0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Болничен и майчинство
« Отговор #640 -: Март 11, 2013, 14:57:24 pm »
Ето ме отново с моите сложни казуси. Както вече писах, разболях се от грип. Имам болничен от личния лекар за пет дни (т.е. за една работна седмица). Тъй като още не съм се възстановила напълно, взех от АГ-то още 5 дни болнични. Разбира се впоследствие се вкарах в дълбок размисъл това дали е проблем пред НОИ, тъй като между двата болнични има един ден??? По принцип възнамерявам да изляза в болнични поне 20 дни преди прословутия 45-дневен, като 14 мисля да са от АГ в частната клиника където се следя и другите, които остават да са от личния лекар. Но има ли някакъв проблем да представя два последователни болнични от две различни места?? :ask:
Ако има някой запознат, моля да ми отговори. Благодаря!!
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #641 -: Март 11, 2013, 15:17:35 pm »
Ето ме отново с моите сложни казуси. Както вече писах, разболях се от грип. Имам болничен от личния лекар за пет дни (т.е. за една работна седмица). Тъй като още не съм се възстановила напълно, взех от АГ-то още 5 дни болнични. Разбира се впоследствие се вкарах в дълбок размисъл това дали е проблем пред НОИ, тъй като между двата болнични има един ден??? По принцип възнамерявам да изляза в болнични поне 20 дни преди прословутия 45-дневен, като 14 мисля да са от АГ в частната клиника където се следя и другите, които остават да са от личния лекар. Но има ли някакъв проблем да представя два последователни болнични от две различни места?? :ask:
Ако има някой запознат, моля да ми отговори. Благодаря!!

Не мисля, че има значение от къде е болничният.
*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #642 -: Март 11, 2013, 18:20:28 pm »
Моля за малко помощ относно болничните, че съвсем не ми е ясно какво точно са ми платили. Първият ми болничен е с дата 02.01. -за 45 дни преди раждането. Въпросът е, че раждането беше на 04.02., така че вторият болничен е от 04.02. какво се случва след това? 45 дневният болничен се заплаща така, както е издаден и после при следващия се приспадат определен брой дни или нещо друго. Превели са ми една сума, но не мога да разбера какво покрива. От друга страна счетоводителката ми каза, че третият болничен трябва да ми бъде издаден за 60 дни, за да се оправи разликата.

Моите болнични са близки по дати с твоите. Моят работодател внася документите навреме. Имам ПИК и ето какво е положението при мен. Дано ти помогна да се ориентираш. Според мен, 45 дневния се изплаща както е, после от болничния за раждането приспадат препокриващите се дни.

45 дневен болничен
За периода 8.01-21.02
Заведен в НОИ от работодателя 4.02.2013
Обезщетение за януари, 18 работни дни, изплатено на 11.02.2013
Обезщетение за февруари, 15 работни дни, изплатено на 4.03.2013

Болничен за раждане
За периода 05.02-18.03
Заведен в НОИ от работодателя 1.03.2013
Обезщетение за февруари, 5 работни дни (тези са 5те дни след 21 февруари, след края на 45 дневния болничен), плащането още не е дошло, но го чакам скоро
Обезщетение за март, 12 работни дни, плащането чакам през април



   La vita è bella
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #643 -: Март 11, 2013, 18:36:41 pm »
Запис
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #644 -: Март 12, 2013, 16:23:10 pm »
Момичета днес говорих със счетоводителката да питам за БЛ,защо не са го дали в НОИ. Оказа се че са го предали още на 06.03 но в страницата не ми го отбелязва.Тя каза че като е последен и се предавал с някаква декларация и сигурно затова се бави.На вас забавял ли ви се е последния БЛ от педиатъра след раждането?Наистина ли с тази декларация ще ми го изплатят по-бавно?
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #645 -: Март 12, 2013, 17:15:33 pm »
valentina todorova, моят последен болничен е предаден от счетоводителя на 13.02. и първото плащане по него е направено на 18.02. Не виждам никакво забавяне. Да не би да има някакъв проблем с болничния ти? Но пак трябва да фигурира като внесен документ в сайта на НОИ. 

Re: Болничен и майчинство
« Отговор #646 -: Март 13, 2013, 11:08:52 am »
Вчера счетоводителката се обади в НОИ да провери какво става,тя го е превела на 06.03 но чак вчера е заведен като входящ номер ако правилно съм разбрала.Днес вече ми излиза но не с представен на дата 06.03 а с дата 12.03 ??????????????? Тези институции си правят каквото си искат все едно на нас не ни трябват тези пари и не разчитаме на тях.Извинете ме че толкова ви занимавах с този проблем.Благодаря!
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #647 -: Март 13, 2013, 11:27:44 am »
Счетоводителят те мота.Болничният не е внесен на 6 ти
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #648 -: Март 13, 2013, 11:36:39 am »
Счетоводителят те мота.Болничният не е внесен на 6 ти
И аз така си мисля! Едва ли ще пишат, че е внесен на 12 ако е внесен на 6, нали има входящ номер. Дори и да се забавят при въвеждането в системата би следвало да го въведат с входящия номер и тогава ще излиза, че е внесен на 6. :)

*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #649 -: Март 13, 2013, 12:44:42 pm »
Никога до сега не са ме "мотали" от НОИ, съвсем навреме си изплащат всичко хората. Виж, от счетоводителка съм патила /макар, че твоята си спазва срока/ и за това напълно подкрепям двете мнения преди моето!
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

Re: Болничен и майчинство
« Отговор #650 -: Март 19, 2013, 15:56:44 pm »
Ще се радвам ако някой може да ми отговори на следния въпрос-След като изтекат тези 180 дни болничен как би било по-добре да се мине на ТЕЛК или да се пусне отпуска до 45-те дни преди раждане.
Някъде бях прочела,че ако има прекъсване т.е отпуска майчинството като сума се намалява с 30%.

[/url]
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #651 -: Март 19, 2013, 20:18:35 pm »
 Ако успееш да вземеш болничен от ТЕЛК ще е най-добре. А за отпуската-ако вземеш неплатен отпуск е най-неблагоприятния вариант-тогава наистина ще ти се намалят парите, които ще получаваш после. Ако вземеш платен отпуск,тогава няма да ти падне сумата за майчинството, защото при платен отпуск се водят осигуровки като за работни дни,т.е. пълна заплата. Но пък при този вариант ще ти замине полагаемия годишен отпуск, който може да си запазиш за след това или да ти изплати като обезщетение. Дано съм описала разбираемо :)
*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #652 -: Март 19, 2013, 20:54:27 pm »
Аз имам следното питане: Сега съм в майчинство с първото си дете. Трябва да излезна в майчинство за второто преди детето да навърши 2г. Трябва ли да взимам болнични(тези 135дни) от ЛК за втората бременност? И до навършването на 2-та год. на първото дете какво ще ми изплащат от НОИ- болничния+ 120 лв за първото дете, или майчинството(240-те лв)+ 120 лв? И какви документи трябва да дам на счетоводителя?
Ох, малко объркано го написах, надявам се, че ме разбрахте.


Re: Болничен и майчинство
« Отговор #653 -: Март 20, 2013, 14:11:04 pm »
 Здравей, Иванита! Трябва да си вземеш стандартните болнични за второто дете. Първият е 45-дена преди термина. На счетоводителя ще занесеш този болничен и следващите, които ще получиш. А относно НОИ и парите, които ще получаваш-С подаването на първия болничен ще се прекъсне майчинството, което ти изплащат за първото дете и ще получаваш само парите на база на новия болничен. Самите обезщетения се отпускат на база на дните, в които си в отпуск по майчинство, а не според броя на децата.
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #654 -: Март 20, 2013, 15:06:53 pm »
lioni1985,благодаря ти за отговора!:)

[/url]
*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #655 -: Март 20, 2013, 17:56:56 pm »
Здравей, Иванита! Трябва да си вземеш стандартните болнични за второто дете. Първият е 45-дена преди термина. На счетоводителя ще занесеш този болничен и следващите, които ще получиш. А относно НОИ и парите, които ще получаваш-С подаването на първия болничен ще се прекъсне майчинството, което ти изплащат за първото дете и ще получаваш само парите на база на новия болничен. Самите обезщетения се отпускат на база на дните, в които си в отпуск по майчинство, а не според броя на децата.
Благодаря Lioni1985, значи ако съм те разбрала правилно ще получавам сумата от болничните(там както си ги изчисляват НОИ). Аз доколкото съм чела тези 120лв са за първото дете до навършването на 2год.


Re: Болничен и майчинство
« Отговор #656 -: Март 20, 2013, 18:21:17 pm »
Момичета, ако има грешка в болничния ми, колко време статусът ми, като си го проверявам на сайта на НОИ, ще стои на "обработва се", докато се обадя и питам, или ще ми изпишат-отказан или нещо такова...оказа се,че в болничния съм писана с моминското ми име, счетоводителката ми каза,че при подаването са щели веднага да го откажат,т.к. го въвеждлаи в системата и щом не са, значи няма проблем, но из форумите чета,че обикновено ги връщат...
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #657 -: Март 21, 2013, 08:14:56 am »
Ами изобщо не би трябвало да го въвеждат и да пише обработва се.Би трябвало да го върнат за поправка.Поне на мен така направиха и чак втория път като го дадох поправен тогава ми излезе на сайта.
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #658 -: Март 21, 2013, 10:26:40 am »
Хм...значи може би все пак е минал. Защото сега се сетих,че и удостоверението от банката за смеката ми е със старите имена...
*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #659 -: Март 21, 2013, 14:04:29 pm »
Афродита, качен ли е в сайта, значи е минал :wink:
Грешните ги връщат на момента.