0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #60 -: Март 12, 2015, 11:30:38 am »
Дами, моля по-опитните да споделят мнение... При тези показатели на спермограмата има ли смисъл изобщо да се пробваме по естествен път да заченем? Чета темата за ову тестовете, там всички са толкова стриктни, а пак е трудно забременяването... Като се замисля за нашите показатели, май няма много надежда...  :?
Снощи сънувах, че имаме успех. Явно вече доста съм се филмирала на тази тема...
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #61 -: Март 12, 2015, 16:14:45 pm »
yollie, за съжаление няма категоричен отговор на въпроса ти. Има смисъл да продължите да опитвате, но няма гаранция, че ще се получи. И не сравнявай показателите от спермограмата на мъжа ти с тези на други мъже, нито вашата ситуация с тази на други двойки. Този форум познава всякакви обрати.

Правете каквото решите (изследвания, лечение, процедури) според вашите лични обстоятелства и усещане колко си струва да чакате. Да, може да забременееш спонтанно след 4-5 години. Искаш ли да чакаш толкова време? Лекарите препоръчват ли процедури като инсеминация или оплождане ин витро или икси?
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #62 -: Март 12, 2015, 16:35:48 pm »
yollie, за съжаление няма категоричен отговор на въпроса ти. Има смисъл да продължите да опитвате, но няма гаранция, че ще се получи. И не сравнявай показателите от спермограмата на мъжа ти с тези на други мъже, нито вашата ситуация с тази на други двойки. Този форум познава всякакви обрати.

Правете каквото решите (изследвания, лечение, процедури) според вашите лични обстоятелства и усещане колко си струва да чакате. Да, може да забременееш спонтанно след 4-5 години. Искаш ли да чакаш толкова време? Лекарите препоръчват ли процедури като инсеминация или оплождане ин витро или икси?

Да, права си...
На кратко тук е борбата:
Обща Концентрация/1мл: През 2014-та 2,3 млн./мл.
Сега, на последната спермограма - 17 млн./мл. (20.10 млн./мл.). Гоним 20 млн./мл. за да можем да пристъпим към инсеминация. Ако всичко е ок и спермограмата след 3-4 месеца покаже заветната концентрация, лятото би трябвало да пробваме с първата процедура. Така или иначе, до тогава трябва да съм наясно с ову-то, за да не губим време. Ако Господ е решил, може и да не стигнем до там...
Мисля си, че с новата по-засилена терапия на мъжа ми и с малко помощ от моя страна ще станат нещата (БТ, разни витамини и ову тестове). Може дори да купя от онзи гел пре-сийд, който да помогне на онези 17 млн. момчета да стигнат там, където трябва... Ох, и аз не знам?!
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #63 -: Март 12, 2015, 17:38:54 pm »
yollie, защо ви препоръчаха точно инсеминация?
а, ако нямате преживяемост?
и въобще много е важно да се изясни и морфологията
спермограмата ви в този вид е лоша, затова ти трябва план за действие
имай предвид, че при мъжете с проблемна спермограма, подобрението настъпва до определен праг и толкова

с тези показатели на спермограмата спокойно може да подадете документи по ФАР, където ще чакате 8-9 месеца и след получаване на заповедта имате още 1 година срок да започнете процедура, това сумарно е близо две години.
През това време си правете изследвания, отитвайте си както намерите за добре, но имайте под ръка резервен вариант

*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #64 -: Март 13, 2015, 09:27:10 am »
Здравей, Тара,

не можем да изясним морфологията, тъй като обемът не е достатъчен за Крюгер.
Бъчваров препоръча инсеменация, сигурно защото това е най-леката процедура, от която можем да започнем?
Интересното е, че преди години половинката си е правил спермограма, която излезнала с много добри показатели, дори му казали, че става за донор!?.. Е, сега нещата изглеждат много зле, но се чудя - щом е могло да се влоши толкова много, значи може и да се подобри при определени условия? Той не пуши, не е изложен на химикали и вредни неща. Според мен всичко идва от стреса.
Права си, че не е лошо да имаме план Б. Ще разгледам условията на ФАР и може наистина да пристъпим и към тази крачка.
Май шансовете за естествено  забременяване са повече от нищожни при тези показатели... Моля който е запознат да сподели мнение, много ще ми помогне!
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #65 -: Март 13, 2015, 09:56:22 am »
 :) "най-леката", не означава лесно разрешаване на проблема, ако не е подходящо за конкретния случай

след обработка при инсеминация, за добър шанс се счита поне едно 9-10 млн. добри сперматозоиди
а, вие имате едва 1% бързи + намален обем, общ брой и т.н.
« Последна редакция: Март 13, 2015, 09:59:19 am от Тара »
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #66 -: Март 13, 2015, 10:56:55 am »
Според мен всичко идва от стреса.
При моя мъж определено това беше проблемът! Иначе от гледна точка на хранене, спорт, килограми, пушене, пиене е много изряден.
Не се препоръчва да се носи и еластично бельо (боксерки) при мъжете.

Много добре те е посъветвала Тара да задействате въпроса с Фонда. Нищо не пречи. А ще си действате междувременно.
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #67 -: Март 13, 2015, 12:13:59 pm »
Тара, др Бъчваров не е ли наясно с тези неща? Не мога да разбера защо ще ни кара да губим време и средства за нещо, което почти няма шанс да се случи?.. :( Като се зачетох сега как трябва да се подготвим - изследвания, цветни снимки, хормони...

47, стресът няма шанс скоро да се махне. Супер много грижи си има с бизнеса и с бившата си жена.
След последния преглед при док и малката надежда, която той ни даде, се усетихме и двамата окрилени и едно такова щастие витае през последните няколко дни... Притеснявам се, че ако сега му кажа "материалът за нищо не става, трябва тежката артилерия да се включи", че той ще се притесни още повече, а това няма да помогне...
Моля, моля, кажете ми при тези показатели и с новата стимулация, има ли реален шанс да влезне в някакви норми след три месеца? Знам, че всичко е субективно, но само вашия опит може да ми помогне да си изясня картинката. Колкото и да е тежко, предпочитам да не се заблуждавам.  :sinking:
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #68 -: Март 13, 2015, 13:43:35 pm »
yollie, разбира се, че е наясно доктора, може да не е искал да ви стряска.
сега прочетох в профила ти, че всъщност ин витро не е непознато за партньора ти  :?
в никакъв случай, не трябва да го натискаш, колко е зле положението в момента, че може да си докараш повече проблеми, мъжете са слаби  и да не стане още по-голямо влошаване от страх

за подобрението на спермограмата  се иска време за да се правят изводи
дори за АРТ процедура си трябва добри показатели

за теб също е важно да направиш снимка на тръби, няма как да се види състоянието им на ехограф,  да се проследи овулация
за фонда  с мъжки фактор -
Цитат
- за индикации по чл. 26, ал. 1, т. 2 - документи от извършването на два или повече спермални анализа с най-малко един месец между тях в повече от едно лечебно заведение, получило разрешение по чл. 131, ал. 1 от Закона за здравето, последният от които е извършен преди не по-повече една година преди подаване на заявлението; ползват се критериите на Световната здравна организация (СЗО) за нормоспермия, като е желателно поне едно от изследванията да е с морфология, оценена по стриктните критерии на Крюгер;

тук желателната оценка по Крюгер, трябва да се проучи
заключение от уролог, че спермограмата е подходяща за АРТ
за теб хормони пуснати на 3-ти ден от МЦ -  FSH, LH, E2
епикриза изготвена от репродуктивна клиника, където ще ви дадат всичкия неоходим пакет декларации за попълване и сте готови за подаване във фонда

това ще ти отнеме поне 2-3 месеца
не е нужно да си  го представяш като единствено решение, просто алтернатива
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #69 -: Март 13, 2015, 15:02:03 pm »
Да, права си, не трябва да отричаме и този вариант. 
Сега планът е следния: той си продължава със стимулацията, като се надяваме след 3 месеца да има достатъчно обем за Крюгер и дай Боже по-добри показатели. Аз от този месец започвам следене на ову с тестове и БТ. Ще говоря с моята гинеколожка, за да обсъдим тази цветна снимка и да ми пусне хормони (миналата година бяха ок). Докато се организира всичко ще си минат месец-два... и ще пусна и документи за фонда.
А до тогава... ще продължаваме с правенето на любов, може пък да стане Чудо 
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #70 -: Март 13, 2015, 15:47:36 pm »
По повод последните ти коментари и най-вече този отпреди време:

Цитат
Да добавя малко история - той е имал прилични спермограми преди години, една недоносена спонтанна бременност и две неуспешни инвитро процедури с предишната партньорка. Но тогава по-скоро проблемът е бил женски, а не мъжки.

Моят много искрен съвет е да си отворите очите и двамата, да не търсите извинения и оправдания чий е проблемът, а да приемете, че проблем имате двамата като двойка, и че заедно като двойка ще го разрешавате. Внимавай да не изгубите твърде много време с илюзии и омаловажаване на проблема.

Ние жените през иглени уши минаваме и на игленици ставаме от изследвания и процедури, но не дай боже да има "отклонения" в спермограмата на мъжете, надяват се едни меки ръкавички и се почва с едно щадене и ходене на пръсти... В крайна сметка едни витамини ще пие той, а мислите ли ти  на какво ще се подложиш? Хич и не лежи на тая кълка със стреса, да е фактор - фактор е, но не е решаващ. Защото ако беше, цели нации щяха да изчезнат по време на войни например.
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #71 -: Март 13, 2015, 17:18:12 pm »
горчиво хапче. Ще поговоря с док, а после, не знам... :help1:
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #72 -: Март 13, 2015, 18:04:38 pm »
yollie, цигу е много права, аз го давах по деликатно, макар че отвътре ми напираше

надявам се щом сте правили спермограма в Щерев и сте консултирали там мъжа ти,  да не си губиш времето при редови гинеколози, които нямат задълбочен опит с репродукция
направо си запиши час за прглед при някой доктор в Щерев, там поне не се чака много за първичен преглед,  да може по-бързо и конкретно да ти направят прегледи и изследвания и да ви дадат насоки като двойка какво да правите

на твое място бих говорила и  с биолозите изготвили спермограмите за подробности, все пак това са хората, които обработват материала и имат опит от практиката си да дадат насочващи съвети


тук има много примери, при двойки със заченати и родени здрави деца, после   поради влошаване на спермалните параметри правят по няколко опита ин витро за второ дете, без дори да са сменяли партньор
или мъже с деца от първи брак и ходене по мъките с настоящата си партьорка, защото спермограмата е влошена
за другите дето си ги отглеждаме с мъжки фактор, да не те плаша  с разкази :)

седнете и поговорете спокойно с мъжа ти, какво искате двамата и действайте
гаранция няма,  проблеми тепърва могат да изкочат и при теб
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #73 -: Март 13, 2015, 20:58:28 pm »
горчиво хапче. Ще поговоря с док, а после, не знам... :help1:

Говори с лекаря си внимателно и подробно. Ако не си удовлетворена, потърси второ мнение от друг лекар.
Говори с мъжа си прямо и прагматично. Изчакайте да мине една година в опити за спонтанно забременяване и направете основните изследвания, подайте документи за опит, финансиран от Фонда.
А на първо време се върни на първа страница на темата или дори в предишната тема за проблеми със спермограмата. Прочети темите от началото до края. Следи подписите. Почти всички вече имат деца. Ако е утеха, просто не е ясно през какво точно ще преминете и колко време ще ви отнеме. Тази несигурност много тормози. Дано при вас се получи скоро!
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #74 -: Март 13, 2015, 23:08:11 pm »
Това
Обем:  1.4 мл. / 1,6 (2,0 - 6,0 мл.)
Обща Концентрация/1мл: 2,3 / 17 млн./мл. (20.10 млн./мл.)
и това
не можем да изясним морфологията, тъй като обемът не е достатъчен за Крюгер.
си противоречат.

Може би нямате оценка на спермална морфология, защото не сте платили за такъв вид спермограма. Което, разбира се, е абсурдно - без оценка на този важен показател за никаква инсеминация не може да става въпрос.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #75 -: Март 14, 2015, 11:48:31 am »
Това
Обем:  1.4 мл. / 1,6 (2,0 - 6,0 мл.)
Обща Концентрация/1мл: 2,3 / 17 млн./мл. (20.10 млн./мл.)
и това
не можем да изясним морфологията, тъй като обемът не е достатъчен за Крюгер.
си противоречат.

Може би нямате оценка на спермална морфология, защото не сте платили за такъв вид спермограма. Което, разбира се, е абсурдно - без оценка на този важен показател за никаква инсеминация не може да става въпрос.

Привет, Мели,

Може би не е станало достатъчно ясно от начина по който съм го написала. Първият път обемът е бил 1.4, а вторият път 1.6, при референтни стойности над 2. И двата пъти в заключението пише "хиповолемия". В Щерев ни обясниха, че с този обем не може да се направи разширена или по Крюгер. Не е въпрос за плащане, а липса на материал. И на мен ми се стори странно, че още от първия път док започна да обяснява, че се борим да достигнем нива за инсеме. Без подробности за моето състояние и морфология.

Междувременно, открих стара спермограма на мъжа - от преди 9 години, когато е бил на крехките 32 годинки. Ще я споделя:
Обем - 1.5!!! Значи и преди си е имал проблем с този показател
Концентрация на сперматозоидите 21 млн./мл
общ брой с. в еякулата 31,5 млн
Обща подвижност 54%
- с нормокинеза 42%

брой нормокинетични с./мл 8 820000
диагноза - астенозооспермия

Това е, моля за коментар и благодаря на всики, които отделят време за нашия случай!
« Последна редакция: Март 14, 2015, 11:54:29 am от yollie »
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #76 -: Март 14, 2015, 12:10:53 pm »
yollie, от това, което пишеш преди години се вижда, че е имало наличие на мъжки фактор още тогава с показатели под или около долна граница.
и тук няма морфология?!

моят мъж също беше на 32г. , когато лъсна с подобни параметри, от тогава слиза надолу или ги качва до долна граница и толкова......вече минаха 10 години

много късмет ти желая и търпение, защото понякога отнема повече време
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #77 -: Март 14, 2015, 12:25:50 pm »
Моя мъж е с обем на еякулата 1, варира между 1 и 0,9.Имаме и винаги сме имали изследвания по Крюгер и материала е стигал за това изследване.Мисля че нещо не е наред в комуникацията ви с клиниката.Или вие не сте обяснили или те на вас нещо не са ви обяснили.С такъв обем може да се направи Крюгер!

*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #78 -: Март 14, 2015, 13:00:28 pm »
Това
Обем:  1.4 мл. / 1,6 (2,0 - 6,0 мл.)
Обща Концентрация/1мл: 2,3 / 17 млн./мл. (20.10 млн./мл.)
и това
не можем да изясним морфологията, тъй като обемът не е достатъчен за Крюгер.
си противоречат.

Може би нямате оценка на спермална морфология, защото не сте платили за такъв вид спермограма. Което, разбира се, е абсурдно - без оценка на този важен показател за никаква инсеминация не може да става въпрос.

Привет, Мели,

Може би не е станало достатъчно ясно от начина по който съм го написала. Първият път обемът е бил 1.4, а вторият път 1.6, при референтни стойности над 2. И двата пъти в заключението пише "хиповолемия". В Щерев ни обясниха, че с този обем не може да се направи разширена или по Крюгер. Не е въпрос за плащане, а липса на материал. И на мен ми се стори странно, че още от първия път док започна да обяснява, че се борим да достигнем нива за инсеме. Без подробности за моето състояние и морфология.

Приемам, че ти нещо не си разбрала, yollie. Оценката на спермалната морфология зависи от броя сперматозоиди, а не от обема на еякулата. Това е основен показател на сперматогенезата, без неговата оценка не може да се премине към процедура по вътречаточна инсеминация.

Разбира се, човекът си има проблем с еякулата, който също трябва да се изясни. Но този проблем е друг и не е свързан с оценка на морфологията на сперматозоидите.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #79 -: Март 14, 2015, 13:32:58 pm »
Възможно ли е тогава броят сперматозоиди да не е достатъчен и поради тази причина да не са пуснали по Крюгер?
Не е изключено да не съм разбрала, или да не ми е обяснил достатъчно точно. Все пак не ходя с него да му държа ръката, когато дава материал :)