0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #80 -: Март 14, 2015, 13:38:49 pm »
Аз ходех с него когато взимахме резултатите от спермограмите и когато имахме разговор с доктор или ембриолог.Никога не съм разчитала само на него, защото аз съм тази която чете и се интересува и съответно задава въпросите.

*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #81 -: Март 14, 2015, 14:02:46 pm »
Винаги сме имали Крюгер, независимо от бройката на момента
и аз като Маги движа активно нещата, ако го оставя да се изживява като нещастен заради една лоша спермограма, пък мен да ме дупчат, съвсем ще я втасаме
записвам час за спермограма, отивам за резултатите, обсъждам ги с биолозите и с тях решаваме да замразяваме ли, кога и т.н.  :lol:.....периодично постоянно съм им на главите, какъв метод за отсяване на добрите е приложен знам аз, не мъжа ми,  колко са качили за оплождане и как са ги избирали се интересувам аз  :)
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #82 -: Март 14, 2015, 16:52:15 pm »
Момичета, аз също гледам да съм наясно. Записвам часове, ходиме заедно на док, чета и първа гледам резултатите онлайн. Явно ще трябва още по сериозна намеса. Не ми се искаше да влизам много рязко още в началото, защото сме заедно от сравнително скоро - малко повече от година. Приключихме с "романтиката"...
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #83 -: Март 14, 2015, 17:48:13 pm »
Възможно ли е тогава броят сперматозоиди да не е достатъчен и поради тази причина да не са пуснали по Крюгер?

Не е възможно. Необходимите за оценка на морфология сперматозоиди са 200 или 400, а при него всеки път е имало милиони сперматозоиди.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #84 -: Март 15, 2015, 10:15:26 am »
Момичета, сърдечно благодаря за споделения опит!
В резултат - снощи говори с него, обясних, че не трябва наивно да чакаме, докато времето си минава. Той реагира мн спокойно и каза, че ще прави всичко, което сметна за правилно!
След няколко седмици ще отиде да даде материал в друга клиника, нали има такова изискване от фар? Ще пуснем и крюгер тогава. Имаме ДЗО в Доверие и се интересувам някой правил ли е такъв тип изследвания по фонд и къде?
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #85 -: Март 18, 2015, 14:05:11 pm »
Здравейте и от мен. Вчера изчезнаха и нашите резултати. Всичко е наред, но критеиите на Крюгер: сме на 10 %. Може ли и вие да я погледнете и да споделите какво мислите. Според вас дали да се надявам на естествено забременяване?
втечняване: 20 мин. (<60мин.)
обем: 4 мл. (2-6мл.)
вискозитет: 0 (0,1,2,3)
pH: 8 (7,2-7,8)
желатин: Не
цвят: Слонова кост
мирис: Нормален
Конц. на сперматозоидите в 1ml: 65 x106
/мл(20х106
/мл)
норм. сперм. (А+Б): 64 % (>50%)
А) бързи (ЛПД): 54 %
Б) бавни (ЛПД): 10 %
В) хипокинетични: 7 %
Г) акинетични: 29 %
концентр.(А+Б/мл) на сперм: 42 х106
(10х106
/мл)
общ брой нормокин. сперм.: 168 х106
(20х106 в обема)
аглутинати: Не
тип:
незрели кл. от сперматогенезата: 4-5
левкоцити: 1-2


SWIM UP:
-сперм.конц./мл- 29 x106
/мл
-% хиперактивирани- 82 %
Подвижност на сперматоз. в еякулата на:
4-ти час- 43 %
6-ти час- 37 %
Морфология на сперматозоидите по критеиите на Крюгер:
С нормална морфология- 20 бр- 10 % (>14%)
С анормална морфология- 180 бр- 90 %
С главични дефекти- 55 бр.
С акрозомни дефекти- 41 бр.
С вакуолизация- 15 бр.

с шийни дефекти- 15 бр.
с цитоплазматичен остатък- 5 бр.
с опашни дефекти- 49 бр

Заключение: Teratozoospermi
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #86 -: Март 20, 2015, 20:48:46 pm »
Здравейте,

Не пиша много активно, но да се отчета: След 4 месеца прием на 6-7 предписани добавки и сурови ядки, спермограмата е все така отчайваща (единични бройки на предметното стъкло) и първото ИКСИ не се стигна дори до трансфер. Половинката ще направи генетично изследване и ще бие инжекции прегнил 3 месеца. Друго според доктора няма какво да се направи. :( Ще ми се да пушеше, та да знам. че като спре цигарите, ще се оправи :D Говоря глупости, защото ми е тъжно...
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #87 -: Март 20, 2015, 21:26:00 pm »
И на мен ми е много тъжно, днес са се обадили, че тестът за биологична преживяемост е много зле. Оцелели плувци на 24 часа едва 2%, а до сега се надявахме, че поне всичко при него е ок, защото имаше 2 спермограми с normozoospermia, макар и с леко влошена морфология, спрямо предходните. Цял ден рева като магаре и не мога да се стегна, така разчитах на останалата си тръба, че е проходима и все ще стане с някоя по-лека процедура като инсеминация. А и се оказа, че няма такъв критерии по Фонда за двойки като нас и въпреки недобрата двойна комбинация, не отговаряме на никой критерий за финансиране и направо не знам какво да правя - докторката ми каза да се стягам за самофинансиран опит,  но това би ми отнело още месеци чакане :( А и туко-що започнах нова работа и колегите ме гледат странно как ходя видимо разстроена из офиса и ако не успея да се стегна и да се задържа - съвсем ще ми увехнат надеждите за самофинансиране.
Има ли решение за подобряване на преживяемостта?


*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #88 -: Март 29, 2015, 16:10:25 pm »
Hecate, недобрата биологична преживяемост не е критерий, според който не може да се получи бременност чрез инсеминация. В такива случаи се прави инсеминация и реинсеминация, след като останалите показатели са наред. Това е компромисен вариант за вас, след като не отговаряте на критериите за финансиране. Ако не се получи с 4 инсеминации, ще можете да кандидаствате към ЦАР.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #89 -: Март 29, 2015, 20:20:00 pm »
Много Ви благодаря за отговора, д-р Мели!
Това беше и моят план, но лекарката ми ме обезкуражи, че едва ли не само ще си дам парите и нервите за тези 4 опита, а няма да има резултат и е по-добре да отидем направо на самофинансиран опит ин витро.
Иначе ние имаме двамата една извънматочна бременност през далечната 2007г., която бе отстранена след 2 операции - първата не беше успешна и освен това често правя кисти :(,вкл. имам една спукана с жесток кръвоизлив пре 2013г., която беше оперирана по спешност, но като цяло не е мрачна картинката. Аз наскоро махнах жлъчка и подновихме опитите веднага след като се почувствах добре. Хормоните са добре, в норма и при двамата, ТСХ включително 1,3 -1,5. Моята останала тръба е доказано проходима - и на лапароскопията и чрез хидротубация след това. Имам спонтанна овулация, макар и леко по-късно в някои цикли.
Мъжът ми има 3 спермограми с нормозооспермия и доста добри показатели като обем е на 6-7мл, концентрация много добра - последната беше 105млн./1мл., прогресивно подвижни 47%, морфологията варира от 9 до 14%.
Нямахме обяснение защо толкова години не се получава и ни се иска да намерим решение възможно най-скоро. Аз съм на 30, той на 31 и виждате, че ще станат 10г., откакто сме заедно. Извънматочната се получи от 1вия месец, в който опитахме, но уви плода си остана в лява тръба - тя е напълно отстранена. Имам стимулации с Клостилбегит в ниски дози, на които реагирах с много фоликули и тънка лигавица, която тръгна да нараства късно.
След консултация с андролог при мъжа ми казаха, че всичко е ок и му изписаха някакъв коктейл с мед, мака, бадеми и др. и orthomol fertil plus за 3 месеца.
Честно казано съм много объркана, но и много обнадеждена от Вашите думи и наистина ми се иска да опитаме с инсеминациите и реинсеминациите.


*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #90 -: Април 01, 2015, 13:05:51 pm »
Здравейте,
Ще съм ви изключително благодарна, ако някой се включи със съвет.
Съпругът ми ще прави раширена спермограма в болница Надежда, но от там не можаха да ни отговорят категорично - два дни и половина въздържание дали са достатъчно за ясен резултат.
Работата е там, че не сме правили секс от миналата събота вечер, а часът за спермограма е тази събота наобяд. Ако оставим нещата така близо осем дни предполагам, че е твърде дълъг период въздържание. Затова мислех привечер да се случи...
Ако не е добра идея, направо ще отменя часа и ще го запиша за по-късно, просто нямам никаква представа...
Благодаря предварително  :flower:
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #91 -: Април 01, 2015, 18:10:20 pm »
 mimko,   много е  8 дни  въздържание,  има  време да се  вземат  мерки,   днес сме  сряда,  до  събота  след  обяд са 3 дни
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #92 -: Април 01, 2015, 20:15:24 pm »
mimko, действайте тази вечер  :wink:
Успех!

*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #93 -: Април 02, 2015, 10:31:01 am »
Благодаря ви, момичета. Сторихме каквото можахме  :oops: сега ще чакаме и ще стискаме палци.
 :flower:
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #94 -: Април 04, 2015, 15:06:56 pm »
Много Ви благодаря за отговора, д-р Мели!
Това беше и моят план, но лекарката ми ме обезкуражи, че едва ли не само ще си дам парите и нервите за тези 4 опита, а няма да има резултат и е по-добре да отидем направо на самофинансиран опит ин витро.
Иначе ние имаме двамата една извънматочна бременност през далечната 2007г., която бе отстранена след 2 операции - първата не беше успешна и освен това често правя кисти :(,вкл. имам една спукана с жесток кръвоизлив пре 2013г., която беше оперирана по спешност, но като цяло не е мрачна картинката. Аз наскоро махнах жлъчка и подновихме опитите веднага след като се почувствах добре. Хормоните са добре, в норма и при двамата, ТСХ включително 1,3 -1,5. Моята останала тръба е доказано проходима - и на лапароскопията и чрез хидротубация след това. Имам спонтанна овулация, макар и леко по-късно в някои цикли.
Мъжът ми има 3 спермограми с нормозооспермия и доста добри показатели като обем е на 6-7мл, концентрация много добра - последната беше 105млн./1мл., прогресивно подвижни 47%, морфологията варира от 9 до 14%.
Нямахме обяснение защо толкова години не се получава и ни се иска да намерим решение възможно най-скоро. Аз съм на 30, той на 31 и виждате, че ще станат 10г., откакто сме заедно. Извънматочната се получи от 1вия месец, в който опитахме, но уви плода си остана в лява тръба - тя е напълно отстранена. Имам стимулации с Клостилбегит в ниски дози, на които реагирах с много фоликули и тънка лигавица, която тръгна да нараства късно.
След консултация с андролог при мъжа ми казаха, че всичко е ок и му изписаха някакъв коктейл с мед, мака, бадеми и др. и orthomol fertil plus за 3 месеца.
Честно казано съм много объркана, но и много обнадеждена от Вашите думи и наистина ми се иска да опитаме с инсеминациите и реинсеминациите.

Инсеминацията е несправедливо подценявам метод в българската репродуктивна медицина. При добра селекция на пациентите, подходящи за инсеминация, успеваемостта е прилична, процедурата е евтина, не носи оперативен риск и не натоварва организма толкова, колкото стимулацията за ин витро оплождане. От друга страна, ин витро опитът не ти гарантира успех. И не на последно място, по време на процедурата по инсеминация се събира информация, която е безценна при евентуално преминаване към асистирано ин витро оплождане. Допълнителен плюс е възможността да се кандидатства за финансиране с 4 инсеминации.

Обсъди тези неща с лекарите.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #95 -: Април 15, 2015, 13:03:21 pm »
Здравейте момичета,
може ли да ме насочите към добър д-р андролог за ММ в София? Той има Teratozoospermia index: 1,39%/норма <1,60/ и Морфология по Крюгер-нормална:      9%/норма =>14%/
Отклонения:                                          91%
Главични дефекти:                               24%
Шийни дефекти:                                   21%
Опашни дефекти:                                 23%
Цитоплазмен остатък:                          19%
Спермогенеза:                                      4%

Иска ми се да специалист да го види все пак ако ММ се съгласи.  :(
А има ли нещо което бихте ми препоръчали за пине? Четох за Фертилмен, Имуноактив на Допел Хертс, Мотилити Бууст, Андрозитол- които май не е за нас!? Някое друго предложение ако имате, ще съм мн благодарна.

Благодаря Ви! :dontknow:
Йоан 19.09.2017г.
Матей 22.10.2018г.
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #96 -: Април 15, 2015, 19:29:25 pm »
Най-накрая и аз да се разпиша с нещо положително  :D

При първата спермограма на ММ през Октомври му поставиха диагноза Asthenozoospermia. Точно шест месеца по-късно вече сме с Normozoospermia, само с "назначените" му от мен :lol: хранителни добавки и витамини. Благодаря на всички, които ми помогнаха с информация и съвети тогава, когато имах нужда. Прилагам резултатите от двете спермограми:

Дни въздържание/Abstinencein days/: 5/2 (3-5)
Консумация на алкохол/alcohol consumption/: Не/Не
Лечение с антибиотици, антиалергени/Antibiotic, antiallergenic treatment/: Не/Не
Материалът е получен чрез/Material is obtained by/: мастурбация
Материалът е/Material is:/: даден на място
Време на втечняване в лабор.условия: 20 минути/15 минути (до 60 min.)
/Liquefaction time in laboratory conditions/
цвят/Color/: слонова кост
обем/volume/: 3,0/3,0 (2.0-6.0мл)
рН: 7.2 - 7.8/7.2 - 7.8 (7.2-7.8 )
вискозитет/viscosity/: 0/0 (0,1,2,3)
мирис/smell/:нормален
Желатинови конгломерати/prostatic bodies/: Не/Не
Аглутинати/Agglutinations/: Не Бактерии/Bacteria/: Да/Да
Кръгли клетки/Round cells/: 1 - 3/1 - 3(<5 млн/мл)
Обща концентрация на сперматозоиди/1 мл/Totalsperm count/1 ml/: 24,7/52 (20.106/ml)
Нормокинетични сперматозоиди (А+B)/normokinetic sperm cells/: 34 %/50 % (≥ 50%)
     A. с бързи линеарни постъпателни движения (ЛПД) 15 %/33 %
     B. с бавни ЛПД 19 %/17%
Хипокинетични /hypokinetic/: 12 %/6 %
акинетични/akinetic/: 54 %/44 %
концентрация нормокинетични сперм. (A+B) /1 мл/normokinetic sperm cells concentration/: 8,398/26 (10.106/ml)
Обща концентрация на нормокинетични сперм.: 25,194/78 (20.106/ml) в обема
/Totalconcentrationof normokinetic sperm in the volume/
Заключение /Conclusion and recommendation/: Asthenozoospermia/Normozoospermia

Все едно камък ми падна от сърцето. Сега съм по-спокойна, че остава да се борим само с моите проблеми.  :)
"Не ми казвай, че небето е лимитът, след като има стъпки на Луната."
"И все пак, докато имам дъх, топя ледените цветя по прозорците си, защото имам душа, която не може да не се надява.”
“Sad birds still sing.”
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #97 -: Април 15, 2015, 21:04:13 pm »
Zlateto, чудесни новини!
Н споменаваш изследване на морфологията на сперматозоидите? Правили ли сте разширена спермограма? Това е важен показател.
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #98 -: Април 15, 2015, 21:21:05 pm »
Цигу, на първата не сме правили, защото тогава док поиска обикновена като за начало. Трябваше да повторим след месец и тогава бяхме замислили разширената, но по стечение на обстоятелствата, все отлагахме. Последната правихме, поради замисъл за инсеминация, но това са резултатите, които съм съхранила. Иначе помня, че ембриоложката каза, че няма за какво да се тревожим относно морфологията - всичко било наред. Ще се опитам следващия път, ако пак не съм в някой филм и не се отплесна с нещо друго  :lol:, да изкопча от док точен резултат.
"Не ми казвай, че небето е лимитът, след като има стъпки на Луната."
"И все пак, докато имам дъх, топя ледените цветя по прозорците си, защото имам душа, която не може да не се надява.”
“Sad birds still sing.”
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #99 -: Април 16, 2015, 09:13:53 am »
Zlateto, честито! Много се радвам за огромното подобрение, което имате!  :D
Дано и при нас се получат нещата, ето такива случаи като вашия ми дават надежда.
Може ли да споделиш какви "чудеса" е пил мъж ти в тези 6 месеца? Извинявам се, ако някъде е обсъждан въпросът, но не мога да го открия.