0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Нинче,
Браво за перфектните кубчета!
Пипкаво е сега, обаче след това ти е супер лесно - само вадиш колкото кубчета желаеш, затопляш ги в микровълновата и си готова с обяда или вечерята за бебо.
Само да допълня нещо за картофеното пюре, което май не съм писала преди. Всички други замразени пюрета може само да се затоплят (без да се възвират) непосредствено преди употреба, но за картофеното пюре възвирането е задължително, иначе може да му се развали консистенцията.
че голяма треска ме тресеше с това захранване. :D :D :D
Разбирам те, защото мен сън не ме хващаше да мисля какво, как и кога ще давам при захранването.
*
Верди, ти си направо ходеща енциклопедия по хранене на бебоци. :D :D :D Както препоръча, възварих картофеното пюре.
*
пак съм аз :lol:
Май нашето джудже има проблеми с кашата. Тази седмица му я изместих вечер и сега се буди по 5-6 пъти и ме изпива целия 8O 8O 8O
Днес не искаше картофеното пюре, плюеше и си стискаше устата. Смятам да му спра кашата и да му давам на обяд само зеленчуци. Май му идва тежка, макар да яде само по 3 лъжици (пудра).  :(
*
Нинче,
Сигурно си прочела, че и аз така направих. Уж започнах с каша, но ми беше отказана (дори няколко пъти я повръщаше), поради което преминах на зеленчуците и плодовете, и доста по-късно се върнахме към кашите.
Съобразявай се с детето и всичко ще бъде наред!
*
Информация за асортимента на бебешки сокове

“Kinella” сокове*

Сокове 200 мл след 4-ия месец
   Сок от банан с моркови (пюре от банани 33%, сок от моркови, пюре от моркови, сок от ябълки, сок от ананас, сок от портокали, пюре от ябълки, витамин С; без глутен; без добавена захар; плодово съдържание: 76%; съдържание на моркови: 24%); над 6 месеца; нормализиращо действие;
   Сок от банан с плодове (вода, пюре от банани, сок от ябълки, сок от портокали, пюре от праскова, захар, витамин С; без глутен; плодово съдържание: минимум 60%); над 6 месеца; нормализиращо действие;
   Сок от моркови (сок от моркови, витамин С; без глутен; без добавена захар; прясно изцеден сок: 100%.); над 4 месеца, нормализиращо действие;
   Сок от ябълка и банан (сок от ябълки, пюре от банани, пюре от ябълки, сок от портокали, сок от ананас, витамин С; без глутен; без добавена захар; плодово съдържание: 100%); над 6 месеца, нормализиращо действие;
   Сок от жълти плодове, с желязо (сок от ябълки, пюре от банани, сок от портокал, пюре от кайсии, пюре от ябълки, пюре от манго, витамин С, железен (ІІ)-лактат (8 мг/100 мл); без глутен; без добавена захар; плодово съдържание: 100%.); над 8 месеца, нормализиращо действие;
   Сок от ябълки (сок от ябълки, витамин С; без глутен; без добавена захар; плодово съдържание: 100%) над 3 месеца, нормализиращо действие;
   Сок от грозде и ябълка (сок от грозде 60%, сок от ябълки 40%, витамин С; без глутен; без добавена захар; плодово съдържание: 100%); над 6 месеца, нормализиращо действие;
   Сок от плодове мултивитамин (сок от ябълки, сок от портокал, сок от ананас, пюре от манго, пюре от ябълки, пюре от банани, витаминни добавки (витамин С, никотинова киселина, витамин Е, витамин В2, витамин В1, фолиева киселина, сок от моркови); без глутен; без добавена захар; плодово съдържание: 100%.); над 8 месеца, нормализиращо действие;
   Сок от ябълка и манго (сок от ябълки и пулпа 73%, пюре от манго, сок от зърнастец 4%, витамин С; без глутен; без добавена захар; плодово съдържание: 100%); над 7 месеца, нормализиращо действие;
   Сок от праскови с моркови и круша (сок от круши 60%, от концентрат на сок от круши, пюре от праскови 18%, сок от моркови, пюре от банани, пюре от ябълки, витамин С; без глутен; без добавена захар; плодово съдържание: 90%, съдържание на мокрови: 10%); над 5 месеца, нормализиращо действие;
   Сок от портокал с моркови с витамин А-С-Е

Сокове 200 мл от 7-ия месец
   Сок от червени плодове, с желязо (вода, сок от червено грозде, вишни, черно френско грозде, захар, сок от малини, витамин С, железен (ІІ)-лактат (8 мг/100 мл; без глутен; плодово съдържание: минимум 60%); над 8 месеца, нормализиращо действие;
   Сок от плодове с витамин С (сок от портокал, пюре от кайсии, пюре от праскови, сок от ябълки, пюре от банани, вода, сок от ананас, пюре от яблъки и ацерола, захар, витамин С; без глутен; плодово съдържание: минимум 90%.); над 8 месеца, нормализиращо действие;

Сокове 500 мл след 4-ия месец
Сок от ябълка
Сок от моркови
Сок от банан с плодове
Чай от копър със сок от ябълка
Сок от банан с моркови
Чай от билки със сок от ябълка
Сок от портокал с моркови и витамин А-С-Е
Сок от плодове мултивитамин
Чай от лайка, маточина и грозде
Сок от ябълка, манго и сандори

Сокове 500 мл от 7-ия месец
Сок от плодове с витамин С
Сок от червени плодове

Сокове 750 мл след 4-ия месец
Плодова напитка с грозде и круша
Плодова напитка с грозде, ябълка и череша
Плодова напитка с ябълка
Плодова напитка а грозде, круша и малина

Забележка:
* Възрастта на бебето, посочена за всеки един сок, е дадена според руския сайт, в цитираната страница на български език сокът от червени плодове и сокът от плодове с витамин С са за възраст от 7 месец, а всички останали са за възраст от 4 месец.

Източници: Сайт на фирма „Неделчев и Неделчев”, www.anexfood.ru
Полезна информация за соковете „Кинела”


„Sunval” сокове

Сокове 200 мл след 4-ия месец
Сок от моркови – затягащо действие;

Сокове 500 мл след 4-ия месец:
Хранителна напитка ябълка-банан (с глутен) – разхлабващо действие;
Сок от моркови – затягащо действие;
Плодова напитка – разхлабващо действие;
Чай от копър с ябълков сок – разхлабващо действие;
Шорпе ябълка – разхлабващо действие.

Източник: Сайт на фирма „Неделчев и Неделчев”


“Hipp” сокове

Сокове 200мл. HIPP
   Напитка от сливи (сок от сливи, вода, захар, витамин С), от 3 месец, разхлабващо действие;
   Сок от мека ябълка (сок от сладки сортове ябълки, витамин С; плодово съдържание: 100%.), от 4 месец, разхлабващо действие;
   Чист сок от моркови (вода, моркови, захар; съдържание на моркови: 36%.), от 4 месец, затягащо действие;
   Круши (сок от круши, пюре от круши, витамин С; плодово съдържание: 100%.), от 4 месец, разхлабващо действие;
   Сок от червени плодове (сок от сладки сортове ябълки, грозде, арония, черно френско грозде, витамин С, железен цитрат (5 мг/100 мл), плодово съдържание: 100%).от 4 месец, регулиращо действие;
   Сок от тиква и ябълка (печена тиква, сок от ябълки, вода, захар, витамин С), от 4 месец, регулиращо действие;
   Сок от ябълки и моркови (сок от сладки сортове ябълки, пюре от моркови, витамин С, плодово и зеленчуково съдържание: 100%.), от 4 месец, регулиращо действие;
   Напитка от кайсии (сок от сладки сортове ябълки, кайсии, витамин С; плодово съдържание: 100%.), от 4 месец, регулиращо действие;
   Сок от банани (вода, банан, захар, лимонов сок, витамин С), от 4 месец, регулиращо действие;
   Сок от ябълки и грозде (сок от сладки сортове ябълки, грозде, витамин С; плодово съдържание: 100%.),от 4 месец, разхлабващо действие;
   Напитка от праскови (пюре от праскови, вода, захар, витамин С; плодово съдържание: 60%.), от 4 месец, разхлабващо действие;
   Ябълки и шипка** (вода, сок от сладки сортове ябълки, пюре от шипки, захар, витамин С, плодово съдържание: 41,8%.), от 6 месец, разхлабващо действие;
   Сок за бебета с витамин С** (сок от сладки сортове ябълки, сок от ананас, банани, витамин С, плодово съдържание: 100%.), от 6 месец, разхлабващо действие;
   Напитка от праскова и ананас** (вода, мус от праскови, сок от ананас, захар, витамин С, плодово съдържание: минимум 40%.), от 6 месец, разхлабващо действие;
   Сок Мултивитамин** (сок от сладки сортове ябълки, сок от портокал, сок от ананас, пюре от банани, сърцевина от манго, витамини (С, ниацин, Е, пантотенова киселина, В2, В6, фолиева киселина) плодово съдържание: 100%.), от 6 месец, разхлабващо действие;
   Сок от моркови и плодове** (ябълков сок, моркови, сок от ананас, витамин С; плодово и зеленчуково съдържание: 100%), от 6 месец, разхлабващо действие.

Забележки:
1. Всички сокове на Hipp са без ароматизатори, без оцветители, без консерванти, с ниско съдържание на киселини, без глутен.
2. Соковете от мека ябълка, от круши, от ябълки и моркови, от кайсии, от ябълки и грозде, от червени плодове, от моркови и плодове, за бебета с витамин С и мултивитамин – са без добавена захар.
3. Сокът от червени плодове е обогатен с желязо, поради което е особено полезен за деца при профилактика и лечение на желязодефицитна анемия.
4. Соковете, съдържащи моркови, са с натурален бетакаротин – провитамин А, с благотворно влияние върху зрението.
** Видът сок е за възраст от 6 месеца според руския сайт. Според българската брошура всички сокове са за възраст от 4 месеца.

Сокове 500мл. HiPP
Напитка от кайсия; Сок от червени плодове; Сок от ябълки и грозде; Сок от ябълки; Сок от праскови и кайсии;

Напитки Hipp 6м+
Напитка с витамин С; портокали и ананас + седем витамина; червени плодове с желязо; ягода и малина с желязо.

ORS 200 Hipp – Рехидратиращ разтвор-напитка от моркови и ориз, 200 мл, от 4 мес..

Източници: интернет магазин„Папагал”, сайт на “Hipp” на руски език, брошура на “Hipp” на български език


“Gerber” сокове

175 мл, сокове
100% Ябълки+витамин С, 3м.+;
100% Шипка,грозде,ябълка и малини, 5м.+;
95% Ябълки и моркови (без добавена захар), 5м.+;
100% Ябълки и бяло грозде, 5м.+;
100% Ябълки и червено грозде, 5м.+;
70% Кайсии,ябълка и тиква, 6м.+.

Източник: интернет магазин „Папагал”


“Nestle” сокове

Сок Nestle, 200 мл, 6м+
Плодов сок;
Сок от портокал;
Сок от ябълка.

Източник: сайт на “Nestle” на български език


“Semper” сокове

Сок Semper, 200 мл, Първа степен, без захар, 4м+
   Ябълков сок* (приготвя се от зелени сортове ябълки, непредизвикващи алергия);
   Сок от круши*;
   Сок от грозде* (приготвя се от зелени и бели сортове грозде; не предизвиква газообразуване);
   Нектар от праскови (прасковата съдържа голямо количество витамин А и В, а също и минерални вещества. Нектарът от праскови е показан при нарушение на сърдечния ритъм, анемия, заболявания на стомаха с понижена киселинност, запек. Прасковите способстват за изхвърляне на шлаките от организма. Нектарът от праскови подобрява храносмилането, способства за повишаване на съпротивляемостта на организма към простудни заболявания, премахва задържането на вода от тъканите).
   Сок от моркови и кайсии* (съдържа и витамин А, фосфор, калий, калций, каротин);
   Сок от ябълки, кайсии и портокали* (приготвя се от зелени ябълки и прецизно подбрани плодове от кайсии и портокали; съдържа необходимите на детето количества калций, калий, желязо, витамин А и С, магнезий, кобалт);
   Сок от сливи* (повишава имунитета, поглъща свободните радикали, използва се за профилактика и лечение на запек.

* - с високо съдържание на витамин С и желязо.

Източник: интернет магазин „Лимпопо”

*
За тиквата
Искам да ви питам как се справихте с пасирането на тиква?
Аз се опитах да му дам тиква с картоф днес, но явно не съм пасирала добре(маше микроскопични парченца тиква) и той я повърна. Купените пюрета май по добре ги приема, макар, че много стиска устата и прави едни физиономии...
та, май обикновен пасатор не върши работа при тиквата, пак си остават големи парчета. Толкова големи, че го задавят :?
Нинче, не съм имала проблем с пасирането на тиквата - да не би да не е хубаво сварена или печена?
Матей - 1.04.2006 г
*
Нинче,
Мисля, че причината за повръщането наистина е в парченцата, пък били те и микроскопични. Моят син повръщаше така домашната каша от елда, защото бях дала на баща му да смели брашното за кашата и то не беше много фино.
А тиквата я бях нарязала на малки парченца и я варих доста време, след което смлях наведнъж цялото количество в кухненския робот, а не в пасатор. После я замразих във формички за лед. Обаче ще правя тиквеник сега по празниците с остатъка, защото Стефко така и не я прояде.
Ако Алекс приема по-добре купените пюрета, давай му тях. Някои деца ядат само домашни, други – признават само купените, а трети – нито едните, нито другите, а четвърти – лапат без да подбират.
*
Верди, Вени,
досега единствено е ял сладък картоф без да се мръщи. И каша с кърма(без кърма я плюе и ми бута ръката). Май добре си цоцка та не е и гладен. Все гледам да му давам твърдата храна 1/2 час след кърмене, а той не е огладнял дотогава. Даже днес му дадох съвсем малко кърма и пак се мръщи и не искаше пюре.

смятам да опитам пак с каша, но с адаптирано мляко :? Просто няма как да се цедя. По миналата седмица бях станала като Кр. рекордьорка 8O Купих и царевична. каша.

Верди, дай рецептата за тиквеник, поне аз да си хапна, то май тая тиква за друго няма да я ползвам.
*
Нинче,
Пак ти казвам – не се притеснявай от количествата, които изяжда, и от това, че не иска определени храни. Според мен, това е най-нормалното положение на нещата. Явно на бебо си му е достатъчна само кърмата на този етап, свикнал е с нея, харесва си му и не иска нещата да се променят. В началото твърдите храни се дават само за опитване и съответно свикване с новите вкусове на различните храни. Аз давах твърдата храна непосредствено след кърмене. В момента не мога да погледна, но утре (подсети ме) ще направя справка и ще ти кажа точно какви мизерни количества изяждаше моят син в първия месец на захранването, но не съм го насилвала и той много постепенно си увеличи количествата според нуждите си. Ако нямаш основателна причина да бързаш, не го прави – не намалявай количеството кърма, за да изяжда повече пюре.
Щом яде сладък картоф без да се мръщи, пробвай да даваш всяка нова храна, смесена с пюре от сладък картоф – първия ден, примерно, в съотношение 1:10 на новия продукт спрямо сладкия картоф, втория ден в съотношение 2:10 и т.н. 
Чела съм, че на големите кърмачета много трудно се дава АМ, защото не харесват вкуса му. Това не значи, че не можеш да пробваш. Но трябва да внимаваш и с количеството АМ. Него също трябва да го въвеждаш постепенно – като нова храна – пак от съображения за алергични реакции.
Друго, което можеш да направиш, е да намаляваш количеството кърма, с което смесваш порцията каша, като разреждаш кърмата с вода, докато накрая я приготвяш само с вода.
И още нещо – това, че един продукт не се приема днес, не означава, че не можеш да пробваш как ще се приеме след, примерно, един месец.
Дано са ти от полза съветите ми!
Сериозно ли искаш рецептата за тиквеника?
*
Верди, благодаря за насоките. И аз разсъждавам горе долу по същия начин. Няма да бързам.
За тиквеника: имам в хладилника едно пасирано и замразено парче тиква, то май за нищо не стига, пък и е пасирано. Май ще го хвърля. Не с езанимавай да пишеш рецепти, аз ще намеря в нета, като ми дойде музата.
*

    ema2

  • ****
  • 888
  • You kill the beauty of today
Здравейте и тук момичета,
имам няколко питания, и ще ги поставя по точки;

1.Боби не иска пюрета, особено ябълка, почва да плаче и плюе, да изчакам и да дам след седмица две, дали да не пробвам с круша?Другите пюрета хапва по 5-6 л. и пак плаче, иска си шишето с мляко...какво да го правя
2.Месо  мисля да почна вече, с телешко дали е удачно, мога ли да дам смляно месо с някакъв вече въведен зеленчук, или само месо?
3.Мога ли да давам смесените каши, да речем с ябълка или банан?

Това е за сега

Поздрави и целувки

ема2
We are all a part of everything
The future, present and the past
Fly on proud bird
You're free at last
Ами, щом не иска зеленчукови и плодови пюрета защо ще даваш местни? Какви зеленчуци си давала и има ли някой, който предпочита?
Мажеш да смесваш каши, да!
Матей - 1.04.2006 г
*

    ema2

  • ****
  • 888
  • You kill the beauty of today
Вени, мисля че вече е време за месо и щом не иска от другите, може месото да му хареса повече.
давала съм много зеленчуци, най-яде тиквата.Каша също похапва, но не може да мине повече от няколко лъжички.За разлика от Антъни, който омита всичко, всичко харесва :)

We are all a part of everything
The future, present and the past
Fly on proud bird
You're free at last
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Емче, аз мисля, че месото не се дава "дюс", а смесено със зеленчуково пюре. само месо и ние, големите, не ядем :)
разгледай в магазина състава на детските готови пюрета - при вас поне трябва да ги има в изобилие.

явно Боби не е готов още за твърдата храна и яденето с лъжичка, мисля си аз. при нас пък е обратното - вече недолюбваме шишето, а за лъжицата се отваря широко уста.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Еми, моята банда яде месо от няколко дни.
Ще ти опиша принципа на захранването до момента. В момента ядат месо точно два месеца след първото захранване с различна от мляко храна (по съвет на jam).
1. Плодови пюрета - 20 дни - възраст 4 месеца и половина- въведени 4 плода - ябълка, морков, круша, тиква в този ред през 5-6 дни всяко между първото и второто и предпоследното и последното  хранене ( не заместват хранене! ). Отначало по 3-4 лъжички, после по 9-10, после четвърт пюре, и накрая половин пюре от 125 гр. и така и до днес. Сутрин половин и вечер половин пюре.
2. Зеленчукови пюрета - 20 дни след началото на плодовите - на възраст почти 5 месеца и половина - започнах да замествам най-близкото до обедните чесове хранене ( на нас ни се пада в 11-11:30 ч.). Първо половин пюре, а след 2 дни цяло пюре. В този ред - картоф, тиквички, карфиол,грах. Това са само зеленчуците, през 3 дни вкарвах ново нещо, като ги редувах плод зеленчук, ако след 3 дни вкарам нов плод, чак 3 дни след него ще вкарам нов зеленчук.
3. Безглутенова каша - на възраст  6 месеца и малко. Точно един месец след началото на даването на зеленчуково пюре започнах да замествам следващото хранене с каша. Отначало 8 дни само оризова каша, а след това вече и оризово-царевична и оризово-бананова ядат, но все още (БЕЗ глутен).
4. Месо - 5 дни преди да станат на 7 месеца. Две седмици от както дадохме каша и 2 месеца от началото на захранването  дадохме за първи път месо - пуешко с царевица и картофи на HiPP. Съдържанието на месо е 8,4%. В повечето пюрета съдържанието на месо е около 10-на процента, и при нашите манджи е така - ядем пържоли с гарнитура, хляб, десерт, винце, безалкохолно, а не 100% месо, както и jam ти е обяснила. Месните пюрета ги продават готови за консумация месно-зеленчуково пюре - смесени или дуети неразбъркани - половината бурканче месото, другата половина гарнитурата - предполагам за развиване на вкуса на децата.

Принципите, които следвам са:

1. Въвеждане една по една на храните от по-малко алергенни храни към по-високо-алергенни - това за редът на въвеждане.
2. Заместване на второ млечно хранене най-малко месец след заместването на първото
3. Въвеждане на месо 2 месеца след началото на захранването
4. Само безглутенови каши до когато и другите момичета са писали - чак като станат на 7-8 месеца тогава глутен
5. Първите няколко храни през по-дълъг период - 6-7 дни, а оттам нататък и до сега през 3-4 дни
6. Заместване на млечно хранене за около 3-4 дни - първо 3-4 лъжички, после 9-10, половин доза, пълна доза (малко смело от моя страна).
7. Първия ден от въвеждането на новата храна (примерно пюре, в което има броколи) давам половин пюре от това, което съдържа новата храна и половин от вече ядено пюре. Чак на следващия ден давам цяло пюре съдържащо новата храна.
8. Редуване на месните пюрета в обедното хранене през ден със зеленчукови
9. Плодовите пюрета, които съдържат плодове като морков, тиква дето минават и за зеленчуци ги давам в дни, в които не давам зеленчукови такива с цел разнообразие на дневното меню. Ако съм дала тиква с ябълки за плодово пюре, то същия ден не давам за обяд пюре, което съдържа тиква.
10. След зеленчуково пюре на обяд давам и по 50-60 максимум 100, колкото сами пожелаят да изпият адаптирано мляко, за да има белтъчини и в това хранене (чрез млякото) 15 мин. след пюрето. Не знам доколко е редно, може и другите да си кажат мнението. Все пак 125 гр. само зеленчук ми се вижда недостатъчно.
11. В книжката на проф. Лиляна Трифонова пише, че след 6 месеца може да се дава месно-зеленчуково готово пюре, а едва след 8 месеца може  домашно-приготвено месно-зеленуково пюре.
12. Даването на нова храна давах едно, че е половин пюре, но и обикновено в комбинация с друг плод или зеленчук в пюре. На HiPP пюретата са комбинирани идеално за тази цел. например:
тиква, тиква с ябълки, тиква с картофи, ябълка, ябълка и моркови, моркови, моркови с картофи, ябълка и круша, круша, ябълка и банан, банан, банан и кайсия, кайсия, праскова и банан, праскова и т. н. а след това по-големите миксове са направени така, че да може да дадеш в пюре само една нова съставка от него, а останалите да са въведени вече чрез други пюрета.

Сигурно има и много други правила, които би било полезно да узная, аз досега за тези съм прочела или чула.


Ето пак реда в който съм ги дала до момента :

ябълка, морков, круша, тиква, картоф, сини сливи, тиквички, банан, карфиол, кайсии, грах, ориз, броколи, царевица, пуйка
Всички са дадени в готово пюре на HiPP, само ориза и царевицата в безглутенова инстантна каша на HiPP и Milupa.

Всичко е много индивидуално. При склонност към алергии се започва с каша - гледам повечето започват с каша, а лино реших да захраня с пюрета.

Верди, почти те стигам вече нали по постинг :)
« Последна редакция: Януари 03, 2007, 10:35:17 am от cygnus »
*
И днес в Бон Апети готвиха за бебета. Едната рецепта е тъкмо за месно пюре:

 

Пюре с пилешко месо
Д-р Антоанета Антонова, педиатър, приготвя рецепта за деца над 7-месечна възраст
 
Списък на необходимите продукти:

30-40 г пилешки гърди
40 г ориз
1/2 морков
1/4 стрък праз лук
2 стръка магданоз
2 ч. л. зехтин
малка щипка сол

 


Начин на приготвяне:
1. Празът се нарязва наситно, а морковът се настъргва на ситно ренде.
2. В тенджера леко се загрява зехтинът, сипва се морковът и се задушава за кратко (около 1 минута).
3. Прибавя се нарязаният праз лук и веднага след това се наливат 2 с. л. гореща вода.
4. Месото се нарязва на малки парченца и се добавя към зеленчуците.
5. Наливат се около 140 мл вода, поръсва се с нарязан наситно магданоз и по желание се добавя щипка сол.
6. След това се сипва оризът и се вари до готовност.
7. Свареното ястие се пасира леко и е готово за сервиране.
 
 
 
Ето и рецептата за супа:
 

Крем супа от зеленчуци
Д-р Антоанета Антонова, педиатър, приготвя рецепта за деца над 7-месечна възраст

Списък на необходимите продукти:

3-4 розички карфиол
1 стрък праз лук
1 морков
1 картоф
1 чушка
1 ч. л. краве масло
 


Начин на приготвяне:
1. Празът се нарязва наситно.
2. Маслото се слага в тенджера, сипва се празът и се задушава, докато маслото се разтопи.
3. Веднага след това в тенджерата се налива 1 с. л. вряла вода.
4. Празът се сварява на тих огън под капак.
5. Картофът се обелва и се нарязва на малки кубчета.
6. Чушката и морковът се почистват и се нарязват надребно. Карфиолът се накъсва на розички.
7. Зеленчуците се сипват при сварения лук.
8. В тенджерата се наливат около 500 мл вряла вода и супата се вари до готовност.
9. Сварените зеленчуци се свалят от котлона и се пасират.
10. След като се охлади, супата е готова за сервиране.
 
 
 
« Последна редакция: Януари 03, 2007, 12:06:10 pm от gabi32 »


*
Здравейте мамчета,

Опитвам се от известно време да прочета на един дъх темата за захранването, както и посочените линокве към тях, но малкия нещо не ме оставя и започвам там откъдето си мисля, че съм прочела. Това се повтаря наколко пъти, защото ми се вижда малко страшничко захранването. Ние сме още малки, но трябва да сме информирани, нали така. Аз мисля да изчакам да ни минат хубавичко коликите и тогава да започваме със захранването. Дай боже коликите да минат до 3 -ия месец. От това което успях да прочета за захранването е, че се започва след 4-ия месец или с безглутенова каша или с пюре (плодово или зеленчуково) като навсякъде пише, че се дават и сокчета. Обаче на мен не ми е ясно, кога се дават сокчетата?
1.Когато е вече захранено бебето с пюрета или каши и сокчетата се дават като добавка към храненията или преди самото захранване.
2.Сокчета вид захранване ли е и в тази последователност ли се дават като захранването 2 ч.л. - 1 ден, след това сътветно се увеличават.
Ние от вече две седмици се храним на 4 часа, тоест храним се 5 пъти на ден. Вижда ми се малко за неговата възраст но той е на поискване и сам си определи режима (ако мога да го нарека още режим)
Храним се в 5/6 ч.;10/11 ч.; 14/15 ч.; 18/19 ч.; и 21.30/22.30 ч., ако остане този режим и след 4-ия месец кое е обедното хранене?
И исакм да попитам (майките на бебешките колики) режима им на хранене промени ли се след като отминаха коликите на бебешорковците?
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

Наде, сокчетата напоследък ги отричат като начало на захранването и ги оставян за накрая! Често връщали коликите. Изчакай да станете поне на 4, а аз бих посъветвала и на 5 месеца. Тогава започни или с каша или с зеленчуково пюре.
Матей - 1.04.2006 г