0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #120 -: Януари 24, 2021, 10:32:02 am »
Здравейте, Д-р Даскалова!
Казвам се Габриела и бих желала консултация относно БХС резултатите ми. Според следящия ме АГ, няма място за притеснения, но сърце женско не трае. :D
Ще ви прикача резултатите. Имала съм на два зацапване- в 5 г.с. и в 11 г.с, изследването е от 12 +2 дни. Пушех преди да разбера, че съм бременна, от 5та г.с. когато разбрах и ги спрях. На 28 години, 70 кг, медицински аборт на 24.07.2020 г, ембрионът спря да се развива.

Здравей, Габриела!

Резултатите от това изследване не откриват проблем. Единствената ми забележка е, че лаборатория "Рамус", в която то е направено, не е лицензирана за провеждането на този скрининг. В статията Скрининг за хромозомни аномалии можеш да видиш къде в България трябва да се провежда.

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #121 -: Януари 24, 2021, 22:23:52 pm »
Благодаря Ви, д-р Даскалова за отговора, внесохте малко успокоение.  :D
Дори не знаех, че не е лицензирана.  :oops: Пробите били изпращани в националната генетична лаборатория и това ме успокои. Ще знам за друг път, благодаря отново.  :)
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #122 -: Януари 24, 2021, 22:57:35 pm »
Благодаря Ви, д-р Даскалова за отговора, внесохте малко успокоение.  :D
Дори не знаех, че не е лицензирана.  :oops: Пробите били изпращани в националната генетична лаборатория и това ме успокои. Ще знам за друг път, благодаря отново.  :)

Резултатите от НГЛ са в друг формат и са придружени с консултация от генетик. Ако наистина са ти казали, че ги пращат в НГЛ, това е непочтено, да не говирим и че е незаконно. Обсъди го с твоя лекар, не е редно да се работи в сивата зона, за пациента може да има сериозни негативни последици. Има лесен начин от всяко населено място в Бг да се изпрати проба до НГЛ.

Иначе ние приемаме, че когато скринингът не е направен в НГЛ, все едно не е направен изобщо, и тогава препоръчваме на бременните НИПТ, фетална анатомия и фетална ехокардиография.

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #123 -: Януари 31, 2021, 19:57:13 pm »
Здравейте Мели, бихте ли ми помогнали - как се изчислява NT (нухална транслуенция) Mom,  по точно кои показатели се използват, взема ли се предвид и гестационната възраст?
Благодаря предварително
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #124 -: Февруари 01, 2021, 23:16:13 pm »
Здравейте Мели, бихте ли ми помогнали - как се изчислява NT (нухална транслуенция) Mom,  по точно кои показатели се използват, взема ли се предвид и гестационната възраст?
Благодаря предварително

Здравей, Стела!

Използват се стойностите на NT и CRL. Но принципно този въпрос е най-добре да го зададеш към Националната генетична лаборатория.

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #125 -: Февруари 02, 2021, 18:34:55 pm »
Много благодаря!  :)
*
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #126 -: Февруари 19, 2021, 06:59:35 am »
Здравейте, д-р Мели. Аз отново имам въпрос. Вчера сутрин веднага след закуска, докато бях в банята ми прилоша много. Причерня ми пред очите, изпитах някаква огромна жажда и след това припаднах (мъжът ми ме хвана). Бързо се съвзех, бях се изпотила и ми пищяха ушите.
След като се посъвзех отидохме на преглед в клиниката и бебето си беше добре. Ние си бяхме изкарали акъла, то си спеше.
Основно ме разпита Докторката какво съм яла предишния ден и ми даде някакви насоки (а предишния ден и пилешка пържола бях яла, въпреки че не обичам месо).

Преди 10 дена пусках разширен пакет анемия, включващ ПКК, желязо, витамин Б12, фолат, феритин и др. Всички бяха в норма.

Има ли някакви изследвания, които е препоръчително да се направят в случая? Или да го отдам на моментно състояние, което изисква ядене като за двама.
Бъди промяната, която искаш да видиш в света
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #127 -: Февруари 19, 2021, 11:49:21 am »
Здравейте, д-р Мели. Аз отново имам въпрос. Вчера сутрин веднага след закуска, докато бях в банята ми прилоша много. Причерня ми пред очите, изпитах някаква огромна жажда и след това припаднах (мъжът ми ме хвана). Бързо се съвзех, бях се изпотила и ми пищяха ушите.
След като се посъвзех отидохме на преглед в клиниката и бебето си беше добре. Ние си бяхме изкарали акъла, то си спеше.
Основно ме разпита Докторката какво съм яла предишния ден и ми даде някакви насоки (а предишния ден и пилешка пържола бях яла, въпреки че не обичам месо).

Преди 10 дена пусках разширен пакет анемия, включващ ПКК, желязо, витамин Б12, фолат, феритин и др. Всички бяха в норма.

Има ли някакви изследвания, които е препоръчително да се направят в случая? Или да го отдам на моментно състояние, което изисква ядене като за двама.

Здравей, Тери!

Най-вероятно е моментно състояние и едва ли ще се повтори, но все пак е добре да си мериш кръвното - вероятно си с ниско кръвно. Също е добре да видиш как ти е щитовидната жлеза. Евентуално и консултация с кардиолог, ако се повтарят. Хранене на малки порции, по-често, за да нямаш периоди на глад, ако има нужда, ще ти дам моя глюкомер, да си проследиш няколко дни кръвната захар.

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #128 -: Февруари 19, 2021, 20:23:34 pm »
Благодаря, д-р Мели. Най-вероятно е ниско кръвно. Долната граница ми я изкарва 56. Вероятно вчера е паднало дори повече.
Бъди промяната, която искаш да видиш в света
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #129 -: Февруари 19, 2021, 22:54:08 pm »
Благодаря, д-р Мели. Най-вероятно е ниско кръвно. Долната граница ми я изкарва 56. Вероятно вчера е паднало дори повече.

Както би казала баба ми, така е, като не ядеш. :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #130 -: Февруари 25, 2021, 18:21:39 pm »
Здравейте д-р Даскалова.

От изследванията ми излиза висок Free - bCG (бета-хорионгонадотропин) MoM - 4,19 и Биохимичен риск за болест на ДАУН e 1 от 170.
На скрининга АГ каза че всичко е наред.
Това е втора бременност, при първата бременност на 27г., същия хормон е бил 3,21 и Биохимичен риск за болест на ДАУН e бил 1 от 270. Детето се роди здраво, само че имахме крипорхизъм (направихме операция на 1,6г и всичко е наред). 

При първа бременост Комбиниран риск за Даун 1 от 380, а сега при втора бременност е 1 от 730

Защо този хормон е толкова е увеличен?
Трябва ли да се притеснявам и този път че нещо не е наред? И тогава бях по слаба 82 кг, сега съм 103 кг.

 Тип бременност: Единична, CRL (мм): 67.60, Nuchal Translucency (мм): 1.10, Костици на носа: Налична
СЕРУМ за БХС (11-14 г.с.) под 35 год., 0.5 мл, Качество: Качествен
Изследване Норма Резултат Ед Оц Ком.
ДОРОДОВ БИОХИМИЧЕН СКРИНИНГ
 БХС 11-20 седмица
 *** ОБЩИ ДАННИ***
 * Възраст към термин * 30.4 години
 * Гестационна възраст * 13.3 седмици.дни
 * Метод на определяне на гестационната възраст * CRL
 БХС 11-14 седмица
 * РЕЗУЛТАТ ЗА БРЕМЕННАТА ЖЕНА *
 ВАШИЯТ КОМБИНИРАН РИСК за болест на ДАУН e 1 от 730 бременни 1)
 ВАШИЯТ РИСК за болест на ЕДУАРДС e 1 от 100000 бременни
 ВАШИЯТ РИСК за болест на ПАТАУ e 1 от 100000 бременни
 ВАШИЯТ РИСК за болест на ТЪРНЕР e 1 от 100000 бременни
 ВАШИЯТ РИСК за ТРИПЛОИДИЯ (немоларна) e 1 от 100000 бременни
 *ДОПЪЛНИТЕЛНА ИНФОРМАЦИЯ ЗА КОНСУЛТИРАЩИЯ

 Биохимичен риск за болест на ДАУН e 1 от 170 бременни H
 Възрастовият риск за болест на ДАУН е 1 от 920 бременни
 Възрастовият риск за болест на ЕДУАРДС е 1 от 8200 бременни
 Възрастовият риск за болест на ПАТАУ е 1 от 25000 бременни
 Възрастовият риск за болест на ТЪРНЕР е 1 от 6400 бременни
 Възрастовият риск за ТРИПЛОИДИЯ (немоларна) е 1 от 100000 бременни

 * Биохимични и УЗ показатели (11-14 г.с.) *
 PAPP-A (плацентарен протеин) MoM 0.97 част от медианата
 Free - bCG (бета-хорионгонадотропин) MoM 4.19 част от медианата
 NT (нухална транслусенция) =<3 1.1 mm
 NT (нухална транслусенция) MoM 0.66 част от медианата


Благодаря Ви предварително за отговор!
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #131 -: Март 01, 2021, 22:52:23 pm »
Здравейте д-р Даскалова.

От изследванията ми излиза висок Free - bCG (бета-хорионгонадотропин) MoM - 4,19 и Биохимичен риск за болест на ДАУН e 1 от 170.
На скрининга АГ каза че всичко е наред.
Това е втора бременност, при първата бременност на 27г., същия хормон е бил 3,21 и Биохимичен риск за болест на ДАУН e бил 1 от 270. Детето се роди здраво, само че имахме крипорхизъм (направихме операция на 1,6г и всичко е наред). 

При първа бременост Комбиниран риск за Даун 1 от 380, а сега при втора бременност е 1 от 730

Защо този хормон е толкова е увеличен?
Трябва ли да се притеснявам и този път че нещо не е наред? И тогава бях по слаба 82 кг, сега съм 103 кг.

Здравей, aleksa2411!

Скринингът като цяло е добър, но при среден риск, както е при тебе, се препоръчва да се обсъди неинвазивен пренатален тест. И ние сме забелязали, че има жени, при които показателите са почти идентични при отделните им бременности и без да имат проблеми с плода. Защо - не мога да отговоря, но е факт.

Недоносено ли се роди първото дете?

Поздрави!


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #132 -: Март 01, 2021, 22:59:18 pm »
Благодаря за отговор.

Бебето се роди по естествен път, 38с+3дн. Здрав...3450гр, 52 см. , само че имаще крипторхизъм. На 1,5г направихме операция при Др.Момчилов уролог в София, и всичко е наред.

АГ след преглед на резултати каза, че няма нищо притеснително. По ехографско с бебето всичко е ок, и я няма повод за притеснение, но сме решили че ще направим 2-ри скрининг+биохимия с кръв. Каза че с първата бременност е бил малко висок ХГЧ, а всичко е ок.
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #133 -: Март 10, 2021, 14:07:52 pm »
Здравейте, д-р Даскалова. Моля, за разчитане на резултати от БХС. :(
Виждам,че PAPP-A и Free - bCG са много ниски. На прегледа моят АГ каза,че плодния сак е малък и на бебето му е тясно.Това се случва за 2ри път. Преди време пак беше малък плодния сак, но след няколко дена беше нарастнал. Каза ми да пия много течности, понеже пия едва 1л. вода на ден. Изписа ми и Флебодиа. Отделно бебето изостава с растежа с 1-2 седмици.

Тегло (кг.): 56.000, Дата УЗ преглед: 06.03.2021, Тип бременност: Единична, CRL (мм): 57.00, Nuchal Translucency (мм): 1.70, Костици на носа: Налична, Вагинално кървене, Пушене през бременността: Спряла по време на бременноста,
Забележки: Пациентката приема Utrogestan.

Изследване Норма Резултат Ед Ком.
ДОРОДОВ БИОХИМИЧЕН СКРИНИНГ
БХС 11-20 седмица
*** ОБЩИ ДАННИ***
* Възраст към термин * 32.8 години
* Гестационна възраст * 12.2 седмици.дни
* Метод на определяне на гестационната възраст * CRL
БХС 11-14 седмица
* РЕЗУЛТАТ ЗА БРЕМЕННАТА ЖЕНА *
ВАШИЯТ КОМБИНИРАН РИСК за болест на ДАУН e 1 от 3100 бременни
ВАШИЯТ РИСК за болест на ЕДУАРДС e 1 от 820 бременни
ВАШИЯТ РИСК за болест на ПАТАУ e 1 от 40000 бременни
ВАШИЯТ РИСК за болест на ТЪРНЕР e 1 от 100000 бременни
ВАШИЯТ РИСК за ТРИПЛОИДИЯ (немоларна) e 1 от 29000 бременни
*ДОПЪЛНИТЕЛНА ИНФОРМАЦИЯ ЗА КОНСУЛТИРАЩИЯ
Биохимичен риск за болест на ДАУН e 1 от 920 бременни
Възрастовият риск за болест на ДАУН е 1 от 650 бременни
Възрастовият риск за болест на ЕДУАРДС е 1 от 5800 бременни
Възрастовият риск за болест на ПАТАУ е 1 от 18000 бременни
Възрастовият риск за болест на ТЪРНЕР е 1 от 6700 бременни
Възрастовият риск за ТРИПЛОИДИЯ (немоларна) е 1 от 100000 бременни
* Биохимични и УЗ показатели (11-14 г.с.) *
PAPP-A (плацентарен протеин) MoM 0.02 част от медианата
Free - bCG (бета-хорионгонадотропин) MoM 0.12 част от медианата
NT (нухална транслусенция) =<3 1.7 mm
NT (нухална транслусенция) MoM 1.15 част от медианата
Брой изследвания: 18
« Последна редакция: Март 10, 2021, 14:13:09 pm от Deni_MM5 »
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #134 -: Март 10, 2021, 17:58:20 pm »
Здравейте, д-р Даскалова. Моля, за разчитане на резултати от БХС. :(
Виждам,че PAPP-A и Free - bCG са много ниски. На прегледа моят АГ каза,че плодния сак е малък и на бебето му е тясно.Това се случва за 2ри път. Преди време пак беше малък плодния сак, но след няколко дена беше нарастнал. Каза ми да пия много течности, понеже пия едва 1л. вода на ден. Изписа ми и Флебодиа. Отделно бебето изостава с растежа с 1-2 седмици.

Тегло (кг.): 56.000, Дата УЗ преглед: 06.03.2021, Тип бременност: Единична, CRL (мм): 57.00, Nuchal Translucency (мм): 1.70, Костици на носа: Налична, Вагинално кървене, Пушене през бременността: Спряла по време на бременноста,
Забележки: Пациентката приема Utrogestan.

Изследване Норма Резултат Ед Ком.
ДОРОДОВ БИОХИМИЧЕН СКРИНИНГ
БХС 11-20 седмица
*** ОБЩИ ДАННИ***
* Възраст към термин * 32.8 години
* Гестационна възраст * 12.2 седмици.дни
* Метод на определяне на гестационната възраст * CRL
БХС 11-14 седмица
* РЕЗУЛТАТ ЗА БРЕМЕННАТА ЖЕНА *
ВАШИЯТ КОМБИНИРАН РИСК за болест на ДАУН e 1 от 3100 бременни
ВАШИЯТ РИСК за болест на ЕДУАРДС e 1 от 820 бременни
ВАШИЯТ РИСК за болест на ПАТАУ e 1 от 40000 бременни
ВАШИЯТ РИСК за болест на ТЪРНЕР e 1 от 100000 бременни
ВАШИЯТ РИСК за ТРИПЛОИДИЯ (немоларна) e 1 от 29000 бременни
*ДОПЪЛНИТЕЛНА ИНФОРМАЦИЯ ЗА КОНСУЛТИРАЩИЯ
Биохимичен риск за болест на ДАУН e 1 от 920 бременни
Възрастовият риск за болест на ДАУН е 1 от 650 бременни
Възрастовият риск за болест на ЕДУАРДС е 1 от 5800 бременни
Възрастовият риск за болест на ПАТАУ е 1 от 18000 бременни
Възрастовият риск за болест на ТЪРНЕР е 1 от 6700 бременни
Възрастовият риск за ТРИПЛОИДИЯ (немоларна) е 1 от 100000 бременни
* Биохимични и УЗ показатели (11-14 г.с.) *
PAPP-A (плацентарен протеин) MoM 0.02 част от медианата
Free - bCG (бета-хорионгонадотропин) MoM 0.12 част от медианата
NT (нухална транслусенция) =<3 1.7 mm
NT (нухална транслусенция) MoM 1.15 част от медианата
Брой изследвания: 18

Здравей, Deni!

В тази ситуация има няколко неща, които трябва да се уточнят. Едната възможност е бременността да не е датирана правилно - т.е. да си имала нередовни менструални цикли, несигурна менструация или погрешно въведена дата на ПРМ. Втората е бременността да е правилно датирана, но бебето да изостава. В този срок 2-седмично изоставане е много. Трета възможност е лекарят да не мери правилно.

За да се уточни това, трябва да се направи преглед при специалист по фетална медицина, да се видят всички записи от документирането на бременността - от началото до сега, да се направи таблица как са се движили показателите и да се прецени срока.

Ако е правилно датирана и бебето изостава, има също няколко възможности. Едната е да приемем, че има генетична предразположеност - ниски родители. Втората е да има генетичен проблем. Също така фактори, като тютюнопушене, кървене, други общи заболявания на майката могат да се отразят на растежа.

Като самостоятелен маркер, много ниските биохимични стойности увеличават риска от тризомии и други извън генетични неблагополучия по време на бременността. Ако се дължи на недобра плацентация, трябва да се види къде е разположена плацентата (да не е върху цикатрикс, миома, маточен септум), каква е кухината на матката - нормална или с отклонения от нормата. Добре е да се обмисли друг диагностичен метод за изясняване на ситуацията - инвазивен (хорионбиопсия или амниоцентеза) или неинвазивен.

Последно, за малкото околоплодна течност приемът на вода от бременната няма отношение, трябва да се види бъбреците на бебето функционират ли.

Питай, ако нещо не е ясно.
Поздрави!


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #135 -: Март 10, 2021, 19:27:37 pm »
Благодаря Ви за бързия отговор. Понеже съм от Русе, бихте ли ме насочили къде има добри специалисти по ФМ? Тутракан или София предполагам...
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #136 -: Март 10, 2021, 23:25:48 pm »
Благодаря Ви за бързия отговор. Понеже съм от Русе, бихте ли ме насочили къде има добри специалисти по ФМ? Тутракан или София предполагам...

Ами не знам, не смея да давам съвети за лекари. В София, разбира се, винаги е добре да се отиде.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #137 -: Март 19, 2021, 12:58:32 pm »
Здравейте д-р Даскалова !
Получих резултатите си от БХС 11 - 14 г.с., но съм леко притеснена, а не мога да се свържа с наблюдаващия ме лекар.
Бихте ли ми казали дали има нещо притеснително в резултатите ?
Благодаря Ви предварително !
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #138 -: Март 20, 2021, 14:11:01 pm »
Здравейте д-р Даскалова !
Получих резултатите си от БХС 11 - 14 г.с., но съм леко притеснена, а не мога да се свържа с наблюдаващия ме лекар.
Бихте ли ми казали дали има нещо притеснително в резултатите ?
Благодаря Ви предварително !

Здравей, Iliyanap!

Добре е да се свържеш с твоя лекар, защото той те познава и ще бъде най-точен в консултацията си. Нивото на ЧХГ е относително високо спрямо нормата и оттам идва завишението на биохимичната част на скрининга. Обсъдете дали да не направиш неинвазивен пренатален тест (с изолиране на свободно от клетката ДНК).

Поздрави!


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #139 -: Март 31, 2021, 07:57:54 am »
Здравейте, д-р Даскалова.

Пиша Ви след първи успешен опит инвитро на 2 ембриона, на 30год.съм. Едното ембрионче спря развитието си в 7г.с. Проведох БХС в 11г.с+3, но резултатите бяха 1:220 Тризомия 18 и 1:190 Тризомия 21. Загиналия близнак не бе резорбиран и в тази връзка имам кръвно изследване само PAPP-A MoM: 0.242673. Free b-hCG - не.
Другият близнак е с NT 1.4mm и CRL - 49.37mm. Органите на ехограф изглеждат нормално.

В 22г.с проведох ФМ като отново на ехограф всичко е перфектно и в норма, но тъй като бях при друг специалист, се учуди защо не съм направила НИПТ и ми предложи задължително да направя амниоцентеза, защото на ехограф всичко можело да изглежда перфектно, но генетично или хромозомно бебето да е увредено.

Какво е Вашето мнение, трябва ли да предприема АЦ?
Резултатът от БХС има ли как да е недостоверен, предвид кръвното изследване и нерезорбирания близнак?
Ако има генетични и хромозомни аномалии, няма ли по някакъв начин да се отрази на органите и анатомията?

Благодаря Ви предварително за отделеното време.