0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

Мели

• Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12068
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #120 -: Януари 24, 2021, 10:32:02 am »
Здравейте, Д-р Даскалова!
Казвам се Габриела и бих желала консултация относно БХС резултатите ми. Според следящия ме АГ, няма място за притеснения, но сърце женско не трае. :D
Ще ви прикача резултатите. Имала съм на два зацапване- в 5 г.с. и в 11 г.с, изследването е от 12 +2 дни. Пушех преди да разбера, че съм бременна, от 5та г.с. когато разбрах и ги спрях. На 28 години, 70 кг, медицински аборт на 24.07.2020 г, ембрионът спря да се развива.

Здравей, Габриела!

Резултатите от това изследване не откриват проблем. Единствената ми забележка е, че лаборатория "Рамус", в която то е направено, не е лицензирана за провеждането на този скрининг. В статията Скрининг за хромозомни аномалии можеш да видиш къде в България трябва да се провежда.

Поздрави! :)

"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
« Отговор #121 -: Януари 24, 2021, 22:23:52 pm »
Благодаря Ви, д-р Даскалова за отговора, внесохте малко успокоение.  :D
Дори не знаех, че не е лицензирана.  :oops: Пробите били изпращани в националната генетична лаборатория и това ме успокои. Ще знам за друг път, благодаря отново.  :)
*

Мели

• Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12068
« Отговор #122 -: Януари 24, 2021, 22:57:35 pm »
Благодаря Ви, д-р Даскалова за отговора, внесохте малко успокоение.  :D
Дори не знаех, че не е лицензирана.  :oops: Пробите били изпращани в националната генетична лаборатория и това ме успокои. Ще знам за друг път, благодаря отново.  :)

Резултатите от НГЛ са в друг формат и са придружени с консултация от генетик. Ако наистина са ти казали, че ги пращат в НГЛ, това е непочтено, да не говирим и че е незаконно. Обсъди го с твоя лекар, не е редно да се работи в сивата зона, за пациента може да има сериозни негативни последици. Има лесен начин от всяко населено място в Бг да се изпрати проба до НГЛ.

Иначе ние приемаме, че когато скринингът не е направен в НГЛ, все едно не е направен изобщо, и тогава препоръчваме на бременните НИПТ, фетална анатомия и фетална ехокардиография.

"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #123 -: Януари 31, 2021, 19:57:13 pm »
Здравейте Мели, бихте ли ми помогнали - как се изчислява NT (нухална транслуенция) Mom,  по точно кои показатели се използват, взема ли се предвид и гестационната възраст?
Благодаря предварително
*

Мели

• Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12068
« Отговор #124 -: Февруари 01, 2021, 23:16:13 pm »
Здравейте Мели, бихте ли ми помогнали - как се изчислява NT (нухална транслуенция) Mom,  по точно кои показатели се използват, взема ли се предвид и гестационната възраст?
Благодаря предварително

Здравей, Стела!

Използват се стойностите на NT и CRL. Но принципно този въпрос е най-добре да го зададеш към Националната генетична лаборатория.

Димитър Кудоглу
« Отговор #125 -: Февруари 02, 2021, 18:34:55 pm »
Много благодаря!  :)
*
« Отговор #126 -: Февруари 19, 2021, 06:59:35 am »
Здравейте, д-р Мели. Аз отново имам въпрос. Вчера сутрин веднага след закуска, докато бях в банята ми прилоша много. Причерня ми пред очите, изпитах някаква огромна жажда и след това припаднах (мъжът ми ме хвана). Бързо се съвзех, бях се изпотила и ми пищяха ушите.
След като се посъвзех отидохме на преглед в клиниката и бебето си беше добре. Ние си бяхме изкарали акъла, то си спеше.
Основно ме разпита Докторката какво съм яла предишния ден и ми даде някакви насоки (а предишния ден и пилешка пържола бях яла, въпреки че не обичам месо).

Преди 10 дена пусках разширен пакет анемия, включващ ПКК, желязо, витамин Б12, фолат, феритин и др. Всички бяха в норма.

Има ли някакви изследвания, които е препоръчително да се направят в случая? Или да го отдам на моментно състояние, което изисква ядене като за двама.
Бъди промяната, която искаш да видиш в света
*

Мели

• Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12068
« Отговор #127 -: Февруари 19, 2021, 11:49:21 am »
Здравейте, д-р Мели. Аз отново имам въпрос. Вчера сутрин веднага след закуска, докато бях в банята ми прилоша много. Причерня ми пред очите, изпитах някаква огромна жажда и след това припаднах (мъжът ми ме хвана). Бързо се съвзех, бях се изпотила и ми пищяха ушите.
След като се посъвзех отидохме на преглед в клиниката и бебето си беше добре. Ние си бяхме изкарали акъла, то си спеше.
Основно ме разпита Докторката какво съм яла предишния ден и ми даде някакви насоки (а предишния ден и пилешка пържола бях яла, въпреки че не обичам месо).

Преди 10 дена пусках разширен пакет анемия, включващ ПКК, желязо, витамин Б12, фолат, феритин и др. Всички бяха в норма.

Има ли някакви изследвания, които е препоръчително да се направят в случая? Или да го отдам на моментно състояние, което изисква ядене като за двама.

Здравей, Тери!

Най-вероятно е моментно състояние и едва ли ще се повтори, но все пак е добре да си мериш кръвното - вероятно си с ниско кръвно. Също е добре да видиш как ти е щитовидната жлеза. Евентуално и консултация с кардиолог, ако се повтарят. Хранене на малки порции, по-често, за да нямаш периоди на глад, ако има нужда, ще ти дам моя глюкомер, да си проследиш няколко дни кръвната захар.

Димитър Кудоглу
*
« Отговор #128 -: Февруари 19, 2021, 20:23:34 pm »
Благодаря, д-р Мели. Най-вероятно е ниско кръвно. Долната граница ми я изкарва 56. Вероятно вчера е паднало дори повече.
Бъди промяната, която искаш да видиш в света
*

Мели

• Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12068
« Отговор #129 -: Февруари 19, 2021, 22:54:08 pm »
Благодаря, д-р Мели. Най-вероятно е ниско кръвно. Долната граница ми я изкарва 56. Вероятно вчера е паднало дори повече.

Както би казала баба ми, така е, като не ядеш. :)

Димитър Кудоглу
« Отговор #130 -: Февруари 25, 2021, 18:21:39 pm »
Здравейте д-р Даскалова.

От изследванията ми излиза висок Free - bCG (бета-хорионгонадотропин) MoM - 4,19 и Биохимичен риск за болест на ДАУН e 1 от 170.
На скрининга АГ каза че всичко е наред.
Това е втора бременност, при първата бременност на 27г., същия хормон е бил 3,21 и Биохимичен риск за болест на ДАУН e бил 1 от 270. Детето се роди здраво, само че имахме крипорхизъм (направихме операция на 1,6г и всичко е наред). 

При първа бременост Комбиниран риск за Даун 1 от 380, а сега при втора бременност е 1 от 730

Защо този хормон е толкова е увеличен?
Трябва ли да се притеснявам и този път че нещо не е наред? И тогава бях по слаба 82 кг, сега съм 103 кг.

Тип бременност: Единична, CRL (мм): 67.60, Nuchal Translucency (мм): 1.10, Костици на носа: Налична
СЕРУМ за БХС (11-14 г.с.) под 35 год., 0.5 мл, Качество: Качествен
Изследване Норма Резултат Ед Оц Ком.
ДОРОДОВ БИОХИМИЧЕН СКРИНИНГ
 БХС 11-20 седмица
 *** ОБЩИ ДАННИ***
 * Възраст към термин * 30.4 години
 * Гестационна възраст * 13.3 седмици.дни
 * Метод на определяне на гестационната възраст * CRL
 БХС 11-14 седмица
 * РЕЗУЛТАТ ЗА БРЕМЕННАТА ЖЕНА *
 ВАШИЯТ КОМБИНИРАН РИСК за болест на ДАУН e 1 от 730 бременни 1)
 ВАШИЯТ РИСК за болест на ЕДУАРДС e 1 от 100000 бременни
 ВАШИЯТ РИСК за болест на ПАТАУ e 1 от 100000 бременни
 ВАШИЯТ РИСК за болест на ТЪРНЕР e 1 от 100000 бременни
 ВАШИЯТ РИСК за ТРИПЛОИДИЯ (немоларна) e 1 от 100000 бременни
 *ДОПЪЛНИТЕЛНА ИНФОРМАЦИЯ ЗА КОНСУЛТИРАЩИЯ

Биохимичен риск за болест на ДАУН e 1 от 170 бременни H
 Възрастовият риск за болест на ДАУН е 1 от 920 бременни
 Възрастовият риск за болест на ЕДУАРДС е 1 от 8200 бременни
 Възрастовият риск за болест на ПАТАУ е 1 от 25000 бременни
 Възрастовият риск за болест на ТЪРНЕР е 1 от 6400 бременни
 Възрастовият риск за ТРИПЛОИДИЯ (немоларна) е 1 от 100000 бременни

* Биохимични и УЗ показатели (11-14 г.с.) *