0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Болничен и майчинство
« Отговор #860 -: Януари 17, 2014, 13:41:13 pm »

П.П. Извинете ме трябваше да поровя малко преди да попитам.
 Остава само 4.-ти въпрос.На другите три намерих отговор.

А искаш ли да систематизираш и тук намереното от теб, за да стои за следващите :)
*

    Starshine

  • ***
  • 494
  • "When nothing is sure, everything is possible."
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #861 -: Януари 17, 2014, 14:13:37 pm »
Джоли, и на мен ще ми е нужна тази информация. Ако имаш време, би ли я споделила :) Благодаря предварително!




Quiet people have the loudest minds.
*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #862 -: Януари 17, 2014, 14:40:06 pm »
П.П. Извинете ме трябваше да поровя малко преди да попитам.
 Остава само 4.-ти въпрос.На другите три намерих отговор.
Свързаното с месторабота, се нарича "майчинство" :wink: Първо си взела болничен, 45 преди раждането, след него, от болницата ще ти издадат нов, който носиш в местоработата, а те в НОИ и след изтичането на втория /мисля, 42 дни/, педиатъра на детето ти издава следващ, който заедно с копие от Удостоверението за раждане /Актът за раждане е официален документ, който стои в Общината, на теб ще ти издадат Удостоверение :D/ предоставяш отново в работата, за да ти тече майчинството.
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #863 -: Януари 17, 2014, 18:20:17 pm »

П.П. Извинете ме трябваше да поровя малко преди да попитам.
 Остава само 4.-ти въпрос.На другите три намерих отговор.

А искаш ли да систематизираш и тук намереното от теб, за да стои за следващите :)
little_rabbit,бих искала,но компютърната ми грамотност доста куца.

Starshine,просто напиши:"еднократна помощ при раждане"в чичко Gugle и ще събереш нужната информация.

Буболинке,благодаря ти,сега вече ми се изясни касиерката за какви три болнични ми говореше.
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #864 -: Януари 24, 2014, 21:45:13 pm »
Здравейте момичета малко встрани от темата но да питам: имам ли право да стана личен асистент на детето ми докато съм в майчинство -детето е с телк 71% с бр.
*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #865 -: Януари 25, 2014, 09:21:23 am »
Някой да знае къде да си намеря актуален калкулатор за майчинството за 2014?
Навсякъде излизат калкулатори с 24 месеца назад, а нали промениха закона да е само 18 месеца назад.

От както съм разбрала, че съм бременна карам на болнични, понеже работата ми е с висок риск и не искам да рискувам. За мен лично, бяха по-добри 24 месеца, понеже преди години ни намалиха леко заплатите. Но искам да изчисля горе-долу майчинството и да преценя дали да продължавам с болничните или да се върна на работа.

И още един въпрос, работя на основен трудов договор при настоящият работодател вече близо 9 години, като успоредно с това получавам и доходи от втора работа,  като там също ми се заплащат всички осигуровки. Т.е трябва да събера двата дохода нали?
« Последна редакция: Януари 25, 2014, 09:27:02 am от stoeka71 »
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #866 -: Януари 27, 2014, 11:58:44 am »
И още един въпрос, работя на основен трудов договор при настоящият работодател вече близо 9 години, като успоредно с това получавам и доходи от втора работа,  като там също ми се заплащат всички осигуровки. Т.е трябва да събера двата дохода нали?

На втората работа на какъв договор си?
Калкулатор с 18 м няма още.Кик не са го обновили техния

Здравейте момичета малко встрани от темата но да питам: имам ли право да стана личен асистент на детето ми докато съм в майчинство -детето е с телк 71% с бр.

В кой период на майчинството си?Ако си на втората година,всички майки могат да сключат втори трудов договор по чл 111 от КТ.Така се получава пълното майчинстов 340 лв+заплатата от работата.Но ме съмнява от социалното да са толкова гъвкави и твоя договор да го направят различен.Въпросът ти е доста специфичен.Добре ще е да питаш по мейл НОИ като обясниш подробно ситуацията.Ще ти отговорят
« Последна редакция: Януари 27, 2014, 12:01:36 pm от Lilita_ »
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #867 -: Януари 28, 2014, 09:24:03 am »
На решението пише че има право на чужда помощ по чл.68 ал.3 от НМЕ детето току що навърши една година а текла ще му бъде изплатен от раждането както и чп пише че ми я дават от раждането защото е вродено заболяване.обаждах се в общината но ми казаха че нямало пари по програма личен асистент а това ли е програмата по която трябва само да кандидатствам и когато е за бебе няма ли друга възможност.по този чл.111ли трябва да питам дали може?и когато текла е 4 гр. Тоест 71%-90% с чп вярно ли е че документите не се подават в социалните а в нои?има ли смисъл да говоря със счетоводителката на фирмата или само в нои да се обадя?благодаря предварително!
« Последна редакция: Януари 28, 2014, 09:27:06 am от valentina todorova »
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #868 -: Януари 28, 2014, 10:03:31 am »
valentina todorova,мисля,че друга програма за придружаване няма,независимо от възрастта.Според мен за програмата личен асистент трябва да попиташ в социалните.Според мен независимо какъв процента е ТЕЛК а за личен асистент минаваш първо през социалните.Не пречи да питаш счетито на фирмата,но случаят ти е хипер специфичен и едва ли ще е наясно
*

    silvanchence

  • *****
  • 1971
  • Най-стимулиращият дар – надеждата.
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #869 -: Февруари 04, 2014, 09:21:52 am »
Ако майката има само два дни работни в дадена фирма, има ли право на болничен за гледане на малко дете и като са близнаци, колко дни годишно се полагат?

А за периода 18 м. назад, за времето когато не е работила, 310 лв. ли се вземат за база?
[/url[url=http://bg-mamma.com]


Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен
09.04.2009 г.
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #870 -: Февруари 04, 2014, 12:32:48 pm »
Ако майката има само два дни работни в дадена фирма, има ли право на болничен за гледане на малко дете и като са близнаци, колко дни годишно се полагат?

А за периода 18 м. назад, за времето когато не е работила, 310 лв. ли се вземат за база?

За всички деца в семейството се полагат общо 60 календарни дни.Да,има право на болничен,щом се води на работа,независимо,че е от два дни.За месеците,през които е била без работа,ще й взимат МРЗ в онзи момент
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #871 -: Февруари 06, 2014, 16:15:57 pm »
Искам да задам един въпрос :oops:
45 дневния ми болничен беше до 25,01, вкл., родих на 27.01. и съответно следващия( 42 дни ) е от тази дата. Имам един ден 26.01. за който нямам болничен.Как се процедира в случая някой знае ли?

Re: Болничен и майчинство
« Отговор #872 -: Февруари 06, 2014, 18:25:16 pm »
Как се процедира в случая някой знае ли?

Този един ден ще ти го даде АГ то,който е следял бременността.В най-скоро време си го вземи от него,за да може всичко да се представи иначе ще имаш прекъсване на дните и няма да ти превеждат обезщетение,докато не се представи и той
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #873 -: Февруари 09, 2014, 17:02:38 pm »
Благодаря!

*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #874 -: Февруари 20, 2014, 22:20:01 pm »
Здравейте, момичета! :) И аз да попитам нещо: на 07.02. т.г. ми свърши майчинството и съм си подала декларацията и ост. документи за ползването и на втората година. Видях, че на 13.02 имам някакъв превод, който предполагам е за последните ми дни, т.е. тези за февруари. Та питането ми е: кога да очаквам превод на 340-те лева и съответно каква част горе-долу да очаквам, понеже предполагам, че едва ли ще ми ги платят всичките  :D ?
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #875 -: Февруари 20, 2014, 22:51:14 pm »
Здравейте, момичета! :) И аз да попитам нещо: на 07.02. т.г. ми свърши майчинството и съм си подала декларацията и ост. документи за ползването и на втората година. Видях, че на 13.02 имам някакъв превод, който предполагам е за последните ми дни, т.е. тези за февруари. Та питането ми е: кога да очаквам превод на 340-те лева и съответно каква част горе-долу да очаквам, понеже предполагам, че едва ли ще ми ги платят всичките  :D ?

Декларацията за втората година ще ти я представят до 15 ти март.До 5 ти март ще получиш дните от 1 ви до 7 ми.След това през март дните от 7 ми до 28 ми февруари или 255 лева
*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #876 -: Февруари 20, 2014, 23:00:46 pm »
много благодаря за отговора. А възможно ли е на 13.02 да са ми платили дните от 1 до 7, понеже имам превод, а не очаквам други обезщетения и помощи?
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #877 -: Февруари 20, 2014, 23:05:59 pm »
много благодаря за отговора. А възможно ли е на 13.02 да са ми платили дните от 1 до 7, понеже имам превод, а не очаквам други обезщетения и помощи?

Възможно е.Напоследък и така правят,но не при всяка.А до 5 ти февруари си имаш превод за януари,нали?Ако,да,това на 13 ти трябва да са ти февруарските пари от първата година
*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #878 -: Февруари 20, 2014, 23:09:16 pm »
да, имам си . Мн. ти благодаря  :thankyousign:
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #879 -: Февруари 21, 2014, 08:21:53 am »
Въпрос и от мен.
Приемаме, че бъдещата майка излиза в болничен от нач.на 7 мес.до края на бременността си. Та въпросът ми е от 7 мес. до раждането каква база се взема при изчисляването на обезщетението за майчинство ?
т.е. вземат се 18 месеца преди първия болничен, който ще се използва за бременност или месеците и доходите до преди тези 45 дни болничн за раждане ?
« Последна редакция: Февруари 21, 2014, 08:48:39 am от evita1717 »