0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    deep

  • *
  • 2887
  • believe in YOU
Re: Ембриотрансфер: техники и фактори, засягащи успеха
« Отговор #80 -: Февруари 15, 2011, 15:11:14 pm »
deep, много често причините за хидросалпингс и извънматочна са едни и същи. Просто след всяка една извънматочна ми е правена цветна снимка, това исках да кажа. Микробиология преди цветните снимки не съм правила.

Да Eille, така е, поради ТВБ често се получава извън маточна бременност. Нямах предвид твоя пост, по-скоро принципно мнение, за да не остане някой с погрешно впечетление, защото има случаи и на извънматочна бременност без ТВБ или хидросалпингс.  :P

Хиляди гори са скрити в един малък жълъд. Р.У. Емерсън
*

    циник

  • *
  • 18
  • циникът е бивш оптимист :)
Re: Ембриотрансфер: техники и фактори, засягащи успеха
« Отговор #81 -: Февруари 15, 2011, 15:27:34 pm »
Тара аз броя уминето да се самонавивам като положителна моя черта - иначе да се бях отказала до сега  :) Сега се самонавивам за следващ стимулиран опит и се опитвам да "ревизирам" предния и ако мога да избегна някои неща с една единствена цел, каквато мисля имаме всички тук  - положителен резултат  :) не за да терся грешките на лекарите или да ги упреквам за нещо.

Евро, благодаря ти за подробните обяснения, базирани на много прочетено от теб и собствен опит - със сигурност ще поискам всичко, което ме съветваш при моя следващ опит :)
" ...Светът когато мръкне пред очите ти
И притъмнява в тези две очи
Сам слънце си създай и от лъчите
Създай си стълба и по нея се качи..."
*

    evro

  • *****
  • 5167
  • Мъдростта се побира в две думи Търпение и Надежда!
Re: Ембриотрансфер: техники и фактори, засягащи успеха
« Отговор #82 -: Февруари 15, 2011, 15:38:40 pm »
Радвам се че съм полезна!

Знаете ли, бях в една от онези дупки... знаете кои. Всичко се закучваше, трансфери, лапара (имах изключително рядкия шанс да не успеят да пробият перитонеума и лапароскопията не се състоя), биопсии, но това което ме вдигна на крака беше филма "Тайната". Не ме разтресе из основи (по други причини съм посещавала психотерапевт години и нищо кардинално ново не прозрях), но пък се замислих има ли смисъл от това да се страхувам от страха. Така или иначе бях избрала пътя да се боря за рожба, имах времето пред себе си, взех решение че правим последна стимулация и след това продължаваме на ЕЦ, доде стане.

Та мисълта ми е, намерете вашата "патерица" и продължете напред, кога на два крака, кога куцукайки, но напред с успешни трансфери!

« Последна редакция: Февруари 15, 2011, 15:50:04 pm от evro »

Те осмислят живота ни!

Ако опитът ми е от ползва поне за един човек - това е смисъла на присъствието ми (отново и понякога) evro_angelova@yahoo.com
*
Re: Ембриотрансфер: техники и фактори, засягащи успеха
« Отговор #83 -: Февруари 15, 2011, 16:46:00 pm »
Времетраене над 120 секунди между поставянето на ембрионите в катетъра и трансфера им в матката е лоша прогноза за успешна имплантация. Причините вероятно са излагането на ембрионите на светлина; стайна температура, различна от оптималните 37 градуса в културата и матката; материалът на катетъра; и по-продължителната манипулация на цервикса.

Цитат
Interval loading-discharging embryos (ILDE) duration is a prognostic factor of pregnancy rate and of implantation rate in IVF. The longer the ILDE duration, the lower the pregnancy and implantation rates. The decrease in pregnancy and implantation rates is gradual until an ILDE of 120 s, and decreases sharply afterwards. It is recommended to speed up the embryo transfer process, wherever possible. ILDE >120 s carries a poor prognosis and should, when possible, be avoided...
It could be speculated that lower pregnancy and implantation rates associated with an increased duration of ILDE can be related with embryo exposure to a suboptimal environment: outside light, room temperature and even the theoretical influence of the composition of transfer catheter. However it can not be ruled out that a relatively prolonged endocervical manipulation could also play a role.
http://humrep.oxfordjournals.org/content/19/9/2027.full
*

    evro

  • *****
  • 5167
  • Мъдростта се побира в две думи Търпение и Надежда!
Re: Ембриотрансфер: техники и фактори, засягащи успеха
« Отговор #84 -: Февруари 15, 2011, 17:09:29 pm »
Абсолютно съм съгласна, както и преместването им в други катетри.


Те осмислят живота ни!

Ако опитът ми е от ползва поне за един човек - това е смисъла на присъствието ми (отново и понякога) evro_angelova@yahoo.com
*
Re: Ембриотрансфер: техники и фактори, засягащи успеха
« Отговор #85 -: Февруари 15, 2011, 17:39:37 pm »
Jam, в материалите, които пратих за теб /незнам дали си ги получила вече/ има един диск с интересни видео материали за ЕТ и последните катетри, които се ползват. Може да са полезни, ако ги качиш /аз не си оставих копие за мен/.




"What other people think of you is none of your business" - Paulo Coelho
*
Re: Ембриотрансфер: техники и фактори, засягащи успеха
« Отговор #86 -: Февруари 15, 2011, 20:17:05 pm »
Бях започнала да превеждам една брошура на Infertility Network UK за Трансфер на 1 ембрион, но беше прекалено специфична за условията в UK, затова не я довърших.
Това е част от нея:
"Успешна инвитро процедура означава 1 здраво бебе

Целта на всички лечения на безплодието трябва да бъде раждането на едно здраво бебе с минимални рискове за майката. За да се постигне това не винаги се налага трансфер на повече от един ембрион и затова може да ви бъде предложено да се върне само един. Ако сте под 37 години, нямате предишни неуспешни инвитро опити, имате добро качество на ембрионите е много вероятно вашия лекар да ви го предложи. Но всеки случай трябва да се преценява индивидуално и лекарите ви да предложат варианта, чрез който имате най-добри шансове за успешна бременност и здраво бебе.
Близнаците и тризнаците изглеждат като идеален резултат, ако години сте лекували стерилитет, но многоплодната бременност е най-големият риск за бебетата инвитро. Една на всеки 12 бременностти с близнаци завършва със смърт или сериозно увреждане на единия близнак. Единичният ембрио трансфер намалява риска драстично.
Често се смята, че трансфера на един ембрион намалява шансовете за успешна процедура, но това не винаги е така. Поставянето на два ембриона НЕ удвоява шансовете ви за успех, но увеличава риска от многоплодна бременност и всички допълнителни рискове, които тя носи. За да се осигурят възможно най-добри шансове за успех, ембриологът трябва внимателно да оцени качеството на създадените ембриони преди трансфер, да избере най-добрите за трансфериране, а останалите с добро качество да бъдат замразени. Процента на успеваемост е почти еднакъв при трансфер на замразени ембриони, ако подборът е направен внимателно.
...."




"What other people think of you is none of your business" - Paulo Coelho
*

    evro

  • *****
  • 5167
  • Мъдростта се побира в две думи Търпение и Надежда!
Re: Ембриотрансфер: техники и фактори, засягащи успеха
« Отговор #87 -: Февруари 15, 2011, 20:38:26 pm »
И тук ще кажа че съм абсолютно съгласна, но това се отнася за "белите" страни. От опита на моя приятелка отвъд океана ще ви разкажа за една практика на една добра клиника. При първия преглед за уточняване на вида и началото на стимулацията и взеха 17 ампулки със серум, а на съпруга и 9. Изследвания за които дори не бях чувала - пълен кръвен скрининг. Хората имат практики, средства и достатъчно опит за да си позволят да предложат най-доброто за едно семейство. Процедурата е 10 000 долара.
 
Ние всички знаем при какви условия работят нашите клиники, какви предварителни изследвания се пропускат, какви изследвания се правят и колко плащаме.
Тежка е статистиката която си цитирала Оливия, имам лични наблюдения да и вярвам, но уви, през следващите 10 години да се надяваме да стигнем стандартите на ония отвъд океана, че да се връщат по едно ембрио.

Те осмислят живота ни!

Ако опитът ми е от ползва поне за един човек - това е смисъла на присъствието ми (отново и понякога) evro_angelova@yahoo.com
*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Ембриотрансфер: техники и фактори, засягащи успеха
« Отговор #88 -: Февруари 16, 2011, 08:33:41 am »
Аз силно се надявам следващите законови промени,
които ще се приемат, да бъдат именно в посока брой трансферирани ембриони,
и те да бъдат не повече от два.
Тогава риска от многоплодна бременност ще бъде много по-малък.
Дано до няколко години това да бъде факт!

Наблюденията ми на база личен опит и споделеното от други потребители тук
във форума показва как нещата се променят!
Много от преведения материал на Оливия се случва и тук!
Криоконсервирането е факт от години, а внимателния подбор на ембриолозите
при трансфет и ЗЕТ, води до успешни бременности!

И "Зачатие" има голяма "вина" за всички добри промени по пътя към достигането на световните стандарти.


Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*
Re: Ембриотрансфер: техники и фактори, засягащи успеха
« Отговор #89 -: Февруари 16, 2011, 08:58:07 am »
Аз силно се надявам следващите законови промени,
които ще се приемат, да бъдат именно в посока брой трансферирани ембриони,
и те да бъдат не повече от два.
Тогава риска от многоплодна бременност ще бъде много по-малък.


И аз силно се надявам това да стане, Мише!
Аз също смятам, че нещата вече наистина се променят, някои лекари вече споделят същото желание (т.е. да се трансферират не повече от 1-2 ембриона).След като и аз попаднах в злощастната статистика, цитирана от Оливия(1 на всеки 12 бременности с близнаци), с док сме си говорили доста по тези въпроси и разбрах, че определено и той е ЗА такава законодателна промяна.
 


Митко остана на 1г. 7м. и 21 дни :(
14.04.2009 - 5.12.2010
Почивай в мир, мое мило изстрадало детенце!Винаги ще те помним и обичаме!
*

    evro

  • *****
  • 5167
  • Мъдростта се побира в две думи Търпение и Надежда!
Re: Ембриотрансфер: техники и фактори, засягащи успеха
« Отговор #90 -: Февруари 16, 2011, 09:53:41 am »
Като заговорихме пак за наредби - за повечето е ясно че е разрешено връщането до 3, по преценка на лекаря, докато за ембриотрансфер по наредба е задължително:

Цитат
Раздел VI   

8. Поставяне на ембриони в маточната кухина (ембриотрансфер):
...
8.6.  се извършва в амбулаторни условия след задължително проведена трансвагинална ехография за оценка състоянието на яйчниците, коремната кухина, яйчниците, матката и по-специално дебелина и вид на ендометриума.

Така че момичета които се притеснявате да кажете на лекаря предпочитанията си за улртазвуков трансфер или незадължителния по наредба (както стана ясно) сондаж - спокойно можете да искате спазването на реда за ембриотрансфер.

А не много отдавна бяхме свидетели на трансфер на два ембриона, от които се зародиха 2 двуяйчни близнака, за щастие не се стигна до трагедия, но мисълта ми е че и едно ембрио да се върне си остава вероятността за двуплодна бременност.

Аз пък силно се надявам всякакви законови промени да се предлагат от компетентни в медицината лица в полза на пациента.
« Последна редакция: Февруари 16, 2011, 10:03:38 am от evro »

Те осмислят живота ни!

Ако опитът ми е от ползва поне за един човек - това е смисъла на присъствието ми (отново и понякога) evro_angelova@yahoo.com
*

    Eille

  • *
  • 916
  • Понякога мечтите се сбъдват двойно!
Re: Ембриотрансфер: техники и фактори, засягащи успеха
« Отговор #91 -: Февруари 16, 2011, 10:08:29 am »
На мен ме попитаха колко ембриона желая да ми върнат - един или два?
Многоплодната бременност не зависи ли и от това на кой ден е трансфера? Мисля, че няма как от два бластоциста, да се видят три бебета на ехографа, нали? Докато при трансфер на трети ден или по-рано на два ембриона това е напълно възможно да се случи, при Лиско е така, ако не се лъжа.


*
Re: Ембриотрансфер: техники и фактори, засягащи успеха
« Отговор #92 -: Февруари 16, 2011, 10:12:09 am »
Като заговорихме пак за наредби - за повечето е ясно че е разрешено връщането до 3, по преценка на лекаря, докато за ембриотрансфер по наредба е задължително:

А не много отдавна бяхме свидетели на трансфер на два ембриона, от които се зародиха 2 двуяйчни близнака, за щастие не се стигна до трагедия, но мисълта ми е че и едно ембрио да се върне си остава вероятността за двуплодна бременност.

Силно се надявам всякакви законови промени да се предлагат от компетентни в медицината лица в полза на пациента.
Тази наредба дори и сега се спазва от много малко лекари. Вярно е, че от дори и от 2 ембриона могат да станат 4 бебета, а какво ли може да стане при връщането на 4 ембриона?
За мен проблема относно връщането на повече ембриони не е толкова в наредбата, а в липсата на регулаторни механизми за спазването и!
*
Re: Ембриотрансфер: техники и фактори, засягащи успеха
« Отговор #93 -: Февруари 16, 2011, 10:14:05 am »
Мисля, че няма как от два бластоциста, да се видят три бебета на ехографа, нали?
Може :) Питала съм доктора :)
Вероятно става случай, в който са с общ хорион и обща плацента, но ембрионите са два.
*

    Eille

  • *
  • 916
  • Понякога мечтите се сбъдват двойно!
Re: Ембриотрансфер: техники и фактори, засягащи успеха
« Отговор #94 -: Февруари 16, 2011, 10:20:19 am »
cygnus, не знаех, че е възможно, даже не съм и чувала за такъв случай, предполагам е рядко срещано явление.


*
Re: Ембриотрансфер: техники и фактори, засягащи успеха
« Отговор #95 -: Февруари 16, 2011, 10:39:53 am »
Поради спецификата на моя случай, аз ще имам трансфер само на 1 ембрион и въпреки това ми казаха, че има шанс да се получат 2 бебета :wink:
И затова, че ви постнах толкова черна статистика, сега качвам нещо много приятно и интересно. Случило се е в моята болница, но естествено - 27-та жена в света с идентични четиризнаци:
http://video.uk.msn.com/browse/tv-shows/show?tag=extraordinary+people%3a+identical+quads




"What other people think of you is none of your business" - Paulo Coelho
*
Re: Ембриотрансфер: техники и фактори, засягащи успеха
« Отговор #96 -: Февруари 16, 2011, 10:44:32 am »
Не знам дали има такава статистика официално , но тук има една табличка, в която се показва какъв е процента на вариантите - 2 хориона - 2 амниона, 1 хорион - 2 амниона, 1 хорион - един амнион. Както и деня в който е станало разделянето на идентичните близнаци.
http://www.twinstwice.com/twins.html
В основната популяция общата честота на близнаците е 1:69
На бременностите от ин витро 1:4
На идентичните близнаи е 1:285

Това е само за идентичните близнаци табличката:
хорион е външната обвивка на ембриона - от него впоследствие се формила плацентата
Амниона е вътрешната обвивка, в която е амниотичната течност

Number of Chorions    Number of Amnions    Number of Placentas    When Split Occurs    Commonality
2 chorions       2 amnions             2 separate placenta          1-4 days after conception        25-30% of identicals
2 chorions           2 amnions              2 fused placentas              1-4 days after conception
1 chorion           2 amnions                   1 placenta                        4-9 days                 65-70%, most common
1 chorion           1 amnion                   1 placenta                      9-12 days           1-5%, rare

Отделно в Human Reproduction има едно изследване публикувано, че повечето монозиготни близнаци се образуват на ден 5 трансфер.
http://humrep.oxfordjournals.org/content/19/8/1831.full.pdf+html

Мисля, че това е една от причините нашата наредба категорично да забранява връщането на повече от 2 бластоциста, а в някои страни се практикува single blastocyst transfer тоест връщат не повече от един бластоцист.
« Последна редакция: Февруари 16, 2011, 13:51:24 pm от cygnus »
*

    evro

  • *****
  • 5167
  • Мъдростта се побира в две думи Търпение и Надежда!
Re: Ембриотрансфер: техники и фактори, засягащи успеха
« Отговор #97 -: Февруари 16, 2011, 10:46:04 am »
Поради спецификата на моя случай, аз ще имам трансфер само на 1 ембрион и въпреки това ми казаха, че има шанс да се получат 2 бебета :wink:
И затова, че ви постнах толкова черна статистика, сега качвам нещо много приятно и интересно. Случило се е в моята болница, но естествено - 27-та жена в света с идентични четиризнаци:
http://video.uk.msn.com/browse/tv-shows/show?tag=extraordinary+people%3a+identical+quads

Оливия вярвам че там където си ще направят най-доброто за теб и силно се надявам скоро да се похвалиш с плодотворен трансфер!
Линка ти идва тъкмо на време, това се случва ако не се лъжа 1 към няколко милиона.

Те осмислят живота ни!

Ако опитът ми е от ползва поне за един човек - това е смисъла на присъствието ми (отново и понякога) evro_angelova@yahoo.com
*
Re: Ембриотрансфер: техники и фактори, засягащи успеха
« Отговор #98 -: Февруари 16, 2011, 10:57:28 am »
Благодаря, Еvro!
Някъде във филмчето е казано, но не го помня съотношението за вероятност. Но е много, много рядко, а и жената не се подлага на редукция :P




"What other people think of you is none of your business" - Paulo Coelho
*
Re: Ембриотрансфер: техники и фактори, засягащи успеха
« Отговор #99 -: Февруари 16, 2011, 13:19:36 pm »
Да, на мен лично ми е много интересен въпроса и за бластоцист трансфера - и разбира се големия въпрос - бластоцист трансфер предпоставка ли е за по-висока успеваемост до колко и в какви случаи?
При малко ембриони е ясно, че няма никакъв смисъл (1,2,3), но какво значи малко - примерно 5 малко ли са?