0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #80 -: Януари 25, 2020, 13:12:04 pm »
Здравейте д-р Даскалова,
Благодаря Ви за отговора, вече посвикнах с идеята, че нещата не са добре. Струва ми се, че утрогестана просто забавя неизбежното, но .... ще изчакам до другия четвъртък за чудо. Аспирина го вземам по препоръка на гинеколога, не знам каква му е функцията, но не ми се вярва да пречи.
Благодаря отново и хубав ден!

Въпросът ми за аспирина по-скоро беше за какво е изписан - ако напр. е по повод високорискова тромбофилия, предишни епизоди на дълбока венозна тромбоза и т.н., то в тази насока може да се мисли като евентуална причина за неразвиваща се бременност. Ако се визуализира жълтъчно мехурче, но няма ембрионален полюс, все пак може да се изчака седмица, както твоят лекар те е посъветвал, защото, макар и рядко, е възможно да се появи ембрионална структура малко по-късно в хода на бременността. Но е изключение.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #81 -: Януари 25, 2020, 16:43:26 pm »
Ами по-скоро превантивно. Не съм имала нито едно от изброените. Лапарото го направихме поради неизяснен стерилитет и с цел подготовка за ин витро процедура, като ми беше прекъсната едната тръба поради непроходимост.  Не съм имала други  оплаквания. Имам Хашимото, но не вземам хормони, защото текущото състояние на жлезата не го изисква /след консултация с ендокринолог/ и се чувствам добре. В 5 г.с. си пуснах хормоните и антителата и нещата си изглеждахо добре. Качила съм файл с резултатите и реф. граници, ако искате да го погледнете.
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #82 -: Февруари 29, 2020, 16:53:57 pm »
Здравейте, д-р Даскалова, моля за коментар по моите изследвания от БХС. Според моят АГ да не се притеснявам и да повторим пак БХС след 2 седмици. Но не спирам да мисля резултата относно Даун. Имам и два завишени биохимични показателя, които не разбирам. Шокирана съм, защото съм здрава, не взимам никакви лекарства, не пия и не пуша, имаме едно дете на 9г.
Благодаря ви
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #83 -: Февруари 29, 2020, 17:53:59 pm »
Здравейте, д-р Даскалова, моля за коментар по моите изследвания от БХС. Според моят АГ да не се притеснявам и да повторим пак БХС след 2 седмици. Но не спирам да мисля резултата относно Даун. Имам и два завишени биохимични показателя, които не разбирам. Шокирана съм, защото съм здрава, не взимам никакви лекарства, не пия и не пуша, имаме едно дете на 9г.
Благодаря ви

Здравей, Петя!
Изчисленият риск за тризомия 21 (синдром на Даун) за твоето бебе е 1 към 200, т.е. от 200 родени деца 199 ще са с нормален хромозомен набор, а 1 ще е с тризомия 21. Реално този изчислен риск не е много по-висок от възрастовия ти риск, който е 1 към 280 и това е рискът на всички жени на твоята възраст, без да се вземат под внимание останалите фактори. Биохимичните маркери, които се изследват в този срок на бременността, са два - първият ти е в норма, а вторият (свободното ЧХГ) наистина е завишен. Освен когато бебето е с тризомия 21, има и други причини това да е така, напр. ако серумът е транспортиран при висока температура, при някои заболявания на трофобласта или на майката (напр. бъбречни проблеми), ако бебето има други заболявания (напр. тежка форма на хипоспадия), ако има разминаване в датирането на бременността (напр. поради различна от обичайната овулация), при многоплодна бременност, в това число и при изчезващ близнак, моларна бременност, ако бременността е постигната чрез ин витро оплождане и т.н.

Съвременната препоръка в този случай е описана тук Препоръки на FIGO за скрининг за хромозомни аномалии.
Неинвазивните пренатални тестове са все още скъпи за българския стандарт, но пък са без риск, за сравнение с инвазивните такива, като хорионбиопсия или амниоцентеза.
Повторен преглед на бебето от друг специалист е винаги добра идея.
Късен скрининг се прави само у нас, като идеята му е да се изчисли интегриран риск, което лично мен не ме устройва, така че ние в практиката си повече настояваме родителите да помислят за НИПТ.

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #84 -: Април 23, 2020, 18:00:50 pm »
Добър ден д-р Даскалова,

В момента съм много уплашена, т.к. От ранния БХС получих много стряскащи резултати. Ето ги и тях :

1. На 30г.в. в 12+4 г.с
2. От феталната морфология всичко изглежда добре - без видими аномалии, NT 1.22 mm, CRL 63.1 mm, налична носна костица
3. Идва стряскащото от кръвните изследвания комбиниран риск 1:2 за синдром на Даун.
Възрастов риск 1:545,
PAPP-A MoM 0.227804
Free beta hCG MoM 6.94672,
Кръвта е взета в частна лаборатория два пъти за да няма грешка.

Реших и си пуснах нов скрининг в университетска лаборатория, от който чакам резултати.

Явно ще се направи хорионбиопсия или амниоцентеза, но искам коментар на този риск и дали е възможно изобщо бебето да е здраво.

Благодаря !
« Последна редакция: Април 23, 2020, 18:03:01 pm от Aysh »
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #85 -: Април 23, 2020, 18:53:11 pm »
Добър ден д-р Даскалова,

В момента съм много уплашена, т.к. От ранния БХС получих много стряскащи резултати. Ето ги и тях :

1. На 30г.в. в 12+4 г.с
2. От феталната морфология всичко изглежда добре - без видими аномалии, NT 1.22 mm, CRL 63.1 mm, налична носна костица
3. Идва стряскащото от кръвните изследвания комбиниран риск 1:2 за синдром на Даун.
Възрастов риск 1:545,
PAPP-A MoM 0.227804
Free beta hCG MoM 6.94672,
Кръвта е взета в частна лаборатория два пъти за да няма грешка.

Реших и си пуснах нов скрининг в университетска лаборатория, от който чакам резултати.

Явно ще се направи хорионбиопсия или амниоцентеза, но искам коментар на този риск и дали е възможно изобщо бебето да е здраво.

Благодаря !

Здравей, Aysh!

Мога да коментирам само изследване, което е направено в лицензирана лаборатория, а това на територията на България е само Националната генетична лаборатория - в София и нейните клонове в Пловдив, Варна, Плевен и Стара Загора.

Ако изследването не е направено там, не бих могла да кажа нищо конкретно. Скрининговият метод, разбира се, дава известен процент фалшиво положителни и фалшиво отрицателни резултати, така че е възможно и при висок риск бебето да е без тризомия, както и обратно, за жалост.

Поздрави!


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #86 -: Април 24, 2020, 16:15:37 pm »
Много благодаря за бързия отговор.
Днес получих резултатите от университетската болница в Пловдив, но за съжеление не мога да прикача файл
Комбиниран риск 1:150
Биохимичен риск 1:20
PAPP-A MoM 0.3
Free bCG MoM 4.9
NT 1.2 mm
NT MoM 0.75

АГ то ми предлага хорионбиопсия, която да е разширена с включване и на микроделеционни синдроми, не само хромозомни болести.
« Последна редакция: Април 24, 2020, 17:07:53 pm от Aysh »
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #87 -: Април 24, 2020, 18:00:56 pm »
Много благодаря за бързия отговор.
Днес получих резултатите от университетската болница в Пловдив, но за съжеление не мога да прикача файл
Комбиниран риск 1:150
Биохимичен риск 1:20
PAPP-A MoM 0.3
Free bCG MoM 4.9
NT 1.2 mm
NT MoM 0.75

АГ то ми предлага хорионбиопсия, която да е разширена с включване и на микроделеционни синдроми, не само хромозомни болести.

Ако искаш, можеш да ми изпратиш файла на адрес mariela.daskalova@gmail.com.

Ето тук съм превела съвременните препоръки за скрининг за хромозомни аномалии. Изборът на диагностичен подход и какво да се изследва е въпрос на преценка, като трябва да се съобразят няколко неща, в това число експертизата на специалиста, възможността за мозайка на трофобласта (т.е. плацентата да носи едни гени, а бебето - други), на каква цена ще бъде генетичното изследване, какъв риск крие даденият метод (всеки инвазивен метод крие риск, макар и малък, от загуба на бременност) и т.н.

Питай, ако нещо не е ясно. :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #88 -: Април 24, 2020, 19:04:28 pm »
Искренно благодаря,
Пратих Ви имейл с изследванията и с няколко въпроса  :)
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Искренно благодаря,
Пратих Ви имейл с изследванията и с няколко въпроса  :)

Радвам се, че всичко се развива добре. :)

Използвам темата да ви подсетя, че от този линк можете да си свалите безплатната брошура за женска консултация "Моята бременност".


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Здравейте доктор Даскалова .Ще ви помоля за мнение за моя първи биохимичен скрининг. предварително ви благодаря.
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Здравейте доктор Даскалова .Ще ви помоля за мнение за моя първи биохимичен скрининг. предварително ви благодаря.

Здравей, Zori1992!

Скринингът е добър, рискът за скринираните хромозомни болести е нисък. При всяка бременност е препоръчителна детайлна оценка на феталната анатомия към 20-та гестационна седмица.

Успех! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Здравейте, моля за мнение върху резултатите от изследванията за БХС.

Изследване Норма Резултат Ед Ком.
ДОРОДОВ БИОХИМИЧЕН СКРИНИНГ
 БХС 11-20 седмица
 *** ОБЩИ ДАННИ***
 * Възраст към термин * 27.3 години
 * Гестационна възраст * 12.5 седмици.дни
 * Метод на определяне на гестационната възраст * CRL
 БХС 11-14 седмица
 * РЕЗУЛТАТ ЗА БРЕМЕННАТА ЖЕНА *
 ВАШИЯТ КОМБИНИРАН РИСК за болест на ДАУН e 1 от 12000 бременни 1)
 ВАШИЯТ РИСК за болест на ЕДУАРДС e 1 от 100000 бременни
 ВАШИЯТ РИСК за болест на ПАТАУ e 1 от 100000 бременни
 ВАШИЯТ РИСК за болест на ТЪРНЕР e 1 от 100000 бременни
 ВАШИЯТ РИСК за ТРИПЛОИДИЯ (немоларна) e 1 от 100000 бременни
 *ДОПЪЛНИТЕЛНА ИНФОРМАЦИЯ ЗА КОНСУЛТИРАЩИЯ
 Биохимичен риск за болест на ДАУН e 1 от 7800 бременни
 Възрастовият риск за болест на ДАУН е 1 от 1200 бременни
 Възрастовият риск за болест на ЕДУАРДС е 1 от 11000 бременни
 Възрастовият риск за болест на ПАТАУ е 1 от 33000 бременни
 Възрастовият риск за болест на ТЪРНЕР е 1 от 6100 бременни
 Възрастовият риск за ТРИПЛОИДИЯ (немоларна) е 1 от 100000 бременни
 * Биохимични и УЗ показатели (11-14 г.с.) *
 PAPP-A (плацентарен протеин) MoM 1.25 част от медианата
 Free - bCG (бета-хорионгонадотропин) MoM 0.79 част от медианата
 NT (нухална транслусенция) =<3 2.12 mm
 NT (нухална транслусенция) MoM 1.34 част от медианата
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Здравейте, моля за мнение върху резултатите от изследванията за БХС.

Здравей, Lyubi!

Чудесен резултат, рискът за скринираните хромозомни болести е нисък, няма други отклонения в показателите. Следва препоръчителната оценка на феталната анатомия към 20-та гестационна седмица.

Успех! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Здравейте, моля за мнение върху резултатите от изследванията за БХС
БХС 11-14 седмица
 * РЕЗУЛТАТ ЗА БРЕМЕННАТА ЖЕНА *
 ВАШИЯТ КОМБИНИРАН РИСК за болест на ДАУН e 1 от 96000 бременни 1)
 ВАШИЯТ РИСК за болест на ЕДУАРДС e 1 от 100000 бременни
 ВАШИЯТ РИСК за болест на ПАТАУ e 1 от 100000 бременни
 ВАШИЯТ РИСК за болест на ТЪРНЕР e 1 от 100000 бременни
 ВАШИЯТ РИСК за ТРИПЛОИДИЯ (немоларна) e 1 от 100000 бременни
 *ДОПЪЛНИТЕЛНА ИНФОРМАЦИЯ ЗА КОНСУЛТИРАЩИЯ
 Биохимичен риск за болест на ДАУН e 1 от 15000 бременни
 Възрастовият риск за болест на ДАУН е 1 от 1500 бременни
 Възрастовият риск за болест на ЕДУАРДС е 1 от 14000 бременни
 Възрастовият риск за болест на ПАТАУ е 1 от 42000 бременни
 Възрастовият риск за болест на ТЪРНЕР е 1 от 5300 бременни
 Възрастовият риск за ТРИПЛОИДИЯ (немоларна) е 1 от 100000 бременни
 * Биохимични и УЗ показатели (11-14 г.с.) *
 PAPP-A (плацентарен протеин) MoM 0.61 част от медианата
 Free - bCG (бета-хорионгонадотропин) MoM 0.2 част от медианата
 NT (нухална транслусенция) =<3 1.3 mm
 NT (нухална транслусенция) MoM 1 част от медианата
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Здравейте, моля за мнение върху резултатите от изследванията за БХС

Здравей, Донита!

Тази част от скрининга, която си споделила с мен, е добра, като аз бих обърнала внимание на малко по-ниските стойности на свободно ЧХГ. Не виждам срокът на бременността (скринингът в първи триместър се прави между 11 и 13+6 г.с., което е доста широк диапазон) и затова бих обърнала внимание на лекаря върху тези стойности. Те се асоциират с неблагополучия по време на бременност, така че коментирай с него/нея дали и какво ще ти препоръча да правиш, как да следиш бременността си и т.н.

Успех! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Благодаря Ви за отговора!
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #97 -: Септември 09, 2020, 14:26:25 pm »
Здравейте. Бихте ли дали мнение! Бхс в 13г.с резултати(за бременната жена) комбиниран риск Даун 1:3900, Едуард, Патау, Търнър и Триплодия 1:100000. Papp-a mom 0.45, free bcg mom 1.03, NT 1.66mm, NT mom 1.02. Съответно ми казаха, че няма нещо притеснително. Следва ФМ в 20+4гс, където се измери NF 7mm, последва БХС в 21+1гс с резултат Даун 1:10000, Едуардс 1:23000, дефект на неврална тръба нисък, AFP mom 1.07, Free bcg 0.57, uE3 mom 0.76. Съответно интегриран риск от БХС 1 и бхс 2 - Даун 1:53000, Едуардс 1:100000. Направена ехокардиография 23+5гс със заключение: нормално фетални сърце при съхранена камерна функция. Следва ФМ 22+6, където се потвърждава удебелена NF 7,1mm, като всички други показатели са добри и не се виждат други аномалии или дефекти, преизчислен риск за Даун според този показател 1:1250. В 26+5гс измерена NT 6,88mm отново гранична стойност, но не се увеличава. Измерването на NT е в седалищно предлежание на плода и ми беше обяснено, че в този случай е възможно замерването да даде отклонение, заради позицията на бебето. Не знам дали да се притеснявам с тези резултати
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #98 -: Септември 09, 2020, 21:30:04 pm »
Здравейте. Бихте ли дали мнение! Бхс в 13г.с резултати(за бременната жена) комбиниран риск Даун 1:3900, Едуард, Патау, Търнър и Триплодия 1:100000. Papp-a mom 0.45, free bcg mom 1.03, NT 1.66mm, NT mom 1.02. Съответно ми казаха, че няма нещо притеснително. Следва ФМ в 20+4гс, където се измери NF 7mm, последва БХС в 21+1гс с резултат Даун 1:10000, Едуардс 1:23000, дефект на неврална тръба нисък, AFP mom 1.07, Free bcg 0.57, uE3 mom 0.76. Съответно интегриран риск от БХС 1 и бхс 2 - Даун 1:53000, Едуардс 1:100000. Направена ехокардиография 23+5гс със заключение: нормално фетални сърце при съхранена камерна функция. Следва ФМ 22+6, където се потвърждава удебелена NF 7,1mm, като всички други показатели са добри и не се виждат други аномалии или дефекти, преизчислен риск за Даун според този показател 1:1250. В 26+5гс измерена NT 6,88mm отново гранична стойност, но не се увеличава. Измерването на NT е в седалищно предлежание на плода и ми беше обяснено, че в този случай е възможно замерването да даде отклонение, заради позицията на бебето. Не знам дали да се притеснявам с тези резултати

Здравей, Malechka_palechka!

Така описана, ситуацията е странна. Ако желаеш, можеш да ми изпратиш самите изследвания на mariela.daskalova@gmail.com и може би ще мога да съм по-конкретна.

Поздрави!


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #99 -: Септември 09, 2020, 22:38:56 pm »
Ок. Благодаря. Утре ще ги снимам и изпратя! Приятна вечер!