0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IX
« Отговор #240 -: Октомври 10, 2013, 11:31:29 am »
това последнето не е притеснително, но е задължително да заведеш детето на преглед при специалист, не само при личния лекар. Според мен на този етап с тези симптоми сте по-скоро за уролог.
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IX
« Отговор #241 -: Октомври 10, 2013, 11:42:41 am »
Мерси Стефи,а можеш ли да ми препоръчаш добър уролог при когато да отидем.

*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IX
« Отговор #242 -: Октомври 10, 2013, 12:07:06 pm »
Уролозите в Пирогов са добри. Аз имам впечатления единствено от д-р Момчилов от Пирогов, но той е хирург и според мен не си струва чакането при него във вашия случай, конкретно.
ето тук има координати - http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=690309.0
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IX
« Отговор #243 -: Октомври 10, 2013, 12:26:40 pm »
Да,тъкмо сега ги гледах координатите на уролозите от Пирогов,ще запиша час още днес.

Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IX
« Отговор #244 -: Октомври 11, 2013, 17:36:02 pm »
Това вероятно е :

* трета сливица??
* Астма/ Астматичен бронхит- затова от Пулмикорт се е повлияло. Или се провокира спазъм от вирусни заболявания. Или е стара, неизлекувана инфекция... .
* Стара, нелекувана инфекция? Клацид е вече слаб... .

Стафилокок-а сигурно е за лекуване.
Оценката е сферична. Но не е "ларинготрахеит", сигурно.

Аз бих:

* направил рентгенография на бял дроб!
* направил рентгенография за трета сливица- ако има значителна- тя вероятно е проблема.
* ако няма- бих започнал Фликсотайд. Ако до два дена ефекта е непълен- бих дал комбинация Зинат/Азитромицин >> преди или след рентгенография на бял дроб, в съчетание с Фликостайд. По  принцип не Медрол Ви е проблема, а защо дете без проблеми изведнъж започва да кашля така... . Дилемата за Медрол би стояла ако при преглед се установява значителна обструкция невлияеща се от Фликсотайд/Пулмикорт... . Така да се каже- нужда от втора, по-висока стъпка, в лечението.

Но стафилокока е сигурно за лекуване... . Освен ако не е лаб грешка.

От:

* Изопринозин- полза никаква.
* Синекод не се дава тук, в този случай.

Докторе, прочетох отговора ви в движение в нощта, в която сте го писал на път за болницата и не можах да ви отговоря. Малката се влоши тогава, направи един епизод от нестихваща кашлица към 2 часа през нощта, правихме инхалация, след което я взехме при себе си, когато ми направи впечатление, че не диша нормално и като я попитах какво й става тя каза, че не може да си поеме въздух добре. Съответно веднага хукнахме към спешно отделение. На вратата повърна 2-3 пъти обилно, течност + секрет. Приеха ни в болницата, минахме отново през УНГ, който каза, че проблема е изцяло в ларинкса (израза беше "това дете има пожар на гласните връзки"), трета сливица отхвърли отново, с ушите всичко е ок. Направиха кръвни изследвания, които са с нормални показатели. Казаха, че няма нужда от рентген на бял дроб, защото гърдите й са абсолютно чисти. Лекуваха я отново с Пулмикорт инхалаторно сутрин и вечер х 1 мл. + 2 мл. физ. разтвор, сироп Демефан. Друго не назначиха. Снощи спа много нормално, днес вече е доста по-добре и ни пуснаха да си ходим, защото детско отделение беше пълно и докторката се опасяваше да не прихванем и нещо друго.
Назначиха ни домашно лечение:
Клацид 250 мг. - 2х3 мл. през 12 часа
Ериус - 5 мл. дневно еднократно
Биопарокс - 3-4 х 1 впръскване в гърлото
Капки Цилоксан - 3х1 капка в ноздра
Пулмикорт инхалации - 2х1 мл.

Днес, преди да ни пуснат пуснаха отново кръвна картина, взеха гърлен секрет отново и назначиха хормонално изследване, защото лекарката каза, че гърдичките са й подути под зърната.
На мен ми беше направило впечатление от около месец, че там има уплътняване и леко надигане, но реших, че е временно. Очевидно не е.  :(

Супер притеснена съм.
Тази година правихме изследвания на детето при ендокринолог и всичко беше в норма с изключение на костната възраст, която при нея изостава с 1 година.
Изобщо не съм си помисляла, че само няколко месеца след това лекарите ще имат съмнения за ранен пубертет, защото доколкото съм чела в този случай обикновено костната възраст избързва, а не изостава, както при нея, според изследванията, направени в началото на тази година.
Детето е слабо, висока е 112 см. и тежи 15 килограма и се чудя дали все пак би могло това надигане да е мастно, а не белег на развитие на млечните жлези.. Много се надявам да е нещо подобно!
Хормоналните изследвания ще станат готови в неделя и до тогава ще треперя. Тя е само на 5 годинки и 10 месеца.  :(

Може ли да споделите с мен, дали евентуална хормонална терапия би навредила на развитието й?

*Ако има значение да кажа, че в началото на бремеността ми съм приемала Дуфастон за задържане мисля, около месец. Другото е, че детето имаше синехия преди 3-4 години и е разлепвана механично няколко пъти, но в момента няма сериозно срастване. Аз ли съм й навредила с нещо?
« Последна редакция: Октомври 11, 2013, 17:39:10 pm от scorpia »
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IX
« Отговор #245 -: Октомври 11, 2013, 17:44:19 pm »
Не може да спирате инхалациите сега... би трябвало да ги продължите.
Клацид не покрива добре Стафилокок-а- следователно едва ли е удачен избор в дадената обстановка.
От Биопаркос и Цилоксан- полза никаква в дадения случай.
Направихме ли рентгенография на БД в болницата??

НЕ може да има изоставане в костната възраст-тя трябва да е в стандартните +/- 2 стандартни отклонения по атлас ( или по метода, по който там определят костната възраст).
Ако смятат че кашлицата е ларингеална само- може би ГЕР я обостря??
Всякакво подозрение за преждевременен пубертет се изключва с хормонални изследвания. Като всичко това започва с костната възраст- дали тя е нормална, или- не.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IX
« Отговор #246 -: Октомври 11, 2013, 17:54:15 pm »
Не, лекарите прецениха, че няма нужда от рентген.  :?
Инхалациите ги продължаваме, забравих да напиша за тях.
Споменах деликатно, че не искам Клацид, но ми беше отговорено така "Това е най-подходящото в момента. В понеделник ще излезе резултата и ако трябва ще го сменим".

За костната възраст не знам дали съм се изразила правилно. Когато хормона на растежа и костната възраст станаха готови (по спомен месец март т.г.) докторката ми звънна и каза, че растежа е ок, но костната плътност отговаря на 4 годишно дете, а тя тогава беше на 5 и няколко месеца. Това ми казаха към онзи момент. Сега доколкото разбрах са пуснали ТСХ, пролактин, инсулин (аз съм с инсулинова резистентност) и няколко други хормона, които не запомних (нещо от сорта на Ф4, ЛХ или нещо подобно). Ще са готови в неделя. Явно ще трябва отново костна възраст, но само се чудя дали е възможно само за няколко месеца да има такова прогресивно развитие при нея, което да доведе до увеличаване на възрастта и наливане на гърдите..

*Окосмяването й според мен е в норма. Мъхче на пубиса и малко по-изразени косъмчета на крачетата.
« Последна редакция: Октомври 11, 2013, 17:56:32 pm от scorpia »
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IX
« Отговор #247 -: Октомври 11, 2013, 17:56:50 pm »
Костната възраст се изчислява с "плюс"-"минус" стандартни отклонения, и не е закована в една стойност.
Ако детето е в диапазона на тези +/- се смята че костната възраст е адекватна за възрастта му.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IX
« Отговор #248 -: Октомври 11, 2013, 17:59:35 pm »
Ще изчакаме тогава резултатите и ако се налага ще направим отново това изследване за костна възраст. :(

Благодаря за вашите изчерпателни отговори!
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IX
« Отговор #249 -: Октомври 12, 2013, 13:37:52 pm »
Здравейте Докторе, и от мен въпрос. Боледуванията ни протичат по един и същи начин: хрема, кашлица, ларингит със сериозен пристъп и след това бронхит. При засилване на кашлицата давам синекод, при пристъп метилпреднизолон (хапче) нощем. След това обикновено става  бронхит и започвам вентолин (инхалаторен) и отхрачващ сироп. Въпроса ми е, дали вентолина даден по-рано, още при сухата кашлица и синекода ще облекчи кашлицата и изобщо допустимо ли е? Както и има ли по-ефективно лечение от синекод?

Благодаря предварително!
« Последна редакция: Октомври 12, 2013, 13:42:37 pm от midge »
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IX
« Отговор #250 -: Октомври 12, 2013, 13:42:17 pm »
Даването на хапчета кортизон безогледно е ЛОША практика!
Оралните КС трябва да се използват внимателно и при нужда, като КРАЕН вариант!

Допустимо е, но зависи от преценката в момента на прегледа.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IX
« Отговор #251 -: Октомври 12, 2013, 13:44:03 pm »
Блрагодаря ви! Има ли алтернатива на хапчето? Тук май алтернативата е само урбазон и затова ме посъветваха, в спешното, да давам хапче, а не да ни бият урбазон. Налагало се е 2 пъти последната година еднократно, а не схема.

Май звуча все едно ще самолекувам, а нямам такава идея. Питам ви, за да поискам от личната друг подход при лечението, защото горния явно не работи при нас. Има ли инхалаторни КС ефективни при ларингит?
« Последна редакция: Октомври 12, 2013, 14:47:23 pm от midge »
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IX
« Отговор #252 -: Октомври 13, 2013, 10:38:06 am »
Здравейте Д-р Бърди,

Отново имам нужда от съвета Ви. От около десетина дни на дъщеричката ми ( 5 г. 2 мес.) и излизат ситни пъпчици по лицето. Излизат по 1-2 пъпчици на ден, на следващия ден са доста спокойни или са изчезнали напълно и на друго място е излязла нова, която се развива по същата схема. Излизат по бузките, около ноздрите, над горната устна, по и около клепачите. ЛЛ изрази мнение, че е нещо на алергична основа, каза да спрем шоколада и ни изписа Ериус 1 х 2,5 мл.

Резултат за сега няма - не се влошава, но всяка сутрин се събужда с по една нова пъпчица, а старата е вече "загоряла" или почти изчезнала. Опитах се да направя снимка - първите две са на новата пъпчица от тази сутрин, а третата снимка  е на пъпката от вчера.

Ще съм Ви много благодарна ако ме насочите как да действам и каква би била причината за този обрив.

Благодаря предварително!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IX
« Отговор #253 -: Октомври 13, 2013, 14:49:25 pm »
Костната възраст се изчислява с "плюс"-"минус" стандартни отклонения, и не е закована в една стойност.
Ако детето е в диапазона на тези +/- се смята че костната възраст е адекватна за възрастта му.

Хормоналните изследвания са готови - повишен пролактин - 620 mU/ml. Доколкото разбрах горната референтна стойност е не повече от 400 mU/ml.
Как да действаме оттук насетне?
Аз самата съм лекувана много продължително като момиче (след започване на пубертета) от висок пролактин с Бромокриптин, правен ми е ЯМР. Това има ли отношение към пролактина на детето и изобщо какво може да го е предизвикало, като е толкова малка (5 и 10 месеца)?
Може ли да е повишен от стрес? Счупи си ключицата точно по Коледа и това смятам си беше стресова ситуация за нея, въпреки, че беше доста отдавна.
Пишка често от известно време.

Може ли да се повиши пролактина от някакви медикаменти, които е приемала?
Знам, че хранят пилетата с какви ли не смески, пълни с хормони, включително пролактин, а малката хапва доста често пилешко. Възможно ли е това да има връзка, също?
« Последна редакция: Октомври 13, 2013, 16:18:07 pm от scorpia »
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IX
« Отговор #254 -: Октомври 13, 2013, 16:29:15 pm »
Зрителни периметри и ЯМР ще са нужни.
От относителното тегло на урината ще може да се съди/отхвърли безвкусен диабет... .
« Последна редакция: Октомври 13, 2013, 16:31:40 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IX
« Отговор #255 -: Октомври 13, 2013, 17:55:17 pm »
Ужас ..  :(
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IX
« Отговор #256 -: Октомври 14, 2013, 12:13:34 pm »
Хормоналните изследвания са готови - повишен пролактин - 620 mU/ml. Доколкото разбрах горната референтна стойност е не повече от 400 mU/ml.
Как да действаме оттук насетне?
  Извини ме ама ти сериозно ли? Заведи си детето на детски ендокринолог, това не е е за лечение по интернет. Доктора ( нищо лично) не може да го прегледа и да знае всяко симптомче, а и това си е за тесен специалист.


  
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IX
« Отговор #257 -: Октомври 14, 2013, 15:20:57 pm »
Докторе здравейте отново!

Утре сме на консултация с алерголог (личната ме насочи към алерголог, защото УНГ "светилата" вече са дали мнение по темата). Какво съм набелязала като въпроси:
- солдесанил: дозировка при остри състояния, за да избягам от кръга спешно отделение / урбазон / метилпреднизолон по схема
- фликсотайд или плумикорт инхалаторно, вместо урбазон за лечение. Правилно ли се ориентирах от постовете ви, че Фликсотайд е първия ви избор при остри ларингити? Комбинирате ли го с Вентолин?

Ако има нещо специфично, което трябва да се изследва или коментира, моля ви, да ме насочите.

Поздрави и благодаря за времето ви!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IX
« Отговор #258 -: Октомври 14, 2013, 16:28:22 pm »
Хормоналните изследвания са готови - повишен пролактин - 620 mU/ml. Доколкото разбрах горната референтна стойност е не повече от 400 mU/ml.
Как да действаме оттук насетне?
  Извини ме ама ти сериозно ли? Заведи си детето на детски ендокринолог, това не е е за лечение по интернет. Доктора ( нищо лично) не може да го прегледа и да знае всяко симптомче, а и това си е за тесен специалист.
Много е наивно да смятате, че очаквам Бърди да ми предпише лечение или нещо подобно. Не ви ли хрумва, че повечето майки пишат тук на първо място за успокоение, защото получават насоки почти моментално, като под насоки визирам какъв специалист да бъде посетен, какви изследвания да бъдат изискани и пр. и на второ място, за да имат винаги едно второ мнение. Много често българските лекари действат неадекватно, съжалявам, че трябва да го кажа, мудно и някак незаинтересовано. Не може родителя да е този, който изисква, но ето, в повечето случаи това е факт тук. Благодарение на насоките на Бърди не един и два пъти съм изисквала от лекуващия доктор именно изследванията, които Бърди е написал и обикновено винаги са били необходими и полезни, защото самият лекар или не се сеща или просто иска да си го спести, което пък за дете е просто престъпление. Два пъти джипито ни пуска секрет за изследване (през 3-4 години се случва) и двата пъти има растеж и се оказва, че липсва антибиограма. Това според вас нормално ли е?
Ето заради това обичам да съм предварително подготвена, да знам какво да питам и какво да изисквам. След като ще трябва да се ходи с остен на лекар, така да бъде. Въоръжавам се предварително с информация и въпроси. Нещо неясно?

Докторе, днес бяхме при ендокринолог и тя каза да не се притесняваме на този етап, защото трябва поне 2 пъти да бъде изследван пролактина, за да се постави диагноза хиперпролактинемия. Ще правим замерване на пролактина след около 2 седмици, когато отмине острото състояние на детето (ларингита). В епикризата е написано дословно това : "Телархе - бутончета двустранно. Ще се наблюдава. Ще се направи повторно изследване на пролактина след овладяване на острата инфекция." Каза, че на този етап ЯМР не се налага.

Относно честото пишкане утре ще дадем стерилна и обикновена урина. Кръвната й захар и инсулина са в норма.

*Малката пишка често от няколко месеца, след като сподели с мен, че в градината са й се карали, че ставала докато другите деца спят. Съответно, от тогава не смее да става дори да й се пишка и е решила, че може да се изпусне в гащите. Вчера се заговорих с нея и ми потвърди, че в кратките 5 дни, в които беше на градина, преди да се разболее и след ваканцията отново е била притеснена и не е могла да заспи на обяд, защото се е притеснявала да не се напишка и да й се карат там.
Такъв стрес може ли да окаже влияние върху детето толкова, че да повиши пролактина от него?

Препоръча терапия със Сингюлер, след оздравяване.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IX
« Отговор #259 -: Октомври 14, 2013, 17:39:29 pm »
Нужно е да направите очни периметри ( тоест- изследване на периферно зрение), очни дъна и ЯМР.
Надявам се, изследванията на щитовидната жлеза са в норма.
« Последна редакция: Октомври 14, 2013, 19:48:41 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.