0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #140 -: Юли 13, 2012, 16:54:42 pm »
Привет на всички  :D
По повод на диариите, и че казвате че не се правят диети, се чудя кое е правилното, защото вече имам горчив опит. Вчера млакият имаше веднъж рядко изхождане и днес сутринта още 2 пъти, веднага почнах пробиотик и дадох 1 смекта. Много се уплаших, защото преди месец бяхме в болница от едното разстройство  :( Мисля и диета да почна, защото предния път пак почна така - с леко пресечени изхождания и аз не започнах диета, след което се увеличи и аз бях изкарана виновна  8O от лекарката и таткото, въпреки че бях ограничила плодовете и някои храни..  :? Сякаш можех да зная и да предвидя  :(
Та сега дано е нещо невинно, но вие какво правие при такива случаи и кога да е на диета??
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #141 -: Юли 13, 2012, 17:23:58 pm »
Сами моя син има ротавирусна ваксина и не знам дали заради нея, но такива "страшни" разстройства не ми е правил. Ако е разстройство от АБ и ме притесни давам един линекс до сега не е продължавало. Педиатъра все ми казва ентерол по телефона, а после ми прави изречения, че не можел да лекува така. Аз звъня за преглед, не за лечение. За диета не знам, но при нас не се получава. Като се изрина миналия месец педиатъра настояваше за диета като при разстройство, то трябва никой де не яде друго и затова като си иска давам плод или зеленчук. А и много ми беше странно, че при обрив не може крактавица, а може бисквити с една камара съставки. Вафли, шоколади или пикантна храна не сме "въвеждали"(тя май се самовъвежда като не сме с тях), но няма как да се дава при проблем с корема. Като не знам действам по инстинкт, а после питам  :oops:
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #142 -: Юли 13, 2012, 20:51:00 pm »
Докторе, под обща урина какво имате предвид? Извинете за въпроса сигурно е глупав.
Бихте ли ми казали какво да изследвам?
В главата ми нахлува въпрос, защо изписват АБ при това за 1 месец?

*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #143 -: Юли 13, 2012, 21:30:12 pm »
Това е КС препарат. Защо го инжектирахте това? за т-та?
Вероятно детето има нужда от АБ щом толкова дълго време е с ангина.

Може би ще е добре да изследвате за мононуклеоза( капсулни антигени).

Според УНГ тази ампула щяла да помогне на организма сам да се справи с възпалението и да не се налага АБ, поне така обясни. След това детето беше добре 3 седмици и от днес отново е с налепи, не е бил постоянно с ангина.
Как се изследва за мононуклеоза, с венозна кръв ли?

Това е мощен КС препарат. Ако съм разбрал правилно ( а и Вие).
Да се дават толкова мощни КС препарати при ангина, съмнение за инфекция, е безотговорно. Освен ако не се касае за Мононуклеоза... .

С венозна кръв, да.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #144 -: Юли 13, 2012, 21:31:09 pm »
Докторе, под обща урина какво имате предвид? Извинете за въпроса сигурно е глупав.
Бихте ли ми казали какво да изследвам?
В главата ми нахлува въпрос, защо изписват АБ при това за 1 месец?


Общо изследване- относително тегло, левкоцити, нитрити,седимент и т.н. Не посявка.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #145 -: Юли 13, 2012, 21:33:22 pm »
Привет на всички  :D
По повод на диариите, и че казвате че не се правят диети, се чудя кое е правилното, защото вече имам горчив опит. Вчера млакият имаше веднъж рядко изхождане и днес сутринта още 2 пъти, веднага почнах пробиотик и дадох 1 смекта. Много се уплаших, защото преди месец бяхме в болница от едното разстройство  :( Мисля и диета да почна, защото предния път пак почна така - с леко пресечени изхождания и аз не започнах диета, след което се увеличи и аз бях изкарана виновна  8O от лекарката и таткото, въпреки че бях ограничила плодовете и някои храни..  :? Сякаш можех да зная и да предвидя  :(
Та сега дано е нещо невинно, но вие какво правие при такива случаи и кога да е на диета??

Правим орална рехидратаци с подходящи прахчета ( те са стандартни).
Не даваме Линекс, Ентерол и друго подобно.
Хидрасек- може, но в крайни случаи.
Обикновено с рехидратацията децата се оправят. Може да се наложи и безлактозно мляко при бебета... Хумана ХЛ, например.
« Последна редакция: Юли 13, 2012, 21:35:00 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #146 -: Юли 13, 2012, 22:36:32 pm »
Доктор Бърди, благодаря отново!
Още в понеделник ще пусна изследване!

*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #147 -: Юли 14, 2012, 05:24:54 am »
Да добавя, че детето е с температура от вчера. Водих при педиатъра, гърло и гърди са ок.
Вдига до 39, с антипиретик сваля, но когато му мине действието вдига пак.
Чудя се може ли да вдига Т от еколите?

*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #148 -: Юли 14, 2012, 09:58:56 am »
Разбира се.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #149 -: Юли 15, 2012, 11:07:03 am »
Здравейте :)
Имам въпрос към доктор Birdie.
Дъщеря ми след 1 седмица навършва годинка, преди 4 месеца ни направи впечатление, че детето всеки месец има епизоди от изкривяване на главичката на лявата страна. Тези епизоди са ежемесечни и продължават около 24 часа след което детето отново си изправя главичката и така до следващият месец. По време на епизода на изкривяване детето е раздразнително, явно го боли и не е стабилно (а по принцип си е напълно стабилна, изправя се сяда като се държи, придържана прави крачки и се изправя до седнало положение бе опора. Когато забелязахме тези епизоди я заведохме на невролог, жената я прегледа и каза, че детето е напълно здраво и нищо му няма и ни препрати към офталмолог, след очният преглед отново казаха, че детето е напълно здраво, но тези епизоди продължават. Всеки месец в началото на месеца между 8 и 13 число имаме такъв епизод. В петък отново взехме поредното направление за детски невролог, като имах намерение при следващият епизод на изкривяване веднага да я заведа, но това може да стане изключително трудно, поради работното време на невролозите или поне тези които са ми препоръчали и преглеждат само един два пъти седмично.
Искам да ви попитам тъй като се поразрових в нета и това което като симптоматика отговаря най-близко на нашето състояние е доброкачествен пароксизмален тортиколис, възможно ли е да е това, вече не знам къде да си водя детето :(
Всички казват нищо му няма а проблемите си продължават ежемесечно :(
http://en.wikipedia.org/wiki/Benign_paroxysmal_torticollis
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #150 -: Юли 15, 2012, 11:19:27 am »
Трябва да направите УЗ изследване за изключване на тортиколис.
Ако има проблем- УЗ ще покаже.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #151 -: Юли 15, 2012, 14:28:53 pm »
С огромно закъснение - мерси за включванията. Очевидно става всяка сутрин, че от махане на нощен памперс сме доста далече, но обедния му го махнах тази седмица и не е имал пропуск. Е, длъжна съм да отбележа, че спи по 1 час на обяд, в редки случаи до 2 часа, което сигурно е от значение.

А ако детето не спре да пишка през нощта?На каква възраст вече спира да се изчаква и трябва да почне да се "приучава"?Питам,защото Митко не пие вода преди да легне вечер,но си има 1-2 изпишквания и имам чувството,че скоро няма да видя сух памперс :lol:
Аз смятам първо да го уча да си казва, не ми се сменят чаршафи по нощите. Някой спират чак след 10г да се изпускат(вероятно е здравословен проблем, имам познати, но им е неприятно да го обсъждат и не знам) и трябва да се вдигат.До преди месец известно време се е будил сух моя син, но в момента не, а гърнето още е недолюбвано у нас. Иначе ще започна с пишане след сън и на всеки час като се спогодим.

м-и, според мен гърнето има още време, докато стане "долюбвано". Говорила съм с доста майки по въпроса, и честно казано (може и да не ми е представително изследването), но дете под 1 година и 10 месеца, което да ходи на гърне без инциденти, не съм чувала да има... Не съм карала Бобо да сяда на гърне, преди да реша да му махам памперса, но веднага разбра за какво става въпрос.
Мненията, които изразявам в този форум, са мои лични мнения, без претенции да бъдат единствената и неоспорима истина. Понякога си позволявам да цитирам и други хора, което специално упоменавам.

*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #152 -: Юли 15, 2012, 14:53:57 pm »
Докторе, София вече втори ден има 38-38,5 Т. След като премине действието на антипиретиците Т се покачва отново. В неделя освен в спешното няма къде да я заведа.
Утре ще пусна общо изследване на урината, още нещо да пускам ли?
Иначе се храни, играе, няма промяна в поведението на детето. Не дава признаци нещо да я боли.
В преден пост писахте, че не се лекува с АБ, а с какво?
Ще потърся и второ мнение от детски нефролог, но до тогава да продължа ли приема на Панцеф? Пие го от 10 дни.

*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #153 -: Юли 15, 2012, 15:02:03 pm »
Писах че асимптоматична бактериурия не се лекува с АБ ако общото изследване на урина е нормално.

Ясно е че ако детето има текуща, симптоматична уроинфекция, то тя се лекува активно.
Следователно- ако смятате че детето има активна уроинфекция- трябва да я лекувате. Активно.
Ако след толкова време с Панцеф, нещата не са добре- или АБ "не работи", или диагнозата не е коректна.
« Последна редакция: Юли 15, 2012, 15:04:15 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #154 -: Юли 15, 2012, 15:25:27 pm »
Здравейте!
Моля някой да ми помогне с търсачката, че напоследък имам проблем с нета и ми отнема цяла вечност.
Синът ми от около 2-3 седмици се изпуска по малко в слипчетата и чак тогава казва, че има пиш. Много често като се изходи след това, виждам, че не е чак толкова голямо количеството, че да се е изпуснал от стискане да речем. Спомням си, че д-р Бърди даваше насоки за подходящи изследвания на една майка с подобни проблеми преди време, но не мога да изровя постовете :(


*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #155 -: Юли 15, 2012, 15:38:39 pm »
cambozzola  благодаря ти, аз не го мъча, просто пробвах. Аз изглежда съм била от ранно правещи всичко деца-ранно прохождане, ходене на гърне и дори правене на изречения преди 1г. Та всички си мислят, че детето трябва да е като мен. Това ме дразни, сякаш едва ли не той е бавно развиващ се( имам по-малък брат и той също до пубертета е сравняван с мен, поставям се на негово място и е гадно), пробвам но не мисля, че трябва да стане на този етап.
джиджи не съм срещала, но ти защо не го подсещаш, може да не е проблем, а просто да се улисва детето  :)
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #156 -: Юли 15, 2012, 15:49:40 pm »
джиджи не съм срещала, но ти защо не го подсещаш, може да не е проблем, а просто да се улисва детето  :)

помислих си го и това, но е факт, че това не го е правил няколко месеца /от как се научи да ходи на гърне/. нямали сме никакви проблеми, научи се за 3 дни да си казва и не се е изпускал така. другото, което е, че количеството не е толкова голямо, че да си помисля, че се е улисал и се е стискал до последно и за това.... знам ли? иска ми се да изключа някакъв проблем, за да не се окаже после, че е станало по-лошо...

за сега мисля да го заведа на на личния утре, пък ако отново каже че нищо му няма на детето ще му пусна една стерилна урина с микробиология /или както там се нарича...ще говоря с лаборантките/ за успокоение.
« Последна редакция: Юли 15, 2012, 15:51:39 pm от джиджи »


Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #157 -: Юли 15, 2012, 22:39:45 pm »
Мерси за мненията за диарията. Днес май е по-добре, но пак цвета ме притеснява нещо  :? взех и чай от шипки, просто да пробвам още нещо.

За гърнето съм чела, че опитите започват още след 10 месец май беше, а и педиатърката ме пита отдавна слагам ли го на гърне. Не е зор да свършва нещо, а да свиква, защото знам, че някои деца реват, като не са научени навреме. Аз отдавна го слагам, в началото веднъж на ден, а сега при всяка смяна и вече почти винаги има пиш (е сега пие и доста вода). Имаше период, когато сутрин памперсът беше почти сух и аз даже се чудех дали е проблем (май бях писала тук), но вече като пие повече има и пишкано нощем, но въпреки това гърнето преди лягане е по-пълно, което го облекчава все пак.. 
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #158 -: Юли 15, 2012, 22:51:34 pm »
Според мен няма смисъл да се почва с махането на памперса твърде рано. Моя съм го слагала и на двегодишна възраст, но не твърде често. Слагала съм го и преди това. Той си седеше, за да си гледа книжки. Не намерих друг начин, за да го накарам да седи.
Започнахме да махаме памперса преди 3-4 месеца и за един месец беше вече сух. За спане все още му слагаме, защото вкъщи понякога спи над два часа следобяд и се събужда мокър. И досега се случва понякога да се напикае през деня или да пусне няколко капки, защото се е забавил да отиде до тоалетната.
Започна да говори на 2 г., а да прави изречения - след 2.5 г. Как преди това да ми каже какво му се прави?! И само някой да ми каже, че не се развива както трябва ...

Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #159 -: Юли 16, 2012, 00:11:06 am »
....И само някой да ми каже, че не се развива както трябва ...

:) Ама моля ви се.... според наскоро попаднала ми статия в един блог /или каквото е там/, се оказва че дори на 10 месеца е твърде късно вече :) Започва се от месец номер 1. Ето...за непросветените :)
http://www.bezpeleni.info/

а ето как стигнах до този сайт, благодарение на една майка, която ме втрещи с изказването си. Копирам: "az li4no ne sum suglasna s tezata za priu4vane na 18-24 mesetza , te nasitina mogat dale4 po-rano da kontrolirat muskulite sii i da zadurjat" Следва линк към горното
« Последна редакция: Юли 16, 2012, 00:14:01 am от джиджи »