0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes


Време е за промяна.

За тези, които не ме познават, ще се представя накратко. Аз съм Мариела Даскалова, лекар съм, завърших медицина през миналия век. Имам 25 години академичен стаж в Катедра "Анатомия, хистология и ембриология" към Медицински университет –  Пловдив и същата специалност. Работих като клиничен ембриолог по 3 години последователно, между 2009 и 2011 г. в МЦ Надежда рерподуктив Пловдив и между 2014 и 2017 г. – в Ню Лайф СМЦГ. И двете лечебни заведения имат регистрация по чл. 131 от Закона за здравето за дейности по асистирана репродукция. Омъжена съм за АГ специалист, д-р Васил Даскалов, с когото работим в частно лечебно заведение в Пловдив. Имам две деца.

Освен професионалната кариера, другата важна област, в която влагам усилия, е насочена към защита правата на пациентите в областта на репродуктивната медицина. Съучредител съм на сдружение "Зачатие" –  първата неправителствена организация, създадена официално през 2004 г., която обединява хората с инфертилитет в България. Бях 5 години зам.-предстедател на сдружението и 15 години, от неговото създаване досега, съм постоянен медицински консултант. От тази позиция се опитвам да предлагам законодателни и организационни промени, критикувам държавата за някои несправедливости, консултирам безплатно, провеждам ежегодно информационни кампании и поне два пъти годишно участвам с лични средства и труд в благотворителните инициативи на сдружението.

Идеята за интернет-консултирането е част от тази безвъзмездна помощ, която сдружение "Зачатие" предлага на своите потребители. Тя беше разработена успешно през 2007 г., но по ред причини останалите консултанти се отказаха. Да се консултира в такъв формат е трудно. Липсва директния разговор, нямам всички данни от историята на пациента, писменото слово се възприема по-трудно и понякога неправилно и т.н. Въпреки това смятам, че този вариант за допитване до специалист е важен, за някои хора дори единствен в даден момент и може да помогне с насоки за поведение.

Като човек, който вече втори век общува с всякакви хора – специалисти и пациенти, държавни служители и законотворци, световно признати имена в медицината, социално слаби хора и хора от елита, журналисти и т.н, мога да кажа следното. Да се работи в областта на репродуктивното здраве е все по-трудно. От една страна медицината у нас създава някои неправилни догми и ги поддържа с мрачна решителност. От друга страна агресията, на която лекарите сме подложени ежедневно, е чудовищна. И въпреки това се опитвам да съм в полза на хората, които имат нужда от моето мнение. Понякога проблемите са толкова трудни, че ми отнема часове от свободното време, за да намеря правилното решение. Не очаквам нищо в замяна. Приемам благодарностите с неудобство – не го правя за да ми ръкопляскате, самочувствието ми няма нужда от такава подкрепа, а се основава на знанията и уменията ми. Приемам критиките като всеки човек – първо ме заболява, после търся къде съм сгрешила и дали мога да се поправя. Жалко е, когато в думите на пациентите прозират изречени зад гърба ми хули от колеги, които принизяват повече тях, отколкото мен, но ... това е положението.

И така, към новите теми – с пожелание към всички да сте живи и здрави, и по-рядко да имате нужда от мен.

За връзка с мен:
тел: 0898 99 55 32
e-mail: mariela.daskalova@gmail.com
сайт: http://www.invitro-plovdiv.com

Преди да ми зададете въпрос, моля прочетете тази тема:
Информация за ползване на услугата интернет-консултиране

Линк към стари теми:
Стерилитет при мъжа
Проследяване на бременността

В тази тема можете да ми задавате въпроси за ембрионалното развитие и бременността.
« Последна редакция: Март 18, 2018, 13:23:13 pm от Мели »


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #1 -: Април 02, 2018, 15:54:58 pm »
Здравейте д-р Даскалова.Искам да ви попитам добри ли са резултатите от първия ми БХС.На 35 г. съм имам едно раждане преди 12 години.Ето и резултатите ми:
Изследване      Норма      Резултат      Ед      Ком.   
ДОРОДОВ БИОХИМИЧЕН СКРИНИНГ   
    БХС 11-20 седмица   
        *** ОБЩИ ДАННИ***    
            * Възраст към термин *      36.2      години   
            * Гестационна възраст *      12.1      седмици.дни   
            * Метод на определяне на гестационната възраст *   CRL   
        БХС 11-14 седмица   
            * РЕЗУЛТАТ ЗА БРЕМЕННАТА ЖЕНА *    
                ВАШИЯТ КОМБИНИРАН РИСК за болест на ДАУН e      1 от 1800      бременни       1)   
                ВАШИЯТ РИСК за болест на ЕДУАРДС e   1 от 100000   бременни   
                ВАШИЯТ РИСК за болест на ПАТАУ e   1 от 100000   бременни   
                ВАШИЯТ РИСК за болест на ТЪРНЕР e   1 от 100000   бременни   
                ВАШИЯТ РИСК за ТРИПЛОИДИЯ (немоларна) e   1 от 100000   бременни   
            *ДОПЪЛНИТЕЛНА ИНФОРМАЦИЯ ЗА КОНСУЛТИРАЩИЯ ЛЕКАР*   
                Биохимичен риск за болест на ДАУН e   1 от 270      бременни   
                Възрастовият риск за болест на ДАУН е   1 от 330      бременни   
                Възрастовият риск за болест на ЕДУАРДС е   1 от 3000      бременни   
                Възрастовият риск за болест на ПАТАУ е   1 от 8900      бременни   
                Възрастовият риск за болест на ТЪРНЕР е   1 от 7000      бременни   
                Възрастовият риск за ТРИПЛОИДИЯ (немоларна) е    1 от 100000   бременни   
            * Биохимични и УЗ показатели (11-14 г.с.) *   
                PAPP-A (плацентарен протеин) MoM   0.63      част от медианата   
                Free - bCG (бета-хорионгонадотропин) MoM   1.47      част от медианата   
                NT (нухална транслусенция)   =<3      1.3      mm   
                NT (нухална транслусенция) MoM      0.91      част от медианата   

*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #2 -: Април 04, 2018, 20:01:56 pm »
Здравейте д-р Даскалова.Искам да ви попитам добри ли са резултатите от първия ми БХС.

Здравей, Соня!

Резултатите в частта на комбинирания скрининг са добри, рискът е нисък, което не налага предлагането на инвазивен диагностичен тест, като хорионбиопсия или амниоцентеза. Единствено на коментар подлежи по-високия биохимичен риск, в сравнение с възрастовия. Може да се предложи неинвазивен пренатален тест с изолиране на свободно ДНК от майчина кръв като нерисков, макар и за момента скъп метод.

Добре е да коментирате това с вашия лекар и във връзка с останалите показатели, които аз не виждам - тегло, тютюнопушене, вагинално кървене, други здравословни проблеми, начин на постигане на бременността и предразположения.

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #3 -: Април 11, 2018, 18:52:22 pm »
Здравейте д-р Даскалова,

Един въпрос не ми дава покой, свързан с развитието на плода. Изследвах ТСХ - хормона на щитовидната жлеза и излезе завишен - 4,1 при граници за бременност около 2-2,5. Вече съм в средата на бременността - 22 г.с., а доколкото разбрах завишените стойности на този хормон водят до проблеми с интелектуалното развитие на бебето, особено през първата половина от бременността. Въпросът ми е може ли да се каже какъв е риска за мозъчното развитие на бебето - дали това повишение на хормона е леко или пък високо. Предстои ми да се консултирам с ендокринолог, но понеже прегледа е далече и се касае за бременност се обръщам към Вас като ембриолог. Предварително благодаря!
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #4 -: Април 18, 2018, 17:23:36 pm »
Здравейте д-р Даскалова,

Един въпрос не ми дава покой, свързан с развитието на плода. Изследвах ТСХ - хормона на щитовидната жлеза и излезе завишен - 4,1 при граници за бременност около 2-2,5. Вече съм в средата на бременността - 22 г.с., а доколкото разбрах завишените стойности на този хормон водят до проблеми с интелектуалното развитие на бебето, особено през първата половина от бременността. Въпросът ми е може ли да се каже какъв е риска за мозъчното развитие на бебето - дали това повишение на хормона е леко или пък високо. Предстои ми да се консултирам с ендокринолог, но понеже прегледа е далече и се касае за бременност се обръщам към Вас като ембриолог. Предварително благодаря!

Здравей, joder!

По време на бременност нормите за ниво на ТСХ са по-високи. Успоредно с ТСХ е препоръчително да се изследват щитовидните хормони, особено Т4, както и наличието на антитела спрямо щитовидната жлеза, специално Anti-TPO (MAT) антителата.

При срещата с ендокринолог ще получиш същите съвети, както и преглед на щитовидната жлеза с ултразвук и допълнителни изследвания, по преценка на специалиста, както и ще се определи подходящото за тебе лечение.

Еднократно измерено ниво на ТСХ не е повод за притеснение, особено ако е в границата на нормата, макар и над препоръчителната стойност за бременни, а само причина за допълнителни изследвания и лечение.

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #5 -: Април 30, 2018, 13:31:50 pm »
Здравейте Д-р Даскалова,

Моля за мнение дали резултатите ми са добри. Не знам какво означава последната графа УЗ показатели и дали са в норма, тъй като не са посочени референтни стойности. Благодаря предварително за отделеното време.

ДОРОДОВ БИОХИМИЧЕН СКРИНИНГ   
    БХС 11-20 седмица   
        *** ОБЩИ ДАННИ***   
            * Възраст към термин *      26.9      години   
            * Гестационна възраст *      13.1      седмици.дни   
            * Метод на определяне на гестационната възраст *   CRL   
        БХС 11-14 седмица   
            * РЕЗУЛТАТ ЗА БРЕМЕННАТА ЖЕНА *   
                ВАШИЯТ КОМБИНИРАН РИСК за болест на ДАУН e      1 от 18000      бременни       1)   
                ВАШИЯТ РИСК за болест на ЕДУАРДС e   1 от 100 000   бременни   
                ВАШИЯТ РИСК за болест на ПАТАУ e   1 от 100 000   бременни   
                ВАШИЯТ РИСК за болест на ТЪРНЕР e   1 от 100 000   бременни   
                ВАШИЯТ РИСК за ТРИПЛОИДИЯ (немоларна) e   1 от 100 000   бременни   
            *ДОПЪЛНИТЕЛНА ИНФОРМАЦИЯ ЗА КОНСУЛТИРАЩИЯ ЛЕКАР*   
                Биохимичен риск за болест на ДАУН e   1 от 5700      бременни   
                Възрастовият риск за болест на ДАУН е   1 от 1300      бременни   
                Възрастовият риск за болест на ЕДУАРДС е   1 от 11 000      бременни   
                Възрастовият риск за болест на ПАТАУ е   1 от 34 000      бременни   
                Възрастовият риск за болест на ТЪРНЕР е   1 от 6 000      бременни   
                Възрастовият риск за ТРИПЛОИДИЯ (немоларна) е    1 от 100 000   бременни   
            * Биохимични и УЗ показатели (11-14 г.с.) *   
                PAPP-A (плацентарен протеин) MoM   2,14      част от медианата   
                Free - bCG (бета-хорионгонадотропин) MoM   1.06      част от медианата   
                NT (нухална транслусенция)   =<3      1      mm   
                NT (нухална транслусенция) MoM      0.6      част от медианата   
Здравейте д-р Даскалова,
След ЕТ ми изписаха като допълнителен прием на прогестерон кринон гел по един на ден и 2*1 дуфастон. Но знам, че когато прогестерона е под формата на утрогестан дозата е около 4-6 глобули, което до колкото разбрах е около 400-600мг., а моята доза е около 110мг на ден. Притеснява ме дали приемам достатъчно количество прогестерон? 3 дни преди пункцията стойностите ми бяха 1.8
« Последна редакция: Май 07, 2018, 14:04:23 pm от Mihaela Viyacheva »
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Здравейте Д-р Даскалова,

Моля за мнение дали резултатите ми са добри. Не знам какво означава последната графа УЗ показатели и дали са в норма, тъй като не са посочени референтни стойности. Благодаря предварително за отделеното време.

ДОРОДОВ БИОХИМИЧЕН СКРИНИНГ   
    БХС 11-20 седмица   
        *** ОБЩИ ДАННИ***   
            * Възраст към термин *      26.9      години   
            * Гестационна възраст *      13.1      седмици.дни   
            * Метод на определяне на гестационната възраст *   CRL   
        БХС 11-14 седмица   
            * РЕЗУЛТАТ ЗА БРЕМЕННАТА ЖЕНА *   
                ВАШИЯТ КОМБИНИРАН РИСК за болест на ДАУН e      1 от 18000      бременни       1)   
                ВАШИЯТ РИСК за болест на ЕДУАРДС e   1 от 100 000   бременни   
                ВАШИЯТ РИСК за болест на ПАТАУ e   1 от 100 000   бременни   
                ВАШИЯТ РИСК за болест на ТЪРНЕР e   1 от 100 000   бременни   
                ВАШИЯТ РИСК за ТРИПЛОИДИЯ (немоларна) e   1 от 100 000   бременни   
            *ДОПЪЛНИТЕЛНА ИНФОРМАЦИЯ ЗА КОНСУЛТИРАЩИЯ ЛЕКАР*   
                Биохимичен риск за болест на ДАУН e   1 от 5700      бременни   
                Възрастовият риск за болест на ДАУН е   1 от 1300      бременни   
                Възрастовият риск за болест на ЕДУАРДС е   1 от 11 000      бременни   
                Възрастовият риск за болест на ПАТАУ е   1 от 34 000      бременни   
                Възрастовият риск за болест на ТЪРНЕР е   1 от 6 000      бременни   
                Възрастовият риск за ТРИПЛОИДИЯ (немоларна) е    1 от 100 000   бременни   
            * Биохимични и УЗ показатели (11-14 г.с.) *   
                PAPP-A (плацентарен протеин) MoM   2,14      част от медианата   
                Free - bCG (бета-хорионгонадотропин) MoM   1.06      част от медианата   
                NT (нухална транслусенция)   =<3      1      mm   
                NT (нухална транслусенция) MoM      0.6      част от медианата

Здравей, Габи!

Резултатите от скрининга са добри, рискът за скринираните хромозомни аномалии при тебе е нисък. УЗ показателят, който е изписан в края на бланката, е само един и това е NT (нухална транслусенция). При твоето бебе в деня на измерването тя е била 1 mm, а нормата е =<3 mm и това е посочено във формуляра. Последната графа е отношението на стойността при твоето бебе към медианната стойност и то е  0.6 част от медианата. Медианата е статистическа величина, която стои в средата на даден статистически ред. С други думи тя е онази стойност, спрямо която половината от измерванията са по-малки от нея, а другата половина са по-големи. MoM е multiple of the median и показва колко далече от медианата е индивидуалната стойност. Изчислява се, като стойността на индивидуалното измерване на пациента се раздели на медианата за пациентската популация. Ако MoM е 1, това означава, че индивидуалният параметър е равен на медианата, съответно ако е над 1 е по-голям, и обратно - ако е под 1 е по-малък.

В твоя случай MoM на NT е 0.6, което е добре.
Останалите УЗ показатели, които са необходими за коректното провеждане на скрининга, не са посочени в бланката.

Все пак да добавя, че всяко изследване трябва да се коментира с лекаря, който го е направил и в контекста на индивидуалния пациент (бременна жена).

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Здравейте д-р Даскалова,
След ЕТ ми изписаха като допълнителен прием на прогестерон кринон гел по един на ден и 2*1 дуфастон. Но знам, че когато прогестерона е под формата на утрогестан дозата е около 4-6 глобули, което до колкото разбрах е около 400-600мг., а моята доза е около 110мг на ден. Притеснява ме дали приемам достатъчно количество прогестерон? 3 дни преди пункцията стойностите ми бяха 1.8

Здравей, Михаела!

Има различни схеми за лутеална поддръжка, като това зависи от школата на лекаря, както и от конкретната ситуация при пациента. Разбирам притесненията ти, но не мога да те посъветвам нищо конкретно, защото не е редно да давам указания за лечение, единствено мога да ти кажа да ги споделиш с твоя лекар.

Пожалавам ти успех! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Благодаря :)
  Здравейте, Д-р Даскалова!
Бременна съм в 9 г.с. и съм с алергии към треви, плесени, домашна прах и др. Алергията ми се изразява в многократно кихане сутрин с прозрачен секрет от носа, сълзене на очите и запушване на една от ноздрите. Случва ми се както вкъщи така и на работното ми място, следобед някак симптомите утихват и така до следващата сутрин. Преди бременноста, алерголог ми беше изписал Мометазон /спрей за нос/ като терапия, но той е кортикостероиден и веднага щом разбрах, че съм бременна го спрях. Вчера бях на консултация с алерголог отново и той ме увери, че спокойно мога да ползвам Мометазон спрей по време на бременността, но аз все още не съм сигурна за което. Това ми е първа бременност след мисед аборт преди 6 години /по неясни причини приключи последната/. Моят АГ до момента ми е дал да пия аспирин протект, магнезий+В комплекс и витамини за бременни с фолиева киселина на Допел Херц. Съжалявам за дългия пост с подробности, въпроса ми към момента е за Мометазона, наистина ли е безопасно да го ползвам? Благодаря Ви предварително!
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
  Здравейте, Д-р Даскалова!
Бременна съм в 9 г.с. и съм с алергии към треви, плесени, домашна прах и др. Алергията ми се изразява в многократно кихане сутрин с прозрачен секрет от носа, сълзене на очите и запушване на една от ноздрите. Случва ми се както вкъщи така и на работното ми място, следобед някак симптомите утихват и така до следващата сутрин. Преди бременноста, алерголог ми беше изписал Мометазон /спрей за нос/ като терапия, но той е кортикостероиден и веднага щом разбрах, че съм бременна го спрях. Вчера бях на консултация с алерголог отново и той ме увери, че спокойно мога да ползвам Мометазон спрей по време на бременността, но аз все още не съм сигурна за което. Това ми е първа бременност след мисед аборт преди 6 години /по неясни причини приключи последната/. Моят АГ до момента ми е дал да пия аспирин протект, магнезий+В комплекс и витамини за бременни с фолиева киселина на Допел Херц. Съжалявам за дългия пост с подробности, въпроса ми към момента е за Мометазона, наистина ли е безопасно да го ползвам? Благодаря Ви предварително!

Здравей, Ирена!

Алергологът е прав, могат да се използват кортикостероиди за назално приложение по време на бременност. Но ако те притеснява, попитай го дали не може временно да ти го замени с препарат от друга група. Аспирин и магнезий защо?

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Здравейте, моля за мнение върху резултатите от изследванията за БХС.

*** ОБЩИ ДАННИ***   
            * Възраст към термин *      33.7      години   / тук има объркване, не знам дали има значение, на 33.3г. съм/

            * Гестационна възраст *      12.4      седмици.дни   
            * Метод на определяне на гестационната възраст *   CRL   
        БХС 11-14 седмица   
            * РЕЗУЛТАТ ЗА БРЕМЕННАТА ЖЕНА *   
                ВАШИЯТ КОМБИНИРАН РИСК за болест на ДАУН e      1 от 3600      бременни       1)   
                ВАШИЯТ РИСК за болест на ЕДУАРДС e   1 от 100 000   бременни   
                ВАШИЯТ РИСК за болест на ПАТАУ e   1 от 100 000   бременни   
                ВАШИЯТ РИСК за болест на ТЪРНЕР e   1 от 100 000   бременни   
                ВАШИЯТ РИСК за ТРИПЛОИДИЯ (немоларна) e   1 от 100 000   бременни   
            *ДОПЪЛНИТЕЛНА ИНФОРМАЦИЯ ЗА КОНСУЛТИРАЩИЯ ЛЕКАР*   
                Биохимичен риск за болест на ДАУН e   1 от 510     бременни   
                Възрастовият риск за болест на ДАУН е   1 от 560      бременни   
                Възрастовият риск за болест на ЕДУАРДС е   1 от 5000     бременни   
                Възрастовият риск за болест на ПАТАУ е   1 от 15000     бременни   
                Възрастовият риск за болест на ТЪРНЕР е   1 от 6800      бременни   
                Възрастовият риск за ТРИПЛОИДИЯ (немоларна) е    1 от 100 000   бременни   
            * Биохимични и УЗ показатели (11-14 г.с.) *   
                PAPP-A (плацентарен протеин) MoM   0.49      част от медианата   
                Free - bCG (бета-хорионгонадотропин) MoM   1.09      част от медианата   
                NT (нухална транслусенция)   =<3      1.3      mm   
                NT (нухална транслусенция) MoM      0.84      част от медианата

Допълвам - имам ИР и СПКЯ.В момента не приемам никакви лекарства за ИР.Тежах 98кг. на предния преглед, сега съм 96.5кг., от днес.Не пия, пушех в много малки количества до преди да забременея.Втора бременност ми е, имам дете на 8г. и половина, с нея не помня как ми е бил БХС.Нямам иначе никакви зацапвания и оплаквания за сега.Зачеването беше нормално и забременях още от първия ни опит без проблем.
« Последна редакция: Май 14, 2018, 17:20:38 pm от mmilityy »
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Здравейте, моля за мнение върху резултатите от изследванията за БХС.

*** ОБЩИ ДАННИ***   
            * Възраст към термин *      33.7      години   / тук има объркване, не знам дали има значение, на 33.3г. съм/

            * Гестационна възраст *      12.4      седмици.дни   
            * Метод на определяне на гестационната възраст *   CRL   
        БХС 11-14 седмица   
            * РЕЗУЛТАТ ЗА БРЕМЕННАТА ЖЕНА *   
                ВАШИЯТ КОМБИНИРАН РИСК за болест на ДАУН e      1 от 3600      бременни       1)   
                ВАШИЯТ РИСК за болест на ЕДУАРДС e   1 от 100 000   бременни   
                ВАШИЯТ РИСК за болест на ПАТАУ e   1 от 100 000   бременни   
                ВАШИЯТ РИСК за болест на ТЪРНЕР e   1 от 100 000   бременни   
                ВАШИЯТ РИСК за ТРИПЛОИДИЯ (немоларна) e   1 от 100 000   бременни   
            *ДОПЪЛНИТЕЛНА ИНФОРМАЦИЯ ЗА КОНСУЛТИРАЩИЯ ЛЕКАР*   
                Биохимичен риск за болест на ДАУН e   1 от 510     бременни   
                Възрастовият риск за болест на ДАУН е   1 от 560      бременни   
                Възрастовият риск за болест на ЕДУАРДС е   1 от 5000     бременни   
                Възрастовият риск за болест на ПАТАУ е   1 от 15000     бременни   
                Възрастовият риск за болест на ТЪРНЕР е   1 от 6800      бременни   
                Възрастовият риск за ТРИПЛОИДИЯ (немоларна) е    1 от 100 000   бременни   
            * Биохимични и УЗ показатели (11-14 г.с.) *   
                PAPP-A (плацентарен протеин) MoM   0.49      част от медианата   
                Free - bCG (бета-хорионгонадотропин) MoM   1.09      част от медианата   
                NT (нухална транслусенция)   =<3      1.3      mm   
                NT (нухална транслусенция) MoM      0.84      част от медианата

Допълвам - имам ИР и СПКЯ.В момента не приемам никакви лекарства за ИР.Тежах 98кг. на предния преглед, сега съм 96.5кг., от днес.Не пия, пушех в много малки количества до преди да забременея.Втора бременност ми е, имам дете на 8г. и половина, с нея не помня как ми е бил БХС.Нямам иначе никакви зацапвания и оплаквания за сега.Зачеването беше нормално и забременях още от първия ни опит без проблем.

Здравей, mmilityy!

Възрастта, която е посочена, е твоята възраст на термин, т.е. когато ще раждаш. Дори и да има малко объркване, то е от порядъка на месеци и не би трябвало да даде отражение на скрининга.

Изчисленият риск като цяло е нисък, което не налага препоръка за инвазивна пренатална диагностика.

Две неща е добре да обсъдиш с твоя лекар.
Първото е малко по-високият биохимичен риск в сравнение с възрастовия. Може да се коментира използването на неинвазивен пренатален тест, основан на свободно ДНК от майчина кръв.
Второто е относително ниското ниво на PAPP-A, което при стойности под 0,5 МоМ повишава риска за преждевременно раждане и индуцирана от бременността хипертония.

Това са теоретични рискове, които трябва да бъдат обсъдени в контекста на други здравословни показатели от страна на жената, а също така и на бебето. Ендокринните проблеми също е добре да се прецизират. Начин на хранене и физическа активност, скрининг за гестационен диабет, редовно следене на кръвното, скрининг за прееклампсия и евентуална терапия, предполагам сте коментирали тези неща.

Успешна бременност! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Много благодаря за коментара.Лекаря смята, че мога да не пускам втори БХС за интегриран риск, но аз мисля, че може би е добре да се пусне.За плацентарния риск не е коментирал, но разговаряхме само по телефон.Ще помоля за коментар при следващия преглед, който ми е след седмица, когато всъщност ще съм вече 15г.с.+5 дни.
За ендокринните проблеми сме обсъдили диета и се старая да я спазвам и сме говорили за останалите необходими изследвания.Надявам се всичко да мине добре и с тази бременност.
Още веднъж благодаря за коментара ви за моите изследвания.
Здравейте д-р Даскалова,
Имам хомозиготна мутация на HLA-G, но обсъждането на резултата тепърва предстои. Коментарът от геника гласи, че тази мутация се свързва със ранни загуби на бременността и повишен риск от прееклампсия. Може ли някой да ми обясни как точно действа тази мутация, тъй като чета че това HLA-G всъщност се произвежда от ембриона, и ми е трудно да си обясня как моята мутация може да окаже влияние? Или логиката е че ембрито наследява същата мутация от мене?
      Не съм имала регистрирана загуба на бременност до сега, тъй като при вече 4 години опити изобщо не забременявам и може би всичко приключва прекалено рано за да се установи.
       Установи се че съм носител и на тромбофилия- хетерозигот по мутантен алел на PAI-1, ACE, F13, MTRR. Както и дефицит на Д3, В9 и В12 с който се занимавам в момента. Но доколкото разбрах тромбофилиите се свързват с по-късни загуби на бременност, или греша?
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Здравейте д-р Даскалова,
Имам хомозиготна мутация на HLA-G, но обсъждането на резултата тепърва предстои. Коментарът от геника гласи, че тази мутация се свързва със ранни загуби на бременността и повишен риск от прееклампсия. Може ли някой да ми обясни как точно действа тази мутация, тъй като чета че това HLA-G всъщност се произвежда от ембриона, и ми е трудно да си обясня как моята мутация може да окаже влияние? Или логиката е че ембрито наследява същата мутация от мене?
      Не съм имала регистрирана загуба на бременност до сега, тъй като при вече 4 години опити изобщо не забременявам и може би всичко приключва прекалено рано за да се установи.
       Установи се че съм носител и на тромбофилия- хетерозигот по мутантен алел на PAI-1, ACE, F13, MTRR. Както и дефицит на Д3, В9 и В12 с който се занимавам в момента. Но доколкото разбрах тромбофилиите се свързват с по-късни загуби на бременност, или греша?

Здравей, с уговорката, че най-точна и ясна консултация ще получиш от лекаря, който ти е назначил това изследване, мога да ти кажа най-общо следното:

HLA-G се произвежда от цитотрофобласта, а не директно от ембрионалните структури.
HLA-G принципно имат имунорегулаторни ефекти, като допринасят за имунния толеранс на матката по време на бременност и на  плацентата чрез насочване на различни субпопулации на хематопоетични клетки с имунологични функции, както и насочване на целеви клетки към имуносупресивни режими. Смята се, че клетъчно свързани изоформи на HLA-G програмират маточните NK клетки в посока към толерантност, като потискат цитотоксичната им активност, инхибират миграцията и индуцират апоптозата (програмираната клетъчна смърт). Разтворимите протеини на HLA-G повлияват производството на цитокини от кръвните мононуклеарни клетки и силно потискат цитотоксичните Т лимфоцити, програмират Т-хелпърите в пътища, свързани с толерантността и т.н.
Предразположението към тромбофилия може да рефлектира и като ранни загуби на плода, но при тебе, ако няма промяна във фактор V и фактор II, положението не е чак толкова тежко. Дефицитът на В12 е заради мутацията в MTRR, като този недостиг на витамини като цяло се преодолява лесно с прием на повечко витамини.

Успех!


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Благодаря Ви много за бързият отговор.  :balk_172: :)
Здравейте д-р Даскалова.
     Предстои да изследваме и кариотип на съпругът ми и се чудя дали ако има евентуално микроделеции, ще си покаже  при кариотипа, или изследването за микроделеции трябва да се направи допълнително?
           
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Здравейте д-р Даскалова.
     Предстои да изследваме и кариотип на съпругът ми и се чудя дали ако има евентуално микроделеции, ще си покаже  при кариотипа, или изследването за микроделеции трябва да се направи допълнително?       

Не, генетичните тестове за микроделеционни/микродупликационни синдроми са други, а кариотипът се изследва чрез цитогенетичен анализ само бройни и големи структурни аномалии на хромозомите. Ако питаш за микроделеции на Y хромозома, той със сигурност няма такива - те се проявяват с много малък (или никакъв) брой сперматозоиди.

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу