0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

синдром на хашимото
« -: Октомври 16, 2007, 15:18:02 pm »
Здравейте,пиша ви за първи път, чисто нова съм във форума.Имам синдром на хашимото.Пия елтероксин100 всяка сутрин.Цикъла ми е нередовен на 40 -50 дни оскъден.Как мога да разбера кога съм в овулация?Трябва ли да пия нещо което да я стимулира.Изобщот какви прегледи или изследвания трябва да си направя?
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #1 -: Октомври 16, 2007, 16:29:19 pm »
Най-добре се консултирай с гинеколог
Използваи и тестове за овулация
Re: синдром на хашимото
« Отговор #2 -: Октомври 16, 2007, 17:35:35 pm »
Здравейте,пиша ви за първи път, чисто нова съм във форума.Имам синдром на хашимото.Пия елтероксин100 всяка сутрин.Цикъла ми е нередовен на 40 -50 дни оскъден.Как мога да разбера кога съм в овулация?Трябва ли да пия нещо което да я стимулира.Изобщот какви прегледи или изследвания трябва да си направя?

Здфравей,
Аз също съм с тази диагноза и съм на euthyrox 75. Зa жлезата трябва да си следиш ТСХ, ТАТ,МАТ и FT3 и FT4 и анти TPO. Аз също съм с много дълъг цикъл, и съм с диагноза ПК.
Най-добре се консултирай с добър ендрокринолог и гинеколог, те най-добре ще кажат какво лечение е най-добре за теб!
Успех!
п.п. С тази диагноза се забременява
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #3 -: Октомври 16, 2007, 17:46:55 pm »
п.п. С тази диагноза се забременява

Да, имаме си вече темичка в "Дългоочакваната..." на момиче с Хашимото, което чака близначета.

Зa жлезата трябва да си следиш ТСХ, ТАТ,МАТ и FT3 и FT4 и анти TPO.


Извинявам се, но Мат и Анти ТРО не са ли едно и също?
Re: синдром на хашимото
« Отговор #4 -: Октомври 18, 2007, 23:14:47 pm »
Всъщност мисля че "ДА", обркала съм се  :wink:  :oops: но както и да е, разбира се за какво става дума ;-)
*

    stanley_78

  • ***
  • 408
  • Твоите деца не са твои деца, те са рожба на копнеж
Re: синдром на хашимото
« Отговор #5 -: Октомври 18, 2007, 23:24:37 pm »
Л-тироксин 100 не е ли много висока доза? От колко време го пиеш? Докторът който е назначил лечението не е ли споменал на колко време да правиш контрола на ТТХ, ТАТ и МАТ? Ехография на жлезата имаш ли? Въопще как ти поставиха диагнозата? В началото звучи доста стряскащо, но се контролира с лекарства
Аз в началото много се бях стресирала при диагнозата, но при добър лекар и правилно лечение има надежда
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #6 -: Октомври 22, 2007, 11:29:45 am »
Въпросите свързани с тази жлеза са много объркани,според мен и самите ендокринолози не могат да се справят съвсем,аз ту съм с Хашимото ту не съм,и точно поради тази причина вече не ходя по-лекари.
Роби-10.07.1994г.
Александър-30.07.2008г.
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #7 -: Октомври 22, 2007, 11:43:28 am »
 :balk_47: :balk_77:
Re: синдром на хашимото
« Отговор #8 -: Октомври 30, 2007, 23:47:46 pm »
И аз съм с Хашимото и стойностите на ТАТ и МАТ са много малко завишени.Пия от три месеца само Селен.До колко тази диагноза може да ми попречи на забременяването?
Re: синдром на хашимото
« Отговор #9 -: Октомври 31, 2007, 00:56:31 am »
По-скоро на износването, ако само с ТАТ и МАТ имаш проблеми.
url=http://www.zachatie.org/drz2010][/url]
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #10 -: Октомври 31, 2007, 10:22:57 am »
Въпросите свързани с тази жлеза са много объркани,според мен и самите ендокринолози не могат да се справят съвсем,аз ту съм с Хашимото ту не съм,и точно поради тази причина вече не ходя по-лекари.
Някои ендокринолози се справят. И това заболяване си е за винаги. Не може веднъж да го има, а после не. Може да е в неактивен стадий.
А на лекар трябва да се ходи!!!
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #11 -: Ноември 01, 2007, 16:57:33 pm »
С Хашимото може да се забремене, но трябва да се следят стриктно нивата на хормоните и антителата през цялата бременност.
Re: синдром на хашимото
« Отговор #12 -: Ноември 01, 2007, 17:18:44 pm »
Благодаря ви момичета!
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #13 -: Ноември 02, 2007, 10:58:39 am »
С Хашимото може да се забремене, но трябва да се следят стриктно нивата на хормоните и антителата през цялата бременност.
Това е точно така!Следете хормоните и се насочете към добър ендокринолог.В тово е ключа.
Re: синдром на хашимото
« Отговор #14 -: Ноември 04, 2007, 18:44:17 pm »
Ето тук пише 3 начина по които да разбереш дали с в овулация- http://zachevane.dir.bg/_wm/news/news.php?nid=711&df=45dflid=3      дано да съм ти била полезна :wink:
Re: синдром на хашимото
« Отговор #15 -: Ноември 04, 2007, 21:59:35 pm »
Ето тук пише 3 начина по които да разбереш дали с в овулация- http://zachevane.dir.bg/_wm/news/news.php?nid=711&df=45dflid=3      дано да съм ти била полезна :wink:

Мило момиче, ако се зачетеш внимателно в темата, както и във форума, ще установиш, че тук хората задават доста по-задълбочени въпроси, и им е до болка познато как точно се определя овулацията. Ако обичаш, не пускай повече такива коментари, преди да прочетеш внимателно за какво точно става дума.

Лекарства след процедура се спират само след изрична консултация с лекуващия лекар!!!
Re: синдром на хашимото
« Отговор #16 -: Ноември 06, 2007, 14:04:42 pm »
Здр.Тот,аз също съм с Хашимото ,но в момента не вземам еутирокс,т.то жлезата работи добре.Трябва да ти следят тсх,ф4 и ф3,и когато забременееш също.Успех
Re: синдром на хашимото
« Отговор #17 -: Ноември 08, 2007, 12:02:46 pm »
Отдавна не съм влизала тук и съм изтървала доста, както виждам.
Понеже разполагате с повече информация от мен, може ли някоя да ми каже какво означав "Хашимото  в субклиничен стадий"?
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: синдром на хашимото
« Отговор #18 -: Ноември 17, 2007, 20:04:38 pm »
аз също съм с хашимото-посещавам д-р Катя Тодорова и имам назначено лечение-дано скоро нещата са  наред-т.к. от проблемите с щитоеидната жлеза очевидно се отразяват много сериозно-отново имам киста  на яйчника след като през 05,2007 съм оперирана.
Имам въпрос за начина на хранене-наскоро прочетох че трябва да се избягват храни богати на йод-морски продукти,бобови,орехи,зеле.т.к. блокират  на синтеза на тиреоидни  хормони
Прочетох  го в едно приложение за здраве на в-к 24 часа -консултат по по проблемите на ендокринологията е проф Боян Лозанов
с д-р катя  тодорова не сме коментирали начина на харнене-иам ли някой да сподели мнение и  информация


Re: синдром на хашимото
« Отговор #19 -: Ноември 18, 2007, 13:55:10 pm »
Храненето има значение, но зависи дали имаш хипо или хиперфункция на ЩЖ. При едното се препоръчва да се яде зеле и йодосъдржащи храни, а при другото не.
Най- добре се консултирай с твоя лекар. Моята ендрокриноложка не е коментирала за хранителен режим, така че си се храня нормално.
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #20 -: Ноември 19, 2007, 07:53:59 am »
Аз ходя при д-р Катя Тодорова и на мен тя ми препоръча безмесна диета. Ама не съм сигурна дали заради килограмите, които натрупах в последните години или заради Хашимотото. Аз съм с хиперфункция.
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #21 -: Ноември 19, 2007, 14:58:03 pm »
По-скоро на износването, ако само с ТАТ и МАТ имаш проблеми.
Ледена Луна, аз само с тях имам проблем, но не мога да забременея от няколко години. Да търся причината другаде ли? 8O И още един въпрос. За да се подсигури износването при жени с Хашимото има ли лекарства, които се пият по време на бремеността или е въпрос на късмет?
Re: синдром на хашимото
« Отговор #22 -: Ноември 19, 2007, 19:22:45 pm »
Пуканка,при тебе какви са стойностите на ТАТ и МАТ? Пиеш ли нещо за тях?
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #23 -: Ноември 19, 2007, 20:24:16 pm »
Още не съм започнала сериозно лечение, защото ми откриха това в Петък. МАТ ми е 188 при реф. от 0 до 34.ТАТ не ми е изследван. От днес пия Селен, а в Четвъртък имам час при Сарджева, защото днес кварталната ендокриноложка ми ги надрънка едни глупости и не й вярвам.
Re: синдром на хашимото
« Отговор #24 -: Ноември 19, 2007, 21:18:32 pm »
Мисля,че трябва да направиш и други изследвания.Консултирай се и с имунолог.Аз също пия селен,фолиева киселина,аспирин протект и преднизолон,но според моите изследвания.
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #25 -: Ноември 20, 2007, 13:21:10 pm »
Какво мога да изследвам при имунолог?
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #26 -: Ноември 20, 2007, 13:45:19 pm »
Мисля, че той ще прецени това на базата на твоето състояние.
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #27 -: Ноември 21, 2007, 18:49:01 pm »
Pukanka, аз съм с Хашимото, като при мен и двата вида антитела са завишени, ТСХ беще малко над нормата. При консултацията си д-р Тодорова ми каза, че това не е причината при мен да не забременявам и се оказа права. В момента съм бременна в 14 седмица и пия лекарсрва за контролиране нивата на щитовидните хормони плюс аспирин, селен и фолиева киселина.
Не е зле да си направиш и консултация с имунолог, както са ти препоръчали по-нагоре.
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #28 -: Ноември 21, 2007, 19:11:52 pm »
Pukanka, аз съм с Хашимото, като при мен и двата вида антитела са завишени, ТСХ беще малко над нормата. При консултацията си д-р Тодорова ми каза, че това не е причината при мен да не забременявам и се оказа права. В момента съм бременна в 14 седмица и пия лекарсрва за контролиране нивата на щитовидните хормони плюс аспирин, селен и фолиева киселина.
Не е зле да си направиш и консултация с имунолог, както са ти препоръчали по-нагоре.

Честито. Леко и безаварийно бременеене.
А при тебе установи ли се проблема за стерилитета и как забременя всъщност? След колко време? По естествен начин ли?
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #29 -: Ноември 21, 2007, 19:20:58 pm »
При мен се оказа най-баналната причина - наличие на няколко миоми в матката, но за съжаление ми отне две години докато се установи. Аз съм и на 35 годинини. Д-р Персенска ми прави хистероскопията и премахна миомите, забрменях естествено на 3ия цикъл след операцията
*

    stanley_78

  • ***
  • 408
  • Твоите деца не са твои деца, те са рожба на копнеж
Re: синдром на хашимото
« Отговор #30 -: Ноември 21, 2007, 23:09:39 pm »
При мен от хипотиреоидизъм заболяването премина в медикаментозен хипертиреоидизъм и пустите антитела не падат и тва си е.
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: синдром на хашимото
« Отговор #31 -: Ноември 22, 2007, 19:48:13 pm »
 а какво означава медикаментозен хипертиреоидизъм  :?


*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #32 -: Ноември 22, 2007, 20:52:41 pm »
Днес бях на  добър ендокринолог.По негови думи нямам нужда от лечение и не това е проблема за стерилитета. Сега ще насочим вниманието си към мъжа ми и имунологични при мене. За Хашимотото ми само ме предупреди лекаркато ако забременея още първия месец да тичкам при нея, защото тогава може да се задълбочат нещата. :lol:
*

    stanley_78

  • ***
  • 408
  • Твоите деца не са твои деца, те са рожба на копнеж
Re: синдром на хашимото
« Отговор #33 -: Ноември 22, 2007, 22:37:23 pm »
а какво означава медикаментозен хипертиреоидизъм  :?
Приемайки лекарства заради високо ТТХ съм си го смъкнала под реф. стойности най-просто казано.
*

    stanley_78

  • ***
  • 408
  • Твоите деца не са твои деца, те са рожба на копнеж
Re: синдром на хашимото
« Отговор #34 -: Ноември 22, 2007, 22:39:15 pm »
Всичко това е под наблюдението на опитен ендокринолог, така че се надявам скоро и антителата да вземат да падат. Аз и без това съм си рекордьорка по високи антитела  :lol:
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #35 -: Декември 11, 2007, 18:28:26 pm »
Здравейте,момичета!Реших да не пущам нова тема,а да използвам тази.Аз съм пациентка на д-рТодорова и при последното ми посещение тя ми назначи Lymphomiosot(наред с досегашната ми терапия с Еутирокс,аспирин и селен).Има ли някоя от вас,която да е използвала тези хомеопатични таблетки.
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #36 -: Декември 11, 2007, 18:43:48 pm »
Здравейте,момичета!Реших да не пущам нова тема,а да използвам тази.Аз съм пациентка на д-рТодорова и при последното ми посещение тя ми назначи Lymphomiosot(наред с досегашната ми терапия с Еутирокс,аспирин и селен).Има ли някоя от вас,която да е използвала тези хомеопатични таблетки.

Кое им е хомеопатичното?

Аз пия от 2 седмици Селеногин и от 188 антителата ми паднаха учудващо бързо на 150.
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #37 -: Декември 11, 2007, 19:20:20 pm »
Lymphomiosota са хомеопатични!
Re: синдром на хашимото
« Отговор #38 -: Декември 18, 2007, 15:26:53 pm »
Да, аз ги пия! От половин месец. Ще видим резултата в началото на януари.
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #39 -: Декември 18, 2007, 16:40:40 pm »
Scarlet,в дозировка 3 x 2табл.ли ги смучеш и дали ти обясниха какво точно ще повлияят? 
Re: синдром на хашимото
« Отговор #40 -: Декември 19, 2007, 10:37:13 am »
Да, точно в такава дозировка. Д-р Тодорова не ми е обяснила на какво точно действат, а аз забравих да я питам. Просто й се доверявам. Според мен влияят на антителата, макар че към хомеопатията аз съм резервирана по принцип.
 
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #41 -: Декември 27, 2007, 11:13:36 am »
Всичко това е под наблюдението на опитен ендокринолог, така че се надявам скоро и антителата да вземат да падат. Аз и без това съм си рекордьорка по високи антитела  :lol:
Какъв е рекорда ти :)?Какви са стойностите на антителата?
Re: синдром на хашимото
« Отговор #42 -: Януари 01, 2008, 16:31:55 pm »
Момичета здравейте  :D. Пиша Ви , тъй като Сте мн. по-запознати от мен с това заболяване .Искам да Ви попитам при нормални стойности на ТАТ и МАТ ,но tsh на 0.00 ,при f3 и f4 също има отклонениа , но са минимлани може ли да се говори за такова заболване или трябва да се насоча другаде ? :?
ПП живея в ПЛовдив и ходя при завеждащата катедра Ендокринология д-р Орбецова
Благодаря Ви предварително за отговорите
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #43 -: Януари 01, 2008, 19:33:17 pm »
Напиши какви са ти tsh ,f3 и f4 както и референтните стойности.
Re: синдром на хашимото
« Отговор #44 -: Януари 01, 2008, 19:48:03 pm »
Изследванията не са при мен , но tsh e 0.00 при 0.5 до 3.5 или 5 , а f4 и f3 не си спомням добре , тъй като отклоненията не бяха съществени .Ехографът обаче показа нехомогенност и в двата лоба , ето защо лекуващата ми лекарак прецени да изчакаме още 2/3 месеца да повторим изследванията и давидим каквои ще правим.Мен обаче това отлагане ме притеснява, защото с всеки изминал ден се чуствам все по-зле  :( сърцебиенето , потенето , умората и безсънието и косопада ще ме докарат до лудост  :x
Re: синдром на хашимото
« Отговор #45 -: Януари 02, 2008, 14:17:53 pm »
Според мен едвали трябва да чакаш 2-3 месеца,подобре ги направи в др.лаборатория и веднага се консултирай с добър ендокринолог.Не се притеснявай може да е грешка!
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #46 -: Януари 02, 2008, 23:04:54 pm »
Изследванията не са при мен , но tsh e 0.00 при 0.5 до 3.5 или 5

И аз бях с много ниско ТСХ в 16 седмица - 0.13, а ТАТ и МАТ си бяха ОК. После се нормализира, а в 32 седмица пак падна на долна граница. Ехографията ми показваше дискретни изменения на структурата. След като родих не съм правила контролно изледване. :oops:
Аз те съветвам да потърсиш второ мнение при друг ендокринолог.
*

    stanley_78

  • ***
  • 408
  • Твоите деца не са твои деца, те са рожба на копнеж
Re: синдром на хашимото
« Отговор #47 -: Януари 02, 2008, 23:44:26 pm »
Всичко това е под наблюдението на опитен ендокринолог, така че се надявам скоро и антителата да вземат да падат. Аз и без това съм си рекордьорка по високи антитела  :lol:
Какъв е рекорда ти :)?Какви са стойностите на антителата?
Ами те винаги са били много високи, но лятото примерно МАТ ми беше 2388 /0-12/, а ТАТ 366 /0-34/.
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #48 -: Януари 03, 2008, 10:31:15 am »
А,повлияват ли се от селена?
*

    stanley_78

  • ***
  • 408
  • Твоите деца не са твои деца, те са рожба на копнеж
Re: синдром на хашимото
« Отговор #49 -: Януари 03, 2008, 10:35:25 am »
Повлияват се много добре даже. Сега са ми около 800 /мат/. Но при мен терапията е и хормонална.
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #50 -: Януари 03, 2008, 13:10:36 pm »
Е,това е добре.Значи лечението върви в правилната посока.Успех!
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #51 -: Януари 06, 2008, 03:58:14 am »
Искам да ви попитам,момичета,освен ТСХ,ФТ3,ФТ4,ТАТ и МАТ,ендокринолога насочвал ли ви е да изследвате и инсулин?Освен това,тези от вас,които са минали през някаква стимулация,биха ли споделили как е протекла и по какъв протокол е била.На мен ми предстои ИКСИ и ме е подгонила параноята.Имам много шантаво Хашимото-много бързо преминавам от хипо- в хиперфункция.Ще съм по дълъг протокол.Стана малко объркано...
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #52 -: Януари 06, 2008, 14:20:39 pm »
А,повлияват ли се от селена?

Аз пия само селен и се повлиявят.Хормонално лечение започва само ако някой от хормоните на щитовидната жлеза вече не е в норми.При мене само антителата бяха завишени и пия само Селеногин.За около месец ми паднаха с 30. Трябва скоро пак да проверя как съм.
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #53 -: Януари 07, 2008, 16:32:11 pm »
Искам да ви попитам,момичета,освен ТСХ,ФТ3,ФТ4,ТАТ и МАТ,ендокринолога насочвал ли ви е да изследвате и инсулин?Освен това,тези от вас,които са минали през някаква стимулация,биха ли споделили как е протекла и по какъв протокол е била.На мен ми предстои ИКСИ и ме е подгонила параноята.Имам много шантаво Хашимото-много бързо преминавам от хипо- в хиперфункция.Ще съм по дълъг протокол.Стана малко объркано...
Моето Хашимото е подобно  :?. Добре е да изследваш и имунорезистентен инсулин (мисля, че така се казваше  :oops:).
На мен ми препоръчват лека стимулация без блокиране на хипофизата (къс протокол) - обяснението на ендокринолога е, че колкото е по-щадяща една процедура, толкова по-добре.
Успех!
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #54 -: Януари 07, 2008, 18:57:29 pm »
Благодаря ти ТА!Понеже видях,че си от Пловдив-при кой ендокринолог ходиш и дали си изследвала този инсулин.Аз съм при Тодорова,но досега никога не ми е споменавала за това.Къде да го изследвам и как става въобще-доколкото знам се прави някакво натоварване с глюкоза или не става въпрос за това!Вече ще се побъркам :(!
*

    stanley_78

  • ***
  • 408
  • Твоите деца не са твои деца, те са рожба на копнеж
Re: синдром на хашимото
« Отговор #55 -: Януари 07, 2008, 22:36:11 pm »
Тодорова включва в лечението метформин, но преди да започнеш приема е добре да направиш ГТТ/глюкозо толерантен тест/. Целта е да се подобри качеството на яйцеклетките и да не се задържат фоликули.
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #56 -: Януари 07, 2008, 22:58:47 pm »
Благодаря ти ТА!Понеже видях,че си от Пловдив-при кой ендокринолог ходиш и дали си изследвала този инсулин.Аз съм при Тодорова,но досега никога не ми е споменавала за това.Къде да го изследвам и как става въобще-доколкото знам се прави някакво натоварване с глюкоза или не става въпрос за това!Вече ще се побъркам :(!
Не. този инсулин (дано не ми се смеят много лекарите, ако не го изписвам правилно) съм го изследвала във ВМИ, обаче не помня името точно на лабораторията. Намира се в една сграда близо до втория вход на ВМИ, след радиологичната лаболатория. Взимат само кръв.
Иначе в Пловдив не успях да намеря ендокринолога си - и аз съм при д-р Тодорова.
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #57 -: Януари 11, 2008, 13:09:50 pm »
А има ли момичета с Хашимото,които са стимулирани по дълъг протокол и как са протекли нещата?
Re: синдром на хашимото
« Отговор #58 -: Януари 11, 2008, 15:47:43 pm »
А има ли момичета с Хашимото,които са стимулирани по дълъг протокол и как са протекли нещата?


Извинявайте за невежеството, какво е стимулация по къс или дълъг протокол?!?
Re: синдром на хашимото
« Отговор #59 -: Януари 11, 2008, 16:03:49 pm »
Аз бях със стимулация по дълъг протокол-иксито мина перфектно,чак след неуспеха разбрах че съм имала хашимото от доста време.
И сега се чудя дали липсата на имплантация е следствие от хашимотото или просто лош късмет...
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #60 -: Януари 11, 2008, 17:17:07 pm »
Gubkata11,какви са ти стойностите на ТАТ,МАТ и ТСХ.Прави ли имунологични изследвания и ако да има ли проблем при тях?
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #61 -: Януари 11, 2008, 18:42:44 pm »
Аз съм с Хашимото и имунологичен проблем.Те са свързани доколкото знам.Сега съм по дълъг протокол,и за да няма проблеми ще правя вливания на имуновенин паралелно с иксито.
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #62 -: Януари 12, 2008, 09:56:41 am »
Това,което ме притеснява е,дали след блокирането на хипофизата(както е при стандартния дълъг протокол)няма да стане гаф със стойността на TSH-то,което би трябвало до този момент да се поддържа в оптимални граници,чрез прием на Л-Тироксин.
Re: синдром на хашимото
« Отговор #63 -: Януари 18, 2008, 22:58:39 pm »
Аз съм с Хашимото от няколко години. Правих ИКСИ по дълъг протокол, с деферилин Депо. Стимулацията мина с много добър резултат, даже прекалено - реколта около 30 яйцеклетки. Опитът беше неуспешен, нямаше имплантиране. Правих имун. изледвания, имам изписани вливания и фраксипарин при следващ опит. Вливанията не съм решила дали да ги правя. Май ще съм по къс протокол следващия път.
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #64 -: Февруари 01, 2008, 15:00:22 pm »
Здравейте момичета,
Вече и аз съм с диагноза - хашимото - начална фаза, макар че ТАТ и МАТ са ми доста завишени. Тодорова ми предписа следното:
Преднизолон - 5мг
Лимфомиозот - хомеопатични капки - 3 по 10 на ден
селен
аспирин протект
ДХЕА-С 1 хапче на ден
Аз съм и с завишено ФСХ ( съмнения за изчерпване на резерва ) и лека форма на ендометриоза, премахната след лапароскопия.
Според Тодорова имало връзка между антителата , по- високото ФСХ и ендо- то. Т.е според нея първото лекарство е за да улесним имплантирането, а ДХЕА е за яйчниците, подпомага производството на фоликули.
В интерес на истината досега не бях чувала за някой с хашимото, които да има подобна терапия, но явно за всеки е индивидуално.
Успех и Късмет на всички!
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #65 -: Февруари 05, 2008, 19:35:44 pm »
Може ли ТАТ и МАт да се изследват не на гладно ?
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #66 -: Февруари 05, 2008, 20:48:57 pm »
Може!
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #67 -: Февруари 05, 2008, 21:14:18 pm »
 :cheerleader:
Аз  ги направих след като бях пила кафенце.Към долната граница са.Но пак ще питам лекаря.
Re: синдром на хашимото
« Отговор #68 -: Юли 04, 2008, 18:49:17 pm »
Здравейте момичета.Уви днес разбрах че още един проблем се  натрупва кам останалита.Не ми стигаха досегашните-ПКЯ,ХИДРОСАЛПИНГС-заради който ми махнаха 1 тръба,после операция на миома в матката,стерилитет(вече 4 год безуспешни опити)и днес като си взех резултатите от хормоналните изследвания,резултатите са следните,ако можете дайте с мнението и заедно да го обсъдим,зашото много съм отчаяна и като ги показах днес на енокринолога и на гинеколога(и двамата към здравната каса)въобще не получих кой знае каква заинтересованост а 1-вия ми изписа едни хапчета за гуша да ги вземам по 1 на гладно и това е.Сега ще напиша стоиностите   
Re: синдром на хашимото
« Отговор #69 -: Юли 04, 2008, 19:05:13 pm »
Ето резултатите
ANTI-TG  426.03 при норма   <120.00

ANTI-TRO  22.27 при норма   < 60.oo
FT4        1.09             0.70-1.70
TSH        4.86             0.25-5.00
TT3        0.98             0.6-1.65
17-OHPRG   1.8              0.4-1.0
D4         2.6              0.1-2.99
SHBG      15.6              30-100
FSH        7.90             2.0-13.0
LH         5.00             2.0-10.0
PRL       24.50             3.9-31.0
E2        44.70             10.0-200.0
TESTO     70.2              10.0-100.0



ПОМОГНЕТЕ :( 8O :ask: :ask:   
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #70 -: Юли 04, 2008, 19:11:12 pm »
Явно това, което са ти изписали да вземаш на гладно е Л-тироксин.
Добре е да го вземаш, защото и ТСХ ти е високо,освен Anti Tg.
Re: синдром на хашимото
« Отговор #71 -: Юли 04, 2008, 19:23:47 pm »
Така и ше направяно дали това е достатъчно'-тук четох че момичета с подобни диагнози вземат доста допълнителни лекарства селен,аспирин  и т.н Какво да правя,а също и някакъв sex хормон е доста нисък  SHBG  той пък за какво е 8O
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: синдром на хашимото
« Отговор #72 -: Юли 04, 2008, 20:05:12 pm »
за ТСХ мога да се включа-да високо ти  е -при цел забременяване трябва да е под 2
с Л тироксина -подходяща доза ще го смъкнеш -реагира след 40дневен прием -така че след 40 дни  си пусни отнова ТСХ   и тогава може да се установи дали да се променя дозата ти.
на мен първоначално  също ми бе предписан и селен и аспирин протект/в 15-25 ден от цикъла аспирина/ ,но  д-р Владимиров ме насочи към друг ендокринолог,които отрече селена-в смисъл че каза ако искам да го пия  -но няма да помогне -важен е тироксина и ми увеличи дозата и сега ми е 1,39.
а  гинеколога каза да забравя за аспирина .
така че навярно  всичко е индивидулано или според  мнението на  ендокринолога.
Ендокринолога каза че няма смисъл да изследвам Anti Tg-достатъчно е ТСХ и ехография на жлезата  2-3 пъти годишно.
за  SHBG  -не мога да кажа нищо
Успех


Re: синдром на хашимото
« Отговор #73 -: Юли 04, 2008, 21:16:59 pm »
А каква доза Л Тироксин вземаш :ask:
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #74 -: Юли 04, 2008, 21:29:19 pm »
Л-тироксина се пие по схема!
Лекар предценява спрямо състоянието ти!
За всеки е индивидуално!
Re: синдром на хашимото
« Отговор #75 -: Юли 04, 2008, 21:48:09 pm »
Това е добре,ама ендокринолога дето ходих ,почти не ми обърна внимание и едвам ми изписа Тироксин по 1 сутрин,понеже тук лекарите от здравната каса гледат само да те претупат и не проявяват никакъв интерес!
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #76 -: Юли 04, 2008, 21:54:35 pm »
Ендокринолога при когото аз ходя също е по здр. каса, но не мога да се оплача.
Даже ми дава направление за ТСХ всеки месец.
Явно не си попаднала на точния лекар.
Л-тироксина се пие сутрин на гладно-30 мин преди хранене!
1 табл. ти е изписана но от колко милиграма?
Щом така ти е изписано лекарството така ще го пиеш!
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #77 -: Юли 04, 2008, 22:04:01 pm »
Забравих и това- всеки месец се пускат контролни изследвания, след това пак при ендокринолога, за да може ако е необходимо да се корегира дозата на Л-тироксина.
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: синдром на хашимото
« Отговор #78 -: Юли 04, 2008, 22:24:20 pm »
на мен д-р Начев ми каза на 40 дена -защото с-стите реагирали  след 40 дневен прием,не че по честотата проверка може да навреди -освен на финансите


Re: синдром на хашимото
« Отговор #79 -: Юли 04, 2008, 23:39:57 pm »
Нимика,наистина ли д-р Начев каза,че трябва да се прави ехография на жлезата 2-3 пъти годишно.На мен ми каза,че се прави веднъж на две години,защото аз имах от миналата година и си мислех,че ще ми направи,но той каза,че важала две години.Много странно.
Re: синдром на хашимото
« Отговор #80 -: Юли 04, 2008, 23:59:43 pm »
Вашите лекари добре са ви казали да ходите всеки месец на контролни изследвания,а аз какво да кажа-на мен ми вика ела пак след 6 месеца ако не забременееш дотогава 8O
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #81 -: Юли 05, 2008, 08:41:00 am »
Смени ендокринолога!
От къде си?
Re: синдром на хашимото
« Отговор #82 -: Юли 05, 2008, 19:12:40 pm »
От Русе съм, но живея в Гърция-Атина от 12год.,така че водя борбата тук на гръцка почва.От време на време си ходя в БГ.Но, ако има някой добър лекар в София скоро се очертава да ходя и може да съчетая и двете,ако можете препоръчайте доки. 
Re: синдром на хашимото
« Отговор #84 -: Юли 06, 2008, 15:12:56 pm »
Може ли и аз да задам един въпрос свързан с темата. Може ли следните резултати на щитовидните хормони да блокират овулацията и възпрепятстват зреенето на фуликул, като имам предвид най-вече TSH и следва ли при тези стойности да взимам лекарства.Да уточня че се боря за бебче от 4 години като при мен вече незнам дали само ПКЯ са проблем.
TSH 3.27 mlU/ml реф. 0,35-5,50
FT3 5,60  pmol/L реф. 2,80-7,10
FT4 14,64 pmol/L реф. 11,50-22,70
Благодаря ви!!!!!!!!!!!!!
Re: синдром на хашимото
« Отговор #85 -: Юли 06, 2008, 23:17:38 pm »
Не знам veri 77,но ми се струва, че твоите стойности са си в норма и не виждам да си с Хашимото.И за мен тази диагноза е съвсем нова и едва в петък разбрах,че го имам и този синдром.Оттогава толкова неща изчетох по форумите,че в главата ми е пълна каша. :ask: :balk_146:
Re: синдром на хашимото
« Отговор #86 -: Юли 07, 2008, 19:17:57 pm »
Верче изследвай си ТАТ и МАТ. И при мен ТСХ беше 3, но антителата са ми доста завишени и съм с Хашимото.
Re: синдром на хашимото
« Отговор #87 -: Юли 07, 2008, 20:57:38 pm »
Благодаря ви момичета! В петък ми предстои и цветна снимка и другата седмица ще изследвам и антителата. Успех и само напред :wink:
Re: синдром на хашимото
« Отговор #88 -: Юли 08, 2008, 11:22:30 am »
Вери, ТСХ-то е високичко, хубаво е да е около 1. За Хашимото може да се говори на база изследванията на TAT и MAT, хубаво е и тях да изследваш.
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #89 -: Юли 08, 2008, 12:05:47 pm »
Да попитам относно контролни изследвания на тироидните хормони - преди изследването трябва ли да се спре Л тироксина и ако да, колко време преди това? Зачудих се, защото ми споменаха нещо такова от една лаборатория /за да били коректни резултатите/. Вие как процедирате?
When the things seem most hopeless - this is a prelude to when real opportunities begin



*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #90 -: Юли 08, 2008, 12:13:13 pm »
Аз не спирам Л-тироксина.
Само в деня , когато правя изследванията го вземам след като ми вземат кръв.
Като питах ендокринолога дали изследванията се правят на гладно-за моя изненада ми каза , че мога да ги правя по което време на деня искам-и не е задължително да са на гладно.
Re: синдром на хашимото
« Отговор #91 -: Юли 08, 2008, 17:10:53 pm »
И на мен ендокринологът ми каза,че само в деня на изследването не трябва да пия Достинекса и Л-тироксина.Да си приема дозата след като вече са ми взели кръв.
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #92 -: Юли 12, 2008, 14:26:14 pm »
Момичета, помагайте!Като част от имунотерапията,заради проблем с НК-клетките, ми е назначен Респистим плюс,но сега чета ,че има йод.Някоя от вас пила ли е?Знам,че назначават терапия с този препарат,но се притеснявам да не се объркат още нещата  с Хашимотото :(
Re: синдром на хашимото
« Отговор #93 -: Юли 14, 2008, 16:42:55 pm »
Нимика искам да попитам дали при теб е минала процедурата за която се подговяш при д-р Владимиров и дали си имала завишени стойности на ТАТ и МАТ, защото аз минах по същия път като теб и резултата е отрицателен. Извинявам се предварително за нетактичното ми любопитство, но все още търся "грешката" къде е.  :oops:
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #94 -: Септември 21, 2008, 10:07:49 am »
Виждам, че отдавна не сте писали тук. Как вървят нещата с арт процедурите и хашимотото? Има ли положителни резултати вече? Аз също съм с хашимото и много високи ТАТ и МАТ. Предстои ми инвитро при Стаменов.
Re: синдром на хашимото
« Отговор #95 -: Септември 21, 2008, 19:05:59 pm »
Здравей Cream и аз съм с хашимото с високи ТАТ и МАТ и въпреки лечението от 4 месеца нямам резултат, бременност де. Октомври съм при Стаменов за да ми каже кога почваме с инвитрото.
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #96 -: Септември 22, 2008, 11:21:34 am »
Здравей Cream и аз съм с хашимото с високи ТАТ и МАТ и въпреки лечението от 4 месеца нямам резултат, бременност де. Октомври съм при Стаменов за да ми каже кога почваме с инвитрото.
И при мен стоят така нещата, само се тревожа да не би Стаменов да поиска да проведем друго лечение и да се забави инвитрото....... Ти какво пиеш за ТАТ и МАТ?
Re: синдром на хашимото
« Отговор #97 -: Септември 22, 2008, 15:57:09 pm »
здравейте момичета,и аз съм с хашимото вече 11г,от 7 години правим опити за бебе,но резултат никакъв,със високи стойности на ТАТ и МАТ съм,дали това би било проблем за инвитро.
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #98 -: Септември 22, 2008, 16:13:42 pm »
здравейте момичета,и аз съм с хашимото вече 11г,от 7 години правим опити за бебе,но резултат никакъв,със високи стойности на ТАТ и МАТ съм,дали това би било проблем за инвитро.
Не. Аз забременях / след Инвитро/ с Хашимото и много високи стойности на ТАТ и МАТ.
При бременност трябва стриктно следене на ТСХ и Т4.
Успех!
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #99 -: Септември 22, 2008, 18:24:28 pm »
galli, от първи опит инвитро ли се получи бебчето? имаше ли някаква терапия преди това - имам предвид лекарства, вливания и т.н..........
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #100 -: Септември 22, 2008, 19:27:04 pm »
galli, от първи опит инвитро ли се получи бебчето? имаше ли някаква терапия преди това - имам предвид лекарства, вливания и т.н..........

Здравей!
Не съм правила вливания. Пия само Л- тироксин.
И д-р Владимиров и ендокринолога ми бяха на мнение, че антителата нямат отношение към репродуктивната система и съответно към бременността.
Забременях от първи опит ИКСИ при д-р Владимиров.

И все пак следвай съветите на лекуващите те лекари.
Ако имаш други въпроси - насреща съм. :)

Re: синдром на хашимото
« Отговор #101 -: Септември 22, 2008, 19:36:44 pm »
За антителата вече четири месеца пия селен и капки лимфомизот. Правихме и едно вливане на интралипид. Д-р Тодорова беше сигурна, че ще се получи бременност но не, а и антителата не са паднали, надявам се, че няма да са пречка при инвитрото. 
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #102 -: Септември 22, 2008, 19:44:27 pm »
На мен ендокриноложката ми каза, че нямам нужда от лечение на хашимото на този етап. Но гинекологът ми изписа преднизолон, защото според него все нещо трябва да се направи при толкова високи стойности на ТАТ и МАТ. Утре ще ходя при друг ендокринолог за второ мнение.
Galli, ти само заради ТАТ и МАТ ли си пила л-тироксин?
Мислех да правя още едно инсе /трето/, преди инвитрото, но ако няма промяна в лечението и само си пия преднизолон, не виждам смисъл.........
Явно трябва нещо да се направи, защото тръбичката ми пропуска свободно след лапарото....... и пак не става бебче..........
Малко объркано стана.......
И аз не надявам да нямаме проблеми с инвитрото, kdimitrina!!!!!!!!!!!
Re: синдром на хашимото
« Отговор #103 -: Септември 22, 2008, 20:05:30 pm »
При мен тръбите също са о.к. Хванахме се за това хашимото, като причина за незабременяването и затова отложих инвитрото при Стаменов. Д-р Тодорова каза, че то е причина и, че пречи на добрата функция на яйчниците. Въпреки, че д-р ендокринолози преди това ми казваха, че не се лекува, тя ми изписа л-тироксин при ТСХ 2,9 и ТАТ 850. Но вече четири месеца нямаме резултат и затова реших, че трябва да пробваме и инвитро, както ми предложи д-р Стаменов.
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #104 -: Септември 22, 2008, 20:26:32 pm »
Дано да не ни попречи хашимотото и да минем успешно през предстоящите процедури!!!
Стаменов какво мисли за хашимотото? Успяхте ли да говорите за това?
Re: синдром на хашимото
« Отговор #105 -: Септември 22, 2008, 22:55:01 pm »
Май всички сте пациентки на д-р Тодорова?!
Това, което пишете, че няма никакъв ефект от лечение с Л-тироксин и Лимфомиозот леко ме притесни...
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #106 -: Септември 23, 2008, 00:16:43 am »
Май всички сте пациентки на д-р Тодорова?!
Това, което пишете, че няма никакъв ефект от лечение с Л-тироксин и Лимфомиозот леко ме притесни...

За съжаление, аз една съм от тези, при които въпросното лечение не даде абсолютно никакъв резултат. В продължение на месеци сутрин се събуждах с единствената мисъл колко много лекарства трябва да изпия и каква е тяхната последователност. След поредния експеримент с Преднизолон, ми беше предложена имуномодулираща терапия, с изричната забележка, че това е възможно най-НЕефективният метод за въздействие върху антителата. В този момент се почувствах като поредната опитна мишка, върху която се изпробват "чудесата" на "напредналата" медицина.
Няколко месеца по-късно, след горещите препоръки за вливания, пия единствено и само Еутирокс. Не съм си правила изследвания, но е факт, че се чувствам много по-добре от периода, в който уж се лекувах. Не, че се гордея от себе си в момента, но просто осъзнах в какъв омагьосан кръг попадам, без никаква гаранция, че някога ще изляза от него. И освен това - не мога да приема, че за всички лечението може да бъде едно и също до степен и на дозите дори. Въпреки еднаквата диагноза, всеки организъм е различен, което от своя страна изисква индивидуален подход при терапията, какъвто очевидно в случая липсва.  :?
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: синдром на хашимото
« Отговор #107 -: Септември 23, 2008, 09:03:54 am »
galli, от първи опит инвитро ли се получи бебчето? имаше ли някаква терапия преди това - имам предвид лекарства, вливания и т.н..........

Здравей!
Не съм правила вливания. Пия само Л- тироксин.
И д-р Владимиров и ендокринолога ми бяха на мнение, че антителата нямат отношение към репродуктивната система и съответно към бременността.
Забременях от първи опит ИКСИ при д-р Владимиров.



 Честито и   успех  :balk_21:
Напълно съм съгласна с поста ти ,макар че аз все още не съм забременяла,но от всичко четено и казано ми , знам че  Хашимото пряко не пречи на забременяването  , а има значение за  износването  на плода .
От всичко писано по-надолу  се питам ,наистина ли  трябва  там да търсим причината  :balk_113:  -аз  си пия  тироксина и следя  ТСХ , скоро ще започваме процедура ,но това  не ми е начертано като основен проблем.
Да напомня все пак ,че като автоимунно заболяване  , стреса и притесненията влияят .


Re: синдром на хашимото
« Отговор #108 -: Септември 23, 2008, 14:57:17 pm »
Здравейте момичета!
След преглед при Тодорова и на мен също ми бе установено Хашимото.Предписа ми Лтироксин25 и капки Лимфозиомит три пъти по 15 капки и каза след около 40 дена контролно изследване.Имам завишен ТСХ-3.54 и съвсем леко завишен МАТ-64 при реф.60.Мисля за ноемврииския ми цикъл да стартираме първи опит но ще видим как ще се развият нещата.

Re: синдром на хашимото
« Отговор #109 -: Септември 23, 2008, 17:11:30 pm »
Здравейте и от мен с Хашимото!Откри ми го д-р Тодорова,а преди това бях ходила при други двама ендокринолози,които не можаха да ми кажат,че съм с това заболяване!Сега пия капки лимфомиозот,селен и аспирин протект.Явно това и високите ми НК-клетки са причина за спонтанните ми аборти,но пък не съм имала проблем със забременяването,въпреки че изчетох доста за това как с високи НК-клетки не можело да се забременее!След 40 дни ще си пусна пак изследванията за жлезата,но не мисля че ТАТ и МАТ ще спаднат толкова лесно,но при всеки е различно,може и да има ефект!
Re: синдром на хашимото
« Отговор #110 -: Септември 23, 2008, 18:09:10 pm »
Аз съм с диагноза Хашимото от 5 години. Пия Лтироксин от около 10 години. Пила съм и Селен около година без никакъв ефект. Предполагам, че всички сте наясно, че ТСХ-то трябва да ви бъде в норми и най-добре между 1-3. От година и половина пия и аспирин протект.
По отношение на антителатала, моите AntiTPO (MAT) много дълго време бяха с десетки пъти над нормата - около 300-400 единици. Единственото което ги снижи бяха един курс с имуностимулатор Изопринозин, аз след година един курс с Биозин.
Аз лично Преднизолон не бих пила просто ей така. Това е кортикостероид и то доста сериозен.
За момичетата, на които им предстои АРТ - стойността на ТСХ трябва да ви е стабилна около 1-2. Лтироскина не се спира по време на процедурата, Аспирин протект се изписва обикновено при АРТ и без Хашимото.
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #111 -: Септември 23, 2008, 18:39:05 pm »
Ендокриноложката днес каза, че Хашимотото е добре :lol:. Пусна ми малко изследвания и ми изписа Еuthyrox и Selen. Абсолютно против се изказа за Преднизолона. Има съмнения за вторичен хиперкортицизъм /каквото и да значи това............../. Като цяло - в момента няма ендокринологичен проблем, който да пречи на забременяването.
Всъщност аз така и не разбрах този преднизолон защо ми е изписан - мислех си, че е заради несъвместимостта при посткоиталния тест и заради високите ТАТ и МАТ. А ендокриноложката каза, че се изписва за да предпази тръбите от запушване и от страствания...... Вече тотално се обърках....
Re: синдром на хашимото
« Отговор #112 -: Септември 23, 2008, 19:52:00 pm »
Cream аз също вече съм доста объркана. С док. не сме обсъждали хашимотото и лечението му. На своя глава посетих д-р Тодорова.
Re: синдром на хашимото
« Отговор #113 -: Септември 24, 2008, 11:03:28 am »
здравейте момичета,както казах и аз съм с хашимото,ходих в плевен и ми пуснаха изследвания,но страното е,че 1 имам час при имунолог ,после при гениколког,а свободен час при д-р тодорова чак след месец.ако започвам процедура инвитро нетрябвали 1 с ендокринолога да се срещтна,много ми е объркано,защото ТСХ ми е в норма но горна граница,нетрябва ли 1 да го свалят за да се започне процедура по инвитро. :?
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #114 -: Септември 24, 2008, 14:16:18 pm »
Колко ти е ТСХ-то, всъщност?
Особеност на огъня е, че гори независимо от посоката на вятъра!
Re: синдром на хашимото
« Отговор #115 -: Септември 24, 2008, 19:17:50 pm »
TSH   3.658 mU/l       0.35-5.00
Общи Т-лимфоцити   СD3+   66.84%      67 – 76
Субпопулация  NK-клетки   CD3-CD16+56+   15.02%      2 -11
така изглеждат мойте резултати :(
Re: синдром на хашимото
« Отговор #116 -: Септември 24, 2008, 19:25:54 pm »
TSH   3.658 mU/l       0.35-5.00
Общи Т-лимфоцити   СD3+   66.84%      67 – 76
Субпопулация  NK-клетки   CD3-CD16+56+   15.02%      2 -11
така изглеждат мойте резултати :(
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #117 -: Септември 24, 2008, 20:21:13 pm »
Излязоха ми резултатите:
TSH - 0.517 (реф.0.49-4.67)
Anti PTO - 330.900(реф.по-малко от 12)
Някой може ли да ми каже нещо повече за Anti PTO, понеже за първи път го изследвам и нищо не ми говори  :?
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #118 -: Септември 25, 2008, 15:29:25 pm »
здравейте момичета,както казах и аз съм с хашимото,ходих в плевен и ми пуснаха изследвания,но страното е,че 1 имам час при имунолог ,после при гениколког,а свободен час при д-р тодорова чак след месец.ако започвам процедура инвитро нетрябвали 1 с ендокринолога да се срещтна,много ми е объркано,защото ТСХ ми е в норма но горна граница,нетрябва ли 1 да го свалят за да се започне процедура по инвитро. :?

Виждам, и че ТСХ-то ти е 3,6.
Задължително според мен трябва да се консултиращ с ендокринолог преди започването на процедурата, ако искаш шансът да е по-висок. ТСХ-то по принцип трябва да е до 2,5 по новите стандарти и тази стойност я пише като референтна граница в таблиците на доц. Конова. Доколкото знам за забременяване ТСХ трябва да е около 1,5.
Съветът ми към теб е да се обадиш на д-р Тодорова по телефона и да се разберете лично. Ако нямаш телефона и, пиши, ще ти го изпратя. Аз се боря да смъкна едно такова ТСХ два месеца..., да имаш предвид, че иска време. ТСХ-то трябва да се следи и по време на бременността, така че консулатцията си е наложителна, и колкото по-рано се вземат мерки, толкова по-добре!
Особеност на огъня е, че гори независимо от посоката на вятъра!
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #119 -: Септември 25, 2008, 15:45:19 pm »
Излязоха ми резултатите:
TSH - 0.517 (реф.0.49-4.67)
Anti PTO - 330.900(реф.по-малко от 12)
Някой може ли да ми каже нещо повече за Anti PTO, понеже за първи път го изследвам и нищо не ми говори  :?

Анти-ТРО е МАТ. Обикновено ТАТ (тиреоглобулинови антитела) и МАТ (микрозомални антитела) се изследват заедно с щитовидните хормони ФТ3, ФТ4, ТСХ.
Особеност на огъня е, че гори независимо от посоката на вятъра!
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #120 -: Септември 27, 2008, 09:14:24 am »
Мен не ме притеснява, че Тодорова изписва на всички едни и същи добавки- в крайна сметка освновното е Тироксина. А мисля, че капките имат някакво действие - не се чуствам така "подпухнала", както ако не ги пия.Може би задържам течности????
Re: синдром на хашимото
« Отговор #121 -: Септември 27, 2008, 11:30:08 am »
момичета,направих нещо на своя глава,сама си вдигнах дозата на елтероксина :oops:
незнам правилно или не,но докато чакам за този прословут преглед,ще мине много време.А как да зъна на д-р Тодорова ,като тя дори не ме е виждала,аз пия 50мг
направих ги на 75мг.ognyanaти как го сваляш това ТСХ,с какви дози :ask:
а по въпроса със селена,пих го години наред без прекъсване ,заедно с алое ,но антителата не мръднаха.
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #122 -: Септември 27, 2008, 12:43:17 pm »
момичета,направих нещо на своя глава,сама си вдигнах дозата на елтероксина :oops:
незнам правилно или не,но докато чакам за този прословут преглед,ще мине много време.А как да зъна на д-р Тодорова ,като тя дори не ме е виждала,аз пия 50мг
направих ги на 75мг.ognyanaти как го сваляш това ТСХ,с какви дози :ask:
а по въпроса със селена,пих го години наред без прекъсване ,заедно с алое ,но антителата не мръднаха.

Ще ти предам буквално това, което ми е казала лекарката.
Отидох при нея за трети път защото при едни нови изследвания ТСХ ми се беше качило на 3,7. Назначи ми л-тироксин 25. При контролното изследване след месец, ТСХ беше паднало на 2,3.
Каза ми така - приемаш тази доза, в месеца, от който планирате бременност, започваш да приемаш л-тироксин 50.
Обаче - при контролното ми изследване след втория месец на прием на л-тироксин 25/еутирокс, гадното ТСХ, се беше покачило на 2,9. Значи, мисля си аз, налага се нова корекция на дозата.
Още не съм провела консултацията. Така или иначе минах на 50, защото вече планираме. След консултацията ще споделя отново какво се е случило. Само че това не ти е от полза, навлизаме в "Моля, не си обменяйте диагнозите..." Трябва ти консултация с ендокринолог! От къде си? Ако можеш да организираш пътуване до София, обади се по телефона на д-р Тодорова и се разбери с нея кога да отидеш, въпреки че нямаш записан час (при спешни случаи приема без час, но с уговорка). Телефонът мога да ти го изпратя, ако го нямаш. А моята консултация я планирам в средата на октомври, за теб е късно.  :bighug:
Особеност на огъня е, че гори независимо от посоката на вятъра!
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #123 -: Септември 28, 2008, 09:34:20 am »
ТСХ-то по принцип трябва да е до 2,5 по новите стандарти и тази стойност я пише като референтна граница в таблиците на доц. Конова. Доколкото знам за забременяване ТСХ трябва да е около 1,5.
Това означава ли, че моето TSH - 0.517 не е подходящо за забременяване или е важно само да не е високо?
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #124 -: Септември 29, 2008, 14:33:38 pm »
ТСХ-то по принцип трябва да е до 2,5 по новите стандарти и тази стойност я пише като референтна граница в таблиците на доц. Конова. Доколкото знам за забременяване ТСХ трябва да е около 1,5.
Това означава ли, че моето TSH - 0.517 не е подходящо за забременяване или е важно само да не е високо?

Знам само, че не трябва да пада и под 0,5. А това дали е подходящо, го обсъди по-добре с ендокринолога си.
Особеност на огъня е, че гори независимо от посоката на вятъра!
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #125 -: Септември 29, 2008, 14:34:39 pm »
Аз съм доста объркана..През Юли месец правих ТСХ.ТАТ,МАТ и ФТ4.. Всички бяха в норма с изключение на МАт който при норма до 34 беше 91.22.. д-р Тодорова ми назначи лимфомиозот,селен и аспирин протект..Днес пуснах контрола и МАТ ми е станал > 1300 а трябваше да е паднал поне малко.. ТСХ ми е 3.923,и той е скочил.. На 15.10 почвам стимулация за икси и си мисля че или ще ми отложат процедурата,или няма да е успешна..Утре съм на преглед и незнам как ще издържа.. Има ли бърз начин да сваля до 15.10 поне малко ТСХ ?! Моля ви пишете ми..
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #126 -: Септември 29, 2008, 16:23:29 pm »
момичета,направих нещо на своя глава,сама си вдигнах дозата на елтероксина :oops:
незнам правилно или не,но докато чакам за този прословут преглед,ще мине много време.

myrzelana, ти ако досега си била на 50мкг тироксин и ТСХ ти е 3.7 (виждам в предишен твой постинг), наистина имаш нужда от по-висока доза.
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #127 -: Септември 29, 2008, 16:26:39 pm »
ТСХ-то по принцип трябва да е до 2,5 по новите стандарти и тази стойност я пише като референтна граница в таблиците на доц. Конова. Доколкото знам за забременяване ТСХ трябва да е около 1,5.
Това означава ли, че моето TSH - 0.517 не е подходящо за забременяване или е важно само да не е високо?

За Хашимото трябва да се цели ТСХ между 0.5 и 1.5 като оптимално е 1.0. На някои места дори препоръчват 0.5 до 1.0. Това важи и за бременост.
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #128 -: Септември 29, 2008, 16:35:13 pm »
Аз съм доста объркана..През Юли месец правих ТСХ.ТАТ,МАТ и ФТ4.. Всички бяха в норма с изключение на МАт който при норма до 34 беше 91.22.. д-р Тодорова ми назначи лимфомиозот,селен и аспирин протект..Днес пуснах контрола и МАТ ми е станал > 1300 а трябваше да е паднал поне малко.. ТСХ ми е 3.923,и той е скочил.. На 15.10 почвам стимулация за икси и си мисля че или ще ми отложат процедурата,или няма да е успешна..Утре съм на преглед и незнам как ще издържа.. Има ли бърз начин да сваля до 15.10 поне малко ТСХ ?! Моля ви пишете ми..

ТСХ се сваля с тироксин. Колко бързо може да падне поне под 2.0 е много индивидуално. За себе си знам, че при мен се повлиява много бързо.
Ти щом утре си на преглед повдигни въпроса, там със сигурност са наясно в какви норми трябва да е ТСХ при започване на процедура и какви медикаменти са ти необходими. Пиши после, ако имаш възможност, какво са ти препоръчали.
Re: синдром на хашимото
« Отговор #129 -: Септември 29, 2008, 18:01:22 pm »
то всъщност д-р Тодорова къде преглежда,на мен ми записаха час за 25.10 в Плевен в клиниката на доцент Конова ,до колкото разбирам е добър сцпециалист ендокриноложката ,а и целия екип разбира се.Притеснява ме факта ,че за сваляне ще го сваля ТСХ-то,но немога да го стопирам на 1 място :(
 аз и преди съм го сваляла ,но се чуствам много зле, като започне да пада,и това много ме притеснява,ендокриноложката във варна неможа да се справи, и ме остави с по високи стойности но в норма,дано доктор Тодорова да може да ми помогне.
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #130 -: Септември 29, 2008, 18:41:30 pm »
Д-р Тодорова преглежда в София, нямам представа коя е ендокриноложката в Плевен. Виж, при мен също досега не са успели да "стопират" ТСХ в желания интервал 0.5 до 1.5 и няколко пъти ми е падало под нормата, включително под 0.03. Наистина е ужасно, а единия път си беше направо страшничко. При мен се оказа, че с 50мкг тироксин се стабилизира ТСХ на 2.15. И аз се чувствам по-добре стабилизана, макар и не в оптималния интервал. Обаче за болестта не е добре и най-вече при бременост. Затова в момента увеличавам на 62.5 и да видим. Самата промяна на дозата ми разказва играта в момента... ама какво да се прави.

Успех ти желая!
Re: синдром на хашимото
« Отговор #131 -: Септември 29, 2008, 19:49:27 pm »
Д-р Тодорова преглежда веднъж месечно и в Плевен. На 24, 25 и 26.10. ще е там.

Как се чувствате когато хормоните не са в норма?
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #132 -: Септември 29, 2008, 19:54:06 pm »
Д-р Тодорова преглежда веднъж месечно и в Плевен. На 24, 25 и 26.10. ще е там.

Как се чувствате когато хормоните не са в норма?

Ми аз имам силно сърцебиене и постоянно чувство на тревожност.. Просто се събуждам изплашена и уморена..
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #133 -: Септември 29, 2008, 20:33:57 pm »
ТСХ-то по принцип трябва да е до 2,5 по новите стандарти и тази стойност я пише като референтна граница в таблиците на доц. Конова. Доколкото знам за забременяване ТСХ трябва да е около 1,5.
Това означава ли, че моето TSH - 0.517 не е подходящо за забременяване или е важно само да не е високо?
Знам само, че не трябва да пада и под 0,5. А това дали е подходящо, го обсъди по-добре с ендокринолога си.

Днес се видях с ендокриноложката. Каза, че няма проблем с тези стойности да се забременее.
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #134 -: Септември 29, 2008, 23:29:28 pm »
ТСХ-то по принцип трябва да е до 2,5 по новите стандарти и тази стойност я пише като референтна граница в таблиците на доц. Конова. Доколкото знам за забременяване ТСХ трябва да е около 1,5.
Това означава ли, че моето TSH - 0.517 не е подходящо за забременяване или е важно само да не е високо?
Знам само, че не трябва да пада и под 0,5. А това дали е подходящо, го обсъди по-добре с ендокринолога си.

Днес се видях с ендокриноложката. Каза, че няма проблем с тези стойности да се забременее.

 :balk_602:  Успех!
Особеност на огъня е, че гори независимо от посоката на вятъра!
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #135 -: Септември 30, 2008, 10:43:14 am »
Как се чувствате когато хормоните не са в норма?

В хипофункция много уморена, подута, непрекъснато ми се спи, като в зимен сън, имам чувството, че така и не се разсънвам през целия ден. И много типично при мен, че не мога да си поемам достатъчно дълбоко въздух.

В хипер функция много енергична (докато не стигна етапа да не мога да спя), но после сърцебиене, ускорен пулс до 120 в минута в спокойно състояние и/или високо кръвно до 150/100 при положение, че нормалното ми е 110/70. Сърцебиенето е много неприятно, защото като легна се усилва и не мога да спя. Тревожност, паник атаки...
« Последна редакция: Септември 30, 2008, 10:45:03 am от jul4e »
Re: синдром на хашимото
« Отговор #136 -: Септември 30, 2008, 16:28:51 pm »
Как се чувствате когато хормоните не са в норма?

В хипофункция много уморена, подута, непрекъснато ми се спи, като в зимен сън, имам чувството, че така и не се разсънвам през целия ден. И много типично при мен, че не мога да си поемам достатъчно дълбоко въздух.

В хипер функция много енергична (докато не стигна етапа да не мога да спя), но после сърцебиене, ускорен пулс до 120 в минута в спокойно състояние и/или високо кръвно до 150/100 при положение, че нормалното ми е 110/70. Сърцебиенето е много неприятно, защото като легна се усилва и не мога да спя. Тревожност, паник атаки...
мила,имам чувството ,че това сякаш аз съм го писала,чуствамсе по апсолютно същия начин, и много ме притеснява тая симулация , която ще направя за инвитро процедурата ,дали няма да влоши повече състоянието ми :(
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: синдром на хашимото
« Отговор #137 -: Октомври 03, 2008, 21:35:52 pm »
така-  ние започваме процедура  - пускаме   изследвания  -пускам едно  ТСХ -ей така -профилактично -убедена ,че всичко ще е наред ,защото последните месеци   все е под 2 , и хоп  -резултат 3,5 !
Другата седмица ще ходя при Начев -даже с е замислих сама да вдигна дозата на л- тироксина -сега съм на 50  ,ама няма да  го направя .
Дали  може това да е моментна с-ст  повлияна от нещо -уж съм спокойна напоследък ...
Ще повторя изследването и да видим.
д-р Владимиров каза че може да се  наложи и терапия.Аман-точно сега ли  се е покачило -не намирам причина !!!
« Последна редакция: Октомври 03, 2008, 21:38:41 pm от nimika »


Re: синдром на хашимото
« Отговор #138 -: Октомври 06, 2008, 17:15:14 pm »
здравейте момичета,както бях казала преди месец си бях вдигнала дозата на елтероксина,дали е  минало достатачно време да повлияят лекарствата ,за промяна на стойностите,трябва ли да чакам още,или вече мога да проверя :ask:
Re: синдром на хашимото
« Отговор #139 -: Октомври 06, 2008, 18:50:51 pm »
По принцип се препоръчва контролно изследване най-малко след 40 дни.

Re: синдром на хашимото
« Отговор #140 -: Октомври 06, 2008, 21:26:08 pm »
Здравейте момичета,
И аз като вас съм пациентка на д-р Тодорова заради инсулинова резистентност.
Преди няколко дни ме стресна с диагнозата Хашимото при хормони TSH- 1.88 MAT-10 TAT-5
След като изчетох форума реших,че е леко странно за такива хормонални резултати ,та реших да отида при още един ендокринолог за второ мнение д-р Начев от Центъра по ендокринология.Оказа се ,че нямам Хашимото ,а дифузна гуша,заради намалено приемане на йод.Съвета ми е проверявайте си диагнозите с по няколко специалиста,когато ви се струва ,че нещо не е наред.  :balk_50:
Re: синдром на хашимото
« Отговор #141 -: Октомври 06, 2008, 21:53:19 pm »
Хашимото без антитела 8O


*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #142 -: Октомври 07, 2008, 08:57:20 am »
Здравейте момичета,
И аз като вас съм пациентка на д-р Тодорова заради инсулинова резистентност.
Преди няколко дни ме стресна с диагнозата Хашимото при хормони TSH- 1.88 MAT-10 TAT-5
След като изчетох форума реших,че е леко странно за такива хормонални резултати ,та реших да отида при още един ендокринолог за второ мнение д-р Начев от Центъра по ендокринология.Оказа се ,че нямам Хашимото ,а дифузна гуша,заради намалено приемане на йод.Съвета ми е проверявайте си диагнозите с по няколко специалиста,когато ви се струва ,че нещо не е наред.  :balk_50:

Много си права. Винаги трябва да се търси и второ мнение.
Re: синдром на хашимото
« Отговор #143 -: Октомври 07, 2008, 10:04:22 am »
е уж д-р Тодорожа е добра ,на мен в нея ми е надеждата 8O
хубаво че си потърсила 2 мноние ,аз можеби щях да се доверя.
Re: синдром на хашимото
« Отговор #144 -: Октомври 07, 2008, 10:18:56 am »
Лекувам се при д-р Тодорова за резистентността ,защото смятам ,че е много добър специалсит в  диабетните и пред-диабетните заболявания и бременност като му дойде времето.
Но все пак не ти казват всеки ден ,че имаш Хашимото и трябваше да проверя и  в Центъра по Ендокринология.Най-добре и двете диагнози да потвърдят едно и също заболяване.
Аз питах д-р Начев дали нямам Хашимото и той каза ,че категорично не
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #145 -: Октомври 07, 2008, 10:47:23 am »
Здравейте момичета и на мен диагнозата от Тодорова ми е Хашимото без да имим антитела и ТСХ ми е 1.22 което доколкото знам е много добре,само леко увеличение на щитовидната имам и тя видя малка кистичка 8O,та въпроса ми е (сега пия някакво хомеопатично лекарство за щитовидната лимфомиозот)  дали наистина имам Хашимото? 8O
Re: синдром на хашимото
« Отговор #146 -: Октомври 07, 2008, 11:00:37 am »
Здравей isev,
Според мен трябва да посетиш още един лекар ,да ги види тези кистички.
При мен кистички няма,само увеличение ,което го диагностицираха като дифузна гуша.
Казаха ми ,че про време на бременност трябва да пия йод
Някъде прочетох ,че Хашимотото имало много сходна симптоматика с други заболявания.
Поздрави
Re: синдром на хашимото
« Отговор #147 -: Октомври 07, 2008, 11:21:36 am »
 Не може да се постави диагноза тиреодит на Хашимото без да са налице завишени антителата ТАТ и МАТ. За най-точна оценка се прави биопсия - доколкото знам е евтино , безболезно и сигурно.
http://arsmedica.bg/bg/illness/c_id/2446/subprm/endocrinology/alpha/0.html


Re: синдром на хашимото
« Отговор #148 -: Октомври 07, 2008, 12:36:36 pm »
Имам един въпрос относно Хашимото - и аз съм с такава диагноза - МАТ са ми 499 (реф. до 12), хормоните са в норма (за сега). Въпросът ми е възможно ли е при такива стойности на МАТ - ТАТ да са в норма?
Re: синдром на хашимото
« Отговор #149 -: Октомври 07, 2008, 16:52:13 pm »
Имам един въпрос относно Хашимото - и аз съм с такава диагноза - МАТ са ми 499 (реф. до 12), хормоните са в норма (за сега). Въпросът ми е възможно ли е при такива стойности на МАТ - ТАТ да са в норма?
здравей ,аз имам позната с подобни на твойте резултати,затова че явно може,за жалост мойте всичките са над нормата :(
Re: синдром на хашимото
« Отговор #150 -: Октомври 07, 2008, 20:10:10 pm »
Danny S, прочетох статийката /и онази част за възможните съпътстващи заболявания/ и пак се притесних. :(
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #151 -: Октомври 08, 2008, 07:18:12 am »
Е хубава работа.Аз съм на лечение с кортикостероиди,а пък в статията пише че това не е ефективно лечение при хипо функция..Само дето ме скъсват тия хапове..
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #152 -: Октомври 08, 2008, 10:26:20 am »
Ама как так други заболявания ,аз имим и афа ако това се разбира по увеличена щитовидна жлеза :oops: , а за тази кистичка Тодорова каза, че не е страшно даже не ме накара да правим други изследвания трябва ли да се притеснявам? :? Аз също съм на Преднизолон (кортикостероид),но доколкото разбрах той се изписва и при АФА.
Re: синдром на хашимото
« Отговор #153 -: Октомври 08, 2008, 10:41:00 am »
Антифосфолипидните са първични и вторични. Вторичните се появяват при автоимунни заболявания, каквото е Хашимотото :( За възлите не съм много наясно, но те май представляват увредени от антителата части на жлезата
Потърси и второ мнение.


*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #154 -: Октомври 08, 2008, 11:46:43 am »
Да де ама аз нямам повишени антитела на жлезата ,при кой друг ендокринолог да ида ,не съм чувала за друг който да е добър в репрудуктивната част! :?
Re: синдром на хашимото
« Отговор #155 -: Октомври 08, 2008, 12:26:39 pm »
isev ,това е много труден въпрос.
Някъде пишеше ,че и д-р Владимиров се водил репродуктивен ендокринолог ,но си мисля ,че е твърде зает съм трансфери и т.н ,няма да ти обърне внимание.
По въпроса за АФА ,не е ли в компетентността  на д-р Конова от Плевен?Не се ли води към имунологичните проблеми?
А за кистата просто ти трябва ендокринолог да потвърди състоянието ти според мен.Щом не е опасна още по-добре.
Извини ме ако не съм разбрала
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #156 -: Октомври 08, 2008, 13:38:42 pm »
Ами аз съм ходила при Конова и тя ми е назначила терапия за АФА,но на мен ми е по страннно как така Хашимото при нормални антитела и хормони?
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #157 -: Октомври 08, 2008, 14:31:19 pm »
Ами аз съм ходила при Конова и тя ми е назначила терапия за АФА,но на мен ми е по страннно как така Хашимото при нормални антитела и хормони?

Ами те антителата не са постоянна величина, т.е. не при всяко изследване на кръвта може да се хванат, съответно липсата им не изключва Хашимото. Затова не са достатъчни само кръвни изследвания на хормони и антитела за поставяне на диагноза, а и ултразвук, при който могат да се видят изменения в големината и структурата на жлезата.
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: синдром на хашимото
« Отговор #158 -: Октомври 08, 2008, 18:32:10 pm »
Помагайте  с мнение и съвет - в процерура за икси съм,имам Хашимото.
Редовно следя ТСХ-последните  месеци се  движи  все под 2.
Пускам миналата седмица  при  д-р Владимиров  с всички изследвания и ТСХ и  резултата е  3,5 - което ме изненадва  ,защото очаквах да е  в норма.
Днес  бях на преглед  при  д-р Начев  -той каза че  няма зависимост  така да е   скочило и ме прати в Бодимед да пусна ново изследване-резултата  е 2,3!
При тази с-ст не се налага увеличване на дозата  тироксин,но коя да приема за достоверна ?Д-р Начев каза  че приема резултата на Бодимед-  да правя трета проба ли ?Притеснявам се  много  - ошашках се  че   съм и в процедура


*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #159 -: Октомври 08, 2008, 18:35:17 pm »
Нимика,аз бих повярвала на Бодимед.. Все пак ти пиеш и лекарства за това,така че спокойно..Ще ти стискам палци ,да знаеш..
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: синдром на хашимото
« Отговор #160 -: Октомври 08, 2008, 19:26:04 pm »
Нимика,аз бих повярвала на Бодимед.. Все пак ти пиеш и лекарства за това,така че спокойно..Ще ти стискам палци ,да знаеш..

Любе-благодаря -дано е така  !!!
Д-р  Начев каза ако високата  с-ст се потвърди да увелича дозата  на тироксина на 75 ,ако ли  не  да остана на 50 .
Успех от мене на всички!


*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #161 -: Октомври 08, 2008, 20:06:48 pm »
Nimika, само не се тревожи, защото сега трябва да си много спокойна! Приеми, че по-добрите резултати са верни и продължавай напред. Стискам ти палци и ти желая успех!!!
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: синдром на хашимото
« Отговор #162 -: Октомври 08, 2008, 20:42:05 pm »
благодаря за подкрепата!!!Уж мисля че съм спокойна за процедурата   ,но натоварена  психически около работата   и  сега  нов проблем - появи ми  се днес генитален херпес  ,но да не   спамя  тук  :?...


Re: синдром на хашимото
« Отговор #163 -: Октомври 08, 2008, 20:52:11 pm »
isev,  аз се стреснах от тази част на статията, в която се казва, че Хашимотото често е съпътствано от др. автоимунни заболявания /ревматоиден артрит, лупус .../ 8O, както и карцином на млечната жлеза, щитовидната жлеза ...
Ужас! 8O
Re: синдром на хашимото
« Отговор #164 -: Октомври 08, 2008, 21:05:42 pm »
Nimika,
Много съжалявам за тези неразбории с лабораториите.Ако се повтори изследването при д-р Владимиров дали отново ще е високо?Според мен не трябва да се тревожиш сега.Д-р Тодорова ми каза непосредствено преди пункцията да измеря TSH-то и да и се обадя ако е високо.
isev както ти каза ,трябва ти още един специалист да ти потъврди Хашимотото и вида на кистите.Стискам палци да си намериш такъв.Аз пробвах при д-р Начев.
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #165 -: Октомври 09, 2008, 12:06:29 pm »
isev,  аз се стреснах от тази част на статията, в която се казва, че Хашимотото често е съпътствано от др. автоимунни заболявания /ревматоиден артрит, лупус .../ 8O, както и карцином на млечната жлеза, щитовидната жлеза ...
Ужас! 8O

Ами да аз например имам антифосфолипиден ,това пак е автоимунно заболяване 8O.И да се стряскаме това е положението ,автоимунните заболявания не са лечими просто трябва да се подържат в ремисия :wink:Така че то си ни е доживот доколкото съм чела.
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #166 -: Октомври 09, 2008, 14:00:34 pm »
На мен също не ми е само МАт,имам си и антикардиолипин и нк все доста високи.. Ма трябва непрекъснато внимание и все някога ще влязат в норма..Поне да не ни пречат толкова..
Re: синдром на хашимото
« Отговор #167 -: Октомври 09, 2008, 14:30:17 pm »
isev,  аз се стреснах от тази част на статията, в която се казва, че Хашимотото често е съпътствано от др. автоимунни заболявания /ревматоиден артрит, лупус .../ 8O, както и карцином на млечната жлеза, щитовидната жлеза ...
Ужас! 8O

да такае,но те не винаги се проявяват,при мен например има съмнение за лупос.смятам ,че при правилно лечение на жлезата и стриктно следене,страшно няма.Аз редовно ходя на профилактични прегледи за гърдите,това е много важно,поне 1 годишно,така ми каза мамоложката,така че горе главата и само позитивно мислене :D
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #168 -: Октомври 09, 2008, 21:23:32 pm »
myrzelana,какви са ти симптомите при лупоса?Как се усъмниха какви изследвания прави? 8O
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #169 -: Октомври 09, 2008, 23:04:30 pm »
Помагайте  с мнение и съвет - в процерура за икси съм,имам Хашимото.
Редовно следя ТСХ-последните  месеци се  движи  все под 2.
Пускам миналата седмица  при  д-р Владимиров  с всички изследвания и ТСХ и  резултата е  3,5 - което ме изненадва  ,защото очаквах да е  в норма.
Днес  бях на преглед  при  д-р Начев  -той каза че  няма зависимост  така да е   скочило и ме прати в Бодимед да пусна ново изследване-резултата  е 2,3!
При тази с-ст не се налага увеличване на дозата  тироксин,но коя да приема за достоверна ?Д-р Начев каза  че приема резултата на Бодимед-  да правя трета проба ли ?Притеснявам се  много  - ошашках  че   съм и в процедура

Аз доколкото знам по време на стимулация, както и при бременост, организмът има нужда от повече хормони на щитовидната жлеза. Една здрава щитовидна жлеза произвежда повече в тези случаи. Съответно, когато се приема л-тироксин, трябва да му се напасне дозата (да се увеличи). Иначе ТСХ се покачва, както е станало при теб.
« Последна редакция: Октомври 09, 2008, 23:07:15 pm от jul4e »
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: синдром на хашимото
« Отговор #170 -: Октомври 10, 2008, 10:37:09 am »
конкретно при мен  с-ста на ТСХ излезе повишена   преди  да започна стимулацията  .
А дали  наистина е завишена е друг въпрос  ,защото разлика от 1.2 /3.5 на  2.3 в Бодимед / между две лаборатории е доста голяма   8O


*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #171 -: Октомври 10, 2008, 12:30:35 pm »
Ясно, значи проблем в лабораторията.
*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: синдром на хашимото
« Отговор #172 -: Октомври 10, 2008, 15:43:04 pm »
Хашимотото и НК клетките по принцип не са проблем за забременяването. Аз съм такъв случай - високи НК клетки и Хашимото, но забременях без процедури, напълно естествено. Мнението на лекарите е, че те пречат после за задържане на плода и поради тази причина се получават ранните спонтанни аборти. При подходящо лечение може да се доведе до успешен край бременността.
П.С. Д-р Тодорова е много добър специалист и е нормално при Хашимотото все пак да се изписват еднакви лекарства, различни дозировки. А как ще реагира организма, то това не е в способностите на д-р Тодорова. Все пак тя не е господ :wink:
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
Re: синдром на хашимото
« Отговор #173 -: Октомври 10, 2008, 16:09:24 pm »
myrzelana,какви са ти симптомите при лупоса?Как се усъмниха какви изследвания прави? 8O
ами как да ти кажа ,и аз незнам защо моята ендокриноложка ме испрати на имунолог,оплаквах се дълго време от отпадналост ,замяност,избиваха ми сини петна по краката без причина,засилен косопад,нарушения по кожата започнах да си откривам в пигментацията,отичах и не се повлиявах много много от лекарства и така,като ми пуснаха изследвания се установи ,че имам АНА+ и сега ги следят,но и до сега твърдо немогат да кажат ,че това е лупос.Важното е спокойствието,всяка сутрин взимам по 1 лъжичка МАЙНАТА МУ  :) и съм много добре,важното е да си спокойна :wink: то ако си мислим че всичко на нас ще ни се случи,ще  8O :D
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #174 -: Октомври 11, 2008, 18:21:51 pm »
 :DqЯсно мила, ама все пак ми беше интересно за тези симптоми и аз имам косопад и разни такива главозамайвания,ама Това с Майната му ми хареса?Какво е АНА, като АФА ли е ?И аз съм с антифосфолипиден , но откакто пия преднизолон нямам замаи косопада почти намаля и така, абе незнам дали е от него или от внушение но както и да е .важното е да не го мислим много много :wink:
Re: синдром на хашимото
« Отговор #175 -: Октомври 12, 2008, 17:03:31 pm »
Здравейте.
Някой може ли да се включи с малко инфо?Пуснах хормон и антитела мисля ,че са на долна граница ,а ми казаха да продължавам със същата доза еутирокс.Ако продължа няма ли още да падне?
    TSH  -0.63  /0.35-5.50/
  анти Tg-21.28  /0-115.0/
  анти TPO-5.79  /0-34.0/
Re: синдром на хашимото
« Отговор #176 -: Октомври 12, 2008, 21:10:49 pm »
Отдавна не съм влизала тук и съм изтървала доста, както виждам.
Понеже разполагате с повече информация от мен, може ли някоя да ми каже какво означав "Хашимото  в субклиничен стадий"?

[/quote
здравей,аз мисля ,че субклиничен  означава ,че като кръвни изследвания го има но като симптоми го няма,но може и да греша :oops:
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #177 -: Октомври 12, 2008, 21:18:01 pm »
Здравейте.
Някой може ли да се включи с малко инфо?Пуснах хормон и антитела мисля ,че са на долна граница ,а ми казаха да продължавам със същата доза еутирокс.Ако продължа няма ли още да падне?
    TSH  -0.63  /0.35-5.50/
  анти Tg-21.28  /0-115.0/
  анти TPO-5.79  /0-34.0/

Започнах да вземам еутирокс в деня, в който ми назначиха повторни хормонални изследвания. Моето TSH в момента даже е по-ниско от твоето и ендокриноложката ми каза да си пия еутирокса и селена. Незнам дали това лекарство понижава TSH-то?!! Може би го регулира.........
Re: синдром на хашимото
« Отговор #178 -: Октомври 12, 2008, 21:30:50 pm »
:DqЯсно мила, ама все пак ми беше интересно за тези симптоми и аз имам косопад и разни такива главозамайвания,ама Това с Майната му ми хареса?Какво е АНА, като АФА ли е ?И аз съм с антифосфолипиден , но откакто пия преднизолон нямам замаи косопада почти намаля и така, абе незнам дали е от него или от внушение но както и да е .важното е да не го мислим много много :wink:
ANA това са АНТИ НУКЛЕАРНИ АНТИТЕЛА и при лупос са +++ 8O а преднизолон отдавна не съм пила ,еддокриноложката все ми вика в много належащ случай,все ме били гонели пирошините(лудоста) :lol: и ми дава алое и селен ,такива разни добавки,не смятам ,че ми помагат но си ги пйвам,много съм емоционална и не е в мой + :wink:
*

    Zlatulka

  • *
  • 2153
  • Спермограма се прави САМО в клиника по стерилитет!
Re: синдром на хашимото
« Отговор #179 -: Октомври 13, 2008, 09:51:24 am »
Аз искам да ви попитам колко време преди AРТ процедура са ви казалаи да започнете да пиете аспирин протект и селен?

*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #180 -: Октомври 13, 2008, 13:14:13 pm »
Здравейте.
Някой може ли да се включи с малко инфо?Пуснах хормон и антитела мисля ,че са на долна граница ,а ми казаха да продължавам със същата доза еутирокс.Ако продължа няма ли още да падне?
    TSH  -0.63  /0.35-5.50/
  анти Tg-21.28  /0-115.0/
  анти TPO-5.79  /0-34.0/

Здравей Весито,

в момента ти е много добре ТСХ, обаче зависи отколко време си била на въпросната доза преди да направиш тези контролни изследвания. Ако да кажем вече два месеца си на една и съща доза и това са резултатите значи много добре. Ако наскоро си увеличила дозата обаче трябва да внимаваш защото може да падне още ТСХ и да се окажеш предозирана. Също е добре паралелно с ТСХ да се изследват ФТ3 и ФТ4, особено когато ТСХ вече е близо до 0.5 за да се види дали няма тенденция към предозиране, защото стабилизиране на ТСХ между 0.5 и 1.0 е вече финна настройка или не знам и аз как точно се нарича. Грубата е да падне под 2.0 или 2.5.
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #181 -: Октомври 13, 2008, 13:23:10 pm »
Здравейте.
Някой може ли да се включи с малко инфо?Пуснах хормон и антитела мисля ,че са на долна граница ,а ми казаха да продължавам със същата доза еутирокс.Ако продължа няма ли още да падне?
    TSH  -0.63  /0.35-5.50/
  анти Tg-21.28  /0-115.0/
  анти TPO-5.79  /0-34.0/

Започнах да вземам еутирокс в деня, в който ми назначиха повторни хормонални изследвания. Моето TSH в момента даже е по-ниско от твоето и ендокриноложката ми каза да си пия еутирокса и селена. Незнам дали това лекарство понижава TSH-то?!! Може би го регулира.........

Еутироксът намалява ТСХ, затова е важна дозата. Ако дозата е прекалено висока, ТСХ може да падне под долната граница и да се получи предозиране, симптомите са много неприятни.
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #182 -: Октомври 13, 2008, 14:39:37 pm »
Момичета,аз пия еутирокс 50мг.Според вас за колко горе долу от 3.9 мога с тази доза да сваля поне до 2.5 или 2 ТСХ ? Пия го от 01.10 сега..
Re: синдром на хашимото
« Отговор #183 -: Октомври 13, 2008, 16:30:04 pm »
момичета,голям кошмар,преди месец ТСХ ми беше 3.9 беше в горна граница и пиен 50мг елтероксин,след като си вдигнах дозата сама ,на 75мг за 1 месец в момента почти съм се предозирала 0.37  а стойностите са от 0.35  -5.00 направо незнам какво да правя,това е лабиринт ,от който немога да се измъкна.Имали някой  с така ходещи хормони ,да ги е вкарал в реси поне за известно време? :ask: защото сега като ми намалят дозата ТСХ-то пак ще скочи :(
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: синдром на хашимото
« Отговор #184 -: Октомври 13, 2008, 17:30:43 pm »
Момичета,аз пия еутирокс 50мг.Според вас за колко горе долу от 3.9 мога с тази доза да сваля поне до 2.5 или 2 ТСХ ? Пия го от 01.10 сега..

Любе -при мен за месец -от с-сти около 3  падна  под 2 /с тироксин 50 ,преди това  бях на 25 ,но ми го увеличиха /
Но няма смисъл да  бързаш да правиш   изследване  -ТСХ реагира  на около 40 дневен прием  на лекарството -така че ако преди не си пила  въобще /както подразбирам /  -спокойно изчакай .Нали знаеш -автоимунно   заболяване -стреса  много влияе  :?

myrzelina  - високата  с-ст   на ТСХ  сигурна ли беше  -в  смисъл че при мен преди  10тина дни  имаше някаква  аномалия/ писала  съм по нагоре / -разлика в  с-ста на изследването между две лаборатории -едната  3.5 -другата  2.3  -ендокринолога каза ,че  счита за вярна ниската  т.к  последните месеци  редовно съм  го следила  и  било все под 2.
Знам, че  не може да правим всяко изследван по 2 пъти ,но  като че ли понякога  е по -добре .
Аз  също като видях с-ст  3.5  точно преди процедура , помислих сама да мина на 75 тироксин ,но реших да изчакам   прегледа  при ендокринолог -той поиска да повторя изследването - и показа друга с-ст и каза че оставам на същата .
« Последна редакция: Октомври 13, 2008, 17:37:12 pm от nimika »


*

    evro

  • *****
  • 5167
  • Мъдростта се побира в две думи Търпение и Надежда!
Re: синдром на хашимото
« Отговор #185 -: Октомври 13, 2008, 18:01:27 pm »
момичета,голям кошмар,преди месец ТСХ ми беше 3.9 беше в горна граница и пиен 50мг елтероксин,след като си вдигнах дозата сама ,на 75мг за 1 месец в момента почти съм се предозирала 0.37  а стойностите са от 0.35  -5.00 направо незнам какво да правя,това е лабиринт ,от който немога да се измъкна.Имали някой  с така ходещи хормони ,да ги е вкарал в реси поне за известно време? :ask: защото сега като ми намалят дозата ТСХ-то пак ще скочи :(
Можеш да започнеш 1 ден 50 и 1 ден 75. А можеш и 2 дни 50, 1 ден 75, все ще нацелиш дозата.

Те осмислят живота ни!

Ако опитът ми е от ползва поне за един човек - това е смисъла на присъствието ми (отново и понякога) evro_angelova@yahoo.com
*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: синдром на хашимото
« Отговор #186 -: Октомври 13, 2008, 19:03:03 pm »
Момичета, как очаквате да ви влязат хормоните в норма, след като си провеждате самолечение 8O Ами нали за това са лекарите. Те правят контролите, следят ви и съответно дават препоръките. Ако сами променяте нещата може да предизвикате много по-големи промени в хормоналното съотношение, отколкото ако си изчакате спокойно и бавно лечението. В крайна сметка тези хормони се влияят от всичко и не е шега работа - вдигни с толкова, свали с толкова, един ден пий толкова, а на другия ден друго 8O
Аз винаги чинно си изчаквам контролата и до сега не съм променила нито един път сама дозата. Да не говорим, че се опитаха да ме накарат да пия по-висока без контрола, а нямаше нужда.
Люба, при мен ТСХ падна до 1-ца от 2.45 в рамките на 2 месеца пиене на селен, аспирин и еутирокс 25. Просто става малко по-бавно свалянето.
Златулка, ти ще ги пиеш защото имаш Хашимото или защото трябва да свалиш ТСХ?
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #187 -: Октомври 14, 2008, 00:40:21 am »
myrzelina  ,

аз съм такъв случай с много играещо ТСХ и все още не може да се стабилизира в желаната норма. Е аз никога не съм си увеличавала дозата сама, то това е и по-опасно откъм последствия. Но пък съм преживявала две много сериозни предозирания от лекари.

Сега, добрата новина е, че още не си предозирана. Както евро ти пише, при теб очевидно необходимата доза е между 50 и 75мкг. Добра идея е да се консултираш с ендокринолог за да я нацелите, както и защото може би временно да трябва да се върнеш дори на 50, понеже си много близо до долната грааницата. Трябва също да ти види и ФТ3 и ФТ4 за да прецени в каква ситуация точно ти е жлезата в момента.


luba_boiko,

Ами на мен ми се е случвало от 4.5 да ми падне ТСХ за една седмица на 2.2, след като са ми увеличили дозата от около 31 на 50мкг. Но това е много индивидуално.
*

    Zlatulka

  • *
  • 2153
  • Спермограма се прави САМО в клиника по стерилитет!
Re: синдром на хашимото
« Отговор #188 -: Октомври 14, 2008, 09:58:24 am »
Златулка, ти ще ги пиеш защото имаш Хашимото или защото трябва да свалиш ТСХ?
Гане, аз имам Хашимото и миналото лято ходих при д-р Тодорова на преглед и според нея всичко при мен е ОК, сиреч в ремисия съм. Хормоните ми също са добре. Аз от много време не пия ел тироксин (вече 10 години). Та тя тогава ми каза известно време преди опита да пия селен и аспирин ама колко беше това "известно време"..  :oops: не си спомням. Та затова ми е и въпросът. :D

*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: синдром на хашимото
« Отговор #189 -: Октомври 14, 2008, 14:21:42 pm »
Златулче, да ти кажа честно не знам в такъв случай. А какво ти казва лекаря, който ще прави процедурата? Би трябвало да е поне един месец по-рано, но не съм толкова сигурна.
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
Re: синдром на хашимото
« Отговор #190 -: Октомври 14, 2008, 14:42:52 pm »
момичета,прави сте,край на самоназначението на лекарства,но аз като си самоназначих вдигането на елтероксина ,за всеки случай се обадих и на еддокриноложката си във Варна,тя каза да пробваме и ето ти ефект,но не за 1 път,предния път беше много зле като се предозирах мислех,че умирам 8O и сега ми спряха елтероксина за 1 седмица и после пак по 50мг,трябваше да чакам консултацията с Тодорова,но нали бързам ,сега ще си нося последствията,като отида в Плевен след 2 седмици незнам какво ще ми е ТСХ ,и дали това ще са реалните стойности,абе оплесках нещата :oops: за дозите предполгам ,но само предполагам,че ще са 50мг 3 дни и после 75мг или нещо такова.радвам се ,че ви има момичета само вие ме разбирате,хората който са покрай мен ,постояно ме упрекват,че съм се вманиячила в това мое заболяване  :?
*

    Zlatulka

  • *
  • 2153
  • Спермограма се прави САМО в клиника по стерилитет!
Re: синдром на хашимото
« Отговор #191 -: Октомври 14, 2008, 15:33:50 pm »
Златулче, да ти кажа честно не знам в такъв случай. А какво ти казва лекаря, който ще прави процедурата? Би трябвало да е поне един месец по-рано, но не съм толкова сигурна.
:oops: Ами още не съм го питала лекаря защото не сме почнали. Аз така от по-раничко да си проуча въпроса.. :D

*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: синдром на хашимото
« Отговор #192 -: Октомври 14, 2008, 15:49:34 pm »
myrzelana, изчакай си контролите бе жена, в крайна сметка лекарите са за това. Можеш да направиш по-големи поразии, отколкото да си помогнеш.  8O Аз не мога да разбера каква е тази страст към саморазрушение. Аз не бих променила нищо на своя глава. Като знам как се чувствам от тези дози, камо ли да ги сменям нагоре или на долу.
Златулке, я питай за всеки случай :wink:
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
*

    Zlatulka

  • *
  • 2153
  • Спермограма се прави САМО в клиника по стерилитет!
Re: синдром на хашимото
« Отговор #193 -: Октомври 14, 2008, 15:58:02 pm »
Ще питам. Обещавам. И после ще ви кажа. :)

*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #194 -: Октомври 14, 2008, 16:03:37 pm »
Ами myrzelana, това с умирането е супер гадно, вярвам ти, че така си се чувствала.

Ти щом си имала Ок от ендокриноложката значи не е било самолечение. Проблемът е, че някои ендокринолози смятат, че с 75мкг не може да стане предозиране. Една ендокриноложка даже ми вика "ама ти сигурно си пила 75 сутрин и 75 вечер...". Но специално при мен се получи два пъти. Важното е, че сега си знаеш, че 75 е ти е много, а 50 малко. Между другото по повод на самодозирането, когато става въпрос за минимални разлики в дозировките някои ендокринолози дават зелена светлина сам да решиш при коя доза се чувстваш по-добре, в това число и Тодорова, която според мен е много добър специалист.

Гане, когато имаш заболяването отдавна и минеш през предозиране, започваш да взимаш нещата в свои ръце. Аз лично последния път на своя глава намалявах дозата неколкократно, въпреки, че ме убеждаваха да я задържа още няколко седмици. Последствието е, че накрая се оказах права и бях предозирана, но по-малко от първия път. Та така..
*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: синдром на хашимото
« Отговор #195 -: Октомври 14, 2008, 18:38:20 pm »
Жулче, съгласна съм с теб. Просто не е хубаво с много да се вдига дозата самосиндикално. В крайна сметка на мен също искаха да ми я вдигнат ей така без контрола, но аз не се съгласих. И изчаках да си видя контролата и след това говорих и с двете си лекарки, та чак тогава реших какво да правя. Но сама да се лекувам с голяма доза и да си играя с дозировките - не става...
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
Re: синдром на хашимото
« Отговор #196 -: Октомври 15, 2008, 07:34:37 am »
Момичета, изследването на TSH, TAT и MAT на гладно ли трябваше да е? Нещо се обърках?!
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #197 -: Октомври 15, 2008, 08:21:58 am »
Да и да не си пила кафе най-вече :) Успех!
*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: синдром на хашимото
« Отговор #198 -: Октомври 15, 2008, 10:44:23 am »
Четох, че за тези изследвания не трябва да си пил лекарства преди самото вземане на кръв. Така че имайте и това предвид. За кафето тук ми казаха, че не е проблем, но не трябва да е вземано лекарство преди това.
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
Re: синдром на хашимото
« Отговор #199 -: Октомври 15, 2008, 10:54:59 am »
Момичета, изследването на TSH, TAT и MAT на гладно ли трябваше да е? Нещо се обърках?!
Не са на гладно, но не трябва да си пила кафе.
Re: синдром на хашимото
« Отговор #200 -: Октомври 15, 2008, 11:12:44 am »
Няма значение дали е на гладно, важното е да не си пила кафе. А дали ще пиеш хапчето или не, също не е от голямо значение понеже хормона е с натрупване в организма. Също е важно да правите изследванията в една и съща лаборатория, защото при всяка маркерите са различни. Така може най-точно да се следят резултатите.
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: синдром на хашимото
« Отговор #201 -: Октомври 15, 2008, 12:44:22 pm »
и аз знам че   няма значение  на гладно или не -но въпреки това  винаги гледам да е на гладно !


Re: синдром на хашимото
« Отговор #202 -: Октомври 15, 2008, 17:38:48 pm »
момичета,да поитам нещо ,малко глупаво на фона сериозностна на това заболяване.Как стой при вас въпроса с килограмите?от както съм се разболяла съм вечно гладна :oops:
Re: синдром на хашимото
« Отговор #203 -: Октомври 15, 2008, 18:50:49 pm »
момичета,да поитам нещо ,малко глупаво на фона сериозностна на това заболяване.Как стой при вас въпроса с килограмите?от както съм се разболяла съм вечно гладна :oops:

Преди да разбера, че имам хипофункция на ЩЖ и Хашимото, симптомите ми бяха рязко качване на килограми (около 10 за 3 месеца0, силно сърцебиене (аритмия) и проблеми със цикъла ми (почти го нямаше и нямах овулация). Но след като започнах лечението си, след около 6 месеца всичко започна да си идва на мястото. Килограмите почнаха да влизат във форма, макар трудно и бавно. Цикъла ми взе да се възтановява, но все още липсваше овулация. И понеже искахме бебе с мъжа ми се подложих на стимулация с клостилбегит. Овулация имах още първия месец като почнах хапчетата и в 4 месец от стимнулацията резултата беше на лице. И сега съм в очакване на бебо :) Повреме на цялата бременност ме следи моята ендрокриноложка. Пиех си л-тироксина, даже в 7 месец го спрях. Сега ТСХ ми е точно 2.00 . След раждането ще продължа да се следя и ако се наложи пак ще започна Л-тироксина.
Май се отплеснах малко ;-) Дано съм ви била полезна.
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #204 -: Октомври 15, 2008, 18:53:41 pm »
Ами даже е много сериозен въпросът за килограмите. Аз докато разбера, че ми има нещо и бях вече напълняла с 15 кг.
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #205 -: Октомври 15, 2008, 21:32:20 pm »
Аз с 17кг за година..Ходих на диетолог и за 6 месеца свалих некви мижави 6 кг,които върнах за две седмици..Сърцебиенето ми спря веднага ,след като започнах лечението,но килцата растат ли растат..Вървя към 80 вече..Надявам се като спра преднизолона да спра да качвам,много ми тежи вече.. Имам и косопад -за протокола :)
*

    stanley_78

  • ***
  • 408
  • Твоите деца не са твои деца, те са рожба на копнеж
Re: синдром на хашимото
« Отговор #206 -: Октомври 16, 2008, 10:51:43 am »
Косопад не съм забелязала, но килцата са над 20, които съм качила. Сега със зор свалям с протеиновия режим. Незнам обаче как ще се отрази това на жлезата, която не обича стресове.
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #207 -: Октомври 16, 2008, 13:37:29 pm »
Незнам обаче как ще се отрази това на жлезата, която не обича стресове.

Аз друго напоследък не и давам :( Ще трябва да поработя и в/ху това.. :(
Re: синдром на хашимото
« Отговор #208 -: Октомври 16, 2008, 15:29:58 pm »
момичета трудна работа това с килцата,аз освен ,че станах пухкавка,най страното е ,че май имам и анемия,уж хапвам и то с апетит  :eating:
happymery надявам се и мен да ме сполети това щастие,и аз да си имам бебче сладко :bori_007:
Re: синдром на хашимото
« Отговор #209 -: Октомври 17, 2008, 10:37:06 am »
happymery надявам се и мен да ме сполети това щастие,и аз да си имам бебче сладко :bori_007:
[/quote]

Изкрено ти го пожелавам! Ще стане, само спокойствие и си провеждай лечението стриктно!
Успех!
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #210 -: Октомври 17, 2008, 15:12:51 pm »
Момичета ,аз ли нещо не съм в час или но  от този преднизолон не усещам да съм качила килограми?Пия го вече от почти месец, наистина ли качвате много, даже всички ми казават ,че съм отслабнала :lol:
Re: синдром на хашимото
« Отговор #211 -: Октомври 17, 2008, 17:30:16 pm »
Момичета как пиете преднизолона. Изписаха ми го 10 мг. на ден, но забравих да попитам сутрин на гладно ли, на един прием ли или 2 пъти по 5мг.
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #212 -: Октомври 17, 2008, 21:15:25 pm »
Момичета как пиете преднизолона. Изписаха ми го 10 мг. на ден, но забравих да попитам сутрин на гладно ли, на един прием ли или 2 пъти по 5мг.

Не на гладно! Пий го два пъти на ден. Аз имам 3*1 и го пия сутрин,обед и вечер веднага след хранене.Той обостря стомашните проблеми,така че си хапвай преди да го пиеш..Аз се подувам адски много от него и 1 час след като съм глътнала дозата ме набляга зверски глад,до пръсване.. Дано на теб не ти действа така..
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #213 -: Октомври 17, 2008, 22:30:04 pm »
А защо в такива големи дози го пиете, на мен са ми го изписали по 5 мг и го пия след 22ч така ми е препоръчала Тодорова! :wink:
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #214 -: Октомври 18, 2008, 07:00:54 am »
Защото моя МАТ е над 1300 :) а ТСХ ми гони 4-та,но за него си имам еутирокс.. Радвай се ,че ти е малка дозата ;)
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #215 -: Октомври 18, 2008, 09:05:08 am »
Преднизолона най-после ми го спряха  :) само за малко, но все пак!!!!!!
Обаче сега се притесних за TSH.
При прегледа при ендокрин. ми изписа еутирокс. Сега разбирам, че това лекарство го понижава 8O Обадих се на ендокрин., съобщих й стойностите, които са на долната граница и попитах дали да пия еутирокса и тя каза ДА. Сега какво да правя, незнам.........
Re: синдром на хашимото
« Отговор #216 -: Октомври 18, 2008, 10:00:23 am »
Аз започвам инвитро и затова. ТАТ ми е 8 пъти над нормата имам и NK клетки. Но Тодорова ми изписа преднизолон ф, а имунолозите в Надежда преднизолон. Започнах да пия чистия преднизолон.
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #217 -: Октомври 18, 2008, 11:24:27 am »
Аз започвам инвитро и затова. ТАТ ми е 8 пъти над нормата имам и NK клетки. Но Тодорова ми изписа преднизолон ф, а имунолозите в Надежда преднизолон. Започнах да пия чистия преднизолон.
Кой е чистия преднизолон  :oops:?
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #218 -: Октомври 18, 2008, 12:23:52 pm »
И аз незнам кой е чист преднизолон.Аз пия този на актавис..
Re: синдром на хашимото
« Отговор #219 -: Октомври 18, 2008, 14:32:32 pm »
И двата са на актавис. Тодорова ми е изписала преднизолон F, а имунолозите в Надежда преднизолон. Когато отидох в аптеката, аптекарката ми каза да реша какъв, че са различни и аз взех и двата. Но започнах да пия този без F.
Re: синдром на хашимото
« Отговор #220 -: Октомври 18, 2008, 14:32:46 pm »
Момичета, и аз май вече съм с Хашимото. Преди 3-4 години ирисодиагностичката ми каза, че съм предразположена, но не съм от "отключила" още и че трябва да се пазя от стрес и т.н.

Миналата година си пусках сама изследвания и май бяха добре:
Дата: 08/10/2007:
Anti-TPO(МАТ) 4.4 lU/mL (реф. < 12,00 lU/mL
FT 3     5.080 pmol/l (реф. 2,25-6,00)
ФТ 4     10,140 pmol/l (реф. 9,15-23,86)
TSH      2,265 mU/l (реф. 0.35-5.00)
Но бях забравила да пусна ТАТ.

Тази година Септ. месец пуснах само ТАТ (в Плевен) и е 87,37 (+) (реф. N<75, Low pos. 75-100, pos. >100). Така и не получих още коментар на изследванията ми от Плевен.
Скоро пак посетих ирисодиагностичката ми и тя ми каза, че съм отключила това Хашимото (без да знае за положителния ТАТ). Следващата седмица ще си пусна пълни изследвания.

Но нали Хашимотото не би трябвало да пречи за самото забременяване, а по скоро за протичането на бремеността. И все пак това не обяснява защо година и половина при нас нещо не се получава. Май от притеснение само съм добавила още един проблем към неизяснения още проблем.

Бихте ли ми препоръчали добра ендокриноложка във Варна?

Благодаря Ви!
Не съм пушила от 10/02/2014 (отказвам ги на сила)
Re: синдром на хашимото
« Отговор #221 -: Октомври 18, 2008, 17:19:22 pm »
Здравей,
Моята лекарка е д-р Сарджева. От близо две години тя ме наблюдава и съм много доволна. Кабинета й е на ул."Брегалница"4 (до окръжна болница) тел.601204 и моб.:0887/865197.
Успех!
Re: синдром на хашимото
« Отговор #222 -: Октомври 19, 2008, 11:13:00 am »
Благодаря ти, happymery! Лека бременност и скоро да гушкаш едно страхотно бебе!  :D
Не съм пушила от 10/02/2014 (отказвам ги на сила)
*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: синдром на хашимото
« Отговор #223 -: Октомври 20, 2008, 16:46:25 pm »
За всички, които ползват английски - една много хубава страница.
http://thyroid.about.com/
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
Re: синдром на хашимото
« Отговор #224 -: Декември 07, 2008, 11:45:07 am »
Здравеите на вси4ки,искам да споделиа накратко опита си наи-ве4е за6тото вси4ко което имам,а то е 1 сладко мом4енце благодарение на този форум и на д-р Владимиров разбира се.На 38 год.забремениах след ИКСИ от 1ви пат ,в хода на бременноста благодарение на форума си следиах бебока и себе си ,така 4е се оказа ,4е бремеността отлклу4и Хашимото,венага отидох при д-р Тодорова,вкл.ми еутирокс,като постепенно ка4ва6е дозата,следиахме тсх,т4 всеки месец,ниамах зави6ени антилтела с изкл.на леко зави6ени антикардиолипин ат.Заради това през циалата бременност биах на еутироккс,аспирин ,фрексипарин,селен,матерна-витамини,и т.като имах аритмиа пониакога-откриха ми ,4е имам и лек пролапс ма митралната клапа-взимах атенолол-2-3 пати се наложи да го пиа.А уж биах здрава преди иксито :DИскрено благодариа на саздателите на форума и писателките :lol: в него,за6тото ме4тата ми се сбадна благодарение на вас.И специални благодарности на д-р Владимиров и екипа му.                                         останаха ми флакони фрасипарин и клексан,ако иска ниакои 6те ги подариа-нека ми пи6ат.
Re: синдром на хашимото
« Отговор #225 -: Януари 29, 2009, 18:54:13 pm »
 :balk_64: Здравейте,аз съм съвсем нова тук.През август ми откриха Хашимото,и от тогава все контролни прегледи правя и изследвания на хормоните.Днес пак ходих за пореден път и се оказа ,че  ТСХМ с всеки месец от тогава се покачва стойността му.Преди 2 месеца ми изписаха да пия Цефазел по 2 таб. дневно,а от днес и Еутирокс 25 мг по 1 дневно.Малко съм се притеснила от тия лекарства,моля да ми кажете имам ли повод за притеснение.Има ли други в моето положение.Да отбележа за сега нямам намерение да забременявам.Благодаря. :grouphug2:
*

    Zlatulka

  • *
  • 2153
  • Спермограма се прави САМО в клиника по стерилитет!
Re: синдром на хашимото
« Отговор #226 -: Януари 30, 2009, 17:14:18 pm »
Аз бих искала да питам как ще как ви се струва понижено ТСХ по време на бременност. Аз съм с Хашимото, диагностицирано и лекувано преди повече от 12-13 години. След това на своя глава спрях лекарствата (не се гордея с това), но винаги хормоните са ми били в референтните граници (близо до долна граница, но никога под нея). Ехографските прегледи също са показвали, че всичко е наред. И преди месец също беше 0,45, а днес изведнъж- 0,015 8O Това направо ме втрещи. Моля за коментар.

*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #227 -: Януари 30, 2009, 18:13:42 pm »
Златулка въпроса ти е за ендокринолог. Аз преди да забременея имах нива от 2,4, пих еутирокс, вкарах го до 1 и нещо. Забременях и продължих с терапиятя, стигнах 0.5, отново продължих и стигнах до 0.1.От хипофункция, преминах в другата крайност, но  д-р Тодорова каза да продължа с еутирокса въпреки това. При бременност и имайки в пред вид етиологията на проблемното забременяване и изследванията, доктора назначава точна за даден пациент терапия. Трябва да се спазва, при всеки знаеш е различно. Аз съм била на терапия поради хипофункция, при теб е хипер, трябва следене от добър ендокринолог. Проблемното за плода е хипофункцията, така че спокойно дишай.               
« Последна редакция: Януари 30, 2009, 18:15:17 pm от Perdeto »
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #228 -: Януари 31, 2009, 13:57:23 pm »
Златулка, моето ТСХ през цялата бременност беше 0.01 - 0.08. Ей такива едни стойности се въртяха. Според ендокринолога ми, това е по-добрият вариант отколкото високо ТСХ.
Но все пак направи една консултация със специалист.
*

    Zlatulka

  • *
  • 2153
  • Спермограма се прави САМО в клиника по стерилитет!
Re: синдром на хашимото
« Отговор #229 -: Януари 31, 2009, 18:17:40 pm »
Много ви благодаря зая отговорите, момичета. Ще отида на лекар в най-скоро време за да съм спокойна.

*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: синдром на хашимото
« Отговор #230 -: Февруари 01, 2009, 19:28:25 pm »
да  се отчета -  с хашимото  съм -на 50 тироксин съм -ТСХ се движи около 2 с тази  доза /преди  бях на 25 ,но ТСХ беше малко височко и д-ра ми я увеличи/
От около два месеца пия и Лимфомиозот капки -отначало подходих доста скептично към тях,но сега съм в процедура и пускайки  изследване -ТСХ  е 1,22 -много съм доволна от с-ста :D.
Все  пак са и хомеопатичен препарат ,така че  ги продължавам успоредно с тироксинчето.


хашимото
« Отговор #231 -: Февруари 03, 2009, 20:12:53 pm »
Здравейте, наскоро ми откриха ХАшимото, antitelata mi sa 971 8O, a tsh хормона е в норма. Докторката ми изписа еутирокс 75 и нищо не ми обясни, аз след като изчетох доста по темата, ми се стори че тази доза е доста висока и реших да се консултирам с друг ендокринолог. Тя каза веднга да спирам този еутирокс, че нямало нужда от него, хормона ми бил в норма, изписа ми селен и метфогама, от която съм щяла да отслабна и каза веднага да отивам на гинеколог, защото това обикноевно се съпътствало от кисти на яйчниците(съвсем ме наплаши). КАто се прибрах и прочетох листовката на тази метфогама разбрах че е за диабетици и въобще не се пие за щитовидна жлеза :( и тотално се обърках. Сега незнам какво да правя? Пият ли се хормони ако ТСХ ти е в норма а антителата в повече? не смея да почна лекарствата които 2рата докторка ми изписа, мисля да намаля еутирокса и може би да ходя при 3ти специалист?! съвсем да ме дообъркат?  :oops: ЕДната лекарка кажа че нямало проблем да забременея, а другата каза да изчакам и да се консултирам с гинеколог :?
Re: синдром на хашимото
« Отговор #232 -: Февруари 03, 2009, 22:18:18 pm »
Magdalena78, доктор ПАВЛОВ клинкиа СИРИУС, адвокатската градинка. Доволна съм.

Ходих там след раждането защото ми бяха поставили диагноза ХАШИМОТО.
Re: синдром на хашимото
« Отговор #233 -: Февруари 03, 2009, 22:20:02 pm »
Искам да попитам тези от вас които поемат лекарства, имат ли някакви странични ефекти върху организма.
Re: синдром на хашимото
« Отговор #234 -: Февруари 10, 2009, 18:59:32 pm »
Вече диагнозата ми за Хашимото е потвърдена от ендокринолог, но при мен само Anti TPO ми е на горната граница и хормоните са ми в норма, но скоро пак ще ги изследвам. За сега не се налага медикаментозно лечение, защото щитовидната ми жлеза всъщност е провокирана от друг автоимунен процес (реактивен артрит, предната ми диагноза беше ревматоиден артрит, но май последната се отхвърля). Този артрит пък май ще се окаже причинен от стрептококова инфекция, т.е. неадекватна реакция на организма ми към тези стрептококи. Нещата са толкова много навързани, че е добре да се консултира човек с един куп специалисти. Утре ще ходя на УНГ за стрептококите. Дано за сега щитовидната ми да се държи добре, докато преборя стрептококите, че и ставните ми връзки да се оправят. Явно моя случай е много навързан.
Не съм пушила от 10/02/2014 (отказвам ги на сила)
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #235 -: Февруари 10, 2009, 20:04:37 pm »
Нелекуваните дълго време и/или неправилно лекуваните стрептококи водят до проблеми със ставите и не само. Ревматоидният артирт е страшно заболяване, нямам представата от реактивния, но дано е по безобидното при теб.
Аз имах завишени преди второто ми забременяване само Аnti Tg, щитовидните хормоните бяха и винаги са били в норма, антикардиолипин на горна граница от АФА, но имах назначена терапия. Може би е редно още една консултация с втори ендокринолог.
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

Re: синдром на хашимото
« Отговор #236 -: Февруари 11, 2009, 11:06:52 am »
в интерес на истината като сравнявам резултатие за щитовидната жлеза преди година и половина и сегашните, сегашните са ми определено по-добри. Факт е, че ирисодиагностичката ми помогна много и лекувайки артрита, всъщност помогна да се закрепи и щитовидната жлеза - точно както и тя ми обясни. Сега въпросът е да се отърва от тези стрептококи и стафилококи. Иначе не се стряскам много от артрита, след като го лекувам не ме плаши. Общо взето разчитам на ирисодиагностичката, пускам си изследвания и ходя и по различни доктори.
Не съм пушила от 10/02/2014 (отказвам ги на сила)
*

    Vali :)

  • *****
  • 1376
  • Вярата и надеждата винаги са с мен!
Re: синдром на хашимото
« Отговор #237 -: Февруари 11, 2009, 15:00:06 pm »
Имам нужда от съвет.
Звънях на ендокриноложката ,но не ми вдига.
Днес правих контрола на ТСХ и е  0.10 /референтни 0.27-4.2/
Предните са 2.56,3.03,0.12 и сега 0.10 не съм променяла доза от 125 Елтирокс.
Като не ми вдигна  телефона днес на своя глава намалих  дозата на 100.

Повече ми казаха ,че е опасно ако е високо.


Д-р Стаменов,обичаме ви!
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #238 -: Февруари 11, 2009, 15:25:29 pm »
Повече ми казаха ,че е опасно ако е високо.

Кой ти го каза? Всичко което пишем тук е строго индивидуално и по скоро го правим за да има информация на какво евентуално да се обърне внимание, не да се лекуваме он лайн.
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

Re: синдром на хашимото
« Отговор #239 -: Февруари 12, 2009, 09:02:33 am »
Имам нужда от съвет.
Звънях на ендокриноложката ,но не ми вдига.
Днес правих контрола на ТСХ и е  0.10 /референтни 0.27-4.2/
Предните са 2.56,3.03,0.12 и сега 0.10 не съм променяла доза от 125 Елтирокс.
Като не ми вдигна  телефона днес на своя глава намалих  дозата на 100.

Повече ми казаха ,че е опасно ако е високо.


Здравей Вали!
Аз мога да споделя моя опит. При мен дозата на Еутирокса беше 75. Но в зависимост от време (температура) и нива на ТСХ се намаляше на 5о и 25. Винаги лятно време при високи Т лекарката ми казваше да намалям на 50. След като забременях започнаха да ми падат нивата много,както твоите, и докито ми каза да почна да пия по 50 през ден после 25 и така накрая го спрях. НО всичко е индивидуално. Лекарката ми ми каза да се науча да се водя по сигналите на тялото си. Винаги при промяна на ТСХ ми се появяваше едно сърцебиене и си пусках контролни изследвания и според тях си корегирах дозата. Най -добре се консултирай с лекуващия ти доктор! Успех
*

    Vali :)

  • *****
  • 1376
  • Вярата и надеждата винаги са с мен!
Re: синдром на хашимото
« Отговор #240 -: Февруари 12, 2009, 10:37:32 am »
Консултирах се.
Каза да редувам дози от 100 и 125 елтирокс и след 10 дни контрола :ask:
Не е ли почти нищо като промяна ?


Д-р Стаменов,обичаме ви!
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #241 -: Февруари 12, 2009, 10:53:29 am »
Напротив, има си голяма разлика. ДОсега си била на 125, сега ще си на 112.5. Това си е намаление с точно 10%. Целта е предполагам да се качи съвсем малко ТСХ, колкото да влезе в долната част на нормалните стойности. Ако се окаже недостатъчно сигурно тогава ще ти го намали на 100, което е по-добрия вариант - да се намалява постепенно, а не на големи стъпки, защото някои са много чувстителни при по-резки промени в дозите.
Re: синдром на хашимото
« Отговор #242 -: Февруари 20, 2009, 17:32:22 pm »
     Здравейте и аз съм с много въпроси - преди 7месеца
TSH - 2.93/0.34-2.5/
TAT - 270.7/75-100/
MAT - 340.30/40-100/
днес
TSH - 2.98/0.34-2.5/
TAT - 197.81/75-100/
MAT - 340.27/40-100/
    Днес ми изписаха освен старите /лимфомиозот,аспиринпротект,селен,метфогама/
  и L-Thyrox, в аптеката ми дадоха Euthyrox,
 :ask:Нещо съм объркана и посъветвайте ме нещо.
Молете се за нещата,които желаете,но работете за нещата,от които имате нужда.
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: синдром на хашимото
« Отговор #243 -: Февруари 20, 2009, 17:57:20 pm »
Селена и  аспирина  не са  повличли с-стите на ТСХ и за това предполагам  ти е изписан и Л тироксин.
Лимфомиозота  са хомеопатични капки и очевидно тяхното действие не е достатъчно,за понижаванетона ТСХ.При повечето момичета  лимфомиозота  е паралелно с  Л -тироксина .
Предполагам изписаната доза Л тироксин  ти е 0,25 -сутрин на гладно се пие-отбелязвам ,понеже аз  първоначално не знаех кога точно да го приемам.

Метфогамата  е друг препарат-предполгам знаеш за какво точно ти е изписан  -виж темата за инсулинова резистентност .

ТСХ не ти е толкова високо -така, че просто тярбва да  го следиш -при опити за забременяване трябва да е под 2.

L-Thyrox=Euthyrox -различни търговски имена.
Питай каквото искаш -аз бях на същите лекарства и все още съм  , с тази разлика че  д-р Владимиров и ендокринолога  казаха да спра  аспирина  .А д-р Начев -ендокринолог се изказа спорно по въпроса за действието на селена -в смисъл ,че с него и без него -ТСХ няма да се повлияе само от него.
Успех.


Re: синдром на хашимото
« Отговор #244 -: Февруари 21, 2009, 09:40:32 am »
  nimika-благодаря за отговора,
просто вчера док.се сети да ми го изпише този еутирокс,е звънахме на ендокриноложката да я питаме,но все пак тя е тази която трябваше да ми го изпише.Вчера в този сняг аз едвам се добрах до док.,а тя идва от София и не можа да дойде иначе си имах час и за двамата.Както и да е.Док каза че докато не влезна в граници няма да започваме нищо ще отложим с още 1месец.
Молете се за нещата,които желаете,но работете за нещата,от които имате нужда.
Re: хашимото
« Отговор #245 -: Март 13, 2009, 17:46:21 pm »
Здравейте, наскоро ми откриха ХАшимото, antitelata mi sa 971 8O, a tsh хормона е в норма. Докторката ми изписа еутирокс 75 и нищо не ми обясни, аз след като изчетох доста по темата, ми се стори че тази доза е доста висока и реших да се консултирам с друг ендокринолог. Тя каза веднга да спирам този еутирокс, че нямало нужда от него, хормона ми бил в норма, изписа ми селен и метфогама, от която съм щяла да отслабна и каза веднага да отивам на гинеколог, защото това обикноевно се съпътствало от кисти на яйчниците(съвсем ме наплаши). КАто се прибрах и прочетох листовката на тази метфогама разбрах че е за диабетици и въобще не се пие за щитовидна жлеза :( и тотално се обърках. Сега незнам какво да правя? Пият ли се хормони ако ТСХ ти е в норма а антителата в повече? не смея да почна лекарствата които 2рата докторка ми изписа, мисля да намаля еутирокса и може би да ходя при 3ти специалист?! съвсем да ме дообъркат?  :oops: ЕДната лекарка кажа че нямало проблем да забременея, а другата каза да изчакам и да се консултирам с гинеколог :?
[/quote


на мен също хормоните са ми в норма,а антителата (TSH-R-Ab) са високи.ходих до софия(понеже съм от русе)при проф.Лозанов и тои ми изписа cefasel(селен по 2),moraliz и витамин А-заради подутото ми око!надявам се да повлияе на антителата.
Re: синдром на хашимото
« Отговор #246 -: Май 20, 2009, 12:20:57 pm »
Здравейте, аз също съм с този синдром от няколко месеца. Първите ми изследвания - TSH 4.8, при горна граница 4.2.Започнах прием на еутирокс 25мг, както и селен, но него не ми го предписаха, а реших сама да го вземам - по 1 таблетка от 100мг.След месец и половина си направих изследвания и TSH беше паднал на 1.25:)бях изумена буквално. Имам позната лекарка, която също е с хашимото и сподели,че не приема селен, а саменто, с което си е смъкнала стойнотите на хормоните и антителата драстично. Реших да я послушам. След 2 месеца прием на саменто успоредно с еутирокс резултатите ми не бяха добри, ТАТ и МАТ бяха по-високи в сравнение дори с първите изследвания, TSH пак е висок, и след консултация с ендокриноложката ми се оказа, че трябва да мина на еутирокс 50, оставих саментото и пак си върнах селена:) :witch:
Re: синдром на хашимото
« Отговор #247 -: Май 20, 2009, 22:08:20 pm »
Здравейте момичета,
надявам се някой да ми помогне с бърза информация имам диагноза вероятен треоидит (хашимото)до колкото разбрах, ендокриноложката каза да отида при личната тя да ми пусне хормоните за иследване от здравната каса....Но от форумите разбрах че не всички хормони могат да се пускат от касата и понеже ендокриноложката нищо не ми е писала, а от опит знам че личната нищо няма да ми каже искам да знам:

Кои хормони трябва да си пусна за да се установи дали има или няма хашимото?
Питам защото мисля сама да си добавя и платя тези които личната няма да може да ми пусне по касата....

Предварително благодаря- дано нищо да ми няма
Re: синдром на хашимото
« Отговор #248 -: Май 20, 2009, 22:18:32 pm »
   Има тук една статия "Преди да попиташ - необходими изследвания ,добри специалисти" трябва да я потърся но тъй като съм си я разпечатала ето какво пише:
   Щитовидна жлеза:
1.LH тироид стимулиращ/тиреотропен/ хормон
2.FSH тетрайодтиронин
3.E2 трийодтиронин
4.TAT Анти-тиреоглобулин
5.MAT Анти-тро
  Като от 1 до 3 се поемат от здравната каса
Молете се за нещата,които желаете,но работете за нещата,от които имате нужда.
*

    Vali :)

  • *****
  • 1376
  • Вярата и надеждата винаги са с мен!
Re: синдром на хашимото
« Отговор #249 -: Май 20, 2009, 23:59:50 pm »
На мен за Хашимото ми пускат от време на време да следя и FT3 и FT4.


Д-р Стаменов,обичаме ви!
*

    Zlatulka

  • *
  • 2153
  • Спермограма се прави САМО в клиника по стерилитет!
Re: синдром на хашимото
« Отговор #250 -: Май 21, 2009, 00:45:12 am »
Палечка, странно е, че ендокринолог те праща за хормони при джи пи. 8O Обикновено е обратно. При предполагаем проблем с щитовидната, джи пи-то те праща на ендокринолог, който от своя страна ти предписва кои хормони да изследваш. И изобщо как се усъмнихте за Хашимото без хормони? А още по-странно е, че ендокринологът не ти е казал кои хормони да пуснеш  8O Въобще май не си за тоя ендокринолог. На твое място бих отишла на второ мнение. Иначе, хормоните, които първоначално се изследват при проблем с щитовидната жлеза са TSH (не FSH!!!), FT3, FT4, TAT и MAT. От всички тях със сигурност знам, че се поемат от ЗК TSH и един от двата FT3 или FT4. Но това най-добре трябва да го знае ендокринолог. Разбира се, ако не ти се разправя, винаги можеш да отидеш в някоя лаборатория и сама да си ги платиш. Струват по 15-18 лв всеки в зависимост от лабораторията, в която ги изследваш.

Re: синдром на хашимото
« Отговор #251 -: Май 21, 2009, 23:35:23 pm »
да права си златулка,
личната нямаше да ми направление затова отидох сама на ендокринолог, той видя някои промени на ехограф, които го осъмниха и понеже не беше сигурен ме попита дали да ми пусне хормоните или да отида при личната за да минат по каса, мен и без туй ме беше яд на личната защото нея ако я питаш все нищо ти няма и не пуща никакви изследвания, и реших да тя да ми ги пусне, обаче тя естествено каза че лимитите й били свършили и ми даде едва сега направление за ендокринолог, след като вече си бях платила прегледа,  той да ми  пуснел хормоните по каса...

В крайна сметка реших да си ги платя всички в комплект са 60 лева, ако са в пакет правели отстъпка, ако ми пуснат 2-та по касата, трябва да платя 40 лева ако искам всички....Просто не ми се обяснява на ендокринолога, предпочитам тези 20 лева да ги забравя и така надявам се само нищо да ми няма...
А личната сериозно се замислям да я сменям
Re: синдром на хашимото
« Отговор #252 -: Май 22, 2009, 11:19:43 am »
Палечка, странно е, че ендокринолог те праща за хормони при джи пи. 8O
И аз се учудих,когато отидох при личния да ми даде направление за ендокринолог,спешно трябваше да изследвам ФТ4 и ФСХ,но от тази година джи пито може да ти пусне щитовидни хормони,и ако не са в норма,тогава да те прати на ендокринолог.
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: синдром на хашимото
« Отговор #253 -: Май 22, 2009, 11:28:46 am »
Палечка, защо поне не се възползваш от направлението за ендокринолог- можеш да направиш преглед при друг ендокринолог -никога не е излишно...
Според резултата от хормоните ще е ясно как да процедираш занапред ,но при всички случаи ,посети доказано добър ендокринолог или търси и второ мнение.

Пиша това ,защото ендокринолог  в моя град при високи с-сти на  ТАТ и МАТ , и ТСХ  около 3 ми каза ,че няма нужда да пия Л тироксина,понеже  на ехографията няма изменения ,а и  в референтните с-сти  на ТСХ  пишеше до  4  -макар ,че при опити за забременяване с-ста трябва да е  около 2.
Успех.

Disi  ,благодаря за инфото - не знаех ,че личния може да пуска  вече щитовидни хормони -т.к. почти не го посещавам ,поне за това мога да се възползвам.


Re: синдром на хашимото
« Отговор #254 -: Май 22, 2009, 21:06:34 pm »
да от напвалението ще се възползвам вече съм питала и съм си запазила час за ендокринолог....

Джипитата също могат да пуснат тези 2 хормона, въпроса е че не го правят,щом моята предпочете да ми даде направление явно то им излиза по евтино....
за ТСХ и аз четох, че трябва да е до 2 при опити за забременяване, иначе до 3, въпреки че пише че границата е до 4....

Вече съм си пуснала излседванията във вторник резултата ще е готов...

Re: синдром на хашимото
« Отговор #255 -: Май 26, 2009, 16:21:58 pm »
Момичета, искам да питам трябва ли да спра Преднизолона преди контролното изследване на TSH, тъй като си спомням, че лекарката каза, че той повлиява резултатите от изследванията.
Пия го вече 30дни, но не разбрах да го продължавам ли?
А също така в момента пия и Регулон и тези дни ми е 7 дневната почивка.
Та питам, да взема ли да си пусна тези дни изследванията за TSH,докато не приемам други  хормони?
А и още нещо - в деня на изследването да си изпия ли поредната таблетка Л-Тироксин или да стане след изследването?
:balk_160:
Re: синдром на хашимото
« Отговор #256 -: Май 26, 2009, 20:24:49 pm »
моите изследвания излязоха:
хормони резул. референтни стойности   
  ФТ3 -4.9     2.8-7.1
  ФТ4 -17.49   12- 22
  ТСХ  2.33    0.27-4.2
  МАТ  45.6    до 34

ТАТ не съм си пуснала, притеснява ме МАТ за какво може да е сигнал това отклонение дали имам хашимото?
Плануваме бебе ЗА ТСХ знам че трябва да е до 2 при плануване на бременност, моя е 2.33 дали е притеснително?
Има ли нещо по специално което да питам когато на лекар?
При тези стойности може ли да се отхвърли вероятността за проблем на щитовидната жлеза, на ехографа имаше само съмнения без възли и т.н.?
п/с утре ми е прегледа
*

    Чоки

  • ****
  • 713
  • Аз ще успея защото се боря!
Re: синдром на хашимото
« Отговор #257 -: Октомври 10, 2009, 08:30:22 am »
Момичета, какви са симптомите при Хашимото? Усещате ли нещо? На мен ми откриха начален стадий, за сега съм само на Селен.
Но имам някой оплаквания /сърцебиене, прескачане, най-вече шум в ушите/ и не знам на какво се дължат? Споделете, моля ви!
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #258 -: Октомври 10, 2009, 08:59:59 am »
Сърцебиене,понякога стягане и болка в областта на шит.жлеза,тежест в областта на гърдите.Тези усещания ги имам понякога,дори когато ТСХ ми е в норма,но обикновено като се притесня за нещо.При мен Хашимотото не е в начален стадий.
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #259 -: Октомври 10, 2009, 10:13:33 am »
Бих добавила към симптомите,расеяност,честа смяна на настроенията ,изпотяване и чувството че нищо не можеш да свършиш.. Моето заболяване също не е от скоро..
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #260 -: Януари 01, 2010, 18:14:36 pm »
здравейте момичета, във връзка със 2 спонтанни аборта си сомоназначих имунологични изследвания и хормоните на щитовидната железа и се оказах с проблеми НК-клетки 28% и TSH-2,15 /реф.гр.0,27-4,2/ TAT-88,29  /реф.гр.0-115,0/  MAT>600 /реф.гр.0-34,0/ .
Опитах се да си запиша час при Д-р Тодорова, но за съжаление имаше чак за 02/2010г., а на 09.12.2009г.имах вече час при доц.Конова в Плевен, и си записах час за ендокринолог в болница Вита София при Д-р Росица Шигарминова, нейното заключение е, че имам дифузни промени в структурата на железата както при автоимунно тиреоидно заболяване и 2 увеличени лимфни възела 10мм и според нея начален стадии на хашимото и не ми изписа никакви лекарства :?,само каза ако забременея да се изследвам веднага, защото ТСХ ще се вдигне
и контроли зима-лято на ТСХ. Доц. Конова се изненада, че не ми е назначила лечение, самата тя прочете нейното заключение и тя ми изписа 3х10 капки на ден Лимфомиозот 2-3 месеца и 2х1таб.антиоксидант на Валмарк 15-28дин от мц, приема да съвпада с приема на аспирин протекта.
Забравих да спомена, че имам проблем с един зъб, който уж ми го умъртвиха и 2 месеца си имам постоянни болки, още не съм ходила на зъболекар пак, възможно ли е резултатите да са се повлияли и от него?
МОЛЯ ЗА КОМЕНТАРИ :ask:
*

    big_eyes

  • ***
  • 432
  • Само преживените неща са истински разбрани.
Re: синдром на хашимото
« Отговор #261 -: Януари 06, 2010, 11:24:26 am »
Здравейте, и аз се оказах с Хашимото - FT4 и TSH са ми в норма, но ТАТ и МАТ са ми извън реф. граници. Док каза да следя TSH, но от имунологията ми изписаха Омега 3 Форте и цинк. Та въпро са ми е - някое от тези лекарства би ли повлияло по някакъв начин на TSH, ако ги приемам.
Мерси
Има три неща, които възрастните могат да научат от децата: да бъдат радостни без повод, винаги да са заети с нещо и да се стремят с всички сили към това, което желаят. Паулу Коелю
Хубав-Рошав
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #262 -: Януари 06, 2010, 12:36:59 pm »
Здравейте, и аз се оказах с Хашимото - FT4 и TSH са ми в норма, но ТАТ и МАТ са ми извън реф. граници. Док каза да следя TSH, но от имунологията ми изписаха Омега 3 Форте и цинк. Та въпро са ми е - някое от тези лекарства би ли повлияло по някакъв начин на TSH, ако ги приемам.
Мерси
първо бик казала, че е добре да напишеш какви са стойнстите ти и дали целиш забременяване, защото тогава има разлика TSH трябва да е под 2,00. Казвам го от опит понеже и аз се прегледах при една ендокриноложка,която не беше репрудуктивен еднокринолог и с ТСХ 2,15 не ми изписа никакви лекарства, да не говоря че МАТ са 600. Тук в нета има доста теми за Омега-3 мастните киселини, някои момичета казват, че са се повлияли и са свалили НК-клетки и ТСХ с тях, но лично аз смятам, че лечението при всеки е индивидуално. Пий си лекарствата и след 30-40 дни си пусни пак контролни изследвания на хормоните, това можеш и сама да направиш без лекар и ще видиш дали има ефект от лечението и ако няма пак на лекар.
Аз също си купих Омега -3 , но скоро ще ходя на лекар понеже пия други лекарства и ще попитам дали е съвместимо с моите капки и тогава ще почна да пия евентуално.
Също така има различни Омега-3 /едни само с вит.Д, други със А И Д/...
Надявам се поне малко да съм ти била болезна 
*

    big_eyes

  • ***
  • 432
  • Само преживените неща са истински разбрани.
Re: синдром на хашимото
« Отговор #263 -: Януари 06, 2010, 14:02:55 pm »
първо бик казала, че е добре да напишеш какви са стойнстите ти и дали целиш забременяване, защото тогава има разлика TSH трябва да е под 2,00.

ами аз си мислех, че щом задавам въпроса си в този форум, уточнението е излишно  :wink:, а иначе ходих при ендокринолог, който ми каза, че щом това ми е целта, THS, трябва да е под 2,5, а в резултатите пишеше, че реф. стойности са под 7. моето е 1,7 и все още е в норма, но е хубаво да се проследи през зимата, затова след 45 дни съм на контрола. ТАТ и МАТ са завишени, но не помня стойности, а и не мога да ги видя, че съм на работа. но пусто, не ми дойде на ум да питам ендокринолога за Омегата и после някъде срещнах, че понижавало THS. и затова питам, дали наистина е така?
Има три неща, които възрастните могат да научат от децата: да бъдат радостни без повод, винаги да са заети с нещо и да се стремят с всички сили към това, което желаят. Паулу Коелю
Хубав-Рошав
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #264 -: Януари 06, 2010, 14:49:28 pm »
big_eyes, поради факта че имам още куп "екстри" като нк-клетки и 4G/4G PAI/вродена тромбофилия/, скоро бях на консултация при доц.Конова в Плевен и нейното мнение е, че ТСХ трябва да е до 2,00. Може би е права, не оспорвам твърдението и на твоя лекар, но аз имам 2 спонтанни аборта в 2009г. и след втория отключих тези проблеми със нк-клетките и щитовидната, и интересно, че от месец септември не мога да забременея отново,  преди това нямах проблем от раз, мисля, че спокойно можеш да си пиеш лекарствата при 1,7 ТСХ за 45 дни не вяврвам да падне много. Друго нещо което забелязвам е, че различните лаборатории дават различни референтни стойностти, моите са от Лаб.Кандиларов и там реф. ст-сти са /0,27-4,20/, лично на мен 7,00  вижда доста за реф. ст-ст.
Надявам се да се включат и други момичета с повече опит и да обмениме мнения. Засега ти желая успех и ти изпращам един сайт има нещичко за омега 3, понякога в сайтовете на фитнесманиаците има полезни неща за хранителните добавки
http://www.bb-team.org/articles/3222/ osi_9
*

    big_eyes

  • ***
  • 432
  • Само преживените неща са истински разбрани.
Re: синдром на хашимото
« Отговор #265 -: Януари 08, 2010, 08:49:10 am »
... лично на мен 7,00  вижда доста за реф. ст-ст.

да, много е, не съм запомнила правилно - 4.7 реф. ст-ст  :oops:
Има три неща, които възрастните могат да научат от децата: да бъдат радостни без повод, винаги да са заети с нещо и да се стремят с всички сили към това, което желаят. Паулу Коелю
Хубав-Рошав
Re: синдром на хашимото
« Отговор #266 -: Февруари 09, 2010, 12:52:02 pm »
Здравейте, искам да попитам-мога ли да забременея при тези показатели на изследване на щитовидната жлеза:
TSH - 5,5 IU/ML при норм./0,27-4,2/
MAT - 600,00 IU/ML при норм./0-34/?
« Последна редакция: Февруари 09, 2010, 12:53:47 pm от tina799 »
 
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #267 -: Февруари 09, 2010, 13:48:44 pm »
Здравейте, искам да попитам-мога ли да забременея при тези показатели на изследване на щитовидната жлеза:
TSH - 5,5 IU/ML при норм./0,27-4,2/
MAT - 600,00 IU/ML при норм./0-34/?
Цитат
по принцип забременяване е възможно, но не е желателно, защото TSH преди забременяване трябва да го свалиш под 2,00 по българските стандарти така да се каже, аз живея в чужбина и на мен ендокринолога ми каза за забременяване трябва да бъде от 0,5 до 1,5, в момента съм го смъкнала до 1,61 и пак ми каза, че малко е високо да изчакам още 1-2 месеца., а антителата ти говорят за типично хашимото. Така,че най-добре отиди на лекар да ти изпише лекарство и след няколко месеца ще си ок.  :wink:
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #268 -: Февруари 09, 2010, 14:00:19 pm »
Наскоро прочетох една книга за Хашимото,ще се опитам да префразирам, понеже книгата е на немски:
Ще предада ли зааболяването на децата ми?Предразположеността към хашимото е често унаследена, но кога и как ще се случи по време на живота на човека е трудно да се каже. При жени с повече автоимунни заболявания съществува риск да предадат болестта, но сигурни данни засега няма.

Антитела и бременност.Често по време на бременност антителата се понижават в хода на бременността. Имунната система по време на бременност  хормонално се регулира, за да може нероденото дете  да не се атакува от имунната система на майката. Пооради тази причина по време на бременност майката се чувства често по-добре, когато симптомите на хашимото са овладяни по-рано, а не по време на бременността. МАТ-антителата  при бременните чрез плацентата са предаваеми върху детето. При 10% от новородените могат да се докажат МАТ-антитела, които са пренесени от майката, но това не е проблемно за детето. Майчините анатитела изчезват се разграждат в  до първата годинка на детето. По време и преди всичко след една нормална бременност се срещат  повишени МАТ-антитела едва при 10% от жените. В тези случаи се наблюдава едно развиващо се или съществуващо автоимунно заболяване на щитовидната железа /Post-partum-Thyreoiditis/. В тези случаи се замества липсващия щитовиден хормон задължително.  В повечето случай след няколко седмици или месеци липсващия хормон се набавя и те нямат понататъшни смущения във функционирането на щитовидната железа.

Кои кръвни стойности са важни по време на бременност?
Стойностите на хормоните на щитовидната железа по време на бременност трябва често да се проверяват -fT3, fT4, TSH.
Препоръчителна е контрола на всеки 4 до 6 седмици. При отклонения от нормалните стойности можете на всеки 2 седмици да правите контроли. Жени, които трябва да приемат синтетични хормони на щитовидната железа, се покачва нуждата от хормона по време на бременноста с около 30-50%. Едно увеличение на дозата с 25мг Л-Триоксин често от 12 г. седмица на бременноста е необходимо, макар, че всичко е индивидуално – времето и дозата.

Антитела
Антителата на щитовидната железа могат чрез плацентата да се пренасят, но досега не се известни малформации на плода или смущения.

Как действа болестта на детето?
Една нелекувана хипофункция на щитовидната железа на майката може да доведе до слаба интелигентност и забавяне в развитието на детето, които в понататъшния живот почти не могат да се компенсират.
Посредствум хипофункция на майката по време на бременноста може да се стигне до спонтанен аборт или увреждания на плода.
Леките смущения на щитовидната железа на майката, често  посредствум ензими се уравновесяват в плацентата така, че неродоното дете има нормални хормони.
Ако хормоните на майката са в нормални граници, това е предпоставка за една безпроблемна бременност и вероятността за едно напълно нормално развитие на детето е изключителна.

Кои медикаменти мога да приемам по време на бременност?
Препарати като : L-Thyroxin T4, Trijodthyronin T3, т.е  синтетични хормони могат да се приемат. Взимането на хормони на щитовидната железа в препоръчителната доза не пречи на нероденото дете, а напротив тя е жизненонеобходима, хормоните на щитовидната железа се пренасят в много малко количество чрез плацентата от майката на бебето.
Успех!
« Последна редакция: Февруари 09, 2010, 14:04:41 pm от di-ch »
Re: синдром на хашимото
« Отговор #269 -: Февруари 09, 2010, 14:56:20 pm »
di-ch, благодаря ти за информацията   :hug2:
« Последна редакция: Февруари 09, 2010, 14:58:40 pm от tina799 »
 
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #270 -: Февруари 23, 2010, 17:18:17 pm »
Момичета помагайте !!!! Такова нещо не вярвах че е възможно да се случи... С хашимото съм от 2 или 3 год.до сега винаго тсх без лечение не е надминавало 4.С лечение и по времето когато бях бременна винаги е било между 0.5 и 1.5. След като родих ми намалиха дозите от 100 еутирокс дневно на 50. Всеки божи ден си пиех хапчето така като винаги и по предписание.Преди няколко месеца ТСХ ми беше 2.9 и ендокриноложката ми каза,че за небременна си е добър резултат и няма да пипаме дозата. От един месец се чувствам адски зле и днес пуснах изследвания,защото утре имам час за лекар и направо се втрещих от резултата.. ТСХ е 24.24 при горна граница 4.2 ,а Т4 8.31 при долна 9.3 ... Направо се шокирах и се разтреперих цялата.. Аз за такъв резултата даже не съм чела... Мисля си дали не е грешка печатна или нещо друго,но при положение че си пия лекарствата редовно.... направо съм в шок...  Някой знае ли за други такива случаи ? Предполагам че утре с док .ще решим какво да правим,но си мисля че аз трябва да мина на егати единиците еутирокс...
Re: синдром на хашимото
« Отговор #271 -: Февруари 23, 2010, 17:45:59 pm »
Luba_, в тази тема Didka77 е споделила, че нейната стойност на ТСХ е над 100. Погледни, ако искаш:
http://www.zachatie.org/index.php?option=com_smf&Itemid=40&topic=30104.300
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #272 -: Февруари 23, 2010, 18:04:40 pm »
Мерси Рокси,ма и момичето е доста объркано.. Ще видя утре какво ще каже лекарката.. Аз имам и диабет и отскоро сменихме лекарствата.Дано не е свързано защото направо отивам в задънена улица...
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: синдром на хашимото
« Отговор #273 -: Февруари 24, 2010, 09:22:30 am »
Luba_ , стават  и лабораторни грешки  ,дано да е така  ...
Очаквам резултата  след срещата  с лекарката ти .

От един месец се чувствам адски зле и днес пуснах изследвания,
Ако е удобно ,би ли споделила какви оплаквания имаш ? Питам ,защото  последните няколко дни се чуствам много уморена,заспивам рано и т.н.Адски апетит вечер за шоколад .Може и да е от цикъла  и от безраборното ми хранене последните дни .
Ще взема  и аз да пусна едно ТСХ .
« Последна редакция: Февруари 24, 2010, 09:25:50 am от nimika »


*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #274 -: Февруари 24, 2010, 13:43:22 pm »
Здравейте момичета,прибрах се от лекар.. Тя доста се притесни,но каза че с нищо друго освен да мина пак на 100мкг на ден еутирокс не може да се направи. Каза че често и се е случвало и че много пациентки след раждане имат доста проблеми с хормоните. Каза постепенно да стигна 100мкг и след 45 дни да пусна контрола,ако нищо не се е променило ще търси по агресивно лечение,за което обаче нищо не ми спомена.. Попитах я дали да повторя изследването,а тя ми отговори ,че като вижда кака изглеждам надали има смисъл... :(((

 Nimika, оплакванията са ми следните.. В лицето отекох ,като стар алкохолик и все едно ям по една торба сол на ден и това при положение ,че съм диабетик и лекартствата за диабета доста ме обезводняват... Сменям по 3 или 4 тениски и сутиена на ден защото ставам вир вода изведнъж както си седя,чак и косата ми става мокра,ужасно потене .. По- леките са нервно напрежение (което отдавах на безсънието ),лошо настроение и.т.н..
  И за сега те това е от мен.. Ако има промяна на нещата ще пиша пак,ще поддържам връзка по тел с лекарката и така..
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: синдром на хашимото
« Отговор #275 -: Февруари 24, 2010, 14:23:12 pm »
Luba_ , оплакванията  ти  наистина са сериозни .Дано се оправиш  по -скоро  и безпроблемно .

Очевидно моите са бял кахър   и/или се държат на умора и лошо хранене последните дни.
Това не  изключва разбира се контрола на ТСХ.


Re: синдром на хашимото
« Отговор #276 -: Април 14, 2010, 22:16:33 pm »
Aз от осем години имам това заболяване.Получих го след първата бременност и до сега.От тогава никакаква промяна пия ЕЛ-ТИРОКСИН 150МГ.Един път резултатите са добри след един месец са зле.Започна да ме стяга в гърдите лекарката ми каза,че било от нерви да ама не защото това стягане го получавам и когато не съм нервна.От извесно време съм сряла абсолютно всякъкви лекарства.Мисля да пробвам бабини рецепти това с орехчетата и ракията дано се получи нещо.Да ви кажа нещо на тази ендокриноложка при която ходя взе да не ми вдъхва доверие и мисля да я сменя.Предложете ми някой.Мисля да отида в КАСПЕЛА някой бил ли е там и какви са отзивите.Чакам предложения.
*

    evro

  • *****
  • 5167
  • Мъдростта се побира в две думи Търпение и Надежда!
Re: синдром на хашимото
« Отговор #277 -: Април 14, 2010, 22:43:15 pm »
Тириодита иска постоянство, няма да се излекуваш, но и няма да се влоши ако си имаш адекватно лечение. Няма да се повлияеш от никакви бабини рецепти. Иди на свястен ендокринолог и си взимай елтирокса.

Те осмислят живота ни!

Ако опитът ми е от ползва поне за един човек - това е смисъла на присъствието ми (отново и понякога) evro_angelova@yahoo.com
Re: синдром на хашимото
« Отговор #278 -: Април 15, 2010, 11:54:23 am »
Евро е права,иди на лекар ,това с орехчетата е опасно тъй като ти приемаш йод-а натрупан в тях ,а при някои заболявания на щитовидната жлеза,това допълнително натрупване на йод е противопоказно.
Молете се за нещата,които желаете,но работете за нещата,от които имате нужда.
Re: синдром на хашимото
« Отговор #279 -: Април 15, 2010, 13:33:02 pm »
Здравейте!
И аз и мъжът ми сме с Хашимото, предстои ни ИКСИ евентуално другия месец, но той има изписан Фертилайд за мъже и в него има йод.
Питах д-р Катя Тодорова да ли е уместно да го пие този Фертилайд, след като съдържа йод и това няма ли да повлияе на жлезата.
Ами отговора и бе,"... е първо да оправим сперматозоидите, пък после ще оправим Хашимотото..."
Нормално ли е това, да го пие ли този Фертил, да не му стане по-зле вместо по-добре спермограмата?
Той го пие от 3 дни само, защото изчакахме, но решихме да го пробваме.
Вие какво мислите? Има ли някой мъж в същото положение и да сподели своя опит?
 
Re: синдром на хашимото
« Отговор #280 -: Април 16, 2010, 13:19:13 pm »
 :lol: Искрено се разсмях на това което прочетох :lol:
Няма да коментирам повече специалистите на които се доверяваме.
Молете се за нещата,които желаете,но работете за нещата,от които имате нужда.
Re: синдром на хашимото
« Отговор #281 -: Април 16, 2010, 13:40:09 pm »
an_manisto , какво имаш в предвид?
 8O
Re: синдром на хашимото
« Отговор #282 -: Април 16, 2010, 19:28:21 pm »
Здравей Къртиче,
http://www.fertilaid.bg/index.php?p=1&type=fertilaidmen
това ли ти изписа Д-р Тодорова,ако е то,не мисля,че може да навреди по някакъв начин,
а иначе се засмях на отговора на ендокринолога, който трябва да се отнесе по- сериозно към проблема за който сте при нея и до остави подобрението на спермограмата на съответният колега.
Молете се за нещата,които желаете,но работете за нещата,от които имате нужда.
Re: синдром на хашимото
« Отговор #283 -: Юни 23, 2010, 16:00:20 pm »
здравейте, искам да попитам каква храна консумирате при това заболяване? при мен се увеличи дозата на лекарството ми Еутирокс от 100 на 125 микрограма. MAT- 544,70 при /до 9/ 8O Пия и Цефасел100 микрограма
 
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: синдром на хашимото
« Отговор #284 -: Юни 23, 2010, 16:30:01 pm »
-бях чела в едно здравно издание ,че трябва да се избягват богати на йод храни   -бяха изброени броколи ,зеле ,риба  и т.н.
После мога да сканирам въпросната статия и да я  покажа.Интересна е и е от мед.лице.

Специално съм питала д-р Начев - каза да не се съобразявам конкрентно с това.

Като единствено добяви да не тръгна да приемам бабешки лекове .Като чуели за щитовидна жлеза, асоциацията  била да се прави някакво лекарство - настоика от зелени орехчета- че това вече е вредно .Незнам защо  д-ра реши  ,че ще приемам "бабешки" неща и че трябва да ми обърне внимание на това  :lol:

 


*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #285 -: Юни 23, 2010, 16:56:53 pm »
На мен също ми казаха, че няма проблем да си хапвам всичко.Чувала съм, че не е хубаво да ям богати на йод храни, но не съм се съобразявала, не че и всеки ден ръпам орехи де :)

*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #286 -: Октомври 21, 2010, 20:53:24 pm »
Как още не съм се записала тук- и аз съм  с Хашимото-лекувам го и след това се надявам да забременея...
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #287 -: Октомври 22, 2010, 10:34:23 am »
Здравейте!
И аз и мъжът ми сме с Хашимото, предстои ни ИКСИ евентуално другия месец, но той има изписан Фертилайд за мъже и в него има йод.
Питах д-р Катя Тодорова да ли е уместно да го пие този Фертилайд, след като съдържа йод и това няма ли да повлияе на жлезата.
Ами отговора и бе,"... е първо да оправим сперматозоидите, пък после ще оправим Хашимотото..."
Нормално ли е това, да го пие ли този Фертил, да не му стане по-зле вместо по-добре спермограмата?
Той го пие от 3 дни само, защото изчакахме, но решихме да го пробваме.
Вие какво мислите? Има ли някой мъж в същото положение и да сподели своя опит?
 
Фертилайд не е единствения начин за подобряване на спермограмата, не е добре с Хашимото да се приема йод, би трябвало да ти предпише нещо друго, пък и изобщо не виждам защо ендокринолог трябва да предписва нещо за подобряване на спермограма?
Тодорова има такива залитания - и на моя мъж беше предписала нещо "задочно", което ня смятам, че е редно.
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #288 -: Октомври 22, 2010, 10:45:47 am »
Тодорова е АГ  :wink:
Re: синдром на хашимото
« Отговор #289 -: Октомври 22, 2010, 11:47:59 am »
Тодорова е АГ  :wink:
д-р Катя Тодорова е ендокринолог, не е АГ. :lol:
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #290 -: Октомври 22, 2010, 13:19:13 pm »
Аз от нея друго знам, но както и да е  8) (знам, че е следвала АГ, а  в последствие е специализирала ендокринология)... Искам да ви питам нещо относно излседване на ТSH, тук чета че се излседва в чист ден, и аз осъзнах, че последните 2 пъти съм го изследвала на 3-ти ден от МЦ, заедно с  другите хормони...Как мислие, че е повлияло това? Сега стават 2 седмици от както съм на Еутирокс 100 и смятам да проверя какво се случва...Знам че не е задължително да се пуска сутрин на гладно , но искам да комбинирам боденето с това за progesteron....та- задължително ли е да изследва сутрин?
*

    mira_mimi

  • *****
  • 1375
  • И третото столче се запълни! Ще довавяме и 4-то!
Re: синдром на хашимото
« Отговор #291 -: Октомври 22, 2010, 13:25:48 pm »
Аз от нея друго знам, но както и да е  8) (знам, че е следвала АГ, а  в последствие е специализирала ендокринология)... Искам да ви питам нещо относно излседване на ТSH, тук чета че се излседва в чист ден, и аз осъзнах, че последните 2 пъти съм го изследвала на 3-ти ден от МЦ, заедно с  другите хормони...Как мислие, че е повлияло това? Сега стават 2 седмици от както съм на Еутирокс 100 и смятам да проверя какво се случва...Знам че не е задължително да се пуска сутрин на гладно , но искам да комбинирам боденето с това за progesteron....та- задължително ли е да изследва сутрин?
Според едни лекари в чист ден, според други - не.
Според едни лекари без прием на дневната доза преди изследването, според други - не.
Но според всички СЕ прави СУТРИН.

ПП. Грешката е моя!
« Последна редакция: Октомври 22, 2010, 14:02:44 pm от mira_mimi »
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #292 -: Октомври 22, 2010, 13:27:42 pm »
Аз от нея друго знам, но както и да е  8) (знам, че е следвала АГ, а  в последствие е специализирала ендокринология)... Искам да ви питам нещо относно излседване на ТSH, тук чета че се излседва в чист ден, и аз осъзнах, че последните 2 пъти съм го изследвала на 3-ти ден от МЦ, заедно с  другите хормони...Как мислие, че е повлияло това? Сега стават 2 седмици от както съм на Еутирокс 100 и смятам да проверя какво се случва...Знам че не е задължително да се пуска сутрин на гладно , но искам да комбинирам боденето с това за progesteron....та- задължително ли е да изследва сутрин?
1. Няма абсолютно никакво значение на кой ден от цикъла се изследва ТСХ.
2. След назначено лечение и прием на Л тироксин ТСХ се повлиява най-рано след 45 дни, напълно безпредметно е да се изследва след 2 седмично лечение.
3. При изследване на ТСХ сутринта не трябва да е приемано кафе.
*
Re: синдром на хашимото
« Отговор #293 -: Октомври 22, 2010, 13:59:05 pm »
Защото, четох доста постове затова, че се изследва в чист ден, аз също не мога да намеря логика в това...Също четох мнение на пациентка на Д-р Начев, в което го цитира, споменавайки срок от 2 седмици, в който хормона се повлиява достатъчно ако дозата е адекватна...От тези 2 седмици до 45-тия ден, разликата би трябвало да бъде съвсем нечувствителна :)
Re: синдром на хашимото
« Отговор #294 -: Октомври 22, 2010, 18:47:24 pm »
Аз от личин опит при мен стигнах до извода, че когато не ти е много точна дозата и хормона скача рязко нагоре на долу е хубаво на 2 седмици да се тестваш, защото наистина резултатите са драстични и ако чакаш 45 ден пак ще му идпуснеш края както се казва.
Например при мен януари направо се беше сринал под минимума 0,0013. Д-р Тодорова ми каза да спра Еутирокса за 10 дни, но аз нали чета че трябва 40 се тествах чак тогава и о шок и ужас ТСХ 8,00. 8O  И веднага приложих ударната артилерия :wink: 14 дни по 75 Еутирокс и тест - ТСХ 6,00. Следващите 14 дни по 50 Еутирокс и тест ТСХ 6,00. След това намалих на 50/25 Еутирокс през ден да ги редувам и ТСХ 3,00. И след това продължих  вече 40 дни на тази доза и пак тест ТСХ вече беше 1,65.
сега вече от няколко месеца пак съм на тази доза 50/25 през ден да ги редувам и ТСХ го дължа в граници от 1,79 до 2,30. Така по бива. :P

Re: синдром на хашимото
« Отговор #295 -: Ноември 05, 2010, 16:52:44 pm »
Е,хайде и аз да се запиша в тази темичка. :balk_173:Март месец направих първото си ин витро,което,макар и доста трудно приключи с един енбрион.Малко след това,в четвърта седмица направих спонтанен аборт. :balk_137:Реших да открия причините за него,така,че следващия опит да сме по-подготвени.Вчера направих ехография на щитовидна жлеза и докторката беше убедена,че имам Хашимото. :balk_163:
Заключение:Дифузни и огнищни промени в структурата като при автоимунен процес.Днес,обаче кръвните изследвания показаха друго:МАТ  <5.00IU/ml  при РС  0.00-34.00 и ТАТ  13.75IU/ml  при РС 0.00-115.00.което значи,че нямам Хашимото. :balk_159:Интересното е,че като чета симптомите ги имам до един,та чудя се аз сега...Имам ли Хашимото или нямам Хашимото.Причина за аборта може да бъде и изтънялата лигавица и високия приолактин,които също са в следствие на него.Какво да мисля и какво да правя от тук на сетне? :cloud:
Re: синдром на хашимото
« Отговор #296 -: Ноември 05, 2010, 17:38:37 pm »
А ТСХ колко ти е?
Re: синдром на хашимото
« Отговор #297 -: Ноември 05, 2010, 18:12:18 pm »
Нямам изследвано такова нещо
Re: синдром на хашимото
« Отговор #298 -: Ноември 10, 2010, 00:21:12 am »
jul_j, според мен е хубаво да изследваш и ТSH и T4. Какви по-точно симптоми имаш? Симптомите на хипофункция на щитовидната жлеза може да се проявяват и при състояния различни от Хашимото. Доколкото разбрах за Хашимото показателни са ТАТ и по-специално МАТ. За да разбереш дали имаш хипофункция трябва да си изследваш ТSH и T4. Симптомите се дължат на колебания в ТSH и T4, а не на ТАТ и МАТ.
« Последна редакция: Ноември 10, 2010, 00:23:28 am от Valima »