0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #740 -: Август 12, 2013, 11:28:39 am »
Дес, ако болничният ти е непрекъснат, то за база за майчинството се взима заплатата ти.Ако го прекъснеш тогава той ти влиза в базата за майчинство.Надявам се си сметнала добре дните си за болничен защото се полагат 180 дни поредни ако ги надвишиш трябва да минеш през ТЕЛК.

*

    dess_dess

  • *****
  • 2328
  • станах двойна мама
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #741 -: Август 12, 2013, 11:40:20 am »
Маги благодаря ти :bighug:
Да, сметнати са точно :lol:
няма да се прекъсва болничния иначе :wink:


Re: Болничен и майчинство
« Отговор #742 -: Август 12, 2013, 11:42:43 am »
това ще се отрази ли по някакъв начин върху сумата, която ще получава после след раждането?

Болничният не се отразява,ако 18 м преди него си осигурена на една и съща сума.

Дес, ако болничният ти е непрекъснат, то за база за майчинството се взима заплатата ти.

Не е вярно

magi_st,няма значение дали болничния е прекъснат или непрекъснат.Винаги за абсолютно всички майки базата за обезщетението за бр и раждане са 24 те месеца преди 45 дневния.Дори да е била през цялата бременност в болнични.Тези месеци в болнични влизат в базата за обезщетението за бр и раждане


*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #743 -: Август 12, 2013, 11:54:17 am »
Има разлика на каква база се изчислява майчинството ако си в непрекъснат болничен, мисля по-напред момичетата пак писаха, а и аз съм ходила до НОИ да питам.Така ми отговориха.Ако болничния ти е непрекъснат за база за майчинството се взима брутната ти заплата, върху която се изчислява и болничния.

Re: Болничен и майчинство
« Отговор #744 -: Август 12, 2013, 12:00:42 pm »
magi_st,не няма разлика дали е прекъснат или непрекъснат.Съжалявам,че не си разбрала правилно или от НОИ са те дезинформирали.И това се случва.

http://www.noi.bg/benefits/benefits/100-nerabotosposobnost/1860-ma13 точка 8

Цитат

8. Изчисляване на паричното обезщетение при бременност и раждане.

Дневното парично обезщетение при бременност и раждане се определя в размер 90 на сто от среднодневното брутно трудово възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху който са внесени или дължими осигурителни вноски, а за самоосигуряващите се лица – внесени осигурителни вноски за общо заболяване и майчинство за периода от 24 календарни месеца, предхождащи месеца на началото на отпуска поради бременност и раждане.


Пояснявам,че отпуска поради бременност и раждане започва с 45 дневния болничен преди термин.Болничните по време на бременност са за Общо заболяване

чл 49 ,ал 1 от КСО,урежда базата за изчисление на обезщетението

Обезщетение при бременност и раждане
Чл. 49. (1) (Доп. - ДВ, бр. 104 от 2005 г., в сила от 01.01.2006 г., доп. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г., изм. - ДВ, бр. 109 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г., изм. - ДВ, бр. 98 от 2010 г., в сила от 01.01.2011 г., изм. - ДВ, бр. 100 от 2011 г., в сила от 01.01.2012 г.) Дневното парично обезщетение при бременност и раждане се определя в размер на 90 на сто от среднодневното брутно трудово възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху който са внесени или дължими осигурителни вноски, а за самоосигуряващите се лица - внесени осигурителни вноски за общо заболяване и майчинство за периода от 24 календарни месеца, предхождащи месеца на настъпване на временната неработоспособност поради бременност и раждане. Дневното парично обезщетение не може да бъде по-голямо от среднодневното нетно възнаграждение за периода, от който е изчислено обезщетението, и по-малко от минималната дневна работна заплата, установена за страната, и се определя по реда на чл. 41, ал. 2 - 5.
« Последна редакция: Август 12, 2013, 12:13:03 pm от Lilita_ »
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #745 -: Август 12, 2013, 13:44:45 pm »
То така излиза, че ще вземам половин заплата и половин майчинство :o.   

Да,при теб ще е така,защото се връщаш при работодателя,от който си излезнала в майчинство.Ако започваше работа при друг работодател,а от този да си в майчинство,щеше да взимаш заплата+310 лв майчинство.Сега смятам,че хвана разликата
Аз разликата я схванах, не разбирам каква е логиката като смениш работодателя да ти се изплаща цялото обезщетение, а ако се върнеш при същия да е половината.
Затова казах и че съм прочела линка, който е от страницата на НОИ, където го обясняват, но пак ми е нелогично.
Все едно ако сменя си сменя работата (без да съм в майчински), без да има прекъсване в стажа, втория работодател да не иска да ме пусне в отпуск, изчислен за периода за който съм при него на работа, защото един вид е трябвало да ми го даде/изплати първия работодател.
Може въобще да не разсъждавам правилно, затова казвам и че не схващам логиката.
Спермограма се прави само в клиника по стерилитет от ембриолог!
Между традиционното АГ и специалист по стерилитет има голяма разлика, не я пренебрегвайте!

Re: Болничен и майчинство
« Отговор #746 -: Август 12, 2013, 14:04:28 pm »
не разбирам каква е логиката като смениш работодателя да ти се изплаща цялото обезщетение, а ако се върнеш при същия да е половината.

Не се наемам да разгадавам логиката на законотворците  :dontknow:
« Последна редакция: Август 12, 2013, 14:07:59 pm от Lilita_ »
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #747 -: Август 12, 2013, 14:17:44 pm »
Благодаря ти Lilita_! Обадих се в работата и утре ще ми изпратят набор от документи, които да попълня. А аз си мислех, че е само една декларация...
Луда работа, много тъпо са го измислили с тези декларации дето трябва да ги попълваш толкова пъти, а как да се разкарваш като няма на кой да оставиш бебето и трябва да пътуваш най-малко един час до работата си. Сега пак трябва да мисля разни схеми  :?


*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #748 -: Август 12, 2013, 14:36:00 pm »
Аз не съм попълвала никакви декларации.Цялата работа я свърши счетоводителката.

Ако не вярвате в чудеса вероятно сте забравили,че всеки от нас е чудо!
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #749 -: Август 12, 2013, 15:29:23 pm »
Аз не съм попълвала никакви декларации.Цялата работа я свърши счетоводителката.
А кой подписа декларациите? Защото аз също не съм ходила до работата, попълних декларациите, подписах ги и мъжа ми ги даде на една колежка, която ги занесе в ЧР. Явно вашата счетоводителка те е подписала  :wink:
*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #750 -: Август 12, 2013, 16:29:25 pm »
Аз не съм попълвала никакви декларации.Цялата работа я свърши счетоводителката.
Даа и аз не съм ходила, но дадох съгласие да ме подпишат  :)

Включвам се пак с редакция, защото ме притеснихте малко и реших да поровя в сайта на НОИ за информация от извора. И ето какво намерих:
http://www.noi.bg/forusers/faq/243-faqbgbenefits/976-faqbenefits10


Да аз затова написах двата варианта ,при които е възможно да вземаш цялото обезщетение + заплата.
magi_st няма значение дали болничния е прекъснат или не.


Re: Болничен и майчинство
« Отговор #751 -: Август 12, 2013, 17:47:39 pm »
Да, това е най-добрия вариант за мен, но аз работя в голяма агенция, в УЧР не познават всички служители, а шанса някой да се съгласи да ме подпише е минимален. И понеже вече съм доста закъсняла с подаването на тези документи, ще се наложи да гушна бебчо и да отида да си ги подпиша. Освен ако нощта не ми хрумне някоя гениална идея  osi_10


*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #752 -: Август 13, 2013, 08:40:34 am »
Аз не съм попълвала никакви декларации.Цялата работа я свърши счетоводителката.
А кой подписа декларациите? Защото аз също не съм ходила до работата, попълних декларациите, подписах ги и мъжа ми ги даде на една колежка, която ги занесе в ЧР. Явно вашата счетоводителка те е подписала  :wink:
Напълно е възможно.Когато наближи време да изтича болничния ми,говорих с шефа ми за декларациите.Той не знаеше как стоят нещата и няколко дена по късно ми се обади счетоводителката.Тя ми каза,че няма нужда да идвам,тя ще оправи всичко.

Ако не вярвате в чудеса вероятно сте забравили,че всеки от нас е чудо!
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #753 -: Август 13, 2013, 09:09:12 am »
Тя ми каза,че няма нужда да идвам,тя ще оправи всичко.

Сама разбираш,че това не е законно.Счетоводителят не може да се подписва вместо теб

Re: Болничен и майчинство
« Отговор #754 -: Август 13, 2013, 09:19:44 am »
Аз не съм попълвала никакви декларации.Цялата работа я свърши счетоводителката.
А кой подписа декларациите? Защото аз също не съм ходила до работата, попълних декларациите, подписах ги и мъжа ми ги даде на една колежка, която ги занесе в ЧР. Явно вашата счетоводителка те е подписала  :wink:
Напълно е възможно.Когато наближи време да изтича болничния ми,говорих с шефа ми за декларациите.Той не знаеше как стоят нещата и няколко дена по късно ми се обади счетоводителката.Тя ми каза,че няма нужда да идвам,тя ще оправи всичко.
Предполагам, че работиш в по-малка фирма. И аз като desita_r работя в голяма агенция, където никой от ЧР не би се наел да подписва служителите, е предполагам може и да има редки изключения за много близки. Но си остава като вариант за момичетата, които имат възможност да го направят, т.е. някой да ги подпише и да не ходят до работата.
Друг е въпроса, че не е законно, но пък ако човекът ти е близък, какво би могло да се обърка? Питам, защото ми е интересно.
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #755 -: Август 13, 2013, 09:27:34 am »
Друг е въпроса, че не е законно, но пък ако човекът ти е близък, какво би могло да се обърка? Питам, защото ми е интересно.

При съгласие от двете страни няма какво да се обърка.Но въпросът е принципен.Това не е законно и не се прави.Аз не бих се подписала вместо никои от служителите си.Условията за всички майки са еднакви.Всички трябва да си уредят документите.Като не могат да отидат лично има куриери.
Другото е,че с бебе може да се отиде навсякъде.И не виждам защо да е проблем.Това не е куче или друг кръвожаден звяр.Моето също няма кой да го гледа.И с него на 1 м ходех по банки,социални,данъчно.
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #756 -: Август 13, 2013, 09:36:59 am »
Да, аз също смятам, че не трябва да се прави, но... всеки сам преценява.
*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #757 -: Август 13, 2013, 10:59:50 am »
Ако позволявате да подписват вместо вас документи, вместо да направите услуга на себе си, може да навредите на работодателя или на колежката си. Става въпрос за подпис на официален документ, а не за касова бележка от баничарницата.
Пък и така колегите ви ще се порадват на бебетата :) Свиквайте, че ще ви се налага да обикаляте институции с бебета и малки деца. От тук нататък така ще е :)
*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #758 -: Август 13, 2013, 12:28:30 pm »
Фирмата ни е малка,близко ми е до вкъщи и не ми е никакъв проблем да мина от там.
Не съм давала съгласие да се подписват вместо мен,всъщност изобщо не ми мина през ума,че трябва да се подписват декларациите.
Не знам какво е станало,няма да го повдигам на въпрос,но ще ще имам едно наум за втората година.

Ако не вярвате в чудеса вероятно сте забравили,че всеки от нас е чудо!
*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #759 -: Август 18, 2013, 22:24:44 pm »
когато занесох 45 дневния болничен от ТРЗ ми дадоха да подпиша всички Декларации за по-нататък, като ги оставиха без дати. И като му дойдеше времето си ги подаваха и не се налагаше да ходя  :D