0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IX
« Отговор #260 -: Октомври 14, 2013, 19:32:42 pm »
 scopia, нямаше нужда от дълги поучителни постове, достатъчно беше да кажеш, че си се сетила и си ходила. Казах го, защото не звучеше така.


  
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IX
« Отговор #261 -: Октомври 15, 2013, 01:15:54 am »
Имаше и още как, но очевидно не сте ме разбрала правилно, въпреки дължината на поста.
Моля ви, не си пъхайте носа, където не ви е работата. Благодаря.
Достатъчно ми е напрегнато, за да се занимавам с глупости.

Докторе, преписвам останалите изследвания, за да се ориентирате:
LH<0.100 mIU/ml
FSH - 0.886 mIU/ml
Estradiol<18.35 pmol/l
TSH - 1.56 mIU/ml
Пролактин - 610,2 mIU/ml
KAC pH - 7.45
pCO2 - 34
pO2 - 80
O2 сат - 97%
HCO3 - 23.6
BE - 0.4
кр. глюкоза - 4.7.4.01 ммол/л
инсулин - 3,3 mIU/ml
ПКК - Hb - 130
Er - 4.75x10*12
Ht - 39.2%
Leu - 5.1x10*9
THr - 263x10*9
CRP - 1.0 mg/l
СУЕ - 8 мм

Ще настоявам за изследванията, които сте ми написал.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IX
« Отговор #262 -: Октомври 15, 2013, 07:03:10 am »
Имаше и още как, но очевидно не сте ме разбрала правилно, въпреки дължината на поста.
Моля ви, не си пъхайте носа, където не ви е работата. Благодаря.
Достатъчно ми е напрегнато, за да се занимавам с глупости.
Виж,не мисля, че съм направила кой знае какъв грях с това, което казах и не разбирам защо продължаваш да го правиш на въпрос. Преди време с подобен ( ти си сложи определението) тон каза на същият този доктор, от който сега искаш съвети, че бил непрофесионален и че можел поне да ти каже, че е некомпетентен, когато пак искаше съвети по повод виждане с ендокринолог.  Та повредата май не е в моя телевизор, а явно си ти е стил да говориш на това ниво.
Лек ден, няма да се включвам повече  и искрено стискам палци всичко да е наред с детенце.


  
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IX
« Отговор #263 -: Октомври 15, 2013, 07:10:08 am »
Боби, айде да спреш наистина
хората в прав текст ти казват, че не желаят съвети от теб, ама ти не можеш да си оставиш магарето в калта- последната дума винаги трябва да е твоя
това поведение си го прилагай вкъщи към децата и мъжа, или към хората в средата ти, които го позволяват, но когато става въпрос за странични бива малко да се спираш,а ?
Реплика на този пост няма да позволя и ти обещавам, че ще бъдеш редактирана от тук нататък за всяка дума извън контекста на която и да е тема
не ми пиши ЛС и не ме заплашвай /какъвто обикновено е стила ти/, въобще не ме стряскаш
поздрави, Мария
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IX
« Отговор #264 -: Октомври 15, 2013, 10:02:34 am »
Здравейте, д-р Бърди  :)
Ще съм Ви благодарна ако се включите със съвет.

Ще се опитам да бъда максимално обстоятелствена, моля да бъда извинена от дългия пост, който ще напиша.

Преди 2-3 седмици при сина ми имаше обилни секрети от носа ( гъсти, разтегливи, но бели на цвят). Три дни след това, започна да вдига температура. Заведох го на преглед, беше събота и затова отидохме на спешен кабинет в Токуда. Пуснахме кръвни изследвания, които показаха левкоцити 20, съответно и останалите показатели повишени. ЦРП в референтни стойности. Гърло леко червено, чисти гърди. Назначиха ни Панцеф, Ериус, и някакъв назален спрей от рода на солените води.
Отидох в понеделник и при личния лекар на детето, което е педиатър - нейният отговор бе - " ми ако искаш му дай антибиотика и почвай Бактробан в носа". Започнах лечението + инхалации с физиологичен разтвор. Два дни след започнатото лечение, детето беше вече ок. Спрях антибиотика на 5или 6 ден ( не помня точно).

Четири дни след това при Жорко отново тръгнаха сополи( бяхме ходили на детски рожден ден). Последва отказ от храна, караше на АМ и вода и по някое залъче хляб. Започна кашлица първоначално суха и поддържане на температура от 37,5. Едната нощ вдигна 38,8.
Веднага в понеделник отидохме при личната лекарка, а тя ни изпрати на УНГ. От прегледа се установи леко зачервено гърло, дясно ухо също леко зачервено. Не чу гърдите, защото синът ми много плачеше и нямаше сила, която да го успокои. Лекарката назначи капки за уши Цилоксан 3х3, Нирофен 3х3мл и на следвашия ден гърлен, носен секрет и ПКК.

Докато чакаме следващия ден за изследванията, кашлицата започна да става влажна и дълбока. От ПКК - левкоцити 17, СУЕ 18 ( пиша по спомен). Лекарката взе само гърлен секрет, защото не можело и гърлен и носен секрет да се вземат наведнъж ( не разбрах защо).

Прибрахме се, продължих с Цилоксана 3х3 в ушите и 3х2 в носа. През този ден детето ми отказа да пие мляко и вода. През нощта положението много се влоши - дълбока раздираща кашлица, температура, 1 повръщане  с храчки и 2 редки изхождания. Рано сутринта бяхме отново в спешния в Токуда. Веднага ни приеха в детското отделение - остър бронхиолит.

Два поредни дни Жорко беше на системи. Назначена бе рентгенова снимка, кръвни изследвания, урина. Лечението - инхалации с Вентолин, сироп Амбрекс и капки Ксилометазолин, който Ксилометазолин  до последно се борих да бъде сменен. Най-накрая смениха капките с Макситрол. Прилагам епикризата, от която ще видите изследванията и проведеното лечение, както и препоръката за домашно лечение.
Межудременно след 5-6 дни Цилоксанът беше спрян, така казахале лекарите в Токуда.

Вчера ни изписаха, а днес сутринта Жорко отново е с температура - 37,7, с 1 леко повръщане примесено с храчки, 3 кашкави изхождания.

Хронология на заболяванията:
начало на август - 1 път
начало на септември - 2 път
края на септември - 3 път
начало на октомври - 4 път.

Вече не знам какво да правя, къде да го заведа на консултация и какво лечение да проведа. Ще съм ви благодарна, ако се включите със съвет.

п.п.нещо не ми дава да прикача епикризата. ще пробвам пак.
« Последна редакция: Октомври 15, 2013, 10:16:23 am от Мецани »
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IX
« Отговор #265 -: Октомври 15, 2013, 10:18:32 am »
Здравейте, д-р Бърди  :)
Ще съм Ви благодарна ако се включите със съвет.

Ще се опитам да бъда максимално обстоятелствена, моля да бъда извинена от дългия пост, който ще напиша.

Преди 2-3 седмици при сина ми имаше обилни секрети от носа ( гъсти, разтегливи, но бели на цвят). Три дни след това, започна да вдига температура. Заведох го на преглед, беше събота и затова отидохме на спешен кабинет в Токуда. Пуснахме кръвни изследвания, които показаха левкоцити 20, съответно и останалите показатели повишени. ЦРП в референтни стойности. Гърло леко червено, чисти гърди. Назначиха ни Панцеф, Ериус, и някакъв назален спрей от рода на солените води.
Отидох в понеделник и при личния лекар на детето, което е педиатър - нейният отговор бе - " ми ако искаш му дай антибиотика и почвай Бактробан в носа". Започнах лечението + инхалации с физиологичен разтвор. Два дни след започнатото лечение, детето беше вече ок. Спрях антибиотика на 5или 6 ден ( не помня точно).

Четири дни след това при Жорко отново тръгнаха сополи( бяхме ходили на детски рожден ден). Последва отказ от храна, караше на АМ и вода и по някое залъче хляб. Започна кашлица първоначално суха и поддържане на температура от 37,5. Едната нощ вдигна 38,8.
Веднага в понеделник отидохме при личната лекарка, а тя ни изпрати на УНГ. От прегледа се установи леко зачервено гърло, дясно ухо също леко зачервено. Не чу гърдите, защото синът ми много плачеше и нямаше сила, която да го успокои. Лекарката назначи капки за уши Цилоксан 3х3, Нирофен 3х3мл и на следвашия ден гърлен, носен секрет и ПКК.

Докато чакаме следващия ден за изследванията, кашлицата започна да става влажна и дълбока. От ПКК - левкоцити 17, СУЕ 18 ( пиша по спомен). Лекарката взе само гърлен секрет, защото не можело и гърлен и носен секрет да се вземат наведнъж ( не разбрах защо).

Прибрахме се, продължих с Цилоксана 3х3 в ушите и 3х2 в носа. През този ден детето ми отказа да пие мляко и вода. През нощта положението много се влоши - дълбока раздираща кашлица, температура, 1 повръщане  с храчки и 2 редки изхождания. Рано сутринта бяхме отново в спешния в Токуда. Веднага ни приеха в детското отделение - остър бронхиолит.

Два поредни дни Жорко беше на системи. Назначена бе рентгенова снимка, кръвни изследвания, урина. Лечението - инхалации с Вентолин, сироп Амбрекс и капки Ксилометазолин, който Ксилометазолин  до последно се борих да бъде сменен. Най-накрая смениха капките с Макситрол. Прилагам епикризата, от която ще видите изследванията и проведеното лечение, както и препоръката за домашно лечение.
Межудременно след 5-6 дни Цилоксанът беше спрян, така казахале лекарите в Токуда.

Вчера ни изписаха, а днес сутринта Жорко отново е с температура - 37,7, с 1 леко повръщане примесено с храчки, 3 кашкави изхождания.

Хронология на заболяванията:
начало на август - 1 път
начало на септември - 2 път
края на септември - 3 път
начало на октомври - 4 път.

Вече не знам какво да правя, къде да го заведа на консултация и какво лечение да проведа. Ще съм ви благодарна, ако се включите със съвет.

п.п.нещо не ми дава да прикача епикризата. ще пробвам пак.
Рентгеновата снимка от болницата показа?
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IX
« Отговор #266 -: Октомври 15, 2013, 10:31:06 am »
Успях да прикача епикризата, успяхте ли да я прочетете?
сега ще напиша какво е отбелязано за рентгеновата снимка.

Рентгенография. детето е ротирано. разгънат белодробен паренхим без формирани огнищно-инфилтративни изменения. Хилусни сенки с нормални размери и плътност. КД синуси - свободни. Проследими диафрагмални куполи. Сърдечна сянка поради ротацията е трудно да бъде характеризирана.

Диагнозата е остър бронхиолит. Ако не се виждат резултатите от изследванията от прикачената епикриза, кажете, за да ги напиша.

Благодаря, че се включихте  :)

*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IX
« Отговор #267 -: Октомври 15, 2013, 10:41:35 am »
СУЕ от болницата е 24 мм. А не виждам АБ... . Освен това- има данни за отит дни преди постъпване в болницата... .

Предложения:

* преглеждаме отново ушите- има  ли данни за отит? или няма.
* Ако след Панцеф друг АБ не е даван- добре е да дадем носни и фарингеални посявки.
* в зависимост от данните от преслушването- може да се поиска КАЧЕСТВЕНА рентгенография, на която може да се разчита. Мислим също за Микоплазма, и  в зависимост ото това, нужния АБ.


Нещата повече за инфекция говорят отколкото за бронхиолит ( на 2г възраст? без типични симптоми?)
При бронхиолит освен това се избягват драстични отхрачващи като Амбрекс...  .
« Последна редакция: Октомври 15, 2013, 10:56:54 am от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IX
« Отговор #268 -: Октомври 15, 2013, 10:56:23 am »
Не, не му назначиха антибиотик. Дори никой не му погледна ушите докато бяхме 5 дни в Токуда.
След Панцеф не е даван друг антибиотик.

Ще е адекватен ли резултата от носните и фарингеалните посявки, при положение, че капя Макситрол 3х2 и давам Амбрекс? Ако кажете ще ги спра до утре сутринта и тогава ще пуснем посявките.

Сега ще го заведа на преглед. Ще поискам това, което сте препоръчал.

Продължават и изхожданията - вече 5-то от сутинта и стават по-воднисти.


« Последна редакция: Октомври 15, 2013, 11:03:53 am от Мецани »
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IX
« Отговор #269 -: Октомври 15, 2013, 11:00:47 am »
Добре е да ги спрете (Макситрол) за 1,2 дена и после да направите посявките.
Изхожданията може да са или от вирусен гастрентерит, но може и да са резултат на инфекция- отит, например.
Следователно- дали има актуален отит, или няма- е важно.
Ако има данни за отит, и АБ е нужен неабавно, посявките са без смисъл.
Кашлицата? продължава? промени се?
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IX
« Отговор #270 -: Октомври 15, 2013, 11:03:31 am »
Кашлицата е влажна, отхрачваща. Секретът от носа е бял, но гъст.

Забравих да напиша, че гърленият секрет, който бе взет преди постъпване в болницата излезе. Резултатът е чиста бактериална флора.

Да продължавам ли с инхалациите с физиологичен разтвор?

*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IX
« Отговор #271 -: Октомври 15, 2013, 11:17:22 am »
* Уточнете дали има отит
* Ако няма- вероятно е белодробна инфекция това. Или остатъчна кашлица.
* Ще е нужен или Зинат, или Азитромицин, или комбинация от двата, с оглед доста дългото време. Или добавка на Азитромицин към Зинат, ден, два след началото.
* Ако от преслушването се прецени, че е остатъчна кашлица, БЕЗ данни за белодробна инфекция, може в опит да се избегне АБ да дадете фликостайд ( 125 мкг) и да се оцени след 1,2 дена дали има подобрения в кашлицата.
Ако няма- АБ ще е нужен. Ако има- може би е остатъчна кашлица, и след терапия седмица с Фликостайд ще премине.
Ако не може да се прецени без рентгенография, и ИМА нужда от такава ( с оглед че първата е некачествена), може да направите втора.

Няма смисъл от инхалации с физ разтвор сега.
Има смисъл да се разбере какво става, и после да се даде нужното.
« Последна редакция: Октомври 15, 2013, 11:25:18 am от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IX
« Отговор #272 -: Октомври 15, 2013, 11:24:44 am »
Да, благодаря още веднъж.
Ще пиша пак след прегледа.

п.п. последното преслушване беше вчера сутринта и заключението е, че няма хрипове, гърдите са чисти.
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IX
« Отговор #273 -: Октомври 15, 2013, 17:19:00 pm »
Да докладвам  :)
Гърди - чисти. Ушите все още леко зачервени. Гърло - към избледняване. Носни секрети обилни. Кашлица - отхрачваща. Изхожданията продължават - все по-воднисти.

Мнението на УНГ  и педиатър е, че проблем продължават да правят ушите. Назначеното лечение е :Клацид, Коларгол, сироп Ен ти тус, Ериус, хидрасек и някакъв пробиотик. Изписва антибиотик предвид дългото боледуване.

Попитах за Зинат. Отговорено ми бе, че след като е пил Панцеф е по-добре да се назначи антибиотик от друга група. Нова рентгенография нямало смисъл да се прави.

Д-р Бърди, какво ви е мнението за назначеното лечение? Коларгола - да го започвам ли или да остане на Макситрол?


*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IX
« Отговор #274 -: Октомври 15, 2013, 19:39:58 pm »
Цеклор, Зинат или Амоксицилин са добър избор за отит.
Клацид- не е.
Азитромицин също може да се има пред вид, но Цеклор/Зинат са добър и първи избор.

Няма нужда от "пробиотици", противокашлични сиропи, аериус.
Хидрасек може да дадете за ден, два. Не правете "диети" на детето.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IX
« Отговор #275 -: Октомври 15, 2013, 21:00:59 pm »
Изчаках ви с отговора :) Купила съм Зинат.

Благодаря още веднъж за всичко  :)
Бъдете здрав!
*

    z22

  • *
  • 3293
  • мама на слънцa
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IX
« Отговор #276 -: Октомври 15, 2013, 22:37:31 pm »
Здравейте мили дами, поздрави на д-р Бърди,
за първи път пиша във форума, но от години ви следя.... Ето , че дойде и моята ред за молба за съвет. Синът ми е на година и 4 месеца. До годинката беше с рефлукс, овладяхме го само с прахчета Нексиум, които започна да пие на 11 месеца( пи го около един месец - на тях пише , че са за деца над 10 килограма!) От тогава, вече 4 месеца , не е имало и помен от повръщането, и изведнъж преди 2 дена започна пак на фонтан - изпаднах в ужас , защото мислех, че вече сме го надживели!  А нови храни не съм въвеждала. Моля ви, помогнете, каква може да е причината за повторната му поява( вчера пак повърна)...... Не е вирус със сигурност! Симптомите като липса на апетит, леко гадене при преглъщане и т.н. са каквито бяха в началото, просто всичко сочи към рефлукс.... Много ми е притеснено на такава възраст какво може да "събуди" повръщането, благодаря ви! Д-р Бърди, моля включете се и вие !

и при нас рефлукса се завърна  :(.Никола беше спрял да повръща на 5м..Сега е на годинка почти(след 2 седмици ще навърши 1 г.) и от месец е този проблем.Първо мислех ,че повръща от сополите - имаше 20 дневна хрема ,която едва скоро  преборихме,направи и ларингит.Та първо реших,че заради сополите повръща,но те минаха ,а детето вече всеки ден повръща и доста се оригва.Странното е,че до сега само веднъж е повръщал млякото(кърмя го все още и друго не пие),а повръща всеки ден пюретата (не на всяко ядене ,но всеки ден) - обикновено точно преди да свърши бурканчето.Вечер му готвя супи,тях не ги повръща,само веднъж се случи.Но той тези пюрета ги яде от 6 месечен,не съм въвела нищо ново за този 1 месец,нито съм увеличила количеството..Тесто не яде,млечни изобщо не съм въвела-  още не съм се престрашила,защото наскоро бях дала млечна каша с АМ и имаше реакция -зачервени и подути очи и повърна на фонтан 4 пъти. 
<br />
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IX
« Отговор #277 -: Октомври 15, 2013, 22:53:24 pm »
Z22 няма ли как да му готвиш и обяда? Нищо, че не са новост пюретата, според мен е важно да се спре повръщането, защото продължава да дразни. Моят син преди 6м. при ларингита също повръща, но после не е имало проблеми.
*

    z22

  • *
  • 3293
  • мама на слънцa
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IX
« Отговор #278 -: Октомври 15, 2013, 23:19:05 pm »
ами за обяд купувам пюрета,защото не мога да му разнообразя толкова менюто - заешко и пуешко примерно не готвим за нас.Може да опитам с детска кухня диетично меню.Но той и кашата сутрин се случва да повръща,а друга закуска не яде,защото не се и сещам какво мога да му дам,като не съм въвела нищо млечно.Повръщането не е обилно и не е повече от 1-2 пъти дневно ,но пък нощем кашля по малко  последните вечери.Общо взето ме притесняват най-вече последствията от рефлукса- кашлици,сополи,ларингити и т.н.
<br />
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IX
« Отговор #279 -: Октомври 16, 2013, 12:20:27 pm »
Др Бърди,
днес педиатърката каза да направим кръвна картина на детето защото става на 2 години. Направихме на гладно с кръв от вената, хемоглобина е 95. преди няколко месеца и беше 110.
Пращат ни на хематолог за проверка на анемия. През ден и давам жълтък, месо яде всеки ден.
Какво препоръчвате за нисък хемоглобин.
ЖСК и желязо са в норма