0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Предишната тема можете да прегледате тук:
http://www.zachatie.org/forum/index.php?topic=12189.0

Проблемът: необходимост
Обяснение: спермалният анализ е нещо просто за мъжа, не изисква специална подготовка, поносимо е като цена, става бързо, а дава много и важни отговори за причините, водещи до безплодие. Това е първото и задължително изследване за една двойка, желаеща да има дете.
Препоръка: направете спермограма преди всичко останало.

Проблемът: ерекция
Обяснение: все още се налага да обясняваме, че ако един мъж има ерекция и няма проблем със секса, това изобщо не означава, че има сперматозоиди в еякулата и те са годни за оплождане. Това може да се разбере само чрез специализирано изследване.
Препоръка: научете разликата между сексуално и репродуктивно здраве.

Проблемът: смущение
Обяснение: ако мислите, че има нещо срамно и притеснително в правенето на спермален анализ, недейте. Това е един нормален етап в изясняването на причините за репродуктивните неудачи. Всеки ден хиляди мъже отделят еякулат за анализ и хиляди спермограми се правят навсякъде по света.
Препоръка: споделете смущенията си с лекаря.

Проблемът: страх
Обяснение: някои мъже се страхуват от тежки диагнози, включително рак, особено когато имат оплаквания от болка и тежест в областта на тестисите. В огромният брой случаи тези оплаквания се дължат не на раково заболяване, а на нещо доста по-просто и лечимо – варикоцеле (разширени вени).
Препоръка: страхът е лош съветник. 

Проблемът: невежество
Обяснение: за жалост, дори и при огромния напредък на медицината продължават да съществуват архаични представи за живота, както и хора, които се възползват от невежеството и предлагат шарлатански методи за диагностика и лечение на безплодието. Нищо не може да се каже за вашите сперматозоиди с гадаене, светене с фенерче в очите и сладки приказки. Единственият начин е да се изследват под микроскоп в специализирана клиника от подготвен за целта специалист.
Препоръка: повишете здравната си култура.

Проблемът: специалист
Обяснение: често у нас спермограми се правят от хора, които не са достатъчно квалифицирани за тази специфична дейност, а не от ембриолог. Това води до неправилни изводи, неправилно лечение и поведение. Следва загуба на време, нерви и пари, а при неправилно поставено заключение за нормален еякулат, обрича жената на излишни изследвания.
Препоръка: намерете верния специалист.

Проблемът: въздържание
Обяснение: нормите за спермален анализ са изработени за сексуално въздържание от 3 до 5 дни. Отделните показатели на спермограмата се влошават както при по-малко от три, така и при повече от пет дни въздържание.
Препоръка: спазвайте срока на сексуално въздържание.

Проблемът: отделяне
Обяснение: има няколко метода за отделяне на еякулата. Стандартно това става чрез мастурбация в клиниката, в която ще се прави анализа. Някои мъже изпитват неудобство от условията и при тях се допуска отделяне в къщи. При невъзможност за мастурбация и по религиозни причини има вариант еякулатът да се отдели в специално изработен за лабораторни нужди презерватив.
Препоръка: намерете най-удачния за вас вариант.

Проблемът: контейнер
Обяснение: съдът за отделяне на еякулата трябва да е стерилен и за еднократна употреба. В някои лаборатории се практикува използването на чашки, които не са стерилни. Ако в тях има останал детергент или вода, това моментално променя показателите ви и води до неправилни изводи.
Препоръка: ползвайте само стерилен контейнер.

Проблемът: транспорт
Обяснение: понякога се налага да донесете еякулата от къщи до клиниката. Основен проблем при транспорта е студа, особено през зимата – сперматозоидите са много чувствителни на студ и бързо намаляват подвижността си.
Препоръка: носете контейнера близо до тялото си.

Проблемът: приятели
Обяснение: ако имате приятели, които пушат, имат прекарани заболявания, не ходят по доктори и въпреки това нямат проблеми с възпроизводството, това по никаква логика не означава, че и при вас ще е така.
Препоръка: осъзнайте своята индивидуалност.

Проблемът: роднини
Обяснение: в тази деликатна област намесата на близки и далечни роднини, които твърдят, че вие сте здрав просто защото ви обичат, и по тази причина не е нужно да правите спермограма, не е най-доброто за вас, а е и далече от съвременното ниво на познание.
Препоръка: слушайте жена си.

Проблемът: минало
Обяснение: ако имате вече дете или партньорката ви е забременявала от вас, това все още не означава, че всичко с вашето репродуктивно здраве е наред и нямате нужда от изследвания. Помислете си как някои мъже оплешивяват с времето, вдигат кръвно или напълняват. Биологичният часовник работи и за мъжа.
Препоръка: гледайте само напред.

Ваша: Д-р Мариела Даскалова
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #1 -: Май 23, 2014, 17:28:56 pm »
Здравейте,
за първи път път пиша в сайта, но ви чета отдавна. Аз съм на 36г, партньорът ми на 33 и от около 6-7 месеца работим по въпроса за бебче, засега без успех :( Решихме да не губим повече време и да започнем с изследване на хормони и спермограма. Хормоните ще ги пусна другата седмица, но спермограмата усляхме да направим днес в "Майчин дом" в отделението за репродуктивно здраве.
Моля за вашето мнение, тъй като не съм много наясно, а доктора е отпуска до другата седмица.

Материал даден на място, чрез маструбация
полово въздържание 4 дена
                                                                                                      Референтни граници/СЗО                     
Време на втечняване: на стайна температура -   30мин.                      < 60 мин
Обем                                                                          4 мл                         >2 мл(2 до 6 мл)
                                                                                                                 -
Вискозитет                                                          - нормален
PH                                                                            8,3                             > 7,2 до 7,8
                                                                                                                  -
Цвят                                                                     - нормален
Аглутинация                                                       - липсва                          - липсва
Левкоцити                                                           - не

Концентрация                                                      35 млн/мл                       >20 млн/мл
                                                                                                                 -
Общ брой в еякулата                                          140 млн                           > 40млн
                                                                                                                 -
Подвижност                                   обща               50%                              > 50%
                                                                                                                -
                                      прогресивно подвижни  30%                                >25%
                                                                                                                 -
                                   непрогресивно подвижни   20%                               -------
                                                     неподвижни    50%                               -------

Морфология по Крюгер
                                 с нормална морфология         28%                              >14%
                                                                                                                  -
                               с патологична морфология       72%               
                                 с дефекти на главата             33%
                                  с дефекти на шийката           15%
                                  с дефекти на опашката         24%

Диагноза               Normozoospermia

Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #2 -: Юни 24, 2014, 12:56:01 pm »
Здравейте !!! Нова съм във форума и дано съм уцелила темата.
Знам, че до година и половина е нормално да не се появи бебе, но с мъжа ми почти две години правим опити. Най-накрая той се реши на изследване - миналата седмица направихме разширена спермограма с биологична преживяемост и Крюгер тест в МЦ "Димитров" в София. Току-що взех резултатите, но нещо не мога да ги разчета докрай. Затова моля за помощ:

Възраст                         - 38 г.
Въздържание               - 4 дни
Обем на еякулата        - 2,5
рН                                 - 7,6
Вискозитет                   - N
време на втечняване  - 20 мин.
Цвят                             - N
Концентрация на сперматозоидите /млн/мл/        - 81
Общ брой на сперматозоидите в еякулата /млн/ - 202,5

Обща подвижност на сперматозоидите               - 60 %
от тях:
активно подвижни /СПНД/ - 25
подвижни                            - 20
трептящи на място             - 15
неподвижни                        - 40

Патологични сперматозоиди (по Крюгер) - 80%
от тях:
патология на главичката                            - 35
патология на шийката                                - 31,5
патология на тялото и опашката               - 14,5
аглутинация                                                - микро

Други клетки и примеси в еякулата /в зрително поле 12х40/:
левкоцити                                - 5-6
клетки на сперматогенезата  - 2-3
епителни клетки                      - 2
Годност за криоконсервация  - да

swim-up /40-60 мин/
Среда за наслояване                                       - IVF - medium
Kонцентрация на сперматозоидите /млн/мл/ - 22
Сперматозоиди с хиперактивация                  - 90%
Биологична преживяемост                              - 60%

Заключение - Normozoospermia

Благодаря ви предварително = )
Когато сърцето е в повече, мозъкът не достига !!!
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #3 -: Юни 24, 2014, 15:00:16 pm »
nutella, добри са резултатите. Заключението normozoospermia означава, че броят, подвижността и правилните форми предполагат добра оплодителна способност.

След две години опити и добрата спермограма е твой ред за изследвания. Изберете добра специализирана клиника и започнете с проверка на проходимостта на тръбите ти и проследяване на овулацията. Късмет!
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #4 -: Юни 24, 2014, 15:35:32 pm »
Благодаря, цигу !!! Успокои ме = ) Меря и записвам редовно базална температура. При мен единствения проблем може да бъде изместената матка в ляво. Ходила съм само при един гинеколог досега и ми беше казано да ходя на физиотерапия (нагревки с нискочестотен ток, UV лампа и магнити), но на последните процедури мед. сестрата ми каза, че това няма да се оправи и няма да окаже влияние за забременяването. Познавам жени, които имат по две-три деца, а са с обърната наопаки матка (даже по-лошия вариант). В неделя ще ходим при д-р Димитров от същия МЦ, в който направихме изследванията на мъжа ми и ще видим той какво ще каже. Благодаря ти още веднъж за бързия отговор !!!
Когато сърцето е в повече, мозъкът не достига !!!
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #5 -: Юни 24, 2014, 15:55:07 pm »
Нутела, Цигу ти говори за пълни хормонални изследвания при теб, цветна снимка на тръби, проследяване на овулация и т.н. Това което си правила е нищо.Извинявай, че съм така директна, но наистина все едно си загубила 2 години.Обикновените АГ-та не разбират от репродуктивна медицина.Много рядко някой ще е прочел повечко или ще каже ей аз бях до тук.

Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #6 -: Юни 24, 2014, 16:10:19 pm »
magi_st, няма за какво да ми се извиняваш... Тези неща не ги знам. Сравнително нова съм спрямо този вид изследвания и благодаря и на двете ви, че ми давате така бързо съвети и наистина обяснявате ситуацията, защото не всеки би обърнал внимание на проблема на другия. Взимам мерки веднага = ) Мерси отново !!!
Когато сърцето е в повече, мозъкът не достига !!!
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #7 -: Юни 24, 2014, 16:15:07 pm »
Нутела, ние сме тук да помагаме.На първо време отидете наистина при репродуктивен специалист.Той ще иска да направите полови хормони на определен ден от месечния цикъл, проходимост на тръби, хормони на щитовидната жлеза.Ако разгледаш тук във форума ще видиш много информация за това което ти предстои. Ето и тази статия от библиотеката на Зачатие мисля ще хвърли повече светлина и ще ти помогне да се ориентираш http://www.zachatie.org/index.php?option=com_content&view=article&id=793:---sp-1187613536&catid=176&Itemid=143

Ако имаш въпроси ние сме винаги насреща.

*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #8 -: Юни 24, 2014, 16:16:35 pm »
Клиниките в България: http://zachatie.org/index.php?option=com_content&view=article&id=1065&Itemid=115

Изследвания за двойки като вас: Хм, не ми се отваря линка на библиотеката. Ще редактирам по-късно.
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #9 -: Юни 24, 2014, 17:28:03 pm »
Нутела, първите ни 3 опита ин-витро бяха при д-р Йосиф  Димитров.Спермограмата на мъжа ми все беше о. к., чак го хвалеха,че за донор става,а след време в три други лаборатории нещата излязоха други -проблеми с ппдвижността и много лоша морфология.Бих те посъветвала партньорът ти да повтори разширената спетмограма с морфология по крюгер в друга лаборатория-просто за да сте сигурни.За твоите изследвания вече другите момичета са ти написали.Успех!
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #10 -: Юни 24, 2014, 18:49:42 pm »
Доста изчетох преди да направим изследванията - и добри, и лоши мнения за Димитров... Живеем в Елин Пелин, но и двамата с мъжа ми работим в София от рано сутрин до късно вечер. Тази клиника ни беше най-близо. Ако зависеше от мен, щяхме да отидем в Щерев, но имам малък проблем с мъжа ми, защото той дълго време отказваше каквото и да е изследване - било Божа работа, много наши приятели са чакали и по-дълго, не трябвало да се превръща във фикс идея, били излишни пари, не давали гаранция, че ако има проблем ще го оправят... Прав е до някъде, НО го направи за моето успокоение (сигурно и за да млъкна - а сега ще мълча малко повече = ) )
Димитров ще го видим в неделя що за стока е, така че мога само да гадая.

А на вас желая от сърце успех (ако все още не сте постигнали, това за което се борите) !!!
Когато сърцето е в повече, мозъкът не достига !!!
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #11 -: Юли 02, 2014, 16:15:04 pm »
Здравейте , бих искала да получа мнение и съвет, тъй като съм доста притеснена!
От около година и малко правим опити за забременяване, но то така и не се получава. Аз съм на 27 години, съпруга ми е на 29. Цикълът ми е редовен 28-30 дни. Направих си изследвания на хормони от които всички бяха в норма освен ПРОЛАКТИН който беше завишен на 928, на 21 ден от цикъла. Но изследването не е извършено след 30 мин. покой. При консултация с гинеколог от Пловдив, каза че не приема това изследване за вярно, защото не е спазен начина на провеждане на изследването. Успоредно с това ни посъветваха да пуснем Спермограма, която всъщност показа отклонения. Спермограмата е правена в клиника “Ниа МЕД” Стара Загора, защото сме от тук. Ето и резултатите:

Метод на получаване : еакулация/ на място
Агрегация : липсва
Затруднена еакулация : Не
Получена проба : Пълна
Т С при анализ : стайна
Аглутинация: липсва
Визкозитет : нормален
Втечняване : нормално
Коагулуми : липсват
Клетъчни елементи: дебрис, незрели полови клетки, LEU
Цвят : характерен
Мириз : характерен
Vitality test : 49 % / Референтна стойност : 58 %
PH : 8 / Референтна стойност 7.5 - 8
Дни на въздържание : 5
Обем на еакулата : 2.69 мл. / реф. ст. 1.5 млн/мл.
Концентрация: 67.4 млн./мл. /реф. ст. 15 млн./мл.
181.31млн./мл. / реф. ст. 39 млн./ еакулат

Мобилитет :
Прогресивно подвижни : 35.31 %
Бързи прогресивно подвижни : 17.21 %
Бавни прегресивно подвижни : 18.10 %
Непрогресивно подвижни : 4.45 %
Неподвижни : 60.24 %
Общ морбилитет : 39.76

Кръгли клетки : 4млн./мл.
LeucoScreen Test : левкоцити - наличие

Морфология по Крюгер:

Нормални форми : 2%
Паталогични форми: 98 %

Базова класификация :

нормални форми : 4 сперматозоида 2%
Деформации на глава : 196 сперматозоида 98 %
Деформации на шийка и цитоплазмени остатъци : 19 сперматозоида 9.5 %
Деформации на опашка : 1 сперматозоид

TZI : 1.10

Заключение : Teratozoospermia
Leucospermia

Ще очаквам Вашият отговор с нетърпение, знам че трябва консултация с уролог - андролог, не знам към кой да се насочим дали д-р Кацаров или д-р Бачаров . 
Благодаря предварително!
« Последна редакция: Юли 02, 2014, 16:58:53 pm от BabySun »
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #12 -: Юли 02, 2014, 22:09:17 pm »
Доста изчетох преди да направим изследванията - и добри, и лоши мнения за Димитров... Живеем в Елин Пелин, но и двамата с мъжа ми работим в София от рано сутрин до късно вечер. Тази клиника ни беше най-близо. Ако зависеше от мен, щяхме да отидем в Щерев, но имам малък проблем с мъжа ми, защото той дълго време отказваше каквото и да е изследване - било Божа работа, много наши приятели са чакали и по-дълго, не трябвало да се превръща във фикс идея, били излишни пари, не давали гаранция, че ако има проблем ще го оправят... Прав е до някъде, НО го направи за моето успокоение (сигурно и за да млъкна - а сега ще мълча малко повече = ) )
Димитров ще го видим в неделя що за стока е, така че мога само да гадая.

А на вас желая от сърце успех (ако все още не сте постигнали, това за което се борите) !!!

Ако беше Божа работа, щяхме повечето тук да си седим и още да си чакаме. Мъже!!! Не е само твоят, за съжаление. И много други са такива.

Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #13 -: Юли 21, 2014, 19:08:50 pm »
Здравейте, с мъжа ми правим опити за бебе от година, имах един спонтанен аборт след 5 месеца опити в 7 г.с. Този месец решихме да направим необходимите изследвания. От микробиологичното изследване излезе, че имаме ентерококи. Аз ги лекувам от няколко години с антибиотик и вагинални таблетки. Уж намалят до "единични колонии", според АГ не е необходимо повече лечение и на другата година пак ги има, и процедурата се повтаря. Сега ми изписа Флуомизин вагинални и Ципролон 750. Уролога изписа на мъжа ми Аугментин.

Главно ви пиша за резултата от спермограмата:

Обем на еякулата - 5.0 мл.
Миризма  - специфична, много добре изразена
Цвят - белезникаво - жълтеникав
Време на втечняване - 20 мин.
Визкозитет на спермата - 0.4 см.
pH на спермата - 7.8
Брой на сперматозоидите в еякулата - 52 млн./мл.
Подвижност:
- Бързоподвижни - 20%
- Бавноподвижни - 22%
- Неподвижни - 58%
Характеристика на движението: Бързоподвижните извършват типичните постъпателни движения праволинейно напред със спираловидни движения около собствената си ос с много добра скорост. Бавноподвижните се движат в кръг и на място.
Морфология на сперматозоидите: 74% - нормални. 26% - с отклонения, промени в главата и опашката.

Възможно ли е да има толкова голям процент неподвижни сперматозоиди, защото материала е даден на 5-я ден от въздържането? И трябва ли да повтори спермограмата при по-малко дни въздържане?

Доста е наплашен от доктора. Изписа му Прегнил 5000 за 6 седмици по 1 ампула. И Сарженор разтворими таблетки. Чак след 2 месеца каза пак да повторим спермограмата.
Наистина ли са толкова лоши резултатите и смятате ли, че изписаните лекарства ще помогнат?
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #14 -: Юли 21, 2014, 19:18:52 pm »
Къде е правена спермограмата?

Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #15 -: Юли 21, 2014, 22:14:44 pm »
В лаборатория в Сливен
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #16 -: Юли 21, 2014, 22:33:50 pm »
Спермограми се правят само в специализирани клиники по стерилитет, където работяр ембриолози, който са учили точно за това.В лабораториите работят обикновени лаборанти, който не могат да направят качествена спермограма.

Това е списъка на клиниките в страната http://www.zachatie.org/index.php?option=com_content&view=article&id=1065&Itemid=158 Запишете си час и направете една спермограма там, за да видите дали реално има проблем.

Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #17 -: Юли 21, 2014, 22:45:37 pm »
Тези клиники са ни доста далеч. Естествено, че най-важно е да успеем да имаме дете, но не разбирам защо да не може да се направи изследването и в микролаборатория.
Чудя се дали другия път дали да не даде сперма на 3-я ден и дали този Прегнил ще подобри качеството й
« Последна редакция: Юли 21, 2014, 22:50:39 pm от sh1k3ra »
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #18 -: Юли 21, 2014, 22:53:05 pm »
Ембриолозите, са хора учили за тази дейност както съм написала и по-горе, а лаборантите не са!Но ваше право е дадете парите си за каквото вие решите и да загубите време и нерви в нещо което не е коректно!

*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #19 -: Юли 21, 2014, 23:15:22 pm »
sh1k3ra, този вид изследване изисква специални умения според методи и стандарти, които не се прилагат в обикновена лаборатория. Може да направите още много спермограми в близката лаборатория, но резултатите няма да са надеждни, няма да знаете има ли проблем, сериозен ли е и дали лечението е смислено и има някакъв ефект.

Съветите са такива, защото този форум е видял много истории като вашата. Струва си да отделите време и пари, за да направите изследването правилно. В крайна сметка може да излезе дори по-евтино.

Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #20 -: Юли 28, 2014, 08:41:44 am »
Здравейте на всички! Ето я спермограмата на мъжа ми дадена е след 3 дни въздържание в клиниката на Щерев.. Знам че е много зле но кажете според вас има ли лечение или начин на подобрение на сперморамата, че май ще се очертава ин-витро,  osi_1
Ако има значение на 28 години е, благодаря Ви предварително!

Материалът е :даден на място

Време на втечняване в лабор.условия: 20 минути

цвят :белезникав

обем: 2.4

рН: 7.2 - 7.8

вискозитет: 1

мирис: нормален

Желатинови конгломерати: Не

Аглутинати: Не

Бактерии: Да

Кръгли клетки: 0 (<5 млн/мл)

Обща концентрация на сперматозоиди/1мл 2.4 (20.10 6/ml)

Нормокинетични сперматозоиди (А+B): 4.5 %(≥ 50%)

A. с бързи линеарни постъпателни движения (ЛПД) 0 %

B. с бавни ЛПД 4.5%

Хипокинетични: 0 %

акинетични 95.5 %

концентрация нормокинетични сперм. (A+B)/1мл 0.1 (10.10 6/ml)

Обща концентрация на нормокинетични сперм.: 0.25 (20.10 6/ml) в обема

Заключение: много тежка Oligoasthenozoospermia
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #21 -: Септември 16, 2014, 22:16:11 pm »
Момичета, здравейте :) Един въпрос - последен полов контакт понеделник вечерта, проблем ли ще е да се пусне спермограма четвъртък през деня? Дали не е малък срокът? Имахме час за петък сутринта, но четвъртък вечерта ни предстои важен празник и ще се пийва, а знам че пречи за спермограмата :) Благодаря :)
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #22 -: Септември 16, 2014, 22:36:46 pm »
Добре е времето, достатъчно, но не прекалено дълго. Успех!
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #23 -: Септември 16, 2014, 22:43:00 pm »
Благодаря ти, Цигу :) :bighug:
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #24 -: Септември 20, 2014, 11:17:38 am »
Здравейте, за първи път път пиша в сайта, но ви чета отдавна. При моят съпруг диагнозата е азооспермия. Направихме биопсия на тестисите и се оказа,че сперматогенезата е до стадий първичен сперматоцит - липсва завършена сперматогенеза. Според вас с това заключение имаме ли шанс за ИКСИ.
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #25 -: Септември 22, 2014, 14:50:59 pm »
himbeere, виждам, че никой не се е отзовал с коментар. Аз също не мога да отговоря на въпроса ти.
Попитай д-р Даскалова в тази тема:
http://www.zachatie.org/forum/index.php?topic=45609.0

Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #26 -: Октомври 01, 2014, 16:10:44 pm »
Здравейте,попаднах на тази тема след ровенето ми из интернет.Първо се извинявам ако съм сгрешила и темата и форума.При нас нещата са малко по-различни,но главно сега ми е притеснено за здравето на съпруга ми и се надявам на съвети.
Преди 2 дни след спермограма поставиха диагноза на съпруга ми Asthenoteratozoospermia.Преди не е имал проблеми имаме си две деца ,но решихме да си имаме трето и понеже вече 8 месеца не се получава направихме първо при мен изследвания и понеже не се показаха отклонения направихме по препоръка на доктора и спермограма.
Въпроса ми главно сега е свързан със здравето на съпруга ми защото се притесних.Мога да мина и без трета бременност ,въпреки и много желана,но искам някой да ми обясни ако може тази негова диагноза освен с репродуктивен проблем свързана ли е с някакъв вид заболяване и при какъв доктор да направим консултация?Защото под диагнозата пише само да се насочим към IVF специалист ,а доколкото разбрах от интернет ,това е свързано с инвитро, което не ни е вариант.Просто ако някой може да каже дали тази диагноза е свързана със друг здравословен проблем ще съм му благодарна.Забравих да кажа ,че съпруга ми е на 39 г,а аз на 34 г. Предварително благодаря.
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #27 -: Октомври 01, 2014, 19:10:51 pm »
Здравей, novatori.
Къде правихте спермограмата - в лаборатория или в специализирана репродуктивна клиника? Би ли споделила къде и какви са конкретните резултати? Имай предвид, че за да се постави диагноза, са нужни поне две спермограми от клиника, които са направени не от лаборанти, а от специално обучени специалисти, и по конкретни параметри, включително морфология.

Asthenoteratozoospermia означава намалена оплодителна способност на сперматозоидите заради поднормени брой, подвижност и правилна морфология. Следващата стъпка е търсене на причините за проблема, а те може да са различни по вид и давност. Нужни са преглед при уролог/андролог, хормонални изследвания, а понякога и генетични изследвания.

Цитат
искам някой да ми обясни ако може тази негова диагноза освен с репродуктивен проблем свързана ли е с някакъв вид заболяване

Няма еднозначен и ясен отговор на въпроса ти, защото не е ясно дали мъжът ти има правилно поставена диагноза и причините за нея. В някои случаи проблемите не са сериозни и лечението не е задължително, ако не се цели забременяване на всяка цена. Понякога малки промени в стила на живот (горещи душове, стегнато бельо, пушене, употреба на алкохол, липса на физическа активност, редовно излагане на вредни вещества на работното място) водят до незабавно подобрение, а тези промени по принцип са добри за комплексното здраве на мъжа, не само за репродуктивните му способности.

А диагнозата не означава непременно, че спонтанна бременност е невъзможна. Този форум познава много случаи, които опровергават лошите прогнози. Много похвално е, че си загрижена за партньора си и за здравето му. Късмет!
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #28 -: Октомври 02, 2014, 10:17:33 am »
Благодаря за отговора.
Спермограмата е направихме в клиника ,а не в лаборатория

Метод на получаване-на място
Температура-стайна
Получена проба-пълна
Вискозитет-нормален
Втечняване-нормално
Цвят-характерен
Мирис-характерен
Агрегация-липсва
Аглутинация-липсва
Коагулуминати-липсва
Клетъчни елементи-незрели полови клетки,дебрис
PH   -8   референтни 7.5-8
дни въздържание-6
vitality test 65% референтни >58%
                                            -
Обем на еякулата 4,17мл   референтни>1,5
                                                           -
концентрация 43,6 млн/мл  референтни>15млн/мл
                       181,81 млн/еякулат референтни> 39 млн/еякулат
Мотилитет
прогресивно подвижни 23,86%    референтни> 32%
бързи прогресивно подвижни(типА)    8,26%  референтни> 25%
Бавни прогресивно подвижни(типВ)    15,60%

Непрогресивно подвижни 7,34%
Неподвижни  68,80%
ОБЩ   мортилитет  31,20%  референтни>40%


Кръгли клетки концентрация 0,4 млн/мл  референтни <1млн/мл


Морфология по КРЮГЕР
Нормални форми 2%  референтни>15%
Патологични форми  98%            референтни от 5% до 14%
 
Базова класификация
Нормални форми 4 сперматозоида 2%
Деформации на главата 196   98%
Деформации на шийка и цитоплазмени остатъци   14  сперматозоида  7%
Деформации на опашката   14  сперматозоида  7%


Заключение    Asthenoteratozoospermia

Препоръка Консултация с  IVF     специалист


Бележки ЦФАР


Ето това е  цялата информация
« Последна редакция: Октомври 02, 2014, 11:15:00 am от novatori »
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #29 -: Октомври 18, 2014, 22:02:00 pm »
Здравейте, момичета. През април съпругът ми си направи спермограма, в която имаше леки отклонения. Подвижността му беше 49%, имаше завишен брой левкоцити (при норма 3-5 неговите бяха 10-12). Последваха изследвания, за да се установи от какво са левкоцитите, но всичко излезе наред. Все пак урологът му изписа АБ и Андрозитол (за повишаване на оплодителните способности). Андрологът ни посъветва да направят на съпруга ми доплерова сонография, за да се отхвърли варикоцеле, но урологът прецени, че няма нужда.Този месец решихме пак да повторим спермограмата и ето го резултата- малко по-лош от предишния път.


ТЕСТ :                                            ОТКЛОНЕНИЕ :                       РЕЗУЛТАТ :                  РЕФЕРЕНТНИ
                                                                                                                                                     СТОЙНОСТИ:

ДНИ НА ВЪЗДЪРЖАНИЕ :      N         3         (3-5)   
СПЕРМАЛЕН ОБЕМ :         L         1,6         (2.0-6.0 мл.)
ВРЕМЕ НА ВТЕЧНЯВАНЕ:               15         ( 1-60 мин.)      
рН:                        8         ( 7,2-7,8 )
ВИСКОЗИТЕТ:            H         2         ( 0,1,2,3,см.)
ЖЕЛАТИНОВИ ТЕЛЦА:         N         -         ( - )
ЦВЯТ:

СПЕРМАЛНА КОНЦЕНТРАЦИЯ:      N         91,4         (20-250х106/мл.)

ПРОГРЕСИВНИ ДВИЖЕНИЯ:      L         46         (> 50%)

БЪРЗИ ПРОГРЕС. ДВИЖЕНИЯ:      L         41         (%)

БАВНИ ПРОГРЕС.ДВИЖЕНИЯ:               5         (%)

БЕЗ ПРОГРЕСИВНИ ДВИЖЕНИЯ:               3         (%)

НЕПОДВИЖНИ :                     51         (%)

ОБЩА СПЕРМ.КОНЦЕНТРАЦИЯ:               67,27             (20-1500х106/обем)

НАЛИЧИЕ НА ДРУГИ КЛЕТКИ:
ЛЕВКОЦИТИ :            H         8-10                ( 3- 5 )
МЛАДИ КЛЕТКИ ОТ СПЕРМ.РЕД:                               ( + / - )
СПЕРМАЛНИ АГЛУТИНАТИ:                                 ( - )

ПОДВИЖНОСТ И ПРЕЖИВЯЕМОСТ
на  2 РИ  час            30               (%)
на 4 ТИ  час            21               (%)          на  18 ТИ  час            16 хипокинетични         (%)


МОРФОЛОГИЯ НА СПЕРМАТОЗОИДИТЕ:

НОРМАЛНА МОРФОЛОГИЯ :      от 200 клетки -     34 бр.     17 %                ( >14 % )

   аморфни -  23                 шиловидни глави-   28
   макро-                             шийни дефекти-    27
   микро-     24                   опашни дефекти-   
   двойни глави-  9            цитоплазматични остатъци- 55

ЗАКЛЮЧЕНИЕ:               Asthenozoospermia
(N-нормални стойности; L-ниски стойности; H-завишени стойности ; HH-силно завишени стойности )

Междувременно при мен се извършва ежемесечно проследяване на овулацията и след доказването й приемам Дуфастон. Предстои ми цветна снимка. Гинеколожката ми предложи да опитаме с инсеминация, ако с тръбите всичко е наред. Притесняват ме тези левкоцити, които все си стоят. Чудя се защо след Андрозитола няма поне малко подобрение, а дори излиза по-лош резултат.


*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #30 -: Ноември 06, 2014, 13:33:10 pm »
Здравейте, момичета.

И аз както повечето тук, които пишат за първи път, от известно време чета, но все отлагам публикуването на нашия случай. Ето, че моментът дойде и моля за вашето мнение и подкрепа.
С половинката ми започнахме опити за бебе преди 7-8 месеца, но до момента са неуспешни. Аз съм на 31, а той на 40 години. Аз съм с редовен цикъл, направих и хормонални изследвания, които се оказаха в норма (с изключение на свободния тестостерон, който е леко под нормата , а това доколкото знам не е проблем). При мен проблемът, ако може да се нарече така е обърната матка. Знам, че много голям процент жени имат подобна анатомична особеност, без това да оказва особено влияние върху забременяването...
Сега за половинката - направихме нормална спермограма. Диагнозата е много тежка Oligoasthenozoospermia и Хиповолемия. Консултира ни д-р Бъчваров в клиника Щерев. Отделно има проблем с единият тестис - водел се "асансьорен". След травма в детството, тестисът е останал по-малък и се качва нагоре. Това е проблем, тъй като по-високата температура в близост до тялото оказва влияние на качеството на сперматозоидите, нали?
Отделно от това, приятелят ми има много натоварен период, свързан със стрес в работата и други тревоги. Надявам се, че когато се поуспокоят нещата, ще се оправят и резултатите.
Бъчваров каза, че ставаме за инвитро, но назначи терапия за следващите три месеца, като идеята е да стигнем поне до ниво инсеменация.
Сега половинката трябва да яде по 150 грама сурови ядки на ден, да спортува. Той пие умерено и не пуши, което е добре. Взима фертил ейд за мъже, Трибестан (но ще го спрем след първата опаковка, защото Бъчваров каза, че вече не го правели като хората), Глутатин (не сме го купили още, няма го по аптеките) и Агапурин за кръвообръщението.
Освен това, предложи да си направи генетичен тест, защото при толкова лоша спермограма, трябвало да се провери и тази възможност.
Да добавя малко история - той е имал прилични спермограми преди години, една недоносена спонтанна бременност и две неуспешни инвитро процедури с предишната партньорка. Но тогава по-скоро проблемът е бил женски, а не мъжки.
Това е нашият случай накратко...
Ще съм благодарна да споделите вашия опит, мнение за Бъчваров и препоръки относно режим на хранене, също така и пози, подпомагащи забременяването с обърната матка.
Поздрави и успех на всички тук!
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #31 -: Ноември 07, 2014, 14:26:50 pm »
yollie, и аз съм с обърната матка и съм питала 4-5 гинеколога дали пречи на забременяване- мнението е едно и също- не! Няма никакво значение. Успех с лечението на другите неща.
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #32 -: Ноември 11, 2014, 11:53:54 am »
Привет,
благодаря Poli_s за отговора.
От днес започвам и аз да пия Fertil aid за жени. Ако не помогне, поне няма да навреди, нали така :)
Някой пил ли е тези добавки, споделете мнение за тях. Малко се притеснявам дали се напълнява, тъй като в момента спирам цигарите и в комбинация с тези добавки... а не ми се иска да наддавам на тегло.
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #33 -: Ноември 22, 2014, 14:41:28 pm »
правихме спермограма в СЕЛЕНА може ли някой да ми каже резултатите показатели добри ли са като я прикача на даден мейл
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #34 -: Ноември 22, 2014, 17:50:38 pm »
Прикачете я да я видим и ще кажем според нашите знания, без да сме лекари на какво да се обърне внимание.

*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #35 -: Ноември 22, 2014, 21:27:50 pm »
lilina7778, както Маги е писала, публикувай тук в темата с прикачен файл, само да допълня:

Отваряйки прозореца  Публикувай отговор, под него има
+Прикачени файлове и допълнителни опции(в червено), кликваш-->  Прикачи: , клик върху Browse .....
« Последна редакция: Ноември 22, 2014, 21:46:16 pm от marsi »

Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #36 -: Ноември 24, 2014, 07:28:09 am »
ще може ли разчитане и съвети за спермограмата
« Последна редакция: Ноември 24, 2014, 07:30:36 am от lilina7778 »
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #37 -: Ноември 24, 2014, 11:00:48 am »
Спермограмата е идеална.

Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #38 -: Декември 28, 2014, 17:40:21 pm »
Здравейте,

Партнъорът ми има диагноза много тежка олигоастенотератозоо-(последния да затвори вратата)-спермия. Само 4,1 млн сперматозоида в целия еякулат. Причината изглежда е проблем с щитовидната жлеза. Пие 8 вида предписани неща в конски дози и се готвим за ИКСИ. При мен всичко е наред. Дали за 3 месеца ще се подобри достатъчно и имаме ли шанс?
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #39 -: Декември 29, 2014, 13:51:26 pm »
Amanda_ai, медицината вече е доста напреднала и се преодолява мъжкия фактор. Количеството не го мисли, по-важно е качеството. При моя мъж количеството беше по-малко от 1 млн. и успяхме два пъти  :) Не беше лесно, но важен е крайният резултат.
Не разчитай на кой знае какво подобрение след 3 месеца, но при нас имаше полза от приемането на Клостилбегит и Андризитол по отношение на качеството на сперматозоидите. И съответно, лечението беше предписано от лекар.
За да успеем, сме прилагали ИКСИ оплождане, а за подбора на сперматозоиди - ИМСИ и МАКС. Времето за въздържание преди даване на материал за обработка също се оказа от значение. При момя мъж най-удачно беше въздържание само от 2 дни.
Всичко това е необходимо да обсъдите внимателно с доктора и ембриолозите.
Успех и късмет!


Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #40 -: Декември 29, 2014, 14:27:52 pm »
Благодаря ти, Mgstra,

Много се радвам, че при вас се е получило и то 2 пъти, това много ме обнадеждава. И приятелят ми взима андрозитол и още глутатион, вит. С, А, фолиева киселина, агапурин, цинк, коензим Q10. Според моята лекарка броят сперматозоиди е малко за IMSI, но ще видим, ще говорим и с андролога. Ще пиша, като има развитие.

:)


*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #41 -: Януари 02, 2015, 00:23:16 am »
Amanda_ai, трудно е да провеждате лечение изправени пред срок от три месеца. Понякога е нужно повече време - за изследвания и намиране на причините или за лечение. Най-важното е да сте сигурни, че сте направили пълен набор от изследвания на мъжа ти, включително преглед при уролог.

При моя мъж имаше подобрение едва година след операция за премахване на варикоцеле и терапия с лекарства и витамини.
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #42 -: Януари 03, 2015, 17:23:27 pm »
Здравей Цигу,

Андрологът не откри друг проблем, освен много влошеното състояние на щитовидната му жлеза (ТСХ 18). От 2 месеца взима Еутирокс и ТСХ се е подобрил (7). Вече не е толкова уморен постоянно като преди. Така че се надявам и спермограмата да се е пособрила. След месец е на контролен преглед. Ако спермограмата е все така лоша, проблемът остава да е само вродена лоша ДНК, което би било кофти.
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #43 -: Януари 14, 2015, 18:46:32 pm »
Искам да попитам колко време мъжете ви приемаха Андрозитол. Съпругът ми също го пиеше след първата спермограма, но явно не е имало ефект, защото втората беше с по-лоши показатели.


*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #44 -: Януари 14, 2015, 21:28:51 pm »
Forest rain, моят съпруг също е приемал различни добавки, но показателите се подобриха (доказано със спермограми) най-вече след спирането на цигарите.
Освен това, пак доказано със спермограми, показателите са най-добри при около 2 дни въздържане. Това е добре да го проверите и ако планирате ин витро, да обсъдите с лекаря и ембриолозите точните дни на въздържане.

Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #45 -: Януари 18, 2015, 15:25:23 pm »
Тия дни ще видим какво ще покаже новата спермограма след 3 месеца андрозитол и добавки. Иначе и аз съм чувала, че спирането на цигарите много помага!
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #46 -: Януари 20, 2015, 17:21:35 pm »
Amanda_ai, моят мъж пи Андрозитол-а почти две години, в комбинация с клостилбегит. Това беше периода, когато правехме опитите за второ дете. Качеството на сперматозоидите се подобри, но не и количеството.
Но най-голямо значение имаше това, което ти е написала и марси - спиране на цигарите и 2 дни въздържание.
Успех и дано и при вас да има подобрение.


*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #47 -: Януари 29, 2015, 12:30:36 pm »
Здравейте момичета,това е спермограмата на съпругът ми, направена е във Виена Инвитро Център /Болница Токуда София/. 

Общи: Резултат: Реф. граници:
Полово въздържание: 3 дни 2-5 дни
Обем:  3.4 мл. ≥1,5 мл.
рН: 8,1 от 7,2 – 8,5
Цвят: опалесцентна от сивоопалесциращ
Вискозитет: повишен  ≤ 3
Втечняване: 25 мин. до 60 мин.     
Концентрация: 40 млн./мл. ≥ 15 млн./мл.
Общ брой: 136 млн./еяк. ≥ 39 млн./еякулата     
Подвижност:     
Тип А – прогресивно подвижни: 19 % ≥ 32 %
Тип В – непрогр. подвижни: 18 %   
Тип C – неподвижни: 63 %   
Обща подвижност: 37 % ≥ 40 %
Общ брой прогр. подвижни: 25,84 млн./еякулат ≥ 12,5 млн./еякулата     
Морфология:     Нормални форми: 7  % ≥ 4 %
Абнормни форми: 93  %   
Дефект на главата: 83  %   
Дефект на средната част: 9 %   
Дефект на опашката: 1 %       
Други:     Аглутинации: 0% не
Левкоцити:   < 1  млн. / мл. ≤ 1 млн. / мл.
Незрели сперматозоиди: 0%   
Еритроцити: няма
Епителни клетки: няма  мл. ≤ 1 млн. / мл.


Как мислите, дали има някакъв шанс да забременея и какво ще ме посъветвате. Благодаря предварително
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #48 -: Януари 29, 2015, 16:26:33 pm »
GNG, говорихте ли с ембриолозите и с докторката там?Подвижността е ниска, но с правилно лечение може да се подобри.
Ако няма никакви други проблеми при вас, принципно може да се забременее, но е хубаво ако чакате повече от година бебето, да не оставяте всичко на шанса.

Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #49 -: Януари 30, 2015, 20:10:53 pm »
Морфологията не е добра, другото е ОК. Отидете на андролог със сигурност, но като цяло не е много зле положението.
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #50 -: Януари 31, 2015, 15:39:04 pm »
Какво и е зле на морфологията, при референтни 4%, неговата е 7%. Тоест е наред. Ако смятате че СЗО случайно са намалили референтните стойности от 14% на 4% то или живеете в заблуда или вярвате на лекари, които искат да ви вземат парите. Замислете как се правят тези изследвания и с каква апаратура. Апаратурата е на такова ниво, че се хващат и най-малките отклонения, които преди 10г не са били в състояние да се установят при изследване. Тези стриктни тестове, с годините стават все по-стриктни и е нормално да се намаляват референтните стойности. В СЗО не работят идиоти е всичко това не е случайно.
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #51 -: Януари 31, 2015, 15:50:32 pm »
forty2, моля те не така с рогата!Наистина морфологията е над 4%, за това и аз казах че проблем е само подвижноста.Ние тук можем да си коментираме, но е най-добре човека да си направи консултация с лекар.

Да с тази морфология може да стане и естествено забременяване, но ако то не се случва повече от година е хубаво да се потърси причина за неслучването.

Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #52 -: Февруари 01, 2015, 15:42:21 pm »
Здравейте, момичета! За първи път пиша във форума и се надявам да не съм объркала нещо   :oops:  С приятеля ми правиме опити от доста време и след като нищо не се получава се обърнахме към специалит в клиника по стерилитет. Още сме в началото, той стартира със спермограма, а аз със цветна снимка, фоликуметрия и т.н. За сега уж всичко е наред и продължаваме с изследванията. Малко ме притеснява морфологията от спермограмата, която обаче очевидно не притеснява специалистите, защото ми казаха, че няма проблем и диагнозата е нормозооспермия. Обаче морфологията е с 4% нормални сперматозоиди и 96 % с дефекти. Иначе най-общо казано:
Обем - 2,5 мл/(1,5-5)
Сперматозоидна концентрация/1 мл - 98 млн
Общ брой в вякулата - 215 млн
А - 46%
Б - 3%
С - 51%
Брой хиперкинетични сперматозоиди в обема - 99 млн
Много бих се радвала, ако някой ми каже как изглежда според него ситуацията, предвид морфологията. Знам, че си има специалисти за тази работа и те вече дадоха мнение, но бих се радвала да чуя вашето. Благодаря предварително!   
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #53 -: Февруари 04, 2015, 18:32:20 pm »
Здравейте,
Благодаря за отговорите. Моята история на кратко, е че през 2012г.бях бременна, но нещата не се развиха добре и се наложи в 16 седмица да направя аборт. От тогава почти две години не мога да забременея. Аз си направих изследване на хормоните / бяха в норма/, а съпругът ми спермограма, резултата - слаба подвижност на сперматозоидите. В форума се споменава, че д-р Кацаров е добър специалист и може би при него ще отидем за консултация. Ако имате други предложения, ще се радвам да споделите.
Хубава вечер.
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #54 -: Февруари 04, 2015, 18:36:15 pm »
Аз съм доволна от д-р Кацаров, наистина запишете час и го посетете.Предполагам, че ходите в клиника по репродуктивна медицина, там ще ви кажат какви са стъпките за сбъдване на вашата мечта.Но сте тръгнали във вярната посока.Хормони и тест за проходимост на тръби при жената, спермограма при мъжа.От там нататък лекарите решават как да се действа.

*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #55 -: Март 11, 2015, 13:28:24 pm »
Здравейте отново, момичета!
минаха 4 месеца от последната спермограма, в които половинката проемаше фертил ейд и агапурин. Глутатиона така и не го купихме... А целия декември пропусна хапчетата...
Сега повторихме изследването и резултатите са малко по-добри, което ни обнадеждава. Ето как изглеждат нещата:
Общи: Резултат септември 2014/ резултат март 2015: Реф. граници:
Полово въздържание: 3/3 дни 2-5 дни
Обем:  1.4 мл. / 1,6 (2,0 - 6,0 мл.)
рН: в норма и двата пъти

Вискозитет: 0, мирис нормален и двата пъти
Втечняване: 15 мин. и двата пъти (до 60 мин.)
     
Обща Концентрация/1мл: 2,3 / 17 млн./мл. (20.10 млн./мл.)
Нормокинетични: 3,6% / 7,5% (≥ 50 %)
С бързи линеарни постъпателни движения: 0% / 1,2%
бавни: 3,6%/ 6,3%
Хипокинетични 17,9%/ 16,7%
Акинетични 78,5% / 75.8%
Концентрация на нормокинетична сперма (А+Б)/1мл: 0,08 / 1,28 (10,10млн./мл)
Обща концентрация на нормкинетична сперм.: 0,11 / 2,05 (20,10млн./мл)

Заключение от първия път: много тежка Oligoasthenozoospermia, Hypovolemia
Заключение от втория път:  Oligoasthenozoospermia, Hypovolemia

И двата пъти не стигна обема за изследване по Крюгер, но нещата се променят към добро.

Сега мина на друга терапия - Андрозитол, Q10, 2мг вит. С дневно, Милгама Н, продължава Агапурина и този Глутатион, който не пи първия път.
Забъркахме и един буркан със сурови ядки, пчелен прашец и мед.

Надеждата е лятото да сме годни за инсеменация. Стискайте палци, дано се получи!! Подобрените резултати ни подействаха ободряващо, започнахме да си правим планове за бъдещето и да сме в по-добро настроение.
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #56 -: Март 11, 2015, 14:42:24 pm »
Здравей, Yollie.
Чудесно е, че се наблюдава подобрение.  :P
Защо не пробвате към лекарствата, които са ви изписани и бърканицата на д-р Кацаров.
Ако не помогне, то със сигурност няма да навреди, даже си е доста полезна комбинация.
Д-р Кацаров е специалист андролог и уроголог и това е негова рецепта, която се препоръчва в случаи като на твоя мъж.

http://www.zachatie.org/forum/index.php?topic=44602.msg787132#msg787132

Сигурно знаете и, че наднорменото тегло, тютюнопушенето и приема на алкохол влошават състоянието при мъжете. Т.е., ако половинката ти има някой от тези проблеми е добре да поработи и над тях.
Стискам палци  :crossfingers:
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #57 -: Март 11, 2015, 15:04:24 pm »
Привет, 47 Smiles,

Да, наистина просветна лъч надежда! :)
Бърканицата сме я направили, но по рецепта от Бъчваров - пчелен мед и прашец, сурови тиквени семки, сурови орехи, бадеми, лешници. Не са счукани, а цели, за да е по-вкусно. Ще яде сутрин и вечер по една голяма лъжица!
Скъпият е с нормално тегло, никога не е пушил. Пием нормално - по 1-2 чаши вино вечер, а концентрат само при повод и то не в големи количества.
Иска ми се да го накарам да спортува повече, за да повиши тестостерона и енергията си и да преодолява по-добре стреса.... Изморен е обаче и се дърпа :( Единствено ако се качим някой уикенд да караме сноуборд - прави 1-2 пускания и му омръзва...

Аз все пак започвам да си следя от този цикъл овулацията и ще правим всичко по книга! Няма да се откажа от шанса за естествено забременяване, дори това да е търсене на бялата лястовица...
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #58 -: Март 11, 2015, 15:25:50 pm »
О, чудесно :)
Наистина стискам големи палци  :P
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #59 -: Март 12, 2015, 09:49:30 am »
Благодаря за подкрепата!  :thankyousign:
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #60 -: Март 12, 2015, 11:30:38 am »
Дами, моля по-опитните да споделят мнение... При тези показатели на спермограмата има ли смисъл изобщо да се пробваме по естествен път да заченем? Чета темата за ову тестовете, там всички са толкова стриктни, а пак е трудно забременяването... Като се замисля за нашите показатели, май няма много надежда...  :?
Снощи сънувах, че имаме успех. Явно вече доста съм се филмирала на тази тема...
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #61 -: Март 12, 2015, 16:14:45 pm »
yollie, за съжаление няма категоричен отговор на въпроса ти. Има смисъл да продължите да опитвате, но няма гаранция, че ще се получи. И не сравнявай показателите от спермограмата на мъжа ти с тези на други мъже, нито вашата ситуация с тази на други двойки. Този форум познава всякакви обрати.

Правете каквото решите (изследвания, лечение, процедури) според вашите лични обстоятелства и усещане колко си струва да чакате. Да, може да забременееш спонтанно след 4-5 години. Искаш ли да чакаш толкова време? Лекарите препоръчват ли процедури като инсеминация или оплождане ин витро или икси?
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #62 -: Март 12, 2015, 16:35:48 pm »
yollie, за съжаление няма категоричен отговор на въпроса ти. Има смисъл да продължите да опитвате, но няма гаранция, че ще се получи. И не сравнявай показателите от спермограмата на мъжа ти с тези на други мъже, нито вашата ситуация с тази на други двойки. Този форум познава всякакви обрати.

Правете каквото решите (изследвания, лечение, процедури) според вашите лични обстоятелства и усещане колко си струва да чакате. Да, може да забременееш спонтанно след 4-5 години. Искаш ли да чакаш толкова време? Лекарите препоръчват ли процедури като инсеминация или оплождане ин витро или икси?

Да, права си...
На кратко тук е борбата:
Обща Концентрация/1мл: През 2014-та 2,3 млн./мл.
Сега, на последната спермограма - 17 млн./мл. (20.10 млн./мл.). Гоним 20 млн./мл. за да можем да пристъпим към инсеминация. Ако всичко е ок и спермограмата след 3-4 месеца покаже заветната концентрация, лятото би трябвало да пробваме с първата процедура. Така или иначе, до тогава трябва да съм наясно с ову-то, за да не губим време. Ако Господ е решил, може и да не стигнем до там...
Мисля си, че с новата по-засилена терапия на мъжа ми и с малко помощ от моя страна ще станат нещата (БТ, разни витамини и ову тестове). Може дори да купя от онзи гел пре-сийд, който да помогне на онези 17 млн. момчета да стигнат там, където трябва... Ох, и аз не знам?!
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #63 -: Март 12, 2015, 17:38:54 pm »
yollie, защо ви препоръчаха точно инсеминация?
а, ако нямате преживяемост?
и въобще много е важно да се изясни и морфологията
спермограмата ви в този вид е лоша, затова ти трябва план за действие
имай предвид, че при мъжете с проблемна спермограма, подобрението настъпва до определен праг и толкова

с тези показатели на спермограмата спокойно може да подадете документи по ФАР, където ще чакате 8-9 месеца и след получаване на заповедта имате още 1 година срок да започнете процедура, това сумарно е близо две години.
През това време си правете изследвания, отитвайте си както намерите за добре, но имайте под ръка резервен вариант

*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #64 -: Март 13, 2015, 09:27:10 am »
Здравей, Тара,

не можем да изясним морфологията, тъй като обемът не е достатъчен за Крюгер.
Бъчваров препоръча инсеменация, сигурно защото това е най-леката процедура, от която можем да започнем?
Интересното е, че преди години половинката си е правил спермограма, която излезнала с много добри показатели, дори му казали, че става за донор!?.. Е, сега нещата изглеждат много зле, но се чудя - щом е могло да се влоши толкова много, значи може и да се подобри при определени условия? Той не пуши, не е изложен на химикали и вредни неща. Според мен всичко идва от стреса.
Права си, че не е лошо да имаме план Б. Ще разгледам условията на ФАР и може наистина да пристъпим и към тази крачка.
Май шансовете за естествено  забременяване са повече от нищожни при тези показатели... Моля който е запознат да сподели мнение, много ще ми помогне!
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #65 -: Март 13, 2015, 09:56:22 am »
 :) "най-леката", не означава лесно разрешаване на проблема, ако не е подходящо за конкретния случай

след обработка при инсеминация, за добър шанс се счита поне едно 9-10 млн. добри сперматозоиди
а, вие имате едва 1% бързи + намален обем, общ брой и т.н.
« Последна редакция: Март 13, 2015, 09:59:19 am от Тара »
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #66 -: Март 13, 2015, 10:56:55 am »
Според мен всичко идва от стреса.
При моя мъж определено това беше проблемът! Иначе от гледна точка на хранене, спорт, килограми, пушене, пиене е много изряден.
Не се препоръчва да се носи и еластично бельо (боксерки) при мъжете.

Много добре те е посъветвала Тара да задействате въпроса с Фонда. Нищо не пречи. А ще си действате междувременно.
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #67 -: Март 13, 2015, 12:13:59 pm »
Тара, др Бъчваров не е ли наясно с тези неща? Не мога да разбера защо ще ни кара да губим време и средства за нещо, което почти няма шанс да се случи?.. :( Като се зачетох сега как трябва да се подготвим - изследвания, цветни снимки, хормони...

47, стресът няма шанс скоро да се махне. Супер много грижи си има с бизнеса и с бившата си жена.
След последния преглед при док и малката надежда, която той ни даде, се усетихме и двамата окрилени и едно такова щастие витае през последните няколко дни... Притеснявам се, че ако сега му кажа "материалът за нищо не става, трябва тежката артилерия да се включи", че той ще се притесни още повече, а това няма да помогне...
Моля, моля, кажете ми при тези показатели и с новата стимулация, има ли реален шанс да влезне в някакви норми след три месеца? Знам, че всичко е субективно, но само вашия опит може да ми помогне да си изясня картинката. Колкото и да е тежко, предпочитам да не се заблуждавам.  :sinking:
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #68 -: Март 13, 2015, 13:43:35 pm »
yollie, разбира се, че е наясно доктора, може да не е искал да ви стряска.
сега прочетох в профила ти, че всъщност ин витро не е непознато за партньора ти  :?
в никакъв случай, не трябва да го натискаш, колко е зле положението в момента, че може да си докараш повече проблеми, мъжете са слаби  и да не стане още по-голямо влошаване от страх

за подобрението на спермограмата  се иска време за да се правят изводи
дори за АРТ процедура си трябва добри показатели

за теб също е важно да направиш снимка на тръби, няма как да се види състоянието им на ехограф,  да се проследи овулация
за фонда  с мъжки фактор -
Цитат
- за индикации по чл. 26, ал. 1, т. 2 - документи от извършването на два или повече спермални анализа с най-малко един месец между тях в повече от едно лечебно заведение, получило разрешение по чл. 131, ал. 1 от Закона за здравето, последният от които е извършен преди не по-повече една година преди подаване на заявлението; ползват се критериите на Световната здравна организация (СЗО) за нормоспермия, като е желателно поне едно от изследванията да е с морфология, оценена по стриктните критерии на Крюгер;

тук желателната оценка по Крюгер, трябва да се проучи
заключение от уролог, че спермограмата е подходяща за АРТ
за теб хормони пуснати на 3-ти ден от МЦ -  FSH, LH, E2
епикриза изготвена от репродуктивна клиника, където ще ви дадат всичкия неоходим пакет декларации за попълване и сте готови за подаване във фонда

това ще ти отнеме поне 2-3 месеца
не е нужно да си  го представяш като единствено решение, просто алтернатива
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #69 -: Март 13, 2015, 15:02:03 pm »
Да, права си, не трябва да отричаме и този вариант. 
Сега планът е следния: той си продължава със стимулацията, като се надяваме след 3 месеца да има достатъчно обем за Крюгер и дай Боже по-добри показатели. Аз от този месец започвам следене на ову с тестове и БТ. Ще говоря с моята гинеколожка, за да обсъдим тази цветна снимка и да ми пусне хормони (миналата година бяха ок). Докато се организира всичко ще си минат месец-два... и ще пусна и документи за фонда.
А до тогава... ще продължаваме с правенето на любов, може пък да стане Чудо 
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #70 -: Март 13, 2015, 15:47:36 pm »
По повод последните ти коментари и най-вече този отпреди време:

Цитат
Да добавя малко история - той е имал прилични спермограми преди години, една недоносена спонтанна бременност и две неуспешни инвитро процедури с предишната партньорка. Но тогава по-скоро проблемът е бил женски, а не мъжки.

Моят много искрен съвет е да си отворите очите и двамата, да не търсите извинения и оправдания чий е проблемът, а да приемете, че проблем имате двамата като двойка, и че заедно като двойка ще го разрешавате. Внимавай да не изгубите твърде много време с илюзии и омаловажаване на проблема.

Ние жените през иглени уши минаваме и на игленици ставаме от изследвания и процедури, но не дай боже да има "отклонения" в спермограмата на мъжете, надяват се едни меки ръкавички и се почва с едно щадене и ходене на пръсти... В крайна сметка едни витамини ще пие той, а мислите ли ти  на какво ще се подложиш? Хич и не лежи на тая кълка със стреса, да е фактор - фактор е, но не е решаващ. Защото ако беше, цели нации щяха да изчезнат по време на войни например.
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #71 -: Март 13, 2015, 17:18:12 pm »
горчиво хапче. Ще поговоря с док, а после, не знам... :help1:
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #72 -: Март 13, 2015, 18:04:38 pm »
yollie, цигу е много права, аз го давах по деликатно, макар че отвътре ми напираше

надявам се щом сте правили спермограма в Щерев и сте консултирали там мъжа ти,  да не си губиш времето при редови гинеколози, които нямат задълбочен опит с репродукция
направо си запиши час за прглед при някой доктор в Щерев, там поне не се чака много за първичен преглед,  да може по-бързо и конкретно да ти направят прегледи и изследвания и да ви дадат насоки като двойка какво да правите

на твое място бих говорила и  с биолозите изготвили спермограмите за подробности, все пак това са хората, които обработват материала и имат опит от практиката си да дадат насочващи съвети


тук има много примери, при двойки със заченати и родени здрави деца, после   поради влошаване на спермалните параметри правят по няколко опита ин витро за второ дете, без дори да са сменяли партньор
или мъже с деца от първи брак и ходене по мъките с настоящата си партьорка, защото спермограмата е влошена
за другите дето си ги отглеждаме с мъжки фактор, да не те плаша  с разкази :)

седнете и поговорете спокойно с мъжа ти, какво искате двамата и действайте
гаранция няма,  проблеми тепърва могат да изкочат и при теб
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #73 -: Март 13, 2015, 20:58:28 pm »
горчиво хапче. Ще поговоря с док, а после, не знам... :help1:

Говори с лекаря си внимателно и подробно. Ако не си удовлетворена, потърси второ мнение от друг лекар.
Говори с мъжа си прямо и прагматично. Изчакайте да мине една година в опити за спонтанно забременяване и направете основните изследвания, подайте документи за опит, финансиран от Фонда.
А на първо време се върни на първа страница на темата или дори в предишната тема за проблеми със спермограмата. Прочети темите от началото до края. Следи подписите. Почти всички вече имат деца. Ако е утеха, просто не е ясно през какво точно ще преминете и колко време ще ви отнеме. Тази несигурност много тормози. Дано при вас се получи скоро!
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #74 -: Март 13, 2015, 23:08:11 pm »
Това
Обем:  1.4 мл. / 1,6 (2,0 - 6,0 мл.)
Обща Концентрация/1мл: 2,3 / 17 млн./мл. (20.10 млн./мл.)
и това
не можем да изясним морфологията, тъй като обемът не е достатъчен за Крюгер.
си противоречат.

Може би нямате оценка на спермална морфология, защото не сте платили за такъв вид спермограма. Което, разбира се, е абсурдно - без оценка на този важен показател за никаква инсеминация не може да става въпрос.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #75 -: Март 14, 2015, 11:48:31 am »
Това
Обем:  1.4 мл. / 1,6 (2,0 - 6,0 мл.)
Обща Концентрация/1мл: 2,3 / 17 млн./мл. (20.10 млн./мл.)
и това
не можем да изясним морфологията, тъй като обемът не е достатъчен за Крюгер.
си противоречат.

Може би нямате оценка на спермална морфология, защото не сте платили за такъв вид спермограма. Което, разбира се, е абсурдно - без оценка на този важен показател за никаква инсеминация не може да става въпрос.

Привет, Мели,

Може би не е станало достатъчно ясно от начина по който съм го написала. Първият път обемът е бил 1.4, а вторият път 1.6, при референтни стойности над 2. И двата пъти в заключението пише "хиповолемия". В Щерев ни обясниха, че с този обем не може да се направи разширена или по Крюгер. Не е въпрос за плащане, а липса на материал. И на мен ми се стори странно, че още от първия път док започна да обяснява, че се борим да достигнем нива за инсеме. Без подробности за моето състояние и морфология.

Междувременно, открих стара спермограма на мъжа - от преди 9 години, когато е бил на крехките 32 годинки. Ще я споделя:
Обем - 1.5!!! Значи и преди си е имал проблем с този показател
Концентрация на сперматозоидите 21 млн./мл
общ брой с. в еякулата 31,5 млн
Обща подвижност 54%
- с нормокинеза 42%

брой нормокинетични с./мл 8 820000
диагноза - астенозооспермия

Това е, моля за коментар и благодаря на всики, които отделят време за нашия случай!
« Последна редакция: Март 14, 2015, 11:54:29 am от yollie »
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #76 -: Март 14, 2015, 12:10:53 pm »
yollie, от това, което пишеш преди години се вижда, че е имало наличие на мъжки фактор още тогава с показатели под или около долна граница.
и тук няма морфология?!

моят мъж също беше на 32г. , когато лъсна с подобни параметри, от тогава слиза надолу или ги качва до долна граница и толкова......вече минаха 10 години

много късмет ти желая и търпение, защото понякога отнема повече време
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #77 -: Март 14, 2015, 12:25:50 pm »
Моя мъж е с обем на еякулата 1, варира между 1 и 0,9.Имаме и винаги сме имали изследвания по Крюгер и материала е стигал за това изследване.Мисля че нещо не е наред в комуникацията ви с клиниката.Или вие не сте обяснили или те на вас нещо не са ви обяснили.С такъв обем може да се направи Крюгер!

*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #78 -: Март 14, 2015, 13:00:28 pm »
Това
Обем:  1.4 мл. / 1,6 (2,0 - 6,0 мл.)
Обща Концентрация/1мл: 2,3 / 17 млн./мл. (20.10 млн./мл.)
и това
не можем да изясним морфологията, тъй като обемът не е достатъчен за Крюгер.
си противоречат.

Може би нямате оценка на спермална морфология, защото не сте платили за такъв вид спермограма. Което, разбира се, е абсурдно - без оценка на този важен показател за никаква инсеминация не може да става въпрос.

Привет, Мели,

Може би не е станало достатъчно ясно от начина по който съм го написала. Първият път обемът е бил 1.4, а вторият път 1.6, при референтни стойности над 2. И двата пъти в заключението пише "хиповолемия". В Щерев ни обясниха, че с този обем не може да се направи разширена или по Крюгер. Не е въпрос за плащане, а липса на материал. И на мен ми се стори странно, че още от първия път док започна да обяснява, че се борим да достигнем нива за инсеме. Без подробности за моето състояние и морфология.

Приемам, че ти нещо не си разбрала, yollie. Оценката на спермалната морфология зависи от броя сперматозоиди, а не от обема на еякулата. Това е основен показател на сперматогенезата, без неговата оценка не може да се премине към процедура по вътречаточна инсеминация.

Разбира се, човекът си има проблем с еякулата, който също трябва да се изясни. Но този проблем е друг и не е свързан с оценка на морфологията на сперматозоидите.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #79 -: Март 14, 2015, 13:32:58 pm »
Възможно ли е тогава броят сперматозоиди да не е достатъчен и поради тази причина да не са пуснали по Крюгер?
Не е изключено да не съм разбрала, или да не ми е обяснил достатъчно точно. Все пак не ходя с него да му държа ръката, когато дава материал :)
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #80 -: Март 14, 2015, 13:38:49 pm »
Аз ходех с него когато взимахме резултатите от спермограмите и когато имахме разговор с доктор или ембриолог.Никога не съм разчитала само на него, защото аз съм тази която чете и се интересува и съответно задава въпросите.

*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #81 -: Март 14, 2015, 14:02:46 pm »
Винаги сме имали Крюгер, независимо от бройката на момента
и аз като Маги движа активно нещата, ако го оставя да се изживява като нещастен заради една лоша спермограма, пък мен да ме дупчат, съвсем ще я втасаме
записвам час за спермограма, отивам за резултатите, обсъждам ги с биолозите и с тях решаваме да замразяваме ли, кога и т.н.  :lol:.....периодично постоянно съм им на главите, какъв метод за отсяване на добрите е приложен знам аз, не мъжа ми,  колко са качили за оплождане и как са ги избирали се интересувам аз  :)
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #82 -: Март 14, 2015, 16:52:15 pm »
Момичета, аз също гледам да съм наясно. Записвам часове, ходиме заедно на док, чета и първа гледам резултатите онлайн. Явно ще трябва още по сериозна намеса. Не ми се искаше да влизам много рязко още в началото, защото сме заедно от сравнително скоро - малко повече от година. Приключихме с "романтиката"...
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #83 -: Март 14, 2015, 17:48:13 pm »
Възможно ли е тогава броят сперматозоиди да не е достатъчен и поради тази причина да не са пуснали по Крюгер?

Не е възможно. Необходимите за оценка на морфология сперматозоиди са 200 или 400, а при него всеки път е имало милиони сперматозоиди.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #84 -: Март 15, 2015, 10:15:26 am »
Момичета, сърдечно благодаря за споделения опит!
В резултат - снощи говори с него, обясних, че не трябва наивно да чакаме, докато времето си минава. Той реагира мн спокойно и каза, че ще прави всичко, което сметна за правилно!
След няколко седмици ще отиде да даде материал в друга клиника, нали има такова изискване от фар? Ще пуснем и крюгер тогава. Имаме ДЗО в Доверие и се интересувам някой правил ли е такъв тип изследвания по фонд и къде?
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #85 -: Март 18, 2015, 14:05:11 pm »
Здравейте и от мен. Вчера изчезнаха и нашите резултати. Всичко е наред, но критеиите на Крюгер: сме на 10 %. Може ли и вие да я погледнете и да споделите какво мислите. Според вас дали да се надявам на естествено забременяване?
втечняване: 20 мин. (<60мин.)
обем: 4 мл. (2-6мл.)
вискозитет: 0 (0,1,2,3)
pH: 8 (7,2-7,8)
желатин: Не
цвят: Слонова кост
мирис: Нормален
Конц. на сперматозоидите в 1ml: 65 x106
/мл(20х106
/мл)
норм. сперм. (А+Б): 64 % (>50%)
А) бързи (ЛПД): 54 %
Б) бавни (ЛПД): 10 %
В) хипокинетични: 7 %
Г) акинетични: 29 %
концентр.(А+Б/мл) на сперм: 42 х106
(10х106
/мл)
общ брой нормокин. сперм.: 168 х106
(20х106 в обема)
аглутинати: Не
тип:
незрели кл. от сперматогенезата: 4-5
левкоцити: 1-2


SWIM UP:
-сперм.конц./мл- 29 x106
/мл
-% хиперактивирани- 82 %
Подвижност на сперматоз. в еякулата на:
4-ти час- 43 %
6-ти час- 37 %
Морфология на сперматозоидите по критеиите на Крюгер:
С нормална морфология- 20 бр- 10 % (>14%)
С анормална морфология- 180 бр- 90 %
С главични дефекти- 55 бр.
С акрозомни дефекти- 41 бр.
С вакуолизация- 15 бр.

с шийни дефекти- 15 бр.
с цитоплазматичен остатък- 5 бр.
с опашни дефекти- 49 бр

Заключение: Teratozoospermi
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #86 -: Март 20, 2015, 20:48:46 pm »
Здравейте,

Не пиша много активно, но да се отчета: След 4 месеца прием на 6-7 предписани добавки и сурови ядки, спермограмата е все така отчайваща (единични бройки на предметното стъкло) и първото ИКСИ не се стигна дори до трансфер. Половинката ще направи генетично изследване и ще бие инжекции прегнил 3 месеца. Друго според доктора няма какво да се направи. :( Ще ми се да пушеше, та да знам. че като спре цигарите, ще се оправи :D Говоря глупости, защото ми е тъжно...
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #87 -: Март 20, 2015, 21:26:00 pm »
И на мен ми е много тъжно, днес са се обадили, че тестът за биологична преживяемост е много зле. Оцелели плувци на 24 часа едва 2%, а до сега се надявахме, че поне всичко при него е ок, защото имаше 2 спермограми с normozoospermia, макар и с леко влошена морфология, спрямо предходните. Цял ден рева като магаре и не мога да се стегна, така разчитах на останалата си тръба, че е проходима и все ще стане с някоя по-лека процедура като инсеминация. А и се оказа, че няма такъв критерии по Фонда за двойки като нас и въпреки недобрата двойна комбинация, не отговаряме на никой критерий за финансиране и направо не знам какво да правя - докторката ми каза да се стягам за самофинансиран опит,  но това би ми отнело още месеци чакане :( А и туко-що започнах нова работа и колегите ме гледат странно как ходя видимо разстроена из офиса и ако не успея да се стегна и да се задържа - съвсем ще ми увехнат надеждите за самофинансиране.
Има ли решение за подобряване на преживяемостта?


*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #88 -: Март 29, 2015, 16:10:25 pm »
Hecate, недобрата биологична преживяемост не е критерий, според който не може да се получи бременност чрез инсеминация. В такива случаи се прави инсеминация и реинсеминация, след като останалите показатели са наред. Това е компромисен вариант за вас, след като не отговаряте на критериите за финансиране. Ако не се получи с 4 инсеминации, ще можете да кандидаствате към ЦАР.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #89 -: Март 29, 2015, 20:20:00 pm »
Много Ви благодаря за отговора, д-р Мели!
Това беше и моят план, но лекарката ми ме обезкуражи, че едва ли не само ще си дам парите и нервите за тези 4 опита, а няма да има резултат и е по-добре да отидем направо на самофинансиран опит ин витро.
Иначе ние имаме двамата една извънматочна бременност през далечната 2007г., която бе отстранена след 2 операции - първата не беше успешна и освен това често правя кисти :(,вкл. имам една спукана с жесток кръвоизлив пре 2013г., която беше оперирана по спешност, но като цяло не е мрачна картинката. Аз наскоро махнах жлъчка и подновихме опитите веднага след като се почувствах добре. Хормоните са добре, в норма и при двамата, ТСХ включително 1,3 -1,5. Моята останала тръба е доказано проходима - и на лапароскопията и чрез хидротубация след това. Имам спонтанна овулация, макар и леко по-късно в някои цикли.
Мъжът ми има 3 спермограми с нормозооспермия и доста добри показатели като обем е на 6-7мл, концентрация много добра - последната беше 105млн./1мл., прогресивно подвижни 47%, морфологията варира от 9 до 14%.
Нямахме обяснение защо толкова години не се получава и ни се иска да намерим решение възможно най-скоро. Аз съм на 30, той на 31 и виждате, че ще станат 10г., откакто сме заедно. Извънматочната се получи от 1вия месец, в който опитахме, но уви плода си остана в лява тръба - тя е напълно отстранена. Имам стимулации с Клостилбегит в ниски дози, на които реагирах с много фоликули и тънка лигавица, която тръгна да нараства късно.
След консултация с андролог при мъжа ми казаха, че всичко е ок и му изписаха някакъв коктейл с мед, мака, бадеми и др. и orthomol fertil plus за 3 месеца.
Честно казано съм много объркана, но и много обнадеждена от Вашите думи и наистина ми се иска да опитаме с инсеминациите и реинсеминациите.


*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #90 -: Април 01, 2015, 13:05:51 pm »
Здравейте,
Ще съм ви изключително благодарна, ако някой се включи със съвет.
Съпругът ми ще прави раширена спермограма в болница Надежда, но от там не можаха да ни отговорят категорично - два дни и половина въздържание дали са достатъчно за ясен резултат.
Работата е там, че не сме правили секс от миналата събота вечер, а часът за спермограма е тази събота наобяд. Ако оставим нещата така близо осем дни предполагам, че е твърде дълъг период въздържание. Затова мислех привечер да се случи...
Ако не е добра идея, направо ще отменя часа и ще го запиша за по-късно, просто нямам никаква представа...
Благодаря предварително  :flower:
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #91 -: Април 01, 2015, 18:10:20 pm »
 mimko,   много е  8 дни  въздържание,  има  време да се  вземат  мерки,   днес сме  сряда,  до  събота  след  обяд са 3 дни
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #92 -: Април 01, 2015, 20:15:24 pm »
mimko, действайте тази вечер  :wink:
Успех!

*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #93 -: Април 02, 2015, 10:31:01 am »
Благодаря ви, момичета. Сторихме каквото можахме  :oops: сега ще чакаме и ще стискаме палци.
 :flower:
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #94 -: Април 04, 2015, 15:06:56 pm »
Много Ви благодаря за отговора, д-р Мели!
Това беше и моят план, но лекарката ми ме обезкуражи, че едва ли не само ще си дам парите и нервите за тези 4 опита, а няма да има резултат и е по-добре да отидем направо на самофинансиран опит ин витро.
Иначе ние имаме двамата една извънматочна бременност през далечната 2007г., която бе отстранена след 2 операции - първата не беше успешна и освен това често правя кисти :(,вкл. имам една спукана с жесток кръвоизлив пре 2013г., която беше оперирана по спешност, но като цяло не е мрачна картинката. Аз наскоро махнах жлъчка и подновихме опитите веднага след като се почувствах добре. Хормоните са добре, в норма и при двамата, ТСХ включително 1,3 -1,5. Моята останала тръба е доказано проходима - и на лапароскопията и чрез хидротубация след това. Имам спонтанна овулация, макар и леко по-късно в някои цикли.
Мъжът ми има 3 спермограми с нормозооспермия и доста добри показатели като обем е на 6-7мл, концентрация много добра - последната беше 105млн./1мл., прогресивно подвижни 47%, морфологията варира от 9 до 14%.
Нямахме обяснение защо толкова години не се получава и ни се иска да намерим решение възможно най-скоро. Аз съм на 30, той на 31 и виждате, че ще станат 10г., откакто сме заедно. Извънматочната се получи от 1вия месец, в който опитахме, но уви плода си остана в лява тръба - тя е напълно отстранена. Имам стимулации с Клостилбегит в ниски дози, на които реагирах с много фоликули и тънка лигавица, която тръгна да нараства късно.
След консултация с андролог при мъжа ми казаха, че всичко е ок и му изписаха някакъв коктейл с мед, мака, бадеми и др. и orthomol fertil plus за 3 месеца.
Честно казано съм много объркана, но и много обнадеждена от Вашите думи и наистина ми се иска да опитаме с инсеминациите и реинсеминациите.

Инсеминацията е несправедливо подценявам метод в българската репродуктивна медицина. При добра селекция на пациентите, подходящи за инсеминация, успеваемостта е прилична, процедурата е евтина, не носи оперативен риск и не натоварва организма толкова, колкото стимулацията за ин витро оплождане. От друга страна, ин витро опитът не ти гарантира успех. И не на последно място, по време на процедурата по инсеминация се събира информация, която е безценна при евентуално преминаване към асистирано ин витро оплождане. Допълнителен плюс е възможността да се кандидатства за финансиране с 4 инсеминации.

Обсъди тези неща с лекарите.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #95 -: Април 15, 2015, 13:03:21 pm »
Здравейте момичета,
може ли да ме насочите към добър д-р андролог за ММ в София? Той има Teratozoospermia index: 1,39%/норма <1,60/ и Морфология по Крюгер-нормална:      9%/норма =>14%/
Отклонения:                                          91%
Главични дефекти:                               24%
Шийни дефекти:                                   21%
Опашни дефекти:                                 23%
Цитоплазмен остатък:                          19%
Спермогенеза:                                      4%

Иска ми се да специалист да го види все пак ако ММ се съгласи.  :(
А има ли нещо което бихте ми препоръчали за пине? Четох за Фертилмен, Имуноактив на Допел Хертс, Мотилити Бууст, Андрозитол- които май не е за нас!? Някое друго предложение ако имате, ще съм мн благодарна.

Благодаря Ви! :dontknow:
Йоан 19.09.2017г.
Матей 22.10.2018г.
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #96 -: Април 15, 2015, 19:29:25 pm »
Най-накрая и аз да се разпиша с нещо положително  :D

При първата спермограма на ММ през Октомври му поставиха диагноза Asthenozoospermia. Точно шест месеца по-късно вече сме с Normozoospermia, само с "назначените" му от мен :lol: хранителни добавки и витамини. Благодаря на всички, които ми помогнаха с информация и съвети тогава, когато имах нужда. Прилагам резултатите от двете спермограми:

Дни въздържание/Abstinencein days/: 5/2 (3-5)
Консумация на алкохол/alcohol consumption/: Не/Не
Лечение с антибиотици, антиалергени/Antibiotic, antiallergenic treatment/: Не/Не
Материалът е получен чрез/Material is obtained by/: мастурбация
Материалът е/Material is:/: даден на място
Време на втечняване в лабор.условия: 20 минути/15 минути (до 60 min.)
/Liquefaction time in laboratory conditions/
цвят/Color/: слонова кост
обем/volume/: 3,0/3,0 (2.0-6.0мл)
рН: 7.2 - 7.8/7.2 - 7.8 (7.2-7.8 )
вискозитет/viscosity/: 0/0 (0,1,2,3)
мирис/smell/:нормален
Желатинови конгломерати/prostatic bodies/: Не/Не
Аглутинати/Agglutinations/: Не Бактерии/Bacteria/: Да/Да
Кръгли клетки/Round cells/: 1 - 3/1 - 3(<5 млн/мл)
Обща концентрация на сперматозоиди/1 мл/Totalsperm count/1 ml/: 24,7/52 (20.106/ml)
Нормокинетични сперматозоиди (А+B)/normokinetic sperm cells/: 34 %/50 % (≥ 50%)
     A. с бързи линеарни постъпателни движения (ЛПД) 15 %/33 %
     B. с бавни ЛПД 19 %/17%
Хипокинетични /hypokinetic/: 12 %/6 %
акинетични/akinetic/: 54 %/44 %
концентрация нормокинетични сперм. (A+B) /1 мл/normokinetic sperm cells concentration/: 8,398/26 (10.106/ml)
Обща концентрация на нормокинетични сперм.: 25,194/78 (20.106/ml) в обема
/Totalconcentrationof normokinetic sperm in the volume/
Заключение /Conclusion and recommendation/: Asthenozoospermia/Normozoospermia

Все едно камък ми падна от сърцето. Сега съм по-спокойна, че остава да се борим само с моите проблеми.  :)
"Не ми казвай, че небето е лимитът, след като има стъпки на Луната."
"И все пак, докато имам дъх, топя ледените цветя по прозорците си, защото имам душа, която не може да не се надява.”
“Sad birds still sing.”
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #97 -: Април 15, 2015, 21:04:13 pm »
Zlateto, чудесни новини!
Н споменаваш изследване на морфологията на сперматозоидите? Правили ли сте разширена спермограма? Това е важен показател.
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #98 -: Април 15, 2015, 21:21:05 pm »
Цигу, на първата не сме правили, защото тогава док поиска обикновена като за начало. Трябваше да повторим след месец и тогава бяхме замислили разширената, но по стечение на обстоятелствата, все отлагахме. Последната правихме, поради замисъл за инсеминация, но това са резултатите, които съм съхранила. Иначе помня, че ембриоложката каза, че няма за какво да се тревожим относно морфологията - всичко било наред. Ще се опитам следващия път, ако пак не съм в някой филм и не се отплесна с нещо друго  :lol:, да изкопча от док точен резултат.
"Не ми казвай, че небето е лимитът, след като има стъпки на Луната."
"И все пак, докато имам дъх, топя ледените цветя по прозорците си, защото имам душа, която не може да не се надява.”
“Sad birds still sing.”
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #99 -: Април 16, 2015, 09:13:53 am »
Zlateto, честито! Много се радвам за огромното подобрение, което имате!  :D
Дано и при нас се получат нещата, ето такива случаи като вашия ми дават надежда.
Може ли да споделиш какви "чудеса" е пил мъж ти в тези 6 месеца? Извинявам се, ако някъде е обсъждан въпросът, но не мога да го открия.
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #100 -: Април 16, 2015, 18:48:54 pm »
yollie, само хранителни добавки и витамини е приемал. Спермин (обикновен, не Форте), Селен, Цинк, Фолиева киселина, Витамини А+С+Е. Правих му и рецептата на д-р Кацаров, за която бях чела (мед, орехи, пчелно млечице, пшеничен зародиш), но ММ не беше много изпълнителен с нея, изкара около месец с приема й :)
"Не ми казвай, че небето е лимитът, след като има стъпки на Луната."
"И все пак, докато имам дъх, топя ледените цветя по прозорците си, защото имам душа, която не може да не се надява.”
“Sad birds still sing.”
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #101 -: Април 17, 2015, 09:56:58 am »
Да, и ММ е на подобна комбинация: цинк, Коензим 10, Вит С, Андрозитол, Агапурин, Глутатион. Хапва си и мед с ядки и пчелен прашец. Много се надявам и при нас да има такива добро новини!
Успех на всички и дано скоро се махнем от тази тема :)
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #102 -: Април 17, 2015, 23:28:29 pm »
И аз пожелавам успех на всички и мечтан финал. Макар, че в нашата ситуация, при мен са сериозните проблеми за неслучването на бебчо, по-мъчно изживях новината, че и при партньора ми има отклонения. Сега бях по-щастлива от него като узнах добрата новина.
На всички стиснати палчета :)
"Не ми казвай, че небето е лимитът, след като има стъпки на Луната."
"И все пак, докато имам дъх, топя ледените цветя по прозорците си, защото имам душа, която не може да не се надява.”
“Sad birds still sing.”
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #103 -: Април 27, 2015, 16:12:34 pm »
Здравейте,
искам да попитам д-р Даскалова за нейното мнение. Мъжът ми си направи 1-ва СГ 2013г с Диагноза: Teratozoospermia index: 1,39%/норма <1,60/, Морфология по Крюгер-нормална:  9%/норма =>14%/. Понеже се бяхме задълбочили да търсим причина в мен, бяхме забравили за него но ни насочиха да направим нова СГ, която се оказа почти същата, с много малко разлика.
Старата СГ:
Въздържание:                                      4дни
Количество:                                          3,6мл/норма>1,5мл/
Цвят:                                                      нормален
Ph:                                                         7,4/норма 7,2-8.0/
Вискозет:                                               2/нормален до 2см/
Втечняване:                                          30мин.

Конц.на сперм.:                                     38млн./мл.
Общ бр.сперм.в еяк.:                            136,8млн.

Общ.подвижност на сперм.:                  57%/норма >40%/
нормокинеза:                                         50%/норма >32%/
хипокинеза:                                           7%
акинеза:                                                 43%
Бр.нормокинетични спер.:                    19 000 000
Общ бр. на сперм.в еякулат:                 68 400 000
Левкоцити:                                             3-4/норма 1х10^6 в мл./
Епителни клетки:                                   1
Морфология по Крюгер-нормална:      9%/норма =>14%/
Отклонения:                                          91%
Главични дефекти:                               24%
Шийни дефекти:                                   21%
Опашни дефекти:                                 23%
Цитоплазмен остатък:                          19%
Спермогенеза:                                      4%
Teratozoospermia index: 1,39%/норма <1,60/
Заключение: Намалена оплодителна способност въз основа на морфологията на Крюгер. Останалите показатели в норма.

Нова СГ:
Въздържание:                                      45дни
Количество:                                          5,4мл/норма>1,5мл/
Цвят:                                                      нормален
Ph:                                                         7,5/норма 7,2-8.0/
Вискозет:                                               2/нормален до 2см/
Втечняване:                                          30мин.

Конц.на сперм.:                                     44млн./мл.
Общ бр.сперм.в еяк.:                            237,6млн.

Общ.подвижност на сперм.:                  58%/норма >40%/
нормокинеза:                                         50%/норма >32%/
хипокинеза:                                           8%
акинеза:                                                 42%

Бр.нормокинетични спер.:                    22 000 000
Общ бр. на сперм.в еякулат:                118 800 000

Левкоцити:                                             4-5/норма 1х10^6 в мл./
Епителни клетки:                                   1

Морфология по Крюгер-нормална:      9%/норма =>14%/
Отклонения:                                          91%
Главични дефекти:                               24%
Шийни дефекти:                                   21%
Опашни дефекти:                                 23%
Цитоплазмен остатък:                          19%
Спермогенеза:                                      4%

Teratozoospermia index: 1,34%/норма <1,60/
Заключение: Намалена оплодителна способност въз основа на морфологията на Крюгер. Останалите показатели в норма.

От една страна, не че се радвам но все пак диагнозата след една година не е станала по-зле. Но след като няма промяна към по-добро за една година, трябва да отиде на уролог. Може ли да ми кажете, с тази диагноза какви изследвания вероятно ще поискат да му направят и какви може би са причините за тази диагноза?Да можем да си направим сметката!
Ако не друго, то поне да споделя с вас притесненията си!
Благодаря Ви osi_1 :thankyousign:
Йоан 19.09.2017г.
Матей 22.10.2018г.
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #104 -: Юни 09, 2015, 21:35:13 pm »
Здравейте момичета и от мен :)
Все още не сме перфектни със спермограмата, но ще ви споделя и моят "опит" дано помогна на някой.
С мъжо за 1,5 год. сме правили 3 спермограми.
Първата беше Олигозооспермия.Тук ни казаха направо инвитро   8O .След мнението на още един доки мъжо започна да пие Профертил, Неоксид, Спимен и аз му давах Трибестан .
Втората беше Астератозооспермия 30 % подвижност а + б и Кюгер 2%. Тук доки реши да правим инсе , но преди това ни изписа Андрозитол.Купихме го и добавихме към него бърканицата с мед, Неоксид и витамини от А до Я.
Третата която пуснахме преди 5 6 дни е Хипоспермия (мисля , че се дължи на факта ,че беше спал 4 часа   osi_10 ) и Тератозооспермия 3% Кюгер и цели 68% а + б.Сега чакам 15ти да дойде и да видим за кога се подготвяме за инсе. През това време (до 15,06) пие Андрозитол , Неоксид и Селен.
Желая успех на всички и да не забравяме , че на всеки 3 месеца нещата се променят при спермограмата   :bighug:
P.S Да попитам, Ако имам гъбички то инсето се подготвя за следващия месец нали ? osi_10
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #105 -: Юни 23, 2015, 10:25:38 am »
Браво, strawberry_11! Това са чудесни новини и ви пожелавам успех с процедурата!

Аз отдавна не съм писала във форума, защото нямаше нищо ново при нас... Чакахме да минат 3-те месеца с новоназначенто лечение на ММ. Днес е Денят - има записан час за спермограма, а в четвъртък сме при доки. Надявам се да има значително подобрение, но такова не е настъпило, няма да се разочаровам. Продължаваме напред и си подаваме документите за фонда - нито сме първите, нито последните...
Като гледам колко много хора около мен имат репродуктивни проблеми, а часовете в клиниките са запазени седмици напред!.. По времето на баба ми и майка ми,  хората не са имали такива проблеми, единици са били бездетните. А сега май сме преобладаващата група... Не знам на стрес ли се дължи, на мръсотията в храната ни или ни пръскат с нещо токсично?!? Както и да е... отплеснах се малко :)

Моля ви, стискайте палци, имам нужда от вашата позитивна енергия :)
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #106 -: Юни 23, 2015, 12:58:23 pm »
Абе според мен е и на храни , и на стрес , и на живот като цяло  osi_8
Стискам огромни  :wink:
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #107 -: Юни 23, 2015, 16:25:54 pm »
Времето на бабите ни си е било тяхно, нашето е сега. Вие искате ли да раждате деца на по 16, 17 години, както са постъпвали те? Младите жени и мъже имат по-добри шансове за възпроизвеждане, така ни е създала природата. Мъжкият фактор се преодолява. Кураж и успех!
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #108 -: Юни 23, 2015, 17:01:48 pm »
Като сме взели да пишем искам да ви попитам за едни лекарства Флостерон и Дексофен (и двете са инжекции)Мъжо го заболя кръста и му ги биха 3 дена под ред  8O.Дали се отразява на спермограмата и на сперматозоидите като цяло.Имате ли представа?
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #109 -: Юни 24, 2015, 13:43:56 pm »
Момичета,
малко по-добре са нещата, но имаме още дълъг път да вървим...
Няма да ви занимавам с най-подробни показатели, ето само най-важното (изследването е разширено):
преди 3 месеца / сега
обем 0,8/1,2
общ брой 5,7млн/ 7млн
бързи 1%/4%
подвижни 8%/12%
нормална форма 1%/2% (реф. 4%)

Все е нещо, нали? :) Предполагам, че ако продължаваме така още няколко месеца може и да сме годни за инсе....  :wink:
Поздрави и успех на всички искащи, тръпнещи и чакащи!

Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #110 -: Юни 24, 2015, 14:03:32 pm »
Разбирам те напълно.Нещо е ДА.Всяко подобрение е нещо.И ние имаххме подобрение на подвижността този месец и направо се разплаках от радост  :D Но пък обема ни е по - малък от предния път.
Запозната ли си каква горе долу трябва да е общата концентрация на сперматозоидите за инсе  :ask:
(надявам се правилно си зададох въпроса  :D ) Благодаря  :P
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #111 -: Юни 24, 2015, 15:40:06 pm »
Момичета,
малко по-добре са нещата, но имаме още дълъг път да вървим...
Няма да ви занимавам с най-подробни показатели, ето само най-важното (изследването е разширено):
преди 3 месеца / сега
обем 0,8/1,2
общ брой 5,7млн/ 7млн
бързи 1%/4%
подвижни 8%/12%
нормална форма 1%/2% (реф. 4%)

Все е нещо, нали? :) Предполагам, че ако продължаваме така още няколко месеца може и да сме годни за инсе....  :wink:
Поздрави и успех на всички искащи, тръпнещи и чакащи!
Как подобрихте обема?С добавки или нещо др.
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #112 -: Юни 26, 2015, 10:27:39 am »
За инсе ни трябва още малко, не са достатъчни в момента. При референтни 20 милиона, за инсе ни трябват поне половината - тоест 10. Доки иска още една спермограма да направим, тъй като смята, че въздържанието от не пълни 3 дни ни е повлияло лошо на резултатите.
Обемът е следствие от цялостната терапия и не знам коя точно от хранителните добавки е повлияла, или е комбинация от всички.
Давам цялата рецепта, дано помогне и на други (стойностите са на ден):
ЕлГлутатион 1000мг
Вит. С - 2 х1000мг
Милгамма Н - 3х 2
Агапурин (най-ниските милиграми) - 2х1
Коензим 10 - 2х1
Цинк - 2х1
Андрозитол - 2х1
Бърканицата с мед и много сурови ядки (там не бяхме стриктни)

Доки каза, че морфологията се е подобрила изключително много! От 1 на 2% при референтни 4%. далече сме от идеалното, но все пак вървим напред.
Засега остава само бърканицата и след новата спермограма ще му мислим.
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #113 -: Юни 26, 2015, 15:05:02 pm »
За инсе ни трябва още малко, не са достатъчни в момента. При референтни 20 милиона, за инсе ни трябват поне половината - тоест 10. Доки иска още една спермограма да направим, тъй като смята, че въздържанието от не пълни 3 дни ни е повлияло лошо на резултатите.
Обемът е следствие от цялостната терапия и не знам коя точно от хранителните добавки е повлияла, или е комбинация от всички.
Давам цялата рецепта, дано помогне и на други (стойностите са на ден):
ЕлГлутатион 1000мг
Вит. С - 2 х1000мг
Милгамма Н - 3х 2
Агапурин (най-ниските милиграми) - 2х1
Коензим 10 - 2х1
Цинк - 2х1
Андрозитол - 2х1
Бърканицата с мед и много сурови ядки (там не бяхме стриктни)

Доки каза, че морфологията се е подобрила изключително много! От 1 на 2% при референтни 4%. далече сме от идеалното, но все пак вървим напред.
Засега остава само бърканицата и след новата спермограма ще му мислим.
Благодаря! :)
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #114 -: Юни 26, 2015, 16:26:14 pm »


Доки каза, че морфологията се е подобрила изключително много! От 1 на 2% при референтни 4%. далече сме от идеалното, но все пак вървим напред.
Засега остава само бърканицата и след новата спермограма ще му мислим.
Морфологията не е ли 14% или тази 4% не е по Кюгер, а е друга :oops: :ask:.Малко се обърках   :D
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #115 -: Юни 26, 2015, 16:32:13 pm »


Доки каза, че морфологията се е подобрила изключително много! От 1 на 2% при референтни 4%. далече сме от идеалното, но все пак вървим напред.
Засега остава само бърканицата и след новата спермограма ще му мислим.
Морфологията не е ли 14% или тази 4% не е по Кюгер, а е друга :oops: :ask:.Малко се обърках   :D
Добър въпрос.
Това, което знам е, че преди няколко години СЗО смени критериите си. Преди за нормална се считаше морфология над 14%, а сега над 4% (все за морфология по Крюгер става въпрос). И моят мъж, както беше с морфология 7-9% и се водеше с не много добра, стана перфектен изведнъж  8O
Може някъде да се е писало нещо по въпроса тук, но аз съм го изпуснала, че имаше един момент, в който не бях много активна.
И сега в някои клиники стои референтна стойност 4%, а в други 14%. Не знам дали критериите при оценката са различни в двата случая.
Факт е, че с тази морфология при мъжа ми, не сме правили Икси, а Ин витро, т.е. явно наистина не е проблемна.
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #116 -: Юни 26, 2015, 18:38:57 pm »
Вече се обърках  :D
Сега погледнах нашата спермограма има и 4% има и 14% като референтни.... Ние сме 3% доки каза , че е малко и аз не знам  osi_15 :balk_113:
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #117 -: Юни 26, 2015, 20:38:02 pm »
Прегледайте тази тема и документите, посочени в нея:

http://www.zachatie.org/forum/index.php?topic=84.0
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #118 -: Юли 07, 2015, 18:11:33 pm »
Здравейте,

Споделям с вас резултатите от спермограмата на моя съпруг и ще съм безкрайно благодарна ако тези от вас, които разбират, да споделят мнението си. Спермограмата е направена на 1.6.2015, в болница Вита, след 3 дни въздържание. Препоръчано му е да пие Orthomol Fertil plus в продължение на три месеца, след което да си направи нова спермограма. Тук бих искала да допълня, че миналата година октомври месец (след 2 месеца опити) се получи зачеване, но и за съжаление спонтанен аборт в третата седмица. След това решихме да изчакаме известно време и сега от 3 месеца опитваме отново. Много обезпокоителни неща прочетох за тази диагноза, надявам се компетентните участници във форума да могат да ми дадат повече информация с оглед на отделните показатели и препоръчителни бъдещи стъпки. Благодаря предварително!
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #119 -: Юли 07, 2015, 19:07:25 pm »
Има тема която задаваш въпросите към медицинското лице Д-р Мели :) Отговаря на всеки когато може :) Изписаха ли ви нещо за подобряване на бройката ?
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #120 -: Юли 08, 2015, 15:17:39 pm »
Това, което изписаха- Orthomol Fertil Plus- било и за бройката и за формата. А какво е заглавието на тази тема с Д-р Мели? Аз ще опитам да я потърся , но в случай че не я намеря ще съм благодарна ако ми изпратите заглавието и.
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #121 -: Юли 08, 2015, 19:12:45 pm »
Видях , че си я намерила :) Дано по - скоро да ти отговори. Може да включиш бърканицата с мед ,ако твоя мъжо не е с наднормено тегло.При нас влияе добре (така си мисля , че е от нея).Желая ти успех  :bighug:
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #122 -: Юли 08, 2015, 22:49:58 pm »
Много благодаря!
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #123 -: Юли 10, 2015, 15:44:33 pm »
Здравейте!Хаправих си спермограма поради това,че ми откриха варикоцеле наскоро.Това са резултатите от първото изследване.

Време на втечняване в лабор.условия: 15 минути (до 60 min.) /Liquefaction time in laboratory

conditions цвят /Color/ : слонова кост обем
/volume/ : 2 (2.0 - 6.0мл)
 рН: 7.2 - 7.8 (7.2 - 7.8 )
вискозитет /viscosity/ : 0 (0,1,2,3),
 мирис /smell/ : нормален
Желатинови конгломерати /prostatic bodies/ : Не Аглутинати /Agglutinations/ : Не Бактерии /Bacteria/ : Не Кръгли клетки /Round cells/ : 3 - 5 (<5 млн/мл)

Обща концентрация на сперматозоиди/1 мл /Total sperm count/1 ml/ : 127,5 (20.10 6 /ml)

Нормокинетични сперматозоиди (А+B) /normokinetic sperm cells/ : 41,3 %(≥ 50%)
 A. с бързи линеарни постъпателни движения (ЛПД) 27,7 %
 B. с бавни ЛПД 13,6 % Хипокинетични /hypokinetic/ : 18,9 % акинетични /akinetic/ : 39,8 %

концентрация нормокинетични сперм. (A+B) /1 мл /normokinetic sperm cells concentration/ : 52,6 (10.10 6 /ml)

 Обща концентрация на нормокинетични сперм.: 105,3 (20.10 6 /ml) в обема /Total concentration of normokinetic sperm in the volume/ Заключение /Conclusion and recommendation/ : Asthenozoospermia ,
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #124 -: Октомври 17, 2015, 11:17:25 am »
Здравейте на всички..Нова сям в този форум.И съм адски притеснена.От 7-8 мисеца правим опити за бебче без резултат.Решихме да пуснем една спермотрама в специализирана клиника.Резултатът беше повече от притесвителен.Азооспермия.Аз съм на 25 а м ми на 27.Изчетох доста за тази диагноза и съм повече от притеснена.Спермограма правихме при доктор Александров в Аг-Варна.Сега нз на къде нз към кой да се обърнем за помощ.Моля ви от сърце дайте ми малко информация и надежда,че ще имам детенце. :?
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #125 -: Октомври 17, 2015, 19:11:37 pm »
Здравейте на всички..Нова сям в този форум.И съм адски притеснена.От 7-8 мисеца правим опити за бебче без резултат.Решихме да пуснем една спермотрама в специализирана клиника.Резултатът беше повече от притесвителен.Азооспермия.Аз съм на 25 а м ми на 27.Изчетох доста за тази диагноза и съм повече от притеснена.Спермограма правихме при доктор Александров в Аг-Варна.Сега нз на къде нз към кой да се обърнем за помощ.Моля ви от сърце дайте ми малко информация и надежда,че ще имам детенце. :?
Като за начало се успокой.Спермограмата при мъжете се мени на всеки 3 месеца.Ние бяхме с лоши показатели като тръгнахме по репродуктивни клиники сега сме по - добре в сравнение с началото.Сега ако е лоша после  може да е добра.За консултация потърсете андролог и уролог.От там вече те ще ви насочат.Ходите ли при репродуктивен специалист или още не ?
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #126 -: Октомври 19, 2015, 09:50:39 am »
Благодаря че ми вдъхвате кураж.Не сме ходили другата седмица сме при уролог-андролог.Дано има някаква светлина в тунела.Гледам че повечето жени с тази диагноза на мъжете им следва инвитро или икси.явно друг вариант няма а съм още на 25 :(
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #127 -: Октомври 19, 2015, 15:00:50 pm »
Благодаря че ми вдъхвате кураж.Не сме ходили другата седмица сме при уролог-андролог.Дано има някаква светлина в тунела.Гледам че повечето жени с тази диагноза на мъжете им следва инвитро или икси.явно друг вариант няма а съм още на 25 :(
Аз съм на 23 :) Ние сме или с инсеминация или ин витро.Те първа ще разберем.Горе главата трудно е , но ще се справим.Пиши после какво е казал доки.И както Мели ти е писала в другата тема пуснете още една спермограма в репрудоктивна клиника.Успех  :bighug:
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #128 -: Октомври 19, 2015, 18:50:26 pm »
Благодаря много за бързия отговор ягодка.Дано всичко при доктора е ок.Посъветваха ме да пуснем изследвания на хормоните Фсх и тестостерен.Дано имаме малко късмет.
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #129 -: Май 03, 2016, 17:38:50 pm »
Здравейте
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #130 -: Май 03, 2016, 22:47:27 pm »

Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #131 -: Май 08, 2016, 12:21:26 pm »
Здравейте момичета   :grouphug2:

С мъжу правим опити от известно време за бебче/та   :bori_002: Решихме да си пуснем контролно някой изследвания - хормони, щитовидна жлеза, хламидии и спермограма. Спермограмата я правихме в Ин витро център Тракия на д-р Стефанов Стара Загора. Доктора коментира спермограмата с 5 лафа-  "добре е, повечко спорт, по-малко цигари и алкохол и ако не стане до 8 месеца елате пак".. Мен обаче малко притесняват резултатите. Не знам до колко е основателно, но ще се радвам ако и вие споделите вашето мнение  :balk_103:

Качих снимка нас спермограмата в snimka.bg ... ако не се отваря ще я препиша..


http://kkkkkkkkkkkkkkkkkkkk.snimka.bg/sveti-valentin/sssss.908935.36903579.big
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #132 -: Май 08, 2016, 13:04:17 pm »
Здравей, kidd, снимката се отваря, дано да се включи някой с мнение от личния си опит. Препоръката ми е да зададеш въпроса си и в темата, в която консултира д-р Даскалова: 
Тема за въпроси към медицинския консултант

Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #133 -: Юни 06, 2016, 09:57:17 am »
Здравейте момичета  :wink: :oops:
Със съпруга ми правим опити за бебче от 10 месеца.Решихме да направи спермограма в специализирана клиника по стерилитет.Това са резултатите от спермограмата:

Период на полово въздържание: 4 дни
Обем на еякулата: 2 мл.
pH: 7.4
Цвят: нормален
Вискозитет: 2
Време на втечняване: 30 мин.

Концентрация на сперматозоиди: 49 млн./ мл
Общ брой на сперматозоиди в еякулата: 98 млн.
Обща подвижност на сперматозоиди (%): 54
% сперматозоиди с нормокинеза 50
% сперматозоиди с хипокинеза  4
% сперматозоиди с акинеза 46

Брой нормокинетични сперматозоиди: 24500000
Общ брой нормокинетични сперматозоиди: 49000000
Аглутенация на сперматозоиди: Не
Агрегация: Не
Левкоцити: 3-4
Епителни клетки:  < 1
Еритроцити: Не

12% сперматозоиди с нормална морфология
88% сперматозоиди с отклонения в морфологията

Teratozoospermia index 1.34

Моля Ви, дайте ми малко информация. Имаме ли шанс за бебе?
Благодаря предварително :)
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #134 -: Юни 07, 2016, 11:39:19 am »
Здравейте, направихте ли консултация със лекар?Аз бих ви препоръчала да отидете при д-р Милен Кацаров.Мисля че с тази спермограма имате добър шанс за бебе, но е хубаво да ви види специалист.Може да се наложи малко промяна на начина на живот при мъжа, за да се подобрят още показателите, за по-голям шанс.Ако пуши е добре да се опита да спре цигарите, може да приема бърканица с мед или някакви добавки изписани от специалист.

Успех!

Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #135 -: Юни 07, 2016, 19:14:17 pm »
 Благодаря, че ми отговорихте :) Искам да попитам дали някой има мнение за проф. Тодор Чернев от МД. Другата седмица имам записан час при него.
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #136 -: Юни 08, 2016, 08:28:52 am »
Не мога да помогна с МД за съжаление, аз съм била при д-р Владимиров и в клиника Надежда.

Успех и питай каквото те интересува, насреща съм :)

Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #137 -: Юни 10, 2016, 13:49:11 pm »
Magi, от коя клиника си по-доволна? Ние правихме спермограмата в клиниката на д-р Владимиров.
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #138 -: Юни 10, 2016, 17:32:04 pm »
Здравей marcheto61,
Нашите резултати са близки с вашите(морфология 11 %).Нашата спермограмата е правена в клиника Надежда-обикновенна спермограма.Това което ни обясниха от там е: много зависи какъв вид е спермограмата.Има "обикновенна спермограма" и "разширена-по стриктните критерии на Крюгер".Диагнозата която е поставена до колкото разбрах е на базата на морфологията.При обикновенната,може да става въпрос за човешка грешка,докато по критериите на Крюгер-тя е насочена точно към морфологията.Не сме ходили на консултация при уролог,повечето репрудоктивни специалисти ни казаха ,че това не е причината да не се получава при нас.
Относно дали сме доволни-правили сме спермограма само там,но сме много доволни от отношението
П.С.Моля те да пишеш след консултацията с доктора.
« Последна редакция: Юни 10, 2016, 17:47:54 pm от bebeshok0326 »
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #139 -: Юни 14, 2016, 11:04:27 am »
Всеки трябва да усети своя лекар и да реши при кой да е.Аз например не се впечатлих от д-р Стаменов, за мен той не е толкова специален както пациентките му казват.Да харесах се с друг лекар от екипа му.За това аз лично съвети не давам кой доктор е по-добър.Важното е между лекар и пациент да има доверие, но да се вземе в предвид и ембриолозите и другите специалисти работещи там.

Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #140 -: Юни 27, 2016, 23:59:27 pm »
Напълно съм съгласна с Маги.В "Надежда" имат доста добра организация и установени добри практики.Д-р Стаменов има много познания и опит.Но и вече много грижи и отговорности с тази голяма клиника и екип.И аз попаднах при друг лекар там и той си стана моя лекар.Почувствах доверие в него от първия ден.Усещах грижата за нас и компетентността му през цялото време-до последния преглед.Трябва да се избере клиника и лекар малко и по интуиция,мисля аз.
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #141 -: Юли 07, 2016, 20:01:28 pm »
Здравейте,може ли някой да сподели как му се струва спермограмата?На пръв поглед всичко ми се вижда нормално,освен бързината,но все пак бих била благодарна още някой да погледне.

 Много ви благодаря предварително,извинявам се за малкия размер на снимките,но като се щракне върху тях и малко се увеличават.
« Последна редакция: Юли 07, 2016, 20:04:31 pm от Ameise »
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #142 -: Юли 08, 2016, 12:21:20 pm »
Ameise, според мен е добър резултатът от изследването, може би има нужда да се потърси причината за завишения вискозитет (евентуално микробиология или други допълнителни изследвания по преценка на лекаря), вероятно в тази връзка е и намаления процент бързо подвижни, но препоръката ми е да зададеш въпроса си и в темата, в която консултира д-р Даскалова:
Тема за въпроси към медицинския консултант

Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #143 -: Юли 08, 2016, 12:58:15 pm »
Благодаря,заедно със спермограмата пуснахме и микробиология,мико и уоеаплазми.Всичко е чисто,разбира се ще се консултираме и с лекар по повод стойностите.
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #144 -: Юли 30, 2016, 00:33:21 am »
МОЛЯ ЗА ПОМОЩ! КАК ВИ СЕ СТРУВА СПЕРМОГРАМАТА НА МЪЖА МИ?
ПРИЛАГАМ Я В ПРИКАЧЕН ФАЙЛ.
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #145 -: Август 03, 2016, 08:28:58 am »
Спермограмата не е идеална.Морфологията е наистина ниска 9% е.Имате ли коментар от лекар?Изписа ли ви добавки?Можете да видите тук във форума бърканицата с мед.Много помага.За съжаление с тази спермограма ще е нужно да се насочите към асистиран метод за забременяване.

Успех!

Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #146 -: Август 03, 2016, 16:05:08 pm »
здравейте,
 отдавна чета, но сега събрах смелост да се регистрирам и пиша....

Преди около месец направихме СГ в майчин дом и резултатът беше криптозооспермиа/ единични сперматозоиди....и  коментар че с тези резултати варианта е само донор,защото и инвитро не става/.
Три седмици по-късно повторихме СГ в МЦ за АРТ гр.Варна при Д-Р Александров, а диагнозата е олиготератоастенозооспермиа тежка степен, със коментар отдолу: "подходящо лечение чрез ИКСИ"

Има ли някой с подобни резултати, най-лошото е начина по който се отрази на психиката на моят човек...обезумя и каза че категорично не иска и няма да се лекува, нито ще прави икси  8O

прикачвам резултатите от последната СГ :

*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #147 -: Август 03, 2016, 16:13:27 pm »
Подвижността е много зле наистина, както и морфологията е 1% което е много малко.Бих ви препоръчала среща с андролог, аз лично съм ходила със съпругът ми при д-р Кацаров.Пиене на подходящи добавки, направа на допълнителни тестове ако се налага, назначени от специалист.Тук има тема http://www.zachatie.org/forum/index.php?topic=45609.0 много полезна, отговаря д-р Даскалова.

Мъжете... те са много чувствително, не могат да издържат на натоварването и на проблемите.Трябва много говорене, много побутване и да му се обяснява, че това няма да ви раздели.Напротив, борбата за дете би трябвало да ви сплоти.Ако това не се случи, значи просто не сте били един за друг.

Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #148 -: Август 04, 2016, 16:03:34 pm »
Подвижността е много зле наистина, както и морфологията е 1% което е много малко.Бих ви препоръчала среща с андролог, аз лично съм ходила със съпругът ми при д-р Кацаров.Пиене на подходящи добавки, направа на допълнителни тестове ако се налага, назначени от специалист.Тук има тема http://www.zachatie.org/forum/index.php?topic=45609.0 много полезна, отговаря д-р Даскалова.

Мъжете... те са много чувствително, не могат да издържат на натоварването и на проблемите.Трябва много говорене, много побутване и да му се обяснява, че това няма да ви раздели.Напротив, борбата за дете би трябвало да ви сплоти.Ако това не се случи, значи просто не сте били един за друг.

 magi_st благодаря за отговора.По спермограмата вече всичко е ясно, освен броя т.е концентрацията 4x10 на 6-та степен какво означава , защото в предходната СГ бяха открити единични....бях му споменала да си пусне разширена или по Крюгер доколкото съм Ви чела тук но не ме послуша и тази май е обикновена  :ask:
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #149 -: Август 05, 2016, 08:25:34 am »
Най-отдолу виждам морфология 1%, но няма разширено с какви дефекти са.ХУбаво е наистина разширена по Крюгер, запишете среща със специалист.Успех!

Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #150 -: Август 05, 2016, 18:24:00 pm »
Здравейте! Направихме разширена СГ и резултатът беше 3% с нормална морфология по Крюгер при норма >4%! Андрологът настоява, че тези резултати нямат връзка с ранните аборти! Направихме и SDI тест: DFI 3.9% (N<27%) и HDS 22.6% (N<15%). Заключението е само висок оплодителен потенциал на база DFI резултат, но нищо не ни казват за завишеният HDS! Не успях да намеря много за него, но доколкото разбрах се касае за незрял хроматин и се свързва с повишен риск от ранни спонтанни аборти.. Има ли някой с подобни резултати?
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #151 -: Август 05, 2016, 19:08:36 pm »
Здравей, Марина!

Втората спермограма е очевидно по-добра от първата, при която е бил с криптозооспермия. В тази има 4 милиона сперматозоиди в еякулата, което е доста повече от единични сперматозоиди. Оценката на морфологията е по Крюгер. Защо не иска да се лекува или да прави ИКСИ? Какво предлага - да използвате донорски сперматозоиди, да осиновите, да останете без деца или да се разделите? Все пак това е само една спермограма, не е кой знае какво основание за драматични решения. Имай предвид, че и при наличие на много малък брой сперматозоиди пак може да се постигне бременност, ако няма други проблеми при мъжа.

Освен това можете да кандидатствате за финансиране към Центъра за асистирана репродукция.

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #152 -: Август 15, 2016, 11:13:25 am »
Здравейте, дами,
След известно затишие, отново съм тук. Искам да се похваля, вече съм официално "госпожа" и след вълненията по сватбата, отново дойде време да се концентрираме върху темата с бебеправенето. За съжаление, СГ на ММ няма особен напредък - не ставаме за инсе, ще се кандидатства по фонда...
Ми... това е от мен по тази тема, ще сме местя в друга, явно.
На всички вас и вашите любими мъже пожелавам много кураж и никога да не се съмнявате в успеха си! Бъдете си подкрепа, обичайте се, пък нека стане най-доброто!
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #153 -: Август 30, 2016, 19:44:23 pm »
Здравейте на всички,
моля за малко помощ при разчитането на някои показатели от обикновена спермограма:

Дни въздържание: 3(3-5)
Консумация на алкохол: Не
Лечение с антибиотици, антиалергени: Не

Материалът е получен чрез: мастурбация
Материалът е: даден на място
Време на втечняване в лабораторни условия: 15 минути (60мин.)
цвят: слонова кост
обем: 7,5 (2,0-6,0мл)
pH: 7.2 -7.8 (7.2-7.8)
вискозитет: 0 (0,1,2,3)
мирис: нормален
Желатинови конгломерати: Не
Аглутинати: Не
Бактерии: Да
Кръгли клетки: 3-5 (<5 млн/мл)

Обща концентрация на сперматозоиди/1 мл: 21,34 (20.106/мл)
Нормокинетични сперматозоиди (А+В):17,06%(>=50%)
  А. с бързи линеарни постъпателни движения (ЛПД) 8,53%
  В. с бавни ЛПД 8,53%
Хипокинетични: 4,74%
Акинетични: 78,2%
концентрация нормокинетични сперматозоиди (А+В)/1 мл: 3,64 (10.106/мл)
Обща концентрация на нормокинетични сперматозоиди: 27,3 (20.106/мл) в обема

Заключение: Астенозооспермия, Хиперволемия


Диагнозата е ясна. Ще се консултираме с андролог за последващи стъпки.
Въпросът ми е тези 21,34 / 3,64 и 27,3 дали са на степен 6 (но в самата спермограма не са отбелязани по този начин, преписала съм дословно каквото пише на листа) или има и намален брой на сперматозоидите, освен че са по-малко подвижни? И ако е така нямаше ли да е отразено в заключението. Благодаря на всеки, който има малко повече опит по темата и ще отговори.
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #154 -: Август 31, 2016, 12:58:38 pm »
Здравей, stasil, добре дошла при нас!

Някъде на бланката с резултатите е написано в какви мерни единици са отделните показатели. По принцип показателите концентрация на сперматозцоиди (в мл), концентрация нормокинетични сперматозоиди (в мл) и общ брой нормокинетични сперматозоиди (в обема на еякулата) се измерват в милиони (което е на шеста степен). Така че в тази спермограма концентрацията и броят сперматозоиди са в норма, подвижността им е намалена, което съвсем логично се отразява и на показателите концентрация (в мл) и общ брой (в обема) нормокинетични сперматозоиди.

Затова и заключението е астенозооспермия (намален процент нормокинетични сперматозоиди) и хиперволемия (обем на еякулата над допустимите норми). Това все още не е диагноза, а заключение от лабораторно изследване.

Аз бих обърнала внимание на показателите, които са извън норма, вкл. на наличието на бактерии в еякулата и увеличение обем, освен на намалената подвижност и високия процент акинетични сперматозоиди. Препоръките при тези показатели са:

1. Оценка на репродуктивната история.
2. Консултация и преглед при уролог.
3. Микробиологични изследвания на еякулата - посявка на стерилен еякулат с антибиограма, тестове (PCR анализ) за хламидия, микоплазми, гонококи, изследване на урина, ако лекарят прецени.
4. Тест за виталност на сперматозоидите.
5. Оценка на спермална морфология.
6. Ако спермалната морфология е влошена, обсъждане на кандидатстване към Център за асистирана репродукция.
7. Контролен спермален анализ след лечение.

Поздрави и успех! :)
« Последна редакция: Септември 01, 2016, 12:28:08 pm от Мели »


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #155 -: Септември 01, 2016, 12:04:52 pm »
Много благодаря за изчерпателния отговор д-р Даскалова.

Ще спазим препоръките, които сте написала.
Когато имаме повече информация от последващи изследвания и консултации, се надявам на добри новини в бъдеще.

Благодаря и поздрави!
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #156 -: Декември 01, 2016, 17:50:51 pm »
Здравейте!

Аз съм мъж на 31г. Приятелката ми настоя да си направя спермограма, т.к. в спермата си имам парченца, разбрах и терминът им - желатинови конгломерати. Имам ги от както се помня. Интересното е, че в спермограмата е описано, че нямам, а аз видях няколко големи парченца в пробата, която дадох. Интересува ме, това значи ли, че в последствие са се втечнили и трябва ли да се притеснявам за тях? Другото нещо е процентът нормални сперматозоиди - 10% от реферетна стойност 14%. Обясниха ми, че приемат пробата ми за нормална, заради много голямият общ брой сперматозоиди. Интересува ме това така ли е?
Важно е да отбележа, че нямам оплаквания и, че все още не сме правили опити за бебе...
 Моля, за мнение, прикачвам снимка на изследването и благодаря искрено за отделеното време :)
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #157 -: Декември 08, 2016, 14:11:55 pm »
Здравей, Azko!

Добре е, че си направил спермограма. Желатиновите конгломерати не са нещо, за което да се притесняваш. Не се разтварят, но и често не им обръщаме внимание, защото наличието им не е проблем за притеснения (освен ако не обработваме еякулата, тогава малко пречат, но има начини да се отстранят). По отношение на морфологията, принципно всички показатели трябва да са в норма и не може един от тях да компенсира друг, но отклонението не е голямо. Аз обаче бих обърнала внимание на обема на еякулата, който е на горна граница на нормата, при това на 3 дни въздържание. Моят съвет е да се срещнете с лекар, който да снеме анамнеза, да оцени репродуктивната ти история и евентуално да се помисли за уточняващи прегледи и изследвания (преглед при уролог, скрининг за инфекции и т.н.).

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #158 -: Декември 10, 2016, 08:53:49 am »
Благодаря за отговора!

Непременно, ще направя  консултацията, за която ме посъветвахте!
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #159 -: Декември 10, 2016, 16:33:54 pm »
Моля ви за мнение за тази спермограма http://prikachi.com/images.php?images/705/8983705r.jpg
Казаха ми че нямало проблем но доколкото чета тези 2 % морфология са голям проблем.
98 % дефектни в главата  какви са шансовете за естествено забременяване. И на какво може да се дължи този резултат не пуша ,не пия ,не ям боклуци,нямам проблеми с килограмите.
И каква е достоверността на спермограмите все пак само 200 клетки гледам са изследвани за отклонения в морфологията.  Има ли смисъл да пусна контролна спермограма на друго място преди да съм изследвал за бактерии.А и хормоните на кое влияят на морфологията или подвижноста и кои хормони.
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #160 -: Януари 30, 2017, 16:21:44 pm »
Моля за коментар на спермограмата на партньора ми правена е в клиниката на Александров във Варна ,прилагам като прикачен файл.Благодаря предварително.
« Последна редакция: Януари 30, 2017, 16:33:02 pm от lorena78 »
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #161 -: Януари 30, 2017, 16:49:22 pm »
Лорена, спермограмата е с отлични показатели.

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #162 -: Януари 30, 2017, 22:09:00 pm »
благодаря исках още едно мнение защото съм станала много подозрителна и мнителна.
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #163 -: Февруари 07, 2017, 20:30:41 pm »
Здравейте момичета,каква е тази бърканица с мед,извадих си очите от четене и така и не намерих рецептата.
И още един малко глупав въпрос,когато мъжът ми влезе в специалната стаичка за мастурбация,мога ли и аз да влезна с него за помощ? :oops:
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #164 -: Февруари 08, 2017, 13:10:20 pm »
Здравейте момичета,каква е тази бърканица с мед,извадих си очите от четене и така и не намерих рецептата.
И още един малко глупав въпрос,когато мъжът ми влезе в специалната стаичка за мастурбация,мога ли и аз да влезна с него за помощ? :oops:
Здравей Рози :)
Аз правех ето тази: - Мед- голям буркан с 200 грама смлени орехи, 200 гр. Пшеничен зародиш и пчелен прашец- 1 опаковка /Взех я от дневника на mini/. Скоро време отново ще я забърквам :)
По вторият въпрос - не знам, никога не съм питала, моят сам се е справял.
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #165 -: Февруари 08, 2017, 18:42:13 pm »
Много ти благодря за отговора.И все пак някой да се намира да ми каже нещо по втория въпрос :)
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #166 -: Февруари 08, 2017, 19:19:30 pm »
И още един малко глупав въпрос,когато мъжът ми влезе в специалната стаичка за мастурбация,мога ли и аз да влезна с него за помощ? :oops:

Може. :) Макар че огромният брой мъже не желаят да им помагат, има и някои, които влизат с жените си, не е проблем.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #167 -: Февруари 08, 2017, 22:16:04 pm »
Това звучи успокояващо,но мъжо е решил,че в къщи ще дава материала,защото смята,че така ще бъде по достоверно.Ще има по малко стрес,по голяма сексуална възбуда и повече материал съответно.
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #168 -: Февруари 08, 2017, 23:01:26 pm »
Този вариант също е възможен, логиката му е добра, единствен проблем е транспортирането на пробата до лабораторията. Но ако се направи както трябва, няма да има проблеми.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #169 -: Февруари 09, 2017, 16:20:08 pm »
Здравей, Рози79!
При нашите опити всеки път еякулата си го носехме от вкъщи, но препоръката беше да го донесем максимално бързо, обикновено успявахме за около половин- един час.
Всъщност само веднъж мъжът ми даде материал в клиниката, за съжаление с лош резултат - както като емоционално преживяване, така и като показатели в спермограмата.
Според мен, обсъдете с ембриолозите в клиниката, за да уговорите точно как да процедирате в конкретния ден.
Успех!  :)
« Последна редакция: Февруари 09, 2017, 16:37:57 pm от marsi »

Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #170 -: Февруари 11, 2017, 20:30:21 pm »
Благодаря за отговора.Мъжът ми вече направи спермограмата,но наистина емоционалното състояние и стреса си казаха думата,резултата не е добър.Може би не трябваше да правим сега изследването,тъй като мъжът ми беше започнал диета преди няколко дена ,защото не се чувстваше добре.Сега обмисляме да повторим ,но може би този път ще носим материала от вкъщи и няма да го направим в същата клиника,защото останахме с неприятни впечатления.
Marsi имаше ли разлика в резултата между този от вкъщи и клиниката?
« Последна редакция: Февруари 11, 2017, 20:44:27 pm от Рози79 »
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #171 -: Февруари 11, 2017, 22:36:03 pm »
Рози, повторете изследването, но ако резултатът не е добър, това не се дължи непременно на моментен стрес. Трябва да се търсят причините. И всъщност, не че е добре, но поне е едно обяснение защо не става бебето (в зависимост колко зле е наистина положението).
Моят мъж също не можеше да дава проби в клиниката, винаги си носеше материала от вкъщи. Печелившата формула при нас беше аз да изляза, той се справяше сам.
Занесете го до половин час, като държите контейнерчето близо до телесната температура!

*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #172 -: Февруари 11, 2017, 23:19:26 pm »
Благодаря за отговора.Мъжът ми вече направи спермограмата,но наистина емоционалното състояние и стреса си казаха думата,резултата не е добър.Може би не трябваше да правим сега изследването,тъй като мъжът ми беше започнал диета преди няколко дена ,защото не се чувстваше добре.Сега обмисляме да повторим ,но може би този път ще носим материала от вкъщи и няма да го направим в същата клиника,защото останахме с неприятни впечатления.
Marsi имаше ли разлика в резултата между този от вкъщи и клиниката?

Рози, ние дълго време правехме опити на естествен цикъл в клиниката, поради това мъжът ми всеки месец или през месец даваше материал, та можехме да съпоставяме. Да, този опит с даването в клиниката, беше с най- лошия резултат.
Освен да носим еякулата от къщи, другото което ни предложиха биолозите, беше да пробваме при по- малко дни въздържане, при него показателите в спермограмата бяха най- добри при въздържане не повече от 2 дни.
Пробвайте следващият път вкъщи, но препоръката ми е да обсъдете преди това с биолозите, предполагам те също ще ви дадат полезни насоки, а и да го съгласувате като време.
« Последна редакция: Февруари 11, 2017, 23:30:05 pm от marsi »

*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #173 -: Февруари 15, 2017, 12:05:46 pm »
Рози, това е доста често срещан проблем при мъжете, които правят спермограма за първи път. Също така е описано и в литературата, а и ние сме имали пациенти, които имат поредица от нормални спермограми, но когато са под силен стрес, например при процедурата по ин витро оплождане, в деня на пункция не могат да отделят или отделят еякулат с никакви или много малко на брой сперматозоиди. Това доказва, че емоционалното им състояние може да се отрази драматично на показателите. Има определени показатели, които особено силно се влияят от нивото на сексуална възбуда, напр. обемът на еякулата, който обикновено е по-малък при отделяне на пробата в лабораторни условия.

Аз в такъв случай правя безплатна втора спермограма, като давам стерилен контейнер и указания за транспорт на пробата, за да избегнем рисковете на "живото предаване". (Отварям скобата, за да кажа, че това не е обичайна практика, но така е правилно да се постъпи, не случайно препоръките на СЗО са за поне два спермални анализа като първоначална оценка. И не таксувам втората спермограма, защото мога да си го позволя, а и за да не си мисли пациента, че вторият анализ е за пари.)

Също така при отделния индивид най-добрите показатели зависят от срока на сексуално въздържание. При по-голяма част от мъжете най-добри са показателите при 48 до 72 часа сексуална абстиненция. Но има някои, при които се налага по-дълго въздържание или обратно, поредица от ежедневни еякулации. Трудно се вкарват всички мъже в една обща рамка.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #174 -: Февруари 24, 2017, 12:21:21 pm »
Здравейте! Можете ли да ми помогнете да разбера този резултат от хромозомен анализ: Нормален мъжки кариотип, с вариант на норма -46,ХУ, 16Gh+
Интерпретация на резултата: Касае се за нормален кариотип, с вариант на норма (по-голям хетерохроматинов блок на 16-та хромозома)- 46,ХУ, 16Gh+, без бройни и груби структурни хромозомни аномалии.
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #175 -: Март 14, 2017, 18:05:24 pm »
Здравейте,получихме много лоши резултати на спермограма.Диагноза-некроспермия.Някой с подобен проблем за мнение?
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #176 -: Март 15, 2017, 11:16:34 am »
Здравейте! Можете ли да ми помогнете да разбера този резултат от хромозомен анализ: Нормален мъжки кариотип, с вариант на норма -46,ХУ, 16Gh+
Интерпретация на резултата: Касае се за нормален кариотип, с вариант на норма (по-голям хетерохроматинов блок на 16-та хромозома)- 46,ХУ, 16Gh+, без бройни и груби структурни хромозомни аномалии.

Голди, отговорила съм ти тук http://www.zachatie.org/forum/index.php?topic=45609.msg1145119#msg1145119

Поздрави!


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #177 -: Март 15, 2017, 11:22:30 am »
Здравейте,получихме много лоши резултати на спермограма.Диагноза-некроспермия.Някой с подобен проблем за мнение?

Здравей, Diksy!

Неприятно е това заключение, наистина, но е много рядко като проблем и доста често е фалшиво заключение заради неспазване на изискванията. Ето тук можеш да прочетеш повече - Некрозооспермия.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #178 -: Март 16, 2017, 09:31:00 am »
Благодаря Ви Др Даскалова,скоро ще Ви посетим.
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #179 -: Август 18, 2017, 10:57:35 am »
Моля за коментар на спермограмите ми ,прилагам като прикачени файлове.Благодаря предварително.
« Последна редакция: Август 18, 2017, 11:08:21 am от stelian_stoyanov »
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #180 -: Август 18, 2017, 11:30:28 am »
Здравейте!И двете спермограми ли имат Крюгер, видях че тази която е правена в клиниката на Владимиров има Крюгер, но на другата не разбирам тази патология за Крюгера ли е отнесена.

Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #181 -: Август 18, 2017, 11:43:32 am »
не едната няма Крюгер, и аз не го разбирам.
« Последна редакция: Август 18, 2017, 11:50:55 am от stelian_stoyanov »
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #182 -: Август 18, 2017, 11:50:46 am »
Значи тази в клиниката на д-р Димитров е без Крюгер.Това означава наистина Тератозооспермия, ако правилно помня.Морфологията е ниска.Може да ви се назначат добавки, да пиете бърканица с мед и чай от бабини зъби и магарешки бодил.Но е хубаво да посетите андролог, за да ви прегледа и да види от къде евентуално може да е проблема.Знайте, че добавки се пият поне 3 месеца, защото сперматогенезата е около 78 дни, и за да има ефект си трябва пиене.

Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #183 -: Септември 11, 2017, 17:05:52 pm »
Здравейте, може ли да дадете коментар за резултатите на съпруга ми? Направени са в МЦ "Д-р Щерев", но след два дни ще отида при докторката и съм притеснена за показателите по Крюгер.

Спермограма
(разширена)
Semen analysis

Дни въздържание/Abstinence in days/: 3 (3-5) Консумация на алкохол/alcohol consumption/: Не
Лечение с антибиотици, антиалергени/Antibiotic, antiallergenic treatment/: Не
Материалът е получен чрез/Material is obtained by/: мастурбация
Материалът е/Material is:/: даден на място
Време на втечняване в лабор.условия: 15 минути (до 60 min.)
/Liquefaction time in laboratory conditions
цвят/Color/: слонова кост обем/volume/: 2.0 (2.0-6.0мл)
рН: 7.2 - 7.8 (7.2-7.8) вискозитет/viscosity/: 0 (0,1,2,3), мирис/smell/:нормален
Желатинови конгломерати/prostatic bodies/: Не
Аглутинати/Agglutinations/: Не
Кръгли клетки/Round cells/: 1 -3(<5 млн/мл)
Обща концентрация на сперматозоиди/1 мл/Totalsperm count/1 ml/: 157.48 (20.106
/ml)
Нормокинетични сперматозоиди (А+B)/normokinetic sperm cells/: 64 %(≥ 50%)
A. с бързи линеарни постъпателни движения (ЛПД) 24 %
B. с бавни ЛПД 40 %
Хипокинетични/hypokinetic/: 23 % акинетични/akinetic/: 13 %
концентрация нормокинетични сперм. (A+B) /1 мл/normokinetic sperm cells concentration/: 100.79 (10.106
/ml)
Обща концентрация на нормокинетични сперм.: 201.58 (20.106
/ml) в обема
/Total concentration of normokinetic sperm in the volume/
Заключение /Conclusion and recommendation/: Normozoospermia ,

Оценка на морфологията по Kruger's strict criteria.
Нормални (%) : 12.5
Абнормални (%) : 87.5
Тератозооспермичен индекс (макс. стойност: 4.0) : 1.25
Деформационен индекс (макс. стойност: 3.0) : 1.09
Нормални : 25
Аморфна глава : 175
Шийни дефекти : 17
Опашни дефекти : 11
Цитоплазмен дефект : 15
Заключение морфология: Занижена оплодителна способност
Забележки: KRUGER
« Последна редакция: Септември 11, 2017, 19:04:50 pm от nikoleta_kirilova »
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #184 -: Септември 13, 2017, 21:30:47 pm »
Здравейте, бихте ли коментирали тази спермограма на мъжа ми. Докторката каза че сме за Ин-витро, но сме можели да прибваме и с инсеминация. Та се чудя дали има смисъл да се прави инсе, дали няма да е загуба на време и пари на вятъра. Благодаря. И само да добавя полово въздържание не е 6дни а 3. нещо са объркали при въвеждането да данните
« Последна редакция: Септември 13, 2017, 21:35:20 pm от Kikcheto »
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #185 -: Септември 21, 2017, 18:45:42 pm »
Здравейте, бихте ли коментирали/разчели тази спермограма! Защото дълго време не се получаваше, а мъжа ми никога не се беше изледвал и сега за 1ви път!? Благодаря ви предварително!

Спермограма - разширена
-Въздържание 4 дни
-Обем 4.0 мл
-Ph 8.2 H*
-Цвят белезникав
-Втечняване 35 мин
-Визкозитет норма
-Аглутинация да 1+
-Агрегация не
-Клетки различни от сперматозоиди: 2.4 левкоцити / норма
< 1млн/мл/, 4 - 5
епителни клетки / норма
0 - 1 на поле/,незрели
клетки на
сперматогенезата
-Концентрация на сперматозоиди в мл 45 млн/мл
-Общ брой сперматозоиди в еякулата 180 млн
-Подвижност на сперматозоидите ( СЗО 2010 ) .
* Общ брой подвижни ( прогресивни PR и непрогресивни NP) 55 %
* Брой прогресивно подвижни ( PR ) 23 L* %
* Брой непрогресивно подвижни ( NP ) 32 H* %
* Брой неподвижни 45
-Брой прогресивно подвижни в мл 10.4 H* млн/мл
-Общ брой прогресивно подвижни в еякулата 41.6 H* мл/еякулат
-Морфология по Tygerberg`s strict criteria - %
-Сперматозоиди с нормална морфология 15 %
-Сперматозоиди с абнормална морфология 85 H* %
* сперматозоиди с главични дефекти 33
* сперматозоиди с шийни дефекти 17
* сперматозоиди с опашни дефекти 24
* сперматозоиди с цитоплазмени остатъци 11 L* % 75.00
-Виталност 70 %
-Tygerberg`s Strict Criteria Sperm Morphology .
-Сперматозоиди с главични дефекти 33
* аморфни главични 18
* микроцефалия 25
* макроцефалия 6
* елонгирана главичка 11
* вакуализирана 11
* без акрозома 12
* малка акрозомна зона 17
* двойна главичка /
Сперматозоиди с шийни дефекти 17
* тънки 21
* аморфни 15
* извити 19
* асиметрично залавяне 27
* липсващи 18
Сперматозоиди с опашни дефекти 24
* къси 16
* двойни 8
* спираловидни 39
* откъснати 39
Сперматозоиди с цитоплазмени остатъци 11
* незрели форми 27
* големи форми 39
* неправилин форми 34
Клетки на сперматогенезата 2.9 млн/мл
Индекс на тератозооспермия /TZI/ 1.4 %
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #186 -: Септември 25, 2017, 15:28:51 pm »
Може ли да ми кажете тези резултати добри ли са?
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #187 -: Септември 25, 2017, 15:53:20 pm »
Kik4eto, мисля че сте направо за ИКСИ.Показателите на подвижността могат да се подобрят с добавки, но морфологията в повечето случаи не мърда.

Drumhead, не виждам морфология по Крюгер, а и тази по СЗО ми е странна.Трябва да е 14% границата, а не 20% като в спермограмата.Къде е правена СГ?Иначе подвижността е лоша.Хубаво е да се посети уролог-андролог, човек занимаващ се с репродуктивна медицина и да се пусне морфология по Крюгер.

Иванка, не виждам никъде референтни стойности и така не мога да кажа нищо.Но така гледай ки я май е нормална.

Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #188 -: Септември 25, 2017, 16:01:32 pm »
Благодаря за бързия отговор правена е в център за репродуктивна медицина Репробиомед в София.
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #189 -: Септември 25, 2017, 16:11:19 pm »
Ако искате преди да отидете при андролог направете още една с разширение по Крюгер.

Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #190 -: Септември 25, 2017, 16:24:15 pm »
Добре , благодаря Ви! :bighug:
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #191 -: Септември 25, 2017, 17:35:05 pm »
Балгодаря ви за отделеното време !
Мислех , че референтните стойности са стандартни и не ги написах.... ето и с тях ! Благодаря ви отново за помоща!

Ето и линкове със снимки направо за по-удбно :
https://imgur.com/a/xJODc
https://imgur.com/a/WWjB5

Спермограма - разширена             
     Въздържание    4 дни    дни    2.00    5.00
     Обем    4.0    мл    1.50    6.00
     Ph    8.2    H*       7.20    8.00
     Цвят    белезникав          
     Втечняване    35    мин       60.00
     Визкозитет    норма          
     Аглутинация    да 1+          
     Агрегация    не          
     Клетки различни от сперматозоиди:    2.4 левкоцити / норма < 1млн/мл/, 4 - 5 епителни клетки / норма 0 - 1 на поле/,незрели клетки на сперматогенезата          
     Концентрация на сперматозоиди в мл    45    млн/мл    15.00    
     Общ брой сперматозоиди в еякулата    180    млн    39.00    
     Подвижност на сперматозоидите ( СЗО 2010 )    .          
     * Общ брой подвижни ( прогресивни PR и непрогресивни NP)    55    %    40.00    
     * Брой прогресивно подвижни ( PR )    23    L*    %    32.00    
     * Брой непрогресивно подвижни ( NP )    32    H*    %    0.00    0.00
     * Брой неподвижни    45          
     Брой прогресивно подвижни в мл    10.4    H*    млн/мл       0.00
     Общ брой прогресивно подвижни в еякулата    41.6    H*    мл/еякулат       0.00
     Морфология по Tygerberg`s strict criteria    .    %    14.00    
     Сперматозоиди с нормална морфология    15    %    14.00    
     Сперматозоиди с абнормална морфология    85    H*    %       0.00
     * сперматозоиди с главични дефекти    33          
     * сперматозоиди с шийни дефекти    17          
     * сперматозоиди с опашни дефекти    24          
     * сперматозоиди с цитоплазмени остатъци    11    L*    %    75.00    
     Виталност    70    %    65.00    
     Tygerberg`s Strict Criteria Sperm Morphology    .          
     Сперматозоиди с главични дефекти    33          
     * аморфни главични    18          
     * микроцефалия    25          
     * макроцефалия    6          
     * елонгирана главичка    11          
     * вакуализирана    11          
     * без акрозома    12          
     * малка акрозомна зона    17          
     * двойна главичка    /          
     Сперматозоиди с шийни дефекти    17          
     * тънки    21          
     * аморфни    15          
     * извити    19          
     * асиметрично залавяне    27          
     * липсващи    18          
     Сперматозоиди с опашни дефекти    24          
     * къси    16          
     * двойни    8          
     * спираловидни    39          
     * откъснати    39          
     Сперматозоиди с цитоплазмени остатъци    11          
     * незрели форми    27          
     * големи форми    39          
     * неправилин форми    34          
     Клетки на сперматогенезата    2.9    млн/мл       4.00
     Индекс на тератозооспермия /TZI/    1.4    %       1.60
     
« Последна редакция: Септември 25, 2017, 17:42:05 pm от Ivanka123 »
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #192 -: Септември 30, 2017, 09:12:47 am »
Това, което аз виждам с моя лаишки поглед е че всичко е ОК.Но е важно и какво са ви казали лекарите.Успех!

Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #193 -: Октомври 03, 2017, 15:00:33 pm »
Здравейте, можете ли да ми кажете тези резултати дали са добри?

Благодаря предварително.
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #194 -: Октомври 04, 2017, 15:17:56 pm »
Тази СГ в обикновена лаборатория ли е правена?Ако е така, няма тежест и е хубаво да направите СГ в клиника по репродуктивна медицина.

Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #195 -: Октомври 04, 2017, 15:26:10 pm »
здравей, ясно ми е че трябва да се направи в клиника, и да в обикновена лаборатория е правена то пише дори и в коя, питах по принцип дали има проблем в тази СГ на първи поглед.
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #196 -: Октомври 04, 2017, 15:44:39 pm »
При положение, че не са я правили ембриолози, а обикновени лаборанти, който идея си нямат от спермограми, как да дам мнение?За това е хубаво да се прави в клиника, а не някъде си.

Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #197 -: Октомври 18, 2017, 17:45:52 pm »
Здравеите и от мен..със съпругът ми сме много отчаяни.Посещаваме уролог,правихме спермограма и започнахме 3 месечно лечение с PROVERTIL и хормонални инжекции веднъж в месеца,но не ни дава конкретни отговори,каза ни само "Много зле" можете ли да обърнете внимание на резултатите и да ни кажете какво е положението..Какво ще рече "  БРОЙ НА СПЕРМАТОЗОИДИТЕ- 1-2 НА ПОЛЕ млн./мл 40-120 "   имаме ли някакви шансове за детенце ? Много благодаря за вниманието! Това е резултата от направената спермограма ...
ВЪЗРАСТ -25 ГОД. ВЪЗДЪРЖАНИЕ-5 ДНИ.
ОБЕМ НА ЕЯКУЛАТА-3,5 МЛ. ВРЕМЕ НА ВТЕЧНЯВАНЕ-30 МИН. PH-СПЕРМОГРАМА-8 ВИСКОЗИТЕТ-НОРМАЛЕН
БРОЙ НА СПЕРМАТОЗОИДИТЕ- 1-2 НА ПОЛЕ млн./мл 40-120 млн/мл. ДОБРЕ ПОДВИЖНИ- *%
СЛАБО ПОДВИЖНИ- *% НЕПОДВИЖНИ- *% ДРУГИ КЛЕТКИ В ЕЯКУЛАТА- 7-8 ЛЕВ,ЕП.КЛ. И БАКТЕРИИ                   
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #198 -: Октомври 18, 2017, 17:52:32 pm »
Какви хормонални инжекции? Какво лекува с тях?


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #199 -: Октомври 19, 2017, 15:49:18 pm »
Здравеите,лекарят не ни обясни абсолютно нищо
А ние нямаме никакво понятие какво точно се случва.. изглежда несериозно,но..това е истината
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #200 -: Октомври 19, 2017, 16:48:47 pm »
Raq, къде е правена тази спермограма в кой град ходите на лекар, какви изследвания сте правили?

*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #201 -: Октомври 19, 2017, 18:21:55 pm »
Здравеите,лекарят не ни обясни абсолютно нищо
А ние нямаме никакво понятие какво точно се случва.. изглежда несериозно,но..това е истината

Не се притеснявай, ясно ни е каква е ситуацията по страната. Прочети какво съм ти написала в първата ти тема, избери си репродуктивен център и действай. Ще трябва да се уточнят нещата, не е лесно с пътуванията, но е по-добре да се дадат пари за път и добра медицинска грижа, отколкото ...


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #202 -: Октомври 23, 2017, 21:42:41 pm »
Здравейте :) Това е спермограмата  на мъжа ми. Моля за компетентно мнение, че всеки казва нещо различно. Благодаря :)
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #203 -: Октомври 31, 2017, 07:08:14 am »
Здравейте, извинявам се качих нещо не по темата, но не можах да го изтрия
« Последна редакция: Октомври 31, 2017, 07:16:13 am от bull »
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #204 -: Август 16, 2018, 21:23:02 pm »
Здравейте, бебеправковци. Вече си излях мъката в един дълъг пост за варикоцелето, но ще пиша и тук.
При лоши показатели на спермограма, не се шашкайте, а изчакайте мало време и правете втора, ако е възможно независимо от назначен лекар/преглед, просто записвате час и отивате.
Нашата история:
Месец май 2018 г. след дълго умуване защо не става бебето се размърдахме най-накрая и отизохме в МАйчин дом, като най-близко до вкъщи, за преглед. Спермограмата излезе трагична - 5% концентрация, при референтни 20%. Морфологията по Крюгер също беше занижена - 12%. Няма да коментирам, че в "стаичката" е имало малко тъпи списания, от които сигурно и тинейджърите вече не се трогват, но мъжът ми стоически издържа.
Чудя се защо още първия път не отидох в репродуктивна клиника, но предразсъдъците ми край нямат - реших, че като е нвитро клиника, ще ми изкарат лоши резултати, за да ме вербуват за клиент.
Д-р Вакрилов едва ли не ми намекна, че мъжът ми е стерилен, и ИКСИ е варианта за нас, както и ни насочи към андролог - д-р Кацаров.
Д-р Кацаров откри варикоцеле І степен, което според него ако се оперирало, щяло да подобри показателите, и че без такава операция, каквото и да е лечение и добавки нямат смисъл, тъй като плувците просто се сварявали в тестисите. Абе стори ми се логичен и сдържан, добре обясняваше, и ние наплашени и респектирани от лекарите (винаги съм била , ценя специалистите във всяка област) не се усъмнихме в думите му.
Към онзи момент виждах само две алтернативи - операция и надежда за подобрение и успоредно с това действане за кандидатстване по фонда/събиране на средства за самофинансиране на ИКСИ.
Е, депресирах се, знаете как е, но почнах да ви чета, за което съм ви безкрайно благодарна.
3месеца по-късно по съвет на доц. Андреева от Щерев, направихме повторна спермограма в независима репродуктивна клиника (без да сме нейн пациент), а именно в Надежда. Показателите на концентрацията и морфологията пак бяха занижени, но вместо 5% концентрация вече имахме 38% (само 1 процент под референтната граница) , морфологията излезе същата каво в Майчин дом.
Поговорихме с емриолога, предстои ни преглед и с друг андролог и смятаме да пробваме още няколко месеца по естествен път, с приемане на добавки и витамини от страна на мъжа ми + следена на овулация.
Много съм възмутена, че д-р Кацаров не ни каца, че има и риск покацателите да се влошат и че първите 6 месеца те винаги се влошават всъщност и после чакаш бавно възстановяване и подобряване.
Ядовсав се и на себе си, че от толкова щадене на психиката на мъжа ми не го натисках достатъчно и за други прегледи и изследвания, а за малко да го пратя на операция, която по-скоро няма да се окаже нужна, с надеждата да реши магически проблема.
Бъдете щастливи и желая на всички успехи
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #205 -: Септември 20, 2018, 15:11:29 pm »
Цитат
Здравейте моя приятел е на 27 години и от 2 г и половина правим опити и нищо ...насочихме се към клиника Ню Ню лайф в Пловдив излезе че той има проблем довечера ще напиша стойностите бихте ли каза ли вашия партньор какви витамини взема ?
« Последна редакция: Септември 20, 2018, 15:17:31 pm от Топалова1 »
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #206 -: Септември 25, 2018, 11:02:42 am »
Здравейте,

ние имаме една неуспешна инсеминация на ЕЦ.
Предишната спермограма беше с 4% нормални морфология, понеже ни предстои стимулирана инсеминация и правихме отново изследване и излезе едва 1% нормална морфология и заключение Тератозооспермия. След консултация ни казаха,че няма проблеми и можем да направим инсеминацията. При мен всички изследвания са в норма и съм с проходими тръби.
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #207 -: Февруари 22, 2020, 22:29:55 pm »
Здравейте нов съм в групата и се опитваме с партньорката ми от година и четири-пет месеца да увеличим радостта си с още един член на семейството. Но след трета спермограма за последните 6 месеца резултата е плачевен. След първата започнах да пия Спимен 3х2 и Трибестан 3х2. При втората имаше повишение в общия брой само и се получи бременност,  но за съжаление след 26 дни всичко свърши. .. спонтанен аборт. Сега я направих в Кирм Пловдив, но пак не е добра. Макари за SDI
 и HBG казаха след 4 дни, а микробиологията 10 дни. Вчера видях че има резултати. МОЛЯ, ако някой има подобен проблем нека помогне.
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #208 -: Април 27, 2020, 16:38:06 pm »
Здравейте.Някой може ли да разчете тази спермограма? И ако може да кажете при какъв специалист трябва да отидем.Благодаря предварително.
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #209 -: Април 27, 2020, 17:06:37 pm »
Според мен това не е спермограма правена в специализирана лаборатория/клиника. Поне тези, които мъжът ми си прави са с разпределение бързо подвижни, бавни и трептящи. Както и липсва морфология
« Последна редакция: Април 27, 2020, 17:08:31 pm от teri_90 »
Бъди промяната, която искаш да видиш в света
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #210 -: Април 27, 2020, 17:12:19 pm »
Да,в лаборатория е правена спермограмата.
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #211 -: Април 27, 2020, 17:13:07 pm »
Тази СГ е некоректна. Трябва да е направена в реподуктивна клиника: Tази не може да бъде коментирана.
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #212 -: Април 27, 2020, 20:34:48 pm »
Здравейте.Някой може ли да разчете тази спермограма? И ако може да кажете при какъв специалист трябва да отидем.Благодаря предварително.

Здравей, К.Тодорова!

Това всъщност не е спермограма. Нищо, че претендира за такава. За жалост, въпреки 15-годишните усилия на сдружение Зачатие, тази практика продължава и досега.

Ако живеете във Варна, там имате избор от няколко репродуктивни центъра, в които може да направи истинска спермограма. Ето ТУК сме събрали адресите на тези центрове, нека си избере някой и да действа.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #213 -: Април 18, 2022, 22:54:34 pm »
Здравейте , това е нашата спермограма в клиника Селена , за жалост сме леко стресирани аз съм с поликистоза от 2 години опитваме . Моля споделете някой имал ли е такива показатели . Сега пие Папа и прахчета .
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #214 -: Април 18, 2022, 22:56:59 pm »
Може ли мнения за тази спермограма