0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Предишната тема можете да прегледате тук:
http://www.zachatie.org/forum/index.php?topic=12189.0

Проблемът: необходимост
Обяснение: спермалният анализ е нещо просто за мъжа, не изисква специална подготовка, поносимо е като цена, става бързо, а дава много и важни отговори за причините, водещи до безплодие. Това е първото и задължително изследване за една двойка, желаеща да има дете.
Препоръка: направете спермограма преди всичко останало.

Проблемът: ерекция
Обяснение: все още се налага да обясняваме, че ако един мъж има ерекция и няма проблем със секса, това изобщо не означава, че има сперматозоиди в еякулата и те са годни за оплождане. Това може да се разбере само чрез специализирано изследване.
Препоръка: научете разликата между сексуално и репродуктивно здраве.

Проблемът: смущение
Обяснение: ако мислите, че има нещо срамно и притеснително в правенето на спермален анализ, недейте. Това е един нормален етап в изясняването на причините за репродуктивните неудачи. Всеки ден хиляди мъже отделят еякулат за анализ и хиляди спермограми се правят навсякъде по света.
Препоръка: споделете смущенията си с лекаря.

Проблемът: страх
Обяснение: някои мъже се страхуват от тежки диагнози, включително рак, особено когато имат оплаквания от болка и тежест в областта на тестисите. В огромният брой случаи тези оплаквания се дължат не на раково заболяване, а на нещо доста по-просто и лечимо – варикоцеле (разширени вени).
Препоръка: страхът е лош съветник. 

Проблемът: невежество
Обяснение: за жалост, дори и при огромния напредък на медицината продължават да съществуват архаични представи за живота, както и хора, които се възползват от невежеството и предлагат шарлатански методи за диагностика и лечение на безплодието. Нищо не може да се каже за вашите сперматозоиди с гадаене, светене с фенерче в очите и сладки приказки. Единственият начин е да се изследват под микроскоп в специализирана клиника от подготвен за целта специалист.
Препоръка: повишете здравната си култура.

Проблемът: специалист
Обяснение: често у нас спермограми се правят от хора, които не са достатъчно квалифицирани за тази специфична дейност, а не от ембриолог. Това води до неправилни изводи, неправилно лечение и поведение. Следва загуба на време, нерви и пари, а при неправилно поставено заключение за нормален еякулат, обрича жената на излишни изследвания.
Препоръка: намерете верния специалист.

Проблемът: въздържание
Обяснение: нормите за спермален анализ са изработени за сексуално въздържание от 3 до 5 дни. Отделните показатели на спермограмата се влошават както при по-малко от три, така и при повече от пет дни въздържание.
Препоръка: спазвайте срока на сексуално въздържание.

Проблемът: отделяне
Обяснение: има няколко метода за отделяне на еякулата. Стандартно това става чрез мастурбация в клиниката, в която ще се прави анализа. Някои мъже изпитват неудобство от условията и при тях се допуска отделяне в къщи. При невъзможност за мастурбация и по религиозни причини има вариант еякулатът да се отдели в специално изработен за лабораторни нужди презерватив.
Препоръка: намерете най-удачния за вас вариант.

Проблемът: контейнер
Обяснение: съдът за отделяне на еякулата трябва да е стерилен и за еднократна употреба. В някои лаборатории се практикува използването на чашки, които не са стерилни. Ако в тях има останал детергент или вода, това моментално променя показателите ви и води до неправилни изводи.
Препоръка: ползвайте само стерилен контейнер.

Проблемът: транспорт
Обяснение: понякога се налага да донесете еякулата от къщи до клиниката. Основен проблем при транспорта е студа, особено през зимата – сперматозоидите са много чувствителни на студ и бързо намаляват подвижността си.
Препоръка: носете контейнера близо до тялото си.

Проблемът: приятели
Обяснение: ако имате приятели, които пушат, имат прекарани заболявания, не ходят по доктори и въпреки това нямат проблеми с възпроизводството, това по никаква логика не означава, че и при вас ще е така.
Препоръка: осъзнайте своята индивидуалност.

Проблемът: роднини
Обяснение: в тази деликатна област намесата на близки и далечни роднини, които твърдят, че вие сте здрав просто защото ви обичат, и по тази причина не е нужно да правите спермограма, не е най-доброто за вас, а е и далече от съвременното ниво на познание.
Препоръка: слушайте жена си.

Проблемът: минало
Обяснение: ако имате вече дете или партньорката ви е забременявала от вас, това все още не означава, че всичко с вашето репродуктивно здраве е наред и нямате нужда от изследвания. Помислете си как някои мъже оплешивяват с времето, вдигат кръвно или напълняват. Биологичният часовник работи и за мъжа.
Препоръка: гледайте само напред.

Ваша: Д-р Мариела Даскалова
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #1 -: Май 23, 2014, 17:28:56 pm »
Здравейте,
за първи път път пиша в сайта, но ви чета отдавна. Аз съм на 36г, партньорът ми на 33 и от около 6-7 месеца работим по въпроса за бебче, засега без успех :( Решихме да не губим повече време и да започнем с изследване на хормони и спермограма. Хормоните ще ги пусна другата седмица, но спермограмата усляхме да направим днес в "Майчин дом" в отделението за репродуктивно здраве.
Моля за вашето мнение, тъй като не съм много наясно, а доктора е отпуска до другата седмица.

Материал даден на място, чрез маструбация
полово въздържание 4 дена
                                                                                                      Референтни граници/СЗО                     
Време на втечняване: на стайна температура -   30мин.                      < 60 мин
Обем                                                                          4 мл                         >2 мл(2 до 6 мл)
                                                                                                                 -
Вискозитет                                                          - нормален
PH                                                                            8,3                             > 7,2 до 7,8
                                                                                                                  -
Цвят                                                                     - нормален
Аглутинация                                                       - липсва                          - липсва
Левкоцити                                                           - не

Концентрация                                                      35 млн/мл                       >20 млн/мл
                                                                                                                 -
Общ брой в еякулата                                          140 млн                           > 40млн
                                                                                                                 -
Подвижност                                   обща               50%                              > 50%
                                                                                                                -
                                      прогресивно подвижни  30%                                >25%
                                                                                                                 -
                                   непрогресивно подвижни   20%                               -------
                                                     неподвижни    50%                               -------

Морфология по Крюгер
                                 с нормална морфология         28%                              >14%
                                                                                                                  -
                               с патологична морфология       72%               
                                 с дефекти на главата             33%
                                  с дефекти на шийката           15%
                                  с дефекти на опашката         24%

Диагноза               Normozoospermia

Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #2 -: Юни 24, 2014, 12:56:01 pm »
Здравейте !!! Нова съм във форума и дано съм уцелила темата.
Знам, че до година и половина е нормално да не се появи бебе, но с мъжа ми почти две години правим опити. Най-накрая той се реши на изследване - миналата седмица направихме разширена спермограма с биологична преживяемост и Крюгер тест в МЦ "Димитров" в София. Току-що взех резултатите, но нещо не мога да ги разчета докрай. Затова моля за помощ:

Възраст                         - 38 г.
Въздържание               - 4 дни
Обем на еякулата        - 2,5
рН                                 - 7,6
Вискозитет                   - N
време на втечняване  - 20 мин.
Цвят                             - N
Концентрация на сперматозоидите /млн/мл/        - 81
Общ брой на сперматозоидите в еякулата /млн/ - 202,5

Обща подвижност на сперматозоидите               - 60 %
от тях:
активно подвижни /СПНД/ - 25
подвижни                            - 20
трептящи на място             - 15
неподвижни                        - 40

Патологични сперматозоиди (по Крюгер) - 80%
от тях:
патология на главичката                            - 35
патология на шийката                                - 31,5
патология на тялото и опашката               - 14,5
аглутинация                                                - микро

Други клетки и примеси в еякулата /в зрително поле 12х40/:
левкоцити                                - 5-6
клетки на сперматогенезата  - 2-3
епителни клетки                      - 2
Годност за криоконсервация  - да

swim-up /40-60 мин/
Среда за наслояване                                       - IVF - medium
Kонцентрация на сперматозоидите /млн/мл/ - 22
Сперматозоиди с хиперактивация                  - 90%
Биологична преживяемост                              - 60%

Заключение - Normozoospermia

Благодаря ви предварително = )
Когато сърцето е в повече, мозъкът не достига !!!
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #3 -: Юни 24, 2014, 15:00:16 pm »
nutella, добри са резултатите. Заключението normozoospermia означава, че броят, подвижността и правилните форми предполагат добра оплодителна способност.

След две години опити и добрата спермограма е твой ред за изследвания. Изберете добра специализирана клиника и започнете с проверка на проходимостта на тръбите ти и проследяване на овулацията. Късмет!
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #4 -: Юни 24, 2014, 15:35:32 pm »
Благодаря, цигу !!! Успокои ме = ) Меря и записвам редовно базална температура. При мен единствения проблем може да бъде изместената матка в ляво. Ходила съм само при един гинеколог досега и ми беше казано да ходя на физиотерапия (нагревки с нискочестотен ток, UV лампа и магнити), но на последните процедури мед. сестрата ми каза, че това няма да се оправи и няма да окаже влияние за забременяването. Познавам жени, които имат по две-три деца, а са с обърната наопаки матка (даже по-лошия вариант). В неделя ще ходим при д-р Димитров от същия МЦ, в който направихме изследванията на мъжа ми и ще видим той какво ще каже. Благодаря ти още веднъж за бързия отговор !!!
Когато сърцето е в повече, мозъкът не достига !!!
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #5 -: Юни 24, 2014, 15:55:07 pm »
Нутела, Цигу ти говори за пълни хормонални изследвания при теб, цветна снимка на тръби, проследяване на овулация и т.н. Това което си правила е нищо.Извинявай, че съм така директна, но наистина все едно си загубила 2 години.Обикновените АГ-та не разбират от репродуктивна медицина.Много рядко някой ще е прочел повечко или ще каже ей аз бях до тук.

Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #6 -: Юни 24, 2014, 16:10:19 pm »
magi_st, няма за какво да ми се извиняваш... Тези неща не ги знам. Сравнително нова съм спрямо този вид изследвания и благодаря и на двете ви, че ми давате така бързо съвети и наистина обяснявате ситуацията, защото не всеки би обърнал внимание на проблема на другия. Взимам мерки веднага = ) Мерси отново !!!
Когато сърцето е в повече, мозъкът не достига !!!
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #7 -: Юни 24, 2014, 16:15:07 pm »
Нутела, ние сме тук да помагаме.На първо време отидете наистина при репродуктивен специалист.Той ще иска да направите полови хормони на определен ден от месечния цикъл, проходимост на тръби, хормони на щитовидната жлеза.Ако разгледаш тук във форума ще видиш много информация за това което ти предстои. Ето и тази статия от библиотеката на Зачатие мисля ще хвърли повече светлина и ще ти помогне да се ориентираш http://www.zachatie.org/index.php?option=com_content&view=article&id=793:---sp-1187613536&catid=176&Itemid=143

Ако имаш въпроси ние сме винаги насреща.

*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #8 -: Юни 24, 2014, 16:16:35 pm »
Клиниките в България: http://zachatie.org/index.php?option=com_content&view=article&id=1065&Itemid=115

Изследвания за двойки като вас: Хм, не ми се отваря линка на библиотеката. Ще редактирам по-късно.
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #9 -: Юни 24, 2014, 17:28:03 pm »
Нутела, първите ни 3 опита ин-витро бяха при д-р Йосиф  Димитров.Спермограмата на мъжа ми все беше о. к., чак го хвалеха,че за донор става,а след време в три други лаборатории нещата излязоха други -проблеми с ппдвижността и много лоша морфология.Бих те посъветвала партньорът ти да повтори разширената спетмограма с морфология по крюгер в друга лаборатория-просто за да сте сигурни.За твоите изследвания вече другите момичета са ти написали.Успех!
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #10 -: Юни 24, 2014, 18:49:42 pm »
Доста изчетох преди да направим изследванията - и добри, и лоши мнения за Димитров... Живеем в Елин Пелин, но и двамата с мъжа ми работим в София от рано сутрин до късно вечер. Тази клиника ни беше най-близо. Ако зависеше от мен, щяхме да отидем в Щерев, но имам малък проблем с мъжа ми, защото той дълго време отказваше каквото и да е изследване - било Божа работа, много наши приятели са чакали и по-дълго, не трябвало да се превръща във фикс идея, били излишни пари, не давали гаранция, че ако има проблем ще го оправят... Прав е до някъде, НО го направи за моето успокоение (сигурно и за да млъкна - а сега ще мълча малко повече = ) )
Димитров ще го видим в неделя що за стока е, така че мога само да гадая.

А на вас желая от сърце успех (ако все още не сте постигнали, това за което се борите) !!!
Когато сърцето е в повече, мозъкът не достига !!!
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #11 -: Юли 02, 2014, 16:15:04 pm »
Здравейте , бих искала да получа мнение и съвет, тъй като съм доста притеснена!
От около година и малко правим опити за забременяване, но то така и не се получава. Аз съм на 27 години, съпруга ми е на 29. Цикълът ми е редовен 28-30 дни. Направих си изследвания на хормони от които всички бяха в норма освен ПРОЛАКТИН който беше завишен на 928, на 21 ден от цикъла. Но изследването не е извършено след 30 мин. покой. При консултация с гинеколог от Пловдив, каза че не приема това изследване за вярно, защото не е спазен начина на провеждане на изследването. Успоредно с това ни посъветваха да пуснем Спермограма, която всъщност показа отклонения. Спермограмата е правена в клиника “Ниа МЕД” Стара Загора, защото сме от тук. Ето и резултатите:

Метод на получаване : еакулация/ на място
Агрегация : липсва
Затруднена еакулация : Не
Получена проба : Пълна
Т С при анализ : стайна
Аглутинация: липсва
Визкозитет : нормален
Втечняване : нормално
Коагулуми : липсват
Клетъчни елементи: дебрис, незрели полови клетки, LEU
Цвят : характерен
Мириз : характерен
Vitality test : 49 % / Референтна стойност : 58 %
PH : 8 / Референтна стойност 7.5 - 8
Дни на въздържание : 5
Обем на еакулата : 2.69 мл. / реф. ст. 1.5 млн/мл.
Концентрация: 67.4 млн./мл. /реф. ст. 15 млн./мл.
181.31млн./мл. / реф. ст. 39 млн./ еакулат

Мобилитет :
Прогресивно подвижни : 35.31 %
Бързи прогресивно подвижни : 17.21 %
Бавни прегресивно подвижни : 18.10 %
Непрогресивно подвижни : 4.45 %
Неподвижни : 60.24 %
Общ морбилитет : 39.76

Кръгли клетки : 4млн./мл.
LeucoScreen Test : левкоцити - наличие

Морфология по Крюгер:

Нормални форми : 2%
Паталогични форми: 98 %

Базова класификация :

нормални форми : 4 сперматозоида 2%
Деформации на глава : 196 сперматозоида 98 %
Деформации на шийка и цитоплазмени остатъци : 19 сперматозоида 9.5 %
Деформации на опашка : 1 сперматозоид

TZI : 1.10

Заключение : Teratozoospermia
Leucospermia

Ще очаквам Вашият отговор с нетърпение, знам че трябва консултация с уролог - андролог, не знам към кой да се насочим дали д-р Кацаров или д-р Бачаров . 
Благодаря предварително!
« Последна редакция: Юли 02, 2014, 16:58:53 pm от BabySun »
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #12 -: Юли 02, 2014, 22:09:17 pm »
Доста изчетох преди да направим изследванията - и добри, и лоши мнения за Димитров... Живеем в Елин Пелин, но и двамата с мъжа ми работим в София от рано сутрин до късно вечер. Тази клиника ни беше най-близо. Ако зависеше от мен, щяхме да отидем в Щерев, но имам малък проблем с мъжа ми, защото той дълго време отказваше каквото и да е изследване - било Божа работа, много наши приятели са чакали и по-дълго, не трябвало да се превръща във фикс идея, били излишни пари, не давали гаранция, че ако има проблем ще го оправят... Прав е до някъде, НО го направи за моето успокоение (сигурно и за да млъкна - а сега ще мълча малко повече = ) )
Димитров ще го видим в неделя що за стока е, така че мога само да гадая.

А на вас желая от сърце успех (ако все още не сте постигнали, това за което се борите) !!!

Ако беше Божа работа, щяхме повечето тук да си седим и още да си чакаме. Мъже!!! Не е само твоят, за съжаление. И много други са такива.

Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #13 -: Юли 21, 2014, 19:08:50 pm »
Здравейте, с мъжа ми правим опити за бебе от година, имах един спонтанен аборт след 5 месеца опити в 7 г.с. Този месец решихме да направим необходимите изследвания. От микробиологичното изследване излезе, че имаме ентерококи. Аз ги лекувам от няколко години с антибиотик и вагинални таблетки. Уж намалят до "единични колонии", според АГ не е необходимо повече лечение и на другата година пак ги има, и процедурата се повтаря. Сега ми изписа Флуомизин вагинални и Ципролон 750. Уролога изписа на мъжа ми Аугментин.

Главно ви пиша за резултата от спермограмата:

Обем на еякулата - 5.0 мл.
Миризма  - специфична, много добре изразена
Цвят - белезникаво - жълтеникав
Време на втечняване - 20 мин.
Визкозитет на спермата - 0.4 см.
pH на спермата - 7.8
Брой на сперматозоидите в еякулата - 52 млн./мл.
Подвижност:
- Бързоподвижни - 20%
- Бавноподвижни - 22%
- Неподвижни - 58%
Характеристика на движението: Бързоподвижните извършват типичните постъпателни движения праволинейно напред със спираловидни движения около собствената си ос с много добра скорост. Бавноподвижните се движат в кръг и на място.
Морфология на сперматозоидите: 74% - нормални. 26% - с отклонения, промени в главата и опашката.

Възможно ли е да има толкова голям процент неподвижни сперматозоиди, защото материала е даден на 5-я ден от въздържането? И трябва ли да повтори спермограмата при по-малко дни въздържане?

Доста е наплашен от доктора. Изписа му Прегнил 5000 за 6 седмици по 1 ампула. И Сарженор разтворими таблетки. Чак след 2 месеца каза пак да повторим спермограмата.
Наистина ли са толкова лоши резултатите и смятате ли, че изписаните лекарства ще помогнат?
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #14 -: Юли 21, 2014, 19:18:52 pm »
Къде е правена спермограмата?

Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #15 -: Юли 21, 2014, 22:14:44 pm »
В лаборатория в Сливен
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #16 -: Юли 21, 2014, 22:33:50 pm »
Спермограми се правят само в специализирани клиники по стерилитет, където работяр ембриолози, който са учили точно за това.В лабораториите работят обикновени лаборанти, който не могат да направят качествена спермограма.

Това е списъка на клиниките в страната http://www.zachatie.org/index.php?option=com_content&view=article&id=1065&Itemid=158 Запишете си час и направете една спермограма там, за да видите дали реално има проблем.

Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #17 -: Юли 21, 2014, 22:45:37 pm »
Тези клиники са ни доста далеч. Естествено, че най-важно е да успеем да имаме дете, но не разбирам защо да не може да се направи изследването и в микролаборатория.
Чудя се дали другия път дали да не даде сперма на 3-я ден и дали този Прегнил ще подобри качеството й
« Последна редакция: Юли 21, 2014, 22:50:39 pm от sh1k3ra »
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #18 -: Юли 21, 2014, 22:53:05 pm »
Ембриолозите, са хора учили за тази дейност както съм написала и по-горе, а лаборантите не са!Но ваше право е дадете парите си за каквото вие решите и да загубите време и нерви в нещо което не е коректно!

*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #19 -: Юли 21, 2014, 23:15:22 pm »
sh1k3ra, този вид изследване изисква специални умения според методи и стандарти, които не се прилагат в обикновена лаборатория. Може да направите още много спермограми в близката лаборатория, но резултатите няма да са надеждни, няма да знаете има ли проблем, сериозен ли е и дали лечението е смислено и има някакъв ефект.

Съветите са такива, защото този форум е видял много истории като вашата. Струва си да отделите време и пари, за да направите изследването правилно. В крайна сметка може да излезе дори по-евтино.