0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #920 -: Март 13, 2014, 14:18:26 pm »
Да и аз бях така, започнах при един лекар, а след това се прехвърлих и новият ми продължи болничните без проблем. Не съм имала проблем.
*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #921 -: Март 25, 2014, 10:56:33 am »
Момичета, аз отново имам едно въпросче. Този месец за първи път взимам майчинство за втората година(т.е. въпросните 340 лв) и ми ги забавиха много чак днес ги получих, та се питах принципно кога ги превеждат. Имам предвид до сега знаех, че всеки първи вторник или четвъртък на месеца имам превод (ако примерно 01.03 е събота на 04.03 имам превод, а ако да речем 01.03 е вторник то на 03.03 имам превод)
*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #922 -: Март 25, 2014, 11:49:27 am »
Момичета, аз отново имам едно въпросче. Този месец за първи път взимам майчинство за втората година(т.е. въпросните 340 лв) и ми ги забавиха много чак днес ги получих, та се питах принципно кога ги превеждат. Имам предвид до сега знаех, че всеки първи вторник или четвъртък на месеца имам превод (ако примерно 01.03 е събота на 04.03 имам превод, а ако да речем 01.03 е вторник то на 03.03 имам превод)
Предполагам, че работодателят ти е забавил Декларацията. От другия месец ще си ги получаваш в началото на месеца. Аз получавах около 5-то число. Дано няма промени.

*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #923 -: Март 25, 2014, 12:22:01 pm »
Момичета, аз отново имам едно въпросче. Този месец за първи път взимам майчинство за втората година(т.е. въпросните 340 лв) и ми ги забавиха много чак днес ги получих, та се питах принципно кога ги превеждат. Имам предвид до сега знаех, че всеки първи вторник или четвъртък на месеца имам превод (ако примерно 01.03 е събота на 04.03 имам превод, а ако да речем 01.03 е вторник то на 03.03 имам превод)
Предполагам, че работодателят ти е забавил Декларацията. От другия месец ще си ги получаваш в началото на месеца. Аз получавах около 5-то число. Дано няма промени.
Много благодаря за отговора :) Да счетоводителката за пореден път направила гаф, че и се опита да ме излъже, че майчинството ми е обвързано с превода на заплатите на работа  osi_10
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #924 -: Март 25, 2014, 16:31:31 pm »
Здравейте момичета!Моля за малко разяснение относно болничните.Интересува ме ако съм в болничен цял месец каква заплата ще взема накрая...До сега само един месец ползвах болничен за 5 работни дни и получих с около 40лв. по-малко от заплатата.Може ли малко разяснение как се изчисляват болничните?И също така знаете ли дали гинеколожката, която ми води ЖК може да ми издаде болничен за толкова дълъг период, защото мисля, че тя може да ми издаде само за 15 дни или греша?И ако ползвам болничен от сега до края на бременността след това ще ми се отрази ли на майчинството по негативен начин?Ох много объркано май обясних нещата, но дано ме разберете...
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #925 -: Март 26, 2014, 08:56:25 am »
Здравей slanceto87, тъй като съм бременна и последно време доста често съм в болничен и исках да проуча въпроса какви пари ще получа като обезщетение, ще ти разясня информацията, която получих, но не гарантирам, че е на сто процента вярна /ако греша, някой може да ме поправи/. Взех си Персонален идентификационен код от НОИ. В сайта видях какъв ми е осигурителният доход за 6 месеца назад от месеца, в който ще ползваш болничен. След това на база този осигурителен доход изчислих средно дневния осигурителен доход - осигурителния доход за 6 месеца разделен на работните дни за същите шест месеца. Средно дневното обезщетение е 80% от средно дневния осигурителен доход. И умножаваш по дните, в които си била болничен, като имаш предвид, че първите три дни са за сметка на работодателя.
Майчинството се изчислява по подобен начин, но вземаш осигурителния доход за 18 месеца назад от месеца, предхождащ 45 дневния отпуск преди раждане. Пак изчисляваш колко ти е средно дневния осигурителен доход. След това изчисляваш 90% от него. Но тук има една особеност - сумата, която получиш /тези 90% от средно дневния осигурителен доход/ не може да е по-висока от средно дневния НЕТЕН доход за същия период - а той се изчислява от реално получената ти заплата по същия начин. И след това вече имаш база, по която се начислява майчинството. Като базата се умножава по броя работни дни за съответния месец.
С две думи ако те осигуряват на реалната заплата, която вземаш, болничният няма да ти се отрази негативно на майчинството.
А относно болничния -  на мен лекарят ми даде 14 дни и след това ходих на ЛКК за удължаване и оттам ми дадоха още 20 дни. После може да ти удължат и още, по преценка на лекаря.
Надявам се да съм била полезна.
Хубав ден :)
« Последна редакция: Март 26, 2014, 09:01:41 am от Хейли »
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #926 -: Март 26, 2014, 09:06:23 am »
Хейли благодаря много за изчерпателната информация, но аз май пак няма да мога да се оправя, защото при мен има една особеност - увеличиха ми заплатата от 01.01.2014г. и вече смятането става съвсем сложно...Увеличиха ми заплатата без да знаят че съм бременна и аз изчаках няколко седмици да вляза в 4-тия месец и им казах новината.И сега се чудя и какво майчинство ще взимам честно казано, но със сигурност ще е по-малко от заплатата, която получавам в момента според мен, а има и друго нещо, ние имаме и една допълнителна заплата (13-та заплата), която получваме и незнам тя включва ли се в изчисленията или не  :? Всичко ми е много объркано в главата с тези изчисления...Ще видя какво ще взимам в крайна сметка :?
*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #927 -: Март 26, 2014, 09:10:10 am »
В сайта видях какъв ми е осигурителният доход за 6 месеца назад от месеца, в който ще ползваш болничен. След това на база този осигурителен доход изчислих средно дневния осигурителен доход - осигурителния доход за 6 месеца разделен на работните дни за същите шест месеца.
Ако не се бъркам, за база на болничния се взема осигурителния доход за година и 6 месеца, а от януари т.г, това е са и месеците за база на майчинството, като разликата е, както правилно си отбелязала, че болничния е 80%, а майчинството е 90%.
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #928 -: Март 26, 2014, 09:29:37 am »
Аз не бях сигурна за какъв период от време се взема осигурителният доход, но си засякох болничния, който съм получила и излезе, че е 6 месеца. Ако взема за база 18 месеца, не ми излизат сметките.
*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #929 -: Март 26, 2014, 09:37:50 am »
Аз не бях сигурна за какъв период от време се взема осигурителният доход, но си засякох болничния, който съм получила и излезе, че е 6 месеца. Ако взема за база 18 месеца, не ми излизат сметките.

Чл. 16. (1) (Доп. - ДВ, бр. 13 от 2009 г., в сила от 01.01.2009 г., изм. - ДВ, бр. 67 от 2009 г., изм. - ДВ, бр. 14 от 2011 г., в сила от 01.01.2011 г., изм. - ДВ, бр. 16 от 2012 г., в сила от 01.01.2012 г., изм. - ДВ, бр. 17 от 2014 г., в сила от 01.01.2014 г.) Доходът за периода от 18 календарни месеца, предхождащи месеца на настъпване на временната неработоспособност или на началото на отпуска за бременност и раждане и при осиновяване на дете от 2- до 5-годишна възраст, от който се изчислява дневното парично обезщетение за временна неработоспособност, за бременност и раждане и при осиновяване на дете от 2- до 5-годишна възраст, включва: 1. (изм. - ДВ, бр. 13 от 2009 г., в сила от 01.01.2009 г., изм. - ДВ, бр. 67 от 2009 г., доп. - ДВ, бр. 2 от 2010 г., в сила от 01.01.2010 г., изм. - ДВ, бр. 80 от 2012 г., в сила от 01.08.2012 г.) дохода, върху който са: а) внесени или дължими осигурителни вноски за лицата, осигурени за общо заболяване и майчинство и/или за трудова злополука и професионална болест; б) внесени авансово осигурителни вноски за общо заболяване и майчинство за самоосигуряващите се лица; в) внесени осигурителни вноски за общо заболяване и майчинство за лицата по чл. 4, ал. 9 КСО; г) внесени осигурителни вноски за общо заболяване и майчинство и за трудова злополука и професионална болест за морските лица; 2. минималната месечна работна заплата в случаите по чл. 41, ал. 2 КСО; 3. (изм. - ДВ, бр. 17 от 2014 г., в сила от 01.01.2014 г.) дохода, от който е определено паричното обезщетение за временна неработоспособност, за бременност и раждане или при осиновяване на дете от 2- до 5-годишна възраст в случаите по чл. 41, ал. 3 КСО.
Източник Данъци Tita.bg 

Може да тълкувам грешно наредбата http://www.tita.bg/page/54
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #930 -: Март 26, 2014, 09:41:52 am »
Да, 18 месеца е осигурителният доход, който се взема за база за изчисляване на майчинството.
Но ако ползваш какъвто и да е болничен преди това и по принцип, мисля че базата е 6 месеца.
*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #931 -: Март 26, 2014, 11:24:45 am »
Хейли в цитата си пише "временна натрудоспособност", то това е "какъвто и да е болничен".
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #932 -: Март 26, 2014, 12:33:28 pm »
Хейли в цитата си пише "временна натрудоспособност", то това е "какъвто и да е болничен".

Да, приемам забележката, благодаря.
18 месеца са
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #933 -: Април 26, 2014, 09:01:33 am »
Зравеи те и от мен.Аз малко бях в болница поради гадене и повръщане.От клиника Селена ми дадоха болничен за 34 дена.Сега съм в 7 седмица.Иначе пак тая сутрин повръщам.Искам да ви питам да ли някои е запознат колко болнични ни се полага в година?Верно ли е че ни се полагат 180 дена плюс 45 дена преди термин?Та реших да броя и да изчисля да ли тея дни ще ми стигнат.Значи с платената отпуската като сложа най вероятно да не ми стигнат за няколко дена.Та си мисля че ако след тоя болничен не съм добре и ако не се върна на работа дали може освен платената отпуска да пусна 1 2 седмици не платена отпуска  за да може спокоинно да ми стигнат тия болнични.
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #934 -: Април 29, 2014, 13:23:23 pm »
Малко съм се отдалечила за мое щастие в момента от болничните, но за неплатения отпуск всяка година имаш право на 30 работни дни неплатен отпуск, които ти се зачитат за трудов стаж. Отделно за всяко дете до 8 годишна възраст се полага още по 6 месеца неплатен, който също се зачита за трудов стаж. Всякакъв друг неплатен не се зачита за трудов стаж. Единствено при неплатения е че работодателя трябва да е съгласен, което не би трябвало да в проблем по принцип защото по този начин плаща доста по - малко осигуровки. Колежката която се занимава с болнични казва, че з общо заболяване се полагат 40 дни в годината. Ако болничните надхвърлят тези 40 календарни дни пак може да ползваш болничен, но за всеки следващ се минава комисия. В случая твоя болничен ще е някакво общо заболяван прреди настъпването на тези 45 дена. Те вече с си за бременност и раждане и са си отделно. Дано съм била полезна.


След бури - мир и тишина,
След нощ - безбрежна светлина.  

*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #935 -: Май 01, 2014, 16:36:03 pm »
Ограничението за 40 дни с прекъсване на година касае само болничните, издадени еднолично от лекуващия лекар. Този болничен за 34 дни без прекъсване би трябвало да е издаден от ЛКК в клиниката и не влиза в сметката.

Ограничението за 180 дни е по старата наредба. В момента е това:
Цитат на: НМЕ чл. 6 ал. 5
Когато временната неработоспособност е продължила повече от 6 месеца без прекъсване или 12 месеца с прекъсване в две предходни години и в годината на боледуването, отпускът се разрешава само след контролен преглед на ТЕЛК на всеки два месеца, при условие че са налице обективни признаци за възстановяване на работоспособността в следващите 6 месеца.
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #936 -: Май 26, 2014, 21:43:47 pm »
Здравейте искам да попитам някой знае ли кога най-рано можеш да излезеш в болнични,например аз сега съм 8ма седмица и имам гадене,виене на свят обща умора и отпадналост,как става всичко моля ако някой знае да ми разясни.
*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #937 -: Май 26, 2014, 22:20:02 pm »
Мисля, че и сега можеш да излезеш. Предполагам след седмица-две ще се почувстваш по-добре и може пак да се върнеш.
*

    *слонче*

  • *****
  • 1764
  • вече сме трима и съм най-щастливата жена на света!
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #938 -: Май 26, 2014, 22:42:33 pm »
Здравейте искам да попитам някой знае ли кога най-рано можеш да излезеш в болнични,например аз сега съм 8ма седмица и имам гадене,виене на свят обща умора и отпадналост,как става всичко моля ако някой знае да ми разясни.
може да си болничен през цялата бременност, но тъй, като има ограничение ще трябва да минеш и през телк, или да влезеш в болница за нясолко дни.
зависи в коя клиника или болница ще се следиш. аз лично помолих човешки докторката от жк и тя направи всичко възможно да си почивам през цялото време.
другия вариант е да си поизчистиш и отпуски ако имаш, или сега да си в болничен, пък после на работа. въпрос на лично решение.
никога не отстъпвай на принципите си!
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #939 -: Май 27, 2014, 06:43:25 am »
здравейте, искам да ви попитам следното:
Миналата година бях бременна и от третия месец( март 2013 до октомври2013) бях болничен- като част от този болничен беше 45 дневният преди раждане и след раждане 30 дни) , тъй ато бебенцето почина при раждането през ноември се върнах на работа.  Сега обмислям въпроса за нова бременност 9 месеца след предходната. При тези обстоятелства ще мога ли ако се случи чудото да бъда в болничен през цялата бременност, тъй като тя ще е рискова