0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IX
« Отговор #200 -: Септември 25, 2013, 10:46:36 am »
radosttinka, това което съм запомнила от д-р Бърди, е че напишкването е един от симптомите за уроинфекция при по-големите деца. Аз бих те посъветвала да пуснеш все пак една стерилна урина.
*

    lady_11

  • *****
  • 3217
  • МЕТЛАТА - любимото ми превозно средство!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IX
« Отговор #201 -: Септември 26, 2013, 21:06:06 pm »
Здравейте, докторе! Моля за помощ в следната ситуация:
Вики от бебе си служи еднакво добре и с двете ръце. В детската градина при дейности като рисуване, моделиране го бяха забелязали, че си служи и с дясна , и с лява ръка. Аз казах да не го закачат , защото съм чела , че до 5-6 години трябва детето само да се определи. Да, обаче вече сме в подготвителен клас и започнахме писането на лулички, ченгелчета. Пише пак с две ръце, но явно не може да се определи с коя му е по-удобно и започва да заявява нежелание за писане. Въпроси:
1. Някакви тестове мога ли да проведа в домашни условия?
2. Четох че има амбидекстри, та каква е точно разликата с левичарите?
3. Смятате ли , че е необходима квалифицирана помощ и каква точно - невролог, психолог?

Благодаря!
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IX
« Отговор #202 -: Септември 26, 2013, 21:19:35 pm »
Коя ръка ползва по-често?
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    lady_11

  • *****
  • 3217
  • МЕТЛАТА - любимото ми превозно средство!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IX
« Отговор #203 -: Септември 27, 2013, 05:21:17 am »
Там е въпросът, че и двете. Пример: ако му сложиш панера с хляба от ляво, хваща лъжицата с дясна ръка за хранене, и обратно - ако е от дясно панера, яде с лява ръка. Това нещо го прави  без да има оплаквания и го приема фактически (ама как се изразих), дори не забелязва разликата в разположението на предметите, за него е все едно. При писане се е случвало да пише с едната ръка и да прехвърли химикал или молив в другата. Игри на таблета, свързани с местене по тъч-а също играе с двете ръце, както му дойде.
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IX
« Отговор #204 -: Септември 27, 2013, 08:43:28 am »
lady_11 моето лично мнение е, че не е от значение с коя ръка ще пише. Аз пиша с лявата (както и почти всичко друго де) въпреки опитите на учители да го променят. Като левичар съм забелязала, че повечето неща не са направени да са удобни за нас  :) примерно като пиша ръката минава върху текста и често замазва мастилото :) Та ако е моето дете бих му помагала само писането да е с дясната ръка. За друго всичко съм намерила компромис, който ме устройва.
*

    lady_11

  • *****
  • 3217
  • МЕТЛАТА - любимото ми превозно средство!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IX
« Отговор #205 -: Септември 27, 2013, 15:22:34 pm »
аз не се притеснявам с коя ръка ще пише детето, а че поради объркването, че пише с двете явно има дискомфорт, водещ до отказ от писане.
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IX
« Отговор #206 -: Септември 27, 2013, 15:42:46 pm »
аз не се притеснявам с коя ръка ще пише детето, а че поради объркването, че пише с двете явно има дискомфорт, водещ до отказ от писане.
А какви мислиш са ти вариантите? Говорихте ли с него, какво му е мнението? Да не би някой все пак да изисква нещо от него, което да не му харесва? Аз не виждам проблем, просто може повече човека и трябва да се стимулира  :) Не знам Доктор Бърди като специалист какво мисли и се извинявам за намесата в разговора.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IX
« Отговор #207 -: Септември 28, 2013, 00:35:56 am »
Да не би там да му настояват да избере ръка и това да го дразни и да не иска да пише? Нали това до сега не го е довело до отказване от рисуване/драскане ?


  
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IX
« Отговор #208 -: Септември 28, 2013, 11:33:57 am »
аз не се притеснявам с коя ръка ще пише детето, а че поради объркването, че пише с двете явно има дискомфорт, водещ до отказ от писане.

отказ от писане може да дойде и по други причини...
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    lady_11

  • *****
  • 3217
  • МЕТЛАТА - любимото ми превозно средство!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IX
« Отговор #209 -: Септември 28, 2013, 13:47:51 pm »
Отказа от писане и рисуване е свързан с изречението "Трудно ми е" и прехвърляне на пишещото средство от едната на другата ръка и обратно. Забранила съм в училището да го насилват да пише с която и да било от ръцете (поне докато не разбера къде е точно проблема). Стимулира се разбира се, с печатчета, с браво , с "ето видя ли не е сложно, можеш" , но ...
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IX
« Отговор #210 -: Септември 30, 2013, 14:47:54 pm »
Здравейте мили дами, поздрави на д-р Бърди,
за първи път пиша във форума, но от години ви следя.... Ето , че дойде и моята ред за молба за съвет. Синът ми е на година и 4 месеца. До годинката беше с рефлукс, овладяхме го само с прахчета Нексиум, които започна да пие на 11 месеца( пи го около един месец - на тях пише , че са за деца над 10 килограма!) От тогава, вече 4 месеца , не е имало и помен от повръщането, и изведнъж преди 2 дена започна пак на фонтан - изпаднах в ужас , защото мислех, че вече сме го надживели!  А нови храни не съм въвеждала. Моля ви, помогнете, каква може да е причината за повторната му поява( вчера пак повърна)...... Не е вирус със сигурност! Симптомите като липса на апетит, леко гадене при преглъщане и т.н. са каквито бяха в началото, просто всичко сочи към рефлукс.... Много ми е притеснено на такава възраст какво може да "събуди" повръщането, благодаря ви! Д-р Бърди, моля включете се и вие !
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IX
« Отговор #211 -: Септември 30, 2013, 21:29:41 pm »
Кисело мляко? в диетата... ?
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IX
« Отговор #212 -: Септември 30, 2013, 22:51:37 pm »
Не, докторе, никога не съм давала кисело мляко  - той вече не иска да пие адаптирано мляко с шише, яде Нан с оризова каша в 21.30 - около 250 мл - това е единственото мляко, което поема дневно  - сутрин закусва кус кус със сирене и масълце, на обед манджичка, след обед филийки, домашна баница, кремче, приготвено с АМ и бисквити на Плазмон, вечер супичка  и преди заспиване оризовата каша :(  Много ви благодаря .......
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IX
« Отговор #213 -: Септември 30, 2013, 22:56:32 pm »
Вероятно баницата? може случайно да е, вирусен гастрентерит.... .
Ще се види в динамика... не давайте баници...  тежичко е за тази възраст... . Особено ако са с олио приготвени... .
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IX
« Отговор #214 -: Октомври 01, 2013, 09:13:56 am »
Не е вирусно, д-р Бърди, след като повърне е здрав като бик и играе за двама :(  Искате да кажете, че ако не е вирусно, вероятно рефлукса се е проявил заради хранителна грешка? Така ли да разбирам ? 
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IX
« Отговор #215 -: Октомври 01, 2013, 09:48:57 am »
да
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IX
« Отговор #216 -: Октомври 01, 2013, 13:27:58 pm »
Коя от храните да спра( или просто да огранича)  - давам картофи, ориз, готвя с лук , още - спанак, леща, готвено зеле, грах, риба,(гастрото каза да не давам морска риба до 2-та годинка), кайма - свинска, от телешкото ми повръща 100 процента - това е единствената храна, за която съм убедена, че не му понася.....пилешко, заешко. Ох, друго не се сещам в момента, ако имате препоръки коя да спра - веднага го правя! Мога ли да правя вече десертите с обикновено прясно мляко - засега ги правя с АМ....  :) А от плодовете и зеленчуците само домат не давам , а диня не харесва....
« Последна редакция: Октомври 01, 2013, 14:14:46 pm от Eva634 »
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IX
« Отговор #217 -: Октомври 01, 2013, 23:45:35 pm »
Грах, кисело мляко. Телешко.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IX
« Отговор #218 -: Октомври 02, 2013, 14:09:20 pm »
Благодаря! Последен въпрос - надраства ли се рефлукс и кога?
 
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IX
« Отговор #219 -: Октомври 02, 2013, 18:22:12 pm »
Израства се. Някъде около 6-7.
Но остава чувствителност към храни.
От значение е да давате супички и да избягвате крайни температури на храните.
Ако не понася кисело мляко- не го давайте.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.