0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #140 -: Юни 27, 2016, 23:59:27 pm »
Напълно съм съгласна с Маги.В "Надежда" имат доста добра организация и установени добри практики.Д-р Стаменов има много познания и опит.Но и вече много грижи и отговорности с тази голяма клиника и екип.И аз попаднах при друг лекар там и той си стана моя лекар.Почувствах доверие в него от първия ден.Усещах грижата за нас и компетентността му през цялото време-до последния преглед.Трябва да се избере клиника и лекар малко и по интуиция,мисля аз.
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #141 -: Юли 07, 2016, 20:01:28 pm »
Здравейте,може ли някой да сподели как му се струва спермограмата?На пръв поглед всичко ми се вижда нормално,освен бързината,но все пак бих била благодарна още някой да погледне.

 Много ви благодаря предварително,извинявам се за малкия размер на снимките,но като се щракне върху тях и малко се увеличават.
« Последна редакция: Юли 07, 2016, 20:04:31 pm от Ameise »
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #142 -: Юли 08, 2016, 12:21:20 pm »
Ameise, според мен е добър резултатът от изследването, може би има нужда да се потърси причината за завишения вискозитет (евентуално микробиология или други допълнителни изследвания по преценка на лекаря), вероятно в тази връзка е и намаления процент бързо подвижни, но препоръката ми е да зададеш въпроса си и в темата, в която консултира д-р Даскалова:
Тема за въпроси към медицинския консултант

Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #143 -: Юли 08, 2016, 12:58:15 pm »
Благодаря,заедно със спермограмата пуснахме и микробиология,мико и уоеаплазми.Всичко е чисто,разбира се ще се консултираме и с лекар по повод стойностите.
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #144 -: Юли 30, 2016, 00:33:21 am »
МОЛЯ ЗА ПОМОЩ! КАК ВИ СЕ СТРУВА СПЕРМОГРАМАТА НА МЪЖА МИ?
ПРИЛАГАМ Я В ПРИКАЧЕН ФАЙЛ.
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #145 -: Август 03, 2016, 08:28:58 am »
Спермограмата не е идеална.Морфологията е наистина ниска 9% е.Имате ли коментар от лекар?Изписа ли ви добавки?Можете да видите тук във форума бърканицата с мед.Много помага.За съжаление с тази спермограма ще е нужно да се насочите към асистиран метод за забременяване.

Успех!

Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #146 -: Август 03, 2016, 16:05:08 pm »
здравейте,
 отдавна чета, но сега събрах смелост да се регистрирам и пиша....

Преди около месец направихме СГ в майчин дом и резултатът беше криптозооспермиа/ единични сперматозоиди....и  коментар че с тези резултати варианта е само донор,защото и инвитро не става/.
Три седмици по-късно повторихме СГ в МЦ за АРТ гр.Варна при Д-Р Александров, а диагнозата е олиготератоастенозооспермиа тежка степен, със коментар отдолу: "подходящо лечение чрез ИКСИ"

Има ли някой с подобни резултати, най-лошото е начина по който се отрази на психиката на моят човек...обезумя и каза че категорично не иска и няма да се лекува, нито ще прави икси  8O

прикачвам резултатите от последната СГ :

*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #147 -: Август 03, 2016, 16:13:27 pm »
Подвижността е много зле наистина, както и морфологията е 1% което е много малко.Бих ви препоръчала среща с андролог, аз лично съм ходила със съпругът ми при д-р Кацаров.Пиене на подходящи добавки, направа на допълнителни тестове ако се налага, назначени от специалист.Тук има тема http://www.zachatie.org/forum/index.php?topic=45609.0 много полезна, отговаря д-р Даскалова.

Мъжете... те са много чувствително, не могат да издържат на натоварването и на проблемите.Трябва много говорене, много побутване и да му се обяснява, че това няма да ви раздели.Напротив, борбата за дете би трябвало да ви сплоти.Ако това не се случи, значи просто не сте били един за друг.

Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #148 -: Август 04, 2016, 16:03:34 pm »
Подвижността е много зле наистина, както и морфологията е 1% което е много малко.Бих ви препоръчала среща с андролог, аз лично съм ходила със съпругът ми при д-р Кацаров.Пиене на подходящи добавки, направа на допълнителни тестове ако се налага, назначени от специалист.Тук има тема http://www.zachatie.org/forum/index.php?topic=45609.0 много полезна, отговаря д-р Даскалова.

Мъжете... те са много чувствително, не могат да издържат на натоварването и на проблемите.Трябва много говорене, много побутване и да му се обяснява, че това няма да ви раздели.Напротив, борбата за дете би трябвало да ви сплоти.Ако това не се случи, значи просто не сте били един за друг.

 magi_st благодаря за отговора.По спермограмата вече всичко е ясно, освен броя т.е концентрацията 4x10 на 6-та степен какво означава , защото в предходната СГ бяха открити единични....бях му споменала да си пусне разширена или по Крюгер доколкото съм Ви чела тук но не ме послуша и тази май е обикновена  :ask:
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #149 -: Август 05, 2016, 08:25:34 am »
Най-отдолу виждам морфология 1%, но няма разширено с какви дефекти са.ХУбаво е наистина разширена по Крюгер, запишете среща със специалист.Успех!

Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #150 -: Август 05, 2016, 18:24:00 pm »
Здравейте! Направихме разширена СГ и резултатът беше 3% с нормална морфология по Крюгер при норма >4%! Андрологът настоява, че тези резултати нямат връзка с ранните аборти! Направихме и SDI тест: DFI 3.9% (N<27%) и HDS 22.6% (N<15%). Заключението е само висок оплодителен потенциал на база DFI резултат, но нищо не ни казват за завишеният HDS! Не успях да намеря много за него, но доколкото разбрах се касае за незрял хроматин и се свързва с повишен риск от ранни спонтанни аборти.. Има ли някой с подобни резултати?
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #151 -: Август 05, 2016, 19:08:36 pm »
Здравей, Марина!

Втората спермограма е очевидно по-добра от първата, при която е бил с криптозооспермия. В тази има 4 милиона сперматозоиди в еякулата, което е доста повече от единични сперматозоиди. Оценката на морфологията е по Крюгер. Защо не иска да се лекува или да прави ИКСИ? Какво предлага - да използвате донорски сперматозоиди, да осиновите, да останете без деца или да се разделите? Все пак това е само една спермограма, не е кой знае какво основание за драматични решения. Имай предвид, че и при наличие на много малък брой сперматозоиди пак може да се постигне бременност, ако няма други проблеми при мъжа.

Освен това можете да кандидатствате за финансиране към Центъра за асистирана репродукция.

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #152 -: Август 15, 2016, 11:13:25 am »
Здравейте, дами,
След известно затишие, отново съм тук. Искам да се похваля, вече съм официално "госпожа" и след вълненията по сватбата, отново дойде време да се концентрираме върху темата с бебеправенето. За съжаление, СГ на ММ няма особен напредък - не ставаме за инсе, ще се кандидатства по фонда...
Ми... това е от мен по тази тема, ще сме местя в друга, явно.
На всички вас и вашите любими мъже пожелавам много кураж и никога да не се съмнявате в успеха си! Бъдете си подкрепа, обичайте се, пък нека стане най-доброто!
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #153 -: Август 30, 2016, 19:44:23 pm »
Здравейте на всички,
моля за малко помощ при разчитането на някои показатели от обикновена спермограма:

Дни въздържание: 3(3-5)
Консумация на алкохол: Не
Лечение с антибиотици, антиалергени: Не

Материалът е получен чрез: мастурбация
Материалът е: даден на място
Време на втечняване в лабораторни условия: 15 минути (60мин.)
цвят: слонова кост
обем: 7,5 (2,0-6,0мл)
pH: 7.2 -7.8 (7.2-7.8)
вискозитет: 0 (0,1,2,3)
мирис: нормален
Желатинови конгломерати: Не
Аглутинати: Не
Бактерии: Да
Кръгли клетки: 3-5 (<5 млн/мл)

Обща концентрация на сперматозоиди/1 мл: 21,34 (20.106/мл)
Нормокинетични сперматозоиди (А+В):17,06%(>=50%)
  А. с бързи линеарни постъпателни движения (ЛПД) 8,53%
  В. с бавни ЛПД 8,53%
Хипокинетични: 4,74%
Акинетични: 78,2%
концентрация нормокинетични сперматозоиди (А+В)/1 мл: 3,64 (10.106/мл)
Обща концентрация на нормокинетични сперматозоиди: 27,3 (20.106/мл) в обема

Заключение: Астенозооспермия, Хиперволемия


Диагнозата е ясна. Ще се консултираме с андролог за последващи стъпки.
Въпросът ми е тези 21,34 / 3,64 и 27,3 дали са на степен 6 (но в самата спермограма не са отбелязани по този начин, преписала съм дословно каквото пише на листа) или има и намален брой на сперматозоидите, освен че са по-малко подвижни? И ако е така нямаше ли да е отразено в заключението. Благодаря на всеки, който има малко повече опит по темата и ще отговори.
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #154 -: Август 31, 2016, 12:58:38 pm »
Здравей, stasil, добре дошла при нас!

Някъде на бланката с резултатите е написано в какви мерни единици са отделните показатели. По принцип показателите концентрация на сперматозцоиди (в мл), концентрация нормокинетични сперматозоиди (в мл) и общ брой нормокинетични сперматозоиди (в обема на еякулата) се измерват в милиони (което е на шеста степен). Така че в тази спермограма концентрацията и броят сперматозоиди са в норма, подвижността им е намалена, което съвсем логично се отразява и на показателите концентрация (в мл) и общ брой (в обема) нормокинетични сперматозоиди.

Затова и заключението е астенозооспермия (намален процент нормокинетични сперматозоиди) и хиперволемия (обем на еякулата над допустимите норми). Това все още не е диагноза, а заключение от лабораторно изследване.

Аз бих обърнала внимание на показателите, които са извън норма, вкл. на наличието на бактерии в еякулата и увеличение обем, освен на намалената подвижност и високия процент акинетични сперматозоиди. Препоръките при тези показатели са:

1. Оценка на репродуктивната история.
2. Консултация и преглед при уролог.
3. Микробиологични изследвания на еякулата - посявка на стерилен еякулат с антибиограма, тестове (PCR анализ) за хламидия, микоплазми, гонококи, изследване на урина, ако лекарят прецени.
4. Тест за виталност на сперматозоидите.
5. Оценка на спермална морфология.
6. Ако спермалната морфология е влошена, обсъждане на кандидатстване към Център за асистирана репродукция.
7. Контролен спермален анализ след лечение.

Поздрави и успех! :)
« Последна редакция: Септември 01, 2016, 12:28:08 pm от Мели »


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #155 -: Септември 01, 2016, 12:04:52 pm »
Много благодаря за изчерпателния отговор д-р Даскалова.

Ще спазим препоръките, които сте написала.
Когато имаме повече информация от последващи изследвания и консултации, се надявам на добри новини в бъдеще.

Благодаря и поздрави!
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #156 -: Декември 01, 2016, 17:50:51 pm »
Здравейте!

Аз съм мъж на 31г. Приятелката ми настоя да си направя спермограма, т.к. в спермата си имам парченца, разбрах и терминът им - желатинови конгломерати. Имам ги от както се помня. Интересното е, че в спермограмата е описано, че нямам, а аз видях няколко големи парченца в пробата, която дадох. Интересува ме, това значи ли, че в последствие са се втечнили и трябва ли да се притеснявам за тях? Другото нещо е процентът нормални сперматозоиди - 10% от реферетна стойност 14%. Обясниха ми, че приемат пробата ми за нормална, заради много голямият общ брой сперматозоиди. Интересува ме това така ли е?
Важно е да отбележа, че нямам оплаквания и, че все още не сме правили опити за бебе...
 Моля, за мнение, прикачвам снимка на изследването и благодаря искрено за отделеното време :)
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #157 -: Декември 08, 2016, 14:11:55 pm »
Здравей, Azko!

Добре е, че си направил спермограма. Желатиновите конгломерати не са нещо, за което да се притесняваш. Не се разтварят, но и често не им обръщаме внимание, защото наличието им не е проблем за притеснения (освен ако не обработваме еякулата, тогава малко пречат, но има начини да се отстранят). По отношение на морфологията, принципно всички показатели трябва да са в норма и не може един от тях да компенсира друг, но отклонението не е голямо. Аз обаче бих обърнала внимание на обема на еякулата, който е на горна граница на нормата, при това на 3 дни въздържание. Моят съвет е да се срещнете с лекар, който да снеме анамнеза, да оцени репродуктивната ти история и евентуално да се помисли за уточняващи прегледи и изследвания (преглед при уролог, скрининг за инфекции и т.н.).

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #158 -: Декември 10, 2016, 08:53:49 am »
Благодаря за отговора!

Непременно, ще направя  консултацията, за която ме посъветвахте!
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #159 -: Декември 10, 2016, 16:33:54 pm »
Моля ви за мнение за тази спермограма http://prikachi.com/images.php?images/705/8983705r.jpg
Казаха ми че нямало проблем но доколкото чета тези 2 % морфология са голям проблем.
98 % дефектни в главата  какви са шансовете за естествено забременяване. И на какво може да се дължи този резултат не пуша ,не пия ,не ям боклуци,нямам проблеми с килограмите.
И каква е достоверността на спермограмите все пак само 200 клетки гледам са изследвани за отклонения в морфологията.  Има ли смисъл да пусна контролна спермограма на друго място преди да съм изследвал за бактерии.А и хормоните на кое влияят на морфологията или подвижноста и кои хормони.