абе оплесках нещата :oops: за дозите предполгам ,но само предполагам,че ще са 50мг 3 дни и после 75мг или нещо такова.радвам се ,че ви има момичета само вие ме разбирате,хората който са покрай мен ,постояно ме упрекват,че съм се вманиячила в това мое заболяване  :?
*

    Zlatulka

  • *
  • 2153
  • Спермограма се прави САМО в клиника по стерилитет!
Re: синдром на хашимото
« Отговор #191 -: Октомври 14, 2008, 15:33:50 pm »
Златулче, да ти кажа честно не знам в такъв случай. А какво ти казва лекаря, който ще прави процедурата? Би трябвало да е поне един месец по-рано, но не съм толкова сигурна.
:oops: Ами още не съм го питала лекаря защото не сме почнали. Аз така от по-раничко да си проуча въпроса.. :D

*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: синдром на хашимото
« Отговор #192 -: Октомври 14, 2008, 15:49:34 pm »
myrzelana, изчакай си контролите бе жена, в крайна сметка лекарите са за това. Можеш да направиш по-големи поразии, отколкото да си помогнеш.  8O Аз не мога да разбера каква е тази страст към саморазрушение. Аз не бих променила нищо на своя глава. Като знам как се чувствам от тези дози, камо ли да ги сменям нагоре или на долу.
Златулке, я питай за всеки случай :wink:
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
*

    Zlatulka

  • *
  • 2153
  • Спермограма се прави САМО в клиника по стерилитет!
Re: синдром на хашимото
« Отговор #193 -: Октомври 14, 2008, 15:58:02 pm »
Ще питам. Обещавам. И после ще ви кажа. :)

*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #194 -: Октомври 14, 2008, 16:03:37 pm »
Ами myrzelana, това с умирането е супер гадно, вярвам ти, че така си се чувствала.

Ти щом си имала Ок от ендокриноложката значи не е било самолечение. Проблемът е, че някои ендокринолози смятат, че с 75мкг не може да стане предозиране. Една ендокриноложка даже ми вика "ама ти сигурно си пила 75 сутрин и 75 вечер...". Но специално при мен се получи два пъти. Важното е, че сега си знаеш, че 75 е ти е много, а 50 малко. Между другото по повод на самодозирането, когато става въпрос за минимални разлики в дозировките някои ендокринолози дават зелена светлина сам да решиш при коя доза се чувстваш по-добре, в това число и Тодорова, която според мен е много добър специалист.

Гане, когато имаш заболяването отдавна и минеш през предозиране, започваш да взимаш нещата в свои ръце. Аз лично последния път на своя глава намалявах дозата неколкократно, въпреки, че ме убеждаваха да я задържа още няколко седмици. Последствието е, че накрая се оказах права и бях предозирана, но по-малко от първия път. Та така..
*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: синдром на хашимото
« Отговор #195 -: Октомври 14, 2008, 18:38:20 pm »
Жулче, съгласна съм с теб. Просто не е хубаво с много да се вдига дозата самосиндикално. В крайна сметка на мен също искаха да ми я вдигнат ей така без контрола, но аз не се съгласих. И изчаках да си видя контролата и след това говорих и с двете си лекарки, та чак тогава реших какво да правя. Но сама да се лекувам с голяма доза и да си играя с дозировките - не става...
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
Re: синдром на хашимото
« Отговор #196 -: Октомври 15, 2008, 07:34:37 am »
Момичета, изследването на TSH, TAT и MAT на гладно ли трябваше да е? Нещо се обърках?!
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #197 -: Октомври 15, 2008, 08:21:58 am »
Да и да не си пила кафе най-вече :) Успех!
*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: синдром на хашимото
« Отговор #198 -: Октомври 15, 2008, 10:44:23 am »
Четох, че за тези изследвания не трябва да си пил лекарства преди самото вземане на кръв. Така че имайте и това предвид. За кафето тук ми казаха, че не е проблем, но не трябва да е вземано лекарство преди това.
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
Re: синдром на хашимото
« Отговор #199 -: Октомври 15, 2008, 10:54:59 am »
Момичета, изследването на TSH, TAT и MAT на гладно ли трябваше да е? Нещо се обърках?!
Не са на гладно, но не трябва да си пила кафе.