0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
ха така, добре дошли в темата за манджата! :)
първи въпрос - споменавате за "дебелите книги" за храненето на бебето. кои са тези книги, кажете кой какво чете и откъде се информира?
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
 :lol: Ей, ма като светкавица си! Аз чета д-р Спок, Детска кухня, която е супер стара, но пък има невероятно полезни неща вътре и от учебниците на моята приятелка педиатърката. Преснимала ми е точно схемите за хранене с няколко рецепти и карам по тях. Както и по съветите на кръстницата, :lol: чието бебе е с разлика точно 9 месеца от моето. И в интерес на истината гледах публикуваните в bg-mamma схемички.  :oops:
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Пускам и тук, това, което писах в седмичната за захранването. А като ми остане малко време, ще ви допиша и другите неща от учебника :lol:

През 5-6 м. детето може да получава по 1-2 пъти седмично към пюрето или кашата по малко (1/4) стрит твърдо сварен жълтък от яйце. Яйцето да се вари поне 10 минути.

Към края на 6-7 м. е добре по 2-3 пъти седмично да се дава и готово месно-зеленчуково пюре, което е най-добрия доставчик на желязо.

През 7-ия м. постепенно още едно кърмене може да се замени с попара със сирене и масло. Преди приготвянето й е важно сиренето да се обезсоли.

От 7-ия м. вместо плодов сок могат да се дават и ситно настъргани меки плодове. Количеството на жълтъка се увеличава на 1/2 през ден, като се редува с пюрето от месо.

През 8-мия м. на обяд преди пюрето може да се дават по няколко лъжички (5-6) зеленчукова или месна супа със ситно нарязан или смлян зеленчук. Супите и бульоните имат малка хранителна стойност, но са богати на минерали и екстрактивни вещества. Възбуждат отделянето на храносмилателни сокове и подпомагат храносмилането.

През 9-ия м. детето се храни по същия начин. Ако са поникнали първите зъбки може да му се дава в ръката коричка хляб, парченце ябълка, за да се опитва да отхапва и преглъща малко по-едри и по-твърди парченца.

През 10-ия м. още едно кърмене (обикновено сутрешното или вечерното) постепенно се замества с квасено мляко, подсладено със захар и половин до цяла детска бисквита. На обяд освен супата се дава и по малко от храната на възрастните, когато е подходяща (не е тлъста, без остри подправки, без запръжки, приготвена е от смляно месо и зеленчуци). Така детето се приготвя за отбиване. За закуска вместо кисел понякога може да се дава мляко с ориз или различни млечни или яйчни кремове, кифли и други меки закуски, комбинирани с плодове или сокове.

През 11-ия м. даването на подходяща обща храна се разширява и пюрето може да се замести с ястие със смляно месо (например кюфтета с доматен сос, пълнени чушки с месо) или с яйца (миш-маш, картофено пюре с яйце), яхнии и други по-меки ястия.

През 12-ия м. и последното вечерно кърмене се замества с квасено мляко с бисквити и детето се отбива.

Лично аз, от 6 месец насам спазвам една схема:
в 7.00-7.30 кърмене с дохранване 150мл. АМ
между 12.00-13.30 - зеленчуково или месно пюре
15.30-16.00ч. - каша, сладка или кисел
20.30-21.00ч. - 200-250 мл. мляко като вътре слагам по една детска бисквитка.
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
*

    ema2

  • ****
  • 888
  • You kill the beauty of today
Момичета, а как правите соковете?
Трябва ли специална сокоизтисквачка?
купувате ли от тези готовите бебешки сокове?

Ами то ние имаме още време, ама като стана на въпрос...



 :ask: :dontknow:

ема2
 :babyboy: :babyboy:
« Последна редакция: Септември 22, 2006, 15:21:31 pm от shygirl »
We are all a part of everything
The future, present and the past
Fly on proud bird
You're free at last
Копвам онази схема, която дадох в първата тема:

Ето и за захранването:

"Наръчник за хранене според възрастта на Вашето бебе и малко дете

Одобрен от Медицинския Консултативен Съвет на BabyCenter

Автор: Редакторски екип на BabyCenter

Ползвайте тези указания, за да разберете с какво и с колко да храните Вашето дете за всеки етап от развитието му от раждането до 3 годишна възраст. Не се притеснявайте, ако детето Ви яде повече или по-малко от количествата, описани тук, те са посочени като груб ориентир.

Възраст: От раждането до 4-ти месец
Поведение на хранене
• Рефлексът за търсене помага на Вашето бебе да се обърне в посока на зърното, за да открие храната

С какво да храните
• САМО с кърма или адаптирано мляко

Съвет за хранене
• Храносмилателният тракт на Вашето бебе все още се развива, ето защо твърда храна не се предлага засега.

Възраст: 4 - 6 месеца
Знаци за готовност за твърди храни
Вероятно бебето Ви няма да извършва всички тези неща - те просто указват, за какво да наблюдавате:
• Може да си държи главата права.
• Седи добре в столче за хранене.
• Прави дъвчащи движения с устата.
• Има значителен напредък с теглото (теглото от раждането се е удвоило).
• Показва интерес към храната.
• Може да затвори уста около лъжичката.
• Може да предвижи храната от предната част на устата към задната.
• Може да движи езика си назад и напред, но изоставя склонността си да избутва с език храната извън устата.
• Изглежда гладно след 8 - 10 кърмения или 1100 г от формулата дневно.
• Растат зъби.

С какво да храним
• Кърма или формула, ПЛЮС:
• Полутечна обогатена с желязо оризова каша, СЛЕД НЕЯ:
• Други зърнени каши като овесена или ечемичена.

Колко за деня
• Започнете с около 1 чаена лъжичка суха оризова каша смесена с 4 до 5 чаени лъжички кърма или формула (ще бъде много течна).
• Постепенно сгъстявайте консистенцията и увеличете до 1 супена лъжица суха зърнена каша смесена с кърма или формула, два пъти дневно.

Съвети за хранене
• Ако бебето Ви не изяде зърнената каша на първия опит, опитайте пак след няколко дни.

Възраст: 6-8 месеца
Знаци за готовност за твърди храни
• Същите както за "4 - 6 месеца".

С какво да храним
• Кърма или формула, ПЛЮС:
• Обогатени с желязо зърнени каши (оризова, ечемичена, овесена).
• Пюрирани или изцедени плодове (банани, круши, ябълков сок, праскови).
• Пюрирани или изцедени зеленчуци (авокадо, добре сготвени моркови, плодова каша и сладки картофи).

Колко за деня
• 3 - 9 чаени лъжички зърнена каша, в 2 до 3 хранения.
• 1 чаена лъжичка плод, постепенно увеличаван до количеството от 1/4 до 1/2 чаша в 2 до 3 хранения.
• 1 чаена лъжичка зеленчук, постепенно увеличаван до количеството от 1/4 до 1/2 чаша в 2 до 3 хранения.

Съвети за хранене
• Въвеждайте само по една нова храна, с най-малко 3 дни интервал между новите храни, за да се уверите, че бебето Ви не проявява алергия.

Възраст: 8 - 10 месеца
Знаци на готовност за твърди храни и за храни за ядене с пръсти
• Същите както за "6-8 месеца", ПЛЮС:
• Хваща предмети с палеца и показалеца.
• Може да прехвърля неща от едната ръка в другата.
• Слага всичко в устата си.
• Прави дъвчащи движения с челюстта си.

С какво да храним
• Кърма или формула, ПЛЮС:
• Малки количества от меко пастьоризирано сирене, кисело мляко, извара (но без краве мляко до 1 годинка).
• Обогатени с желязо зърнени каши (оризова, ечемичена, пшеничена, овесена, зърнена смес).
• Намачкани плодове и зеленчуци (банани, праскови, круши, авокадо, готвени моркови, плодова каша, картофи, сладки картофи).
• Храни за ядене с пръсти (Леко препечени гевречета - нарязани; малки парченца узрял банан; добре сготвени спираловидни макарони, твърди бисквити за чесане на зъбките, О-образни зърнени продукти с ниско съдържание на захар).
• Малки количества протеин (яйчен жълтък, пюрирани меса и пилешко месо; тофу; добре уврели пюрирани бобови растения с меки обвивки - като леща, грах, шарен боб, черен боб).
• Не-цитрусов сок (от ябълка или круша).

Колко за деня
• 1/4 до 1/3 чаша млечен продукт (или около 15 г сирене).
• 1/4 до 1/2 чаша обогатена с желязо зърнена каша.
• 1/4 до 1/2 чаша плод.
• 1/4 до 1/2 чаша зеленчук.
• 1/8 до 1/4 чаша протеинова храна.
• около 80 - 110 г не-цитрусов сок.

Съвет за хранене
• Въвеждайте само по една нова храна, с най-малко 3 дни интервал между новите храни, за да се уверите, че бебето Ви не проявява алергия.

Възраст: 10 - 12 месец
Знаци за готовност за допълнителна твърда храна
• Същите като за "8-10 месец", ПЛЮС:
• Гълта храната по-лесно.
• Има повече зъби.
• Вече не избутва храна извън устата си с език.
• Опитва се да ползва лъжица.

С какво да храним
• Кърма или формула, ПЛЮС:
• Меко пастьоризирано сирене, кисело мляко, извара (но без краве мляко до 1 годинка).
• Обогатени с желязо зърнени каши (оризова, ечемичена, пшеничена, овесена, зърнена смес).
• Плодове нарязани на кубчета или лентички, или намачкани.
• С големина на хапки, меко-сварени зеленчуци (грах, моркови).
• Комбинирани храни (макарони и сирене; месо и пюре от картофи/ориз).
• Протеини (яйчен жълтък, пюрирани или фино смляни меса и пилешко месо, тофу, добре сготвени и намачкани бобови растения).
• Храни за ядене с пръсти (леко препечен хляб или гевречета, малки парченца узрял банан, спираловидни макарони, бисквити за чесане на зъбките, О-образни зърнени продукти с ниско съдържание на захар).
• Не-цитрусов сок.

Колко за деня
• 1/3 чаша млечен продукт (или около 15 г сирене).
• 1/4 до 1/2 чаша обогатена с желязо зърнена каша.
• 1/4 до 1/2 чаша плод.
• 1/4 до 1/2 чаша зеленчук.
• 1/8 до 1/4 чаша комбинирана храна.
• 1/8 до 1/4 чаша протеинова храна.
• около 80 - 110 г не-цитрусов сок.
Съвет за хранене
• Въвеждайте само по една нова храна, с най-малко 3 дни интервал между новите храни, за да се уверите, че бебето Ви не проявява алергия.

Матей - 1.04.2006 г
*
"Хранене на бебето" - проф. Лиляна Трифонова

Не е дебела книгата, но са ми я препоръчали от сума места. Има много добре описано всичко, както и примерни дневни менюта с грамажа. Само дето е написана по месеци съобразно школата за ранното захранване.


"Грижи за бебето и детето" -  Д-р Спок

Е тва си е дебела книга и класика, но човек трябва да има време да чете.

и Интернет  8)

П. П. Вени прочетох втория линк, но нашите са категорични, не щат! Естествено сигурно аз съм виновна, че не правя нещо както трябва, но ... да спазя всички тези инструкции ми е и теоретически и практически невъзможно най-малко поради причината, че бебетата са две.
« Последна редакция: Септември 22, 2006, 16:11:46 pm от cygnus »
*

    ema2

  • ****
  • 888
  • You kill the beauty of today
Ох, теориите са хубаво нещо  :)
само че моите бебета въпреки че са и на шише, си искат гърдата и си плачат за нея.Особено вечер.Дори тази сутрин бутаха и плюеха шишето, а на гърдата се залепиха веднага и сукаха по 15 минути.Сега са заспали.
 :dontknow:
Склонността на бебето към колики може да бъде предизвикана от грешки в отглеждането му. Ако вашето бебе страда от колики, се опитайте да организирате отглеждането му правилно, научете се на похвати на майчиното изкуство.Това значи, че досега правя всичко както трябва  :youwoman: :D :lol:
Ама всъшност при близнаците всяко правило става изключение
 :goodluck: на всички кърмещи и некърмещи.

ема2
 :babyboy: :babyboy:
We are all a part of everything
The future, present and the past
Fly on proud bird
You're free at last
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Гледах я тази книга на Трифонова, че си я купуват майките и се чудех.
но ако е по руската школа с ранно захранване - каква работа ни върши на нас, дето ще храним с "млекото" поне до пълни 4 месеца?
даже ме посъветва едно педи, ако мога да издържа финансово (че Фризопепа е много скъп), до 6-тия месец да караме само на АМ.

също така - противоречия за първата храна. едни викат плод, други - зеленчук, трети - ориз...

Cygnus, аз имам некво друго издание на Спок, купувала съм го преди повечко години, дали е същото като съдържание...
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Първото издание е 1946 - оттам насетне е издавана много пъти. На мойта пише :

Revised and updated material copyright Benjamin Spock Trust 1998, 2004

Това, което ми направи впечатление е, че пише за ин витро оплождането в разделите планиране на бременност и стерилитет. А първото ин витро е през 1978 г.

От кога ти е изданието?
« Последна редакция: Септември 22, 2006, 20:24:38 pm от cygnus »
Спок го преиздават н с допълнения, така че е нормално да четем нови неща в по-новите издания!

Ето една интересна тема :
http://forum.bg-mamma.com/index.php?topic=128833.0
Матей - 1.04.2006 г
*
Прегледах я тази книга на Трифонова. Мисля, че не е по руската школа. Първите 50 стр. са отделени за на кърменето. Пише това, което и в кърмаческия форум на бг-мамата. Препоръчва захранване към края на 4ия месец, има схеми за различните месеци и рецепти.
« Последна редакция: Септември 25, 2006, 16:49:08 pm от gabi32 »


*
На мен също ми подариха книга на Спок, но да си призная, не съм се водила по нея.Нещо не съм привърженик на гледане на бебе по книга.За млякото ние си бяхме твърдо на Фризопеп.На 6 м започнах с Милумил докато изцяло минахме на него. Относно соковете и досега си правя само от нас, прясно изцедени. Започнах от 3 м с лъжичка ябълка и морков.Нямаше никакъв проблем и започнах да увеличавам количеството.Единствено поне до 2 г ни е забранено да давам ягоди, праскови , киви, малини.Сега вече на 1 г и 8 м продължавам поне 2 пъти на ден с домашни миксове от ябълки,грозде,морков и цитруси.Не съм давала така наречените натурални сокове ,които се предлагат по магазините.Незнам дали е правилно или греша, но не намирам нищо натурално и полезно за детето в тях.
17.01.2005                                                                              21.11.2013
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Ния, кой ви консултира по захранването? в клуб Алергии на дир-а чета някакви суперограничителни схеми за захранване на алергични деца, едва ли не, на 3 години още ядат само ориз и картофи, а ти, гледам - доста смело си я захранила на 3 месеца със сок?

на мен ми каза едно педи, че като сме с алергия, добре е пълни 4 месеца да сме само на Фризопеп, а ако мога да издържа - и целия 5-ти.
от друга страна чета, че за бебетата на АМ е добре да се почне захранването по-рано от кърмените - към края на 4-тия, началото на 5-тия месец.

какво мислят другите мами с АМ-бебета?
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Джами, ние сме също с предписание за специално хранене, но за сега не ми е дал никакви индикации за алергични реакции, освен от едно пюре с прясно мляко, та поради тази причина не съм давала такова чудо. На мен лекаря единия ми се кара, че съм почнала със соковете, заради вероятност от алергия, но ако ги даваш както трябва, не би трябвало да се притесняваш. Ако избягваш кисело и прясно мляко - не би трябвало да имаш проблем. Ядки, шоколадови изделия. Само безглутенови неща. Така или иначе, децата вече имат нужда и от друга храна, затова е по-добре да ги захранваш в края на 4и, началото на 5и месец. Аз от няколко дена му давам от готвената храна в къщи, добре пасирана. Избягвай ягоди, малини, цитрусови плодове по принцип по-късно, но може да пробваш и ако няма алергична реакция - давай.
Утре след прегледа ще ви кажа дали се справяме добре с храненето :lol:
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
*
Добре, а при смесеното хранене (кърма + АМ) в кой месец трябва да се захрани. И като кажете края на 4-ти (в момента са на толкова - 3 месеца и 21 дни) с какво да се започне. Аз мислех при навършени 5, че и още малко да започна с плодово пюре, ама вече се обърках тотално. Нали уж сок не биваше да се дава. Ако ще давам трябва да го започна най-късно след 2-3 седмици за да има време поне 2-3 и повече седмици да достигнат количеството и да са само на сок (като странична храна). А четох кофти неща за сока, в същото време всички започват със сок  :( В мамата колкото участници толкова и мнения и на двете крайности та изобщо не смея да взема решение. педиатърът ако слушам трябваше да пият сок от средата на втория месец, което ми се струва много смело.
« Последна редакция: Септември 26, 2006, 12:02:42 pm от cygnus »
*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Дони, те сами ще ти покажат. Ние сме на смесено хранене от началото. Аз започнах в края на 4и месец. Ние имаме проблем с акането и поради тази причина почнах бързо бързо със соковете. Така или иначе соковете, говоря за моркови и ябълка, са сравнително по-безопасни от всичко останало. Пюрета почнах доста по-късно - почти в средата на 5 месец. А сока - давах той колкото си изпие. До сега винаги той сам си е определял какво количество да си пие. Сам си тика обратно биберона. Пюретата - почнах с плодово пюре. Има едно - мека ябълка, тъй като моята приятелка педиатърката каза, че бебетата имат усет само за сладките неща все още и останалото няма да ядат. Поради тази причина се почва със сладко пюре. По-лесно привикват към тази храна.
А и те сами ще ти покажат искат или не. Ще се водиш по тях  :)
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
*
Джам, аз също не съм давала никакво друго мляко до 6 м освен Фризопеп. Консултите ни ги е провеждала педитаърката, която работи в кърмаческо отделение и поема бебетата още от първия ден.Не разчитам нито на джи пи, нито на педиатър в поликлиника седнал зад бюро.Тя ми каза че Фризопепа е единствената храна, която тя като д-р с 27 г стаж не е имала оплаквания.Лошото е, че е хидролизатна храна, и стомаха малко се омързелява, но не съм чакала много късно за соковете.Като стана 6 м пак по неин съвет започнах с АМ Милумил 1. За разлика от Фризопепа, много по приятен на аромат и вкус.Приготвях двата вида мляко в отделни шишета.Примерно  150 гр от Фризопепа и 20 гр АМ. И така месеци наред, докато не стигнах съотношение 50 на 50 и после към годинката остана само на АМ.Не вярвам постоянно да трябва да се яде ориз и картофи, а само в случай на кризи според мен.Когато направи силната алергия 1 м горката беше само на нишесте, захар и вода. След това постепенно започнах всичко наново.Педиатърката ми каза и за други хидролизати - Омнео и новия НАН, но и от тях имало оплаквания.Единствения плюс при тях, че бяха на 2 пъти по евтина цена.В интерес на истината аз също съм писала и чела в клуб алергии и изказванията там ми се струват крайни.
17.01.2005                                                                              21.11.2013
Дони, съвет от мен, ако можеш изчакай до навършени 5 месеца1 на 4 като чели не са готови! Аз започнах с пюре от картофи, приготвено от мен, но не му понесе, защото беше от обикновенни картофи, а трябвало от сладки! но като дадох морков и картоф на Хип - виж как лапа и ушите му пращят! За сега сме само на готови, но мисля да пробвам и готвено, че да не свикне с готовите! Въвела съм картоф, ориз, банан, морков, ябълка, тиквичка в леда на изброяването!
Матей - 1.04.2006 г
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Специално за Cygnus - за плодовите сокчета!
Копирано от бг-мамма.

Извадки от становището на Американската академия по педиатрия относно употребата и злоупотребата с плодовите сокове в педиатричната практика
(със съкращения)

(RE0047)
01 Май 2001

Въведение
В историята на педиатрията, плодовите сокове се препоръчваха от педиатрите като източник на витамин С и на допълнителен източник на вода за здравите бебета и малки деца. Плодовите сокове се представят като здравословен, естествен източник на витамини и в някои случаи калций. Соковете имат приятен вкус и децата с готовност ги приемат. Въпреки че консумацията на сокове има някои предимства, тя носи и потенциални вредни ефекти. Педиатрите трябва да са добре запознати със соковете и да информират родителите и пациентите за правилната им употреба.

Състав на плодовия сок
Основната съставна част на соковете е водата. Въглехидратите, вкл. захароза, фруктоза, глюкоза и сорбитол, са следващата най-голяма съставна част на соковете. Съдържанието на въглехидрати варира от 11 гр на 100 мл (0,44 ккал/мл) до над 16 гр на 100 мл (0,64 ккал/мл). Кърмата и повечето адаптирани млека съдържат 7 гр въглехидрати на 100 мл.

Соковете съдържат малко протеини и минерали. Соковете, обогатени с калций (каквито у нас няма), съдържат приблизително толкова калций, колкото млякото, но не съдържат другите хранителни вещества, намиращи се в млякото. Някои сокове съдържат голямо количество калий, витамин А и витамин С. Някои сокове са обогатени с витамин С. Витамин С и флавоноидите в соковете могат да имат дългосрочен здравословен ефект като намаляване на риска от рак и болести на сърцето. Соковете, съдържащи аскорбинова киселина, могат да увеличат усвояването на желязото до два пъти.

Усвояване на въглехидрати от плодовия сок
Четирите основни захари в соковете са захароза, глюкоза, фруктоза и сорбитол. Захаозата се разпада на глюкоза и фруктоза. Глюкозата се усвоява от организма лесно в тънките черва. Усвояването на фруктозата се подпомага от подходяща концентрация на глюкоза в сока. Максимално усвояване има, когато фруктозата и глюкозата са в съотношение 1:1. Сорбитолът се усвоява бавно чрез пасивна дифузия. Резултатът е невъзможност, той да бъде абсорбиран. Въглехидрат, който не бъде усвоен в тънките черва, ферментира в част от дебелото черво, наречена колон. В резултат от ферментацията се получават водород, въглероден диоксид, метан и късоверижни мастни киселини. Част от тях се реабсорбират в дебелото черво, но неусвоените натоварват храносмилателния тракт. Недоброто усвояване на въглехидратите в соковете може да доведе до хронична диария, метеоризъм, подуване и коремни болки. Най-често срещаната причина за това са фруктозата и сорбитолът, но е важно и съотношението на различните въглехидрати. По тази причина много лекари препоръчват соковете за лечение на запек.


Сокът в хранителната пирамида
Плодовете са една от петте големи хранителни групи в Хранителната пирамида. Препоръчва се децата, консумиращи приблизително 1600 ккал/ден (в зависимост от ръста, 1-4 години) трябва да получават 2 порции плод и тези, консумиращи 2800 ккал/ден (в зависимост от ръста, 10-18 години) трябва да консумират 4 порции плод. Половината от тези порции могат да се осигурят под формата на плодов сок (не плодови напитки). 170 мл плодов сок е еквивалентът на цял плод. Килокалория след килокалория, плодовият сок може да бъде изконсумиран по-бързо от целия плод. Да се разчита на плодовия сок, вместо на цял плод, да осигури препоръчителния дневен прием на плодове, не насърчава поведение при хранене, което се асоциира с консумацията на цели плодове.

Бебета под годинка
Американската академия по педиатрия (ААП) препоръчва, на деца до 4-6 месечна възраст да се дава само кърма. За майки, които не могат да кърмят или са избрали да не кърмят, може да се използва готово адаптирано мляко и то е пълноценен източник на храна. Няма нужда от допълнителни хранителни вещества. Няма показания да се дават плодови сокове на деца под шестмесечна възраст. Даването на сокове преди захранването с каши и пюрета може да доведе до заместване на кърмата със сок и в резултат от това – до намален прием на протеини, мазнини, витамини и минерали (желязо, калций и цинк). Недохранването, прехранването и ниският ръст се свързват с прекомерната употреба на сок.

На приблизително 4-6 месеца храната на бебето може да бъде обогатена с каши и пюрета. Добър избор за първа храна са обогатените с желязо каши или пюрираното месо. Кариесът също е свързан с употребата на сок. В миналото съществуваше загриженост, че бебета, на които се дава портокалов сок, могат да развият алергия от него. Появата на обриви при някои бебета след приемане на прясно изцеден портокалов сок е по-вероятно реакция на контактен дерматит, който може да се отдаде на маслата в корите. Причина за диарията и за други гастроинтестинални симптоми е вероятно недоброто абсорбиране на въглехидратите. Въпреки че в ранните години от живота могат да се развият алергии към плодове, те са рядкост.


ЗАКЛЮЧЕНИЯ

1. Плодовите сокове нямат хранителна стойност (не носят ползи) за бебетата под 6 месеца.
2. Плодовите сокове нямат хранителна стойност по-висока от тази на плодовете за децата над 6 месеца (да се предпочитат целите плодове – на пюре или малки парченца – пред соковете).
3. Натуралният сок (100%, без добавки) може да бъде здравословна част от добре балансирана диета. Плодовите сокове с добавки (от захар и др.) обаче не са равностойни по хранителната си стойност на 100% плодови сокове.
4. Соковете не са подходящи при лечение на обезводняване или диария.
5. Прекомерната употреба на сокове може да бъде свързана с проблеми в храненето (прехранване или недохранване).
6. Прекомерната употреба на сокове може да бъде свързана с диария, метеоризъм, подуване на корема и зъбен кариес.
7. Непастьоризираният сок може да съдържа патогени, които могат да причинят сериозни заболявания.
8. Разнообразието от плодови сокове, дадени в подходящо за възрастта на детето количество, е малко вероятно да причини някакви проблеми.
9. Соковете, обогатени с калций, са биоекивалентен източник на калций, но в тях липсват другите хранителни вещества, намиращи се в кърмата, адаптираните млека или кравето мляко.


ПРЕПОРЪКИ

1. Соковете не трябва да бъдат включвани в диетата на бебетата преди навършване на шест месеца.
2. На децата не трябва да се дава сок от шише или в лесно преносими покрити чаши, които им позволяват лесно да пият сок през целия ден. На бебетата не трябва да се дава сок преди заспиване.
3. Приемът на плодови сокове за децата от 1 до 6 години трябва да бъде ограничен до 120-180 мл на ден. За децата от 7 до 18 години, приемът на сокове трябва да бъде ограничен до 220-360 мл.
4. Децата трябва да бъдат насърчавани да ядат цели плодове, за да покриват дневните си нужди от плодве (2 порции на ден).
5. Бебетата, децата и възрастните не трябва да консумират непастьоризиран сок.
6. При оценяване на положението при деца с проблеми в храненето (прехранване или недохранване), здравният работник трябва да определи количеството сок, което те консумират.
7. При оценката на деца с хронична диария, силно изявен метеоризъм, абдоминални болки и подуване, здравният работник трябва да определи количеството сок, което те консумират.
8. При оценка на зъбния кариес, трябва да бъдат определени количеството и начините (от шише и др.) на консумиране на плодов сок.
9. Педиатрите трябва да обсъждат проблема с плодовите сокове и плодовите напитки и трябва да образоват родителите за разликите между двата вида.


Материалът е преведен (със съкращения) от Петя Личкова и предоставен от tedi_b
http://aappolicy.aappublications.org/cgi/content/full/pediatrics;107/5/1210
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!