0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
БЕЗМЛЕЧНИ И БЕЗГЛУТЕНОВИ КАШИ

"Frisocrem Frieslandfoods"
–   Безмлечна каша царевица [Кашата е без добавки и лесно смилаема. Подходяща е за периода на захранване, когато кърмачето привиква към новия вкус и гъстота на кашите. Състав: царевично нишесте 58%, захар, малтодекстрин, растителен пречистен протеин от зелен грах, растителни хидрогенирани мазнини, лецитин, ванилин, Витамини (С, Е, В1, В6, А, К1, Д3), ниацин, фолиева киселина, биотин. Не съдържа лактоза. Без Глутен.]
–   Безмлечна каша ориз и царевица [С лесно смилаеми зърнени храни и е отлична храна за периода на отбиване, тъй като осигурява необходимата енергия за този етап от развитието на детето. Съдържание: зърнени храни 60% (царевично нишесте и оризово брашно), захар, малтодекстрин, растителен пречистен протеин от зелен грах, растителни хидрогенирани мазнини, лецитин, ванилин, витамини (С, Е, В1, В6, А, К1, Д3), фолиева киселина, биотин. Не съдържа Глутен.]
–   Безмлечна зърнена каша с 4 плода [съчетава деликатния вкус на пресни плодове и смес от безглутенови зърнени храни. Плодове-портокал, ябълка, ананас и банан. Обогатена с 11 витамини и минерали. Идеална храна за периода на отбиване. Не съдържа лактоза. Без Глутен.]

"Hipp"
-   Ориз
-   Каша от елда [брашно от елда, калциев карбонат (1000мг.), витамини C, E, B1, B2, B6, B12, пантотениева киселина, ниацин, фолиева киселина, биотин. Без глутен. 4м.+]
-   Елда с плодове

"Humana" – Безмлечна каша ябълки

"Milupa" – Био безмлечна каша ориз [Лесно смилаема, съдържа фини, лесно разтворими оризови люспи с най-добро Био качество. Не съдържа мляко, глутен, захар, ароматизатори, оцветители и консерванти.]

"Neslte" – над 6 месеца
–   Sinlac [пълноценна и приятна на вкус оризова каша с растителни протеини. Тя не съдържа глутен, лактоза и млечни протеини. NESTLE Sinlac е изключително подходяща за част от хипоалергенното хранене на деца с риск от развиване на алергии или такива с непоносимост към някои хранителни протеини.]
–   Ориз [идеална за първоначално захранване на бебетата с по-твърда храна. Тя е част от хипоалергенните храни NESTLE, защото не съдържа глутен, белтък, който се намира в основните зърнени храни и който не трябва да се въвежда твърде рано в диетата на бебето. Бебешката каша NESTLE Ориз е обогатена с желязо, калций и 8 витамина. Кашата е много подходяща при лечение на диарии.]
–   Безмлечна каша ориз и рожкови [Не съдържа Глутен, лактоза и млечни протеини.]
–   Ориз с 3 плода [съчетава предимствата на оризовата каша и прекрасния вкус на едни от най-сочните плодове – ябълка, банан и портокал. Бебешката каша NESTLE Ориз с 3 плода е обогатена с желязо, калций и 8 витамина. Не съдържа глутен.]

"Слънчо" – над 4 месеца
–   Зеленчукова каша с моркови [оризово брашно, царевично нишесте, захар, картофи, моркови и витаминна смес]
–   Зеленчукова каша с моркови и домати [оризово брашно, царевично нишесте, захар, картофи, моркови, домати и витаминна смес]

Източници:
Асортимент на „Нестле” предлаган на българския пазар
интернет магазин „Папагал”



"Блевит плюс"
-   плодова
-   ориз

Източник:
Блевит плюс


"Hipp" – Каша от елда с плодове [брашно от елда, ябълки, банани, захар, калциев карбонат 1000 мг/100 г, витамин С, витамин Е, витамин В1, витамин В2, витамин В6, витамин В12, пантотенова киселина, ниацин, фолиева киселина, биотин]

"Humana" – Безмлечна ябълкова каша без варене [(на 100 г прах) малтодекстрин, нишесте, фруктоза, царевичен грис, оризови люспи, глюкоза, ябълка на прах 5,9 г, витаминна смес (витамин С, ниацин, витамин Е, пантотенат, витамин В6, витамин А, витамин В1, витамин В2, пантотенова киселина, витамин К, биотин), железен-ІІІ-дифосфат, калиев йодат]

"Bebi" – Детска житна каша ориз – банан [оризово брашно (75 г), плодов продукт от банани (13 г), естествена захар, витамини, жлезен дифосфат, калиев йодит]

"Bebi" – Детска зърнена каша – елда [безглутенова елда, естествена захар, витамини (А, В1, В2, В6, никотинамид, Е, фолиева киселина)]

"Blevit Plus" – Плодова каша с бифидус ефект [Разградени до декстроза зърнени брашна (ориз, царевица); захар; плодове (портокали, ябълки, круши, банани, киви, ананаси; фруктоолигозахариди; малц; минерални соли (дикалциев фосфат, железен сулфат); витамини (С, никотинамид, Е, калциев пантотенат, В6, В2, В1, А, фолиева киселина, К, биотин, Д, В12); ароматизатори]

Източник:
Етикетите на опаковките. Това са готовите каши, които аз съм купувала.


Приготвяла съм и домашни каши от кафяв ориз, елда и просо – в началото смесени с готови плодови пюрета, а след това с намачкани или настъргани плодове (ябълка, банан, круша, сини сливи, грозде).

*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14923
Verdi, страшна си! сърдечни благодарности за информацията!

кога се преминава към 5 хранения и кога - към 4 хранения?

когато са 4 - в кои часове? вечерното къпане преди или след последната манджа?
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Последното хранене е след къпане. Ние ядем така - в 7.30-8.00 ч. - мляко 210 мл.; към 10.00 ч. - закуска - той пие едни млека като каша, ама течни; 12.30-13.00 ч. - пюре от 220 гр. с едно десертче плодово; 16.00-16.30 ч. - каша и към 21.30-22.00 ч. след къпане - 250 мл. мляко с 3 бисквитки вътре. Беше започнал да пропуска яденето в 10, но сега от скоро си наваксва пак.
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
*
jam, ето ти моите отговори на поставените от теб въпроси.
Цитат
1. какви лъжички?
Ползвах тези Детски лъжички на крачета – с най-малката давах „Вигантол”, със средната започнах захранването, а по-късно преминах към голямата. Чела съм, че има деца, които проявяват предпочитания към определен тип лъжички и не с всяка лъжица искат да ядат. Моят, например, отказа да яде от тази силиконова лъжичка , а уж я дават като първа лъжица – за по лесен преход от биберон към лъжица.
2. какви съдчета? трябват ли в началото, когато бебето ще яде по мъничко? ако се купуват готови бурканчета, в какво пресипваме порцийката за деня? в какво и как запазваме останалото от бурканчето?
Подариха ми такава купичка с вакуум, но още не съм я ползвала.
Ползвам едни купички с капак от цветна полупрозрачна пластмаса (оранжева, червена и синя) Babycare на Bertoni – супер са. Два комплекта от по три купички са, всеки от които струва по 1,80 лв. В началото ползвах комплекта с по-малките купички (диаметър 8 см, височина 5,5 см), а след това – по-големите (диаметър 11 см, височина 3,5 см). Не успях да открия линк към такива в нета, но приличат на тези, само че моите са без дръжки.
Стерилизирах след всяко хранене и лъжичките, и купичките.
В началото, когато бебето ядеше по мъничко, използвах една лъжичка, за да пресипя съответното количество от бурканчето с готово пюре в купичката, и друга – за да го храня. Чела съм, че така трябва (въпреки че приятелките ми се смееха), за да може, ако прояви желание да изяде още, да не бъркам в бурканчето с лъжицата, с която е яло бебето. Бурканчето с остатъка прибирам в хладилника, като плътно затварям капачката. Повечето производители дават срок на годност 48 часа след отваряне – при съхранение в хладилник.
3. как се храни, докато още не седи? като почне да седи - ясно, купуваме столче, а дотогава?
Аз започнах захранването късно, когато вече синът ми се опитваше да седи и го слагах винаги на столчето за хранене. Виждала съм моите приятелки да хранят децата си полулегнали в скута им. Можеш да ползваш шезлонг, столче за кола или лятна количка.
4. затопля ли се храната - пюретата и кашата - или се дава със стайна температура? в какво и как затопляме, до колко градуса?
Неотворените пюрета се съхраняват на стайна температура, веднъж отворени – в хладилник. Затоплянето е или на водна баня, или в микровълнова фурна.
Плодовите пюрета, когато съм давала веднага след отваряне, не съм затопляла, а когато са от хладилника – в микровълновата за малко, колкото да станат на стайна температура. По същия начин съм процедирала и с другите пюрета. Затопляла съм само тези, които са много гъсти, защото след затопляне стават по-еднородни и по-редки. В микровълновата, знаеш, бурканчетата и купичките се слагат без капаци. А продължителността на затопляне зависи от количеството храна и от модела МВ – ще я налучкаш постепенно. Кашата, ако е суха разстворима, се дава топла, защото се приготвя с топла вода (не гореща, защото става на топчета). Ако си навън, в купичка си взимаш нужното количество суха каша, а в термос – топлата вода, и приготвяш кашата непосредствено преди хранене. При кашите в бурканчета съм процедирала както с плодовите пюрета, т.е. затопляне само след изваждане от хладилник. Домашните пюрета (които са замразени на кубчета във фризер) в повечето случаи възвирам в МВ, особено картофеното. Но после чакам добре да изстинат. Винаги опитвам температурата върху нежната кожа на ръката ми между палеца и показалеца или от обратната страна на китката (както се пробва парфюм), преди да я дам на детето.
въпрос за готовите пюрета от зеленчуци........... как ги приготвяте тогава?
Еднокомпонентни пюрета:
- моркови “Hipp”, “Sunval”, „Gerber”
- пащърнак “Sunval”
- броколи “Semper”, “Hame” (не е подходящо за първа храна)
Всички еднокомпонентни пюрета са в малки бурканчета (80 г или 125 г).
Въвеждаш първо морков (пюре от ранни моркови на “Hipp” например), после картоф (винаги можеш да свариш един картоф и да го пасираш или пък да дадеш готово пюре от ранни моркови с картофи „Hipp”) и нямаш ядове нататък (при въведен ориз чрез каша).
Двукомпонентни пюрета:
- моркови с картофи „Hipp”, “Nestle Alete”, “Sunval”
- карфиол с картофи „Hipp”, “Nestle Alete”, “Sunval”
- пащърнак с картофи “Nestle Alete”, “Semper”
- ябълки с моркови “Hipp”, “Sunval”
- тиква с картофи “Hipp”,
- тиквички с картофи “Hipp”
- царевица с картофи “Semper”
- моркови с царевица “Sunval”
- грах с картофи “Semper”
- спанак с картофи “Sunval”
- тиква с ориз “Sunval”
- броколи с ориз “Hipp”
- пащърнак с броколи “Sunval”
Като начало, “Hipp” са за предпочитане, защото има и в малки бурканчета (125 г), по-нататък, като се напредне с количествата, по-изгодно е да се купуват големите грамажи (190 г или 200 г.).
Многокомпонентните зеленчукови и месно-зеленчукови пюрета са в грамаж 190 г, 200 г, 220 г и 250 г (с малки изключения).
При купуването на готови пюрета и каши ГЛЕДАЙ СРОКА НА ГОДНОСТ!
Можеш да си приготвяш и домашни еднокомпонентни пюрета, които да замразяваш на кубчета във фризер. И при затопляне да смесваш по няколко различни кубчета. Аз съм приготвяла домашните пюрета по начина, описан тук.
към софиянки - споделете добре заредени магазини за бебешки храни?
Не съм софиянка, но брат ми живее в София и ми е купувал доста неща от Бебемаркет
и друго да попитам - в зеленчуковите и месните пюрета слага ли се мляко (кърма или АМ) и колко?
Можеш да слагаш малко мляко в началото, за да е по-познат вкуса на храната.
изобщо, не ми е ясно какъв грамаж общо и по видове храна се гони оттук нататък? досега беше ясно - 6 пъти по 140 грама мляко и това е.
Трябва да се съобразяваш изцяло с твоето бебе – количествата не могат да се определят, както досега, в точни милилитри и грамове. Детето може да спира да отваря уста, когато не иска вече, но може и да е лакомо и да не спира и после да повръща от преяждане.
Тъй като аз държах да продължа да кърмя, а не да замествам бързо хранения, давах твърдата храна след кърменето. Поради което количествата в началото бяха мизерни. Постепенно синът ми сам увеличи количествата твърда храна, които поемаше.
кога се преминава към 5 хранения и кога - към 4 хранения?когато са 4 - в кои часове?
Не мога да ти отговоря, тъй като моят син, за разлика от болшинството кърмени бебета и за учудване на всичките ми познати, още в 4тия месец вече беше минал на 4 хранения в денонощието – три през деня (на 5-часов интервал) и едно през нощта (около 3 ч.). Беше изцяло на кърма.
5. друго, каквото се сетите?
Захранването изглежда сложно само в началото.
Трябва да избереш час за даване на „нова” храна, когато детето е най-спокойно – може да е сутрин, може да е предиобед, може да е на обед.
Това, че е отказана някоя храна в началото, не означава, че, ако я дадеш след няколко седмици, няма да бъде приета.
Не насилвай да изяде цялото количество храна, което си приготвила.

Ми, само толкова можах да напиша. След малко – повече.
 :balk_71:

*

    ema2

  • ****
  • 888
  • You kill the beauty of today
Верди, казваш късно захрани?
Колко е това "късно"

ема2
We are all a part of everything
The future, present and the past
Fly on proud bird
You're free at last
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14923
Verdi, прекрасно изложение, благодаря ти от сърце! много е полезно, а и ти си толкова прецизна, внимателна и информирана, че направо бих те взела за личен педиатър, жалко, че си ни далече :)

днес купих следните неща за ядене:

- пюре от тиква на Хип
- пюре от тиква и картофи на Хип
- пюре от тиквички и картофи на Хип
- пюре от ябълка за бебета на Хип
- пюре от круши Уилямс на Хип
- пюре от броколи на Семпер
- пюре от спанак и картофи на Сънвал
- оризова каша на Хип - био, безмлечна, безглутенова

остава само да купя купичка и съм готова. лъжички имам на Авент два броя и някакви други, дето си променяли цвета от температурата.

ще започна с оризовата каша на обяд. така и така, повечето пюрета съдържат и ориз, така че е редно да се въведе пръв, иначе става въвеждане на две неща накуп.
след това, първо мислех да въведа картофеното пюре. но понеже ме мързи да правя картофено пюре, а няма готово моно картофено, си мислех дали не може вместо картоф да въведа тиква. Ема от Канада беше писала, че техните сладки картофи, които ги препоръчват за първа храна, били като тиквата. а моно тиквено пюре има. после вече има тиква с картофи. какво мислите?

друго неясно. хубаво, знам как се въвежда първия зеленчук - бавно, за 1 седмица, докато заместя цялото количество обедно хранене с пюрето от този зеленчук. дотук добре. но как се процедира при въвеждане на следващия вид зеленчук? пак ли се въвежда по 2-3 лъжички в началото и постепенно за 1 седмица? ако да - с какво си дояжда детето на обяд? с пюрето от вече въведения зеленчук или с мляко или как?

вода задължително ли даваме веднага след ядене на немлечна храна? синковецът вода не употребява и категорично я отказва, какво ще бъде?

плодовото пюре като го въведа (мисля да го давам между храненията за въвеждане - уместно ли е?), мога ли да го смесвам с оризова каша и да стане нещо като кисел за следобедното ядене?



"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
а и ти си толкова прецизна, внимателна и информирана, че направо бих те взела за личен педиатър, жалко, че си ни далече :)
Голяма чест! Благодаря!
Ти си ми пример!
jam, сега ще ти постна малко инфо, което писах днес следобед, за захранването на моето дете, а утре ще ти отговоря обстойно на въпросите, защото сега нямам време.

Към момента на захранването (6 навършени месеца) Стефко се хранеше 4 пъти, но само през деня (6.00, 11.00, 16.00 и 21.00). При второто хранене (предиобед) давах новата храна. Вече опитаната (стара) давах при следобедното хранене. Това беше първите 20-тина дни, когато Стефко изяждаше по не повече от 2-3 ч.л. от следните неща: домашна каша от кафяв ориз, пюре от круши Sunval, домашно пюре от моркови, домашна каша от елда. Избрах домашните каши за начало, тъй като в тях се съдържа усвояемо желязо, а хемоглобинът на сина ми беше 99. Дори изяждането на тези 2 ч.л. беше мъка. Пробвах с добавяне на кърма или без, по-гъста или по-рядка консистенция, няколко вида лъжици – не и не. Бях се притеснила, че детето ми е злоядо и ще остане незахранено. До момента, в който Стефко не опита пюрето от ранни моркови на Hipp – беше изядено с голям апетит и широко отваряне на уста. После дадох пюрето от моркови и картофи „Hipp”, моркови и картофи “Sunval”, смесени с по няколко кубчета домашно картофено пюре (бях си замразила кубчета във фризера). Всичко беше изяждано с апетит и затова зарязах кашите и започнах да въвеждам един по един зеленчуците и след това да давам месо за набавяне на желязо. Оттогава проблем с отказ на храна не съм имала.
Реших да установя даването на плодовите пюрета сутрин, на зеленчуковите – следобед. Ако сутринта давах „нов” плод, следобед давах „стар” зеленчук и обратно.
За количествата се съобразявах с процентното съдържание на продукта в пюрето. Т.е., при положение, че сутрин сме стигнали вече до количество, примерно, от 15 ч.л. като допреди това е опитвал само пюре от ябълки, ако смяташ да дадеш като нова храна пюре от ябълки и банани (чието съотношение е 50:50 в състава на пюрето), можеш да дадеш 5 ч.л. от него плюс 10 ч.л. от чисто пюре от ябълки, но ако дадеш като нова храна пюре само от банани, можеш да дадеш 1-2 ч.л. от него и 13 ч.л. от чисто пюре от ябълки.
Междувременно Стефко беше станал на 8 месеца и вече имаше промяна на режима – кърмене в 6.00, плодови пюрета (или плод) в 9.30, кърмене + месно-зеленчуково пюре в 13.00, като беше включена готова разтворима каша за вечеря към кърменето в 18.30, и още едно кърмене след банята към 22.00.
Малко по-късно, тъй като вече не му беше достатъчно само плодово пюре, беше включена и каша за закуска, а за вечеря – пак месно-зеленчуково пюре. Още малко по-късно беше включен плод за следобедна закуска. Постепенно отпаднаха кърменето заедно с вечерята, после кърменето заедно с обяда.
В момента Стефко е на 1 годинка и има 5 хранения в денонощие – кърменето ни е сутрин в 5.30 и вечер в 20.00 след банята преди лягане. Твърдата храна се приема 3 пъти: закуска в 9.30 – разстворима готова каша, или домашна каша с плод, или макарони със сирене, обяд в 13.30 – готвено ястие от ДК, вечеря в 18.30 – супа от ДК. Понякога има и следобедна закуска – плод, но това зависи от конкретния му апетит за деня и от количествата храна, които е изял преди това.

Това е възможно най-кратко описание на това, как се развиха нещата при нас. Изчетох много схеми за захранване в кърмаческия на бг-мамма и се водех от най-важните принципи в тях. Използвах  прочетеното, за да взема своите решения, съобразявайки се с режима на детето си.
*
Верди прекрасно ти е отговорила! Верди,  :youwoman:

По отношение на количеството, това с лъжичките го направихме при плодовите (половин бурканче HiPP сутрин и половин вечер - между първото и второто млечно хранене и между предпоследното и последното, като е по-близко до предшестващото отколкото до следващото , малко като десертче). Всичко се проточи 4 дни. Първия ден 2-3 малки лъжички на AVENT, втория 7-8, тртия 1/4 пюре и на четвъртия ден вече стигнахме дозата половин плодово пюре, както даваме и все още. Следващия плод давах вече достигнатото количество без да започвам отначало, така действам и със зеленчуковите също вече. При зеленчуковите (понеже вече бях достигнала половин пюре с плодовите) давах първите 3 дни по половин пюре и още по 60-100 адаптирано. Откакто давам по цяло бурканче (вече 2 дни) единия ден не дадох адаптирано след това, а вчера им направих по 30 мл. по твоите разсъждения да има и мляко, че да не е чист заленчук само. Дайте малко мнения и по този въпрос!
И аз като Верди въвеждам новия зеленчук в ден в който давам въведен вече плод и обратно и гледам да разнообразя за деня. Ако плодовото е тиква и ябълки, то зеленчуковото да е картофи с моркови.
Като сте започналии аз ще се разпиша за реда, в който въведох досега храните.
- пюре от ябълки на Hipp
- пюре от ябълки и моркови на Hipp
- пюре от ябълки и круши на Hipp
- пюре от круши на Hipp
- пюре от ябълки и тиква на Hipp

- пюре от моркови и картофи на Hipp
- пюре от тиква и картофи на Hipp

Първите 2-3 нови храни ги въвеждах 7-8 дни от последната за да се въведе нова, сега вече чакам по 5-6 дни и тогава. Какъв е минимума от дни да се изчака преди въвеждане на нова храна?
И още един въпрос да ви питам, чета хубави неща за Sunval и Semper, а не съм ги виждала къде се продават. В кои от магазините има пълния им асортимент за да напазарувам спокойно?

jam, за водата и моите не искат да пият и не я давам веднага след яденето а изчаквам 15 мин и тогава и пак става със зор ама няма начин. Щом ядат твърда храна трябва да се компенсира с вода.
« Последна редакция: Ноември 21, 2006, 02:01:34 am от cygnus »
*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Аз не съм давала изобщо вода, тъй като и ние имаме отвращение към нея. Само че я слагам в сока. Като сипвам сок разреждам с вода и така му я набавям. Иначе той изпива по около 100-150 мл сок на ден като това количество е половината от вода.
Дони, внимавай с крушите тъй като разслабват. Давай ги по-рядко. Аз не съм добавяла мляко. Карах по схемата, която написах в началото. След като вкарах кашата - останаха ми само сутрешно и вечерно хранене с мляко, като във вечерното шише разтварям няколко детски бисквитки. Тук ми казаха, че може да се дава зеленчукова каша за вечеря, за да може да спи по-добре детето, но нашия прояви огромно нежелание към този продукт и поради тази причина зеленчукова каша не съм давала. Иначе се е случвало да я добавя към пюрето, но чиста освен плодова, друга не съм давала. След като захраних вече с новите пюрета, не съм спазвала същото правило за другите. До сега не е давал алергична реакция, освен веднъж, но имаше прясно мляко в пюрето и от там се получи. Аз изчаквах по 2-3 дни да въведа новата храна.
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
*
Аз пак съм ви приготвила мъничко за четене – ако нямате какво да правите..... :balk_69:

shygirl,
Верди, казваш късно захрани?
Колко е това "късно"
Бебето ми беше само на кърма до навършване на 6 месеца и половина – тогава захраних с твърди храни.


jam,
си мислех дали не може вместо картоф да въведа тиква..........после вече има тиква с картофи. какво мислите?
Абсолютно никакъв проблем нямаш да въведеш тиквата като втора храна. Напротив, тиквата е от най-слабо алергизиращите храни. Аз я въведох четвърта – преди нея бяха само моркова, картофа и царевицата. Освен това тиквата разхлабва. И тук е мястото да кажа, че е добре в дневното меню да има баланс между храните по отношение на действието им върху стомаха. Ето една таблица за Запичащи и разхлабващи храни. В този смисъл, комбинацията от оризова каша като първа и пюре от тиква като втора храна е идеална.

бавно, за 1 седмица, докато заместя цялото количество обедно хранене с пюрето от този зеленчук.
Няма такова нещо. Не е нужно да си стигнала до точно определено количество преди да въведеш следващия вид храна. Важното е да знаеш със сигурност, че няма реакция към предишната храна. Постепенното увеличаване на количеството, съм чела, че се прави, защото детето може да не направи реакция към 2 лъжички от някаква храна, но от 10 – да направи.
Марти може да напредва бързо с количествата (като сладурите на cygnus), но може и да не иска, т.е. ако първия ден си дала 2 лъжички каша и увеличаваш количеството с по две лъжички на ден, до седмия ден количеството би трябвало да е станало 14 лъжички. Да, ама може и да не е така. Детето може, както моя Стефко, да откаже още на втория ден да яде повече от 2 лъжички. Тогава даваш 4-5 дни по 2 лъжички и продължаваш с тиквата – даваш 2 лъжички тиква на обяд и дохранваш с мляко, а следобед – 2 лъжички оризова каша и дохранваш с мляко; или пък само на обяд 2 лъж. тиква, заедно с 2 лъж. оризова каша, и после мляко. Ако тиквата се приеме добре и на 5ия ден от въвеждането й си стигнала количество, примерно, 12 лъжички, на 6ия и 7ия ден можеш да увеличиш още тиквата, като можеш да опиташ да увеличиш и количеството оризова каша – на 4 лъжички, примерно, а после на 6.

но как се процедира при въвеждане на следващия вид зеленчук? пак ли се въвежда по 2-3 лъжички в началото и постепенно за 1 седмица? ако да - с какво си дояжда детето на обяд? с пюрето от вече въведения зеленчук или с мляко или как?
Продължавам с избрания пример. Вече сме достигнали, да кажем, количество от 16 лъжички пюре от тиква и 6 лъжички оризова каша. През третата седмица продължаваме с пюре от тиква и картофи. Тъй като съдържанието на тиква в него е 88 %, а на картофи – 12 %, това означава, че, ако дадеш на първия ден 16 лъжички пюре от тиква с картофи, ще си дала 14 лъжички пюре от тиква и 2 лъжички пюре от картофи. Което за първи ден е добре, но после, за да изяде 4 лъжички пюре от картофи, при това съотношение, трябва да дадеш 32 лъжички пюре от тиква с картофи. А третия ден?! Затова си надвий на мързела и обели едно малко картофче, нарежи го на ситно, свари го на пара или с мъничко вода, пасирай го с водата и дай от него на детето. А още по-лесен е вариантът със замразяването. Просто отделяш наведнъж 1 час и си приготвяш няколко вида зеленчукови пюрета (аз си приготвих тиква, картоф, морков, спанак). Сваряваш, примерно, не едно картофче, а 10, правиш пюре и го изсипваш в найлонови формички (еднократните) за лед (не е нужно да е много течно; ако го побутваш с някаква пръчица през входния отвор, се разпределя перфектно в сферичките). После слагаш във фризера. Преди храненето си отрязваш колкото сферички искаш (махаш найлончето), слагаш ги в купичка и ги загряваш в микровълновата. Аз така направих и след това ми беше много лесно да си комбинирам каквито искам съотношения на продуктите в пюрето. Същата работа като формичките за лед върши и фолио от кутия от шоколадови бонбони – дори е по-лесно разпределянето. Аз използвах такива за домашни пюрета от месо – купих си филета от пилешко, телешко и заешко. Приготвят се по същия начин – варят се в малко вода и се пасират с нея. По-късно, тъй като в готовите месно-зеленчукови пюрета, месото е само 8%, а моят син имаше малко нисък хемоглобин, добавях към готовите месно-зеленчукови пюрета по едно кубче от домашно месно пюре.
Та, да се върна на основния въпрос – в началото е добре да въвеждаш всяка нова храна с по 2-3 лъжички и да изчакваш по 1 седмица за реакция. По-нататък (примерно след месец), ако новата храна не е силен алерген, можеш да започваш с 5 лъжички и да намалиш продължителността на 4-5 дни, като минимумът е 3 дни. След 2-3 месеца, ако няма проявени алергични реакции, можеш да даваш по-смело с количествата, но спазвай минимума от 3 дни.
Имай предвид, че за всяко дете алергените могат да бъдат различни – например, чела съм за едно детенце, получило обрив от круша, която по принцип се води неалергенна храна. В литературата се срещат и доста противоречия относно алергенността на някои храни. Ето една тема с малко инфо за хранителните алергени.

вода задължително ли даваме веднага след ядене на немлечна храна? синковецът вода не употребява и категорично я отказва, какво ще бъде?
Моят синковец почти не употребява вода до ден днешен. Пие по няколко глътки след хранене и това е.

плодовото пюре като го въведа (мисля да го давам между храненията за въвеждане - уместно ли е?), мога ли да го смесвам с оризова каша и да стане нещо като кисел за следобедното ядене?
Независимо, че е между храненията, плодовото пюре също се въвежда постепенно – както всички други нови храни. Някои майки въвеждат първо плодовите пюрета, после зеленчуковите, други обратно – дават плодове, след като са запознали вкусово децата си с повечето зеленчуци.
Аз лично въвеждах плодови и зеленчукови пюрета като ги редувах, т.е. въвеждах нов плод, след това нов зеленчук, след това нов плод и т.н.
В началото за закуска давах плодови пюрета, след това започнах да ги смесвам с домашни зърнени каши. Можеш да ги даваш и като десерт или като следобедна закуска.
Важно е да знаеш също, че, щом е яло детето ябълкова каша, това не означава, че е свикнало с плода ябълка. Когато дадеш плода или плодовото пюре от ябълка, пак трябва да захранваш постепенно.

Cygnus е подходила доста смело, за разлика от мен, но при нас има фамилна обремененост за алергии, затова аз бях много внимателна със захранването.

По повод на млякото – при опитването на първите 3-4 храни добавях кърма, за да е познат вкуса. Доста деца приемат в началото новите храни само по този начин, но за моя син аз установих, че това не е необходимо.
Мога само да кажа, че в някои пюрета (но те не са за захранване) се съдържа сметана – пюре от грах и пуйка, пюре от моркови и пиле, пюре от зелени зеленчуци на “Nestle”, сметана, сухо мляко или обезмаслено мляко има в рибните пюрета, пълномаслено прясно мляко има в „Нежен зеленчук с ориз” на „Hipp”.


cygnus,
Верди прекрасно ти е отговорила! Верди, :youwoman:
Много, много се радвам, че съм ви от полза.

Какъв е минимума от дни да се изчака преди въвеждане на нова храна?
Минимумът е 3 дни.

И още един въпрос да ви питам, чета хубави неща за Sunval и Semper, а не съм ги виждала къде се продават. В кои от магазините има пълния им асортимент за да напазарувам спокойно?
Пюретата на Sunval си купувам от „Вис Виталис” в Пловдив или ми ги носят от „Бебемаркет” в София.
Пюретата на Semper са хубави за постигане на разнообразие в храненето (плодови – киви, манго, малини, касис; рибни – сьомга, моруна, треска, калкан), но са по-скъпички – малките бурканчета са по около 2,30 лв., а големите – към 3,50 лв.. Продават се в „Билла”. Ето ти асортимента на „Semper”


Малко рецепти за тези, които не ги мързи да готвят - Детска кухня

И още два линка, които може да са полезни:
Наръчник за хранене според възрастта на бебето и детето
Примерна месечна схема за захранване
Верди, да имах твоето търпение да напиша всичко това - възхищавам ти се!
Аз, да си призная, нечакам повече от 4 дни между различните храни и въвеждам нова в съчетание със старата като в началото купувах пюрета на Хип, а сега просто добавям по малко в от новия продукт като приготвям пюре!
Матей - 1.04.2006 г
*
Господи колко сложно ми се вижда всичко това (захранването):?
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

*
Perdeto,
Господи колко сложно ми се вижда всичко това (захранването):?
Изглежда сложно само в началото, после става лесно.
Същото важи и за кърменето - ти засега упорствай в тази насока.
Пък като дойде време за захранване - ще помагаме.
*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Леле Верди, като те чета, аз въпреки семейната обремененост с алергии съм си карала доста смело със захранването. Не съм чакала по толкова време. Да чукам на дърво, за сега проблеми няма. А иначе за тиквата - изобщо не я харесахме, така че при мен явно не важи. Нашия не хареса две пюрета - картофи с цукини и тиква с телешко и картофи. Това са пюретата, които изхвърлих. Иначе е като италиянците. Харесват му всякакве видове спагети и пасти, които продават в пюриран вид.
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
Гане, какво е цукини?
Матей - 1.04.2006 г
*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Вени, това са италиански тиквички.
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
О, йе! Ние пък хапваме български! :lol:
Моя човек, въпреки, чее болен, не отказва да хапва! Предния път отказваше, но сега не!
Матей - 1.04.2006 г
*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Ми Вени, тука пюретата са само с таквоз чудо. Нормални, нашенски тиквички няма. А тея са като нашите, само че са тъмнозелени и нямат толкова семки.
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
*
Вени,
Верди, да имах твоето търпение да напиша всичко това - възхищавам ти се!
Пипкави работи ми дай на мен! :lol:
Аз, да си призная, нечакам повече от 4 дни между различните храни и въвеждам нова в съчетание със старата....
Четири дни си е екстра. Аз само първите няколко храни въвеждах по 7 дни, а след това, като видях, че принципно се приемат добре новите видове храни, бързо намалих дните за въвеждане до минимума. Но за количествата - първите месеци от захранването съм почвала с по 2-3 лъж. от новата храна. Доста време мина докато си позволя да започвам с 5 ч.л.
Иначе аз си падам малко забравана и няколко пъти дори ми се е случвало да забравя, че съм тръгнала да въвеждам, примерно, нов зеленчук и три дни трябва да давам само него, и тръгвам да давам нов плод.
Гане, какво е цукини?
Пюрето от тиквички и картофи на "Hipp" всъщност е от цукини и картофи.
Моя човек, въпреки, чее болен, не отказва да хапва! Предния път отказваше, но сега не!
Ти не каза от какво е болен.
Моят опит с единственото ни разболяване досега показва, че липсата на апетит не е задължителна при болест. Стефко не беше загубил ни най-малко апетита си.

Гане,
А иначе за тиквата - изобщо не я харесахме.......... Иначе е като италиянците. Харесват му всякакве видове спагети и пасти.......
Те все едно са братя Александър и Стефан. :o

Извинете ме - дала съм линк към наръчника за хранене според възрастта, а Вени отдавна го е копнала на първата страница.
*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Верди :balk_600: Много интересно обаче, ястия, които аз съм приготвила с кайма не желае да яде. Пасирани пълнени чушки и мусака например не помирисва даже. За сметка на това супички яде и то така, че чак му пращят ушичките :lol: Днес даже му давах домашна зеленчукова супа, но най-харесвана е телешко варено. Иначе като си бяхме в България ядеше млечната детска кухня. Не знам там как готвят, ама си изяждаше всичко. Веднъж повръща от преяждане :lol:
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю