0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Болничен и майчинство
« Отговор #880 -: Февруари 21, 2014, 09:03:40 am »
месеците и доходите до преди тези 45 дни болничн за раждане ?

Да.Майката може да излезе,ако иска и в третия месец в болничен.Но за обезщетението за бр и раждане й взимат 18 те месеца преди 45 дневния преди термин.За месеците в болничен й взимат не самия болничен,а доходът от който е изчислен.Ако преди първия ти болничен /примерно в 3 ти месец/,18 те месеца си осигурена на една и съща сума,болничния по време на бременността няма да ти се отрази негативно на бъдещето обезщетение
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #881 -: Февруари 21, 2014, 09:15:42 am »
месеците и доходите до преди тези 45 дни болничн за раждане ?

Да.Майката може да излезе,ако иска и в третия месец в болничен.Но за обезщетението за бр и раждане й взимат 18 те месеца преди 45 дневния преди термин.За месеците в болничен й взимат не самия болничен,а доходът от който е изчислен.Ако преди първия ти болничен /примерно в 3 ти месец/,18 те месеца си осигурена на една и съща сума,болничния по време на бременността няма да ти се отрази негативно на бъдещето обезщетение
Вече ми стана ясно! Много благодаря Лилита!

А сега въпреки, че малко е извън темата тук, но не виждам такава, разбрах, че ако се запишеш редовно обучение студентка преди или до 6 месеца след раждането на детето, получаваш обезщетение от 2880 лв., някой правил ли е подобно нещо или не съм разбрала правилно ?
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #882 -: Февруари 21, 2014, 09:37:08 am »
А сега въпреки, че малко е извън темата тук, но не виждам такава, разбрах, че ако се запишеш редовно обучение студентка преди или до 6 месеца след раждането на детето, получаваш обезщетение от 2880 лв., някой правил ли е подобно нещо или не съм разбрала правилно ?

Да,така е.Ще ги вземеш,ако си редовно и ако бебето е под 6 м в момента на кандидатстването в социалните.Трябва да си в акредитиран университет.На сайта на мин. на образованието ги има
*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #883 -: Февруари 21, 2014, 09:58:00 am »
месеците и доходите до преди тези 45 дни болничн за раждане ?

Да.Майката може да излезе,ако иска и в третия месец в болничен.Но за обезщетението за бр и раждане й взимат 18 те месеца преди 45 дневния преди термин.За месеците в болничен й взимат не самия болничен,а доходът от който е изчислен.Ако преди първия ти болничен /примерно в 3 ти месец/,18 те месеца си осигурена на една и съща сума,болничния по време на бременността няма да ти се отрази негативно на бъдещето обезщетение

Стана ми интересно.... Ами ако майката през тези 18 месеца преди да излезе в болничен да речем в 3 месец се е осигурявала на по-висока заплата от колкото е в момента, то тогава излиза, че тя ако е в болничен през бременността ще взима по-високо майчинство, отколкото ако ходи на работа?  8O 8)
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #884 -: Февруари 21, 2014, 14:55:28 pm »
Ами ако майката през тези 18 месеца преди да излезе в болничен да речем в 3 месец се е осигурявала на по-висока заплата от колкото е в момента, то тогава излиза, че тя ако е в болничен през бременността ще взима по-високо майчинство, отколкото ако ходи на работа?  8O 8)

Да,защото се гледат осигуровките 18 м назад,а не само примерно предходния месец.Понякога е изгодно да си в болничен
*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #885 -: Февруари 21, 2014, 15:05:14 pm »
Благодаря за отговора, беше ми интересно :)
За жалост, аз винаги съм в групата дето няма изгодно за тях, ама поне да знаем  :wink:
*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #886 -: Февруари 22, 2014, 13:13:41 pm »
Здравейте,

прочетох по-голямата част от темата и наистина намерих много полезна информация.
Остана ми един въпрос, на който не успявам да намеря отговор.

И аз съм в болничен от 6 г.с. на бременността и не съм го прекъсвала по съвет на работодателите ми. Остават ми 7-8 дни, след истичане на полагащите се 180 дни болничен и до 45-те дни преди термина.

Разбрах, че само ТЕЛК могат да ми удължат болничния след итичането на тези 180 дни, но се питам дали ако съм приета в болница и от там ми издадат болничен, който ще покрива тези останали дни, дали НОИ ще го признае?

Благодаря ви предварително  :)
« Последна редакция: Февруари 22, 2014, 15:05:04 pm от Mukva »
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #887 -: Февруари 22, 2014, 22:46:37 pm »
Пак ще искат ТЕЛК да ти одобри болничния.Пусни си платен отпуск за тези дни
*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #888 -: Февруари 22, 2014, 23:21:27 pm »
Много благодаря.
В понеделник ще разитам и АГ-то, което ми следи бременността и ще ви пиша, какво ми е казал.
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #889 -: Февруари 24, 2014, 09:31:29 am »
Здравей Lilita_,
Имам един въпрос. В момента съм в платен годишен отпуск по майчинство. Имам ли право да започна втора работа, почасово 4 часа, на граждански договор? И ще се отрази ли това на тези 340 лв., които взимам в момента?
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #890 -: Февруари 24, 2014, 09:37:41 am »
Имам ли право да започна втора работа, почасово 4 часа, на граждански договор? И ще се отрази ли това на тези 340 лв., които взимам в момента?

Да,може да си на граждански и това няма да се отрази на майчинството ти.Ще взимаш 340 те лв+хонорара от гражданския.Гражданският няма часове.Той е за извършване на определена работа
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #891 -: Февруари 24, 2014, 09:41:07 am »
Много ти благодаря, за пореден път  :D
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #892 -: Февруари 24, 2014, 15:24:04 pm »
Здравейте!Бих искала и аз като Евита да попитам ако някой знае малко повече по въпроса за еднократната помощ за майките студентки и дали аз бих могла да кандидатствам за получаване на такава помощ.Та да обясня как стоят нещата при мен в момента.Сега уча в акредитиран университет и следвам магистратура, имам да си взема два изпита от този семестър, но имам и още един семестър до края.Проблема е че съм дистанционна форма на обучение, но тъй като ми остава реално още един семестър мога да разпитам в университета дали не мога да се прехвърля в редовна форма на обучение само за един семестър.Но все пак се чудя дали има смисъл да се разправям...
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #893 -: Февруари 26, 2014, 14:35:13 pm »
Но все пак се чудя дали има смисъл да се разправям...

Смисъл има,защото ще вземеш помощта.Кога ще родиш-юли?Но мисля,че няма да те прехвърлят от дистанционно редовно.Попитай.Ако не става,помисли за нова магистратура от есента
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #894 -: Февруари 26, 2014, 19:37:20 pm »
Но все пак се чудя дали има смисъл да се разправям...

Смисъл има,защото ще вземеш помощта.Кога ще родиш-юли?Но мисля,че няма да те прехвърлят от дистанционно редовно.Попитай.Ако не става,помисли за нова магистратура от есента

Много благодаря за отговора!Попитах вече, но няма как по средата на годината да се преместя.Да термина ми е края на юли и имам опция да запиша втора магистратура по принцип от есента, но ще го обсъдя със съпруга ми, защото и това пак е свързано с финанси...
*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #895 -: Февруари 27, 2014, 18:10:31 pm »
Можеш да я запишеш, без да я изкараш ;) Мисля, че трябва само да си платиш първия семестър. Като ти платят от социалните и прекъснеш обучението, те няма да дойдат да си вземат парите обратно.
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #896 -: Февруари 27, 2014, 19:12:13 pm »
Можеш да я запишеш, без да я изкараш ;) Мисля, че трябва само да си платиш първия семестър. Като ти платят от социалните и прекъснеш обучението, те няма да дойдат да си вземат парите обратно.

 yahoo_33
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #897 -: Февруари 28, 2014, 09:13:49 am »
Ето ме пак с въпросчета. В калкулатора на сайта на КиК пише, че при изчисляването на майчинството се взема 100 % от дохода от който е определено обезщетение.
Приемаме, че въвеждам само нетните суми, които съм получавала за даден период от време. После е уточнено да се използва бутона за изчисляване на брутен в нетен доход и обратното. Аз ли съм тъпа, но не разбирам защо трябва да се попълва БРУТЕН доход при положение, че при изчислението на среднодневното обезщетение се взема сума не по-голяма от получаваното среднодневно НЕТНО възнаграждение за дадения период.
По същата логика за времето, в което съм била на борса на НЕТЕН доход пиша 340 лв. и отново 100 %, така ли ?
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #898 -: Февруари 28, 2014, 10:58:26 am »
По същата логика за времето, в което съм била на борса на НЕТЕН доход пиша 340 лв. и отново 100 %, така ли ?

Неее,борсата ти е на МРЗ в онзи момент.Месеците без работа и неплатен отпуск също.Ако МРЗ  е била 340 лв тогава,слагаш 340 лв и за бруто,и за нето,да
Задължително се изчислява бруто и нето,сравняват се и изплащат по-малкото число.
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #899 -: Февруари 28, 2014, 11:08:59 am »
По същата логика за времето, в което съм била на борса на НЕТЕН доход пиша 340 лв. и отново 100 %, така ли ?

Неее,борсата ти е на МРЗ в онзи момент.Месеците без работа и неплатен отпуск също.Ако МРЗ  е била 340 лв тогава,слагаш 340 лв и за бруто,и за нето,да
Задължително се изчислява бруто и нето,сравняват се и изплащат по-малкото число.
Добре де, но нали закона казва, че сумата за ср.дн.възнаграждение, НО не повече от средно дневното нетно тогава брутната сума се обезсмисля като стойност ...Говоря за времето, когато съм била на ТД.