0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes


Време е за промяна.

За тези, които не ме познават, ще се представя накратко. Аз съм Мариела Даскалова, лекар съм, завърших медицина през миналия век. Имам 25 години академичен стаж в Катедра "Анатомия, хистология и ембриология" към Медицински университет –  Пловдив и същата специалност. Работих като клиничен ембриолог по 3 години последователно, между 2009 и 2011 г. в МЦ Надежда рерподуктив Пловдив и между 2014 и 2017 г. – в Ню Лайф СМЦГ. И двете лечебни заведения имат регистрация по чл. 131 от Закона за здравето за дейности по асистирана репродукция. Омъжена съм за АГ специалист, д-р Васил Даскалов, с когото работим в частно лечебно заведение в Пловдив. Имам две деца.

Освен професионалната кариера, другата важна област, в която влагам усилия, е насочена към защита правата на пациентите в областта на репродуктивната медицина. Съучредител съм на сдружение "Зачатие" –  първата неправителствена организация, създадена официално през 2004 г., която обединява хората с инфертилитет в България. Бях 5 години зам.-предстедател на сдружението и 15 години, от неговото създаване досега, съм постоянен медицински консултант. От тази позиция се опитвам да предлагам законодателни и организационни промени, критикувам държавата за някои несправедливости, консултирам безплатно, провеждам ежегодно информационни кампании и поне два пъти годишно участвам с лични средства и труд в благотворителните инициативи на сдружението.

Идеята за интернет-консултирането е част от тази безвъзмездна помощ, която сдружение "Зачатие" предлага на своите потребители. Тя беше разработена успешно през 2007 г., но по ред причини останалите консултанти се отказаха. Да се консултира в такъв формат е трудно. Липсва директния разговор, нямам всички данни от историята на пациента, писменото слово се възприема по-трудно и понякога неправилно и т.н. Въпреки това смятам, че този вариант за допитване до специалист е важен, за някои хора дори единствен в даден момент и може да помогне с насоки за поведение.

Като човек, който вече втори век общува с всякакви хора – специалисти и пациенти, държавни служители и законотворци, световно признати имена в медицината, социално слаби хора и хора от елита, журналисти и т.н, мога да кажа следното. Да се работи в областта на репродуктивното здраве е все по-трудно. От една страна медицината у нас създава някои неправилни догми и ги поддържа с мрачна решителност. От друга страна агресията, на която лекарите сме подложени ежедневно, е чудовищна. И въпреки това се опитвам да съм в полза на хората, които имат нужда от моето мнение. Понякога проблемите са толкова трудни, че ми отнема часове от свободното време, за да намеря правилното решение. Не очаквам нищо в замяна. Приемам благодарностите с неудобство – не го правя за да ми ръкопляскате, самочувствието ми няма нужда от такава подкрепа, а се основава на знанията и уменията ми. Приемам критиките като всеки човек – първо ме заболява, после търся къде съм сгрешила и дали мога да се поправя. Жалко е, когато в думите на пациентите прозират изречени зад гърба ми хули от колеги, които принизяват повече тях, отколкото мен, но ... това е положението.

И така, към новите теми – с пожелание към всички да сте живи и здрави, и по-рядко да имате нужда от мен.

За връзка с мен:
тел: 0898 99 55 32
e-mail: mariela.daskalova@gmail.com
сайт: http://www.invitro-plovdiv.com

Преди да ми зададете въпрос, моля прочетете тази тема:
Информация за ползване на услугата интернет-консултиране

Линк към стари теми:
Стерилитет при мъжа
Проследяване на бременността

В тази тема можете да ми задавате въпроси за ембрионалното развитие и бременността.
« Последна редакция: Март 18, 2018, 13:23:13 pm от Мели »


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #1 -: Април 02, 2018, 15:54:58 pm »
Здравейте д-р Даскалова.Искам да ви попитам добри ли са резултатите от първия ми БХС.На 35 г. съм имам едно раждане преди 12 години.Ето и резултатите ми:
Изследване      Норма      Резултат      Ед      Ком.   
ДОРОДОВ БИОХИМИЧЕН СКРИНИНГ   
    БХС 11-20 седмица   
        *** ОБЩИ ДАННИ***    
            * Възраст към термин *      36.2      години   
            * Гестационна възраст *      12.1      седмици.дни   
            * Метод на определяне на гестационната възраст *   CRL   
        БХС 11-14 седмица   
            * РЕЗУЛТАТ ЗА БРЕМЕННАТА ЖЕНА *    
                ВАШИЯТ КОМБИНИРАН РИСК за болест на ДАУН e      1 от 1800      бременни       1)   
                ВАШИЯТ РИСК за болест на ЕДУАРДС e   1 от 100000   бременни   
                ВАШИЯТ РИСК за болест на ПАТАУ e   1 от 100000   бременни   
                ВАШИЯТ РИСК за болест на ТЪРНЕР e   1 от 100000   бременни   
                ВАШИЯТ РИСК за ТРИПЛОИДИЯ (немоларна) e   1 от 100000   бременни   
            *ДОПЪЛНИТЕЛНА ИНФОРМАЦИЯ ЗА КОНСУЛТИРАЩИЯ ЛЕКАР*   
                Биохимичен риск за болест на ДАУН e   1 от 270      бременни   
                Възрастовият риск за болест на ДАУН е   1 от 330      бременни   
                Възрастовият риск за болест на ЕДУАРДС е   1 от 3000      бременни   
                Възрастовият риск за болест на ПАТАУ е   1 от 8900      бременни   
                Възрастовият риск за болест на ТЪРНЕР е   1 от 7000      бременни   
                Възрастовият риск за ТРИПЛОИДИЯ (немоларна) е    1 от 100000   бременни   
            * Биохимични и УЗ показатели (11-14 г.с.) *   
                PAPP-A (плацентарен протеин) MoM   0.63      част от медианата   
                Free - bCG (бета-хорионгонадотропин) MoM   1.47      част от медианата   
                NT (нухална транслусенция)   =<3      1.3      mm   
                NT (нухална транслусенция) MoM      0.91      част от медианата   

*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #2 -: Април 04, 2018, 20:01:56 pm »
Здравейте д-р Даскалова.Искам да ви попитам добри ли са резултатите от първия ми БХС.

Здравей, Соня!

Резултатите в частта на комбинирания скрининг са добри, рискът е нисък, което не налага предлагането на инвазивен диагностичен тест, като хорионбиопсия или амниоцентеза. Единствено на коментар подлежи по-високия биохимичен риск, в сравнение с възрастовия. Може да се предложи неинвазивен пренатален тест с изолиране на свободно ДНК от майчина кръв като нерисков, макар и за момента скъп метод.

Добре е да коментирате това с вашия лекар и във връзка с останалите показатели, които аз не виждам - тегло, тютюнопушене, вагинално кървене, други здравословни проблеми, начин на постигане на бременността и предразположения.

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #3 -: Април 11, 2018, 18:52:22 pm »
Здравейте д-р Даскалова,

Един въпрос не ми дава покой, свързан с развитието на плода. Изследвах ТСХ - хормона на щитовидната жлеза и излезе завишен - 4,1 при граници за бременност около 2-2,5. Вече съм в средата на бременността - 22 г.с., а доколкото разбрах завишените стойности на този хормон водят до проблеми с интелектуалното развитие на бебето, особено през първата половина от бременността. Въпросът ми е може ли да се каже какъв е риска за мозъчното развитие на бебето - дали това повишение на хормона е леко или пък високо. Предстои ми да се консултирам с ендокринолог, но понеже прегледа е далече и се касае за бременност се обръщам към Вас като ембриолог. Предварително благодаря!
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #4 -: Април 18, 2018, 17:23:36 pm »
Здравейте д-р Даскалова,

Един въпрос не ми дава покой, свързан с развитието на плода. Изследвах ТСХ - хормона на щитовидната жлеза и излезе завишен - 4,1 при граници за бременност около 2-2,5. Вече съм в средата на бременността - 22 г.с., а доколкото разбрах завишените стойности на този хормон водят до проблеми с интелектуалното развитие на бебето, особено през първата половина от бременността. Въпросът ми е може ли да се каже какъв е риска за мозъчното развитие на бебето - дали това повишение на хормона е леко или пък високо. Предстои ми да се консултирам с ендокринолог, но понеже прегледа е далече и се касае за бременност се обръщам към Вас като ембриолог. Предварително благодаря!

Здравей, joder!

По време на бременност нормите за ниво на ТСХ са по-високи. Успоредно с ТСХ е препоръчително да се изследват щитовидните хормони, особено Т4, както и наличието на антитела спрямо щитовидната жлеза, специално Anti-TPO (MAT) антителата.

При срещата с ендокринолог ще получиш същите съвети, както и преглед на щитовидната жлеза с ултразвук и допълнителни изследвания, по преценка на специалиста, както и ще се определи подходящото за тебе лечение.

Еднократно измерено ниво на ТСХ не е повод за притеснение, особено ако е в границата на нормата, макар и над препоръчителната стойност за бременни, а само причина за допълнителни изследвания и лечение.

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #5 -: Април 30, 2018, 13:31:50 pm »
Здравейте Д-р Даскалова,

Моля за мнение дали резултатите ми са добри. Не знам какво означава последната графа УЗ показатели и дали са в норма, тъй като не са посочени референтни стойности. Благодаря предварително за отделеното време.

ДОРОДОВ БИОХИМИЧЕН СКРИНИНГ   
    БХС 11-20 седмица   
        *** ОБЩИ ДАННИ***   
            * Възраст към термин *      26.9      години   
            * Гестационна възраст *      13.1      седмици.дни   
            * Метод на определяне на гестационната възраст *   CRL   
        БХС 11-14 седмица   
            * РЕЗУЛТАТ ЗА БРЕМЕННАТА ЖЕНА *   
                ВАШИЯТ КОМБИНИРАН РИСК за болест на ДАУН e      1 от 18000      бременни       1)   
                ВАШИЯТ РИСК за болест на ЕДУАРДС e   1 от 100 000   бременни   
                ВАШИЯТ РИСК за болест на ПАТАУ e   1 от 100 000   бременни   
                ВАШИЯТ РИСК за болест на ТЪРНЕР e   1 от 100 000   бременни   
                ВАШИЯТ РИСК за ТРИПЛОИДИЯ (немоларна) e   1 от 100 000   бременни   
            *ДОПЪЛНИТЕЛНА ИНФОРМАЦИЯ ЗА КОНСУЛТИРАЩИЯ ЛЕКАР*   
                Биохимичен риск за болест на ДАУН e   1 от 5700      бременни   
                Възрастовият риск за болест на ДАУН е   1 от 1300      бременни   
                Възрастовият риск за болест на ЕДУАРДС е   1 от 11 000      бременни   
                Възрастовият риск за болест на ПАТАУ е   1 от 34 000      бременни   
                Възрастовият риск за болест на ТЪРНЕР е   1 от 6 000      бременни   
                Възрастовият риск за ТРИПЛОИДИЯ (немоларна) е    1 от 100 000   бременни   
            * Биохимични и УЗ показатели (11-14 г.с.) *   
                PAPP-A (плацентарен протеин) MoM   2,14      част от медианата   
                Free - bCG (бета-хорионгонадотропин) MoM   1.06      част от медианата   
                NT (нухална транслусенция)   =<3      1      mm   
                NT (нухална транслусенция) MoM      0.6      част от медианата   
Здравейте д-р Даскалова,
След ЕТ ми изписаха като допълнителен прием на прогестерон кринон гел по един на ден и 2*1 дуфастон. Но знам, че когато прогестерона е под формата на утрогестан дозата е около 4-6 глобули, което до колкото разбрах е около 400-600мг., а моята доза е около 110мг на ден. Притеснява ме дали приемам достатъчно количество прогестерон? 3 дни преди пункцията стойностите ми бяха 1.8
« Последна редакция: Май 07, 2018, 14:04:23 pm от Mihaela Viyacheva »
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Здравейте Д-р Даскалова,

Моля за мнение дали резултатите ми са добри. Не знам какво означава последната графа УЗ показатели и дали са в норма, тъй като не са посочени референтни стойности. Благодаря предварително за отделеното време.

ДОРОДОВ БИОХИМИЧЕН СКРИНИНГ   
    БХС 11-20 седмица   
        *** ОБЩИ ДАННИ***   
            * Възраст към термин *      26.9      години   
            * Гестационна възраст *      13.1      седмици.дни   
            * Метод на определяне на гестационната възраст *   CRL   
        БХС 11-14 седмица   
            * РЕЗУЛТАТ ЗА БРЕМЕННАТА ЖЕНА *   
                ВАШИЯТ КОМБИНИРАН РИСК за болест на ДАУН e      1 от 18000      бременни       1)   
                ВАШИЯТ РИСК за болест на ЕДУАРДС e   1 от 100 000   бременни   
                ВАШИЯТ РИСК за болест на ПАТАУ e   1 от 100 000   бременни   
                ВАШИЯТ РИСК за болест на ТЪРНЕР e   1 от 100 000   бременни   
                ВАШИЯТ РИСК за ТРИПЛОИДИЯ (немоларна) e   1 от 100 000   бременни   
            *ДОПЪЛНИТЕЛНА ИНФОРМАЦИЯ ЗА КОНСУЛТИРАЩИЯ ЛЕКАР*   
                Биохимичен риск за болест на ДАУН e   1 от 5700      бременни   
                Възрастовият риск за болест на ДАУН е   1 от 1300      бременни   
                Възрастовият риск за болест на ЕДУАРДС е   1 от 11 000      бременни   
                Възрастовият риск за болест на ПАТАУ е   1 от 34 000      бременни   
                Възрастовият риск за болест на ТЪРНЕР е   1 от 6 000      бременни   
                Възрастовият риск за ТРИПЛОИДИЯ (немоларна) е    1 от 100 000   бременни   
            * Биохимични и УЗ показатели (11-14 г.с.) *   
                PAPP-A (плацентарен протеин) MoM   2,14      част от медианата   
                Free - bCG (бета-хорионгонадотропин) MoM   1.06      част от медианата   
                NT (нухална транслусенция)   =<3      1      mm   
                NT (нухална транслусенция) MoM      0.6      част от медианата

Здравей, Габи!

Резултатите от скрининга са добри, рискът за скринираните хромозомни аномалии при тебе е нисък. УЗ показателят, който е изписан в края на бланката, е само един и това е NT (нухална транслусенция). При твоето бебе в деня на измерването тя е била 1 mm, а нормата е =<3 mm и това е посочено във формуляра. Последната графа е отношението на стойността при твоето бебе към медианната стойност и то е  0.6 част от медианата. Медианата е статистическа величина, която стои в средата на даден статистически ред. С други думи тя е онази стойност, спрямо която половината от измерванията са по-малки от нея, а другата половина са по-големи. MoM е multiple of the median и показва колко далече от медианата е индивидуалната стойност. Изчислява се, като стойността на индивидуалното измерване на пациента се раздели на медианата за пациентската популация. Ако MoM е 1, това означава, че индивидуалният параметър е равен на медианата, съответно ако е над 1 е по-голям, и обратно - ако е под 1 е по-малък.

В твоя случай MoM на NT е 0.6, което е добре.
Останалите УЗ показатели, които са необходими за коректното провеждане на скрининга, не са посочени в бланката.

Все пак да добавя, че всяко изследване трябва да се коментира с лекаря, който го е направил и в контекста на индивидуалния пациент (бременна жена).

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Здравейте д-р Даскалова,
След ЕТ ми изписаха като допълнителен прием на прогестерон кринон гел по един на ден и 2*1 дуфастон. Но знам, че когато прогестерона е под формата на утрогестан дозата е около 4-6 глобули, което до колкото разбрах е около 400-600мг., а моята доза е около 110мг на ден. Притеснява ме дали приемам достатъчно количество прогестерон? 3 дни преди пункцията стойностите ми бяха 1.8

Здравей, Михаела!

Има различни схеми за лутеална поддръжка, като това зависи от школата на лекаря, както и от конкретната ситуация при пациента. Разбирам притесненията ти, но не мога да те посъветвам нищо конкретно, защото не е редно да давам указания за лечение, единствено мога да ти кажа да ги споделиш с твоя лекар.

Пожалавам ти успех! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Благодаря :)
  Здравейте, Д-р Даскалова!
Бременна съм в 9 г.с. и съм с алергии към треви, плесени, домашна прах и др. Алергията ми се изразява в многократно кихане сутрин с прозрачен секрет от носа, сълзене на очите и запушване на една от ноздрите. Случва ми се както вкъщи така и на работното ми място, следобед някак симптомите утихват и така до следващата сутрин. Преди бременноста, алерголог ми беше изписал Мометазон /спрей за нос/ като терапия, но той е кортикостероиден и веднага щом разбрах, че съм бременна го спрях. Вчера бях на консултация с алерголог отново и той ме увери, че спокойно мога да ползвам Мометазон спрей по време на бременността, но аз все още не съм сигурна за което. Това ми е първа бременност след мисед аборт преди 6 години /по неясни причини приключи последната/. Моят АГ до момента ми е дал да пия аспирин протект, магнезий+В комплекс и витамини за бременни с фолиева киселина на Допел Херц. Съжалявам за дългия пост с подробности, въпроса ми към момента е за Мометазона, наистина ли е безопасно да го ползвам? Благодаря Ви предварително!
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
  Здравейте, Д-р Даскалова!
Бременна съм в 9 г.с. и съм с алергии към треви, плесени, домашна прах и др. Алергията ми се изразява в многократно кихане сутрин с прозрачен секрет от носа, сълзене на очите и запушване на една от ноздрите. Случва ми се както вкъщи така и на работното ми място, следобед някак симптомите утихват и така до следващата сутрин. Преди бременноста, алерголог ми беше изписал Мометазон /спрей за нос/ като терапия, но той е кортикостероиден и веднага щом разбрах, че съм бременна го спрях. Вчера бях на консултация с алерголог отново и той ме увери, че спокойно мога да ползвам Мометазон спрей по време на бременността, но аз все още не съм сигурна за което. Това ми е първа бременност след мисед аборт преди 6 години /по неясни причини приключи последната/. Моят АГ до момента ми е дал да пия аспирин протект, магнезий+В комплекс и витамини за бременни с фолиева киселина на Допел Херц. Съжалявам за дългия пост с подробности, въпроса ми към момента е за Мометазона, наистина ли е безопасно да го ползвам? Благодаря Ви предварително!

Здравей, Ирена!

Алергологът е прав, могат да се използват кортикостероиди за назално приложение по време на бременност. Но ако те притеснява, попитай го дали не може временно да ти го замени с препарат от друга група. Аспирин и магнезий защо?

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Здравейте, моля за мнение върху резултатите от изследванията за БХС.

*** ОБЩИ ДАННИ***   
            * Възраст към термин *      33.7      години   / тук има объркване, не знам дали има значение, на 33.3г. съм/

            * Гестационна възраст *      12.4      седмици.дни   
            * Метод на определяне на гестационната възраст *   CRL   
        БХС 11-14 седмица   
            * РЕЗУЛТАТ ЗА БРЕМЕННАТА ЖЕНА *   
                ВАШИЯТ КОМБИНИРАН РИСК за болест на ДАУН e      1 от 3600      бременни       1)   
                ВАШИЯТ РИСК за болест на ЕДУАРДС e   1 от 100 000   бременни   
                ВАШИЯТ РИСК за болест на ПАТАУ e   1 от 100 000   бременни   
                ВАШИЯТ РИСК за болест на ТЪРНЕР e   1 от 100 000   бременни   
                ВАШИЯТ РИСК за ТРИПЛОИДИЯ (немоларна) e   1 от 100 000   бременни   
            *ДОПЪЛНИТЕЛНА ИНФОРМАЦИЯ ЗА КОНСУЛТИРАЩИЯ ЛЕКАР*   
                Биохимичен риск за болест на ДАУН e   1 от 510     бременни   
                Възрастовият риск за болест на ДАУН е   1 от 560      бременни   
                Възрастовият риск за болест на ЕДУАРДС е   1 от 5000     бременни   
                Възрастовият риск за болест на ПАТАУ е   1 от 15000     бременни   
                Възрастовият риск за болест на ТЪРНЕР е   1 от 6800      бременни   
                Възрастовият риск за ТРИПЛОИДИЯ (немоларна) е    1 от 100 000   бременни   
            * Биохимични и УЗ показатели (11-14 г.с.) *   
                PAPP-A (плацентарен протеин) MoM   0.49      част от медианата   
                Free - bCG (бета-хорионгонадотропин) MoM   1.09      част от медианата   
                NT (нухална транслусенция)   =<3      1.3      mm   
                NT (нухална транслусенция) MoM      0.84      част от медианата

Допълвам - имам ИР и СПКЯ.В момента не приемам никакви лекарства за ИР.Тежах 98кг. на предния преглед, сега съм 96.5кг., от днес.Не пия, пушех в много малки количества до преди да забременея.Втора бременност ми е, имам дете на 8г. и половина, с нея не помня как ми е бил БХС.Нямам иначе никакви зацапвания и оплаквания за сега.Зачеването беше нормално и забременях още от първия ни опит без проблем.
« Последна редакция: Май 14, 2018, 17:20:38 pm от mmilityy »
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Здравейте, моля за мнение върху резултатите от изследванията за БХС.

*** ОБЩИ ДАННИ***   
            * Възраст към термин *      33.7      години   / тук има объркване, не знам дали има значение, на 33.3г. съм/

            * Гестационна възраст *      12.4      седмици.дни   
            * Метод на определяне на гестационната възраст *   CRL   
        БХС 11-14 седмица   
            * РЕЗУЛТАТ ЗА БРЕМЕННАТА ЖЕНА *   
                ВАШИЯТ КОМБИНИРАН РИСК за болест на ДАУН e      1 от 3600      бременни       1)   
                ВАШИЯТ РИСК за болест на ЕДУАРДС e   1 от 100 000   бременни   
                ВАШИЯТ РИСК за болест на ПАТАУ e   1 от 100 000   бременни   
                ВАШИЯТ РИСК за болест на ТЪРНЕР e   1 от 100 000   бременни   
                ВАШИЯТ РИСК за ТРИПЛОИДИЯ (немоларна) e   1 от 100 000   бременни   
            *ДОПЪЛНИТЕЛНА ИНФОРМАЦИЯ ЗА КОНСУЛТИРАЩИЯ ЛЕКАР*   
                Биохимичен риск за болест на ДАУН e   1 от 510     бременни   
                Възрастовият риск за болест на ДАУН е   1 от 560      бременни   
                Възрастовият риск за болест на ЕДУАРДС е   1 от 5000     бременни   
                Възрастовият риск за болест на ПАТАУ е   1 от 15000     бременни   
                Възрастовият риск за болест на ТЪРНЕР е   1 от 6800      бременни   
                Възрастовият риск за ТРИПЛОИДИЯ (немоларна) е    1 от 100 000   бременни   
            * Биохимични и УЗ показатели (11-14 г.с.) *   
                PAPP-A (плацентарен протеин) MoM   0.49      част от медианата   
                Free - bCG (бета-хорионгонадотропин) MoM   1.09      част от медианата   
                NT (нухална транслусенция)   =<3      1.3      mm   
                NT (нухална транслусенция) MoM      0.84      част от медианата

Допълвам - имам ИР и СПКЯ.В момента не приемам никакви лекарства за ИР.Тежах 98кг. на предния преглед, сега съм 96.5кг., от днес.Не пия, пушех в много малки количества до преди да забременея.Втора бременност ми е, имам дете на 8г. и половина, с нея не помня как ми е бил БХС.Нямам иначе никакви зацапвания и оплаквания за сега.Зачеването беше нормално и забременях още от първия ни опит без проблем.

Здравей, mmilityy!

Възрастта, която е посочена, е твоята възраст на термин, т.е. когато ще раждаш. Дори и да има малко объркване, то е от порядъка на месеци и не би трябвало да даде отражение на скрининга.

Изчисленият риск като цяло е нисък, което не налага препоръка за инвазивна пренатална диагностика.

Две неща е добре да обсъдиш с твоя лекар.
Първото е малко по-високият биохимичен риск в сравнение с възрастовия. Може да се коментира използването на неинвазивен пренатален тест, основан на свободно ДНК от майчина кръв.
Второто е относително ниското ниво на PAPP-A, което при стойности под 0,5 МоМ повишава риска за преждевременно раждане и индуцирана от бременността хипертония.

Това са теоретични рискове, които трябва да бъдат обсъдени в контекста на други здравословни показатели от страна на жената, а също така и на бебето. Ендокринните проблеми също е добре да се прецизират. Начин на хранене и физическа активност, скрининг за гестационен диабет, редовно следене на кръвното, скрининг за прееклампсия и евентуална терапия, предполагам сте коментирали тези неща.

Успешна бременност! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Много благодаря за коментара.Лекаря смята, че мога да не пускам втори БХС за интегриран риск, но аз мисля, че може би е добре да се пусне.За плацентарния риск не е коментирал, но разговаряхме само по телефон.Ще помоля за коментар при следващия преглед, който ми е след седмица, когато всъщност ще съм вече 15г.с.+5 дни.
За ендокринните проблеми сме обсъдили диета и се старая да я спазвам и сме говорили за останалите необходими изследвания.Надявам се всичко да мине добре и с тази бременност.
Още веднъж благодаря за коментара ви за моите изследвания.
Здравейте д-р Даскалова,
Имам хомозиготна мутация на HLA-G, но обсъждането на резултата тепърва предстои. Коментарът от геника гласи, че тази мутация се свързва със ранни загуби на бременността и повишен риск от прееклампсия. Може ли някой да ми обясни как точно действа тази мутация, тъй като чета че това HLA-G всъщност се произвежда от ембриона, и ми е трудно да си обясня как моята мутация може да окаже влияние? Или логиката е че ембрито наследява същата мутация от мене?
      Не съм имала регистрирана загуба на бременност до сега, тъй като при вече 4 години опити изобщо не забременявам и може би всичко приключва прекалено рано за да се установи.
       Установи се че съм носител и на тромбофилия- хетерозигот по мутантен алел на PAI-1, ACE, F13, MTRR. Както и дефицит на Д3, В9 и В12 с който се занимавам в момента. Но доколкото разбрах тромбофилиите се свързват с по-късни загуби на бременност, или греша?
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Здравейте д-р Даскалова,
Имам хомозиготна мутация на HLA-G, но обсъждането на резултата тепърва предстои. Коментарът от геника гласи, че тази мутация се свързва със ранни загуби на бременността и повишен риск от прееклампсия. Може ли някой да ми обясни как точно действа тази мутация, тъй като чета че това HLA-G всъщност се произвежда от ембриона, и ми е трудно да си обясня как моята мутация може да окаже влияние? Или логиката е че ембрито наследява същата мутация от мене?
      Не съм имала регистрирана загуба на бременност до сега, тъй като при вече 4 години опити изобщо не забременявам и може би всичко приключва прекалено рано за да се установи.
       Установи се че съм носител и на тромбофилия- хетерозигот по мутантен алел на PAI-1, ACE, F13, MTRR. Както и дефицит на Д3, В9 и В12 с който се занимавам в момента. Но доколкото разбрах тромбофилиите се свързват с по-късни загуби на бременност, или греша?

Здравей, с уговорката, че най-точна и ясна консултация ще получиш от лекаря, който ти е назначил това изследване, мога да ти кажа най-общо следното:

HLA-G се произвежда от цитотрофобласта, а не директно от ембрионалните структури.
HLA-G принципно имат имунорегулаторни ефекти, като допринасят за имунния толеранс на матката по време на бременност и на  плацентата чрез насочване на различни субпопулации на хематопоетични клетки с имунологични функции, както и насочване на целеви клетки към имуносупресивни режими. Смята се, че клетъчно свързани изоформи на HLA-G програмират маточните NK клетки в посока към толерантност, като потискат цитотоксичната им активност, инхибират миграцията и индуцират апоптозата (програмираната клетъчна смърт). Разтворимите протеини на HLA-G повлияват производството на цитокини от кръвните мононуклеарни клетки и силно потискат цитотоксичните Т лимфоцити, програмират Т-хелпърите в пътища, свързани с толерантността и т.н.
Предразположението към тромбофилия може да рефлектира и като ранни загуби на плода, но при тебе, ако няма промяна във фактор V и фактор II, положението не е чак толкова тежко. Дефицитът на В12 е заради мутацията в MTRR, като този недостиг на витамини като цяло се преодолява лесно с прием на повечко витамини.

Успех!


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Благодаря Ви много за бързият отговор.  :balk_172: :)
Здравейте д-р Даскалова.
     Предстои да изследваме и кариотип на съпругът ми и се чудя дали ако има евентуално микроделеции, ще си покаже  при кариотипа, или изследването за микроделеции трябва да се направи допълнително?
           
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Здравейте д-р Даскалова.
     Предстои да изследваме и кариотип на съпругът ми и се чудя дали ако има евентуално микроделеции, ще си покаже  при кариотипа, или изследването за микроделеции трябва да се направи допълнително?       

Не, генетичните тестове за микроделеционни/микродупликационни синдроми са други, а кариотипът се изследва чрез цитогенетичен анализ само бройни и големи структурни аномалии на хромозомите. Ако питаш за микроделеции на Y хромозома, той със сигурност няма такива - те се проявяват с много малък (или никакъв) брой сперматозоиди.

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Благодаря Ви за отговора. Аз по-скоро си мисля за микроделеции на Х хромозомата, дали биха могли да са причина за неуспех при инвитро процедура. Запланували сме да стартираме такава, и ми се иска да огледаме добре нещата преди да започнем.
     ПС- Някъде четох че тези микроделеции биха могли да влошат качеството на сп., но не знам дали ако се окаже че ги има, съществува някакъв по-специален метод за подбор, който да приложим.
« Последна редакция: Юни 02, 2018, 00:37:24 am от geizer »
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Благодаря Ви за отговора. Аз по-скоро си мисля за микроделеции на Х хромозомата, дали биха могли да са причина за неуспех при инвитро процедура. Запланували сме да стартираме такава, и ми се иска да огледаме добре нещата преди да започнем.
     ПС- Някъде четох че тези микроделеции биха могли да влошат качеството на сп., но не знам дали ако се окаже че ги има, съществува някакъв по-специален метод за подбор, който да приложим.

Защо на Х хромозомата? Има някаква наследственост или някой лекар го е посъветвал да търси точно това? Това са много редки мутации, а и не зная в Бг дали е възможно да се изследват. Ако е необходимо, разбира се, ще се търсят варианти.

Методи за селекция има, ако има доказан генетичен дефект. Ако е засегната Х хромозомата при мъжа, може да се направи селекция на Y сперматозоидите (отново не знам дали това е приложимо у нас) или PGD.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Съпругът ми има брат, който също е семеен и от години правят безуспешни опити за дете. Имат няколко инсеминации и едно инвитро, като понякога се е стигало до имплантация, но всичко е приключвало. За съжаление не сме достатъчно близки за да попитам за причината при тях, но като цяло техният неуспех ме кара да се замислям и за генетичен фактор. А свекърва ми е имала поне 1 спонтанен аборт, което разбира се може и нищо да не означава. Нейна първа братовчетка в продължение на няколко години не е можела да зачене, а в последствие има 3 деца и 4 спонтанни аборта....
Здравейте д-р Даскслова радвам се, че има ЛЕКРИ като Вас !
Бременна съм в 17г.с. първа дългочакана бременост. Имам три големи притеснения, които бих искала да обсъдя с Вас.
1. В 13г.с по време на БХС моят АГ измери шийката на матката с коремен ехограф 37.5мм., вчера в 16.6г.с измери 32мм. Моят въпрос е има ли според вас скъсяване има ли място за притеснение и ако имате съвети към мен ?
2. В 14г.с. пуснах вагинален секрет и ми изолирах бактерия s.agalactiae ОСКЪДНО  за която четах ужасно сттрашни неща. От днес съм на антибиотик Аугументин 1000 2х1. Въпроса ми е има ли заплаха за бебето ми в момента или ако не я изчистя и родя секцио ще имам живо бебе ?
3. Пия Папверин и ношпа 3х1т за болки ниско в корема, както и веднъж дневно Магнерич 500мг. Боллките ми не са придружени с втвърдяване на корема. Като степен на болка от 1 до 10 са 1. Не са силни не са постоянни по-скоро са като че ли някой с ножче ме дере отвътре. Възможно ли е да са контракции или е от разтягането ?
Благодря ви предварително за помоща.
С уважение,
Преслава.
« Последна редакция: Юни 07, 2018, 12:12:50 pm от Pipi.55 »
*
Здравейте, д-р Даскалова.
Имам следния въпрос. След цветната снимка се сдобих с кандида и ешерихия коли. Лекувахме с Ципрофлоксацин. На следващата микробиология имах стрептококи. Последва Зинат. На следващата контрола ешерихия коли. Пих Аугуметин. Паралелно с всички тези антибиотици си купувах и Феми флора. Но днес отново съм цъфнала с ентерококи. Сега са ми предписани глобули Флуомизин, за да си почине тялото от антибиотици.
Той ще трябва да изчака 7 дена, защото съм в цикъл. Та питането ми е мога ли през това време да взимам нещо, за да не се разпространяват още повече гадините. Или да променя нещо в храненето, защото вече ми идват като гръм от ясно небе всеки месец различни бактерии, които пречат да стартираме процедури. Поръчала съм си Лактера актив на прахчета (доста скъп пробиотик), но не знам до колко би помогнал за ентерококи. Последните 2 седмици дори спрях сладко и слузообразуващи храни, уж да подсиля лечение, но не би. Не нося прашки. Междувременно на Мишо микробиологията е чиста като сълза.
Бъди промяната, която искаш да видиш в света
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Здравейте д-р Даскслова радвам се, че има ЛЕКРИ като Вас !
Бременна съм в 17г.с. първа дългочакана бременост. Имам три големи притеснения, които бих искала да обсъдя с Вас.
1. В 13г.с по време на БХС моят АГ измери шийката на матката с коремен ехограф 37.5мм., вчера в 16.6г.с измери 32мм. Моят въпрос е има ли според вас скъсяване има ли място за притеснение и ако имате съвети към мен ?
2. В 14г.с. пуснах вагинален секрет и ми изолирах бактерия s.agalactiae ОСКЪДНО  за която четах ужасно сттрашни неща. От днес съм на антибиотик Аугументин 1000 2х1. Въпроса ми е има ли заплаха за бебето ми в момента или ако не я изчистя и родя секцио ще имам живо бебе ?
3. Пия Папверин и ношпа 3х1т за болки ниско в корема, както и веднъж дневно Магнерич 500мг. Боллките ми не са придружени с втвърдяване на корема. Като степен на болка от 1 до 10 са 1. Не са силни не са постоянни по-скоро са като че ли някой с ножче ме дере отвътре. Възможно ли е да са контракции или е от разтягането ?
Благодря ви предварително за помоща.
С уважение,
Преслава.

Здравей, Преслава!

Благодаря ти за добрите думи!
1. Маточната шийка е динамичен орган, нейната дължина не е константна величина, а може да се променя и в двете посоки - да става по-дълга или по-къса. Също така е от значение сондата и техниката на измерване. Медицинският стандарт изисква измерване с вагинален трансдюсер и спазване на определени условия. Предвид това, в твоята ситуация не бих коментирала това като скъсяване, а по-скоро бих те посъветвала да направиш контролно измерване в 20 гс, след проведено лечение и при спазени условия.
2. Стрептококи от група В се откриват като безсимптомно носителство (колонизация) при поне една пета от жените в репродуктивна възраст. Добре е да се лекуват заради рисковете, до които могат да доведат без лечение (ти си ги прочела какви са), а също така и да се прецени нуждата и вида на антибиотичната профилактика непосредствено преди и в хода на раждане. Шансовете за бързо излекуване и липса на негативен ефект върху бебето са много високи.
3. За болките не мога да кажа нищо конкретно, тъй като причините за тях са многобройни и включват както причини от страна на бременността (повишаване нивата на хормони, разтегливостта на сухожилията, отговорът на рецепторите, тревожност на бременната и т.н.), така и други, като напр. възпалителни процеси по червата, уринарни инфекции, патология на гръбнака, неврити, яйчникови кисти и т.н. Това може да се установи при преглед от лекар и допълнителни изследвания.

Успешна бременност! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Здравейте, д-р Даскалова.
Имам следния въпрос. След цветната снимка се сдобих с кандида и ешерихия коли. Лекувахме с Ципрофлоксацин. На следващата микробиология имах стрептококи. Последва Зинат. На следващата контрола ешерихия коли. Пих Аугуметин. Паралелно с всички тези антибиотици си купувах и Феми флора. Но днес отново съм цъфнала с ентерококи. Сега са ми предписани глобули Флуомизин, за да си почине тялото от антибиотици.
Той ще трябва да изчака 7 дена, защото съм в цикъл. Та питането ми е мога ли през това време да взимам нещо, за да не се разпространяват още повече гадините. Или да променя нещо в храненето, защото вече ми идват като гръм от ясно небе всеки месец различни бактерии, които пречат да стартираме процедури. Поръчала съм си Лактера актив на прахчета (доста скъп пробиотик), но не знам до колко би помогнал за ентерококи. Последните 2 седмици дори спрях сладко и слузообразуващи храни, уж да подсиля лечение, но не би. Не нося прашки. Междувременно на Мишо микробиологията е чиста като сълза.

Здравей, Тери!

С уговорката, че това е в сферата на акушер-гинеколозите, при повтарящи се вагинални инфекции с различни и чувствителни на повечето антибиотици микроорганизми, добра тактика е спиране на антибиотичния прием и провеждане на профилактика с имуномодулатори, антисептични препарати или комбинация от тях. Храненето не е от решаващо значение за вагиналната чистота.

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Благодаря, д-р Мели.
Все пак едно най-важните неща, които научихме на ДРЗ беше, че д-р Даскалова е широко специализиран лекар на денонощни повиквания :D :D :D
Бъди промяната, която искаш да видиш в света
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Благодаря, д-р Мели.
Все пак едно най-важните неща, които научихме на ДРЗ беше, че д-р Даскалова е широко специализиран лекар на денонощни повиквания :D :D :D

Ноторно известен факт е това.  :witch:


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу

Спад в Чгх след 48часа означава ли 100% аборт?
« -: Днес в 12:38:24 »
Здравейте, правих два теата за бременост при първия ден на закъснение и имаше втора черта, но бледа. На другия ден си направих кръвен тест и показа 29,67 Чгх, след два дни отново си направих кръвен тест и показа 15,67 Чгх. Това автоматично ли означава 100%  аборт или това което е в мен може да има шанс все още. На генеколог съм след седмица чак. Имам нужда от вашето мнение защото никъде в интернет не успявам да намеря информация за това. Благодарна ще съм от вашата помощ.
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes

Спад в Чгх след 48часа означава ли 100% аборт?
« -: Днес в 12:38:24 »
Здравейте, правих два теата за бременост при първия ден на закъснение и имаше втора черта, но бледа. На другия ден си направих кръвен тест и показа 29,67 Чгх, след два дни отново си направих кръвен тест и показа 15,67 Чгх. Това автоматично ли означава 100%  аборт или това което е в мен може да има шанс все още. На генеколог съм след седмица чак. Имам нужда от вашето мнение защото никъде в интернет не успявам да намеря информация за това. Благодарна ще съм от вашата помощ.

Здравей, green0!

За съжаление, при толкова ниски и намаляващи нива на ЧХГ прогнозите не са оптимистични. Ако не е лабораторна грешка и ако са правени в една и съща лаборатория, а също така ако не си след ембриотрансфер на повече от 1 ембрион ... затова какво е положението най-добре ще ти каже твоят лекар.

Поздрави!


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #31 -: Август 23, 2018, 17:15:17 pm »
Здравейте, в момента съм в 29 г.с. в началото на бременността без да знам, че съм бременна приемах 5 дни Далацин Ц изписан от зъболекар. До момента всичко изглежда наред но мисълта, че може да съм овредила бебето не ми дава покой. Моля за вашето мнение
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #32 -: Септември 14, 2018, 23:52:05 pm »
Здравейте, в момента съм в 29 г.с. в началото на бременността без да знам, че съм бременна приемах 5 дни Далацин Ц изписан от зъболекар. До момента всичко изглежда наред но мисълта, че може да съм овредила бебето не ми дава покой. Моля за вашето мнение

Здравей, Яни!

Ако е имало някакви негативни последици от приема на лекарството, те досега щяха да се видят при прегледите. По принцип клиндамицин (активното вещество в лекарството далацин) е в група В според класификацията на FDA (Американската администрация за контрол върху храните и лекарствата), което означава, че контролираните проучвания, извършени върху животни при тяхната репродукцията, не показват риск за плода, но не са провеждани адекватни и добре контролирани проучвания върху бременни жени.

Успешна бременност! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #33 -: Септември 16, 2018, 11:43:28 am »
За тези, които имат фейсбук профил, направих си страница, в която ще публикувам информация на здравни теми, ще споделям събития и т.н. Можете да сложите по един лайк - https://www.facebook.com/drdaskalova/ :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #34 -: Октомври 04, 2018, 15:26:13 pm »
Здравейте д-р Даскалова,
Имам хомозиготна мутация на HLA-G, но обсъждането на резултата тепърва предстои. Коментарът от геника гласи, че тази мутация се свързва със ранни загуби на бременността и повишен риск от прееклампсия. Може ли някой да ми обясни как точно действа тази мутация, тъй като чета че това HLA-G всъщност се произвежда от ембриона, и ми е трудно да си обясня как моята мутация може да окаже влияние? Или логиката е че ембрито наследява същата мутация от мене?
      Не съм имала регистрирана загуба на бременност до сега, тъй като при вече 4 години опити изобщо не забременявам и може би всичко приключва прекалено рано за да се установи.
       Установи се че съм носител и на тромбофилия- хетерозигот по мутантен алел на PAI-1, ACE, F13, MTRR. Както и дефицит на Д3, В9 и В12 с който се занимавам в момента. Но доколкото разбрах тромбофилиите се свързват с по-късни загуби на бременност, или греша?

Здравей, с уговорката, че най-точна и ясна консултация ще получиш от лекаря, който ти е назначил това изследване, мога да ти кажа най-общо следното:

HLA-G се произвежда от цитотрофобласта, а не директно от ембрионалните структури.
HLA-G принципно имат имунорегулаторни ефекти, като допринасят за имунния толеранс на матката по време на бременност и на  плацентата чрез насочване на различни субпопулации на хематопоетични клетки с имунологични функции, както и насочване на целеви клетки към имуносупресивни режими. Смята се, че клетъчно свързани изоформи на HLA-G програмират маточните NK клетки в посока към толерантност, като потискат цитотоксичната им активност, инхибират миграцията и индуцират апоптозата (програмираната клетъчна смърт). Разтворимите протеини на HLA-G повлияват производството на цитокини от кръвните мононуклеарни клетки и силно потискат цитотоксичните Т лимфоцити, програмират Т-хелпърите в пътища, свързани с толерантността и т.н.
Предразположението към тромбофилия може да рефлектира и като ранни загуби на плода, но при тебе, ако няма промяна във фактор V и фактор II, положението не е чак толкова тежко. Дефицитът на В12 е заради мутацията в MTRR, като този недостиг на витамини като цяло се преодолява лесно с прием на повечко витамини.

Успех!
Относно това изследване искам и аз да питам.Аз също съм с такъв резултат и имам вече доста загуби въпроса ми е терапия с аспирин и фраксипарин ще бъде ли достатъчна за преодоляването на проблема.Нужно ли е и прием на нещо друго.След няколко дена ще го обсъдя и с доктора ми но искам да съм подготвена и да задавам адекватни въпроси.

Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #35 -: Октомври 07, 2018, 21:36:21 pm »
Здравейте д-р Даскалова. Бременна съм след ин витро, икси с близнаци, разнояйчни с две плаценти. С мъжки фактор сме, имам заченато естествено и родено детенце на почти 5 години. С първото дете, след около 15-20та седмица от бременността имах повишено кръвно налягане, до тогава приемах профилактично АП, а след установяване на завишеното кръвно налягане, Фракси. Износих почти до термин, доносено и с добри показатели дете. Родис със спешно секцио, защото лекарят прецени, че рискът след 37-8 седмица от кръвното ми, надвишава ползите.

Сега имам кръвно налягане 130, 140/90 от самото зачеване. Пия АП и Допегит/1/2 таблетка сутрин и вечер/. До преди 1 седмица, когато ми прилоша и се оказах с кръвно 100/60. Спрях допегита и до сега не надвишава кръвното от 120/80. Точно преди 1 седмица направих и скрининга, който излезе с добри показатели, според лекарите, за синдромите. Но днес ме загложди дали стойността на плацентарнияр протеин не е нисък за близнаци и може ли това да индикира бъдещи проблеми, предвид и историята ми до тук. Какви други изследвания мога да направя на този етап или по-късно, чета че навлиза някакъв тест за риск от преекламсия и се чудя, дали и най-вече кога да го направя. Другото , което ме гложди и не мога да разбера е , тези стойности на плацентарният протеийн и чхг-то общо за двеата ембриона ли са и не са ли ниски стойностите?Благодаря предварително за коментарът!






*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #36 -: Октомври 07, 2018, 21:51:23 pm »
Здравейте д-р Даскалова,
Имам хомозиготна мутация на HLA-G, но обсъждането на резултата тепърва предстои. Коментарът от геника гласи, че тази мутация се свързва със ранни загуби на бременността и повишен риск от прееклампсия. Може ли някой да ми обясни как точно действа тази мутация, тъй като чета че това HLA-G всъщност се произвежда от ембриона, и ми е трудно да си обясня как моята мутация може да окаже влияние? Или логиката е че ембрито наследява същата мутация от мене?
      Не съм имала регистрирана загуба на бременност до сега, тъй като при вече 4 години опити изобщо не забременявам и може би всичко приключва прекалено рано за да се установи.
       Установи се че съм носител и на тромбофилия- хетерозигот по мутантен алел на PAI-1, ACE, F13, MTRR. Както и дефицит на Д3, В9 и В12 с който се занимавам в момента. Но доколкото разбрах тромбофилиите се свързват с по-късни загуби на бременност, или греша?

Здравей, с уговорката, че най-точна и ясна консултация ще получиш от лекаря, който ти е назначил това изследване, мога да ти кажа най-общо следното:

HLA-G се произвежда от цитотрофобласта, а не директно от ембрионалните структури.
HLA-G принципно имат имунорегулаторни ефекти, като допринасят за имунния толеранс на матката по време на бременност и на  плацентата чрез насочване на различни субпопулации на хематопоетични клетки с имунологични функции, както и насочване на целеви клетки към имуносупресивни режими. Смята се, че клетъчно свързани изоформи на HLA-G програмират маточните NK клетки в посока към толерантност, като потискат цитотоксичната им активност, инхибират миграцията и индуцират апоптозата (програмираната клетъчна смърт). Разтворимите протеини на HLA-G повлияват производството на цитокини от кръвните мононуклеарни клетки и силно потискат цитотоксичните Т лимфоцити, програмират Т-хелпърите в пътища, свързани с толерантността и т.н.
Предразположението към тромбофилия може да рефлектира и като ранни загуби на плода, но при тебе, ако няма промяна във фактор V и фактор II, положението не е чак толкова тежко. Дефицитът на В12 е заради мутацията в MTRR, като този недостиг на витамини като цяло се преодолява лесно с прием на повечко витамини.

Успех!
Относно това изследване искам и аз да питам.Аз също съм с такъв резултат и имам вече доста загуби въпроса ми е терапия с аспирин и фраксипарин ще бъде ли достатъчна за преодоляването на проблема.Нужно ли е и прием на нещо друго.След няколко дена ще го обсъдя и с доктора ми но искам да съм подготвена и да задавам адекватни въпроси.

Здравей, kremch!

Би ли уточнила за кое точно изследване (резултат) става въпрос, за да ти отговоря конкретно?

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #37 -: Октомври 07, 2018, 22:04:09 pm »
Здравейте д-р Даскалова. Бременна съм след ин витро, икси с близнаци, разнояйчни с две плаценти. С мъжки фактор сме, имам заченато естествено и родено детенце на почти 5 години. С първото дете, след около 15-20та седмица от бременността имах повишено кръвно налягане, до тогава приемах профилактично АП, а след установяване на завишеното кръвно налягане, Фракси. Износих почти до термин, доносено и с добри показатели дете. Родис със спешно секцио, защото лекарят прецени, че рискът след 37-8 седмица от кръвното ми, надвишава ползите.

Сега имам кръвно налягане 130, 140/90 от самото зачеване. Пия АП и Допегит/1/2 таблетка сутрин и вечер/. До преди 1 седмица, когато ми прилоша и се оказах с кръвно 100/60. Спрях допегита и до сега не надвишава кръвното от 120/80. Точно преди 1 седмица направих и скрининга, който излезе с добри показатели, според лекарите, за синдромите. Но днес ме загложди дали стойността на плацентарнияр протеин не е нисък за близнаци и може ли това да индикира бъдещи проблеми, предвид и историята ми до тук. Какви други изследвания мога да направя на този етап или по-късно, чета че навлиза някакъв тест за риск от преекламсия и се чудя, дали и най-вече кога да го направя. Другото , което ме гложди и не мога да разбера е , тези стойности на плацентарният протеийн и чхг-то общо за двеата ембриона ли са и не са ли ниски стойностите?Благодаря предварително за коментарът!

Здравей, Pufpafka!

При многоплодните бременности нивата на биохимичните маркери са еднакви за всечки плодове, тъй като това са маркери, които изследваме от майчината кръв. Няма как да отдиференцираме коя плацента какво количество плацентарен протеин произвежда. При настоящия скрининг нивото на плацентарния протеин (PAPP-A) е добро, за ниско се смята когато е под 0.5 от МоМ и за много ниско - когато е под 0.3 МоМ, а при тебе е 0.656 МоМ.

Ние в такава ситуация препоръчваме да се направи, ако не е направен, скрининг за маркери за трофобластна инвазия (може да се направи през цялата бременност, както и извън бременност), скрининг за прееклампсия също (за който може би си пропуснала срока), както и останалите мерки при многоплодна бременност, както и тези за бременност, постигната след ин витро оплождане.

Какво е АП (аспирин протект може би)? Къде е правен този скрининг? Явно не е в НГЛ, която е оторизираната структура за този вид изследвания?

Поздрави!


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #38 -: Октомври 08, 2018, 08:01:26 am »
Здравейте Д-р Даскалова,извинявам се че съм пропуснала да уточня.
Става въпрос за HAL-G хетерозиготен носител на мутантен алел съм.
Достатъчна ли ще бъде превенцията само с аспирин и фраксипарин?
Благодаря!

*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #39 -: Октомври 17, 2018, 12:41:45 pm »
Здравейте Д-р Даскалова,извинявам се че съм пропуснала да уточня.
Става въпрос за HAL-G хетерозиготен носител на мутантен алел съм.
Достатъчна ли ще бъде превенцията само с аспирин и фраксипарин?
Благодаря!

Не мисля, че това е необходимата терапия, но не искам да влизам в задочен спор и затова ти предлагам да слушаш указанията на акушер-гинеколога, който те следи.

Успех! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #40 -: Октомври 17, 2018, 20:14:57 pm »
Благодара за отговора, проблема е че не ми предлага нищо за сега.като дойде момента щял да каже.А аз не искам да рискувам отново,6 пореден аборт не бих преживяла.

Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #41 -: Октомври 20, 2018, 23:36:58 pm »
Здравейте, д-р Даскалова!
Със съпруга ми имаме три деца и се борим за четвърто. След около 1,5 опити, се насочихме към репродуктивен специалист. Лекарят, с който избрахме да работим, ни каза, че начинът е или естествено, или ин витро забременяване, като се има предвид моята възраст и спермограмата, която занесохме. Направихме още една спермограма и подадохме молба към ЦАР. Предстои да вземем заповед. Преди няколко дни посетихме лекаря и той категорично отхвърли идеята ми за инсеминация- направо ин витро, особено с тази спермограма. Изписа ми противозачатъчни за следващия цикъл и след това действаме.
Бихте ли погледнала спермограмата и посъветвала дали да пращам мъжът ми повторно на уролог или лекарят е видял всичко, което му е трябвало и спокойно да преминавам към процедурата (сега видях, че има бактерия).
Благодаря!
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #42 -: Октомври 21, 2018, 10:57:17 am »
Здравейте, д-р Даскалова!
Със съпруга ми имаме три деца и се борим за четвърто. След около 1,5 опити, се насочихме към репродуктивен специалист. Лекарят, с който избрахме да работим, ни каза, че начинът е или естествено, или ин витро забременяване, като се има предвид моята възраст и спермограмата, която занесохме. Направихме още една спермограма и подадохме молба към ЦАР. Предстои да вземем заповед. Преди няколко дни посетихме лекаря и той категорично отхвърли идеята ми за инсеминация- направо ин витро, особено с тази спермограма. Изписа ми противозачатъчни за следващия цикъл и след това действаме.
Бихте ли погледнала спермограмата и посъветвала дали да пращам мъжът ми повторно на уролог или лекарят е видял всичко, което му е трябвало и спокойно да преминавам към процедурата (сега видях, че има бактерия).
Благодаря!

Здравей, mary cherry!

С тези показатели от спермалния анализ не може да се прави инсеминация, стойностите са ниски. Ако има време, добре е да се изясни какви са причините за влошената сперматогенеза. Щом сте кандидатствали към ЦАР, значи  и предходната спермограма е била недобра. Поне е желателно да се изясни наличието на инфекция (бактерия) чрез микробиологични изследвания и PCR за хламидия и микоплазми, както и да се проведе лечение при нужда.

Поздрави и успех!


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #43 -: Октомври 23, 2018, 20:32:29 pm »
Добър вечер, д-р Даскалова. Прекрасно е, че можем да получим консултация по наболели медицински въпроси със специалист като вас.
В момента съм бременна с второ детенце, възраст: 38 г. и днес си направих БХС (11-14 г.с.) в Национална генетична лаборатория, Майчин дом.
Ще съм благодарна на коментар върху резултатите ми:  Тегло (кг.): 71.100, Дата УЗ преглед: 23.10.2018, Тип бременност: Единична, CRL (мм): 47.00, Nuchal Translucency (мм): 1.30, Костици на носа: Налична.
* Възраст към термин: 39.3години; * Гестационна възраст: 11.4; * Метод на определяне на гестационната възраст *CRL        
РЕЗУЛТАТ ЗА БРЕМЕННАТА ЖЕНА *               
 ВАШИЯТ КОМБИНИРАН РИСК за болест на ДАУН e: 1 от 1800 бременни 1)               
ВАШИЯТ РИСК за болест на ЕДУАРДС e 1 от 100000 бременни.             
 ВАШИЯТ РИСК за болест на ПАТАУ e 1 от 100000 бременни.               
ВАШИЯТ РИСК за болест на ТЪРНЕР e 1 от 100000 бременни.               
ВАШИЯТ РИСК за ТРИПЛОИДИЯ (немоларна) e 1 от 100000 бременни.         
 *ДОПЪЛНИТЕЛНА ИНФОРМАЦИЯ ЗА КОНСУЛТИРАЩИЯ ЛЕКАР:             
Биохимичен риск за болест на ДАУН e 1 от 350 бременни.           
Възрастовият риск за болест на ДАУН е 1 от 160 бременни.                
Възрастовият риск за болест на ЕДУАРДС е 1 от 1400 бременни.              
Възрастовият риск за болест на ПАТАУ е 1 от 4200 бременни.               
Възрастовият риск за болест на ТЪРНЕР е 1 от 7300 бременни.               
Възрастовият риск за ТРИПЛОИДИЯ (немоларна) е 1 от 100000 бременни.          
* Биохимични и УЗ показатели (11-14 г.с.):              
 PAPP-A (плацентарен протеин) MoM: 1.55 (част от медианата)
Free - bCG (бета-хорионгонадотропин) MoM: 1.97 (част от медианата)               
NT (нухална транслусенция)=<3: 1.3mm              
NT (нухална транслусенция) MoM: 1.06 (част от медианата)
Брой изследвания: 18

В края на тази седмица ми предстои и ранна фетална морфология, но според вас имам ли повод за притеснения?
Благодаря за отделеното време!
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #44 -: Октомври 24, 2018, 22:13:43 pm »
Добър вечер, д-р Даскалова...

В края на тази седмица ми предстои и ранна фетална морфология, но според вас имам ли повод за притеснения?
Благодаря за отделеното време!

Здравей, elodia80!

От направения скрининг не се отчита повишен риск за скринираните заболявания. Повод за притеснения няма, но предвид възрастта (и леко завишените стойности на ЧХГ) аз бих обсъдила с пациента възможностите и ограниченията на неинвазивните пренатални тестове с изолиране на свободно ДНК от майчина кръв.

С пожелание за безпроблемна бременност! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #45 -: Октомври 25, 2018, 08:46:32 am »
Здравейте др Даскалова, може ли да ми кажете какво означава LA в приложената снимка?
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #46 -: Октомври 25, 2018, 09:59:40 am »
Здравейте др Даскалова, може ли да ми кажете какво означава LA в приложената снимка?

Амниотична (околоплодна) течност (liquor amnii, LA).

Фетална морфология

Успешна бременност! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #47 -: Октомври 25, 2018, 10:14:26 am »
Благодаря Ви много!
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #48 -: Ноември 02, 2018, 13:33:49 pm »
Здравейте, доктор Даскалова!
Бременна съм в 7г.с с донорска яйцеклетка и от няколко седмици въобще не се чувствам добре. Постоянно ми е лошо, почти нищо не мога да ям и много спя( 20 часа на денонощие). Живея в чужбина и след установяване на бременност, клиниката, в която беше извършен трансфера казаха, че от тук ме поема акушерка. Миналата седмица получих зацапване и се обадих на тел, на който мога да получа помощ, но без преглед ме успокоиха, че всичко е наред. Снощи отново имах зацапване, което в леки нюанси продължава и днес, но час за преглед получих едва за понеделник. Притеснявам се и за себе си и за плода, тъй като съм в състояние на безпомощност( физически), а грижите, които получавам ми се струват оскъдни. Освен това съм отрицателен Резус фактор, а до този момент нямам направено нито едно кръвно изследване. Нямам медицинско образование, но четейки из българските форуми, оставам с впечатлението, че грижите и старанието на нашите лекари да запазят плода и комфорта на майката са в пъти повече от тук.
Медикаментите, които приемам, освен задължителната фолиева и В12, са: вагинални 3х1 lutinus 100mg( progesteron) и progynon 2mg x 3 надвечер.
Въпросът ми е, нормално ли е да се чувствам като “парцал” вече толкова време и нормални ли са тези изкървявания? Имам и тежест низко долу, която е постоянна, понякога съпроводена с болка( краткотрайно) Ще се радвам на коментар или съвет от Вас, тъй като, дори нямам достъп до подобен вид консултации тук.
Благодаря предварително!
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #49 -: Ноември 03, 2018, 09:44:59 am »
Здравейте, доктор Даскалова!
Бременна съм в 7г.с с донорска яйцеклетка и от няколко седмици въобще не се чувствам добре. Постоянно ми е лошо, почти нищо не мога да ям и много спя( 20 часа на денонощие). Живея в чужбина и след установяване на бременност, клиниката, в която беше извършен трансфера казаха, че от тук ме поема акушерка. Миналата седмица получих зацапване и се обадих на тел, на който мога да получа помощ, но без преглед ме успокоиха, че всичко е наред. Снощи отново имах зацапване, което в леки нюанси продължава и днес, но час за преглед получих едва за понеделник. Притеснявам се и за себе си и за плода, тъй като съм в състояние на безпомощност( физически), а грижите, които получавам ми се струват оскъдни. Освен това съм отрицателен Резус фактор, а до този момент нямам направено нито едно кръвно изследване. Нямам медицинско образование, но четейки из българските форуми, оставам с впечатлението, че грижите и старанието на нашите лекари да запазят плода и комфорта на майката са в пъти повече от тук.
Медикаментите, които приемам, освен задължителната фолиева и В12, са: вагинални 3х1 lutinus 100mg( progesteron) и progynon 2mg x 3 надвечер.
Въпросът ми е, нормално ли е да се чувствам като “парцал” вече толкова време и нормални ли са тези изкървявания? Имам и тежест низко долу, която е постоянна, понякога съпроводена с болка( краткотрайно) Ще се радвам на коментар или съвет от Вас, тъй като, дори нямам достъп до подобен вид консултации тук.
Благодаря предварително!

Здравей, Гъбка! Тази сънливост и умора са характерни за първите седмици от бременността, но е добре все пак да се обсъдят с лекар/акушерка. Провери си кръвното налягане. Възможно е, ако си променила драматично начина си на живот, това да ти се отразява негативно, напр. ако си била по-активна физически или си пиела повече кафе, а сега рязко си спряла. Също така, ако приемаш други лекарства или имаш общи заболявания, е добре да се обсъдят.

Никое кървене по време на бременност не е нормално, както и понякога жената не може да разбере откъде кърви, така че е редно да се види, т.е. да се прегледа с вагинален спекулум, за да се докаже или отхвърли кървене от половите органи. Предполагам си правила в обозрим срок цитонамазка. Друг източник на кървене е пикочния мехур, затова ние препоръчваме да се следи урината, т.е. да се правят изследвания на урина за кръв, левкоцити, микроорганизми и т.н. И също така, ако имаш хемороиди, те могат да кървят по време на бременност.

Последно, при слабо кървене от матката ти имаш реално назначена терапия и твърде малко неща могат да се добавят. По-редки причини за кървене могат да бъдат системни заболявания или вродени предразположения (напр. дефекти в кръвосъсирването), за които се изискват повече изследвания, обичайно направени преди бременност.

За отрицателния резус фактор, ако е първа бременност и нямаш кръвопреливане, тест за антиеритроцитни антитела се прави малко по-късно.

Зная, че не навсякъде пациентите имат този директен достъп до лекар, както е в България, за което им съчувствам. Но няма какво да направиш, такива са здравните системи. Изчакай спокойно до понеделник и настоявай за малко повече изследвания.

Поздрави и успех!


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #50 -: Ноември 03, 2018, 13:12:12 pm »
Благодаря Ви!
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #51 -: Ноември 12, 2018, 15:01:45 pm »
Здравейте, доктор Даскалова! Ще съм Ви много благодарна ако коментирате резултатите от БХС, направен в 19 г.с. Притеснява ме, че рискът за Даун се е повишил на 1:3300 спрямо ранния БХС, когато беше 1:10000. Имам ли основания за притеснения? Биохимичните ми показатели в норма ли са?

, Тегло (кг.): 44.000, Дата УЗ преглед: 05.11.2018, Гест. възр. по УЗ (седм.дни): 18.6, Тип бременност: Единична, BPD (мм): 42.70
СЕРУМ за БХС (15-19 г.с) под 35 год., 0.5 ml, Качество: Качествен, Взет на: 06.11.2018
Изследване   Норма   Резултат   Ед   Ком.
ДОРОДОВ БИОХИМИЧЕН СКРИНИНГ
 
БХС 11-20 седмица
*** ОБЩИ ДАННИ***
* Възраст към термин *   33.2   години
* Гестационна възраст *   19   седмици.дни
* Метод на определяне на гестационната възраст *   BPD   
БХС 11-14 седмица      
* Биохимични и УЗ показатели (11-14 г.с.) *         
PAPP-A (плацентарен протеин) MoM      2.09   част от медианата
NT (нухална транслусенция)   =<3   1.75   mm
NT (нухална транслусенция) MoM      1.4   част от медианата
БХС 14-20 седмица         
* РЕЗУЛТАТ ЗА БРЕМЕННАТА ЖЕНА *      
ВАШИЯТ РИСК за болест на ДАУН e   1 от 3300   бременни   1)
ВАШИЯТ РИСК за болест на ЕДУАРДС e   1 от 85000   бременни
ВАШИЯТ РИСК за дефект на невралната тръба е   Нисък   
*ДОПЪЛНИТЕЛНА ИНФОРМАЦИЯ ЗА КОНСУЛТИРАЩИЯ ЛЕКАР*
Възрастовият риск за болест на ДАУН е   1 от 600   бременни
Възрастовият риск за болест на ЕДУАРДС е   1 от 5400   бременни
* Биохимични показатели (14-20 г.с.) *         
AFP (алфа-фетопротеин) MoM   0.89   част от медианата
Free - bCG (бета-хорионгонадотропин) MoM   0.9   част от медианата
uE3 (свободен естриол) MoM   1.36   част от медианата
БХС - ИНТЕГРИРАН РИСК (обединен от 11-14 г.с. и 14-20 г.с.).         
ВАШИЯТ ИНТЕГРИРАН РИСК за болест на ДАУН e   1 от 5200   бременни
ВАШИЯТ ИНТЕГРИРАН РИСК за болест на ЕДУАРДС e   1 от 100000   бременни
Брой изследвания: 16
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #52 -: Ноември 12, 2018, 20:05:44 pm »
Здравейте,Д-р Даскалова.На 30 г първа бременност 21 г с поставен серклаж 20 г с при 2 см шийка. Непосредствено след серклажа нямах кървене, една седмица следтова след уриниране от влагалището изтича еднократно бледо розово течение. Въпроса ми  е дали може да се чисти организма от самата манипулация.Д-р правил серклажа е извън страната не отговаря. И последно да попитам имам динамика в чернодробните и повишени левкоцити, макар да приключих АБ лечение, Не се намира инфекцията причинила скъсяването, урина , цервикален и микро биолог чисти.Ако имате препоръка ще съм благодарна.Терапията ми е утрогестан 3*2, магнерот 3*2 и папаверин 3*1
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #53 -: Ноември 17, 2018, 00:49:37 am »
Здравейте, доктор Даскалова! Ще съм Ви много благодарна ако коментирате резултатите от БХС, направен в 19 г.с. Притеснява ме, че рискът за Даун се е повишил на 1:3300 спрямо ранния БХС, когато беше 1:10000. Имам ли основания за притеснения? Биохимичните ми показатели в норма ли са?

Здравей, Lady Fortuna!

Не виждам повод за притеснение. Двата скрининга са в норма. На практика това са два различни скрининга, а не две части на един скрининг, поради което не могат да се сравняват. Достоверността на скрининга в първи триместър е много по-висока от този във втори триместър, така че когато първият скрининг отчита нисък риск, не се налага да се прави втори такъв. Той се предлага, при това със сериозен коментар, само на жени, пропуснали скрининга в първи триместър.

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #54 -: Ноември 17, 2018, 00:54:41 am »
Здравейте,Д-р Даскалова.На 30 г първа бременност 21 г с поставен серклаж 20 г с при 2 см шийка. Непосредствено след серклажа нямах кървене, една седмица следтова след уриниране от влагалището изтича еднократно бледо розово течение. Въпроса ми  е дали може да се чисти организма от самата манипулация.Д-р правил серклажа е извън страната не отговаря. И последно да попитам имам динамика в чернодробните и повишени левкоцити, макар да приключих АБ лечение, Не се намира инфекцията причинила скъсяването, урина , цервикален и микро биолог чисти.Ако имате препоръка ще съм благодарна.Терапията ми е утрогестан 3*2, магнерот 3*2 и папаверин 3*1

Здравей, happy_feet!

Не бих се наела да коментирам такава ситуация, съветвам те да се обърнеш към лекар, за да се уточни има ли кървене, от къде е (често жената не може да разбере дали кърви от влагалище, уретра или хемороиди) и доколко е сериозно и каква терапия е нужна. При наличие на клиника и липса на растеж при стандартните проби се препоръчва по-широк скрининг за инфекциозни заболявания.

Успех! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #55 -: Ноември 18, 2018, 09:50:13 am »
Много Ви благодаря за отговора, д-р Даскалова! :)
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #56 -: Ноември 27, 2018, 12:05:53 pm »
Здравейте, д-р Даскалова! Бих искала да ви попитам дали резултатите ми от биохимичният скрийнинг са в нормите. На 32 години съм.
Изследване   Норма      Резултат   Ед   Ком.
ДОРОДОВ БИОХИМИЧЕН СКРИНИНГ               
    БХС 11-20 седмица               
        *** ОБЩИ ДАННИ***               
            * Възраст към термин *         33   години   
            * Гестационна възраст *         13   седмици.дни   
            * Метод на определяне на гестационната възраст *         CRL      
        БХС 11-14 седмица               
            * РЕЗУЛТАТ ЗА БРЕМЕННАТА ЖЕНА *               
                ВАШИЯТ КОМБИНИРАН РИСК за болест на ДАУН e         1 от 1700   бременни    1)
                ВАШИЯТ РИСК за болест на ЕДУАРДС e         1 от 100000   бременни   
                ВАШИЯТ РИСК за болест на ПАТАУ e         1 от 100000   бременни   
                ВАШИЯТ РИСК за болест на ТЪРНЕР e         1 от 100000   бременни   
                ВАШИЯТ РИСК за ТРИПЛОИДИЯ (немоларна) e         1 от 100000   бременни   
            *ДОПЪЛНИТЕЛНА ИНФОРМАЦИЯ ЗА КОНСУЛТИРАЩИЯ ЛЕКАР*               
                Биохимичен риск за болест на ДАУН e         1 от 380   бременни   
                Възрастовият риск за болест на ДАУН е         1 от 630   бременни   
                Възрастовият риск за болест на ЕДУАРДС е         1 от 5700   бременни   
                Възрастовият риск за болест на ПАТАУ е         1 от 17000   бременни   
                Възрастовият риск за болест на ТЪРНЕР е         1 от 6700   бременни   
                Възрастовият риск за ТРИПЛОИДИЯ (немоларна) е         1 от 100000   бременни   
            * Биохимични и УЗ показатели (11-14 г.с.) *               
                PAPP-A (плацентарен протеин) MoM         0.53   част от медианата   
                Free - bCG (бета-хорионгонадотропин) MoM         1.58   част от медианата   
                NT (нухална транслусенция)   =<3      1.63   mm   
                NT (нухална транслусенция) MoM         1   част от медианата
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #57 -: Ноември 29, 2018, 22:05:34 pm »
Здравейте, д-р Даскалова! Бих искала да ви попитам дали резултатите ми от биохимичният скрийнинг са в нормите. На 32 години съм.            

Здравей, radeto!

В тази ситуация ние бихме предложи НИПТ - неинвазивен пренатален тест с изолиране от майчина кръв на свободно ДНК с трофобластен произход, поради по-високия биохимичен риск спрямо възрастовия. Както и бихме обърнали внимание на плацентарния протеин, който е малко над 0.5 от МоМ, а под 0.5 се приема за понижен и води до по-висок риск от някои неблагополучия по време на бременността.

Като цяло скринингът е добър, и в зависимост от други фактори - тютюнопушене, наднормено тегло, други заболявания, може да има нужда от допълнителни мерки. Коментирай това с твоя лекар, който най-добре те познава и би ти дал правилните насоки.

Успешна бременност!


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #58 -: Декември 01, 2018, 17:22:46 pm »
Здравейте, др Даскалова! Благодаря за отделеното време и внимание!Имам конкретен въпрос:Възможно ли е единствено чрез преглед с вагинален ултразвук да се постави диагнозата "Намален яйчников резерв"? До колкото знам са необходими изследвания на определени хормони за тази цел. Като допълнение към въпроса си,искам да добавя и факта, че м. септември забременях спонтанно,непланирано, с изключително ранна овулация.
Тъй като направих аборт на 12.11, мога ли в началото на следващия МЦ да изследвам АХ,Инхибин Б и FSH за оценка на яйчниковия резерв,или трябва да изчакам 3-6 мес,за да получа достоверни резултати ?
Имам 2 деца -на 5г и 1,6г, аз самата съм на 29г.
Отново благодаря! Желая ви успешна работа и весели празници!
« Последна редакция: Декември 01, 2018, 17:54:24 pm от mar1ah »
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #59 -: Декември 01, 2018, 19:06:55 pm »
Здравейте, др Даскалова! Благодаря за отделеното време и внимание!Имам конкретен въпрос:Възможно ли е единствено чрез преглед с вагинален ултразвук да се постави диагнозата "Намален яйчников резерв"? До колкото знам са необходими изследвания на определени хормони за тази цел. Като допълнение към въпроса си,искам да добавя и факта, че м. септември забременях спонтанно,непланирано, с изключително ранна овулация.
Тъй като направих аборт на 12.11, мога ли в началото на следващия МЦ да изследвам АХ,Инхибин Б и FSH за оценка на яйчниковия резерв,или трябва да изчакам 3-6 мес,за да получа достоверни резултати ?
Имам 2 деца -на 5г и 1,6г, аз самата съм на 29г.
Отново благодаря! Желая ви успешна работа и весели празници!

Здравей, mar1ah!

Правилният начин за оценка на яйчников резерв е комплексна - ултразвуков преглед на 3-ти ден от МЦ с измерване на обема на яйчниците и изброяване на антралните фоликули (при което един опитен гинеколог може да заподозре проблеми с функцията на яйчниците) и, ако няма задържани фоликули, измерване нивата на АМХ, но също така и на естрадиол, ФСХ и ЛХ. Това е един стандартен минимум. Към него могат да се добавят и други тестове.

Малко вероятно е на твоята възраст да си с изчерпан резерв, но не е изключено, като има рискови фактори (напр. операции върху яйчниците, генетични дефекти, тютюнопушене, химиотерапия и лъчетерапия, автоимунни заболявания, метаболитни проблеми и т.н.). Също така има и наследственост - ако майката е влязла рано в менопауза, същото може да се случи и с дъщерята. По литературни данни от САЩ една на 1000 жени сред 30-годишните ще е с преждевременно намален яйчников резерв. Добре е да се изследваш, защото ако има съмнение за това, трябва да се вземат мерки за здравето ти, доколкото процесът е хронично прогресиращ.

Поздрави!


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #60 -: Декември 01, 2018, 19:49:05 pm »
Здравейте, др Даскалова! Благодаря за отделеното време и внимание!Имам конкретен въпрос:Възможно ли е единствено чрез преглед с вагинален ултразвук да се постави диагнозата "Намален яйчников резерв"? До колкото знам са необходими изследвания на определени хормони за тази цел. Като допълнение към въпроса си,искам да добавя и факта, че м. септември забременях спонтанно,непланирано, с изключително ранна овулация.
Тъй като направих аборт на 12.11, мога ли в началото на следващия МЦ да изследвам АХ,Инхибин Б и FSH за оценка на яйчниковия резерв,или трябва да изчакам 3-6 мес,за да получа достоверни резултати ?
Имам 2 деца -на 5г и 1,6г, аз самата съм на 29г.
Отново благодаря! Желая ви успешна работа и весели празници!

Здравей, mar1ah!

Правилният начин за оценка на яйчников резерв е комплексна - ултразвуков преглед на 3-ти ден от МЦ с измерване на обема на яйчниците и изброяване на антралните фоликули (при което един опитен гинеколог може да заподозре проблеми с функцията на яйчниците) и, ако няма задържани фоликули, измерване нивата на АМХ, но също така и на естрадиол, ФСХ и ЛХ. Това е един стандартен минимум. Към него могат да се добавят и други тестове.

Малко вероятно е на твоята възраст да си с изчерпан резерв, но не е изключено, като има рискови фактори (напр. операции върху яйчниците, генетични дефекти, тютюнопушене, химиотерапия и лъчетерапия, автоимунни заболявания, метаболитни проблеми и т.н.). Също така има и наследственост - ако майката е влязла рано в менопауза, същото може да се случи и с дъщерята. По литературни данни от САЩ една на 1000 жени сред 30-годишните ще е с преждевременно намален яйчников резерв. Добре е да се изследваш, защото ако има съмнение за това, трябва да се вземат мерки за здравето ти, доколкото процесът е хронично прогресиращ.

Поздрави!

Др Даскалова,благодаря ви за бързия отговор. Имам и един допълнителен въпрос-ако се окаже,че имам метаболитен проблем или автоимунно заболяване , яйчниците биха ли могли да заработят нормално, т.е обратим ли е намаления яйчников резерв?
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #61 -: Декември 01, 2018, 20:35:40 pm »
По-скоро лечението на заболяванията или предразположенията, подобряването на метабозима (напр. на инсулина), отслабването (ако си с наднормено тегло) и т.н. биха подобрили работата на яйчниците и качеството на яйцеклетките.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #62 -: Декември 18, 2018, 19:22:49 pm »
Здравейте, д-р Даскалова! Имам два спонтанни аборта тази година. Единия януари в 5г.с., другия септември в 6г.с. След това тръгнах по доктори, пуснах си хормони:
Прогестерон - 14,84
FSH - 5.22
DHEA-s -6.7
Тестостерон - 1.41
Андростендион - 2.89
THS - 2.2
Направих и изследване за тромбофилия, което показа хетерозиготен генотип за PAI 4G/5G и хетерозиготен генотип C/T за 677С>Т (MTHFR)
Пуснахме и микробиология, която показа бактерия при мен и мъжа ми, за която проведохме лечение. На прегледа ми казаха, че имам хипопластична матка. Не ми дадоха конкретна причина за абортите. Казаха ми, че след като всичко е наред можем да започнем опити отново. Аз обаче се притеснявам, че бременноста може да свърши фатално отново преди изобщо да съм се зарадвала, че я има. Мислите ли, че доктора пропуска нещо в резултатите и мислите ли, че има други изследвания, които трябва да направим? Благодаря!
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #63 -: Декември 18, 2018, 20:39:27 pm »
Здравейте, д-р Даскалова! Имам два спонтанни аборта тази година. Единия януари в 5г.с., другия септември в 6г.с. След това тръгнах по доктори, пуснах си хормони:
Прогестерон - 14,84
FSH - 5.22
DHEA-s -6.7
Тестостерон - 1.41
Андростендион - 2.89
THS - 2.2
Направих и изследване за тромбофилия, което показа хетерозиготен генотип за PAI 4G/5G и хетерозиготен генотип C/T за 677С>Т (MTHFR)
Пуснахме и микробиология, която показа бактерия при мен и мъжа ми, за която проведохме лечение. На прегледа ми казаха, че имам хипопластична матка. Не ми дадоха конкретна причина за абортите. Казаха ми, че след като всичко е наред можем да започнем опити отново. Аз обаче се притеснявам, че бременноста може да свърши фатално отново преди изобщо да съм се зарадвала, че я има. Мислите ли, че доктора пропуска нещо в резултатите и мислите ли, че има други изследвания, които трябва да направим? Благодаря!

Здравей, Ivetka!

Ако матката е хипопластична, това е причина за абортите. Но това е доста рядка диагноза, аз лично съм срещала не повече от 5 жени за почти 30 години работа. Помисли за второ мнение при репродуктивен специалист.

Относно изследванията - хормоните се интерпретират спрямо техните референтни граници (всяка лаборатория има собствени такива) и заедно с клиничните показатели. По отношение маркерите за тромбофилия, има много такива, ако искаш да коментирам, ще трябва да ми кажеш кои точно са изследвани. Спермограма при мъжа е задължителна в ситуация на спонтанни аборти - все пак половината генетичен материал идва от него, така че изключването му от картината е неправилно. Скрининг за инфекции също така е добре да се направи, ако не е направен, кръвните ви групи и резус фактор, след това фоликулометрия за оценка на яйчниковата функция и т.н.

Трудно е обаче сама да си ги назначаваш, трябва да си намериш лекар, който да разбира от тази материя и да следваш указанията му. И приемът на метилирана форма на фолиева киселина в по-висока доза е препоръчителен.

Успех! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #64 -: Декември 18, 2018, 21:04:12 pm »
Аз също се учудих за диагнозата “хипопластична матка”, тя беше установена само чрез ехограф.

Извинявам се, че не съм поставила рефертните стойности. Ето ги и тях:
Прогестерон - 14,84 (1,83-23,90)
FSH - 5.22 (3.5 - 12.5)
DHEA-s -6.7 (4.02 - 11)
Тестостерон - 1.41 (0.29 - 1.67)
Андростендион - 2.89 (0.75 - 3.10)
TSH - 2.2 (0.40 - 6.00)
Изследваните маркери за тромбофилия са:
R506Q (FV)
20210G>A (протромбин)
4G/5G (PAI)
677C>T (MTHFR).

Спермограма и скрининг за инфекции не са правени, само микробиология. Резус фактора ми е отрицателен, разбрах го след първия аборт. Тогава ми направиха RhoGAM, на картончето, което ми дадоха пише, че е валидна до 22 септември 2019.
Останалите изследвания, които изброихте не са споменавани и именно това ме притеснява.
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #65 -: Декември 18, 2018, 21:21:27 pm »
Аз бих добавила ACE, Factor XIII и MTRR към генетичните маркери, както и тест за антиеритроцитни автоантитела заради резус-несъвместимостта (като трябва да споменеш, че е поставян анти Д гамаглобулин).

Хормоналния статус е добре да се прецизира според деня от менструалния цикъл, като може да се прави заедно с фоликулометрия, така ще имаш по-ясна представа за състоянието си. Бих добавила и антитироидни антитела.

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Привет,др Даскалова!Интересува ме дали стойността на АМХ се влияе от прием на алкохол? Изследването трябва ли да се прави при определен режим? Чета противоречива информация. Благодаря за отделеното време,желая успешен ден!
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Привет,др Даскалова!Интересува ме дали стойността на АМХ се влияе от прием на алкохол? Изследването трябва ли да се прави при определен режим? Чета противоречива информация. Благодаря за отделеното време,желая успешен ден!

Здравей, mar1ah!

Аз бих те посъветвала да не пиеш алкохол в периодите на опити за забременяване. Ако не можеш сама да се откажеш, вероятно ще е добре да потърсиш специализирана помощ. Иначе за изследването на АМХ не е нужен хранителен или друг режим.

Поздрави!


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Здравейте, доктор Даскалова! Ще съм Ви много благодарна ако коментирате резултатите от БХС, направен в 13 г.с., първа бременност.

*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Здравейте, доктор Даскалова! Ще съм Ви много благодарна ако коментирате резултатите от БХС, направен в 13 г.с., първа бременност.

Здравей, Mariya!

Резултатът показва нисък риск за скринираните заболявания. Разбира се, интерпретацията му трябва да се направи от акушер-гинеколога, който е направил измерванията.

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Здравейте,моля ако може разяснение:имам положителен  резултат за  Anti SSB/La.Резултатът ми е 13.3.Положителен го дават >12.5.Какво означава това?Нужно ли е да си приемат някакви медикаменти?Благодаря предварително!
« Последна редакция: Март 30, 2019, 18:05:30 pm от krist »
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Здравейте,моля ако може разяснение:имам положителен  резултат за  Anti SSB/La.Резултатът ми е 13.3.Положителен го дават >12.5.Какво означава това?Нужно ли е да си приемат някакви медикаменти?Благодаря предварително!

Здравей, krist!

Първо трябва да се уточни защо са повишени тези антитела - обичайно са свързани с някоя автоимунна болест (синдром на Сьогрен, лупус еритематодес). След което да се прецени какво лечение да се проведе. В периодите извън бременност и по време на бременност лечението е различно, така че и това трябва да се съобрази.

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #72 -: Април 01, 2019, 19:11:59 pm »
Здравейте,ами имам Хашимото.Приемам Лтироксин 25.Имах повишен МАТ- 308.С дефицит съм на Д3 и Б12.Извън бременност съм,имам две биохимични,правим опити за бебе от 2г.
Здравейте,моля ако може разяснение:имам положителен  резултат за  Anti SSB/La.Резултатът ми е 13.3.Положителен го дават >12.5.Какво означава това?Нужно ли е да си приемат някакви медикаменти?Благодаря предварително!

Здравей, krist!

Първо трябва да се уточни защо са повишени тези антитела - обичайно са свързани с някоя автоимунна болест (синдром на Сьогрен, лупус еритематодес). След което да се прецени какво лечение да се проведе. В периодите извън бременност и по време на бременност лечението е различно, така че и това трябва да се съобрази.

Поздрави! :)
« Последна редакция: Април 01, 2019, 19:19:27 pm от krist »
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #73 -: Октомври 30, 2019, 22:34:05 pm »
Ако тези дни сте във Велико Търново и региона, можете да ме откриете тук Family Days Expo 2019.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #74 -: Декември 19, 2019, 16:48:09 pm »
Здравейте, Д-р Даскалова,
Моля Ви за помощ при разчитането на резултатите ми от БХС в 12-та г.с., понеже съм на ЖК след почти месец и искам да разбера дали имам основание за притеснения.
https://drive.google.com/open?id=1Gnt9RqOZatUgX9IonAztrx3hG45drtKT
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #75 -: Декември 19, 2019, 23:06:08 pm »
Здравейте, Д-р Даскалова,
Моля Ви за помощ при разчитането на резултатите ми от БХС в 12-та г.с., понеже съм на ЖК след почти месец и искам да разбера дали имам основание за притеснения.
https://drive.google.com/open?id=1Gnt9RqOZatUgX9IonAztrx3hG45drtKT

Здравей, Invisible_!

Твоят комбиниран риск за тризомия 21 (синдром на Даун) е 1 към 1900. Съвременните международно приети препоръки са следните: при риск между 1 към 101 и 1 към 2500, на пациентите може да бъде предложен cfDNA. Цялата информация съм качила на български език тук Препоръки на FIGO за скрининг за хромозомни аномалии.

Разбира се, отговорът ми е механичен, а най-правилен съвет ще ти даде лекарят, който е направил измерванията за скрининга. Аз бих се посъветвала с него по-рано, преди деня за женската консултация.

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #76 -: Декември 20, 2019, 11:14:59 am »
Здравейте, Д-р Даскалова,
Благодаря Ви за бързия отговор. Ще потърся лекаря по-рано.
Весели празници! :)
*
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #77 -: Януари 23, 2020, 03:22:19 am »
Здравейте, д-р Даскалова,

Прегледах темата и виждам, че повечето момичета са писали във връзка с резултатите от фетална морфология и искам да се извиня, ако въпроса ми не е за тук.

В 7 г.с. съм, спонтанно забременяване след лапароскопия през август и 2 месеца противозачатъчни. От 10 дни вземам 2х2 утрогестан и аспирин протект. Жълтъчното тяло е о.к. според док, но не се вижда ембрион и пулс. Прегледа беше днес с вагинален ехограф. Преди 3 дни спрях да усещам напрежение в гърдите, а от вчера имам леко зацапване. След седмица ще ходя пак да ме види.

Въпроса ми е, при толкова напреднала техника какъв ми е шанса според Вас да се подобри положението. Имам си едно голямо момче, а второ бебе чакаме от над 6 години и хем ми се иска да всичко да е наред, хем не ми се вярва при при това положение.

Благодаря Ви предварително за отделеното време и разбирането.
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #78 -: Януари 23, 2020, 14:44:51 pm »
Здравейте, д-р Даскалова,

Прегледах темата и виждам, че повечето момичета са писали във връзка с резултатите от фетална морфология и искам да се извиня, ако въпроса ми не е за тук.

В 7 г.с. съм, спонтанно забременяване след лапароскопия през август и 2 месеца противозачатъчни. От 10 дни вземам 2х2 утрогестан и аспирин протект. Жълтъчното тяло е о.к. според док, но не се вижда ембрион и пулс. Прегледа беше днес с вагинален ехограф. Преди 3 дни спрях да усещам напрежение в гърдите, а от вчера имам леко зацапване. След седмица ще ходя пак да ме види.

Въпроса ми е, при толкова напреднала техника какъв ми е шанса според Вас да се подобри положението. Имам си едно голямо момче, а второ бебе чакаме от над 6 години и хем ми се иска да всичко да е наред, хем не ми се вярва при при това положение.

Благодаря Ви предварително за отделеното време и разбирането.

Здравей, mimko! За съжаление, при добра техника и специалист, в 7 г.с. трябва да се види ембрион. Ако няма ембрионална структура, съответно няма да има и сърдечна дейност (пулс). Аспиринът защо е?

Поздрави!


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #79 -: Януари 25, 2020, 12:28:43 pm »
Здравейте д-р Даскалова,
Благодаря Ви за отговора, вече посвикнах с идеята, че нещата не са добре. Струва ми се, че утрогестана просто забавя неизбежното, но .... ще изчакам до другия четвъртък за чудо. Аспирина го вземам по препоръка на гинеколога, не знам каква му е функцията, но не ми се вярва да пречи.
Благодаря отново и хубав ден!
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #80 -: Януари 25, 2020, 13:12:04 pm »
Здравейте д-р Даскалова,
Благодаря Ви за отговора, вече посвикнах с идеята, че нещата не са добре. Струва ми се, че утрогестана просто забавя неизбежното, но .... ще изчакам до другия четвъртък за чудо. Аспирина го вземам по препоръка на гинеколога, не знам каква му е функцията, но не ми се вярва да пречи.
Благодаря отново и хубав ден!

Въпросът ми за аспирина по-скоро беше за какво е изписан - ако напр. е по повод високорискова тромбофилия, предишни епизоди на дълбока венозна тромбоза и т.н., то в тази насока може да се мисли като евентуална причина за неразвиваща се бременност. Ако се визуализира жълтъчно мехурче, но няма ембрионален полюс, все пак може да се изчака седмица, както твоят лекар те е посъветвал, защото, макар и рядко, е възможно да се появи ембрионална структура малко по-късно в хода на бременността. Но е изключение.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #81 -: Януари 25, 2020, 16:43:26 pm »
Ами по-скоро превантивно. Не съм имала нито едно от изброените. Лапарото го направихме поради неизяснен стерилитет и с цел подготовка за ин витро процедура, като ми беше прекъсната едната тръба поради непроходимост.  Не съм имала други  оплаквания. Имам Хашимото, но не вземам хормони, защото текущото състояние на жлезата не го изисква /след консултация с ендокринолог/ и се чувствам добре. В 5 г.с. си пуснах хормоните и антителата и нещата си изглеждахо добре. Качила съм файл с резултатите и реф. граници, ако искате да го погледнете.
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #82 -: Февруари 29, 2020, 16:53:57 pm »
Здравейте, д-р Даскалова, моля за коментар по моите изследвания от БХС. Според моят АГ да не се притеснявам и да повторим пак БХС след 2 седмици. Но не спирам да мисля резултата относно Даун. Имам и два завишени биохимични показателя, които не разбирам. Шокирана съм, защото съм здрава, не взимам никакви лекарства, не пия и не пуша, имаме едно дете на 9г.
Благодаря ви
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #83 -: Февруари 29, 2020, 17:53:59 pm »
Здравейте, д-р Даскалова, моля за коментар по моите изследвания от БХС. Според моят АГ да не се притеснявам и да повторим пак БХС след 2 седмици. Но не спирам да мисля резултата относно Даун. Имам и два завишени биохимични показателя, които не разбирам. Шокирана съм, защото съм здрава, не взимам никакви лекарства, не пия и не пуша, имаме едно дете на 9г.
Благодаря ви

Здравей, Петя!
Изчисленият риск за тризомия 21 (синдром на Даун) за твоето бебе е 1 към 200, т.е. от 200 родени деца 199 ще са с нормален хромозомен набор, а 1 ще е с тризомия 21. Реално този изчислен риск не е много по-висок от възрастовия ти риск, който е 1 към 280 и това е рискът на всички жени на твоята възраст, без да се вземат под внимание останалите фактори. Биохимичните маркери, които се изследват в този срок на бременността, са два - първият ти е в норма, а вторият (свободното ЧХГ) наистина е завишен. Освен когато бебето е с тризомия 21, има и други причини това да е така, напр. ако серумът е транспортиран при висока температура, при някои заболявания на трофобласта или на майката (напр. бъбречни проблеми), ако бебето има други заболявания (напр. тежка форма на хипоспадия), ако има разминаване в датирането на бременността (напр. поради различна от обичайната овулация), при многоплодна бременност, в това число и при изчезващ близнак, моларна бременност, ако бременността е постигната чрез ин витро оплождане и т.н.

Съвременната препоръка в този случай е описана тук Препоръки на FIGO за скрининг за хромозомни аномалии.
Неинвазивните пренатални тестове са все още скъпи за българския стандарт, но пък са без риск, за сравнение с инвазивните такива, като хорионбиопсия или амниоцентеза.
Повторен преглед на бебето от друг специалист е винаги добра идея.
Късен скрининг се прави само у нас, като идеята му е да се изчисли интегриран риск, което лично мен не ме устройва, така че ние в практиката си повече настояваме родителите да помислят за НИПТ.

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #84 -: Април 23, 2020, 18:00:50 pm »
Добър ден д-р Даскалова,

В момента съм много уплашена, т.к. От ранния БХС получих много стряскащи резултати. Ето ги и тях :

1. На 30г.в. в 12+4 г.с
2. От феталната морфология всичко изглежда добре - без видими аномалии, NT 1.22 mm, CRL 63.1 mm, налична носна костица
3. Идва стряскащото от кръвните изследвания комбиниран риск 1:2 за синдром на Даун.
Възрастов риск 1:545,
PAPP-A MoM 0.227804
Free beta hCG MoM 6.94672,
Кръвта е взета в частна лаборатория два пъти за да няма грешка.

Реших и си пуснах нов скрининг в университетска лаборатория, от който чакам резултати.

Явно ще се направи хорионбиопсия или амниоцентеза, но искам коментар на този риск и дали е възможно изобщо бебето да е здраво.

Благодаря !
« Последна редакция: Април 23, 2020, 18:03:01 pm от Aysh »
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #85 -: Април 23, 2020, 18:53:11 pm »
Добър ден д-р Даскалова,

В момента съм много уплашена, т.к. От ранния БХС получих много стряскащи резултати. Ето ги и тях :

1. На 30г.в. в 12+4 г.с
2. От феталната морфология всичко изглежда добре - без видими аномалии, NT 1.22 mm, CRL 63.1 mm, налична носна костица
3. Идва стряскащото от кръвните изследвания комбиниран риск 1:2 за синдром на Даун.
Възрастов риск 1:545,
PAPP-A MoM 0.227804
Free beta hCG MoM 6.94672,
Кръвта е взета в частна лаборатория два пъти за да няма грешка.

Реших и си пуснах нов скрининг в университетска лаборатория, от който чакам резултати.

Явно ще се направи хорионбиопсия или амниоцентеза, но искам коментар на този риск и дали е възможно изобщо бебето да е здраво.

Благодаря !

Здравей, Aysh!

Мога да коментирам само изследване, което е направено в лицензирана лаборатория, а това на територията на България е само Националната генетична лаборатория - в София и нейните клонове в Пловдив, Варна, Плевен и Стара Загора.

Ако изследването не е направено там, не бих могла да кажа нищо конкретно. Скрининговият метод, разбира се, дава известен процент фалшиво положителни и фалшиво отрицателни резултати, така че е възможно и при висок риск бебето да е без тризомия, както и обратно, за жалост.

Поздрави!


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #86 -: Април 24, 2020, 16:15:37 pm »
Много благодаря за бързия отговор.
Днес получих резултатите от университетската болница в Пловдив, но за съжеление не мога да прикача файл
Комбиниран риск 1:150
Биохимичен риск 1:20
PAPP-A MoM 0.3
Free bCG MoM 4.9
NT 1.2 mm
NT MoM 0.75

АГ то ми предлага хорионбиопсия, която да е разширена с включване и на микроделеционни синдроми, не само хромозомни болести.
« Последна редакция: Април 24, 2020, 17:07:53 pm от Aysh »
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #87 -: Април 24, 2020, 18:00:56 pm »
Много благодаря за бързия отговор.
Днес получих резултатите от университетската болница в Пловдив, но за съжеление не мога да прикача файл
Комбиниран риск 1:150
Биохимичен риск 1:20
PAPP-A MoM 0.3
Free bCG MoM 4.9
NT 1.2 mm
NT MoM 0.75

АГ то ми предлага хорионбиопсия, която да е разширена с включване и на микроделеционни синдроми, не само хромозомни болести.

Ако искаш, можеш да ми изпратиш файла на адрес mariela.daskalova@gmail.com.

Ето тук съм превела съвременните препоръки за скрининг за хромозомни аномалии. Изборът на диагностичен подход и какво да се изследва е въпрос на преценка, като трябва да се съобразят няколко неща, в това число експертизата на специалиста, възможността за мозайка на трофобласта (т.е. плацентата да носи едни гени, а бебето - други), на каква цена ще бъде генетичното изследване, какъв риск крие даденият метод (всеки инвазивен метод крие риск, макар и малък, от загуба на бременност) и т.н.

Питай, ако нещо не е ясно. :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #88 -: Април 24, 2020, 19:04:28 pm »
Искренно благодаря,
Пратих Ви имейл с изследванията и с няколко въпроса  :)
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Искренно благодаря,
Пратих Ви имейл с изследванията и с няколко въпроса  :)

Радвам се, че всичко се развива добре. :)

Използвам темата да ви подсетя, че от този линк можете да си свалите безплатната брошура за женска консултация "Моята бременност".


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Здравейте доктор Даскалова .Ще ви помоля за мнение за моя първи биохимичен скрининг. предварително ви благодаря.
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Здравейте доктор Даскалова .Ще ви помоля за мнение за моя първи биохимичен скрининг. предварително ви благодаря.

Здравей, Zori1992!

Скринингът е добър, рискът за скринираните хромозомни болести е нисък. При всяка бременност е препоръчителна детайлна оценка на феталната анатомия към 20-та гестационна седмица.

Успех! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Здравейте, моля за мнение върху резултатите от изследванията за БХС.

Изследване Норма Резултат Ед Ком.
ДОРОДОВ БИОХИМИЧЕН СКРИНИНГ
 БХС 11-20 седмица
 *** ОБЩИ ДАННИ***
 * Възраст към термин * 27.3 години
 * Гестационна възраст * 12.5 седмици.дни
 * Метод на определяне на гестационната възраст * CRL
 БХС 11-14 седмица
 * РЕЗУЛТАТ ЗА БРЕМЕННАТА ЖЕНА *
 ВАШИЯТ КОМБИНИРАН РИСК за болест на ДАУН e 1 от 12000 бременни 1)
 ВАШИЯТ РИСК за болест на ЕДУАРДС e 1 от 100000 бременни
 ВАШИЯТ РИСК за болест на ПАТАУ e 1 от 100000 бременни
 ВАШИЯТ РИСК за болест на ТЪРНЕР e 1 от 100000 бременни
 ВАШИЯТ РИСК за ТРИПЛОИДИЯ (немоларна) e 1 от 100000 бременни
 *ДОПЪЛНИТЕЛНА ИНФОРМАЦИЯ ЗА КОНСУЛТИРАЩИЯ
 Биохимичен риск за болест на ДАУН e 1 от 7800 бременни
 Възрастовият риск за болест на ДАУН е 1 от 1200 бременни
 Възрастовият риск за болест на ЕДУАРДС е 1 от 11000 бременни
 Възрастовият риск за болест на ПАТАУ е 1 от 33000 бременни
 Възрастовият риск за болест на ТЪРНЕР е 1 от 6100 бременни
 Възрастовият риск за ТРИПЛОИДИЯ (немоларна) е 1 от 100000 бременни
 * Биохимични и УЗ показатели (11-14 г.с.) *
 PAPP-A (плацентарен протеин) MoM 1.25 част от медианата
 Free - bCG (бета-хорионгонадотропин) MoM 0.79 част от медианата
 NT (нухална транслусенция) =<3 2.12 mm
 NT (нухална транслусенция) MoM 1.34 част от медианата
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Здравейте, моля за мнение върху резултатите от изследванията за БХС.

Здравей, Lyubi!

Чудесен резултат, рискът за скринираните хромозомни болести е нисък, няма други отклонения в показателите. Следва препоръчителната оценка на феталната анатомия към 20-та гестационна седмица.

Успех! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Здравейте, моля за мнение върху резултатите от изследванията за БХС
БХС 11-14 седмица
 * РЕЗУЛТАТ ЗА БРЕМЕННАТА ЖЕНА *
 ВАШИЯТ КОМБИНИРАН РИСК за болест на ДАУН e 1 от 96000 бременни 1)
 ВАШИЯТ РИСК за болест на ЕДУАРДС e 1 от 100000 бременни
 ВАШИЯТ РИСК за болест на ПАТАУ e 1 от 100000 бременни
 ВАШИЯТ РИСК за болест на ТЪРНЕР e 1 от 100000 бременни
 ВАШИЯТ РИСК за ТРИПЛОИДИЯ (немоларна) e 1 от 100000 бременни
 *ДОПЪЛНИТЕЛНА ИНФОРМАЦИЯ ЗА КОНСУЛТИРАЩИЯ
 Биохимичен риск за болест на ДАУН e 1 от 15000 бременни
 Възрастовият риск за болест на ДАУН е 1 от 1500 бременни
 Възрастовият риск за болест на ЕДУАРДС е 1 от 14000 бременни
 Възрастовият риск за болест на ПАТАУ е 1 от 42000 бременни
 Възрастовият риск за болест на ТЪРНЕР е 1 от 5300 бременни
 Възрастовият риск за ТРИПЛОИДИЯ (немоларна) е 1 от 100000 бременни
 * Биохимични и УЗ показатели (11-14 г.с.) *
 PAPP-A (плацентарен протеин) MoM 0.61 част от медианата
 Free - bCG (бета-хорионгонадотропин) MoM 0.2 част от медианата
 NT (нухална транслусенция) =<3 1.3 mm
 NT (нухална транслусенция) MoM 1 част от медианата
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Здравейте, моля за мнение върху резултатите от изследванията за БХС

Здравей, Донита!

Тази част от скрининга, която си споделила с мен, е добра, като аз бих обърнала внимание на малко по-ниските стойности на свободно ЧХГ. Не виждам срокът на бременността (скринингът в първи триместър се прави между 11 и 13+6 г.с., което е доста широк диапазон) и затова бих обърнала внимание на лекаря върху тези стойности. Те се асоциират с неблагополучия по време на бременност, така че коментирай с него/нея дали и какво ще ти препоръча да правиш, как да следиш бременността си и т.н.

Успех! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Благодаря Ви за отговора!
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #97 -: Септември 09, 2020, 14:26:25 pm »
Здравейте. Бихте ли дали мнение! Бхс в 13г.с резултати(за бременната жена) комбиниран риск Даун 1:3900, Едуард, Патау, Търнър и Триплодия 1:100000. Papp-a mom 0.45, free bcg mom 1.03, NT 1.66mm, NT mom 1.02. Съответно ми казаха, че няма нещо притеснително. Следва ФМ в 20+4гс, където се измери NF 7mm, последва БХС в 21+1гс с резултат Даун 1:10000, Едуардс 1:23000, дефект на неврална тръба нисък, AFP mom 1.07, Free bcg 0.57, uE3 mom 0.76. Съответно интегриран риск от БХС 1 и бхс 2 - Даун 1:53000, Едуардс 1:100000. Направена ехокардиография 23+5гс със заключение: нормално фетални сърце при съхранена камерна функция. Следва ФМ 22+6, където се потвърждава удебелена NF 7,1mm, като всички други показатели са добри и не се виждат други аномалии или дефекти, преизчислен риск за Даун според този показател 1:1250. В 26+5гс измерена NT 6,88mm отново гранична стойност, но не се увеличава. Измерването на NT е в седалищно предлежание на плода и ми беше обяснено, че в този случай е възможно замерването да даде отклонение, заради позицията на бебето. Не знам дали да се притеснявам с тези резултати
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #98 -: Септември 09, 2020, 21:30:04 pm »
Здравейте. Бихте ли дали мнение! Бхс в 13г.с резултати(за бременната жена) комбиниран риск Даун 1:3900, Едуард, Патау, Търнър и Триплодия 1:100000. Papp-a mom 0.45, free bcg mom 1.03, NT 1.66mm, NT mom 1.02. Съответно ми казаха, че няма нещо притеснително. Следва ФМ в 20+4гс, където се измери NF 7mm, последва БХС в 21+1гс с резултат Даун 1:10000, Едуардс 1:23000, дефект на неврална тръба нисък, AFP mom 1.07, Free bcg 0.57, uE3 mom 0.76. Съответно интегриран риск от БХС 1 и бхс 2 - Даун 1:53000, Едуардс 1:100000. Направена ехокардиография 23+5гс със заключение: нормално фетални сърце при съхранена камерна функция. Следва ФМ 22+6, където се потвърждава удебелена NF 7,1mm, като всички други показатели са добри и не се виждат други аномалии или дефекти, преизчислен риск за Даун според този показател 1:1250. В 26+5гс измерена NT 6,88mm отново гранична стойност, но не се увеличава. Измерването на NT е в седалищно предлежание на плода и ми беше обяснено, че в този случай е възможно замерването да даде отклонение, заради позицията на бебето. Не знам дали да се притеснявам с тези резултати

Здравей, Malechka_palechka!

Така описана, ситуацията е странна. Ако желаеш, можеш да ми изпратиш самите изследвания на mariela.daskalova@gmail.com и може би ще мога да съм по-конкретна.

Поздрави!


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #99 -: Септември 09, 2020, 22:38:56 pm »
Ок. Благодаря. Утре ще ги снимам и изпратя! Приятна вечер!
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #100 -: Септември 20, 2020, 15:00:11 pm »
Здравейте д-р Даскалова бременна съм в 24 седмица наскоро ми правиха обременяване с глюкоза поради съмнения за висока захар. Резултатите са на гладно 4.8
След изпита глюкоза и измерена на 120 мин е 7.8
Поискаха да правя диета и да следя показатели с глюкомер.
Въпросът ми към вас е свързан с това че на изследванията на 12 седмица имах и нисък PAPP-A протеин 0.28 тези две диагнози свързани ли са по някакъв начин и какво трябва да се направи и при двете ?
Благодаря
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #101 -: Септември 20, 2020, 20:38:20 pm »
Здравейте д-р Даскалова бременна съм в 24 седмица наскоро ми правиха обременяване с глюкоза поради съмнения за висока захар. Резултатите са на гладно 4.8
След изпита глюкоза и измерена на 120 мин е 7.8
Поискаха да правя диета и да следя показатели с глюкомер.
Въпросът ми към вас е свързан с това че на изследванията на 12 седмица имах и нисък PAPP-A протеин 0.28 тези две диагнози свързани ли са по някакъв начин и какво трябва да се направи и при двете ?
Благодаря

Здравей, sisittoо!

А каква е стойността на глюкозата на първия час след обременяването?

По съвременните изисквания не покриваш критериите за гестационен диабет, което не отменя препоръките за диета и проследяване. И да, ниските нива на PAPP-A в първи триместър, особено под 0.3 MoM, се асоциират с риск за развитие на гестационен диабет.

По отношение на това какво да правиш, тази статия може да ти е от полза - Гестационен диабет.

Поздрави! :)
« Последна редакция: Септември 20, 2020, 21:52:33 pm от Мели »


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #102 -: Септември 26, 2020, 17:50:33 pm »
Здравейте отново аз живея в Англия тук не правят изследване след първия час направо след втория и тукашните максимални стойности са 3.5-5.3 на гладно и след ядене до 7.8 също така няма състояния като предиабет и или заплаха от диабет направо си ме водят гестационен диабет в момента поддържам стойностите с диета надявам се да даде добър резултат единствено ме притеснява риска от преждевременно раждане
Благодаря за отговора ви
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #103 -: Септември 26, 2020, 20:44:34 pm »
Здравейте отново аз живея в Англия тук не правят изследване след първия час направо след втория и тукашните максимални стойности са 3.5-5.3 на гладно и след ядене до 7.8 също така няма състояния като предиабет и или заплаха от диабет направо си ме водят гестационен диабет в момента поддържам стойностите с диета надявам се да даде добър резултат единствено ме притеснява риска от преждевременно раждане
Благодаря за отговора ви

Да, в Англия е така, зная за техните препоръки. Макар стойността на втория час да е гранична, няма да ти навреди да следваш препоръките като за гестационен диабет - следене на глюкозата, физическа активност, начин на хранене, контрол на теглото и т.н. Това са препоръки с добър ефект върху здравето на бременната жена, дори да не е с диабет.

Поздрави!


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #104 -: Декември 05, 2020, 21:56:51 pm »
Здравейте д-р Даскалова, бихте  ли ми помогнали с разчитане на резултата от направения Биохимичен скрининг?
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #105 -: Декември 08, 2020, 10:14:21 am »
Здравейте д-р Даскалова, бихте  ли ми помогнали с разчитане на резултата от направения Биохимичен скрининг?

Здравей, Стела!

Скринингът е добър, рискът е нисък за скринираните болести. Аз само бих отбелязала относително ниското ниво на свободно ЧХГ (0.39 MoM), което се свързва с риск от ниско тегло на бебето при раждане поради изоставане в растежа и свързани с това проблеми. Затова бременни с такива резултати ги следим по-стриктно, като особено внимаваме за показателите, свързани с растежа на плода - фетална биометрия, доплерова ехография, кръвно на майката и т.н. Има достатъчно много начини да открием тези признаци навреме и да предложим лечение, така че бременността да се износи до края и бебето да се роди с нормално тегло. Все пак най-правилни насоки ще ти даде твоя лекар.

Успешна бременност! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #106 -: Декември 08, 2020, 17:05:00 pm »
Благодаря Ви, оказа се че от лабораторията са направили грешка, отбелязали са дата на вземане на кръв 23.11, а всъщност това се случи на 30.11. От това се променя и г. с. - 12, а и размера на плода е 53 мм. Преизчислиха резултата и този е коректния.
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #107 -: Декември 08, 2020, 18:37:34 pm »
Благодаря Ви, оказа се че от лабораторията са направили грешка, отбелязали са дата на вземане на кръв 23.11, а всъщност това се случи на 30.11. От това се променя и г. с. - 12, а и размера на плода е 53 мм. Преизчислиха резултата и този е коректния.

Не мога да разбера какво е променено, и на двете бланки от НГЛ пише дата на УЗ преглед и дата на вземане на кръв - 30.11.

Поздрави!


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #108 -: Декември 08, 2020, 18:47:01 pm »
В програмата, която изчислява първо е била въведена дата 23.11. Това ми обясниха от НГЛ. Мен ме накара да ги попитам факта, че на първия резултат пише 11 г. с.,  CRL 53 mm, а при УЗ лекарката ми каза, че съм седмица напред т. е. 12 г. с. видно от измерванията.
Поздрави
Спокойна вечер!
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #109 -: Декември 09, 2020, 09:42:44 am »
В програмата, която изчислява първо е била въведена дата 23.11. Това ми обясниха от НГЛ. Мен ме накара да ги попитам факта, че на първия резултат пише 11 г. с.,  CRL 53 mm, а при УЗ лекарката ми каза, че съм седмица напред т. е. 12 г. с. видно от измерванията.
Поздрави
Спокойна вечер!

Ясно. Случват се такива неща, добре е, че са го оправили. :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #110 -: Декември 16, 2020, 12:31:03 pm »
Здравейте, Мели! Бременна съм в 12+2 г.с. след ЗЕТ ИСКИ, като още от началото се забелязва влошен кръвоток на маточните артерии. Имам следтите мутации: хомозигот PAI 4G/4G, хетерозигот АСЕ и Factor 13, както и положителен лупусен антикоагулант. На терапия с фраксипарин 0,4 съм+натаспин.Правин пренатест, вкл. и за микроделеции и там всичко е отрицателно. На ранната фетална морфология се вижда, че всичко е нарред с бебчето, плацентата е ниска, няма изоставане засега, но докторът каза, че този кръвоток трябва да се подобри, за да не започе ретардация на плода към 24 г.с. Включи ми и аспирин протект от 100 мг., както и глисодин /антиоксидант/.  Правих и БХС, това са резултатите, от които ме притеснява малко по- ниската стойност на РАРР-А и значително по- високата стойност на free BCG. Какво е Вашето мнение и можете ли да ми дадете някаква препоръка за по- нататъшно процедиране? Много благодаря предварително!
Код за търсене: ИМЗ12061982, Роден(а) на: 12.06.1982, Регистрация на: 14.12.2020 13:00
Посещение От дата: 14.12.2020 13:00, възраст: 38год.6мес.
, Тегло (кг.): 66.500, Дата УЗ преглед: 14.12.2020, Тип бременност: Единична, CRL (мм): 65.60, Nuchal Translucency (мм): 1
.32, Костици на носа: Налична, Тип асистирана репродукция: ICSI, Дата на асистирана репродукция: 08.10.2020,
Асистирана репродукция - дата на екстракция: 04.07.2020, Забележки: Пациентката приема Еuthyrox, Estrofem, Fraxiparine
и Crinone.
СЕРУМ за БХС (11-14 г.с.) над 35 год., 0.5 мл, Качество: Качествен, Взет на: 14.12.2020
изпратен от: д-р Тошева, МЦ "Пентаграм", София
Изследване Норма Резултат Ед Оц Ком.
ДОРОДОВ БИОХИМИЧЕН СКРИНИНГ
 БХС 11-20 седмица
 *** ОБЩИ ДАННИ***
 * Възраст към термин * 38.8 години
 * Гестационна възраст * 13 седмици.дни
 * Метод на определяне на гестационната възраст * CRL
 БХС 11-14 седмица
 * РЕЗУЛТАТ ЗА БРЕМЕННАТА ЖЕНА *
 ВАШИЯТ КОМБИНИРАН РИСК за болест на ДАУН e 1 от 170 бременни H 1)
 ВАШИЯТ РИСК за болест на ЕДУАРДС e 1 от 100000 бременни
 ВАШИЯТ РИСК за болест на ПАТАУ e 1 от 100000 бременни
 ВАШИЯТ РИСК за болест на ТЪРНЕР e 1 от 100000 бременни
 ВАШИЯТ РИСК за ТРИПЛОИДИЯ (немоларна) e 1 от 100000 бременни
 *ДОПЪЛНИТЕЛНА ИНФОРМАЦИЯ ЗА КОНСУЛТИРАЩИЯ
 Биохимичен риск за болест на ДАУН e 1 от 30 бременни H
 Възрастовият риск за болест на ДАУН е 1 от 180 бременни
 Възрастовият риск за болест на ЕДУАРДС е 1 от 1600 бременни
 Възрастовият риск за болест на ПАТАУ е 1 от 4800 бременни
 Възрастовият риск за болест на ТЪРНЕР е 1 от 7200 бременни
 Възрастовият риск за ТРИПЛОИДИЯ (немоларна) е 1 от 100000 бременни
 * Биохимични и УЗ показатели (11-14 г.с.) *
 PAPP-A (плацентарен протеин) MoM 0.68 част от медианата
 Free - bCG (бета-хорионгонадотропин) MoM 3.57 част от медианата
 NT (нухална транслусенция) =<3 1.32 mm
 NT (нухална транслусенция) MoM 0.81 част от медианата
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #111 -: Декември 16, 2020, 21:55:15 pm »
... Какво е Вашето мнение и можете ли да ми дадете някаква препоръка за по- нататъшно процедиране? ...

Здравей, sheli!

Трудно мога да кажа нещо конкретно, комбинираният риск за тризомия 21 е в средния риск. От друга страна, след като е направен НИПТ, той с голяма сигурност е отхвърлил основната част от генетичните проблеми.

По отношение на хранителните добавки, нямам опит с тях, ние не ги изписваме на бременни. Относно нуждата от НМХ - това са английските препоръки (български нямаме) - Приложение на НМХ по време на бременност и след раждане.

Редовна оценка чрез доплерова весомиметрия, проследяване растежа на плода, вероятно вече е време да се спре естрофема, стандартното проследяване на работата на щитовидната жлеза, контрол на артериалното налягане и лекар, на когото да имаш доверие, че знае какво прави - общо взето това е.

Поздрави!


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #112 -: Януари 01, 2021, 12:17:25 pm »
Здрава, мирна и спокойна година ви пожелавам!   tree2a


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #113 -: Януари 15, 2021, 21:19:35 pm »
Добър вечер!
Бих искала да помоля за коментар, притесняват ме нивата на free-bcg :(
Посещение От дата: 14.01.2021 09:09, възраст: 29год.4мес.
, Тегло (кг.): 70.000, Дата УЗ преглед: 13.01.2021, Тип бременност: Единична, CRL (мм): 70.00, Nuchal Translucency (мм): 1
.50, Костици на носа: Налична
СЕРУМ за БХС (11-14 г.с.) под 35 год., 0.5 мл, Качество: Качествен, Взет на: 14.01.2021
изпратен от: д-р Стойкова, МЦ "Марковс", София
Изследване Норма Резултат Ед Ком.
ДОРОДОВ БИОХИМИЧЕН СКРИНИНГ
 БХС 11-20 седмица
 *** ОБЩИ ДАННИ***
 * Възраст към термин * 29.8 години
 * Гестационна възраст * 13.3 седмици.дни
 * Метод на определяне на гестационната възраст * CRL
 БХС 11-14 седмица
 * РЕЗУЛТАТ ЗА БРЕМЕННАТА ЖЕНА *
 ВАШИЯТ КОМБИНИРАН РИСК за болест на ДАУН e 1 от 50000 бременни 1)
 ВАШИЯТ РИСК за болест на ЕДУАРДС e 1 от 100000 бременни
 ВАШИЯТ РИСК за болест на ПАТАУ e 1 от 100000 бременни
 ВАШИЯТ РИСК за болест на ТЪРНЕР e 1 от 100000 бременни
 ВАШИЯТ РИСК за ТРИПЛОИДИЯ (немоларна) e 1 от 100000 бременни
 *ДОПЪЛНИТЕЛНА ИНФОРМАЦИЯ ЗА КОНСУЛТИРАЩИЯ
 Биохимичен риск за болест на ДАУН e 1 от 9500 бременни
 Възрастовият риск за болест на ДАУН е 1 от 990 бременни
 Възрастовият риск за болест на ЕДУАРДС е 1 от 8900 бременни
 Възрастовият риск за болест на ПАТАУ е 1 от 27000 бременни
 Възрастовият риск за болест на ТЪРНЕР е 1 от 6400 бременни
 Възрастовият риск за ТРИПЛОИДИЯ (немоларна) е 1 от 100000 бременни
 * Биохимични и УЗ показатели (11-14 г.с.) *
 PAPP-A (плацентарен протеин) MoM 0.67 част от медианата
 Free - bCG (бета-хорионгонадотропин) MoM 0.41 част от медианата
 NT (нухална транслусенция) =<3 1.5 mm
 NT (нухална транслусенция) MoM 0.89 част от медианата

Пия единствено утрогестан, заради къса шийка, не пия, и не пуша, нямам зацапвания и др.
Благодаря!
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #114 -: Януари 15, 2021, 22:36:24 pm »
Добър вечер!
Бих искала да помоля за коментар, притесняват ме нивата на free-bcg :(

Здравей, Elza!

Нищо притеснително няма, малко по-ниско е нивото на ЧХГ, но никой показател от скрининга не се интерпретира самостоятелно. Така че ако колегите при ултразвуковия преглед не са констатирали нещо нередно, аз не бих се тревожила. Разбира се, обсъди го и с лекаря, направил изследването.

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #115 -: Януари 18, 2021, 17:13:44 pm »
Здравейте ! Бихте ли дали мнението си за резултатите ми от БХС? Благодаря !
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #116 -: Януари 19, 2021, 12:23:14 pm »
Здравейте ! Бихте ли дали мнението си за резултатите ми от БХС? Благодаря !

Здравей, stefanim!

По това, което си ми изпратила, бих обърнала внимание на високото ЧХГ. Добре е да се коментира с лекаря, за да се помисли дали има нещо допълнително, което може да се направи - напр. НИПТ (неинвазивен пренатален тест с изолиране на сбоводно от клетката ДНК с трофобластен произход), фетална ехокардиография и т.н. Важна е и паспортната част, която не е снимана - килограми на жената, други заболявания, коя поред е тази бременност, имало ли е кървене по време на тази бременност, дали е постигната след стимулация на овулацията и т.н.

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #117 -: Януари 19, 2021, 17:23:23 pm »
Благодаря за отговора.
Годините ми са 25 , 51 килограма , първа бременност. Не съм имала кървене, нямам заболявания.
Показател за какво може да бъде високият ЧХГ ?
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #118 -: Януари 21, 2021, 17:08:19 pm »
Здравейте, Д-р Даскалова!
Казвам се Габриела и бих желала консултация относно БХС резултатите ми. Според следящия ме АГ, няма място за притеснения, но сърце женско не трае. :D
Ще ви прикача резултатите. Имала съм на два зацапване- в 5 г.с. и в 11 г.с, изследването е от 12 +2 дни. Пушех преди да разбера, че съм бременна, от 5та г.с. когато разбрах и ги спрях. На 28 години, 70 кг, медицински аборт на 24.07.2020 г, ембрионът спря да се развива.
« Последна редакция: Януари 21, 2021, 17:11:11 pm от Г.Х.008 »
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #119 -: Януари 24, 2021, 10:23:18 am »
Благодаря за отговора.
Годините ми са 25 , 51 килограма , първа бременност. Не съм имала кървене, нямам заболявания.
Показател за какво може да бъде високият ЧХГ ?

Здравей, stefanim!

Никой показател от скрининга не бива да се интерпретира самостоятелно. Затова и се нарича "комбиниран скрининг за хромозомни аномалии". Би било редно на жената да се дава протокол само с изчисления индивидуален риск. Разбивката по отделни показатели е в помощ на лекаря, но внася объркване за бременната жена. И преди съм говорила с колегите генетици, но такава им е бланката.

Без притеснения обсъди резултата с твоя лекар.

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #120 -: Януари 24, 2021, 10:32:02 am »
Здравейте, Д-р Даскалова!
Казвам се Габриела и бих желала консултация относно БХС резултатите ми. Според следящия ме АГ, няма място за притеснения, но сърце женско не трае. :D
Ще ви прикача резултатите. Имала съм на два зацапване- в 5 г.с. и в 11 г.с, изследването е от 12 +2 дни. Пушех преди да разбера, че съм бременна, от 5та г.с. когато разбрах и ги спрях. На 28 години, 70 кг, медицински аборт на 24.07.2020 г, ембрионът спря да се развива.

Здравей, Габриела!

Резултатите от това изследване не откриват проблем. Единствената ми забележка е, че лаборатория "Рамус", в която то е направено, не е лицензирана за провеждането на този скрининг. В статията Скрининг за хромозомни аномалии можеш да видиш къде в България трябва да се провежда.

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #121 -: Януари 24, 2021, 22:23:52 pm »
Благодаря Ви, д-р Даскалова за отговора, внесохте малко успокоение.  :D
Дори не знаех, че не е лицензирана.  :oops: Пробите били изпращани в националната генетична лаборатория и това ме успокои. Ще знам за друг път, благодаря отново.  :)
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #122 -: Януари 24, 2021, 22:57:35 pm »
Благодаря Ви, д-р Даскалова за отговора, внесохте малко успокоение.  :D
Дори не знаех, че не е лицензирана.  :oops: Пробите били изпращани в националната генетична лаборатория и това ме успокои. Ще знам за друг път, благодаря отново.  :)

Резултатите от НГЛ са в друг формат и са придружени с консултация от генетик. Ако наистина са ти казали, че ги пращат в НГЛ, това е непочтено, да не говирим и че е незаконно. Обсъди го с твоя лекар, не е редно да се работи в сивата зона, за пациента може да има сериозни негативни последици. Има лесен начин от всяко населено място в Бг да се изпрати проба до НГЛ.

Иначе ние приемаме, че когато скринингът не е направен в НГЛ, все едно не е направен изобщо, и тогава препоръчваме на бременните НИПТ, фетална анатомия и фетална ехокардиография.

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #123 -: Януари 31, 2021, 19:57:13 pm »
Здравейте Мели, бихте ли ми помогнали - как се изчислява NT (нухална транслуенция) Mom,  по точно кои показатели се използват, взема ли се предвид и гестационната възраст?
Благодаря предварително
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #124 -: Февруари 01, 2021, 23:16:13 pm »
Здравейте Мели, бихте ли ми помогнали - как се изчислява NT (нухална транслуенция) Mom,  по точно кои показатели се използват, взема ли се предвид и гестационната възраст?
Благодаря предварително

Здравей, Стела!

Използват се стойностите на NT и CRL. Но принципно този въпрос е най-добре да го зададеш към Националната генетична лаборатория.

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #125 -: Февруари 02, 2021, 18:34:55 pm »
Много благодаря!  :)
*
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #126 -: Февруари 19, 2021, 06:59:35 am »
Здравейте, д-р Мели. Аз отново имам въпрос. Вчера сутрин веднага след закуска, докато бях в банята ми прилоша много. Причерня ми пред очите, изпитах някаква огромна жажда и след това припаднах (мъжът ми ме хвана). Бързо се съвзех, бях се изпотила и ми пищяха ушите.
След като се посъвзех отидохме на преглед в клиниката и бебето си беше добре. Ние си бяхме изкарали акъла, то си спеше.
Основно ме разпита Докторката какво съм яла предишния ден и ми даде някакви насоки (а предишния ден и пилешка пържола бях яла, въпреки че не обичам месо).

Преди 10 дена пусках разширен пакет анемия, включващ ПКК, желязо, витамин Б12, фолат, феритин и др. Всички бяха в норма.

Има ли някакви изследвания, които е препоръчително да се направят в случая? Или да го отдам на моментно състояние, което изисква ядене като за двама.
Бъди промяната, която искаш да видиш в света
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #127 -: Февруари 19, 2021, 11:49:21 am »
Здравейте, д-р Мели. Аз отново имам въпрос. Вчера сутрин веднага след закуска, докато бях в банята ми прилоша много. Причерня ми пред очите, изпитах някаква огромна жажда и след това припаднах (мъжът ми ме хвана). Бързо се съвзех, бях се изпотила и ми пищяха ушите.
След като се посъвзех отидохме на преглед в клиниката и бебето си беше добре. Ние си бяхме изкарали акъла, то си спеше.
Основно ме разпита Докторката какво съм яла предишния ден и ми даде някакви насоки (а предишния ден и пилешка пържола бях яла, въпреки че не обичам месо).

Преди 10 дена пусках разширен пакет анемия, включващ ПКК, желязо, витамин Б12, фолат, феритин и др. Всички бяха в норма.

Има ли някакви изследвания, които е препоръчително да се направят в случая? Или да го отдам на моментно състояние, което изисква ядене като за двама.

Здравей, Тери!

Най-вероятно е моментно състояние и едва ли ще се повтори, но все пак е добре да си мериш кръвното - вероятно си с ниско кръвно. Също е добре да видиш как ти е щитовидната жлеза. Евентуално и консултация с кардиолог, ако се повтарят. Хранене на малки порции, по-често, за да нямаш периоди на глад, ако има нужда, ще ти дам моя глюкомер, да си проследиш няколко дни кръвната захар.

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #128 -: Февруари 19, 2021, 20:23:34 pm »
Благодаря, д-р Мели. Най-вероятно е ниско кръвно. Долната граница ми я изкарва 56. Вероятно вчера е паднало дори повече.
Бъди промяната, която искаш да видиш в света
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #129 -: Февруари 19, 2021, 22:54:08 pm »
Благодаря, д-р Мели. Най-вероятно е ниско кръвно. Долната граница ми я изкарва 56. Вероятно вчера е паднало дори повече.

Както би казала баба ми, така е, като не ядеш. :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #130 -: Февруари 25, 2021, 18:21:39 pm »
Здравейте д-р Даскалова.

От изследванията ми излиза висок Free - bCG (бета-хорионгонадотропин) MoM - 4,19 и Биохимичен риск за болест на ДАУН e 1 от 170.
На скрининга АГ каза че всичко е наред.
Това е втора бременност, при първата бременност на 27г., същия хормон е бил 3,21 и Биохимичен риск за болест на ДАУН e бил 1 от 270. Детето се роди здраво, само че имахме крипорхизъм (направихме операция на 1,6г и всичко е наред). 

При първа бременост Комбиниран риск за Даун 1 от 380, а сега при втора бременност е 1 от 730

Защо този хормон е толкова е увеличен?
Трябва ли да се притеснявам и този път че нещо не е наред? И тогава бях по слаба 82 кг, сега съм 103 кг.

 Тип бременност: Единична, CRL (мм): 67.60, Nuchal Translucency (мм): 1.10, Костици на носа: Налична
СЕРУМ за БХС (11-14 г.с.) под 35 год., 0.5 мл, Качество: Качествен
Изследване Норма Резултат Ед Оц Ком.
ДОРОДОВ БИОХИМИЧЕН СКРИНИНГ
 БХС 11-20 седмица
 *** ОБЩИ ДАННИ***
 * Възраст към термин * 30.4 години
 * Гестационна възраст * 13.3 седмици.дни
 * Метод на определяне на гестационната възраст * CRL
 БХС 11-14 седмица
 * РЕЗУЛТАТ ЗА БРЕМЕННАТА ЖЕНА *
 ВАШИЯТ КОМБИНИРАН РИСК за болест на ДАУН e 1 от 730 бременни 1)
 ВАШИЯТ РИСК за болест на ЕДУАРДС e 1 от 100000 бременни
 ВАШИЯТ РИСК за болест на ПАТАУ e 1 от 100000 бременни
 ВАШИЯТ РИСК за болест на ТЪРНЕР e 1 от 100000 бременни
 ВАШИЯТ РИСК за ТРИПЛОИДИЯ (немоларна) e 1 от 100000 бременни
 *ДОПЪЛНИТЕЛНА ИНФОРМАЦИЯ ЗА КОНСУЛТИРАЩИЯ

 Биохимичен риск за болест на ДАУН e 1 от 170 бременни H
 Възрастовият риск за болест на ДАУН е 1 от 920 бременни
 Възрастовият риск за болест на ЕДУАРДС е 1 от 8200 бременни
 Възрастовият риск за болест на ПАТАУ е 1 от 25000 бременни
 Възрастовият риск за болест на ТЪРНЕР е 1 от 6400 бременни
 Възрастовият риск за ТРИПЛОИДИЯ (немоларна) е 1 от 100000 бременни

 * Биохимични и УЗ показатели (11-14 г.с.) *
 PAPP-A (плацентарен протеин) MoM 0.97 част от медианата
 Free - bCG (бета-хорионгонадотропин) MoM 4.19 част от медианата
 NT (нухална транслусенция) =<3 1.1 mm
 NT (нухална транслусенция) MoM 0.66 част от медианата


Благодаря Ви предварително за отговор!
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #131 -: Март 01, 2021, 22:52:23 pm »
Здравейте д-р Даскалова.

От изследванията ми излиза висок Free - bCG (бета-хорионгонадотропин) MoM - 4,19 и Биохимичен риск за болест на ДАУН e 1 от 170.
На скрининга АГ каза че всичко е наред.
Това е втора бременност, при първата бременност на 27г., същия хормон е бил 3,21 и Биохимичен риск за болест на ДАУН e бил 1 от 270. Детето се роди здраво, само че имахме крипорхизъм (направихме операция на 1,6г и всичко е наред). 

При първа бременост Комбиниран риск за Даун 1 от 380, а сега при втора бременност е 1 от 730

Защо този хормон е толкова е увеличен?
Трябва ли да се притеснявам и този път че нещо не е наред? И тогава бях по слаба 82 кг, сега съм 103 кг.

Здравей, aleksa2411!

Скринингът като цяло е добър, но при среден риск, както е при тебе, се препоръчва да се обсъди неинвазивен пренатален тест. И ние сме забелязали, че има жени, при които показателите са почти идентични при отделните им бременности и без да имат проблеми с плода. Защо - не мога да отговоря, но е факт.

Недоносено ли се роди първото дете?

Поздрави!


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #132 -: Март 01, 2021, 22:59:18 pm »
Благодаря за отговор.

Бебето се роди по естествен път, 38с+3дн. Здрав...3450гр, 52 см. , само че имаще крипторхизъм. На 1,5г направихме операция при Др.Момчилов уролог в София, и всичко е наред.

АГ след преглед на резултати каза, че няма нищо притеснително. По ехографско с бебето всичко е ок, и я няма повод за притеснение, но сме решили че ще направим 2-ри скрининг+биохимия с кръв. Каза че с първата бременност е бил малко висок ХГЧ, а всичко е ок.
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #133 -: Март 10, 2021, 14:07:52 pm »
Здравейте, д-р Даскалова. Моля, за разчитане на резултати от БХС. :(
Виждам,че PAPP-A и Free - bCG са много ниски. На прегледа моят АГ каза,че плодния сак е малък и на бебето му е тясно.Това се случва за 2ри път. Преди време пак беше малък плодния сак, но след няколко дена беше нарастнал. Каза ми да пия много течности, понеже пия едва 1л. вода на ден. Изписа ми и Флебодиа. Отделно бебето изостава с растежа с 1-2 седмици.

Тегло (кг.): 56.000, Дата УЗ преглед: 06.03.2021, Тип бременност: Единична, CRL (мм): 57.00, Nuchal Translucency (мм): 1.70, Костици на носа: Налична, Вагинално кървене, Пушене през бременността: Спряла по време на бременноста,
Забележки: Пациентката приема Utrogestan.

Изследване Норма Резултат Ед Ком.
ДОРОДОВ БИОХИМИЧЕН СКРИНИНГ
БХС 11-20 седмица
*** ОБЩИ ДАННИ***
* Възраст към термин * 32.8 години
* Гестационна възраст * 12.2 седмици.дни
* Метод на определяне на гестационната възраст * CRL
БХС 11-14 седмица
* РЕЗУЛТАТ ЗА БРЕМЕННАТА ЖЕНА *
ВАШИЯТ КОМБИНИРАН РИСК за болест на ДАУН e 1 от 3100 бременни
ВАШИЯТ РИСК за болест на ЕДУАРДС e 1 от 820 бременни
ВАШИЯТ РИСК за болест на ПАТАУ e 1 от 40000 бременни
ВАШИЯТ РИСК за болест на ТЪРНЕР e 1 от 100000 бременни
ВАШИЯТ РИСК за ТРИПЛОИДИЯ (немоларна) e 1 от 29000 бременни
*ДОПЪЛНИТЕЛНА ИНФОРМАЦИЯ ЗА КОНСУЛТИРАЩИЯ
Биохимичен риск за болест на ДАУН e 1 от 920 бременни
Възрастовият риск за болест на ДАУН е 1 от 650 бременни
Възрастовият риск за болест на ЕДУАРДС е 1 от 5800 бременни
Възрастовият риск за болест на ПАТАУ е 1 от 18000 бременни
Възрастовият риск за болест на ТЪРНЕР е 1 от 6700 бременни
Възрастовият риск за ТРИПЛОИДИЯ (немоларна) е 1 от 100000 бременни
* Биохимични и УЗ показатели (11-14 г.с.) *
PAPP-A (плацентарен протеин) MoM 0.02 част от медианата
Free - bCG (бета-хорионгонадотропин) MoM 0.12 част от медианата
NT (нухална транслусенция) =<3 1.7 mm
NT (нухална транслусенция) MoM 1.15 част от медианата
Брой изследвания: 18
« Последна редакция: Март 10, 2021, 14:13:09 pm от Deni_MM5 »
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #134 -: Март 10, 2021, 17:58:20 pm »
Здравейте, д-р Даскалова. Моля, за разчитане на резултати от БХС. :(
Виждам,че PAPP-A и Free - bCG са много ниски. На прегледа моят АГ каза,че плодния сак е малък и на бебето му е тясно.Това се случва за 2ри път. Преди време пак беше малък плодния сак, но след няколко дена беше нарастнал. Каза ми да пия много течности, понеже пия едва 1л. вода на ден. Изписа ми и Флебодиа. Отделно бебето изостава с растежа с 1-2 седмици.

Тегло (кг.): 56.000, Дата УЗ преглед: 06.03.2021, Тип бременност: Единична, CRL (мм): 57.00, Nuchal Translucency (мм): 1.70, Костици на носа: Налична, Вагинално кървене, Пушене през бременността: Спряла по време на бременноста,
Забележки: Пациентката приема Utrogestan.

Изследване Норма Резултат Ед Ком.
ДОРОДОВ БИОХИМИЧЕН СКРИНИНГ
БХС 11-20 седмица
*** ОБЩИ ДАННИ***
* Възраст към термин * 32.8 години
* Гестационна възраст * 12.2 седмици.дни
* Метод на определяне на гестационната възраст * CRL
БХС 11-14 седмица
* РЕЗУЛТАТ ЗА БРЕМЕННАТА ЖЕНА *
ВАШИЯТ КОМБИНИРАН РИСК за болест на ДАУН e 1 от 3100 бременни
ВАШИЯТ РИСК за болест на ЕДУАРДС e 1 от 820 бременни
ВАШИЯТ РИСК за болест на ПАТАУ e 1 от 40000 бременни
ВАШИЯТ РИСК за болест на ТЪРНЕР e 1 от 100000 бременни
ВАШИЯТ РИСК за ТРИПЛОИДИЯ (немоларна) e 1 от 29000 бременни
*ДОПЪЛНИТЕЛНА ИНФОРМАЦИЯ ЗА КОНСУЛТИРАЩИЯ
Биохимичен риск за болест на ДАУН e 1 от 920 бременни
Възрастовият риск за болест на ДАУН е 1 от 650 бременни
Възрастовият риск за болест на ЕДУАРДС е 1 от 5800 бременни
Възрастовият риск за болест на ПАТАУ е 1 от 18000 бременни
Възрастовият риск за болест на ТЪРНЕР е 1 от 6700 бременни
Възрастовият риск за ТРИПЛОИДИЯ (немоларна) е 1 от 100000 бременни
* Биохимични и УЗ показатели (11-14 г.с.) *
PAPP-A (плацентарен протеин) MoM 0.02 част от медианата
Free - bCG (бета-хорионгонадотропин) MoM 0.12 част от медианата
NT (нухална транслусенция) =<3 1.7 mm
NT (нухална транслусенция) MoM 1.15 част от медианата
Брой изследвания: 18

Здравей, Deni!

В тази ситуация има няколко неща, които трябва да се уточнят. Едната възможност е бременността да не е датирана правилно - т.е. да си имала нередовни менструални цикли, несигурна менструация или погрешно въведена дата на ПРМ. Втората е бременността да е правилно датирана, но бебето да изостава. В този срок 2-седмично изоставане е много. Трета възможност е лекарят да не мери правилно.

За да се уточни това, трябва да се направи преглед при специалист по фетална медицина, да се видят всички записи от документирането на бременността - от началото до сега, да се направи таблица как са се движили показателите и да се прецени срока.

Ако е правилно датирана и бебето изостава, има също няколко възможности. Едната е да приемем, че има генетична предразположеност - ниски родители. Втората е да има генетичен проблем. Също така фактори, като тютюнопушене, кървене, други общи заболявания на майката могат да се отразят на растежа.

Като самостоятелен маркер, много ниските биохимични стойности увеличават риска от тризомии и други извън генетични неблагополучия по време на бременността. Ако се дължи на недобра плацентация, трябва да се види къде е разположена плацентата (да не е върху цикатрикс, миома, маточен септум), каква е кухината на матката - нормална или с отклонения от нормата. Добре е да се обмисли друг диагностичен метод за изясняване на ситуацията - инвазивен (хорионбиопсия или амниоцентеза) или неинвазивен.

Последно, за малкото околоплодна течност приемът на вода от бременната няма отношение, трябва да се види бъбреците на бебето функционират ли.

Питай, ако нещо не е ясно.
Поздрави!


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #135 -: Март 10, 2021, 19:27:37 pm »
Благодаря Ви за бързия отговор. Понеже съм от Русе, бихте ли ме насочили къде има добри специалисти по ФМ? Тутракан или София предполагам...
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #136 -: Март 10, 2021, 23:25:48 pm »
Благодаря Ви за бързия отговор. Понеже съм от Русе, бихте ли ме насочили къде има добри специалисти по ФМ? Тутракан или София предполагам...

Ами не знам, не смея да давам съвети за лекари. В София, разбира се, винаги е добре да се отиде.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #137 -: Март 19, 2021, 12:58:32 pm »
Здравейте д-р Даскалова !
Получих резултатите си от БХС 11 - 14 г.с., но съм леко притеснена, а не мога да се свържа с наблюдаващия ме лекар.
Бихте ли ми казали дали има нещо притеснително в резултатите ?
Благодаря Ви предварително !
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #138 -: Март 20, 2021, 14:11:01 pm »
Здравейте д-р Даскалова !
Получих резултатите си от БХС 11 - 14 г.с., но съм леко притеснена, а не мога да се свържа с наблюдаващия ме лекар.
Бихте ли ми казали дали има нещо притеснително в резултатите ?
Благодаря Ви предварително !

Здравей, Iliyanap!

Добре е да се свържеш с твоя лекар, защото той те познава и ще бъде най-точен в консултацията си. Нивото на ЧХГ е относително високо спрямо нормата и оттам идва завишението на биохимичната част на скрининга. Обсъдете дали да не направиш неинвазивен пренатален тест (с изолиране на свободно от клетката ДНК).

Поздрави!


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #139 -: Март 31, 2021, 07:57:54 am »
Здравейте, д-р Даскалова.

Пиша Ви след първи успешен опит инвитро на 2 ембриона, на 30год.съм. Едното ембрионче спря развитието си в 7г.с. Проведох БХС в 11г.с+3, но резултатите бяха 1:220 Тризомия 18 и 1:190 Тризомия 21. Загиналия близнак не бе резорбиран и в тази връзка имам кръвно изследване само PAPP-A MoM: 0.242673. Free b-hCG - не.
Другият близнак е с NT 1.4mm и CRL - 49.37mm. Органите на ехограф изглеждат нормално.

В 22г.с проведох ФМ като отново на ехограф всичко е перфектно и в норма, но тъй като бях при друг специалист, се учуди защо не съм направила НИПТ и ми предложи задължително да направя амниоцентеза, защото на ехограф всичко можело да изглежда перфектно, но генетично или хромозомно бебето да е увредено.

Какво е Вашето мнение, трябва ли да предприема АЦ?
Резултатът от БХС има ли как да е недостоверен, предвид кръвното изследване и нерезорбирания близнак?
Ако има генетични и хромозомни аномалии, няма ли по някакъв начин да се отрази на органите и анатомията?

Благодаря Ви предварително за отделеното време.
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #140 -: Април 03, 2021, 10:50:53 am »
Здравейте, д-р Даскалова.

Пиша Ви след първи успешен опит инвитро на 2 ембриона, на 30год.съм. Едното ембрионче спря развитието си в 7г.с. Проведох БХС в 11г.с+3, но резултатите бяха 1:220 Тризомия 18 и 1:190 Тризомия 21. Загиналия близнак не бе резорбиран и в тази връзка имам кръвно изследване само PAPP-A MoM: 0.242673. Free b-hCG - не.
Другият близнак е с NT 1.4mm и CRL - 49.37mm. Органите на ехограф изглеждат нормално.

В 22г.с проведох ФМ като отново на ехограф всичко е перфектно и в норма, но тъй като бях при друг специалист, се учуди защо не съм направила НИПТ и ми предложи задължително да направя амниоцентеза, защото на ехограф всичко можело да изглежда перфектно, но генетично или хромозомно бебето да е увредено.

Какво е Вашето мнение, трябва ли да предприема АЦ?
Резултатът от БХС има ли как да е недостоверен, предвид кръвното изследване и нерезорбирания близнак?
Ако има генетични и хромозомни аномалии, няма ли по някакъв начин да се отрази на органите и анатомията?

Благодаря Ви предварително за отделеното време.

Здравей, Aurora Borealis (много хубав ник!)!

Винаги е трудно да се коментират изследвания при изчезващ близнак. На теория, ако са минали 4 седимици от загиването на единия близнак, би трябвало да се отнасяме към бременността като към едноплодна. Но има някои съображения да не е точно така - често не знаем кога точно е загинал, дали няма части от трофобласта, които да стоят повече от 4 седмици и т.н. А защо няма изследване ЧХГ не ми е ясно.

Все пак нивото на PAPP-A е много ниско, което е знак за внимание. Отделно бременностите след ин витро са малко по-риксови за генетични аномалии, така че ги следим изкъсо. За съжаление, ултразвукът също не е всичко - има някои бебета, които са с генетични проблеми, но без отражение върху морфология на органите, т.е. не може да се види на ултразвук. Все пак прецизен оглед с добра апаратура и от квалифициран специалист е винаги силно препоръчително.

НИПТ е добър вариант и известна, макар и непълна, алтернатива на амниоцентеза. За момента е скъп и затова не го предлагаме масово. Но при междинен риск от скрининга, както е бил при тебе, препоръките са наистина да се обсъди някакъв диагностичен тест - инвазивен или неинвазивен. Виж и в статията Препоръка на FIGO за скрининг за хромозомни аномалии.

Допълнително обсъди рискът за прееклампсия заради ниския PAPP-A, следи си редовно кръвното и наличието на белтък в урината.

Успешна бременност!



"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #141 -: Април 14, 2021, 22:08:35 pm »
Добър вечер д-р Даскалова. Бихте ли казали Вашето мнение  за изследванията ми от биохимичния скрининг. Благодаря предварително.

Тегло (кг.): 66.000, Дата УЗ преглед: 06.04.2021, Тип бременност: Единична, CRL (мм): 62.40,Nuchal Translucency (мм): 1.10, Костици на носа: Налична, Вагинално кървене[/b][/font]

СЕРУМ за БХС (11-14 г.с.) над 35 год., 0.5 мл, Качество: Качествен, Взет на: 06.04.2021
 
БХС 11-20 седмица     
  *** ОБЩИ ДАННИ*** 
     * Възраст към термин   -    38.8години     
     * Гестационна възраст   -  12.5седмици.дни 
     * Метод на определяне на гестационната възраст  - CRL        БХС 11-14 седмица     

 РЕЗУЛТАТ ЗА БРЕМЕННАТА ЖЕНА
  ВАШИЯТ КОМБИНИРАН РИСК за болест на ДАУН    e   1 от 13000     бременни    1) 
  ВАШИЯТ РИСК за болест на ЕДУАРДС           e            1 от 100000   бременни               
  ВАШИЯТ РИСК за болест на ПАТАУ                   e        1 от 100000   бременни           
  ВАШИЯТ РИСК за болест на ТЪРНЕР            e             1 от 100000   бременни       
  ВАШИЯТ РИСК за ТРИПЛОИДИЯ (немоларна)     e       1 от 100000   бременни 

  *ДОПЪЛНИТЕЛНА ИНФОРМАЦИЯ ЗА КОНСУЛТИРАЩИЯ
 Биохимичен риск за болест на ДАУН       e            1 от 1900        бременни       
 Възрастовият риск за болест на ДАУН     е            1 от 180          бременни                Възрастовият риск за болест на ЕДУАРДС     е        1 от 1600        бременни                Възрастовият риск за болест на ПАТАУ        е         1 от 4800        бременни                Възрастовият риск за болест на ТЪРНЕР      е         1 от 7200        бременни                Възрастовият риск за ТРИПЛОИДИЯ (немоларна) е 1 от 100000    бременни

* Биохимични  и УЗ показатели (11-14 г.с.)
 * PAPP-A (плацентарен протеин) MoM                     - 2.63      част от медианата               
 Free - bCG (бета-хорионгонадотропин) MoM            - 0.9        част от медианата   
  NT (нухална транслусенция)              =<3               1.1mm           
  NT (нухална транслусенция) MoM                            0.69       част от медианата
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #142 -: Април 16, 2021, 00:20:41 am »
Добър вечер д-р Даскалова. Бихте ли казали Вашето мнение  за изследванията ми от биохимичния скрининг. Благодаря предварително.

Здравей, нанси! Скринингът ти показва нисък риск. Ако нищо не тревожи проследяващия те гинеколог, това е един добър резултат. Вагиналното кървене е отделен симптом, който изисква уточняване извън скрининга.

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #143 -: Април 23, 2021, 15:47:52 pm »
Здравейте, д-р Даскалова. С първа бременност съм, 16 г.с. на 35 год.  Разбрах, че такава бременност се води рискова и ми се полага по ЗК изследване БХС в 15-19г.с. Правите ли във вашата клиника такива изследвания по здравна каса и може ли да се съчатее в 1 ден
изследване за БХС с фетална морфология/платена/ , например в 18г.с. Питам, тъй като съм от по малък град и тук няма специалисти  по фетална медицина и генетика.
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #144 -: Април 24, 2021, 15:54:45 pm »
Здравейте, д-р Даскалова. С първа бременност съм, 16 г.с. на 35 год.  Разбрах, че такава бременност се води рискова и ми се полага по ЗК изследване БХС в 15-19г.с. Правите ли във вашата клиника такива изследвания по здравна каса и може ли да се съчатее в 1 ден
изследване за БХС с фетална морфология/платена/ , например в 18г.с. Питам, тъй като съм от по малък град и тук няма специалисти  по фетална медицина и генетика.

Здравей, Калина!

Рискова е поради възраст, но това е мнение само на касата. Реално всяка бременност трябва да се оцени индивидуално. Най-доброто е да се направи комбиниран скрининг в първи триместър за хромозомни аномалии. Той вече е пропуснат, така че в тази ситуация предлагаме добра оценка на феталната анатомия към 20 г.с. На теория може да се съчетае с този скрининг втори триместър, който предлага касата. Но може и твоят лекар да го направи, не е трудно, сега ще ти опиша стъпките.
1. Сваля бланката на НГЛ - http://genetika.maichindom.com/wp-content/uploads/2019/06/2019_BHS_zaiavka_15-20.pdf
2. Измерва бебето и попълва бланката.
3. Взема ти кръв и отделя серум.
4. Бланката и серумът изпраща по куриер на този адрес - Национална Генетична Лаборатория, СБАЛАГ "Майчин дом", София, ул. Здраве 2, Телефони за контакт: 02 9172 468; 02 9172 469.
Повече можеш да прочетеш тук http://genetika.maichindom.com

След което заповядай при нас за фетална анатомия.

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Здравейте д-р Даскалова, бих искала да споделите мнение за резултатите от изследванията за БХС. Силно притеснена съм от повишеният хорионгонадотропин. Благодаря!!

*** ОБЩИ ДАННИ***   
            * Възраст към термин *      25.2      години   

            * Гестационна възраст *      12.4      седмици.дни   
            * Метод на определяне на гестационната възраст *   CRL   
        БХС 11-14 седмица   
            * РЕЗУЛТАТ ЗА БРЕМЕННАТА ЖЕНА *   
                ВАШИЯТ КОМБИНИРАН РИСК за болест на ДАУН e      1 от 1600      бременни       1)   
                ВАШИЯТ РИСК за болест на ЕДУАРДС e   1 от 100 000   бременни   
                ВАШИЯТ РИСК за болест на ПАТАУ e   1 от 100 000   бременни   
                ВАШИЯТ РИСК за болест на ТЪРНЕР e   1 от 100 000   бременни   
                ВАШИЯТ РИСК за ТРИПЛОИДИЯ (немоларна) e   1 от 100 000   бременни   
            *ДОПЪЛНИТЕЛНА ИНФОРМАЦИЯ ЗА КОНСУЛТИРАЩИЯ ЛЕКАР*   
                Биохимичен риск за болест на ДАУН e   1 от 480 бременни   
                Възрастовият риск за болест на ДАУН е   1 от 1400   бременни   
                Възрастовият риск за болест на ЕДУАРДС е   1 от 12000     бременни   
                Възрастовият риск за болест на ПАТАУ е   1 от 37000     бременни   
                Възрастовият риск за болест на ТЪРНЕР е   1 от 5900      бременни   
                Възрастовият риск за ТРИПЛОИДИЯ (немоларна) е    1 от 100 000   бременни   
            * Биохимични и УЗ показатели (11-14 г.с.) *   
                PAPP-A (плацентарен протеин) MoM   1.68      част от медианата   
                Free - bCG (бета-хорионгонадотропин) MoM   10.02      част от медианата   
                NT (нухална транслусенция)   =<3      0.81      mm   
                NT (нухална транслусенция) MoM      0.52  част от медианата
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Здравейте д-р Даскалова, бих искала да споделите мнение за резултатите от изследванията за БХС. Силно притеснена съм от повишеният хорионгонадотропин. Благодаря!!

Здравей, radostina96!

Като цяло изчисленият индивидуален риск е нисък, но наистина не можем да пренебрегнем неприятно високото ниво на този хормон. Предвид възрастта ти, теглото и останалите маркери, които са в норма, ние в този случай бихме предложили да се помисли за НИРТ (неинвазивен пренатален тест с изолиране на свободно от клетките ДНК с трофобластен произход). Той се изработва от венозна кръв, така че не крие рискове за бременността, за разлика от инвазивните тестове, които все пак носят малък риск. Резултатите излизат бързо, в рамките на седмица. Това е добър вариант, обмисли го с твоя гинеколог. Ако не го притеснява нищо друго от страна на анатомията на плода и ако тестът е негативен, трябва да се направи допълнително фетална ехокардиография на бебето след 20 седмица. Стандартната фетална анатомия, разбира се, си стои като препоръка, както и за всяка бременност.

Ако имаш и други въпроси, насреща съм. :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Сърдечно благодаря за отговора! Писах Ви на лично съобщение.
Здравейте д-р Даскалова,

Моля за консултация относно следните резултати от биохимичен скрининг, направен е в 11+4:

Тип бременност: Единична, CRL (мм): 48.40, Nuchal Translucency (мм): 1
.00, Костици на носа: Налична
СЕРУМ за БХС (11-14 г.с.) над 35 год., 0.5 мл, Качество: Качествен, Взет на: 30.06.2021 08:53

Изследване Норма Резултат Ед Ком.
ДОРОДОВ БИОХИМИЧЕН СКРИНИНГ
БХС 11-20 седмица
*** ОБЩИ ДАННИ***
* Възраст към термин * 39.7 години
* Гестационна възраст * 11.5 седмици.дни
* Метод на определяне на гестационната възраст * CRL
БХС 11-14 седмица
* РЕЗУЛТАТ ЗА БРЕМЕННАТА ЖЕНА *
ВАШИЯТ КОМБИНИРАН РИСК за болест на ДАУН e 1 от 3300 бременни 1)
ВАШИЯТ РИСК за болест на ЕДУАРДС e 1 от 73000 бременни
ВАШИЯТ РИСК за болест на ПАТАУ e 1 от 100000 бременни
ВАШИЯТ РИСК за болест на ТЪРНЕР e 1 от 100000 бременни
ВАШИЯТ РИСК за ТРИПЛОИДИЯ (немоларна) e 1 от 100000 бременни
*ДОПЪЛНИТЕЛНА ИНФОРМАЦИЯ ЗА КОНСУЛТИРАЩИЯ
Биохимичен риск за болест на ДАУН e 1 от 330 бременни
Възрастовият риск за болест на ДАУН е 1 от 140 бременни
Възрастовият риск за болест на ЕДУАРДС е 1 от 1300 бременни
Възрастовият риск за болест на ПАТАУ е 1 от 3800 бременни
Възрастовият риск за болест на ТЪРНЕР е 1 от 7300 бременни
Възрастовият риск за ТРИПЛОИДИЯ (немоларна) е 1 от 100000 бременни
* Биохимични и УЗ показатели (11-14 г.с.) *
PAPP-A (плацентарен протеин) MoM 0.55 част от медианата
Free - bCG (бета-хорионгонадотропин) MoM 0.68 част от медианата
NT (нухална транслусенция) =<3 1 mm
NT (нухална транслусенция) MoM 0.79 част от медианата

Втора бременност ми е и в сравнение с предишната резултатите ми се виждат отчайващи. Коментар от лекаря, който следи бременността ще имам другата седмица, но според него още преди да направим този тест, заради възрастта е необходим неинвазивен тест. Аз също искам да го направя, но на този етап финансово ми е невъзможно.
Благодаря
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Здравейте д-р Даскалова,

Моля за консултация относно следните резултати от биохимичен скрининг, направен е в 11+4.

Здравей, didi!

Скринингът ти е много добър. Възрастта си е възраст, тя няма как да се промени, но в сравнение с възрастовия риск индивидуалният риск на това бебе е нисък. Разбира се, НИПТ винаги е добър вариант, но 1300 лв. примерно са сума, която съотнесена към доходите е солидна. Тестовете поевтиняват прогресивно, когато ние започнахме да ги работим преди почти 10 години, в Бг цената им беше 4500 лв. само за тризомия 21.

Обсъди с твоя лекар ситуацията, защото ако една бременна жена не може да си позволи даден тест, колкото и той да е хубав, просто няма как да настояваме...

Поздрави!


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Благодаря много
Здравейте д-р Даскалова,
моля за Вашето мнение относно резултатите ми от БХС.
Това ми е първа бременност, нормално забременяване, не съм имала кървене,не пия алкохол, спрях да пуша когато разбрах, че съм бременна. Резултатът от ФМ е кисти на Pl.chorioideus, всичко останало е в норма. Моля и за мнението Ви, нужно ли е да се направи БХС през втория триместър?
Благодаря предварително!!!

възраст: 32год.8мес., Тегло (кг.): 76.000, Тип бременност: Единична, CRL (мм): 77.30, Nuchal Translucency (мм): 1.00, Костици на носа: Налична, УЗ данни за вродена аномалия, Резултат от прегледа в свободен текст: Кисти на Pl.chorioideusСЕРУМ за БХС (11-14 г.с.) под 35 год.,
ДОРОДОВ БИОХИМИЧЕН СКРИНИНГ    БХС 11-20 седмица        *** ОБЩИ ДАННИ***             * Възраст към термин *33.2години            * Гестационна възраст *13.5седмици.дни            * Метод на определяне на гестационната възраст *CRL        БХС 11-14 седмица           
* РЕЗУЛТАТ ЗА БРЕМЕННАТА ЖЕНА *               
 ВАШИЯТ КОМБИНИРАН РИСК за болест на ДАУН e1 от 1600бременни 1)               
ВАШИЯТ РИСК за болест на ЕДУАРДС e1 от 100000бременни               
ВАШИЯТ РИСК за болест на ПАТАУ e1 от 100000бременни               
ВАШИЯТ РИСК за болест на ТЪРНЕР e1 от 100000бременни               
ВАШИЯТ РИСК за ТРИПЛОИДИЯ (немоларна) e1 от 100000бременни           
*ДОПЪЛНИТЕЛНА ИНФОРМАЦИЯ ЗА КОНСУЛТИРАЩИЯ               
Биохимичен риск за болест на ДАУН e1 от 610бременни               
Възрастовият риск за болест на ДАУН е1 от 610бременни               
 Възрастовият риск за болест на ЕДУАРДС е1 от 5500бременни               
Възрастовият риск за болест на ПАТАУ е1 от 16000бременни               
Възрастовият риск за болест на ТЪРНЕР е1 от 6700бременни               
Възрастовият риск за ТРИПЛОИДИЯ (немоларна) е 1 от 100000бременни           
 * Биохимични  и УЗ показатели (11-14 г.с.) *               
PAPP-A (плацентарен протеин) MoM1.09част от медианата               
Free - bCG (бета-хорионгонадотропин) MoM1.83част от медианата               
NT (нухална транслусенция)=<31mm               
NT (нухална транслусенция) MoM0.57част от медианата
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Здравейте д-р Даскалова,
моля за Вашето мнение относно резултатите ми от БХС.
Това ми е първа бременност, нормално забременяване, не съм имала кървене,не пия алкохол, спрях да пуша когато разбрах, че съм бременна. Резултатът от ФМ е кисти на Pl.chorioideus, всичко останало е в норма. Моля и за мнението Ви, нужно ли е да се направи БХС през втория триместър?
Благодаря предварително!!!

Здравей, Цветелина!

Определено не е препоръчително да се прави скрининг през втори триместър при направен първи такъв, тъй като първият е много по-достоверен и информативен от втория. Кистите на плексус хороидеус са обичайна ултразвукова находка, която се наблюдава в 2% от всички плодове до 20 г.с. и се резорбират до 26 г.с. в около 90%. В този смисъл няма „УЗ данни за вродена аномалия“, както е отбелязано на протокола. Разбира се, наличието на киста малко увеличава рисковете от тризомия (18 и 21), затова препоръката е да се направи внимателна оценка на феталната морфология, за да се потърсят други УЗ маркери за тризомия. При наличието им може да се обсъжда инвазивна диагностика. При отсъствието им може да се помисли за НИПТ.

Обсъди с твоя лекар вариантите.
Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #153 -: Август 18, 2021, 10:25:34 am »
Здравейте, д-р Даскалова,

Моля за консултация относно резултатите ми от биохимичния скрининг.
Първа бременност, не пия, не пуша. 25 г., 50 кг.
Резултати от фетална морфология:

Гест.възраст по П.Р.М.: 12 с и 4 дни
Гест.възраст по У.З.И.: 11 с и 6 дни
Фетална биометрия:
CRL:55
BD:17
HC:64
AC:59

УЗ.маркери за тризомия 21
NB: 2
NT: 1,6
FMFA: 81
FHR: 166
Maxilla: нормална
Intestines: нормоехогенни
TV regurg: липсва-норма
Bladder: нормален
Ductus Venosus: позитивна А вълна

Фетална морфология
Плацента:норма
Детски движ:активни
Plexus chor.: нормален
Лицеви структ.: нормално
Situs: solitus
4Ch. View: норма
LVOT: норма
RVOT: норма
Гръбн.стълб: нормален
Коремна стена: норма
Горни крайници: нормални
Долни крайници: нормални

БХ скрининг:

Дородов Биохимичен Скрининг ( 11 - 14 г. седмица )
I-трим.Биохимични и УЗ показатeли
free Beta HCG 181.00 ng/ml
PAPP-A 7.34 mlU/mL
NT ( нухална транслуценция )
Оценка на риска:
Риск за синдром на Даун ( T21 ) 1:425
Риск за синдром на Едуардс(T18) <1:10000
Риск за синдром на Патау (T13) <1:10000
Информация за консултиращия лекар:
Биохимичен риск за синдром на Даун ( Т21) 1:425
Възрастов риск 1:934
МoМ - NT ( нухална транслуценция ) MoM ( PAPP-A ) 1.60
MoM ( free beta HCG ) 4.68

Референтни стойности
1. Биохимичен скрининг
Free beta HCG:
11 г.с - 15.3 - 117 ng/ml
12 г.с - 14.5 - 115 ng/ml
13 г.с - 13.2 - 92 ng/ml
PAPP-A:
11 г.с - 0.37 - 2.86 mIU/ml
12 г.с - 0.65 - 4.83 mIU/ml
13 г.с - 0.86 - 7.49 mIU/ml

В документа от лаборатораторията е описано, че Free beta HCG е високо.
Притеснявам се относно него, както и от по- ниските стойности на риска за синдром на Даун.
Моля за консултация относно резултатите и дали е необходим Пренатест.

Благодаря предварително!
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #154 -: Август 18, 2021, 18:08:52 pm »
Здравейте, д-р Даскалова,

Моля за консултация относно резултатите ми от биохимичния скрининг.
Първа бременност, не пия, не пуша. 25 г., 50 кг.
Резултати от фетална морфология:

Гест.възраст по П.Р.М.: 12 с и 4 дни
Гест.възраст по У.З.И.: 11 с и 6 дни
Фетална биометрия:
CRL:55
BD:17
HC:64
AC:59

УЗ.маркери за тризомия 21
NB: 2
NT: 1,6
FMFA: 81
FHR: 166
Maxilla: нормална
Intestines: нормоехогенни
TV regurg: липсва-норма
Bladder: нормален
Ductus Venosus: позитивна А вълна

Фетална морфология
Плацента:норма
Детски движ:активни
Plexus chor.: нормален
Лицеви структ.: нормално
Situs: solitus
4Ch. View: норма
LVOT: норма
RVOT: норма
Гръбн.стълб: нормален
Коремна стена: норма
Горни крайници: нормални
Долни крайници: нормални

БХ скрининг:

Дородов Биохимичен Скрининг ( 11 - 14 г. седмица )
I-трим.Биохимични и УЗ показатeли
free Beta HCG 181.00 ng/ml
PAPP-A 7.34 mlU/mL
NT ( нухална транслуценция )
Оценка на риска:
Риск за синдром на Даун ( T21 ) 1:425
Риск за синдром на Едуардс(T18) <1:10000
Риск за синдром на Патау (T13) <1:10000
Информация за консултиращия лекар:
Биохимичен риск за синдром на Даун ( Т21) 1:425
Възрастов риск 1:934
МoМ - NT ( нухална транслуценция ) MoM ( PAPP-A ) 1.60
MoM ( free beta HCG ) 4.68

Референтни стойности
1. Биохимичен скрининг
Free beta HCG:
11 г.с - 15.3 - 117 ng/ml
12 г.с - 14.5 - 115 ng/ml
13 г.с - 13.2 - 92 ng/ml
PAPP-A:
11 г.с - 0.37 - 2.86 mIU/ml
12 г.с - 0.65 - 4.83 mIU/ml
13 г.с - 0.86 - 7.49 mIU/ml

В документа от лаборатораторията е описано, че Free beta HCG е високо.
Притеснявам се относно него, както и от по- ниските стойности на риска за синдром на Даун.
Моля за консултация относно резултатите и дали е необходим Пренатест.

Благодаря предварително!

Здравей, Ивета!

Рискът за тризомия 21 е в средния диапазон - между 1/100 и 1/1000. В този случай се препоръчва да се обмисли неинвазивен пренатален тест (Пренатест е една от марките, в България има и много други тестове) или инвазивен пренатален тест - преценката за съвета е на АГ специалиста. На мен обаче ми се струва, че този тест не е правен в Националната генетична лаборатория, а това е лицензираната в България лаборатория за скрининг. Ако е така, аз бих те посъветвала да го направиш там. Мисля също, че има известно разминаване в данните, ако са преписвани. Погледни, моля те, дали е така - малко вероятно е индивидуалният риск и биохимичният риск да са с еднакви стойности. Да не би да има техническа грешка?

Разбира се, ако не е финансов проблем, да се направи неинвазивен пренатален тест винаги е добра идея.

Поздрави!



"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #155 -: Август 24, 2021, 15:19:00 pm »
Здравейте, д-р Даскалова. Бременна съм в 13г.с., на 32 години съм.
След проблемно забременяване и предходна загуба в 5 месец си направих ДНК-анализ със следните резултати:
-   Хомозиготен генотип D/D за АСЕ,
-   Хетерозиготен генотип 4g/5g за PAI,
-   Хетерозиготен носител на Val34Leu(F13),
-   Хомозиготен генотип T/T за 677С >T (MTHFR),
 Заради тромбофилията съм на Фраксипарин 0.4 през ден. Според вас това адекватна терапия ли е или е необходимо поставянето му всеки ден?
« Последна редакция: Август 24, 2021, 16:33:19 pm от Hope_D »
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #156 -: Август 24, 2021, 17:24:02 pm »
Здравейте, д-р Даскалова. Бременна съм в 13г.с., на 32 години съм.
След проблемно забременяване и предходна загуба в 5 месец си направих ДНК-анализ със следните резултати:
-   Хомозиготен генотип D/D за АСЕ,
-   Хетерозиготен генотип 4g/5g за PAI,
-   Хетерозиготен носител на Val34Leu(F13),
-   Хомозиготен генотип T/T за 677С >T (MTHFR),
 Заради тромбофилията съм на Фраксипарин 0.4 през ден. Според вас това адекватна терапия ли е или е необходимо поставянето му всеки ден?

Здравей, Hope!

Аз рядко давам съвети за лечение, тъй като това е отговорност на лекаря, който преглежда пациента и е изцяло запознат с неговото здравословно състояние, а в лимитираната дистанционна консултация това не е възможно.

Принципно от направените изследвания не се установява високорискова тромбофилия, която да налага лечение с антикоагулант. И второ, в прилагането на НМХ през ден няма медицинска логика.

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #157 -: Февруари 04, 2022, 15:26:03 pm »
Здравейте, д-р Даскалова. Бих искала да Ви попитам за мнение относно резултатуте от първия БХС. Имам дъщеря на 8 години и не си спомням резултатите от БХС, когато бях бременна с нея. Сега ми правят впечатление по-високи нива на PAPP-A (плацентарен протеин) и Free - bCG (бета-хорионгонадотропи в сравнение с резултати на дръги бременни. Благодаря Ви предварително.

Изследване Норма Резултат Ед Ком.
ДОРОДОВ БИОХИМИЧЕН СКРИНИНГ
БХС 11-20 седмица
*** ОБЩИ ДАННИ***
* Възраст към термин * 35.5 години
* Гестационна възраст * 13.1 седмици.дни
* Метод на определяне на гестационната възраст * CRL
БХС 11-14 седмица
* РЕЗУЛТАТ ЗА БРЕМЕННАТА ЖЕНА *
ВАШИЯТ КОМБИНИРАН РИСК за болест на ДАУН e 1 от 4929 бременни 1)
ВАШИЯТ РИСК за болест на ЕДУАРДС e 1 от 100000 бременни
ВАШИЯТ РИСК за болест на ПАТАУ e 1 от 100000 бременни
ВАШИЯТ РИСК за болест на ТЪРНЕР e 1 от 100000 бременни
*ДОПЪЛНИТЕЛНА ИНФОРМАЦИЯ ЗА КОНСУЛТИРАЩИЯ
Биохимичен риск за болест на ДАУН e 1 от 832 бременни
Възрастовият риск за болест на ДАУН е 1 от 382 бременни
Възрастовият риск за болест на ЕДУАРДС е 1 от 3434 бременни
Възрастовият риск за болест на ПАТАУ е 1 от 10307 бременни
Възрастовият риск за болест на ТЪРНЕР е 1 от 6940 бременни
* Биохимични и УЗ показатели (11-14 г.с.) *
PAPP-A (плацентарен протеин) MoM 2.17 част от медианата
Free - bCG (бета-хорионгонадотропин) MoM 2.21 част от медианата
NT (нухална транслусенция) =<3 1.4 mm
NT (нухална транслусенция) MoM 0.83 част от медианата
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #158 -: Февруари 12, 2022, 00:01:56 am »
Здравейте, д-р Даскалова. Бих искала да Ви попитам за мнение относно резултатуте от първия БХС. Имам дъщеря на 8 години и не си спомням резултатите от БХС, когато бях бременна с нея. Сега ми правят впечатление по-високи нива на PAPP-A (плацентарен протеин) и Free - bCG (бета-хорионгонадотропи в сравнение с резултати на дръги бременни. Благодаря Ви предварително.

Здравей, Галина!

Резултатът от скрининга показва нисък риск.
Ако твоят лекар не е притеснен и не препоръчва друго, пожелавам ти спокойна бременност!


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #159 -: Април 29, 2022, 09:57:14 am »
Здравейте, д-р Даскалова,

Благодаря предварително за отделеното време и за предоставянето на ценни съвети по темата!
Изпращам резултатите ми, има ли нещо притеснително според Вас?

Nuchal Translucency (мм): 1
.29, Костици на носа: Налична

ДОРОДОВ БИОХИМИЧЕН СКРИНИНГ
 БХС 11-20 седмица
 *** ОБЩИ ДАННИ***
 * Възраст към термин * 28.7 години
 * Гестационна възраст * 12 седмици.дни
 * Метод на определяне на гестационната възраст *
 БХС 11-14 седмица
 * РЕЗУЛТАТ ЗА БРЕМЕННАТА ЖЕНА *
 ВАШИЯТ КОМБИНИРАН РИСК за болест на ДАУН e 1 от 13401 бременни 1)
 ВАШИЯТ РИСК за болест на ЕДУАРДС e 1 от 100000 бременни
 ВАШИЯТ РИСК за болест на ПАТАУ e 1 от 100000 бременни
 ВАШИЯТ РИСК за болест на ТЪРНЕР e 1 от 100000 бременни
 *ДОПЪЛНИТЕЛНА ИНФОРМАЦИЯ ЗА КОНСУЛТИРАЩИЯ
 Биохимичен риск за болест на ДАУН e 1 от 1869 бременни
 Възрастовият риск за болест на ДАУН е 1 от 1097 бременни
 Възрастовият риск за болест на ЕДУАРДС е 1 от 9870 бременни
 Възрастовият риск за болест на ПАТАУ е 1 от 29639 бременни
 Възрастовият риск за болест на ТЪРНЕР е 1 от 6245 бременни
 * Биохимични и УЗ показатели (11-14 г.с.) *
 PAPP-A (плацентарен протеин) MoM 0.49 част от медианата
 Free - bCG (бета-хорионгонадотропин) MoM 0.82 част от медианата
 NT (нухална транслусенция) =<3 1.29 mm
 NT (нухална транслусенция) MoM 0.9 част от медианата
Брой изследвания: 16

*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #160 -: Април 30, 2022, 14:46:59 pm »
Здравейте, д-р Даскалова,

Благодаря предварително за отделеното време и за предоставянето на ценни съвети по темата!
Изпращам резултатите ми, има ли нещо притеснително според Вас?

Здравей, belsim!

Притеснения от скрининга няма, рискът за скринираните хромозомни болести е нисък. Единствено бих обърнала внимание на плацентарния протеин, който е под 0.5MoM. Добре е в този случай да се направи скрининг за прееклампсия и да се обсъди приема на профилактична доза аспирин (150 мг дневно до 34 г.с.). Разбира се, редовно следене на кръвното налягане по време на бременността и след раждане. Отрязала си паспортната част, затова не виждам дали имаш други рискови фактори, като кървене по време на бременност, наднормено тегло, тютюнопушене, други заболявания, асистирана репродукция и т.н. Виждам само, че си млада, което винаги е предимство. :)

Поздрави!


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #161 -: Април 30, 2022, 23:07:05 pm »
Здравейте и от мен д-р Даскалова, бременна съм с близнаци в трети месец. TSH ми беше 3,13 в началото на приема на еутирокса и след 19 дни се качи на 4,17. Увеличиха ми дозата на 75 и сега всеки месец ще трябва да следя TSH
А MAT ми е -  12,55
Казаха ми, че трябвало да го смъкнем под 2,5. За да се развива правилно бременността. Има ли вероятност  да стане някоя беля ако не се нормализира този хормон. При 1-вата ми бременност не са ми казали нищо даже не съм и пила хапчета защото не съм имала никакви проблеми. Но сега ми е втора бременност и се притеснявам дали ще бъде всичко наред.
« Последна редакция: Април 30, 2022, 23:19:10 pm от Надина »
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Здравейте и от мен д-р Даскалова, бременна съм с близнаци в трети месец. TSH ми беше 3,13 в началото на приема на еутирокса и след 19 дни се качи на 4,17. Увеличиха ми дозата на 75 и сега всеки месец ще трябва да следя TSH
А MAT ми е -  12,55
Казаха ми, че трябвало да го смъкнем под 2,5. За да се развива правилно бременността. Има ли вероятност  да стане някоя беля ако не се нормализира този хормон. При 1-вата ми бременност не са ми казали нищо даже не съм и пила хапчета защото не съм имала никакви проблеми. Но сега ми е втора бременност и се притеснявам дали ще бъде всичко наред.

Здравей, Надина!

MAT 12,55 не означава нищо без референтните стойности на лабораторията, в която е изследван. Всяка лаборатория има собствени норми.

Поздрави!


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Здравейте, Д-р Даскалова. На 33 години съм. Миналата година след 1ва и неуспешна бременност, трябваше да направя аборт. Може ли разчитане на резултати от ДНК анализ на абортивния материал? Само разбрах, че е полиплоидия и рядко се повтаря. Този маркер X/Y при който има три хромозоми, значи ли че проблема е при мъжа? От малък град съм и не съм ходила при генетик, защото няма. Прикачам и резултатите от БХС през 13 г.с. от който се разбра, че има проблем. Изследвахме кариотип- нормален е и на двамата. Гинеколожката при която бях ми каза, че най-често стават аномалии заради дефектна/негодна яйцеклетка. Не може ли да е в мъжа проблема? Четох, че полиплоидия има когато 2 сперматозоида оплодят 1 яйцеклетка или когато яйцеклетката е увредена. Нямам сериозни болести, освен че разбрах, че имам Хашимото след аборта.
« Последна редакция: Май 04, 2022, 16:09:07 pm от Deni_MM5 »
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Здравейте, Д-р Даскалова. На 33 години съм. Миналата година след 1ва и неуспешна бременност, трябваше да направя аборт. Може ли разчитане на резултати от ДНК анализ на абортивния материал? Само разбрах, че е полиплоидия и рядко се повтаря. Този маркер X/Y при който има три хромозоми, значи ли че проблема е при мъжа? От малък град съм и не съм ходила при генетик, защото няма. Прикачам и резултатите от БХС през 13 г.с. от който се разбра, че има проблем. Изследвахме кариотип- нормален е и на двамата. Гинеколожката при която бях ми каза, че най-често стават аномалии заради дефектна/негодна яйцеклетка. Не може ли да е в мъжа проблема? Четох, че полиплоидия има когато 2 сперматозоида оплодят 1 яйцеклетка или когато яйцеклетката е увредена. Нямам сериозни болести, освен че разбрах, че имам Хашимото след аборта.

Здравей, Deni!

Съжалявам за неуспешната бременност.

Бебето е било с триплоидия (по три хромозоми от всеки вид). Рядка аномалия на развитието, като причините за това са или оплождане на една яйцеклетка от два сперматозоида, или удвоено количество генетичен материал в някоя от гаметите - сперматозоида или яйцеклетката, участващи в оплождането. Не се очаква да се повтори, но и няма как да се разбере причината. Описанието на половите хромозоми, е че са три - две Х и една У, което не ни дава повече яснота. Приеми го като случайност и правете опити за следваща бременност.

Поздрави!




"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Здравейте д-р Даскалова ,не съм много на ясно с резултати от тези два хормона и не знам каква е тяхната реф.стойност ,трябва ли да се притеснявам:
PAPP-A-0598
Свободен b-HCG-1,529
НТ-1,7
На 33 г съм
Вашият риск е 610
Измерването е в 12,2г.с
Благодаря Ви!

*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Здравейте д-р Даскалова ,не съм много на ясно с резултати от тези два хормона и не знам каква е тяхната реф.стойност ,трябва ли да се притеснявам:
PAPP-A-0598
Свободен b-HCG-1,529
НТ-1,7
На 33 г съм
Вашият риск е 610
Измерването е в 12,2г.с
Благодаря Ви!

Здравей, Софи!

Така и аз не мога да кажа много, това са откъслечни данни, преписани са неправилно, не е ясно за кое заболяване е този риск, който си посочила и т.н. Ако ми снимаш цялата бланка, ще мога да съм по-конкретна.

Поздрави!


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Здравейте, д-р Даскалова, днес ми излязоха резултатите от ранния БХС и ми казаха, че нивата на ЧХГ са ниски, за което аз съм притеснена. На 36 години съм и това ми е втора бременност. С първата - Free bCG ми беше 0.6, а сега е 0.58 - тогава никой не ми спомена, че има нещо притеснително. Прилагам файла с резултатите и ще съм благодарна на Вашия отговор.
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Здравейте, д-р Даскалова, днес ми излязоха резултатите от ранния БХС и ми казаха, че нивата на ЧХГ са ниски, за което аз съм притеснена. На 36 години съм и това ми е втора бременност. С първата - Free bCG ми беше 0.6, а сега е 0.58 - тогава никой не ми спомена, че има нещо притеснително. Прилагам файла с резултатите и ще съм благодарна на Вашия отговор.

Здравей, Евелина!

Резултатът от скрининга ти е отличен. Изчисленият риск за всички скринирани заболявания е нисък. Нивото на ЧХГ е добро, не е ниско - за ниско се приема под 0.5 MoM и особено под 0.3 MoM. Ако ранната оценка на феталната анатомия е направена както трябва, не виждам повод за притеснение.

Още нещо - ранният скрининг (този, който си направила) е много по-високо информативен и по-точен от късния (този, който ти е препоръчан и дописан на ръка). Да се препоръчва при добър ранен скрининг да се направи и късен е неправилно от медицинска гледна точка. Няма логика в това, няма никакви международни препоръки и няма смисъл. Чети си официалната консултация - тази, която е напечатана, без да обръщаш внимание на отметки и ръчно написали забележки и препоръки.

Успешна бременност! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
От сърце Ви благодаря за изключително бързия и изчерпателен отговор 🙏🏼 Пожелавам Ви здраве 🍀
Здравейте, д-р Даскалова,
Моля за коментар относно БХС. Виждам, че има повишен риск за болест на Даун, също така няма рефернтни стойности на PAP-A и  FREE BCG.
Ако се наложи да направя Прентален тест, само за болест на Даун ли да си пусна, или и за други аномалии?
Благодаря предварително за отделеното време.
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Здравейте, д-р Даскалова,
Моля за коментар относно БХС. Виждам, че има повишен риск за болест на Даун, също така няма рефернтни стойности на PAP-A и  FREE BCG.
Ако се наложи да направя Прентален тест, само за болест на Даун ли да си пусна, или и за други аномалии?
Благодаря предварително за отделеното време.

Здравей, bonbolini!

Всъщност няма повишен риск за болест за Даун.
Индивидиалният риск за това бебе е 1 от 1206, това е в групата нисък риск. Висок риск се смята 1 от 100. Между 1/100 и 1/1000 е среден риск. Това е описано в края на файла, в самата генетична консултация. Рискът за останалите скринирани заболявания е дори по-нисък.

Референтните стойности за PAPP-A и ЧХГ са пресметнати чрез MoM - това е медианната стойност, тя е 1. Проблем би бил, ако тези маркери са много ниски, т.е. под 0.5 MoM или са в констелация като за тризомия 21 - нисък PAPP-A и високо ЧХГ.

Разбира се, съвременните препоръки са на всички бременни да се предлага НИПТ, независимо от показателите на скрининга. Ако решиш да го направиш, аз бих те посъветвала да избереш по-широк пакет с по-съвременна методика. Но тук вече е добре да се съветваш с твоя лекар.

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Много Ви благодаря за бързия отговор.  :D :D :D
Здравейте, д-р Даскалова.

Бихте ли дали обяснение и евентуални рискове от завишен МоМ (PAPP-A) и MoM (free bHCH).
Прилагам и останалите резултати от БХС за референция. На 30г. съм. Много благодаря!
« Последна редакция: Юли 19, 2022, 13:12:30 pm от LiliyanAng »
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Здравейте, д-р Даскалова.

Бихте ли дали обяснение и евентуални рискове от завишен МоМ (PAPP-A) и MoM (free bHCH).
Прилагам и останалите резултати от БХС за референция. На 30г. съм. Много благодаря!

Здравей, LiliyanAng!

Няма риск от високите нива на плацентарните хормони.
Останалото не мога да коментирам, имам опит само с тези скрининги, които са направени законно, т.е. в националната генетична лаборатория, а твоят не е. Затова и нищо конкретно не мога да кажа. Възрастта ти е добра, NT също, това е.

Поздрави!


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #175 -: Август 12, 2022, 22:01:29 pm »
Започнах да консултирам безплатно някъде в средата на далечната 2002 година и за 20 години направих десетки хиляди консултации. Време е да прекратя тази дейност, дала съм своя дан към обществото. Понеже природата не търпи празнота, надявам се на мое място да дойде някой по-млад и енергичен  колега и също толкова отдаден на пациентите като мен. Винаги можете да ме намерите в кабинета, в болницата или в платформата за телемедицина. Бъдете здрави! 💜🧡💜


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу