0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Eille

  • *
  • 916
  • Понякога мечтите се сбъдват двойно!
Re: Ембриотрансфер: техники и фактори, засягащи успеха
« Отговор #120 -: Февруари 17, 2011, 15:17:12 pm »
Относно замразяването на ембриони - попитах, защото в АГ Варна замразяват само и единствено на стадий бластоцист.

Редактирах се, извинявам се за отклонението.
« Последна редакция: Февруари 17, 2011, 15:27:03 pm от Eille »


*
Re: Ембриотрансфер: техники и фактори, засягащи успеха
« Отговор #121 -: Февруари 17, 2011, 15:20:19 pm »
cambozzola, Eille, това не спада ли към начина на живот след ембриотрансфер, а не към трансфера конкретно?
*

    evro

  • *****
  • 5167
  • Мъдростта се побира в две думи Търпение и Надежда!
Re: Ембриотрансфер: техники и фактори, засягащи успеха
« Отговор #122 -: Февруари 17, 2011, 15:31:44 pm »
Цигу, да. Според мен "спец. режим" важи за времето до теста и след него ако е положителен.
Аз пия по едно кафе на ден и за това ми беше по-лесно да се огранича от кофеина. Цигарите ги бях спряла година или две преди това. По мои спомени (поизбледнели) мисля че Док ми беше казал да се ограничавам от кафе.

Eille, мисля че във Варна принципно че чака до бластоцист. Вероятно си имат своите предпочитания и основания за това. Моите да замразени на 3 ден, в деня на ЕТ.

Те осмислят живота ни!

Ако опитът ми е от ползва поне за един човек - това е смисъла на присъствието ми (отново и понякога) evro_angelova@yahoo.com
Re: Ембриотрансфер: техники и фактори, засягащи успеха
« Отговор #123 -: Февруари 17, 2011, 15:52:06 pm »
Цигу, да, до голяма степен. Но тъй като консумацията на кофеин е фактор за успеха... го включих тук. Може би все пак се отнася по-скоро за начина на живот след ЕТ. ;)

Но се сетих за друго, което бегло споменах като част от опита ми - пълния пикочен мехур, който изправя маточната шийка и улеснява трансфера. Повечето ми трансфери са правени на празен пикочен мехур, за първи път ми трансферираха ембриони на пълен пикочен мехур в "Надежда". Добре е да споменем, че, за да се получи номера не е необходимо момичето да е пред напишкване, няма нужда да се налива с 2 литра вода преди самия трансфер. По-лесния начин е просто да не поема много течности, но да се въздържа от ходене до тоалетната 3-4 часа преди трансфера.
Мненията, които изразявам в този форум, са мои лични мнения, без претенции да бъдат единствената и неоспорима истина. Понякога си позволявам да цитирам и други хора, което специално упоменавам.

Re: Ембриотрансфер: техники и фактори, засягащи успеха
« Отговор #124 -: Февруари 17, 2011, 15:58:52 pm »
Това за пикочния мехур добре го уточнихте, аз тъкмо се чудих как след трансфера ще лежи спокойно човек, когато още преди него му се е ходило по малка нужда :)
Кофеина и цигарите ясно, а какво ще кажете за Л-аргинина - по колко мг са ви казвали да пиете на ден ? Чувала съм , че подобрява качеството на яйцеклетките, чела съм, че Стаменов не е против вземането му, даже напротив, но никъде не се уточнява по колко. Аз имам хапчета, които са по 1000 мг, вземам по половинка на ден сутрин след ядене, но се чудя дали да не вземам цяло? Ако някой знае , моля да сподели.
*

    Eille

  • *
  • 916
  • Понякога мечтите се сбъдват двойно!
Re: Ембриотрансфер: техники и фактори, засягащи успеха
« Отговор #125 -: Февруари 17, 2011, 16:13:39 pm »
И аз много се притеснявах от това, че трябва да лежа с пълен пикучен мехур, че и да ме човъркат отдолу :oops:. Даже у нас засичах колко мога да изтрая, преди да се напикая /с извинение/ :oops: В крайна сметка постъпих по следния начин - станах по-рано сутринта, то без туй това от вълнение спи ли се, отидох до тоалетна, после пред трансфера изпих около половин литър вода и всичко мина ок.

Дезинфекция на влагалището преди пункция и трансфер правиха ли ви?


*

    evro

  • *****
  • 5167
  • Мъдростта се побира в две думи Търпение и Надежда!
Re: Ембриотрансфер: техники и фактори, засягащи успеха
« Отговор #126 -: Февруари 17, 2011, 16:40:55 pm »
Да, дезинфекцията е задължителна. Даже според цитираната статия премахването на слузта е от решаващо значение.
Мноооооого пълният мехур също не е за предпочитане.
При последната процедура ми предложиха подлога. Чувала съм че някъде катетаризират.

Те осмислят живота ни!

Ако опитът ми е от ползва поне за един човек - това е смисъла на присъствието ми (отново и понякога) evro_angelova@yahoo.com
Re: Ембриотрансфер: техники и фактори, засягащи успеха
« Отговор #127 -: Февруари 17, 2011, 16:46:33 pm »
При всички ЕТ досега съм имала катетър след трансфера. :D
Re: Ембриотрансфер: техники и фактори, засягащи успеха
« Отговор #128 -: Февруари 17, 2011, 16:52:06 pm »
Дезинфекцията е задължителна - да. Варира от много нежна и почти неусетна до изключително неприятна ;)

Катетърът също е вариант, на мен не са ми предлагали, но не ми беше и нужен. За по-спешните случаи обаче е наложителен, според мен.
Мненията, които изразявам в този форум, са мои лични мнения, без претенции да бъдат единствената и неоспорима истина. Понякога си позволявам да цитирам и други хора, което специално упоменавам.

*
Re: Ембриотрансфер: техники и фактори, засягащи успеха
« Отговор #129 -: Февруари 17, 2011, 18:21:26 pm »
А какъв е смисълът от лежането след трансфер, ембрионите така или иначе няма да изпаднат от гравитацията, нито пък ще тръгнат да се имплантират за 30 мин лежане. Още повече това лежане понякога с пълен мехур и почти пред "напишкване" хич и не знам до колко е полезно за горките ембриони. :lol: - ерго прекалено пълния мехур не ли дори вредна практика?
*

    evro

  • *****
  • 5167
  • Мъдростта се побира в две думи Търпение и Надежда!
Re: Ембриотрансфер: техники и фактори, засягащи успеха
« Отговор #130 -: Февруари 17, 2011, 18:30:58 pm »
Естествено че няма да паднат, предполагам че само и единствено заради маточния комфорт от самия трансфер, спесулуми, катетри... релаксация, ако щеш и дори емоционална почивка за техническия край процедурата. Мехура няма да сплеска ембрионите разбира се, за това в Солун примерно слагат подлоги, ето Аля казва катетаризация, а иначе да - препълния мехур е физическо неудобство и предполагам че 30-те минути покой са по-скоро изпитание за жената.
А иначе нуждата от пълен (не препълнен) мехур вече стана ясно че е за да "фиксира" матката.

Те осмислят живота ни!

Ако опитът ми е от ползва поне за един човек - това е смисъла на присъствието ми (отново и понякога) evro_angelova@yahoo.com
Re: Ембриотрансфер: техники и фактори, засягащи успеха
« Отговор #131 -: Февруари 18, 2011, 09:36:18 am »
Лежането след трансфер, доколкото знам, е, за да се предотврати риска от контракции. Във всички клиники, в които са ми правили трансфер, са ме карали да лежа минимум 30 минути след това, смятам, че е утвърдена практика и няма какво да спорим по този въпрос. За комфорта на пациентката при трансфер на пълен пикочен мехур, мисля че говорихме достатъчно - има варианти как да се постигне.
Мненията, които изразявам в този форум, са мои лични мнения, без претенции да бъдат единствената и неоспорима истина. Понякога си позволявам да цитирам и други хора, което специално упоменавам.

Re: Ембриотрансфер: техники и фактори, засягащи успеха
« Отговор #132 -: Февруари 18, 2011, 10:13:53 am »
Дали бихме могли да уточним в кои клиники слагат "среда" или "лепило"?
Аз знам за Солун. Тук в Б-я къде се прави това нещо? Смятам, че то също е фактор за успешна имплантация след ЕТ.
Re: Ембриотрансфер: техники и фактори, засягащи успеха
« Отговор #133 -: Февруари 18, 2011, 10:14:33 am »
Дали бихме могли да уточним в кои клиники слагат "среда" или "лепило"?
Аз знам за Солун. Тук в Б-я къде се прави това нещо? Смятам, че то също е фактор за успешна имплантация след ЕТ.

В "Малинов" слагат.
Re: Ембриотрансфер: техники и фактори, засягащи успеха
« Отговор #134 -: Февруари 18, 2011, 11:20:51 am »
Това с лепилото е малко от сорта на пробата и грешката. Първият път ми сложиха, втория не. Как го преценяват за мен остана мистерия. :D
Re: Ембриотрансфер: техники и фактори, засягащи успеха
« Отговор #135 -: Февруари 18, 2011, 11:40:34 am »
В "Надежда" ми сложиха. Знам, че при Щерев правеха нещо подобно - ко-култивиране на ембриони. Някой по-запознат може да коментира какво точно включва това - на мен не са ми правили.
Мненията, които изразявам в този форум, са мои лични мнения, без претенции да бъдат единствената и неоспорима истина. Понякога си позволявам да цитирам и други хора, което специално упоменавам.

*

    evro

  • *****
  • 5167
  • Мъдростта се побира в две думи Търпение и Надежда!
Re: Ембриотрансфер: техники и фактори, засягащи успеха
« Отговор #136 -: Февруари 18, 2011, 12:03:57 pm »
Преди последния ми трансфер Стаменов беше планувал да ми прави травматични биопсии в определени дни (това както се убедих от авторитетни източници се прилага при: ендометнриоза в комбинация с МФ, непосредствено в цикъла след третирането на ЕМ). Нараняването на лигавицита в предходния цикъл подобрява рецептивноста.

Лепилата са от период за който нямам лични впечатления, но както се убеждавам от написаното от момичетата - зависи от резултатите от имунологичните биопсии. Но като цяло според мен ефекта от тях (лепилата) е по-скоро за добро, но не е гаранция за успеха.

В сайта на Щерев бях чела за "ко-култивирането", което с две думи е: биопсичен материал от лигавицата в определен ден, обработен вероятно и замразен, след това по някакъв начин и количества се поставят в петрито с ембрионите. Целта: ембрионите да "познават" ендометриума.
« Последна редакция: Февруари 18, 2011, 12:05:28 pm от evro »

Те осмислят живота ни!

Ако опитът ми е от ползва поне за един човек - това е смисъла на присъствието ми (отново и понякога) evro_angelova@yahoo.com
Re: Ембриотрансфер: техники и фактори, засягащи успеха
« Отговор #137 -: Февруари 18, 2011, 12:23:09 pm »
При мен травматични биопсии не бяха планирани, но имаше биопсия в цикъла преди успешното ин витро. Само една - не знам дали това е дало "едно рамо" за по-натам...
Мненията, които изразявам в този форум, са мои лични мнения, без претенции да бъдат единствената и неоспорима истина. Понякога си позволявам да цитирам и други хора, което специално упоменавам.

Re: Ембриотрансфер: техники и фактори, засягащи успеха
« Отговор #138 -: Февруари 18, 2011, 12:32:29 pm »
След първият неуспех направих поредица от биопсии и може би именно резултатите от тях определиха това дали да слагат пак лепило или не. Някъде бях чела, че понякога въпросното лепило влияе върху показателита на имплантиране и тъй като биопсиите изследват именно тези показатели явно така се определя пречи ли или не.
Мисля си, че при първият ми опит беше стреляне на сляпо.
*

    evro

  • *****
  • 5167
  • Мъдростта се побира в две думи Търпение и Надежда!
Re: Ембриотрансфер: техники и фактори, засягащи успеха
« Отговор #139 -: Февруари 18, 2011, 12:39:17 pm »
Къди, за съжаление си абсолютно права - първия опит в България е "опипване на почвата".
За мен добрата диагностика преди всички опити е от първостепенна важност, и нямам предвид само спермограма и хормонален статус на жената. Понякога само от един Медформин може да се пожъне успеха.

Те осмислят живота ни!

Ако опитът ми е от ползва поне за един човек - това е смисъла на присъствието ми (отново и понякога) evro_angelova@yahoo.com