0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IX
« Отговор #320 -: Октомври 23, 2013, 23:31:43 pm »
не съм д-р Бърди, но като латерна повтарям в този форум хранете и обличайте децата си адекватно, калявайте ги, никакви имуно кидс и тем подобни измишльотини няма да ви помогнат.
До сега и аз така правих , но след пневмонията имунитета на детето се срина тотално и реших да наруша принципите си. За мое учудване имаше резултат. Мен ме хвана грипът и се стигна до АБ , защото направих бронхит , а детето се отърва със малко кихавици - даже и сопол не пусна.
След като си открила, според теб, работеща формула и не приемаш различно мнение. Какво точно питаш?
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IX
« Отговор #321 -: Октомври 24, 2013, 14:39:55 pm »
И ние в кюпа на болните  :(
В събота вдигна 39 Т, водих я на преглед, възпалено гърло. Изписаха Суметролим(Водих я в спешен кабинет, който замества педиатъра в почивни дни).
В събота през нощта 39,9 Т, свали със свещичка Ефералган.
В понеделник еднократно 38 Т. Заведох я при педиатъра, който замества нашата, защото тя се оказа отпуска. Гърди чисти, гърло розово...
Снощи започна да кашля, сухо и дразнещо. Гласчето стана дрезгаво. Тази сутри пак вдигна 38, с Нурофен я свалихме. Днес заведох на лекар, диагнозата е Бронхит.
Лечение-
-АБ Фромилид (който да започна от утре, защото тази сутрин съм давала Суметролим). Искаше да изпише Аугментин, но при преден прием даде реакция.
-Ериус
-Инахлации с Вентолин.
-Биогая (изписа я заради АБ, но не съм взимала)
Докторе, моля за мнение за предписаното лечение.  Да чакам ли до утре или да започна от днес АБ? И ок ли е този антибиотик?
« Последна редакция: Октомври 24, 2013, 15:57:31 pm от Ники »

*

    klem4e

  • ***
  • 307
  • искам значи мога
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IX
« Отговор #322 -: Октомври 24, 2013, 15:56:32 pm »
не съм д-р Бърди, но като латерна повтарям в този форум хранете и обличайте децата си адекватно, калявайте ги, никакви имуно кидс и тем подобни измишльотини няма да ви помогнат.
До сега и аз така правих , но след пневмонията имунитета на детето се срина тотално и реших да наруша принципите си. За мое учудване имаше резултат. Мен ме хвана грипът и се стигна до АБ , защото направих бронхит , а детето се отърва със малко кихавици - даже и сопол не пусна.
След като си открила, според теб, работеща формула и не приемаш различно мнение. Какво точно питаш?
След питането ми има само едно мнение - твоето , което не е вярно че не приемам . Питам за мнението на д-р Бърди .
Чувала съм за по- сериозна вариант  например Пневмо 23 , ......и дали е удачен вариант при положение че е носител на Стафилокок Аерелиус......
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IX
« Отговор #323 -: Октомври 24, 2013, 21:59:50 pm »
И ние в кюпа на болните  :(
В събота вдигна 39 Т, водих я на преглед, възпалено гърло. Изписаха Суметролим(Водих я в спешен кабинет, който замества педиатъра в почивни дни).
В събота през нощта 39,9 Т, свали със свещичка Ефералган.
В понеделник еднократно 38 Т. Заведох я при педиатъра, който замества нашата, защото тя се оказа отпуска. Гърди чисти, гърло розово...
Снощи започна да кашля, сухо и дразнещо. Гласчето стана дрезгаво. Тази сутри пак вдигна 38, с Нурофен я свалихме. Днес заведох на лекар, диагнозата е Бронхит.
Лечение-
-АБ Фромилид (който да започна от утре, защото тази сутрин съм давала Суметролим). Искаше да изпише Аугментин, но при преден прием даде реакция.
-Ериус
-Инахлации с Вентолин.
-Биогая (изписа я заради АБ, но не съм взимала)
Докторе, моля за мнение за предписаното лечение.  Да чакам ли до утре или да започна от днес АБ? И ок ли е този антибиотик?
В 4 аптеки се оказа, че Фромилид няма. В последната казаха, че последно през 2011 са го продавали  8O Предложиха Клацид, съгласувах с лекарката и го взех. Започнах го от тази вечер на своя глава  :?

*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IX
« Отговор #324 -: Октомври 24, 2013, 22:05:14 pm »
Ники, все клариторомицин е, дали ще купиш една марка или друга, стига дозата и концентрацията да са сходни, ефектът ще е еднакъв. В много страни редовно се предписват генеричните имена на повечето лекарства, за да се избягва такова объркване.

http://www.medicine.bg/lekarstva/fromilid

http://www.medicine.bg/lekarstva/klacid
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IX
« Отговор #325 -: Октомври 24, 2013, 22:34:36 pm »
Ники, все клариторомицин е, дали ще купиш една марка или друга, стига дозата и концентрацията да са сходни, ефектът ще е еднакъв. В много страни редовно се предписват генеричните имена на повечето лекарства, за да се избягва такова объркване.

http://www.medicine.bg/lekarstva/fromilid

http://www.medicine.bg/lekarstva/klacid

А де, първо се паникьосах, пък после взех да мисля  :oops: Добре, че фармацевта в последната аптека ми обърна внимание, обясни ми и все пак каза, че последната дума е на изписалият го. Обадих се, съгласувахме дозировката и доволно се прибрах.

Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IX
« Отговор #326 -: Октомври 25, 2013, 16:43:38 pm »
Докторе
преди време казахте че фонтанелата се затваря до 24м, какво трябва да правим ако още не се е затворила до този момент?
Дъщеря ми е вече на 2 години и все още леко се напипва
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IX
« Отговор #327 -: Октомври 27, 2013, 18:30:05 pm »
Здравейте на всички!
Първо искам да пожелая много здраве на всички деца :)
Искам да се консултирам с д-р Бърди. Имам дъщеря на 3 год. и половина. След като започна да посещава детска яла, естествено започнаха и честите боледувания. Миналата година беше кошмарна, изпи доста Антибиотика :(. Срам ме да кажа колко, през м.Април бяхме в болница с бронхит. През лятото и изолираха Псевдомонас аеругиноза от гурлото. През м.Юли бяхме 10 дни в болница, лекуваха я с два АБ венозно :(. Един месец след болница на контролен секрет тази бактерия не се изолира. През септември започна да ходи на детска градина и започнсхме пск с разболяванията, досега се оправяме без АБ. От преди 10 дни започна една хрема, която премина в кашлица, няма температура. Решихме пак да вземем секрет нос и гърло. И ? Честито, отново се изолира Псевдомонас!!!!!!!!!!!!!! Казах на ЛЛ (може и да не съм права), че няма да вляьа отново в болница, и че няма дам АБ. Попитах я има ли някаква алтернатива, тъй като в момента детето е добре и няма клиника? Отговори ми да давам някакъв имуностмулатор, витамини и да няма контакт с болни хора ( това не знам как ще се случи?). Давам на детето клеева тинктура по 6-7 капки сутрин, вит Ц 5ml по една амп. На ден, ксизал 2x5 капки,, Фариностим 2x1. От 1.XI. започва и трети прием на Бронхо-Ваксом.
Извинявам се за дългия пост, но исках да ви предам по-подробно нашето състояние. Ще Ви бъда много благодарна да чуя и вашето мнение и съвет.
Желая Ви хубава вечер!
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IX
« Отговор #328 -: Октомври 27, 2013, 20:53:19 pm »
Направете един потен тест на детето.
Ако е ок, дали да лекувате зависи от много неща.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IX
« Отговор #329 -: Октомври 27, 2013, 22:13:10 pm »
Благодаря много за бързия отговор :-) .
Имате впредвид да направим повторен тест?
Да ще направим задължително, но в момента малката е при баба си в друг град.
Следващия понеделник ще повторим теста, и ще Ви кажа резултата.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IX
« Отговор #330 -: Октомври 27, 2013, 22:19:53 pm »
Не- да направите потен тест.
http://en.wikipedia.org/wiki/Sweat_test
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IX
« Отговор #331 -: Октомври 28, 2013, 11:59:22 am »
Здравейте отново Докторе,

За съжаление, пак имам нужда от съвет. Миналата година по ваша препоръка сложих Ваксигрип и миналата зима я минахме без усложнения. Тази година чакам да има 4-5 "здрави дни", за да сложим пак. Но вече втори месец не ми се отдава тази възможност.

Историята от миналата година се повторя - дъщеря ми (вече на 6 години) тръгна на детска градина в края на август и на третият ден беше с "чудесен" остър ларингит. Личният лекар изписа синекод и Зиртек, но кашлица не отшумяваше.
Между временно преместих детето в училище, за да смени средата, с надеждата да боледува по-малко.
След триседмично кашляне без значително повлияване от лекарствата, най-накрая я заведох на алерголог в МЦ Детско Здраве. Д-р Бъчварова препоръча едноседмично лечение с  Пулмикорт преди да направим теста с надраскване. Детето още с първите инхалации се повлия мн. добре от Пулмикорта. След седмица направихме тестът за инхалаторни алергиени, но нищо не излезе от там освен слаба алргия към кучета и котки.

Четири пет дни след теста детето отново почна да кашля, като няколко дни след това направи спазъм на ларинкса - много трудно си поемаше въздух и гласът й изчезна почти напълно и кашляше много. След около 15 минути при прегледа в спешният кабинет на детска белодробна болница дишането беше чисто, но глас още нямаше и кашлицата все още не беше спряла (въпреки студеният нощен въздух). Сложиха й урбазон и назначиха пулмикорт без разреждане 2х2мл за три дни, както и Демефан 3х4 мл.
След това личният лекар каза да продължим с пулмикорта, но по 1мл. с физиологичен разтвор за още седмица до отшумяване на симптомите и след това да отидем за противогрипната ваксина.
Кашлицата спря постепенно, но още докато бяхме на пулмикорт дъщеря ми пак започна да кашля, пак ларингит и трахеит, надолу гърдите чисти. Няма температура, съвсем лека хрема. Та каза да продължаме с пулмикорта, като дори изказа мнение, че при необходимост може и цяла зима да е на пулмикорт.
Моля дайте мнение адекватно ли е изписаното лечение и ако не, за какво да настоявам и как да предпазя детето от нов спазъм и безконечни кашлици.

п.с. Благодаря и за мнението за храните и рефлуксът. Дъщеря ми сякаш още не го е израстнала напълно рефлуксът и понякога като кашля казва, че я боли коремът. Единственото хранене, което не мога да контролирам е обядът в училище. Надали там готвят със зехтин. Но отделно готвят за подготвителните класове, така че се надявам да е събразено с хранителните им потребности и да е здравословно.


*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IX
« Отговор #332 -: Октомври 28, 2013, 12:26:57 pm »
Пресипва, защото кашля непрекъснато, или първо пресипва, и после започва непрекъсната суха кашлица??
Сутрешено пресипване?
Яде ли кисело мляко?

При остри ларингити не се дава Зиртек. Синекод се избягва- при остри ларингити почти е без ефект.
Правят се инахлации, но нищо по ефективно от орален Дексаметазон ( или аналогично) няма.

Рентгенография на БД правихме ли?
Т-ра?

Вероятно да е нужен АБ с оглед 3 месеца кашлица.
Ако можете да опишете, как започна всичко преди 3 месеца?
« Последна редакция: Октомври 28, 2013, 12:32:39 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IX
« Отговор #333 -: Октомври 28, 2013, 12:58:15 pm »
Пресипва, защото кашля непрекъснато, или първо пресипва, и после започва непрекъсната суха кашлица?? По-скоро първото. Но когато си направи спазъма си загуби гласът изведнъж. Беше заспала и не знам точно как е започнало, но като чух че има проблем тя едва дишаше и нямаше глас да обясни. Веднага я облекохме и тръгнахме към болницата, като карахме на отворен прозорец.
Сутрешено пресипване? Не, но кашля доста като се събуди - и преди и след инхалацията.
Яде ли кисело мляко? Кисело мляко яде, да. Обикновено за десерт с бисквитка, две.

При остри ларингити не се дава Зиртек. Синекод се избягва- при остри ларингити почти е без ефект.
Правят се инахлации, но нищо по ефективно от орален Дексаметазон ( или аналогично) няма. Между инхалациите с пулмикорт, през деня правя още две три с физ. разтвор.

Рентгенография на БД правихме ли? Не сме, защото не е имало показания. Белите дробове на слушалка са чисти.
Т-ра? Не е имала за тези 2 месеца, с изключение на денят след спазъма когато вдигна до 37.2 С еднократно.

Вероятно да е нужен АБ с оглед 3 месеца кашлица.
Ако можете да опишете, как започна всичко преди 3 месеца? Лятото беше 3 месеца извън детска градина заради счупен крак, после 2 месеца на море. В момента в който се върна от море, сложиха Приорикс (ако не бъркам) и тръгна на детска градина. На третият ден вечерта имаше суха кашлица, без никакви други симптоми. На четвъртият ден я заведохме на лекар. Леко уголемени сливици, дишане и гърди чисти, само лаещята кашлица.
« Последна редакция: Октомври 28, 2013, 13:01:47 pm от sia »
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IX
« Отговор #334 -: Октомври 28, 2013, 13:22:04 pm »
Бих Ви препоръчал:

* да направите една снимка на БД.
* да смените Пулмикорт с Фликсотайд, 125 мкг. Фликостайд е много по-ефективен. С Аеро-чамбер, не течни инхалации. Не правим физ разтвор през деня- само  Фликсотайд.
* да помислите ( ако прецените да не правите снимка на БД) да направите рентгенография за трета сливица.
* не може да има БД кашлица, а "нищо" да не се чува. Все нещо се чува... . Следователно- важно е да се уточни, откъде точно кашля детето, и дали ларингита е следствие от непрестанна суха кашлица ( БД инфекция, астма) или първа изява. Ларингитна ( и въобще всяка суха кашлица от фарингеален прозход) дава бързо бронхоспазъм. Затова и при този втори случай се дава Синекод и подобни.

Аз лично бих дал АБ- Азитромицин, например. Има Белодробни инфекции, които нито се "чуват", нито дават температура. Но се "виждат" на снимка.
По принцип, всякаква кашлица с дълга история, налага снимка на БД. За да се избегнат гафове. Като например- даване на инхалаторни л-ва, когато всъщност се касае за инфекция. А инфекцията може да е не само белодробна, назофарингеална също може да е. Температурата не е задължителна, а и ако прави 37.1-37.2 някога през деня, едва ли ще забележите.
Ако прецените че е по-добре да направите посявки ( носни, фарингеални) а после-АБ- също е вариант.

Всичките тези неща може да ги направите под Фликсотайд  лечение.

Спирането на киселото мляко ще гарантира да нямаме рефлукс ( поне що се касае до тази храна).
Рефлуксите при деца ( нощните) са един важен причинител на рецидивиращи ларингити/ангини. Както виждате "алергичния" фактор е липсващ ( от тестуването Ви). Ето защо и Зиртек ( и подобни) не се дават "на сляпо" при ларингити. Защото ако например, кашлицата е белодробна ( инфекция) или фарингеална (инфекция) антихистаминовите препарати "изсушават" и усилват кашлицата.
« Последна редакция: Октомври 28, 2013, 13:30:41 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IX
« Отговор #335 -: Октомври 28, 2013, 13:34:25 pm »
Благодаря за насоките и отделеното време.

Днес след училище ще я заведа при личният лекар да обсъдя с оглед вашите препоръки как да продължим. Дано да няма против Фликсотайд, че не знам как ще взема без рецепта. :?

С рентгенографията на 3та сливица за какво се следи - преди година при преглед при УНГ в Исул казаха, че има тгрета сливица, но тя не е проблемна и не препоръчват вадене.

Но ако смятате че се налага, ще направим снимка и пак ще се консултирам.

Ще пиша пак довечера след прегледа.

ред. Имам вкъщи опаковка азатрил200 мг/5 мл. и мога да го почна още от довечера. Миналага година в Бургас пак при един спазъм го бяха изписали, но решихме да не го даваме. Защото кашляше само от ден.
« Последна редакция: Октомври 28, 2013, 13:36:52 pm от sia »
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IX
« Отговор #336 -: Октомври 28, 2013, 14:10:51 pm »
Изчакайте с АБ.
Първо да сменим с Фликсотайд... .

На рентгенографията се вижда голямата трета сливица.
Ако я има, кашлицата е от там. А пресипването и ларингита е вторичен феномен- всеки който кашля дълго, сухо, от където и да е кашлицата, пресипва в една или друга степен.
Важно е от къде е първично кашлицата. Това при деца е доста трудно да се "улови", и затова се търсят ред други "подсказки".
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IX
« Отговор #337 -: Октомври 28, 2013, 14:19:21 pm »
Ако правилно съм разбрала, е добре да направим и двете снимки и на БД и на трета сливица.

*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IX
« Отговор #338 -: Октомври 28, 2013, 14:23:25 pm »
Ако сте абсолютно сигурни че БД е "чист", може да не правите БД рентгенография.
Ако имаме нужда от рентгенография на БД- третата сливица може да се види и оцени и с фиброоптика, и без рентгенография. Ако имате достъп.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IX
« Отговор #339 -: Октомври 28, 2013, 14:51:29 pm »
Тя трета сливица, както писах има. Установени при рутинен преглед от специалист УНГ в Исул. Мисля, че не са използвали специален уред освен нещо като отоскопа за уши. Не знам дали правилно се изразявам.
Ако е уголемена, тогава е проблем, така ли, или е приблем че я има изобщо.

Ще настоявам за рентгенография на БД, защото и аз като малка съм правила пневмонии без температура и други видими симптоми.