0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Болничен и майчинство
« Отговор #800 -: Октомври 24, 2013, 11:29:11 am »
cerise,да,имаш право на 180 дни.Трябва от ЖК то обаче да мислят същото и да те предложат на ЛКК.Говори пак с нея и ако отказва,смени ЖК то.Доста лекари не отказват на бременните.Трябва да намериш такъв
*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #801 -: Октомври 24, 2013, 13:44:20 pm »
Лили, ще ми припомниш ли как става засичането на първата с втора година майчинство?  :ask: На мен днес ми изтича първата, пуснала съм молба за отпуск за втората. Предполагам от 25-31,10 вкл ще ми изчислят остатъка от дните на месеца върху 310лв. и после вече си започва текущият месец върху 310?
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

Re: Болничен и майчинство
« Отговор #802 -: Октомври 24, 2013, 15:03:39 pm »
Бубулина ,ако 410 те дни ти изтичат през октомври,декларацията за втората година ще я подадат до 15 ти ноември.В най-лошия случай ще имаш превод за остатъка от октомври в края на ноември.След това ще получаваш 310 те лв около 10 число-ноември ще го получиш през декември и така
« Последна редакция: Октомври 24, 2013, 15:07:25 pm от Lilita_ »
*

    cerise

  • **
  • 76
  • The present has no ribbon.
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #803 -: Октомври 24, 2013, 16:04:51 pm »
Благодаря много за отговора, Lilita! Ще си поговоря пак с лекарката, и ще реша какво да правя.
*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #804 -: Октомври 24, 2013, 18:08:45 pm »
Бубулина ,ако 410 те дни ти изтичат през октомври,декларацията за втората година ще я подадат до 15 ти ноември.В най-лошия случай ще имаш превод за остатъка от октомври в края на ноември.След това ще получаваш 310 те лв около 10 число-ноември ще го получиш през декември и така
Благодаря ти, миличка, много си полезна! :balk_102:
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #805 -: Октомври 24, 2013, 18:13:06 pm »
Дами, някой знае ли нещо по следния казус:
45-дневният болничен преди термин: имам ли право да ползвам по-малко дни по тази линия?
Да кажем, че искам да съм на работа до 20 дни преди термин; могат ли да ми го издадат на това основание, но с по-късия срок?
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #806 -: Октомври 24, 2013, 19:37:55 pm »
Дами, някой знае ли нещо по следния казус:
45-дневният болничен преди термин: имам ли право да ползвам по-малко дни по тази линия?
Да кажем, че искам да съм на работа до 20 дни преди термин; могат ли да ми го издадат на това основание, но с по-късия срок?

Да,можеш да ползваш по-малко дни от 45 дневния.За целта се явяваш на датата,на която искаш да ти го издадат със служебна бележка,че до момента си работила.Така лекарят ще го издаде от момента до термина ти.Но имай предвид,че тези дни ги губиш.Ако си ползвала 20 дни по-малко,обезщетението за бр и раждане ще ти е 390 дни,а не 410 дни
*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #807 -: Октомври 25, 2013, 09:55:54 am »
Дами, някой знае ли нещо по следния казус:
45-дневният болничен преди термин: имам ли право да ползвам по-малко дни по тази линия?
Да кажем, че искам да съм на работа до 20 дни преди термин; могат ли да ми го издадат на това основание, но с по-късия срок?

Да,можеш да ползваш по-малко дни от 45 дневния.За целта се явяваш на датата,на която искаш да ти го издадат със служебна бележка,че до момента си работила.Така лекарят ще го издаде от момента до термина ти.Но имай предвид,че тези дни ги губиш.Ако си ползвала 20 дни по-малко,обезщетението за бр и раждане ще ти е 390 дни,а не 410 дни

Благодаря! Само да препотвърдя за изрусената си глава: "губя ги" в смисъл на не се натрупват за след раждането; но самата "една година след раждането" (груб изказ общо за болничния след раждането + отпуска за отглеждане на малко дете) не се засяга.
Това май трябваше да е с въпросителна накрая :-)
*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #808 -: Октомври 25, 2013, 10:26:32 am »
Не се засяга, Надин. Имаш 410 дни, от които 45 дни преди термин и 365 след това :)
Губиш от тези 45  :P

Re: Болничен и майчинство
« Отговор #809 -: Октомври 25, 2013, 10:50:07 am »
Не се засяга, Надин. Имаш 410 дни, от които 45 дни преди термин и 365 след това :)

Не е вярно.Губи дните и няма да има 410 дни както другите майки,а по-малко

Nadine,дала съм пример с отговора.Прочете ли го?Не ползваните дни ги губиш и не се натрупват за след раждането.Но всички други дни ще си ги ползваш.Ако не си ползвала по твое желание 20 дни от 45 дневния,ще имаш 25 дни преди термин и 365 дни след термин.Предполага се,че ще родиш преди термина и дните,които не си ползвала от твоя 25 дневен болничен преди термин ще ти ги дадат с болничния от педиатъра на бебето
*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #810 -: Октомври 25, 2013, 12:28:05 pm »
Ники, Лилита, и двете казвате едно и също, просто с различни думи :-) Мир:-)
Благодаря ви, всичко е ясно; остава да дочакаме февруари-март, за да видим аз дали не си правя сметките без кръчмаря :-)
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #811 -: Октомври 29, 2013, 14:15:22 pm »
Здравейте момичета!нуждая се от вашата помощ!!!
Бременна съм в 6 месец-инвитро.Като в началото на годината за процедури ползвах 15 дни болничен и след това от 01.06 след пункция съм болничен до сега.Няма да ми стигнат 2 месеца до 45 дневния болничен,а АГ по ЖК отказва да ме прати на ТЕЛК без да съм лежала в болница.В началото имах ниска плацента и зацапвания,но сега всичко е наред.Но работата ми е по 12ч и е много далеч-1,5 ч с градски транспорт(а ме боли корема при продължително друсане)Това бебе съм го чакала 6 години и не ми се рискува да тръгна на работа.А в болница без причина няма кой да ме приеме.Имам отпуска 11 дни.От работата казаха,че първия месец неплатен се поема от работодателя.И в този случай 2 седмици ще съм без всякакви осигоровки.Чувствам се безпомощна-ако наистина се окаже,че 1.5 месеца съм в неплатени как ще се отрази на майчинството и какво става с другите осигоровки-трябва ли да ги внеса някъде?Няма ли друг начин да се ява на ТЕЛК?
*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #812 -: Октомври 29, 2013, 17:49:10 pm »
Незнам от ЖК защо така са ти казали , познавам доста момичета, които бяха на ТЕЛК без да са лежали в болница. Иначе неплатеният отпуск няма да даде кой знае какво отражение върху майчинството ти. Много зависи на каква заплата си осигурена през последните 2години. По време на неплатен отпуск за база се взема минималната работна заплата;


*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #813 -: Октомври 29, 2013, 18:30:07 pm »
И аз не знам защо така са ти казали.В четвъртият месец излязох в болничен,не съм влизала в болница,нито съм ходила на ТЕЛК.Всели месец отивах в ЖК и ми даваха болничен месец за месец до 45 дневния.

Ако не вярвате в чудеса вероятно сте забравили,че всеки от нас е чудо!
*

    dess_dess

  • *****
  • 2328
  • станах двойна мама
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #814 -: Октомври 29, 2013, 18:38:50 pm »
И аз не знам защо така са ти казали.В четвъртият месец излязох в болничен,не съм влизала в болница,нито съм ходила на ТЕЛК.Всели месец отивах в ЖК и ми даваха болничен месец за месец до 45 дневния.


Потвърждавам! И аз съм по същия начин :lol:


*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #815 -: Октомври 29, 2013, 18:47:53 pm »
На ТЕЛК се изпраща ако се събират за година над180 дни болничен, тогава за да се продължи болничния се праща на ТЕЛК.Трябва да говориш с лекарят ти по ЖК той може да ти даде идея какво да правиш или пък с ЛЛ.

*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #816 -: Октомври 30, 2013, 18:43:53 pm »
Маги аз доколкото разбрах именно лекаря по ЖК не иска да я изпраща на ТЕЛК без да е лежала в болница.


Re: Болничен и майчинство
« Отговор #817 -: Ноември 04, 2013, 09:00:45 am »
АГ тата работят различно.Някои искат влизане в болница,за да предлагат пациента на ТЕЛК за болничен.Други не
myrky,освен да смениш ЖК то с такъв,който дава болнични без болница.Или просто полежи в болница 1-2 дни.Той като иска болница,ще те вкара.Поне при нас е така

И аз не знам защо така са ти казали ..........не съм ходила на ТЕЛК.

Не си,защото си нямала нужда.Тя е изразходила 180 те дни и й трябва ТЕЛК
« Последна редакция: Ноември 04, 2013, 09:02:19 am от Lilita_ »
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #818 -: Ноември 09, 2013, 11:13:13 am »
Здравейте момичета!  :)  Имам едно питане-на 17 януари,живот и здраве,трябва да започне 45 дневния болничен,термина ми е 3 март.Тъй като работата ми ще премине в по натоварен график и ще ми бъде трудно да издържам натоварването искам да изляза в болничен от 13 декември ( т.е. 35 дена преди 45 дневния болничен).Доктора ми ЖК ли трябва да го издаде или трябва да ме праща на някаква комисия... :ask: Предварително ви благодаря!
*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #819 -: Ноември 09, 2013, 14:39:11 pm »
Лекаря ти от ЖК