0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Ембриотрансфер: техники и фактори, засягащи успеха
« Отговор #140 -: Февруари 18, 2011, 13:16:17 pm »
Това с катетъра ми звучи доста гадно като преживяване :?  Да не говорим, че предизвиква дразнения и прекалено лесно се пренасят инфекции, дори при спазена хигиена. Струва ми се малко крайно.

Аз имам 2 трансфера на съвсем празен мехур. Минаха съвсем леко. Тази лекарка по прицип така си ги прави, не само моите. После в Турция бяхме с пълни мехури, но постоянно ни питаха дали не чувстваме дисконфорт, ако трябва да отидем до тоалетна, да не се стискаме и т.н. Докато чакахме, ни привикваха периодично, по 2-3 пъти, да ни гледаха на УЗ (външно), да видят как е разположението.
Явно и за това, да пишкаме или да не пишкаме, има различни школи и зависи коя практикува лекаря. :D

На теория и практика, животът е едно. В действителност - съвсем друго.
*
Re: Ембриотрансфер: техники и фактори, засягащи успеха
« Отговор #141 -: Февруари 18, 2011, 13:16:47 pm »
Малко тъпо, може да ви се стори, след всичко изписано -
лекаството /"помпа"/, разните  там промивки преди биопсия, не са ли като средата /лепило/ преди ЕТ, по съдържание като "коктейл"?
Re: Ембриотрансфер: техники и фактори, засягащи успеха
« Отговор #142 -: Февруари 18, 2011, 13:40:43 pm »
Малко тъпо, може да ви се стори, след всичко изписано -
лекаството /"помпа"/, разните  там промивки преди биопсия, не са ли като средата /лепило/ преди ЕТ, по съдържание като "коктейл"?

Не мисля, че са същите.
*

    evro

  • *****
  • 5167
  • Мъдростта се побира в две думи Търпение и Надежда!
Re: Ембриотрансфер: техники и фактори, засяга
« Отговор #143 -: Февруари 18, 2011, 13:42:56 pm »
Пълм, не знам за инфекции, мисля че се ползват стерилни, еднократни катетри. Иначе аз лично само при операциите съм била с катетър (не съм имала инфекции след това). Иначе за миг съм допускала че добра клиника като Мемориал, няма да следва добрите практики за ембриотрансфер(това по повод мониторинга преди ЕТ).

Тара, помпите, коктейлите... се слагат преди процедурите, те са така да се каже - терапия. Лепилата (или средата) е в месеца на самата процедура. Промивките са само във влагалището и цервикса.
« Последна редакция: Февруари 18, 2011, 13:44:32 pm от evro »

Те осмислят живота ни!

Ако опитът ми е от ползва поне за един човек - това е смисъла на присъствието ми (отново и понякога) evro_angelova@yahoo.com
Re: Ембриотрансфер: техники и фактори, засягащи успеха
« Отговор #144 -: Февруари 18, 2011, 14:15:30 pm »
zdraveite momi4eta,moge li da mi kagete ne6to pove4e za tova lepilo predi transfer.za purvi put go 4uvam a prez mart mi predstoi ICSI v Malinov

bory, пиши на кирилица!
« Последна редакция: Февруари 18, 2011, 14:54:01 pm от deep »
Re: Ембриотрансфер: техники и фактори, засяга
« Отговор #145 -: Февруари 18, 2011, 14:56:55 pm »
Пълм, не знам за инфекции, мисля че се ползват стерилни, еднократни катетри.

Да, такива са, но от лекар знам, че дори с тях много лесно се вкарват инфекции. Изгони една сестра от стаята, защото не му подала катетъра от опаковката, а го докоснала с ръка, въпреки, че и тя беше измита и асистираше на цялата манипулация. На мен всичко ми изглеждаше супер стерилно, но той направо я изгони и после обясни защо. И на мъжа ми след операция му казаха, че е по-добре да се опита да става, за да не му слагат катетър. Имах предвид, че за един трансфер ми се струва излишно, да се прилага толкова хард метод  :D

На теория и практика, животът е едно. В действителност - съвсем друго.
*

    deep

  • *
  • 2887
  • believe in YOU
Re: Ембриотрансфер: техники и фактори, засягащи успеха
« Отговор #146 -: Февруари 18, 2011, 15:01:14 pm »
Има някои физиологични особености на матката, при които се изисква по време на трансфер пикочния мехур да не е много пълен. Например, когато матката на жената е т.н. "обърната" - Ретроверзио флексио. Тогава твърде пълния пик. мехур по-скоро пречи но това се уточнява от лекуващия лекар.  
« Последна редакция: Февруари 18, 2011, 15:11:35 pm от deep »

Хиляди гори са скрити в един малък жълъд. Р.У. Емерсън
Re: Ембриотрансфер: техники и фактори, засягащи успеха
« Отговор #147 -: Февруари 18, 2011, 20:44:57 pm »
Записвам се, за да следя темата. Много ми е интересна и определено при следващото си посещение при д-р Владимиров ще обсъдим нуждата от сондаж. :wink:

*

    wild cat

  • ***
  • 404
  • Няма начин да няма начин!
Re: Ембриотрансфер: техники и фактори, засягащи успеха
« Отговор #148 -: Февруари 19, 2011, 19:41:50 pm »
Аз имам 2 трансфера на съвсем празен мехур. Минаха съвсем леко. Тази лекарка по прицип така си ги прави, не само моите.
А на нас сто пъти ни казаха, че трябва много да ни се пишка, иначе нищо не се виждало на видеозона и така подлагаме нервите на лекарите на изпитание... :?
Мисля, че наистина е най-добре просто да се спре уринирането за около 2-3 часа преди трансфера вместо да се наливаме с вода, а после да се стискаме с последни сили.  :?
Re: Ембриотрансфер: техники и фактори, засягащи успеха
« Отговор #149 -: Февруари 20, 2011, 08:27:14 am »
wild cat, ами, аз съм чувала в чакалнята на Малинов как карат мацките да пият вода. Разбира се, и аз си носех едно шишенце, но и слагането на лепило, и трансфера минаха гладко и никой не е казвал, че има проблем с виждането, въпреки че не ми се пишкаше зверски.
Мненията, които изразявам в този форум, са мои лични мнения, без претенции да бъдат единствената и неоспорима истина. Понякога си позволявам да цитирам и други хора, което специално упоменавам.

*

    evro

  • *****
  • 5167
  • Мъдростта се побира в две думи Търпение и Надежда!
Re: Ембриотрансфер: техники и фактори, засягащи успеха
« Отговор #150 -: Февруари 20, 2011, 13:45:29 pm »
В общи линии поизбистрихме въпросите около факторите и техниките засягащи успеха на ембриотрансфера, респ. на ин витро процедурата на база публикувана статия и личния ни опит:

Цитат
1.   Премахване на хидросалпингс  6.8
2.   Отсъствие на кръв или секрет  6.6
3.   Тип на катетера  6.1
4.   Недокосване на фундуса 5.8
5.   Избягване нa захващане на цервикса  5.7
6.   Отстраняване на целия секрет 5.2
7.   Ултрасонография на маточната кухина преди процедурата 4.3
8.   Оставяне катетера на място за 1 минута 4.2
9.   30 минути почивка в легнало положение 3.8
10.   Пробен трансфер  3.1
11.   Ултразвуков мониторинг 2.6
12.   Антипростагландини за предотвратяване на маточните контракции 1.9


Разбора:

1.   Досадно често сме споделяли опита си за наличието на хидросалпингси, а и в самата Наредба е изрично упоменато кои са задължителни изследвания преди започване на ин витро процедура:
Цитат
Задължителни изследвания преди започване на ин витро процедура
...
2. за жената:
2.1. гинекологичен преглед;
2.2. трансвагинална ехография на малък таз;
2.3. цервикална цитонамазка (РАР);
2.4. микробиологично изследване на влагалищен/цервикален секрет (вкл. при нужда за Mycoplasma, Ureaplasma spp. и L-форми);
2.5. хистеросалпингография или контрастна хистеросонография;
2.6. по индикации - лапароскопия и/или хистероскопия;
...


2.   Нетравматично транспортиране и промивка на влагалище и цервикс, недокостване на фундуса.
3.   Типа на катетъра се определя ако преди самия трансфер лекуващия е  наясно със спецификата на цервикалния канал, а това става посредством СОНДАЖ.
4.   (повтарям се) Недокосването на фундуса се избягва при два варианта – трансфер под УЗИ или предварително измерена матка, посредством СОНДАЖ или хистерометрия.
5.   Защипването се избягва когато лекуващия е  наясно със спецификата на цервикалния канал, а това става посредством СОНДАЖ.
6.   Това надявам се всеки оператор го прави добре и винаги.
7.   „преди процедурата” – ако под това се има предвид преди ембриотрансфер – то това също е изискване по Наредба 28:
Цитат
8. Поставяне на ембриони в маточната кухина (ембриотрансфер):
...
8.6.  се извършва в амбулаторни условия след задължително проведена трансвагинална ехография за оценка състоянието на яйчниците, коремната кухина, яйчниците, матката и по-специално дебелина и вид на ендометриума

8.   Обикновенно престоя на катетъра с ембриони е дълъг когато има проблемно преминаване за трансфера.
9.   Почивката е добра практика, но не случайно е на едно от последните места за успешен ЕТ според тази статия.
10.   Пробния трансфер, ако triаl transfer означава сондаж – то тогава тук наиситна има дисонас.
11.   Тук ако приемем че преди трансфера е напарвен сондаж с което оператора е наясно с анатомията, можем да приемем че УЗМ по време на трансфер не е задължителен.
12.   Въпреки че е на последно място, премедикацията е важна и до колкото знам навсякъде се прилага.

« Последна редакция: Февруари 20, 2011, 13:52:27 pm от evro »

Те осмислят живота ни!

Ако опитът ми е от ползва поне за един човек - това е смисъла на присъствието ми (отново и понякога) evro_angelova@yahoo.com
Re: Ембриотрансфер: техники и фактори, засягащи успеха
« Отговор #151 -: Февруари 20, 2011, 13:53:00 pm »
Цитат
4.   (повтарям се) Недокосването на фундуса се избягва при два варианта – трансфер под УЗИ или предварително измерена матка, посредством СОНДАЖ или хистерометрия.

Извинявам се за глупавия въпрос, на каква е разликата между хистерометрия и сондаж?
Търсейки инфо в гугъл останах с впечатлението, че са едно и също нещо, но явно не е съвсем така.
« Последна редакция: Февруари 20, 2011, 13:57:17 pm от radosttinka »
Спермограма се прави само в клиника по стерилитет от ембриолог!
Между традиционното АГ и специалист по стерилитет има голяма разлика, не я пренебрегвайте!

Re: Ембриотрансфер: техники и фактори, засягащи успеха
« Отговор #152 -: Февруари 20, 2011, 14:01:49 pm »
Антипростагландини се имат предвид прогестероновите хормонални препарати ли?
Или обикновените маточни релаксанти като но-шпа и пр.?
*
Re: Ембриотрансфер: техники и фактори, засягащи успеха
« Отговор #153 -: Февруари 20, 2011, 14:20:18 pm »
Признавам си "сондаж" съм чувала само в разговорната реч и по форуми. Зад него винаги има медицинска манипулация - било то пробен трансфер, хистерометрия (както пише евро), дилатация на шийката и т.н.
Re: Ембриотрансфер: техники и фактори, засягащи успеха
« Отговор #154 -: Февруари 20, 2011, 14:28:37 pm »
Признавам си "сондаж" съм чувала само в разговорната реч и по форуми. Зад него винаги има медицинска манипулация - било то пробен трансфер, хистерометрия (както пише евро), дилатация на шийката и т.н.
Цитат
4.   (повтарям се) Недокосването на фундуса се избягва при два варианта – трансфер под УЗИ или предварително измерена матка, посредством СОНДАЖ или хистерометрия.
Евро, сигурно ги е използвала като синоними, а аз реших, че може да се различават по нещо, затова попитах за всеки случай.
Спермограма се прави само в клиника по стерилитет от ембриолог!
Между традиционното АГ и специалист по стерилитет има голяма разлика, не я пренебрегвайте!

*

    evro

  • *****
  • 5167
  • Мъдростта се побира в две думи Търпение и Надежда!
Re: Ембриотрансфер: техники и фактори, засягащи успеха
« Отговор #155 -: Февруари 20, 2011, 14:43:45 pm »
Т.нар. сондаж го правят с катетър, хистерометрията със спец. инструменти, но целта в случая е една и съща.

Те осмислят живота ни!

Ако опитът ми е от ползва поне за един човек - това е смисъла на присъствието ми (отново и понякога) evro_angelova@yahoo.com
Re: Ембриотрансфер: техники и фактори, засягащи успеха
« Отговор #156 -: Февруари 20, 2011, 14:47:13 pm »
Сега вече ми е ясно, благодаря   :)
Спермограма се прави само в клиника по стерилитет от ембриолог!
Между традиционното АГ и специалист по стерилитет има голяма разлика, не я пренебрегвайте!

*
Re: Ембриотрансфер: техники и фактори, засягащи успеха
« Отговор #157 -: Февруари 20, 2011, 14:48:08 pm »
В крайна сметка става дума за пробен трансфер.
Re: Ембриотрансфер: техники и фактори, засягащи успеха
« Отговор #158 -: Февруари 20, 2011, 14:51:38 pm »
Още нещо  :wink:, уж следя темата пък май не чета задълбочено :oops:

Имали значение кога ще се направи пробния трасфер, в предхония цикъл или и в цикъла на процедурата може? Ако е по време на процедура кога е най-удачно?
Спермограма се прави само в клиника по стерилитет от ембриолог!
Между традиционното АГ и специалист по стерилитет има голяма разлика, не я пренебрегвайте!

*

    evro

  • *****
  • 5167
  • Мъдростта се побира в две думи Търпение и Надежда!
Re: Ембриотрансфер: техники и фактори, засягащи успеха
« Отговор #159 -: Февруари 20, 2011, 14:54:23 pm »
Някъде го правят в предходния цикъл, някой в текущия. Аз лично смятам че информацията от него е важна, и не кога - а ДАЛИ е направен!

Те осмислят живота ни!

Ако опитът ми е от ползва поне за един човек - това е смисъла на присъствието ми (отново и понякога) evro_angelova@yahoo.com