0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #260 -: Януари 01, 2010, 18:14:36 pm »
здравейте момичета, във връзка със 2 спонтанни аборта си сомоназначих имунологични изследвания и хормоните на щитовидната железа и се оказах с проблеми НК-клетки 28% и TSH-2,15 /реф.гр.0,27-4,2/ TAT-88,29  /реф.гр.0-115,0/  MAT>600 /реф.гр.0-34,0/ .
Опитах се да си запиша час при Д-р Тодорова, но за съжаление имаше чак за 02/2010г., а на 09.12.2009г.имах вече час при доц.Конова в Плевен, и си записах час за ендокринолог в болница Вита София при Д-р Росица Шигарминова, нейното заключение е, че имам дифузни промени в структурата на железата както при автоимунно тиреоидно заболяване и 2 увеличени лимфни възела 10мм и според нея начален стадии на хашимото и не ми изписа никакви лекарства :?,само каза ако забременея да се изследвам веднага, защото ТСХ ще се вдигне
и контроли зима-лято на ТСХ. Доц. Конова се изненада, че не ми е назначила лечение, самата тя прочете нейното заключение и тя ми изписа 3х10 капки на ден Лимфомиозот 2-3 месеца и 2х1таб.антиоксидант на Валмарк 15-28дин от мц, приема да съвпада с приема на аспирин протекта.
Забравих да спомена, че имам проблем с един зъб, който уж ми го умъртвиха и 2 месеца си имам постоянни болки, още не съм ходила на зъболекар пак, възможно ли е резултатите да са се повлияли и от него?
МОЛЯ ЗА КОМЕНТАРИ :ask:
*

    big_eyes

  • ***
  • 432
  • Само преживените неща са истински разбрани.
Re: синдром на хашимото
« Отговор #261 -: Януари 06, 2010, 11:24:26 am »
Здравейте, и аз се оказах с Хашимото - FT4 и TSH са ми в норма, но ТАТ и МАТ са ми извън реф. граници. Док каза да следя TSH, но от имунологията ми изписаха Омега 3 Форте и цинк. Та въпро са ми е - някое от тези лекарства би ли повлияло по някакъв начин на TSH, ако ги приемам.
Мерси
Има три неща, които възрастните могат да научат от децата: да бъдат радостни без повод, винаги да са заети с нещо и да се стремят с всички сили към това, което желаят. Паулу Коелю
Хубав-Рошав
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #262 -: Януари 06, 2010, 12:36:59 pm »
Здравейте, и аз се оказах с Хашимото - FT4 и TSH са ми в норма, но ТАТ и МАТ са ми извън реф. граници. Док каза да следя TSH, но от имунологията ми изписаха Омега 3 Форте и цинк. Та въпро са ми е - някое от тези лекарства би ли повлияло по някакъв начин на TSH, ако ги приемам.
Мерси
първо бик казала, че е добре да напишеш какви са стойнстите ти и дали целиш забременяване, защото тогава има разлика TSH трябва да е под 2,00. Казвам го от опит понеже и аз се прегледах при една ендокриноложка,която не беше репрудуктивен еднокринолог и с ТСХ 2,15 не ми изписа никакви лекарства, да не говоря че МАТ са 600. Тук в нета има доста теми за Омега-3 мастните киселини, някои момичета казват, че са се повлияли и са свалили НК-клетки и ТСХ с тях, но лично аз смятам, че лечението при всеки е индивидуално. Пий си лекарствата и след 30-40 дни си пусни пак контролни изследвания на хормоните, това можеш и сама да направиш без лекар и ще видиш дали има ефект от лечението и ако няма пак на лекар.
Аз също си купих Омега -3 , но скоро ще ходя на лекар понеже пия други лекарства и ще попитам дали е съвместимо с моите капки и тогава ще почна да пия евентуално.
Също така има различни Омега-3 /едни само с вит.Д, други със А И Д/...
Надявам се поне малко да съм ти била болезна 
*

    big_eyes

  • ***
  • 432
  • Само преживените неща са истински разбрани.
Re: синдром на хашимото
« Отговор #263 -: Януари 06, 2010, 14:02:55 pm »
първо бик казала, че е добре да напишеш какви са стойнстите ти и дали целиш забременяване, защото тогава има разлика TSH трябва да е под 2,00.

ами аз си мислех, че щом задавам въпроса си в този форум, уточнението е излишно  :wink:, а иначе ходих при ендокринолог, който ми каза, че щом това ми е целта, THS, трябва да е под 2,5, а в резултатите пишеше, че реф. стойности са под 7. моето е 1,7 и все още е в норма, но е хубаво да се проследи през зимата, затова след 45 дни съм на контрола. ТАТ и МАТ са завишени, но не помня стойности, а и не мога да ги видя, че съм на работа. но пусто, не ми дойде на ум да питам ендокринолога за Омегата и после някъде срещнах, че понижавало THS. и затова питам, дали наистина е така?
Има три неща, които възрастните могат да научат от децата: да бъдат радостни без повод, винаги да са заети с нещо и да се стремят с всички сили към това, което желаят. Паулу Коелю
Хубав-Рошав
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #264 -: Януари 06, 2010, 14:49:28 pm »
big_eyes, поради факта че имам още куп "екстри" като нк-клетки и 4G/4G PAI/вродена тромбофилия/, скоро бях на консултация при доц.Конова в Плевен и нейното мнение е, че ТСХ трябва да е до 2,00. Може би е права, не оспорвам твърдението и на твоя лекар, но аз имам 2 спонтанни аборта в 2009г. и след втория отключих тези проблеми със нк-клетките и щитовидната, и интересно, че от месец септември не мога да забременея отново,  преди това нямах проблем от раз, мисля, че спокойно можеш да си пиеш лекарствата при 1,7 ТСХ за 45 дни не вяврвам да падне много. Друго нещо което забелязвам е, че различните лаборатории дават различни референтни стойностти, моите са от Лаб.Кандиларов и там реф. ст-сти са /0,27-4,20/, лично на мен 7,00  вижда доста за реф. ст-ст.
Надявам се да се включат и други момичета с повече опит и да обмениме мнения. Засега ти желая успех и ти изпращам един сайт има нещичко за омега 3, понякога в сайтовете на фитнесманиаците има полезни неща за хранителните добавки
http://www.bb-team.org/articles/3222/ osi_9
*

    big_eyes

  • ***
  • 432
  • Само преживените неща са истински разбрани.
Re: синдром на хашимото
« Отговор #265 -: Януари 08, 2010, 08:49:10 am »
... лично на мен 7,00  вижда доста за реф. ст-ст.

да, много е, не съм запомнила правилно - 4.7 реф. ст-ст  :oops:
Има три неща, които възрастните могат да научат от децата: да бъдат радостни без повод, винаги да са заети с нещо и да се стремят с всички сили към това, което желаят. Паулу Коелю
Хубав-Рошав
Re: синдром на хашимото
« Отговор #266 -: Февруари 09, 2010, 12:52:02 pm »
Здравейте, искам да попитам-мога ли да забременея при тези показатели на изследване на щитовидната жлеза:
TSH - 5,5 IU/ML при норм./0,27-4,2/
MAT - 600,00 IU/ML при норм./0-34/?
« Последна редакция: Февруари 09, 2010, 12:53:47 pm от tina799 »
 
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #267 -: Февруари 09, 2010, 13:48:44 pm »
Здравейте, искам да попитам-мога ли да забременея при тези показатели на изследване на щитовидната жлеза:
TSH - 5,5 IU/ML при норм./0,27-4,2/
MAT - 600,00 IU/ML при норм./0-34/?
Цитат
по принцип забременяване е възможно, но не е желателно, защото TSH преди забременяване трябва да го свалиш под 2,00 по българските стандарти така да се каже, аз живея в чужбина и на мен ендокринолога ми каза за забременяване трябва да бъде от 0,5 до 1,5, в момента съм го смъкнала до 1,61 и пак ми каза, че малко е високо да изчакам още 1-2 месеца., а антителата ти говорят за типично хашимото. Така,че най-добре отиди на лекар да ти изпише лекарство и след няколко месеца ще си ок.  :wink:
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #268 -: Февруари 09, 2010, 14:00:19 pm »
Наскоро прочетох една книга за Хашимото,ще се опитам да префразирам, понеже книгата е на немски:
Ще предада ли зааболяването на децата ми?Предразположеността към хашимото е често унаследена, но кога и как ще се случи по време на живота на човека е трудно да се каже. При жени с повече автоимунни заболявания съществува риск да предадат болестта, но сигурни данни засега няма.

Антитела и бременност.Често по време на бременност антителата се понижават в хода на бременността. Имунната система по време на бременност  хормонално се регулира, за да може нероденото дете  да не се атакува от имунната система на майката. Пооради тази причина по време на бременност майката се чувства често по-добре, когато симптомите на хашимото са овладяни по-рано, а не по време на бременността. МАТ-антителата  при бременните чрез плацентата са предаваеми върху детето. При 10% от новородените могат да се докажат МАТ-антитела, които са пренесени от майката, но това не е проблемно за детето. Майчините анатитела изчезват се разграждат в  до първата годинка на детето. По време и преди всичко след една нормална бременност се срещат  повишени МАТ-антитела едва при 10% от жените. В тези случаи се наблюдава едно развиващо се или съществуващо автоимунно заболяване на щитовидната железа /Post-partum-Thyreoiditis/. В тези случаи се замества липсващия щитовиден хормон задължително.  В повечето случай след няколко седмици или месеци липсващия хормон се набавя и те нямат понататъшни смущения във функционирането на щитовидната железа.

Кои кръвни стойности са важни по време на бременност?
Стойностите на хормоните на щитовидната железа по време на бременност трябва често да се проверяват -fT3, fT4, TSH.
Препоръчителна е контрола на всеки 4 до 6 седмици. При отклонения от нормалните стойности можете на всеки 2 седмици да правите контроли. Жени, които трябва да приемат синтетични хормони на щитовидната железа, се покачва нуждата от хормона по време на бременноста с около 30-50%. Едно увеличение на дозата с 25мг Л-Триоксин често от 12 г. седмица на бременноста е необходимо, макар, че всичко е индивидуално – времето и дозата.

Антитела
Антителата на щитовидната железа могат чрез плацентата да се пренасят, но досега не се известни малформации на плода или смущения.

Как действа болестта на детето?
Една нелекувана хипофункция на щитовидната железа на майката може да доведе до слаба интелигентност и забавяне в развитието на детето, които в понататъшния живот почти не могат да се компенсират.
Посредствум хипофункция на майката по време на бременноста може да се стигне до спонтанен аборт или увреждания на плода.
Леките смущения на щитовидната железа на майката, често  посредствум ензими се уравновесяват в плацентата така, че неродоното дете има нормални хормони.
Ако хормоните на майката са в нормални граници, това е предпоставка за една безпроблемна бременност и вероятността за едно напълно нормално развитие на детето е изключителна.

Кои медикаменти мога да приемам по време на бременност?
Препарати като : L-Thyroxin T4, Trijodthyronin T3, т.е  синтетични хормони могат да се приемат. Взимането на хормони на щитовидната железа в препоръчителната доза не пречи на нероденото дете, а напротив тя е жизненонеобходима, хормоните на щитовидната железа се пренасят в много малко количество чрез плацентата от майката на бебето.
Успех!
« Последна редакция: Февруари 09, 2010, 14:04:41 pm от di-ch »
Re: синдром на хашимото
« Отговор #269 -: Февруари 09, 2010, 14:56:20 pm »
di-ch, благодаря ти за информацията   :hug2:
« Последна редакция: Февруари 09, 2010, 14:58:40 pm от tina799 »
 
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #270 -: Февруари 23, 2010, 17:18:17 pm »
Момичета помагайте !!!! Такова нещо не вярвах че е възможно да се случи... С хашимото съм от 2 или 3 год.до сега винаго тсх без лечение не е надминавало 4.С лечение и по времето когато бях бременна винаги е било между 0.5 и 1.5. След като родих ми намалиха дозите от 100 еутирокс дневно на 50. Всеки божи ден си пиех хапчето така като винаги и по предписание.Преди няколко месеца ТСХ ми беше 2.9 и ендокриноложката ми каза,че за небременна си е добър резултат и няма да пипаме дозата. От един месец се чувствам адски зле и днес пуснах изследвания,защото утре имам час за лекар и направо се втрещих от резултата.. ТСХ е 24.24 при горна граница 4.2 ,а Т4 8.31 при долна 9.3 ... Направо се шокирах и се разтреперих цялата.. Аз за такъв резултата даже не съм чела... Мисля си дали не е грешка печатна или нещо друго,но при положение че си пия лекарствата редовно.... направо съм в шок...  Някой знае ли за други такива случаи ? Предполагам че утре с док .ще решим какво да правим,но си мисля че аз трябва да мина на егати единиците еутирокс...
Re: синдром на хашимото
« Отговор #271 -: Февруари 23, 2010, 17:45:59 pm »
Luba_, в тази тема Didka77 е споделила, че нейната стойност на ТСХ е над 100. Погледни, ако искаш:
http://www.zachatie.org/index.php?option=com_smf&Itemid=40&topic=30104.300
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #272 -: Февруари 23, 2010, 18:04:40 pm »
Мерси Рокси,ма и момичето е доста объркано.. Ще видя утре какво ще каже лекарката.. Аз имам и диабет и отскоро сменихме лекарствата.Дано не е свързано защото направо отивам в задънена улица...
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: синдром на хашимото
« Отговор #273 -: Февруари 24, 2010, 09:22:30 am »
Luba_ , стават  и лабораторни грешки  ,дано да е така  ...
Очаквам резултата  след срещата  с лекарката ти .

От един месец се чувствам адски зле и днес пуснах изследвания,
Ако е удобно ,би ли споделила какви оплаквания имаш ? Питам ,защото  последните няколко дни се чуствам много уморена,заспивам рано и т.н.Адски апетит вечер за шоколад .Може и да е от цикъла  и от безраборното ми хранене последните дни .
Ще взема  и аз да пусна едно ТСХ .
« Последна редакция: Февруари 24, 2010, 09:25:50 am от nimika »


*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #274 -: Февруари 24, 2010, 13:43:22 pm »
Здравейте момичета,прибрах се от лекар.. Тя доста се притесни,но каза че с нищо друго освен да мина пак на 100мкг на ден еутирокс не може да се направи. Каза че често и се е случвало и че много пациентки след раждане имат доста проблеми с хормоните. Каза постепенно да стигна 100мкг и след 45 дни да пусна контрола,ако нищо не се е променило ще търси по агресивно лечение,за което обаче нищо не ми спомена.. Попитах я дали да повторя изследването,а тя ми отговори ,че като вижда кака изглеждам надали има смисъл... :(((

 Nimika, оплакванията са ми следните.. В лицето отекох ,като стар алкохолик и все едно ям по една торба сол на ден и това при положение ,че съм диабетик и лекартствата за диабета доста ме обезводняват... Сменям по 3 или 4 тениски и сутиена на ден защото ставам вир вода изведнъж както си седя,чак и косата ми става мокра,ужасно потене .. По- леките са нервно напрежение (което отдавах на безсънието ),лошо настроение и.т.н..
  И за сега те това е от мен.. Ако има промяна на нещата ще пиша пак,ще поддържам връзка по тел с лекарката и така..
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: синдром на хашимото
« Отговор #275 -: Февруари 24, 2010, 14:23:12 pm »
Luba_ , оплакванията  ти  наистина са сериозни .Дано се оправиш  по -скоро  и безпроблемно .

Очевидно моите са бял кахър   и/или се държат на умора и лошо хранене последните дни.
Това не  изключва разбира се контрола на ТСХ.


Re: синдром на хашимото
« Отговор #276 -: Април 14, 2010, 22:16:33 pm »
Aз от осем години имам това заболяване.Получих го след първата бременност и до сега.От тогава никакаква промяна пия ЕЛ-ТИРОКСИН 150МГ.Един път резултатите са добри след един месец са зле.Започна да ме стяга в гърдите лекарката ми каза,че било от нерви да ама не защото това стягане го получавам и когато не съм нервна.От извесно време съм сряла абсолютно всякъкви лекарства.Мисля да пробвам бабини рецепти това с орехчетата и ракията дано се получи нещо.Да ви кажа нещо на тази ендокриноложка при която ходя взе да не ми вдъхва доверие и мисля да я сменя.Предложете ми някой.Мисля да отида в КАСПЕЛА някой бил ли е там и какви са отзивите.Чакам предложения.
*

    evro

  • *****
  • 5167
  • Мъдростта се побира в две думи Търпение и Надежда!
Re: синдром на хашимото
« Отговор #277 -: Април 14, 2010, 22:43:15 pm »
Тириодита иска постоянство, няма да се излекуваш, но и няма да се влоши ако си имаш адекватно лечение. Няма да се повлияеш от никакви бабини рецепти. Иди на свястен ендокринолог и си взимай елтирокса.

Те осмислят живота ни!

Ако опитът ми е от ползва поне за един човек - това е смисъла на присъствието ми (отново и понякога) evro_angelova@yahoo.com
Re: синдром на хашимото
« Отговор #278 -: Април 15, 2010, 11:54:23 am »
Евро е права,иди на лекар ,това с орехчетата е опасно тъй като ти приемаш йод-а натрупан в тях ,а при някои заболявания на щитовидната жлеза,това допълнително натрупване на йод е противопоказно.
Молете се за нещата,които желаете,но работете за нещата,от които имате нужда.
Re: синдром на хашимото
« Отговор #279 -: Април 15, 2010, 13:33:02 pm »
Здравейте!
И аз и мъжът ми сме с Хашимото, предстои ни ИКСИ евентуално другия месец, но той има изписан Фертилайд за мъже и в него има йод.
Питах д-р Катя Тодорова да ли е уместно да го пие този Фертилайд, след като съдържа йод и това няма ли да повлияе на жлезата.
Ами отговора и бе,"... е първо да оправим сперматозоидите, пък после ще оправим Хашимотото..."
Нормално ли е това, да го пие ли този Фертил, да не му стане по-зле вместо по-добре спермограмата?
Той го пие от 3 дни само, защото изчакахме, но решихме да го пробваме.
Вие какво мислите? Има ли някой мъж в същото положение и да сподели своя опит?